PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اجرای دستور سنتور توسط Mezrab و Razoniaz

Mezrab
Saturday 22 May 2010, 12:54 PM
You can see links before reply

خوب دوستان خوشبختانه با توجه به درخواست های زیاد به اجرای آهنگ های دستور سنتور من و استاد و دوست عزیزم جناب آقای Razoniaz تصمیم بر این گرفتیم که درس های دستور سنتور رو از قسمت که متاسفانه به دلایلی در گذشته ادامه پیدا نکرد اجرا کنیم و در اینجا قرار بدیم تا یک آرشیو خوبی بشه برای کسانی که میخوان از اجرای این آهنگ ها استفاده کنند، فایل ها ضمیمه میشه تا احیانا بعد ها حذف نشند...
تقسیم بندی دروس به این شکل هست که درس های 1 تا 12 که قبلا توسط آرش هادیان عزیز اجرا شدند و در تاپیکی با آدرس زیر قرار دارند:

درس های 13 تا انتهای 22 و 36 و 30 و 37 توسط جناب آقای Razoniaz و درس های 23 تا انتهای 35 به استثنای 30 هم توسط بنده اجرا میشه و در اینجا قرار داده میشه، آهنگ ها هر دفعه توسط بنده یا راز و نیاز در این تاپیک ارسال میشه و من هم در همین پست اول به صورت دسته بندی شده قرار میدم..امید هست دوستان نهایت استفاده رو ببرند.با تشکر
-----------------------------------------------------
نکته
دوستان هنرجو دقت بفرمایند، قعات برای این قرار داده نشدند که این رو گوش بدید و دقیقا عین اون رو اجرا بفرمایید، قطعات اجرا شدند تا با شکل صحیح اون ها آشنا بشید، پس شمارش رو فراموش نکنید و با تمپو اصلی کتاب قطعات رو اجرا کنید، پس از تکمیل با تمپو اصلی میتونید یکسری از قطعات رو که با سرعت بالا و متوسط در اینجا قرار گرفتند با همین سرعت اجرا کنید، این مستلزم تسلط کامل بر روی قطعه و اجرای بدون اشتباه هست. امیدوارم دوستان قطعات رو به صورت گوشی یاد نگیرند و تقلبی در کار نباشه!

اجرا توسط Arash-Hadian

درس 1 (You can see links before reply)
درس 2 (You can see links before reply)
درس 3 (You can see links before reply)
درس 4 (You can see links before reply)
درس 5 (You can see links before reply)
درس 6 (You can see links before reply)
درس 7 (You can see links before reply)
درس 8 (You can see links before reply)
درس 9 (You can see links before reply)
درس 10 (You can see links before reply)
درس 11 (You can see links before reply)
درس 12 (You can see links before reply)

اجرا توسط Razoniaz :
-------------------------------
درس 13 (You can see links before reply)
درس 14 (You can see links before reply)
درس 15 (You can see links before reply)
درس 16 (You can see links before reply)
درس 17 (You can see links before reply)
درس 18 (You can see links before reply)
درس 19 (You can see links before reply)
درس 20 (You can see links before reply)
درس 21 (You can see links before reply)
درس 22 (You can see links before reply)
درس 36 ------------------- ضربی ترک از حبیب سماعی (You can see links before reply)
درس 30 ------------------- زرد ملیجه از اوالحسن صبا (You can see links before reply)
درس 37 ------------------- پادشه خوبان (You can see links before reply)
اجرا توسط Mezrab:

درس 23 ------------------- چهارمضراب بیات ترک (You can see links before reply) ----------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 24 ------------------- گرایلی بخش اول (You can see links before reply) ---------------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 25 ------------------- گرایلی بخش دوم (You can see links before reply) --------------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 26 ------------------- گرایلی بخش سوم (You can see links before reply) -------------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 27 ------------------- چهارمضراب دشتی (You can see links before reply) ------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 28 ------------------- سه مضراب ابوعطا (You can see links before reply) -------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 29 ------------------- رنگ شهر آشوب (You can see links before reply) ---------------------------> اجرا شده با سرعت بالا
درس 31 ------------------- جغتائی (You can see links before reply)--------------------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 32 ------------------- - - - - - - (You can see links before reply) ------------------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 33 ------------------- حربی (You can see links before reply) ----------------------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 34 ------------------- چهارمضراب سه گاه (You can see links before reply) ----------------------> اجرا شده با سرعت بالا
درس 35 ------------------- رقص چوپی از ابوالحسن صبا (You can see links before reply) ------------> اجرا شده با سرعت بالا

mb.q
Sunday 23 May 2010, 08:07 AM
سلام
دستتون درد نکنه آقای اولیائی -آقای هادیان وآقای راز ونیاز ، این شد .
اشاعه موسیقی اصیل ایرانی . یکی ازمهمترین هدف ها همینه .
ازهمه شما عزیزان تشکر می کنیم .

Mezrab
Monday 24 May 2010, 07:54 PM
قطعه چهارمضراب دشتی با تمپو متوسط اجرا شده( نه با سرعت کتاب و نه با سرعت بالا...در قسمت قطعات با سرعت اصلی قرار گرفت)

Razoniaz
Tuesday 25 May 2010, 08:45 AM
با سلام به همه دوستان عزیز
درسهای 16 تا 22 کتاب دستور سنتور، اثر زنده یاد استاد پایور رو اجرا کردم که اینجا قرارش می دم. برای اینکه دوستان راحتتر باشند من نت قطعاتی رو هم که اجرا کردم توی خود فایل صوتی ضمیمه کردم که برای مشاهده نت ها پس از باز شدن مدیا پلیر روی صفحه اصلی مدیا پلیر راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Album Art را انتخاب کنید.

Mezrab
Tuesday 25 May 2010, 07:17 PM
با سلام به همه دوستان عزیز
درسهای 16 تا 22 کتاب دستور سنتور، اثر زنده یاد استاد پایور رو اجرا کردم که اینجا قرارش می دم. برای اینکه دوستان راحتتر باشند من نت قطعاتی رو هم که اجرا کردم توی خود فایل صوتی ضمیمه کردم که برای مشاهده نت ها پس از باز شدن مدیا پلیر روی صفحه اصلی مدیا پلیر راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Album Art را انتخاب کنید.
محسن جان بابت اجراها ممنون، فعلا تا درس 27 آرشیو تکمیل هست جز اون دو درسی که آرش جان نتونستند قرار بدند، اگر فرصت داشتید اون رو هم بی زحمت اجرا کنید، من هم به مرور تا درس 37 رو قرار میدم انشالله این کتاب هرچه زودتر تموم بشه و شیوه سنتور نوازی و به ترتیب کتاب های دیگه رو هم اجرا کنیم..

DesironnA
Tuesday 25 May 2010, 08:16 PM
درود
از زحمات هر سه شما عزیزان صمیمانه سپاسگذارم.
خود من عاشق سنتور هستم و به زودی هم شروع میکنم به یادگیریش و این تاپیک میتونه واقعا برام مفید باشه.
فقط سئوالی همین الان برام پیش اومده..
یکی به من بگه پیانو و گیتار الکتریک و سنتور چه ربطی به هم دارن؟!!!!!!!:106:

Mezrab
Saturday 29 May 2010, 10:04 PM
عذرخواهی میکنم به خاطر وقفه امتحانات اجازه اینکار رو نمیده که با هم چندین قطعه ضبط کنم به همین خاطر تک تک قرار میدم.. اجرای یکی از زیباترین قطعات کتاب دستور سنتور یعنی سه مضراب ابوعطا رو ضمیمه کردم..همچنین پست اول هم آپدیت شد. با تشکر.

Mezrab
Tuesday 13 July 2010, 12:33 PM
بابت غفلت پیش اومده در ضبط قطعات عذر میخوام. بعضی مسائل روزمره جلوگیری میکنند.. تعداد زیادی از قطعات به غیر از زرد ملیجه و پادشه خوبان و ضربی ترک از حبیب سماعی اجرا شدند.
چهارمضراب سه گاه از زیباترین قطعات کتاب هست، در کتاب بعدی هنرجو با شکل کامل ترقطعه آشنا خواهند شد.
رنگ حربی قطعه ای از ردیف ملی و دستگاه ماهور هستنش، قطعه زیبا و جذابی هست.
رنگ شهر آشوب از قطعاتی بوده که در گذشته باری رقص خاصی استفاده می شده، شکل کاملتر این قطعه در کتاب و آلبومی به همین نام موجود هست.
رقص چوپی از قطعات استاد ابوالحسن صبا هست که اجرای اصلی به همراه ویلن هست.
جغتائی شکل ساده شده این قطعه در کتاب دوره ابتدایی هست، این قطعه در دستگاه سه گاه قرار داره.

پست اول ویرایش شد.

Razoniaz
Saturday 17 July 2010, 10:12 AM
سلام دوستان
درسهای زرد ملیجه - ضربی ترک و پادشه خوبان از کتاب دستور سنتور رو اجرا کردم. بقیه درسها را هم که آقا محسن عزیز اجرا نمودند. فقط مونده درسهای 13 تا 15 که به یاری خدا توی همین دو سه روزه اجراش رو می گذارم.

