PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نقل قول : نحوه نوازندگي سه تار صبا

AliB
Friday 21 May 2010, 02:04 PM
دوستان عزیزم سلام
دیشب در حین گشت و گذار در نت به سایتی برخوردم که این مطلب درباره ی شیوه ی سه تار نوازی استاد صبا را نقل کرده بود، با خواندن آن به این نتیجه رسیدم که در عین کوتاه بودن آن ،حاوی مطالب جالب ، مهم و کلیدی در باره ی ظرایف شیوه ی نوازندگی استاد صباست . مناسب دیدم که برای دوستانی که قبلا این مطلب را شاید ندیده باشند اینجا نقل کنم :

نحوه نوازندگي سه تار صبا

صبا به پوزيسيون صحيح دست معتقد بود و آن را توصيه مي کرد.
صبا به وضع قرار گرفتن انگشت ها بر روي دسته سه تار و دست راست بر روي صفحه سه تار اهميت خاصي قائل بود.
چون دسته سه تار معمولا بلندتر از دسته تار است طبعا در سه تار پرده ها فاصله بيشتري پيدا ميکنند و به مناسبت اينکه دسته سه تار نازک تر از دسته تار است در دست گرفتن سه تار و وضع انگشتان بر روي ان مشکل تر و حساس تر مي شود.علاوه بر اين چون در سه تار(بر خلاف تار که ظاهرا مضراب در ان نقش موثري دارد) کار پنجه مهمتر از مضراب است و مقداري از کار مضراب را پنجه انجام مي دهد و به خصوص به جهت انکه در سه تار با پنجه کاري به قطعه حالت داده مي شود وضع قرار گرفتن دست بر روي سه تار مورد توجه قرار مي گيرد.
صبا با دست چپ سه تار را به قسمي مي گرفت که پنجه براي اجراي قطعات مخطلف امادگي داشت.گاهي در بعضي چهار مضراب ها انگشت شست را از پشت بر روي دسته سه تار مي اورد و از طرف بالا پرده ها را مي گرفت.
صبا دست راست را در فاصله معيني بين خرک و دسته بر روي صفحه سه تار مي گذاشت و برخلاف عده اي از نوازندگان که در وقت نواختن انگشتان دست راست را ازاد مي گذارند صبا انگشت وسط را بر روي صفحه سه تار تکيه مي داد.اين تکيه گاه براي اجرا کردن مضراب هاي چپ و راست صبا تمام حساب داشت و اگر چند ساعت متوالي سه تار مي نواخت يک مضراب چپ و راست ان بي قاعده نبوده و ضروري به نظر مي رسيد.
صبا انگشت سبابه را بيشتر از ساير نوازندگان خم مي کرد و به سمت کف دست مي برد و در نتيجه از برخورد ان با سيم صداي لطيفتري بر مي خاست.
صبا پوزيسيون دست راست را هرگز عوض نمي کرد و دست خود را بر روي صفحه سه تار حرکت نمي داد و کاري را که بعضي از نوازندگان با جلو و عقب بردن دست به سمت دسته و خرک سه تار مي کنند صبا با قوي و ضعيف نواختن مضراب هاي چپ و راست به بهترين وجهي انجام مي داد.
در وقت نواختن چهار مضراب ها بدون انکه پوزيسيون دست [راستش] عوض شود انگشت صبا با قدرت و چابکي خاصي به سيم بم بالا مي خورد و در فضا خطي بيضي مانند ترسيم مي کرد که واقعا تماشايي بود.

منبع: ياد نامه ابوالحسن صبا علي دهباشي

AliB
Friday 21 May 2010, 02:35 PM
از دید من اهمیت این مطالب درباره ی استاد صبا و شیوه ی ایشان از این زاویه است که جزییات و زیربنای اولیه ی نوازندگی که همانا استایل و پزیشن نوازنده بر روی ساز هست ، تا چه حد دارای ارزش و اهمیت است.
پزیشن و استایل درست ، دقیقا همان چیزیست که تفاوت یک نوازنده ی ماهر و تکنیکی را از یک نوازنده ی معمولی مشخص می کند . به عبارت دیگر استایل درست ، باعت هدایت و انتقال نیروهای مکانیکی دست در جهت و راستای درستی خواهد بود که همانا بهترین و بهینه ترین و موثر ترین جهت و راستا نیز هست در توضیح بیشتر باید عرض کنم که هنگامی که در پنجه و مضراب ، پزیشن صحیح اتخاذ شود ، کارایی و توانایی نوازندگی ، نوازنده ، چندین برابر می شود ، مثل این است که شما سنگ بزرگی را با دست خالی بلند کنید و یا برای بلند کردن آن از یک اهرم استفاده کنید.
بر این مبنا و بر اساس تجربیات شخصی خودم در این سالیان ، توجه و وسواس زیاد بر روی چگونگی در دست گرفتن ساز و بطور دقیق تر نحوه ی قرار گیری هر دو دست بر روی ساز و همچنین حالت کلی بدن( که در کاهش و از بین بردن آسیب های جدی به گردن و پشت و کمر بسیار موثر است) یکی از مهمترین قسمت های تمرین یک هنرجو باید باشد و صرفا فراگیری قطعات و مطالب مختلف و زدن آنها بدون مداقه و توجه به این پایه های اساسی ، کفایت نمی کند . آن هایی که به درجات عالی از تکنیک در نوازندگی می رسند به عقیده ی من کسانی هستند که بر جزییات و بدیهیات توجه و موشکافی فراروان دارند و آن فوت آخر کار را به اصطلاح از طریق دیدن دست استاد ، فرا می گیرند.
یکی از راه هایی که کمک شایانی در بهبود و اصلاح پزیشن نوازنده موثر هست (بنا بر تجربه ی شخص خودم که موید ین مطلب هست) ساز زدن مقابل آینه هست و دقت و وسواس زیاد بر روی مشابه سازی فرم و حالت دست ها با یک استایل نمونه بر روی ساز هست. استایل نمونه می تواند استایل هر کدام از اساتید مطرح و نوازندگان برجسته ی این ساز باشد که در همه ی آنها این اصول پایه ای به نحوی یکسان است . البته بنا بر شیوه ی نوازندگی تفاوت هایی هم ایجاد می شود مثلا در زاویه ی دسته ی ساز با افق که برخی افقی و برخی با زاویه ی 30 تا 45 درجه ان را می گیرند و یک سری موراد دیگر . اما همانطور که گفتم آن فوت کوزه گری در همه ی آن ها قابل مشاهده هست.
نکته ی دیگری که باید اضافه کنم این است که همیشه و در ابتدای راه لزوما درست ترین استایل ، راحت ترین استایل نیست. نباید به دنبال ساده سازی و میانبر زدن بود . مثلا مطلبی که درابره ی استایل دست راست استاد صبا اینجا نقل شده که به نظر من بهترین استایل مضراب زدن در سه تار هست . یعنی چهارمین انگشت (با احتساب انگشت شست یا همان انگشت انگشتری )بصورت استوار بر روی صفحه قرار بگیرد و تمام توازن دست ِ مضراب ، حول این نقطه ی تعادل شکل بگیرد و مطلب دیگر اینکه انگشت سوم که بعد از سبابه قرار دارد هنگام مضراب زدن و در همراهی با آن حرکت کند .
از این دست جزییات همانطور که گفتم در مراحل بالاتر برای قدرت و سرعت کافی داشتن در اجرای قطعات سخت و پیچیده و تسلط بر ساز لازم و ضروریت .
امیدوارم ارائه ی این مطالب و این گفتار برای دوستان مفید واقع شود.