PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرسش و پاسخ در مورد سازدهنی

siavash_shams
Friday 21 May 2010, 02:35 PM
درود ... احسان هستم ... سازدهنی می زنم

توی این تاپیک هر گونه پرسشی در مورد سازدهنی دارید ، مطرح کنید
تا جایی که بنده بتونم در خدمتتون هستم ، وگرنه از سایر دوستان کمک خواهم گرفت .

you3f
Friday 21 May 2010, 02:41 PM
من یه سوال تو قسمت سازدهنی مطرح کردم ولی جواب درست و حسابی ای نگرفتم.
نتهایی که با دمش به صدا در میان رو خوب میزنم ولی نتهایی که به مکش احتیاج دارن رو اگه پشت سر هم باشن آخری یا زده نمیشه یا استاکاتو میشه. یعنی در کل تنفسم در نتهای مکش پیاپی کم میاره. تمرین خاصی وجود داره که بتونم مشکلمو حل کنم؟!

hdhamid
Friday 21 May 2010, 02:50 PM
یوسف ... عزیزم... هوا رو به شش میبری یا شکم!!!؟؟ ضمنا .. سازدهنیت چیه؟!

you3f
Friday 21 May 2010, 02:57 PM
سوال سخت نپرس لطفا... شما پزشکی خوندی حمید جان؟!
نمیدونم والله! شش رو که نمیدونم کجاست، فکر کنم به شکم.
ساز دهنیم یک دیاتونیک مبتدی!

hdhamid
Friday 21 May 2010, 05:35 PM
سوال سخت نپرس لطفا... شما پزشکی خوندی حمید جان؟!
نمیدونم والله! شش رو که نمیدونم کجاست، فکر کنم به شکم.
ساز دهنیم یک دیاتونیک مبتدی!

حالا سعی کن به آبشش نبری!!!!

چندتا تمرین خفن هستن!!! یکیش تمرین تنفس شکمی هست ... سعی کن در طول روز با دیافراگمت نفس بکشی ... اولش واقعا دردناک و خسته کنندس!!! بعدشم وقتی هوارو میدی تو نذار هوا بشکل راحت وارد بشه .. یکم با سرعت کم هوا رو بده تو!! .. تمرینات سختی هم داره در ادامه که خودمم تاحالا انجام ندادم!!!

سازدهنی رو برای این پرسیدم که یوقت صداش به سختی در نیاد !!! آخه هوا رو برای بعضی از سازدهنی ها باید محکم بدی تو .. تا صداش در بیاد .. که اونموقع کم میاری!!

احتمالا از این hohner آلمانیاس!!!

siavash_shams
Friday 21 May 2010, 09:39 PM
درود

چیزی که مشخصه اینه که با نواختن ، به مرور زمان این تا حد زیادی حل میشه اما یه سری تکنیک های تفس برای این موضوع هست که برات می گم :
1-به هیچ وجه دم و بازدم رو از حلق انجام ندین ... یعنی موقع نواختن باید از دیافراگم کمک بگیرید و نه حلق
2-بدون ساز این تکنیک رو انجام بدین : ابتدا به مقدار کمی هوا رو مکش کنید و 5 ثانیه نگه دارید ، سپس بدون این که هوا رو بیرون بدین دوباره مکش رو انجام بدین و 5 ثانیه ی دیگه هم نگه دارین ، پس از 5 ثانیه ی دوم ، هوا رو به آرامی بیرون بدین و این کار رو روزی چند دفعه تکرار کنید .(دقت کنید که عمل بازدم رو به آرامی انجام بدین)

3-تا جایی که امکان داره ، بایستید و ساز بزنید ، این جوری بهتر می تونین از دیافراگم کمک بگیرید .

hdhamid
Friday 21 May 2010, 09:43 PM
درود

چیزی که مشخصه اینه که با نواختن ، به مرور زمان این تا حد زیادی حل میشه اما یه سری تکنیک های تفس برای این موضوع هست که برات می گم :
1-این که به هیچ وجه دم و بازدم رو از حلق انجام ندی ... یعنی موقع نواختن باید دیافراگم شما به حرکت در بیاد و نه حلق
2-موضوع دیگه اینه که بدون ساز این تکنیک رو انجام بده : ابتدا به مقدار کمی هوا رو مکش کنید و 5 ثانیه نگه دارید ، سپس بدون این که هوا رو بیرون بدین دوباره مکش رو انجام بدین و 5 ثانیه ی دیگه نگه دارین ، پس از 5 ثانیه ی دوم هوا رو به آرامی بیرون بدین و این کار رو روزی چند دفعه تکرار کنید .