Razoniaz
Sunday 18 July 2010, 08:00 AM
سلام دوستان
خب به یاری خدا درس 13 و 14 و 15 دستور سنتور رو اجرا کردم. خب یه جورایی می شه گفت پرونده اجرای کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور اینجا بسته شد البته فقط قسمت اولش . در مورد قسمت دوم کتاب که مربوط به ریزها و تکیه ها می شه هم اگه دوستان فکر می کنند که مورد نیاز هستش بفرمایند تا اون قسمتها هم اجرا بشه...
من همینجا از دوستان عزیز خواهش می کنم اگه توی اجراها ایرادی دیدند حتما اطلاع بدند تا حتما اصلاح بشه. درسته که این کتاب، کتاب ابتدایی هستش و قطعات سنگینی نداره ولی به هرجهت انسان جایزالخطاست و توی ساده ترین قطعات هم ممکنه اشتباهاتی داشته باشه.

Mezrab
Sunday 18 July 2010, 09:35 AM
سلام دوستان
خب به یاری خدا درس 13 و 14 و 15 دستور سنتور رو اجرا کردم. خب یه جورایی می شه گفت پرونده اجرای کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور اینجا بسته شد البته فقط قسمت اولش . در مورد قسمت دوم کتاب که مربوط به ریزها و تکیه ها می شه هم اگه دوستان فکر می کنند که مورد نیاز هستش بفرمایند تا اون قسمتها هم اجرا بشه...
من همینجا از دوستان عزیز خواهش می کنم اگه توی اجراها ایرادی دیدند حتما اطلاع بدند تا حتما اصلاح بشه. درسته که این کتاب، کتاب ابتدایی هستش و قطعات سنگینی نداره ولی به هرجهت انسان جایزالخطاست و توی ساده ترین قطعات هم ممکنه اشتباهاتی داشته باشه.
با تشکر از دوستان عزیز به خصوص راز و نیاز عزیز بابت زحماتشون، همچنین آرش خان عزیز بابت لینک ها، پرونده دستور سنتور به طور کامل تقریبا بسته شد به غیر از انتهای کتاب که فکر نمیکنم نیازی به اجرای اون ها توسط ما باشه.
پست اول هم ویرایش شد، امیدوارم بتونیم به کمک هم دیگه کتاب ها رو به پایان برسونیم.

nazi-santoori
Sunday 18 July 2010, 08:47 PM
سلام
هرچند قوانین سایت میگه برای تشکر فقط دکمه تشکرو بزنین..
اما واقعا نمیتونستم بسنده کنم به این
گرچه شاید این پست پاک شه اما ....
اقای رازو نیاز - مضراب و ارش هادیان رسما ازتون قدردانی میکنم. لطف خیلی بزرگی کردین بابت ایجاد این تاپیک.
با ارزوی سربلندی برای همگی دوستان

Razoniaz
Sunday 18 July 2010, 10:18 PM
سلام
حقیقتش دلم نیومد کتاب دستور سنتور رو اجرا کنیم و درس آخر رو نگذاریم. من از این درس چه خاطراتی دارم. یادش بخیر...

ghosmeki
Tuesday 7 September 2010, 10:09 AM
سلام لطفا اگه میشه قسمت دوم کتاب دستور سنتور که همون تکنیکها و ریزو تکیه ها میباشد رو برای دانلود توی سایت بذارید و لینک دانلود اونو به آدرس ashil_vox@yahoo.com بفرستید
کوچیک شما ghosmeki See you

vesall
Saturday 25 September 2010, 07:13 PM
با سلام. فکر کنم قطعه ی اول گرایلی مشکل داره. چون قطعه ی یک همون قطعه ی دو هست !

لطفا بررسی کنید./ ممنون

Mezrab
Sunday 26 September 2010, 11:55 AM
با سلام. فکر کنم قطعه ی اول گرایلی مشکل داره. چون قطعه ی یک همون قطعه ی دو هست !

لطفا بررسی کنید./ ممنون
حق با شماست دوست عزیز، تصحیح میشه.

vahid9987
Saturday 28 January 2012, 03:05 PM
آقا واقعا دستت درد نکنه به این اجرا ها احتیاج داشتم
اگه وقت کردی قسمت دوم کتاب رو هم لطف کنی دیگه محشر میشه

dari_santuri
Saturday 3 March 2012, 03:34 PM
سنتوری های گل تاپیک روم سنتوری ها در nimbuzz را بخوانید

vahid9987
Wednesday 4 April 2012, 12:59 PM
استادان گرامی که در این سایت فعالیت میکنند این حقیر به خاطر جسارتم ببخشند
اگر وقت داشتید قسمت دوم کتاب ارزشمند دستور (قسمت تکیه ها) اجرا کنه من واقعا نیاز دارم

Razoniaz
Wednesday 4 April 2012, 10:37 PM
استادان گرامی که در این سایت فعالیت میکنند این حقیر به خاطر جسارتم ببخشند
اگر وقت داشتید قسمت دوم کتاب ارزشمند دستور (قسمت تکیه ها) اجرا کنه من واقعا نیاز دارم

سلام وحید جان. حقیقتش من در حال تهیه یک برنامه آموزشی مفصل برای کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور هستم که امیدوارم به زودی تموم بشه. کارهای نرم افزاریش انجام شده فقط مونده اجرای درسها...
امیدوارم که اون برنامه آموزشی برای شما دوست عزیز مفید واقع بشه.

AminSantori
Friday 6 April 2012, 12:32 AM
ضمن تشکر از همه دوستان مخصوصا رازو نیاز
من هم خواهشمندم نسبت به درج اجرای تاکیتیک های آخر کتاب دستور سنتور همراه با بیان توضیحات لازم اقدام شود
صمیمانه از محبت دوستان سپاسگذارم

vahid9987
Friday 6 April 2012, 09:23 AM
سلام وحید جان. حقیقتش من در حال تهیه یک برنامه آموزشی مفصل برای کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور هستم که امیدوارم به زودی تموم بشه. کارهای نرم افزاریش انجام شده فقط مونده اجرای درسها...
امیدوارم که اون برنامه آموزشی برای شما دوست عزیز مفید واقع بشه.
میدونم برای تشکر کردن باید دگمه تشکر را زد ولی حقیقتش ارزش کار شما فرا تر از زدن دگمه است
یه دنیا سپاسگزارم

jahanshi
Friday 31 August 2012, 09:37 PM
باتشكراز زحمات عزيزان. لطفا اگه میشه قسمت دوم کتاب دستور سنتور که همون تکنیکها و ریزو تکیه ها میباشد رو برای دانلود توی سایت بذارید و لینک دانلود روبه آدرسbaghi147@gmail.com بفرستید .ممنون

Yasin_santouri
Wednesday 19 September 2012, 09:46 AM
سلام

من خیلی به قسمت دوم کتاب نیاز دارم ...

لطفا یکم سریع در عرض این دو روز 3 درسش رو برام بزارین.....بیشتر هم گذاشتین که لطف بزرگی کردین ولی این 3 تا درس رو من نیاز دارم اونم سریع...

ممنون

Yasin_santouri
Wednesday 19 September 2012, 09:10 PM
درود
لطفا لااقل توضیحاتشو بفرمائید در مورد نکات موجود ولی من نیاز دارم به اجرا هاش ...
استادان عزیز ماشالا براشون دو دقیقه هم طول نمی کشه...

Razoniaz
Thursday 20 September 2012, 06:27 AM
درود
لطفا لااقل توضیحاتشو بفرمائید در مورد نکات موجود ولی من نیاز دارم به اجرا هاش ...
استادان عزیز ماشالا براشون دو دقیقه هم طول نمی کشه...

سلام دوست عزیز. کدوم قسمت رو میخواهید قسمت ریزها یا تکیه ها را؟

Yasin_santouri
Thursday 20 September 2012, 10:40 AM
والا راس تشو بخواین من زیاد اشنا نیستم با قسمت دوم کتاب...
شما هر نکته ای که به نظرتون مفیده بگین...
مثلا تریوله چیه ؟؟؟ من همیشه سرعت رو با سیاه وسیاه نقطه دار دیدم الان سرعت دولاچنگ چیه؟؟؟
حرف P چیه؟؟؟
ولی با اجرا بهتر میفهمم داداش برای تو که دو دقیقه هم طول نمی کشه اجرا چرا نمی زاری؟؟؟

paris_k
Thursday 20 September 2012, 02:08 PM
ببین دوست عزیز جلو جلو خوب نیست یاد بگیری هااا؟ حالا خود دانی می اون چیزی که از دستم بر میاد رو میگم : با اجازه ی اقای دانشمند : از درس 20 شروع میکنم :دو چهارمه ینی 1 و 2 و . 2 سه لا چنگ و 1 دو لا چنگ داریم اینا رو باید توی یه ضرب سریع بزنیم اسمش دوراب هست . ینی میشماریم 1 (دوراب میزنیم ) و ( سکوت ) دو ( دوراب میزنیم ) و ( سکوت )
خوبه اگه هین طوری یاد میگیرید ادامه بدیم اگر نه بذارم خود اقای دانشمند بیان؟؟؟

Razoniaz
Saturday 22 September 2012, 09:10 PM
والا راس تشو بخواین من زیاد اشنا نیستم با قسمت دوم کتاب...
شما هر نکته ای که به نظرتون مفیده بگین...
مثلا تریوله چیه ؟؟؟ من همیشه سرعت رو با سیاه وسیاه نقطه دار دیدم الان سرعت دولاچنگ چیه؟؟؟
حرف P چیه؟؟؟
ولی با اجرا بهتر میفهمم داداش برای تو که دو دقیقه هم طول نمی کشه اجرا چرا نمی زاری؟؟؟

سلام دوست من
به روی چشم من حتما اجرای قسمت دوم کتاب رو هم خواهم گذاشت فقط یکم بهم فرصت بدید. ولی همونطور که دوستمون هم گفتن باید قبلش یک سری نکات تءوری هست که آموزش ببینید. مطمءنا اجرای صرف درسها نمیتونه زیاد براتون مفید باشه. به هر حال بهتره از اول کتاب شروع کنیم و هرجا که مشکل یا سوالی بود بررسیش کنیم.

