PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مضراب زدن مثل تار

farid_64
Friday 7 May 2010, 09:22 PM
دوستان نظرتون راجب اینکه سه تار مثل تار مضراب زده بشه چیه ؟
البته با همون مضراب انگشتی
نگه داشتن مضراب رو منظورم هستش
مثل پیک گیتار

Faraz
Sunday 9 May 2010, 04:34 PM
سلام
فکر نمیکنم زیاد فکر خوبی باشه چون مضراب زدن ستار بخودی خود از تار راحتتره وهمچنین اینکار رو نمیشه هم یه تغییر کوچیک(یا بهتر کردن مضراب زدن ستار مثل استفاده از انگشت شصت برای زدن سیم بم) دونست چون مضراب زدنش بکلی عوض میشه و فکر کنم زیاد جالب نباشه ، وقتی ما داریم ستار میزنیم برای چی باید مثل گیتار(پیک) مضراب بزنیم؟

farid_64
Sunday 9 May 2010, 05:09 PM
وقتی بخوای تار هم بزنی اینطوری مضراب زنی یکم قاطی میشه
یکم هم واسه دست چپ ها مشکل مضراب زدن سه تار مانند .
بعدش هم خوبی اینکار اینه که خیلی از ساز هایی که مضراب دارن رو میشه براحتی زد مثلا باقلاما گیتار پیک استایل و خیلی ساز های دیگه که مضراب گرفتنیه
و کلا دست خیلی رون میشه
قبول داری سرعت هم خیلی میره بالا ؟
البته یکم اون موقع تکنینک سه تار زدن عوض میشه
مثلا ترکیه یه ساز دارن عینه سه تار یکم دستش کوتاه تره با پیک می زنن یا مثلا بانجو و خیلی ساز های دیگه
ولی خوب میشه تکنیک های جدیدی هم اجرا کرد مثلا با یکم انحراف مضراب انگشتی صدایی کاملا متفاوت پر حجم تر ایجاد کرد

farid_64
Sunday 9 May 2010, 05:11 PM
یه چیزه مهم دیگه هم که یادم رفت بالا بگم اینه که صدای سه تار اینطوری رسا تر میشه

s.db
Sunday 9 May 2010, 06:19 PM
به نظر من که اصلا جالب نیست نوای ستار با ناخن یه چیز دیگه است

nilu
Sunday 9 May 2010, 08:15 PM
منم فکر نکنم جالب باشه..مثلا فکر کن تار با ناخن بزنی !!

حتما قدیمیا یه چیزی میدونستن که سه تار با ناخن و تار رو با مضراب میزدن

Faraz
Monday 10 May 2010, 03:59 PM
وقتی بخوای تار هم بزنی اینطوری مضراب زنی یکم قاطی میشه
یکم هم واسه دست چپ ها مشکل مضراب زدن سه تار مانند .
بعدش هم خوبی اینکار اینه که خیلی از ساز هایی که مضراب دارن رو میشه براحتی زد مثلا باقلاما گیتار پیک استایل و خیلی ساز های دیگه که مضراب گرفتنیه
و کلا دست خیلی رون میشه
قبول داری سرعت هم خیلی میره بالا ؟
البته یکم اون موقع تکنینک سه تار زدن عوض میشه
مثلا ترکیه یه ساز دارن عینه سه تار یکم دستش کوتاه تره با پیک می زنن یا مثلا بانجو و خیلی ساز های دیگه
ولی خوب میشه تکنیک های جدیدی هم اجرا کرد مثلا با یکم انحراف مضراب انگشتی صدایی کاملا متفاوت پر حجم تر ایجاد کرد

من فکر میکنم خیلی جالب نباشه که وقتی داریم ستار میزنیم بخاطر اینکه نواختن ساز های دیگه برامون راحتتر بشه بیایم و مضراب زدن سازمون رو بکلی عوض کنیم!
بهر حال هر سازی یه سری ویژگی هایی داره و باید با اونا کنار اومد دیگه ، الان فکرش رو بکنید که اگه این کار درست باشه و هر کسی یه تغییر کوچیک تو ساز بده دیگه سنگ رو سنگ بند نمیشه.
ولی در مورد سرعت ساز فکر کنم حق باشما باشه ولی فکر نمیکنم باز هم خیلی سرعت ساز بالا بره یا به سرعت تار برسه.

باتشکر

AliB
Wednesday 12 May 2010, 05:29 AM
دوستان سلام!
یک نکته رو باید عرض کنم اون هم این هست که ؛ شیوه ی نواختن هر سازی با ساختار فیزیکی اون ساز ارتباط مستقیم داره و در واقع هر ساز بر مبنای شیوه ی مشخصی برای نواختن ، طراحی و ساخته میشه و این مساله باعث میشه که ساختار ساز فقط برای همون شیوه ی نواختن مناسب باشه!
از جمله سه تار که اساسا با توجه به ساختارش یعنی 1-فاصله ب سیم ها 2-ارتفاع خرک(سیم ها از صفحه) 3- اندازه ی کاسه و طراحی فرم کاسه (به گونه ای کوچک و سبک هست که حتما باید توسط قرار گرفتن دست راست بر روی پا ثابت نگه داشته بشه و در غیر اینصورت حرکت های سریع پنجه بر روی دسته نا ممکنه میشه :) ) فقط باید به همین صورتی که نواخته میشه ، نواخته بشه !
دلایل و مزایایی که برای جور دیگری نواختن سه تار مطرح شده ، اصلا در عمل جنبه ی حقیقی و اجرایی نداره! مساله ی سرعت مضراب زدن هم به آمادگی نوازنده بستگی داره و با هر تمپویی میشه روی سه تار مضراب زد و به شرط اینکه نوازنده نوازتده ی ماهری باشه :)
اگر اینطور بود مطمئنا خیلی های دیگر هم بودند که از این دست کارها رو انجام بدن و مطلب بعد اینکه اگر هم کسی چنین کاری بکنه دیگه اسم اون ساز سه تار نیست !