3-تا جایی که امکان داره ، بایستید و ساز بزنید ، این جوری بهتر می تونین از دیافراگم کمک بگیرید .

دقیقا .....
دم شما گرم.....

راستی چرا ساز کروماتیکش انقده گرونه؟؟!!

hdhamid
Friday 21 May 2010, 09:49 PM
یه سوال ... ماکزیمم تمپویی که تا حالا با ساز دهنی زده شده .. چقده؟؟!! میدونین که ساز غریبیه.. و تازه داره محبوبیت پیدا میکنه .. بخصوص برا گیتاریستای پاپ

siavash_shams
Friday 21 May 2010, 10:16 PM
کروماتیک به خاطر قابلیت های بیش تری که در نواختن به نوازنده میده به طبع گرون تر هم هست
اما دلیل اصلی گرون بودن بیش تر سازهای کروماتیک ، موادی هست که توی ساخت اون ها به کار میره تا بتونه مقاومت و کارایی بالاتری رو دارا باشه.

البته سازهای هارپِ خوب هم ، از نظر قیمت دست کمی از کروماتیک نداره
مثلا یه ساز دهنی هارپ(دیاتونیک) مدل سوزوکی هاموند ، نزدیک به 50تومن قیمت داره اما یه کروماتیک سوآن 20 تومن بیش تر نیست.

در مورد پرسش دومتون باید تحقیق کنم و پاسختون رو بدم

Don_Ramtin
Friday 21 May 2010, 10:31 PM
سلام سیاوش جون . من رامتین ام . خیلی دوست دارم ساز دهنی بزنم . یه ساز دهنی ترمولو ( از این ارزون ها ) هم دارم . کتاب آقای منصور پاک نژاد رو هم دارم . اما اون ماجرای اول کتاب که گفته بود رو نتونستم خلیل ازش استفاده کنم . اون مشخص کردن برخی سوراخ ها با نوار چسب و ... . تو چه متد ، کتاب و روشی رو بهم توصیه می کنی .
البته خیلی با موسیقی بیگانه نیستم و تا یه حدودی موسیقی می دونم . حدود 22 سال کار موسیقی میکنم . بیشتر در زمینه ی موسیقی دستگاهی و موسیقی مقامی ایران فعالیت می کنم . با خیلی از سازهای ایرانی و بعضی ساز های غیر ایرانی می تونم کار کنم ولی بیشتر منو تو گروه ها و مجامع موسیقایی به نوازندگی نی و تنبور می شناسند . نت و تئوری موسیقی رو هم در حد نیازم می دونم .

you3f
Friday 21 May 2010, 11:05 PM
دیافراگم کجاست؟!

siavash_shams
Saturday 22 May 2010, 11:27 AM
سلام سیاوش جون . من رامتین ام . خیلی دوست دارم ساز دهنی بزنم . یه ساز دهنی ترمولو ( از این ارزون ها ) هم دارم . کتاب آقای منصور پاک نژاد رو هم دارم . اما اون ماجرای اول کتاب که گفته بود رو نتونستم خلیل ازش استفاده کنم . اون مشخص کردن برخی سوراخ ها با نوار چسب و ... . تو چه متد ، کتاب و روشی رو بهم توصیه می کنی .
البته خیلی با موسیقی بیگانه نیستم و تا یه حدودی موسیقی می دونم . حدود 22 سال کار موسیقی میکنم . بیشتر در زمینه ی موسیقی دستگاهی و موسیقی مقامی ایران فعالیت می کنم . با خیلی از سازهای ایرانی و بعضی ساز های غیر ایرانی می تونم کار کنم ولی بیشتر منو تو گروه ها و مجامع موسیقایی به نوازندگی نی و تنبور می شناسند . نت و تئوری موسیقی رو هم در حد نیازم می دونم .

درود
نخست ، به شخصه برای خوده بنده باعث افتخاره که فردی چون شما رو توی این تالار داریم و پیشاپیش جسارت منو به خاطر توصیه ها یا پیش نهادهایی که میدم ، ببخشید.

