PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کتانه ، ضربی همایون ، با اجرای Kamanche

Kamanche
Wednesday 5 May 2010, 10:11 AM
با سلام .
ضربی که می شنوید برپایه ی یک تصنیف فولکلور کردی به نام کتانه اجرا شده . کتانه یک اسم زنانه است که بیشتر در مناطق کردنشین رواج داره . هرچند در این مناطق هم هنوز زیاد اسم شهری نشده.

در تاریخ موسیقی کردی به وفور پیدا میشن تصانیفی که در وصف زیبایی های معشوق زمینی ساخته و اجرا شدند. در این بین ، من به شخصه سه نمونه رو شنیدم که اسم کتانه توش به کار رفته ، که البته فقط در موضوع اشعارشون مشابه هستند که طبعا در وصف زیبایی های کتانه است ولی ملودی هایی کاملا متفاوت دارند .

یکی از اونها همین ملودیست که میشنوید در همایون ، دومی از مرحوم حسن زیرک خواننده ی شهیر کرد در افشاری و سومی هم اجرای زیبایی است از گروه کامکارها در بیات اصفهان ، که این مورد آخری به خاطر ممیزی و به دلیل موضوع اشعارش ، متاسفانه در ایران به صورت بی کلام منتشر شد ، اما اجراهایی به صورت خصوصی هم ازش موجوده که در خارج از کشور و با کلام اجرا شده .

ضربی که اجرا کردم ، همونطور که در اول هم گفتم برپایه ی تصنیف کتانه ساخته شده ، درواقع فقط ملودی شروع کننده و پایان دهنده ، ملودی تصنیف کتانه است و باقی ملودی ها چیزهایی هست که بهش اضافه شده .
ریتم تصنیف اصلی هم یک دوچهار خیلی کنده که اینجا همونطور که خواهید شنید کاملا تغییر کرده .
درمورد سازبندیش هم چهار خط ساز زدم ، کمانچه ، عود ، سه تار و تنبک .

ببخشید که طولانی شد ، توضیحاتی بود که لازم دونستم بگم .
امیدوارم اجرای خوبی شده باشه و حق مطلب رو در مورد این تصنیف زیبای قدیمی ادا بکنه .
سپاس .

از اینجا دانلود کنید . (You can see links before reply)

حجم : (1.41MB)

Arash-hadian
Wednesday 5 May 2010, 10:44 AM
درود بر تو ویشتاسب جان ... باز هم همونطوری که انتظار داشتیم اثر شما بسیار زیبا و لذت بخش بود ... واقعا تبریک میگم
ممنون...

ario225ma
Wednesday 5 May 2010, 06:02 PM
چه خبر چند وقته نبودم دلم واسه برو بچه های کمانچه تنگ شده بود

AliB
Wednesday 5 May 2010, 10:47 PM
درود بر ویشتاسب عزیز دوست و برادر خواستنی و محبوب من که دلیل مرقوم کردن این کلمات شنیدن قطعه ی زیبایی بود که با دستان نازنینت و با چهار ساز اجرا کردی.
ویشتاسب جان یک بار گوش دادم و بلافاصله اونچه بنظرم رسید رو برات می نویسم! (یعنی برداشت حسی و در لحظه)
بسیار خوب صدا میده این ترکیب صوتی خیلی مطبوع و دلنشینه. خود قطعه که عالی و زیباست و پر از احساس و تو هم زیبا اجرا کردی با هر 4 ساز . کمانچه و عود خیلی ژوست و کوک زده شده .
فقط یه نکته ی دینامیکی دارم اونم اینه که فرم آکسان بندیهات به گونه ایه که اون حس عاشقانه رو که در قطعه موج میزنه به کفایت انتقال نمیده به شنونده.
ولی در مجموع من بهت 18 میدم از 20
دست و پنجت درد نکته
همیشه پاینده و خوش الحان باشی
دوستدارت
علی

MEHRNAM
Wednesday 5 May 2010, 11:32 PM
سلام... بسیار زیبا بود ، بهتون تبریک میگم که به نواختن چندین ساز تسلط دارین.
به نظر من یه مقدار روی تمبک نوازیتون یشتر باید کار میکردین... چون تمبک یه ساز تکنیکی هست و مخصوصا" امروزه از حالت ریتم مطلق خارج شده با میزانها در تمبک نوازی بیشتر بازی کنید... (بازم تکرار میکنم که مجموع کار عالی بود) من فکر میکنم روی کمانچه بیشتر تمرکز میکنید و کیفیت کمانچه نوازیتون (با وجود سختی این ساز) از بقیه بالاتر بود. زمانی که روی سیم اول کمانچه مینواختین (حدود زمان 1:10) یه جورایی اوج آهنگ بود اما شما حق اون مطلب رو کامل ادا نکردین..حتی اون تیکه هم خیلی خوب بود ولی شنونده انتظار شنیدن حجم صدای بالاتر و کشش بیشتر همراه با احساس بیشتری رو داره. (ببخشین تو رو خدا که من این قدر پر رو هستم!)