Yasin_santouri
Thursday 27 September 2012, 09:42 PM
سلام دوست من
به روی چشم من حتما اجرای قسمت دوم کتاب رو هم خواهم گذاشت فقط یکم بهم فرصت بدید. ولی همونطور که دوستمون هم گفتن باید قبلش یک سری نکات تءوری هست که آموزش ببینید. مطمءنا اجرای صرف درسها نمیتونه زیاد براتون مفید باشه. به هر حال بهتره از اول کتاب شروع کنیم و هرجا که مشکل یا سوالی بود بررسیش کنیم.
ممنون داداش ولی ولش دیگه وقت کلاس شد رفتم استادم بهم گفت...
گفتم شاید بتونم یکم زود تر تموم کنم...ولی بازم من هنوز دو درسشو زدم بقیش موندهاگه لطف کنین یکم سریع تر بزنین ممنون میشم...

Yasin_santouri
Wednesday 3 October 2012, 12:52 PM
ممنون داداش ولی ولش دیگه وقت کلاس شد رفتم استادم بهم گفت...
گفتم شاید بتونم یکم زود تر تموم کنم...ولی بازم من هنوز دو درسشو زدم بقیش موندهاگه لطف کنین یکم سریع تر بزنین ممنون میشم...
بابا یه بنده خدایی نیست اجرا کنه بزاره ماشالا این همه استاد اینجا هست یکیش نمیتونه لطفی بکنه این قسمت دوم کتاب رو بزاره؟؟؟؟؟:33::45:
بخدا من اگه بلد بودم دریغ نمی کردم خیلی از بچه های سنتوری بهش نیاز دارن...یه روزه میشه همشو زد نمی دونم دوستان چرا اینقدر این دست واون دست می کنن؟؟؟؟:33::17::39:

EleNaz
Wednesday 3 October 2012, 01:02 PM
مسئله زدنش نسیت که ! با این سرعت اینترنت چطوری میشه آپلود کرد؟؟؟؟

Yasin_santouri
Wednesday 3 October 2012, 02:22 PM
دوستان زحمت کشیدند تا اینجا گذاشتند این هم یه مقدارش.....
مگه ترافیک مصرف می کنه اپلود؟؟؟؟؟اگه نمی کنه بذار برو درستو بخون یا به کارات برس چه مشکلی داره؟؟؟؟

Yasin_santouri
Wednesday 17 October 2012, 08:32 PM
سلام ببخشید من دوباره مزاحم شدما...
راستش چند تا سوال داشتم
1-تکیه چیه؟؟؟
2-فرقش با نت زینت چیه؟؟؟
3-تریل چیه ؟؟
4-معمولا در تریل چند تا میزنن؟؟؟
5-با سیم بالایی تریل میزنن یا پایین تر از خودش؟؟؟
ممنون
پیشاپیش تشکر:41::y:clapping:

paris_k
Thursday 18 October 2012, 08:28 PM
سلام ببخشید من دوباره مزاحم شدما...
راستش چند تا سوال داشتم
1-تکیه چیه؟؟؟
2-فرقش با نت زینت چیه؟؟؟
3-تریل چیه ؟؟
4-معمولا در تریل چند تا میزنن؟؟؟
5-با سیم بالایی تریل میزنن یا پایین تر از خودش؟؟؟
ممنون
پیشاپیش تشکر:41::y:clapping:
1 _خودِ نت میخوره بالاییش میفته روش
2_ اسن ربطی ندارن به هم مثه اینه که بگی فرق من و استاد اردوان چیه!!
3_5_پشت سر هم با بالاییش میخوره
4_ بستگی به کسر میزان و سرعت قطعه داره
البته من ار اساتید معذرت میخام چون میدونم دوستان احتیاج دارن به پاسخ ها این جسارت رو میکنم امیدوارم منو ببخشید و پاسخ درست داده باشم

s_A
Sunday 21 October 2012, 11:31 PM
با چه نرم افزاری ضبط میکنین؟؟؟چجوریه که صدا واضحه؟؟؟
خواهشا جواب بدین نیاز دارم

Razoniaz
Monday 22 October 2012, 01:00 PM
با چه نرم افزاری ضبط میکنین؟؟؟چجوریه که صدا واضحه؟؟؟
خواهشا جواب بدین نیاز دارم

سلام دوست عزیز. نرم افزارهای زیادی برای ضبط هست که یکیش همین نرم افزار Jetaudio هست. البته برای این که کیفیت ضبط خوب باشه کیفیت میکروفن و کارت صدا مهمه.

pooriaakbari1989
Tuesday 23 October 2012, 08:50 PM
سلام.برای اینکه کارمون خوب ضبط بشه بهتره میکروفن وسط سنتور باشه یا مثلا مقداری به سمت سیم های سفید نزدیک تر باشه؟از اونجایی که صدای سیم های زرد دیر تر دمپ میشه فکر میکنم به سیم های زرد نزدیک نباشه بهتره درسته؟

hamedvah
Thursday 27 December 2012, 04:04 PM
درس های 1 تا 12 حذف شده اند لطفا راهنمایی کنید

EleNaz
Friday 17 May 2013, 10:09 PM
:41::41:

elah
Tuesday 21 May 2013, 09:54 AM
سلام
من واقعاً لذت بردم. خشته نباشید. کارتون عالی بود. من تقریباً یکساله که سنتور می زنم. تا اونجایی که می دونم استاد پایور برای هر کدوم از درسهای این کتاب هدف خاصی رو داشتند. لذا خیلی دوست دارم بدونم برای هر کدوم هدف یادگیری چه نکاتی بوده. از دوستهایی که در این زمینه اطلاعاتی دارند ممنون می شم راهنمایی کنند. به نظرم اگر بدونیم مثلاً برای هر درس چه نکاتی مد نظر استاد بوده است، به اون نکات بیشتر توجه می کنیم و بهتر یاد می گیریم. ممنون

darfeh
Thursday 4 July 2013, 05:18 PM
سلام
ببخشید درس 30 که مرغ سبز فلک..... می باشد را نمی گذارید؟
ممنون

xxxxxx
Friday 5 July 2013, 08:25 AM
باتشکر از نظر بسیار خوب الهه خانم ، دوستان همانطور که می دونن ؛اطلاع داشتن از هدفهای رفتاری هردرس در شروع آن درس یادگیری رو دو چندان می کنه . از همه دوستان خواهش میکنم اگر اطلاعاتی دارند مثلا از استادشون شنیدن که هدف این درس چیه رو لطفا برای بقیه بگن .
این موضوع یک تحقیقه که اثبات شده . دو تا گروه انتخاب میشن توسط یک استاد به هر دو گروه تدریس میشه ؛ به یکی از گروه ها در ابتدای هر درس هدف های رفتاری از اون درس گفته میشه و به گروه دیگه گفته نمی شه ؛ درپایان دوره پیشرفت اون گروهی که هدف های رفتاری رو قبل ازشروع درس میدونسته بطور معناداری تفاوت داشته.
لطفا دوستان شروع فرمایند ... بیشترین انتظار از آقایان وخانم ها : دانشمند -هادیان - آقا مرتضی - آقای اکبری - زینب خانم - اولیایی و....هست خیلی هارم اسم شونو نمی دونم

Razoniaz
Friday 5 July 2013, 09:46 PM
سلام
من واقعاً لذت بردم. خشته نباشید. کارتون عالی بود. من تقریباً یکساله که سنتور می زنم. تا اونجایی که می دونم استاد پایور برای هر کدوم از درسهای این کتاب هدف خاصی رو داشتند. لذا خیلی دوست دارم بدونم برای هر کدوم هدف یادگیری چه نکاتی بوده. از دوستهایی که در این زمینه اطلاعاتی دارند ممنون می شم راهنمایی کنند. به نظرم اگر بدونیم مثلاً برای هر درس چه نکاتی مد نظر استاد بوده است، به اون نکات بیشتر توجه می کنیم و بهتر یاد می گیریم. ممنون