rahim_nikzad550
Sunday 12 September 2010, 10:12 AM
درود،
در اصل مضراب زدن تار با 3تار خیلی متفاوت هست... من در مورد اتر صحبت میکنم...شما با اون قدرتی که به تار مضراب میزنید نمیتونید به 3تار بزنید....
البته عشایر قشقایی فارس سه تار رو با پیک گیتار میزنن که صدا خش دار میشه و میگن برای موسیقی قشقایی خوبه..!!!!

AliB
Sunday 12 September 2010, 02:23 PM
درود،
در اصل مضراب زدن تار با 3تار خیلی متفاوت هست... من در مورد اتر صحبت میکنم...شما با اون قدرتی که به تار مضراب میزنید نمیتونید به 3تار بزنید....
البته عشایر قشقایی فارس سه تار رو با پیک گیتار میزنن که صدا خش دار میشه و میگن برای موسیقی قشقایی خوبه..!!!!

دوست خوبم سلام
من این جمله رو متوجه نشدم : ""من در مورد اتر صحبت میکنم""
از اینکه بگذریم ، مگر باید و یا اصلا لازمه که سه تار رو با اون قدرتی که روی تار مضراب می زنیم ، مضراب بزنیم؟
اصلا چرا باید تار رو با سه تار مقایسه کنیم؟ هر کدوم در اشل و اندازه ی خودشون تکنیک و مشخصات خودشون رو دارن برای نواختن و صدادهی . قرار نیست از سه تار صدای تار در بیاد و بالعکس ! اینگونه اختراعات :دی تو مایه های اختراعات شرکت معظم و گرانقدر ایران خودرو هست که اطاق پژو رو میذاره روی شاسی و موتور پیکان :دی
اصلا چه اجباریست که ما اصول نواختن یک ساز رو نخوایم یاد بگیریم بعد بیایم از این فکرا بکنیم!
در مورد عشایر قشقایی هم جالبه اگر دقیقا همین ساز سه تار رو به اینصورت مورد استفاده قرار بدن! اگر ممکنه مقاله و یا مطلبی(مثلا عکس و یا مدرک مستندی) در اثبات حرفتون بگذارید تا به معلومات ما هم اضافه بشه .
موفق باشید

rahim_nikzad550
Sunday 12 September 2010, 04:24 PM
درود،
ای وای...ببخشید.... این یه اشتباه چاپی لپی بود...منظورم تار بوده...
من ساکن شیراز هستم و اینجا مرکز قشقایی های کشوره....یکی از دوستای من مدرس موسیقی هست که تار میزنه و قشقایی هم هست ... من یه مدت افتخار شاگردی ایشون رو داشتم و در اون زمان وقتی شاگردهای قشقاییش میومدن پیشش همشون سه تار رو با پیک میزنن و یه کار جالب دیگه هم میکنن که سیم دو ( سیم سفید ) رو هم دوتا میندازند و میزنند....در مورد عکس متاسفانه عکسی ندارم ولی میتونید از یه قشقایی ( اگه در دسترس باشه) سوال کنید....

AliB
Sunday 12 September 2010, 10:12 PM
این اینترنت هم با من شوخیش گرفته ... یکبار نوشتم پاسخم رو و بر باد رفت :دی
نوشته بودم که :
مرسی دوست خوبم از پاسخ خوبی که دادید.
اما اگر بخوام گیر بدم :دی باید بگم که ، دیگه اسم اون ساز رو نمیشه گذاشت سه تار . باید دید که خود قشقایی های عزیز از چه لفظی برای نامیدن اون ساز استفاده می کنن . اگر بهش بگن سه تار جالبه!
و جدا از این مطالب بایدبگم که سازها و شیوه های مختلفی در موسیقی های مقامی و محلی کشور عزیزمون وجود داره که در جای خودش زیبا و جالب توجهه و البته موسیقی شهری و دستگاهیمون هم استاندارد ها و شیوه ی مخصوص به خودش رو برای سازها و نوازنده ها ش داره که برای باقی موندن در اون محدوده باید رعایت بشه .
باز هم سپاسگزارم
(برای بار دوم هم اینترنت بازی در آورد ولی خوشبختانه اینبار متنم رو ذخیره کرده بودم :دی)

Blue_Danube
Monday 13 September 2010, 10:20 AM
یه چیزه مهم دیگه هم که یادم رفت بالا بگم اینه که صدای سه تار اینطوری رسا تر میشه

درسته که رسا تر میشه ولی به نظر من ساز دیگه اون احساس قبلی رو نداره