Kamanche
Thursday 6 May 2010, 07:15 PM
درود بر تو ویشتاسب جان ... باز هم همونطوری که انتظار داشتیم اثر شما بسیار زیبا و لذت بخش بود ... واقعا تبریک میگم
ممنون...

آرش جان سلام و درود . لطف داری به من . خیلی خیلی ممنون بابت توجه و اینکه زحمت کشیدی و نظرت رو هم نوشتی .
موفق باشی . ضمنا سمت جدید رو از اینجا هم تبریک میگم .
موفق باشی .

چه خبر چند وقته نبودم دلم واسه برو بچه های کمانچه تنگ شده بود

آریو عزیز سلام . بله ما هم دلمون براتون تنگ شده بود . بیشتر به ما سر بزنید .
سپاس بابت توجهتون با تاپیک .

درود بر ویشتاسب عزیز دوست و برادر خواستنی و محبوب من که دلیل مرقوم کردن این کلمات شنیدن قطعه ی زیبایی بود که با دستان نازنینت و با چهار ساز اجرا کردی.
ویشتاسب جان یک بار گوش دادم و بلافاصله اونچه بنظرم رسید رو برات می نویسم! (یعنی برداشت حسی و در لحظه)
بسیار خوب صدا میده این ترکیب صوتی خیلی مطبوع و دلنشینه. خود قطعه که عالی و زیباست و پر از احساس و تو هم زیبا اجرا کردی با هر 4 ساز . کمانچه و عود خیلی ژوست و کوک زده شده .
فقط یه نکته ی دینامیکی دارم اونم اینه که فرم آکسان بندیهات به گونه ایه که اون حس عاشقانه رو که در قطعه موج میزنه به کفایت انتقال نمیده به شنونده.
ولی در مجموع من بهت 18 میدم از 20
دست و پنجت درد نکته
همیشه پاینده و خوش الحان باشی
دوستدارت
علی

سلام به علی جان .
آقا خیلی لطف داری . ممنون بابت نظرات . درمورد نکته ای که گفتی ، این هم مبحثیست . تا حالا بهش فکر نکرده بودم . ولی بعد از این حرفت تا حالا ، چندین بار قطعه رو گوش دادم .
درمورد نمره ، خیلی هم زیاد دادی ، من خودم در کل ، کم تر میدم شاید 14 یا 15 . کلا خیلی مشکل پسندیم برادر .
حالا اگه حالشو داشتی دوباره گوش کن ، چیزهای دیگه ای اگه به ذهنت میاد بگو .
تشکر بابت اینکه هوای ما رو داری و لطفت صد چندان است .
قربانت .

سلام... بسیار زیبا بود ، بهتون تبریک میگم که به نواختن چندین ساز تسلط دارین.
به نظر من یه مقدار روی تمبک نوازیتون یشتر باید کار میکردین... چون تمبک یه ساز تکنیکی هست و مخصوصا" امروزه از حالت ریتم مطلق خارج شده با میزانها در تمبک نوازی بیشتر بازی کنید... (بازم تکرار میکنم که مجموع کار عالی بود) من فکر میکنم روی کمانچه بیشتر تمرکز میکنید و کیفیت کمانچه نوازیتون (با وجود سختی این ساز) از بقیه بالاتر بود. زمانی که روی سیم اول کمانچه مینواختین (حدود زمان 1:10) یه جورایی اوج آهنگ بود اما شما حق اون مطلب رو کامل ادا نکردین..حتی اون تیکه هم خیلی خوب بود ولی شنونده انتظار شنیدن حجم صدای بالاتر و کشش بیشتر همراه با احساس بیشتری رو داره. (ببخشین تو رو خدا که من این قدر پر رو هستم!)