باتشکر از نظر بسیار خوب الهه خانم ، دوستان همانطور که می دونن ؛اطلاع داشتن از هدفهای رفتاری هردرس در شروع آن درس یادگیری رو دو چندان می کنه . از همه دوستان خواهش میکنم اگر اطلاعاتی دارند مثلا از استادشون شنیدن که هدف این درس چیه رو لطفا برای بقیه بگن .
این موضوع یک تحقیقه که اثبات شده . دو تا گروه انتخاب میشن توسط یک استاد به هر دو گروه تدریس میشه ؛ به یکی از گروه ها در ابتدای هر درس هدف های رفتاری از اون درس گفته میشه و به گروه دیگه گفته نمی شه ؛ درپایان دوره پیشرفت اون گروهی که هدف های رفتاری رو قبل ازشروع درس میدونسته بطور معناداری تفاوت داشته.
لطفا دوستان شروع فرمایند ... بیشترین انتظار از آقایان وخانم ها : دانشمند -هادیان - آقا مرتضی - آقای اکبری - زینب خانم - اولیایی و....هست خیلی هارم اسم شونو نمی دونم

سلام دوستان عزیز
اتفاقا نظر بسیار خوبیه. من هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمت شما عزیزان هستم.

xxxxxx
Saturday 6 July 2013, 07:53 PM
به نام خدا
اهداف رفتاری درس یک دستور سنتور استاد پایور

انتظار می رود هنرجو پس از آموختن وتمرین این درس موارد زیر را فراگرفته باشد :

1-
2 -
3 -
.
.
دوستان لطفا اهداف را درج فرمایند .

pooriaakbari1989
Monday 8 July 2013, 11:05 PM
هدف درس اول:
1-مهمترین:درست مضراب زدن یعنی:
1.1-حرکت از مچ صورت گیرد
2.1-برخورد مضراب به صورت کاملا تمیز با سیم نت مربوطه
3.1-محل فرود مضراب روی سیم ها با خرک تقریبا 4 سانتی متر
2-آشنایی با جای نت ها روی ساز سنتور
3-آشنایی با 2 پوزیسیون:پوزیسیون اول(سیم های زرد) و پوزیسیون دوم(سیم های سفید)
4-از لحاظ تئوری آشنایی با میزان و ریتم چهار-چهار
5-شمردن و ساز زدن

xxxxxx
Tuesday 9 July 2013, 05:46 AM
باتشکر از آقای اکبری عزیز ؛ از ایشون وسایر دوستان درخواست می کنیم اهداف درس دوم را درج فر مایند .
ضمنا اگر کسی از دوستان نظر تکمیلی یا پیشنهاد دیگری دارند لطفا بفرمایند.

mary1510
Tuesday 9 July 2013, 06:12 AM
سلام دوستان ؛ چه بحث جالب ومهمی را انتخاب کردید .
اهدافی راکه پوریای عزیز ذکر کردند برخی از آن ها در طول دروس دیگر هم تداوم دارند استفاده کردیم آقا پوریا . متشکرم

pooriaakbari1989
Tuesday 9 July 2013, 08:04 AM
هدف درس دوم:
1-اهداف ذکر شده برای درس اول(همه پنج هدف)
2-از لحاظ تئوری آشنایی با "دو لا خط" برای نشان دادن خاتمه قطعه
3-از لحاظ تئوری آشنایی با "دو لا خط و دو نقطه" برای تکرار قسمت خاصی از قطعه
4-تشخیص نت "فا"خرک دوم پوزیسیون سوم(پشت خرک) از خرک نهم پوریسیون دوم(سیم های سفید)

xxxxxx
Tuesday 9 July 2013, 10:37 AM
سپاس فراوان از آقای اکبری
هنرجو بایدپس از آموختن درس سوم به نکات زیرآگاهی داشته باشد:
1-
2-
.
.
.

pooriaakbari1989
Tuesday 9 July 2013, 03:48 PM
هدف درس سوم:
1-اهداف درس اول(همه پنج هدف)
2-تشخیص نت می روی سیم های خرک اول پوزیسیون دوم(سیم های سفید)نسبت به نت می روی سیم های خرک هشتم پوزیسیون اول(سیم های زرد) به وسیله علامت کرن(در کوک شور!)
هدف درس چهارم:
1-اهداف درس اول(همه پنج هدف)
2-علامت 8 روی نت می که نشان دهنده سیم های خرک 8 میباشد.
*-در مجموع در این درس تقریبا هر آنچه در دروس قبلی از لحاظ تئوری و نوازندگی مد نظر بوده مرور میگردد به علاوه این که با سیم های پشت خرک نوازنده را بیشتر آشنا میکند.لازم به ذکر است که در این درس نوازنده حداقل باید توانایی تمیز مضراب زدن را کسب کرده باشد زیرا از دروس بعدی سرعت قطعات اندکی افزایش میابد.یادمان باشد ضمن رعایت نکاتی که ذکر شد،نوازنده هنگامی که پشت ساز است و به اصطلاح در حالت انتظار قطعه میباشد نباید سر مضرابهایش روی سیم ها باشد بلکه مضراب نسبت به صفحه سنتور باید زاویه 45 درجه بسازد یعنی مثلا اگر در حین قطعه به سکوتی رسیدیم باید مضراب ها سر بالا باشند نه این که رو به پایین باشد...

phenomenon
Wednesday 10 July 2013, 04:32 AM
سلام آقای اکبری. کارتون واقعن عالیه و باید تشکر ویژه کرد ازتون.
یه سوال داشتم ازتون. البته جسارت نباشه. میخواستم بپرسم شما از کتاب یا منبع خاصی استفاده میکنید؟؟ یا مطالبی که می نویسید تحلیل های خودتونه. بازهم ممنونم ازتون.

pooriaakbari1989
Wednesday 10 July 2013, 10:53 AM
سلام آقای اکبری. کارتون واقعن عالیه و باید تشکر ویژه کرد ازتون.
یه سوال داشتم ازتون. البته جسارت نباشه. میخواستم بپرسم شما از کتاب یا منبع خاصی استفاده میکنید؟؟ یا مطالبی که می نویسید تحلیل های خودتونه. بازهم ممنونم ازتون.
منبع اصلیم کتاب دستور سنتور استاد پایور هستش(نکاتی که پایین هر درس ذکر میشد)...البته از نکاتی که استاد سعید ثابت هم در تدریس این کتاب به هنرجو ها متذکر میشوند و البته تحلیل های خودمم هم بخشی از این بحثو تشکیل میده... راستی شما پیام خصوصیتونو بستین...چندتا نکته بود که میخواستم خصوصی به شما بگم در این مورد...

phenomenon
Wednesday 10 July 2013, 11:07 AM
ببخشید شما هنرجوی استاد ثابت هستید؟؟؟

pooriaakbari1989
Wednesday 10 July 2013, 11:22 AM
اون نکته که هنگامی که پشت ساز نشستیم و مضراب دستمونه اما ساز نمیزنیم مثلا هنگامی که به سکوت ها میرسیم و مضراب ها باید سر بالا باشه از نکاتیست که استاد به شدت به هنرجو هاشون تذکر میدن...
در ضمن اگه چیزی گفتم که تا حالا با شنیده هاتون مغایرت داره بگید تا با هم در این مورد بحث کنیم...هیچ بعید نیست که من هم اشتباه کرده باشم(اگر چه خودم بعید میدونم...)

pooriaakbari1989
Wednesday 10 July 2013, 05:11 PM
هدف درس پنجم:

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد
3-شمردن و ساز زدن
4-آشنایی با ریتم سه-چهار
5-آشنایی با نوع مضراب"راست-چپ-چپ"که از مهمترین انواع مضراب درسنتور میباشد و در قطعات ضربی به کرات(گاهی هم به صورت تریوله-با تریل اشتباه نشود!-)استفاده میشود.
6-تقویت دست چپ(معمولا نوازندگان سنتور دست چپشان نسبت به دست راست قوت کمتری در ساز زدن دارد).
*:انتظار میرود که نت های لا که با دست چپ مضراب میخورند به خوبی به گوش برسد.
**:در این درس به هنرجو خوب نگاه کردن به ساز به صورت غیر مستقیم آموزش داده میشود.
***:برای نگاه کردن به پوزیسیون های مختلف بهتر است سر زیاد نچرخد بلکه بیشتر با چشم ها به صورت گوشه چشمی به قسمت های مختلف نگاه کرد...مثلا اگر در حال نگاه کردن به سیم های زرد هستیم گوشه چشمی به سیم های لا در پوزیسیون دوم نگاه کنیم...

sarveazad
Wednesday 10 July 2013, 06:24 PM
پوریا جان همه جوره عزیزی

pooriaakbari1989
Friday 12 July 2013, 12:05 AM
هدف درس ششم:

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد

3-شمردن و ساز زدن
4-آشنایی با ریتم سه-چهار
5-آشنایی با نوع مضراب„راست-چپ-چپ” که از مهمترین انواع مضراب درسنتور میباشد و در قطعات ضربی به کرات (گاهی هم به صورت تریوله-با تریل اشتباه نشود! -) استفاده میشود.
6-در این درس دو مضراب چپ این بار فقط روی یک نت ثابت نمیماند و به صورت گردشی از نت دو به پایین می آید تا تسلط دست چپ را افزایش دهد.دست راست اما این بار روی نت فا زرد ثابت میماند تا این تمرین برای هنرجو راحت تر انجام گردد.همان طور که قبلا هم اشاره شد هدف اصلی در این درس تقویت دست چپ است.
*:تذکر مهم این که نت هایی که با دست چپ مضراب میخورند باید به خوبی شنیده شوند.
**:در قطعات ضربی در هر میزانی اگر علامت عرضی به کار برده شد در همان میزان به نت های بعدی و مشابهش هم اثر میگذارد(به خط چهارم میزان سوم نگاه کنید.)

pooriaakbari1989
Friday 12 July 2013, 12:32 AM
هدف درس هفتم:

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد

3-شمردن و ساز زدن
4-آشنایی با ریتم سه-چهار
5-آشنایی با نوع مضراب„راست-چپ-چپ” که از مهمترین انواع مضراب درسنتور میباشد و در قطعات ضربی به کرات (گاهی هم به صورت تریوله-با تریل اشتباه نشود! -) استفاده میشود.
6-در این درس نه تنها دست چپ بلکه دست راست هم از حالت ثابت درآمده و نتهای گوناگونی را اجرا میکند و تکنیک هنرجو در زمینه مانور دادن روی سیم های مختلف و استفاده هر چه بیشتر از صدا ها را افزایش میدهد.از خط دوم-میزان چهارم به بعد، مضراب چپ روی دو نت متفاوت قرار میگیرد و تقریبا مضراب"راست-چپ-چپ"را به صورت کامل معرفی میکند.
جمع بندی دروس پنج و شش و هفت:
-در درس پنچ مضراب"راست-چپ-چپ"به صورت ساده معرفی شد به این شکل که مضراب چپ روی نت لا-سیم های سفید ثابت بود و مضراب راست نت های متفاوتی از سیم های زرد را اجرا میکرد؛در درس شش اینبار مضراب راست روی نت فا-سیم های زرد ثابت بود اما دو مضراب چپ نت های متفاوتی از سیم های سفید را اجرا میکرد و درنهایت در درس هفتم این دو تکنیک در هم ادغام شد،یعنی هم دست راست و هم دست چپ به صورت گردشی نت های متفاوتی را اجرا میکردند.تذکر مهم این که نت هایی که با دست چپ در این سه درس اجرا میشوند اولا باید قوت داشته باشند و به وضوح شنیده شوند، ثانیا باید نت های مربوطه را تمیز اجرا کنند.

xxxxxx
Friday 12 July 2013, 06:45 AM
آقای اکبری از شما تشکر میکنم که این همه لطف دارید . یه جا فرمودید تریل را با تریوله اشتباه نکنیم ممکن است خواهش کنم دراین خصوص بیشتر توضیح دهید .ممنونم

pooriaakbari1989
Friday 12 July 2013, 11:10 AM
آقای اکبری از شما تشکر میکنم که این همه لطف دارید . یه جا فرمودید تریل را با تریوله اشتباه نکنیم ممکن است خواهش کنم دراین خصوص بیشتر توضیح دهید .ممنونم
تریل:با علامت tr روی نت ها ظاهر میشود...اگر روی نتی علامت تریل قرار گیرد منظور این است که روی آن نت و نت بالایی ریز بگیریم.
تریوله:با علامت 3 و یک کمان که روی سه نت قرار میگیرد ظاهر میشود...اگر روی سه نت علامت تریوله قرار گرفت،آن سه نت باید در مدت کشش 2 نت اجرا شوند...مثلا اگر روی 3نت دولاچنگ این علامت قرار گرفت آن سه نت باید در مدت دو دولاچنگ اجرا شوند!

pooriaakbari1989
Saturday 13 July 2013, 06:21 PM
هدف درس هشتم(تصنیف جونی جونی):

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد

3-شمردن و ساز زدن
4-آشنایی با ریتم سه-چهار
5-آشنایی با خواندن شعر همراه با نواختن قطعه
*:در این درس سکوت ها تقریبا در تمام میزان ها و در ضرب های مختلف میزان ظاهر میشود و نوازنده برای آن که بتواند قطعه را با ریتم درستش اجرا کند در ابتدا موظف است بشمارد و سکوت ها را با شمردن شناسایی کند.بهتر است این قطعه در دو مرحله تدریس گردد.در مرحله اول فقط با ملودی قطعه کار میکنیم و سعیمان این است که بتوانیم این قطعه را کاملا درست اجرا نماییم...در مرحله دوم وقتی به قطعه مسلط شدیم همراه با قطعه شعر را میخوانیم و اجرا میکنیم.
**:نکته مهم در مورد موسیقی و شعر:در شعر ابتدا تمام کلمات را بخش بندی میکنیم(این که هر کلمه چند بخش است!).سپس به هر بخش یک نت اختصاص داده میشود---->نت هایی که زیر و یا روی خط اتصال باشند(حتی اگر هزار نت هم باشد!)یک سیلاب شعری(یک بخش از کلمه) را به خود اختصاص میدهد.
***:در این درس مضراب "راست-راست-چپ"هم که البته از مضراب های بسیار مهم سنتور نوازی است نیز به نوازنده تنها در دو میزان آموزش داده میشود و به این ترتیب در سه ضربی هنرجو تمام انواع ممکن مضراب ها(با احتساب دروس پنج تا هشت) را یاد میگیرد.(خط ماقبل آخر-میزان های سه و چهار)
****:تذکر مهم اینکه نوازنده حتما حتما حتما!!! باید هنگام نوازندگی این درس، شعر را نیز بخواند تا در آینده(ردیف نوازی و بخش گوشه ها و آوازها)با مبانی شعر و موسیقی آشنا بوده باشد.

xxxxxx
Tuesday 16 July 2013, 05:51 AM
متشکریم آقای اکبری و منتظر آموزش های همه جانبه شما.

pooriaakbari1989
Tuesday 16 July 2013, 05:21 PM
سلام دوست عزیز...مرسی که این پیشنهاد خوب رو دادین...دوباره در این باره خواهم نوشت...

pooriaakbari1989
Wednesday 17 July 2013, 10:39 AM
هدف درس نهم:

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد

3-شمردن و ساز زدن
4-آشنایی با ریتم سه-چهار
5-آشنایی با مضراب"راست-راست-چپ"
6-افزایش تسلط به دو دست--->این قطعه تاکید بر کنترل دو دست دارد و همچنین نت هایی که با دست چپ اجرا میشوند از لحاظ صوتی کاملا واضح باید به گوش برسند و صدای نت های اجرا شده با دست چپ اصطلاحا نباید در سایه صداهای نت های دیگر که با دست راست اجرا میشوند گم شود.

xxxxxx
Wednesday 17 July 2013, 11:24 AM
آقای اکبری یه پیشنهاد دیگه دارم : این که هدف های رفتاری برای دوره ابتدایی استاد پایور رو هم همزمان شروع بفرمایید که اونم خیلی میتونه مفید باشه .ممنون

pooriaakbari1989
Wednesday 17 July 2013, 04:21 PM
آقای اکبری یه پیشنهاد دیگه دارم : این که هدف های رفتاری برای دوره ابتدایی استاد پایور رو هم همزمان شروع بفرمایید که اونم خیلی میتونه مفید باشه .ممنون
دوست خوبم اگه موافق باشید اهداف کتاب ردیف دوره ابتدایی استاد فرامرز پایور رو در تاپیکی که لینکش رو در زیر گذاشتم جلو میبریم...لازم به ذکره زحمت این تاپیک ارزشمند رو دوست عزیزم جناب razoniaz کشیدند:
(You can see links before reply)You can see links before reply

pooriaakbari1989
Thursday 18 July 2013, 11:43 AM
هدف درس دهم:

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد

3-شمردن و ساز زدن
4-آشنایی با ریتم سه-چهار
5-آشنایی با مضراب„راست-راست-چپ”
6-افزایش تسلط به دو دست--->این قطعه تاکید بر کنترل دو دست دارد و همچنین نت هایی که با دست چپ اجرا میشوند از لحاظ صوتی کاملا واضح باید به گوش برسند و صدای نت های اجرا شده با دست چپ اصطلاحا نباید در سایه صداهای نت های دیگر که با دست راست اجرا میشوند گم شود.
7-اگر به سرعت قطعه توجه کنیم متوجه میشویم که انتظار میرود تا این درس تسلط به ریتم سه-چهار به قدری شده باشد که بتوان این قطعه را با سرعت درج شده اجرا نمود.این درس به نحوی جمع بندی دروس قبلی است خصوصا که در بعضی میزان ضرب سوم سکوت است و رعایت آن با این سرعت تسلط نوازنده به ریتم و مضراب "راست-راست-چپ" را میطلبد.