ببینید آقای پاک نژاد استاد بزرگ همه ی ما هستند اما به نظر من ، شروع سازدهنی رو به جای استفاده از ترمولو با دیاتونیک یا کروماتیک 24 سوراخ آغاز کنید.
پیش نهاد من یه ساز کروماتیک Golden cup بیست و چهار سوراخ چینی هست.(قیمت 7تا8 هزار تومن) این ساز به گونه ای طراحی شده که سوراخ های فردِ اون به هنگام فوت کردن ، هوا رو رد می کنه و این قابلیت باعث میشه فاصله ها و جای نت ها رو روی ساز بهتر یاد بگیرید.

همواره اکثر سازدهنی ها یه گام ثابت دارند و قدم نخست توی یادگیری سازدهنی هم ، زدن گام هست . یعنی اون قدر این گام رو اجرا کنید که مثلا اگه به یه نت "سی" رسیدید بدونید که باید مکش کنید یا اگه به نت "دو" رسیدید باید "فوت" کنید.

در کل پیش نهاد می کنم این ساز 24 سوراخ رو تهیه کنید تا درکنار هم بتونیم به ادامه ی راه بپردازیم ... من سعی می کنم گام سازدهنی رو با یه عکس به تصویر بکشم و برای شما و سایر دوستان قرار بدم تا خیلی راحت تر بتونید به یادگیری بپردازید.

siavash_shams
Saturday 22 May 2010, 11:33 AM
دیافراگم کجاست؟!

دیافراگم رو توی این تصویر می تونید ببینید

You can see links before reply

apsez
Saturday 22 May 2010, 12:35 PM
دوستان عزيز در مورد تمرينات تنفس اينجا را هم بخوانيد . راهنمايي هايي هست

Don_Ramtin
Saturday 22 May 2010, 12:39 PM
خیلی ممنون از راهنماییت . حتما عمل می کنم . این تمرین هایی هم که اینجا برای بچه ها گذاشتی ، جالبه . من تو کلاس جناب آقای کیانی نژاد که نی میزدم ، خیلی رو تمرین های نفس گیری و فوت کردن و چگونگی نفس گیری توسط دیافراگم ( جوری که موقع نفس گیری قفسه ی سینه و شونه ها بالا و پایین نره و فقط شکم حرکت کنه ) کار می کردیم .

siavash_shams
Saturday 22 May 2010, 02:42 PM
دوستان عزيز در مورد تمرينات تنفس اينجا را هم بخوانيد . راهنمايي هايي هست

ابوذر جان خوش اومدی به این تاپیک مرد
جسارت ما رو ببخش:am

hossein-18
Saturday 22 May 2010, 05:14 PM
سلام.آیا نحوه ی گرفتن ساز دهنی بهتره درست باشد یا فرقی نمیکنه؟ اگه هست نحوه ی گرفتن آن به چه صورت است؟

siavash_shams
Saturday 22 May 2010, 09:28 PM
درود
به نظر من نحوه ی دست گرفتن ، روی تسلط نوازنده تاثیر به سزایی داره
طرز استاندارد دست گرفتن به این صورته :

سه تا انگشت دست چپ روی بدنه ی ساز قرار می گیره ، به طوی که جهت انگشت اشاره به سمت شاسی ساز باشه (در صورت کروماتیک بودن ساز) و دست راست زیر ساز به صورت ستون قرار میگیره و هر چهار انگشت دست راست ، بدنه ی ساز رو پوشش میده

برای این که بهتر متوجه بشین ، شما رو به عکس زیر ارجاع میدم .

siavash_shams
Saturday 22 May 2010, 09:48 PM
به درخواست دوستان این گروه رو تشکیل دادم تا راحت تر بتونیم تبادل نظر داشته باشیم

لطف کنید از این پس بحث های خودتون رو این جا مطرح کنید ، آدرس گروه :

You can see links before reply (You can see links before reply)

harmonicana
Saturday 30 October 2010, 04:09 PM
یه سوال ... ماکزیمم تمپویی که تا حالا با ساز دهنی زده شده .. چقده؟؟!! میدونین که ساز غریبیه.. و تازه داره محبوبیت پیدا میکنه .. بخصوص برا گیتاریستای پاپ

285!!!
With 103 notes in twenty seconds (or 285bpm), the Guinness World Record for fastest harmonica player is held by Nicky Shane of Santa Barbara, California, USA. The record was monitored at SRS studios in Santa Barbara on the 8th of September 2005 and the melody played was When The Saints Come Marching In. Nicky is a former stand up comedian who has more recently become a leading exponent of heavy metal harmonica. Check out the bandanna on your harp mic!