سلام به مهرنام خانوم
از آخر متنتون شروع کنم . اصلا حرف از پررویی و این چیزها نزنید . اتفاقا من به شخصه خیلی دوست دارم که کارم نقد بشه ، حتی نقد ناجوانمردانه ( البته منظورم نقد شما نیست)
درمورد صحبت های شما چند تا نکته به نظرم میاد که بگم .
اول تنبک . والا تنبک نوازی توی موسیقی کردی زیاد از اون اصول تکنیکی موسیقی سنتی که الان باب هستند پیروی نمیکنه . نمیدونم تا حالا نمونه هایی از این نوع موسیقی شنیدید یا نه . نوازنده ها اصولا زیاد به قول شما باریتم بازی نمیکنند ، به خصوص در ریتم هایی مثل این ضربی . معمولا در اینجور موارد دف هم در کنار تنبک قرار میگیره و سعی میشه که ریتم بیشتر و بیشتر حالت پایکوبی و رقص رو تداعی کنند و منجر به تهییج شنونده ها به پایکوبی بشه . اینه که همونطوری که گفتم ، در مقایسه با تنبک نوازی که در موسیقی سنتی رایج هست این نوع از تنبک نوازی ساده تر هستش .
منم اگر دقت کرده باشید بیشتر ملودی نوازی کردم و فقط جاهایی که لازم هست آکسان ها رو قوی تر کردم .
اما اگه تمام این حرفایی که زدم رو کنار بذاریم ، میشد تنوع بیشتری به تنبک نوازی داد که اون دیگه کار من نبود و باید یه نوازنده ی حرفه ای این کارو میکرد .

در مورد دقیقه ی 1:10 با شما موافقم . باید حجم صدا کمانچه بیشتر می بود. این رو خودم هم حس کرده بودم ، ولی بگذارید به حساب در پیتی بودن میکروفون،کارت صدا و نرم افزاری که باهاش ضبط کردم . بهتره که نگم با چه چیزایی ضبط کردم که حفظ آبرو بشه .
سپاس . بابت توجه و مطالب خوبتون .
موفق باشید .

Kamanche
Monday 17 May 2010, 11:08 AM
سلام مجدد به دوستان
دوست داشتم ملودی اصلی این تصنیف رو هم اینجا بذارم که خوشبختانه یه اجرا ازش پیدا کردم .
اجرایی که از تصنیف میشنوید با صدای اقای صدیق تعریف که تصنیف رو با شعری از بانو سیمین بهبهانی اجرا کردند . (البته فارسی )
اجرایی که از لحاظ ریتمیک بیشترین شباهت رو به اصل کار داشته باشه همینه که میشنوید .
نکته ی قابل ذکر اینکه در این اجرا هم ملودی هایی به تم اصلی اضافه شدند که برای تنوع بخشیدن به ملودی استفاده شده .
هر دو قطعه این تاپیک رو میتونید در آلبوم آبگینه ، کاری از گروه همنوازان با صدای آقای صدیق تعریف بشنوید .
سپاس .
ازاینجا بشنوید . (You can see links before reply)

منبع لینک : وبلاگ سیاه مشق (You can see links before reply)

Avazekhan
Monday 17 May 2010, 01:13 PM
سلام دوست عزیز
بسیار زیبا بود
توی این قطعه به قول گفتنی یه معرفی خوب از دستگاه همایون بود
و قسمت هایی رو که اضافه کرده بودین هم از هماهنگی لازم با قطعه اصلی برخوردار بود
یه سوال:شما سبکتون سبک فرجپوریه یا کامکار یا کلهر؟
و همچنین شما کجا ساکن هستین؟

forever
Monday 17 May 2010, 01:43 PM
اجرای شما همیشه عالیست.
ممنون.

Kamanche
Wednesday 19 May 2010, 10:35 AM
سلام به دوستان عزیز forever و avazekhan
ممنون بابت لطفتون و ارزشی که برای کار قائل شدید .

در مورد سوال جناب آوازه خوان باید بگم که زیاد قائل به اینچین تقسیم بندی هایی نیستم . لااقل من نیستم . شاید هر کسی در مورد شیوه ی نوازندگیش این تقسیم بندی هار و بکنه . ولی من نه .
بنده فعلا سعی دارم چون در طول دوره ی فراگیری ساز هستم از هرکدام از اساتید کمانچه کش که ذکرشون رفت و نرفت هر انچه که لازم هست یاد بگیرم و استفاده کنم .
ولی کتمان نمیکنم علت اینکه کمانچه دست گرفتم و در واقع باعث و بانی و محرک این کار دیدن یه فیلم از یه اجرای جناب کلهر بود که فوق العاده تاثیر گذار بود .
که خب مثلما در رشیوه ی نوازندگیم هم تاثیر گذار بوده . اوائل شروع کارم خیلی به سمت ایشون گرایش داشتم اما چند سالی میشه که تعادلی تقریبی ایجاد شده و هر چیری که به نظرم خوب بیاد و بپسندم استفاده میکنم حالا هر کدام از اساتید این ساز باشند .
ضمنا من ساکن کرمانشاه هستم .
موفق باشید .
باز هم سپاس از هر دو عزیز .

MEHRNAM
Wednesday 19 May 2010, 10:44 AM
إإإإإإإإإإإإ......... بسیار نیکو.... پس همشهری پورناظریها هستی... موفق باشید.

Avazekhan
Wednesday 19 May 2010, 11:31 AM
خوشحال شدم از آشنایی
سپاس از پاسخ