pooriaakbari1989
Thursday 18 July 2013, 06:30 PM
هدف درس یازدهم:

1.1-حرکت از مچ صورت گیرد

2-آشنایی با مضراب دوبل یا مضراب جفت:در این درس دقت بیشتری لازم است زیرا هر دو مضراب با هم در آن واحد به روی سنتور فرود می آیند-در اینجا باید دقت نمود که مضراب ها درست روی سیم های مخصوص به خود فرود آیند البته دست راست از نظر موقعیت همیشه کمی عقب تر از دست چپ خواهد بود زیرا سیم های سفید کمی جلو تر از سیم های زرد قرار داند<----این توضیحات عینا توضیحات استاد در کتاب در مورد درس دهم میباشد.یادمان باشد که هر دو دست در آن واحد مضراب بزنند-تمیز و دقیق به سیم مربوطه بزنند و سعی شود دست چپ سیم سفید را به خوبی به صدا درآورد.
*:در مورد دوبل ها میتوان گفت که به خاطر صداهای ترکیبی که تولید میکنند در تصانیف و آوازها و ردیف و البته قطعات ضربی مانند چهارمضراب ها و رنگ ها و غیره کاربرد زیادی دارند و اجرای صحیح آن ها از نکات مهم نوازندگی ساز سنتور است...لذا دقت زیادی میطلبد!

pooriaakbari1989
Friday 19 July 2013, 09:44 AM
هدف درس دوازدهم:
1-تمام اهداف درس یازدهم
+
2-آشنایی باریتم دو-چهار:این درس به صورت دو ضربی است و به نام دوچهارم خوانده میشود و در هر میزان آن فقط باید دو شماره حساب کرد.
3-سرعت این درس اندکی نسبت به درس قبلی افزایش پیدا کرده که بیانگر افزایش تسلط نوازنده در مضراب های جفت میباشد.

shahram_santor
Friday 19 July 2013, 12:56 PM
داريد سنتور از اول درس ميديد اگه اره.كجا درس هستيد؟

pooriaakbari1989
Friday 19 July 2013, 02:15 PM
داريد سنتور از اول درس ميديد اگه اره.كجا درس هستيد؟
سلام دوست خوبم...ببینید درسای این کتاب(دستور سنتور استاد فرامرز پایور) توسط دو کاربر محترم یعنی Mezrab و Razoniaz اجرا شده است.هم اکنون بنده دارم تک تک درس ها رو از نظر اهداف تئوری و عملی مخصوص به نوازندگی تحلیل میکنم و خدمت علاقمندان این کتاب ارائه میکنم و هر جا که سوال داشتید در این مورد از من بپرسید...تا اون جایی که اطلاعاتم یاریم کنند پاسخ گوی سوالات شما هستم...الان هم تا درس دوازدهم این کتاب اهداف تحلیل شده اند...

pooriaakbari1989
Sunday 21 July 2013, 03:06 PM
هدف درس سیزدهم:
1-همان اهداف درس هشتم
2-افزایش سرعت قطعه(که مبنی بر افزایش تسلط نوازنده اعمال شده است)
*:به صورت خیلی غیر مستقیم به اجرای دستگاه های دیگر در دستگاه شور اشاره شده و در آینده هم درسی که در اصل برای دستگاه ماهور است با همین کوک دستگاه شور اجرا خواهد شد(رِنگ حربی-درس سی و سوم!)

mary1510
Tuesday 23 July 2013, 07:30 AM
سلام جناب اکبری ودیگر اساتید ؛ نمی دونم همین جا جاش هست یا جای دیگری لطفا درباره این جمله که (اجرای دستگاههای دیگر دردستگاه شور) و اصولا این که از روی نت چگونه میتوان به دستگاه قطعه یا جمله پی برد؟ توضیح بفرمایید.
نمی دونم این درسته که ازروی سر کلید مشخص است که قطعه در چه دستگاهی هست ؟ اگر درست باشه پس شناخت دستگاه دیگر چه طور میسر میشه؟
اگه صلاح می دونین وامکان داره دراین مورد با همکاری کسانی همچون آقای دانشمند ما کم سوادهارو یاری کنید . توضیح بدید ؛ کتاب معرفی کنید وهرطورصلاح می دانید به بالا بردن دانش موسیقیایی ماکم سوادان کمک کنید . متشکرم

Razoniaz
Tuesday 23 July 2013, 08:42 AM
سلام جناب اکبری ودیگر اساتید ؛ نمی دونم همین جا جاش هست یا جای دیگری لطفا درباره این جمله که (اجرای دستگاههای دیگر دردستگاه شور) و اصولا این که از روی نت چگونه میتوان به دستگاه قطعه یا جمله پی برد؟ توضیح بفرمایید.
نمی دونم این درسته که ازروی سر کلید مشخص است که قطعه در چه دستگاهی هست ؟ اگر درست باشه پس شناخت دستگاه دیگر چه طور میسر میشه؟
اگه صلاح می دونین وامکان داره دراین مورد با همکاری کسانی همچون آقای دانشمند ما کم سوادهارو یاری کنید . توضیح بدید ؛ کتاب معرفی کنید وهرطورصلاح می دانید به بالا بردن دانش موسیقیایی ماکم سوادان کمک کنید . متشکرم

سلام دوست عزیز
سوال شما چند بخش داشت که من هر کدوم را خدمت شما توضیح خواهم داد:
یکی از راههای شناخت دستگاههای مختلف توجه به سلاح کلید یا همون سرکلید هستش. به عنوان مثال اگر شما در سلاح کلید یک قطعه نشانه ها را به صورت سی بمل لا کرن می بمل ببینید می شه نتیجه گرفت که این قطعه در دستگاه شور "سل" و یا یکی از متعلقات دستگاه شور نوشته شده (با دقت به نت و یافتن نت شاهد و نتهای متغیر میشه تشخیص داد که قطعه مربوط به دستگاه شور هست و یا کدام آواز)
یا مثلا اگر سلاح کلید به صورت سی بکار، لا کرن، می بمل باشد می توان فهمید که این قطعه در دستگاه همایون "سل" می باشد یا اینکه اصفهان "دو" که زیر مجموعه همایون "سل" هست.
و به همین ترتیب الی آخر. برای شناخت سلاح کلید هر کدام از دستگاهها به کتاب دوره های ابتدایی سنتور استاد پایور و یا ردیف استاد صبا مراجعه کنید و سلاح کلید هر دستگاه را ببینید و آن را حفظ نمایید. البته دقت نمایید که در این کتابها سلاح کلید مربوط به کوکهای معمول دستگاهها نوشته شده مثلا شور "سل" یا ماهور "فا" و ... حال اگر قطعه مثلا در دستگاه شور "لا" تنظیم شده بود سلاح کلید متفاوت از قبل خواهد بود. به هر حال در حال حاضر فقط تلاش خودتون را متوجه یادگیری شکل سلاح کلید در کوکهای معمول بکنید.

اما قسمت دوم سوال اینکه آیا امکان اجرای بقیه دستگاهها در دستگاه شور وجود داره یا خیر؟ ببینید امکان اجرای قطعاتی که در دستگاههای دیگر تنظیم شده اند در دستگاه شور وجود داره ولی به طور محدود، چرا که کوک موجود اجازه مانور بیش از حد توی اون دستگاه را به ما نمیده. مثلا دقت کنید همین درس شماره 13 و رنگ حربی در دستگاه ماهور "می بمل" تنظیم شده اند که شما می تونید در همین کوک شور اونها را بنوازید یا مثلا درسهایی در کتاب شیوه سنتور نوازی وجود داره که در آواز اصفهان هستند ولی در همین کوک شور اجرا می شوند. البته همانطور که گفتم زیاد جای مانور برای اجرای این قطعات وجود نداره.
امیدوارم توضیحات بنده تونسته باشه کمکتون کنه. به هر حال اگر نیاز به توضیح بیشتر بود بنده و دیگر دوستان حتما کمک خواهیم کرد.

mary1510
Tuesday 23 July 2013, 11:54 AM
متشکرم جناب دانشمند . مگه میشه شما چیزی رو توضیح بدید وبازجای سوال باقی بمونه ؟! یه تاپیک شناخت دستگاه ها وگوشه ها ایجاد کرده بودید ؛چقدر مفیدبود ، کاش وقت کنید ادامه بدید .
مثلا روی گوشه های دوره ابتدایی استاد پایور یا ردیف استاد صبا توضیح بدید مثلا محدوده هر گوشه ازکجا تا کحاست وشاهد چیه ایست کدومه راه های تشخیص اینا چیست و....
البته اگه دوستان لطف کنن اونجا نپرسن که کدوم نت کجا اجرا میشه وقس علیهذا و....
بذارن جناب دانشمند بایه نظمی تا پیک روپیش ببرن که برای ما کم سوادا قابل استفاده باشه .
مشتاقانه منتظریم موفق باشید

paris_k
Tuesday 23 July 2013, 12:35 PM
خیلی ممنون بسیاری ار سوالام پاسخ داده شد فقط یه سوال دارم : این که میگید شور لا همایون سل منظور از سل یا لا چیست؟ ؟

Razoniaz
Tuesday 23 July 2013, 02:46 PM
متشکرم جناب دانشمند . مگه میشه شما چیزی رو توضیح بدید وبازجای سوال باقی بمونه ؟! یه تاپیک شناخت دستگاه ها وگوشه ها ایجاد کرده بودید ؛چقدر مفیدبود ، کاش وقت کنید ادامه بدید .
مثلا روی گوشه های دوره ابتدایی استاد پایور یا ردیف استاد صبا توضیح بدید مثلا محدوده هر گوشه ازکجا تا کحاست وشاهد چیه ایست کدومه راه های تشخیص اینا چیست و....
البته اگه دوستان لطف کنن اونجا نپرسن که کدوم نت کجا اجرا میشه وقس علیهذا و....
بذارن جناب دانشمند بایه نظمی تا پیک روپیش ببرن که برای ما کم سوادا قابل استفاده باشه .
مشتاقانه منتظریم موفق باشید

نظر لطف شماست دوست عزیز. خوشحالم که این مطلب کمکتون کرد. به یاری خدا به زودی توی بخش آموزش ردیف ابتدایی سنتور نکات مربوط به هر گوشه و هر کدام از درسها را مفصل توضیح خواهم داد.

خیلی ممنون بسیاری ار سوالام پاسخ داده شد فقط یه سوال دارم : این که میگید شور لا همایون سل منظور از سل یا لا چیست؟ ؟
ببینید دوست عزیز در هر گامی نتی به نام نت تونیک وجود داره که اهمیت خاصی در اون گام داره. مثلا معمولا نقطه شروع گام از اون نت هست و گام به همون نت ختم میشه. اهمیت نت تونیک به اندازه ای هست که گام را به نام همین نت تونیک شناسایی می کنند. به طور مثال گام شور "سل" ، منظور گام شوری است که نت تونیک آن نت "سل" هستش یعنی این گام از "سل" شروع می شود و به "سل" ختم می گردد. برای همین شما اگر به ردیفها و قطعاتی که در دستگاه شور "سل" هستند مثل دوره ابتدایی سنتور و ردیف استاد صبا دقت کنید (منظور مقدمه ها، چهارمضراب ها و قسمتهایی که در درآمد شور هستند) دقت کنید می بینید که این قطعات از "سل" شروع می شوند و به نت "سل" هم ختم می شوند.
حال در شور "لا" نت تونیک ما نت "لا" هست که شروع و خاتمه گام نت "لا" خواهد بود.

pooriaakbari1989
Friday 26 July 2013, 12:42 AM
هدف درس چهاردهم:
1-آشنایی با مضراب های جفت با فاصله سوم از نت پایه
*:یادمان باشد هدف از این درس مضراب های جفت است...کلا فلسفه مضراب های جفت از مباحث دوصدایی ها که به صورت همزمان اجرا میشوند نشئت میگیرد...پس لازم است هر دو صدا با یک حجم به گوش رسد تا صدای ترکیبی مناسب ایجاد شده و صدای یکی از نت ها بر دیگری غالب نشود...برای این کار کافیست کمی دست چپ قوی تر به نت مورد نظر مضراب بزند(زیرا معمولا دست چپ قوت کمتری دارد)...برای اجرای دوبل ها همیشه نحوه مضراب زنی به این قسم است که همیشه دست چپ جلوتر از دست راست قرار میگیرد(مگر این که آهنگساز خودش در قطعه تاکید کرده باشد که دست راست جلو تر از دست چپ قرار گیرد)اما اگر مضرابی ذکر نشده بود همیشه حالت اول مضراب میزنیم...
**:اجرای دوبل ها همان طور که قبلا هم اشاره شد از مهم ترین مضراب هایی است که در ردیف نوازی،پیش درآمد ها،چهار مضراب ها،رنگ ها کاربرد دارد(حتی به تازگی متوجه شدم که در سبک سنتور نوازی نوین هم بسیار پرکاربرد است زیرا دست چپ که مجری اصلی ملودی است باید با قوت نت های مربوط به خود را اجرا کند).پس سعی کنیم مضراب ها اولا تمیز به سیم های مربوطه مضراب بزنند...ثانیا صداهای نت های مربوطه به خوبی به گوش برسند و کاملا هماهنگ و بدون تاخیر اجرا شوند !

pooriaakbari1989
Monday 29 July 2013, 12:43 PM
هدف درس پانزدهم (تصنیف هزار آفرین):
1-مانند درس قبلی اهداف یکسان است با این تفاوت که مضرابهای جفت روی سیم های پشت خرک نیز اجرا میشوند.
2-در این درس اشاره ای به ضرب بالاشده : هر گاه قطعه ای از ضرب ضعیف یا نیمه ضعیف شروع شود اصطلاحا با ضرب بالا شروع شده است.در این درس که ریتم سه-چهار دارد در میزان اول قطعه از ضرب 3 شروع شده است.
3-در میزان اول و همچنین میزان های شبیه به آن ،همانطور که نشان داده شده،هم میتوان به اندازه دو ضرب سکوت نمود و هم میتوان به جای دوضرب سکوت دو مضراب راست روی نت ((فا)) به طور ملایم اجرا نمود؛بهتر است هر دو نوع را تمرین کنید.

elah
Saturday 3 August 2013, 09:17 AM
با سلام.امروز بعد از چند مدت که نبودم، وارد سایت شدم. خیلی خیلی ممنون از اینکه اهداف رفتاری درسهارو اینقدر دقیق نوشتید. واقعاً خوشحالم و از همه دوستان تشکر می کنم

pooriaakbari1989
Saturday 3 August 2013, 10:37 AM
هدف درس شانزدهم (قطعه در قفس):
1-آشنایی با نت چنگ و استفاده از آن در ریتم دو-چهار
2-در خط 5و6 علامت تکراری که وجود دارد در نوازندگی به این صورت است که بار اول میزانی که با علامت(دفعه اول.1)نمایش داده شده اجرا میگردد و بار دوم میزانی که باعلامت(دفعه دوم .2)نمایش داده شده اجرا میگردد و پس از این میزان ادامه قطعه اجرا میگردد.درآینده به کرات این علامت را خواهیم دید!
3-دقت کنید در بعضی میزان ها باید دو مضراب راست پشت سرهم زده شود.(خط6-میزان2...خط8-میزان2)
*:استاد در مورد قطعه این طور شرح داده اند:قطعه فوق به نام "در قفس"ساخته استاد فقید ابوالحسن صبا است،که به صورت خیلی ساده و مقدماتی برای شاگردان مبتدی بازنویسی شده است.---->در این جا میتوانید قطعات قبلی را به استثنای شماره های15،14،13،8 کمی تند تر اجرا کنید ولی به طور کلی باید از سرعت زیاد پرهیز کنید.این عبارت بیان کننده این است که این انتظار میرود که هنر جو درس های قبلی را مرور کرده و به خاطر بسپارد و همچنین سعی کند قطعات را تمیز اجرا کند!
**:برای شمارش ریتم دو-چهار اگر تمام نت های قطعه سیاه بودند این گونه مشماریم:یک-دو...یک-دو... و به همین ترتیب.حال که در قطعه چنگ وجود دارد این گونه میشماریم:یک-و-دو-و...یک-و-دو-و... و به همین ترتیب...میبینید که با این نوع شمارش میزان با ریتم دو-چهار به چهار بخش تقسیم شده که هر بخش به یک نت با کشش چنگ مربوط میشود.

pooriaakbari1989
Sunday 4 August 2013, 12:47 PM
هدف درس هفدهم،هجدهم و نوزدهم:
1-در این سه درس با شمردن دولاچنگ آشنا میشویم.
2-چون در آینده میخواهیم دراب و سرمضراب یاد بگیریم،در این سه درس با مضراب "راست-چپ-راست"آشنا میشویم.
3-اصطلاح simile یعنی "مثل میزان قبل"منظور نوع مضرابی است که در میزان قبل استفاده شده که باید در بقیه میزان ها هم مثل میزان اول زده شود.
4-در درس 17،در میزان چهارم جلوی نت "می"دوم علامت کرن گذاشته نشده زیرا همان علامت اول شامل آن نت هم میشود چون هر دو در یک میزان قرار گرفته اند.
5-در درس 18،علامت ---8 که در زیر نت ها قرار گرفته یعنی مقدارمیزان هایی که روی نقطه چین قرار دارند هشت نت (به اندازه یک هنگام یا اکتاو)پایین تر(بم تر)اجرا شوند یعنی درست همان نت ها روی سیم های زرد؛این عمل مخصوصا به خاطر آشنایی شاگرد با این علامت انجام شده است.
6-در درس 19،چون میدانیم که به غیر از مضراب راست و چپ مضراب دیگری نداریم،لذا وقتی مضراب های چپ تعیین شدند خود به خود معلوم میشود که بقیه نت ها باید با مضراب راست اجرا گردند.این عمل معمول ترین نوع مضراب گذاری سنتور است.
*:اگر قطعه ای با ریتم دو-چهار داشتیم و تمام نت های قطعه سیاه بودند،این طوری میشماریم:یک-دو...یک-دو... و به همین ترتیب.اگر در قطعه نت با کشش چنگ هم داشتیم این طوری میشماریم:یک-وَ-دو-وَ...یک-وَ-دو-وَ... و به همین ترتیب.اگر درقطعه نت با کشش دولاچنگ هم داشتیم این طوری میشماریم:یک-اُ-وَ-اُ-دو-اُ-وَ-اُ...یک-اُ-وَ-اُ-دو-اُ-وَ-اُ... و به همین ترتیب...در این صورت میزان با ریتم دو-چهار به هشت قسمت تقسیم شده که هر قسمت مربوط به کشش دولاچنگ است...برای چنگ دو تا از این قسمت ها و برای سیاه چهار تا از این قسمت ها اختصاص میابد.

pooriaakbari1989
Sunday 4 August 2013, 10:02 PM
هدف درس بیستم:
1-آشنایی با یکی از مهم ترین تکنیک های سنتور به نام سر مضراب(دراب)
2-آشنایی با علامت تکرار دو میزان قبل(خط اول-بعد از میزان دوم!)
*:نکته ای که در این درس وجو دارد شمردن نت های آن است که ممکن است خیلی هارا سر در گم کند،اما نگران نباشید،نیازی تیست که سه لاچنگ ها را بشماریم.اگر دقت کنید در هر میزان دو جمله و دو سکوت وجود دارد.هر جمله از دوتا سه لاچنگ و یک دولاچنگ تشکیل شده است که جمعا معادل یک چنگ میشود(سه لاچنگ+سه لاچنگ+دو لاچنگ=چنگ).پس انگار در هر میزان دو چنگ و دو سکوت داریم که یکی در میان چنگ و سکوت آمده است.پس همان طور که در پست قبلی توضیح دادم اینجا باید اینطوری بشماریم:یک-وَ-دو-وَ...یک-وَ-دو-وَ...والی آخر.لذا هر جمله یک قسمت و هر سکوت چنگ یک قسمت به خود اختصاص میدهد(این تکنیک شمردن به این خاطر به کار برده شد زیرا شمردن سه لاچنگ کمی سخت است و برای راحتی بهتر است این گونه شمرده شود اما فراموش نکنیم که هدف شمردن و ساز زدن نیست،بلکه هدف این است که ریتم را نگه داریم و اصطلاحا قطعه تند و کند نشود!)

pooriaakbari1989
Monday 5 August 2013, 09:46 AM
هدف درس بیست و یکم (قطعه گل گندم):
1-آشنایی با ریتم شش-هشت
2-آشنایی با شعر و موسیقی و نحوه خواندن شعر با موسیقی
3-آشنایی با علامت D.C.:این علامت که در آخر قطعه گذاشته شده مخفف اصطلاح یا عبارت Da capo است،معادل معنی "از اول"در فارسی، یعنی قطعه را دوباره از اول شروع کرده و تا آخر بزنید.
*:ضرب این قطعه که از ترانه های محلی ایران و به نام گل گندم است، همان طوری که در اول آهنگ نشان داده شده(شش هشتم)است که در هر میزان آن شش چنگ قرار دارد،برای حساب کردن ضرب آن(یعنی وزن خوانی)،همان طوری که شماره گذاری شده،به جای آن که برای هر سیاه یک شماره به حساب بگذاریم،باید بر هر سیاه نقطه دار که برابر سه چنگ است یک شماره حساب کنیم.البته اکنون میتوانیم شماره ها را کمی تند تر بشماریم،ولی فراموش نشود که حتی الامکان باید از تند زدن پرهیز کنید.
**:دو جور میتوان این قطعه را شمارش کرد:حالت اول:یک-وَ-وَ-دو-وَ-وَ...یک-وَ-وَ-دو-وَ-وَ...و الی آخر،حالت دوم:یک-دو-سه-چهار-پنج-شش...یک-دو-سه-چهار-پنج-شش...و الی آخر که در این صورت هر میزان به شش قسمت مساوی تقسیم شده است که هر قسمت مربوط به کشش چنگ میباشد.

pooriaakbari1989
Wednesday 7 August 2013, 02:26 PM
هدف درس بیست و دوم (قطعه زنگ شتر):
1-تقویت اجرای سرمضراب
2-تقویت مضراب جفت(دوبل)
*:همان طور که در قطعه دیده میشود،هم کشش سه لاچنگ داریم،هم کشش دولاچنگ و هم کشش چنگ،برای شمارش این قطعه(صرفا جهت نگه داشتن ریتم!)باید به جمله بندی قطعه دقت کنیم.در هر میزان دو جمله وجود دارد که از لحاظ جمله بندی یکسانند.ساختمان جمله به کار برده شده چنین است:سه لاچنگ-سه لاچنگ-دو لاچنگ-چنگ----------->برای شمارش این قطعه هم چنین میشماریم:یک-وَ-دو-وَ...یک-وَ-دو-وَ... و الی آخر زیرا با توجه به ساختمان جمله(سه لاچنگ+سه لاچنگ+دولاچنگ=چنگ)مثل این است که در هر میزان چهار تا چنگ دارم و به خاطر همین آن طور که ذکر شد میشماریم(یادتان باشد این تکنیک شمارش صرفا برای راحتی است چون شمارش سه لا چنگ هم کمی مشکل است لذا در بعضی قطعات این گونه میشماریم،نوازنده بعد از مدتی خود در امر ریتم و رعایت آن با تجربه خواهد شد).
**:استاد در مورد قطعه چنین شرح داده اند:"این قطعه در ردیف موسیقی ملی ما به نام زنگ شتر نامیده شده،در حقیقت هم تقلیدی از زنگ شتر است.معمولا این قطعه را در دستگاه همایون اجرا میکنند،ولی چون کوک سنتور فعلا دستگاه شور است و به علاوه منظور ما عمل آوردن این نوع مضراب مخصوص است،مانعی ندارد که در این کوک اجرا شود."

pooriaakbari1989
Thursday 8 August 2013, 11:35 AM
هدف درس بیست و سوم (چهارمضراب ترک):
1-آشنایی یکی از فرم های اصیل موسیقی ایرانی به نام چهارمضراب
2-تقویت مضراب های دست چپ (خصوصا به خاطر وجود جملاتی که اصطلاحا به "پاملخی"معروفند-جملات راست،چپ،چپ-)
*:از آنجا که نت "سی"نت شاهد در آواز بیات ترک است و همچنین در پایه این چهار مضراب به کار برده شده است،لذا باید صدای نت های "سی"به خوبی به گوش رسد و مضرابهای چپ باید به خوبی این نت را به صدا درآورند.
**:در میزان آخر با مضراب جفت باید روی نت سی از سیم های زرد و سفید مضراب بزنیم،از آنجا که مضراب جفت باید با تعادل کامل اجرا شود باید قطعه با سرعتی که بالا نباشد اجرا شود تا دستان نوازنده اصطلاحا برای اجرای این مضراب جفت کم نیاورد.پس سعی کنیم از سرعتی زدن (فعلا)بپرهیزیم!
***:از این درس و از این درس به بعد کم کم نوازنده با متعلقات دستگاه شور بیشتر آشنا میشود و متوجه میشود که با همین کوک شور میتواند با اجرای قطعات در متعلقات دیگر دستگاه شور،حال و هواهای مختلفی از صدای ساز ایجاد کند.

pooriaakbari1989
Sunday 11 August 2013, 07:07 PM
هدف درس بیست و چهارم(گرایلی):
1-آشنایی با نت های زینت
2-آشنایی با علامت نقطه توقف (انتهای هر سه بخش این علامت آمده است)
*:دربخش اول،در سطر پنجم میزان دوم نت "دو" که ریز نوشته شده به نام حروف کوچک نامیده میشود و بایستی بلافاصله به نت بعد از خود بچسبد.در حقیقت ارزش آن به اندازه یک سه لاچنگ یا حتی چهارلاچنگ است،منتها وقتی به این صورت نوشته میشود از لحاظ کشش ارزش نداشته و جزءِ ضرب های میزان محسوب نمیشود.
**:استاد در مورد قطعه چنین شرح داده اند:این قطعه که از سه قسمت تشکیل شده و به نام گرایلی معروف است جزئی از ردیف موسیقی ملی است؛اصل این آهنگ ترکی است و گاه به صورت آواز نیز در دستگاه شور خوانده و یا زده میشود.
***:نقطه توقف :این علامت که اروپایی ها به آن fermata یا point d'orgue میگویند،علامتی است که روی هر نت یا سکوتی قرار گیرد کشش آن نت و یا آن سکوت به دلخواه نوازنده بوده و هر قدر که مایل باشد میتواند آن نت را بکشد و یا سکوت را ادمه دهد.
****:این قطعه خیلی مهم است و مجموعه ای از کشش های سیاه و چنگ و دولاچنگ به همراه مضراب های جفت و زینت است که اجرای صحیح آن تسلط نوازنده را میطلبد و قطعه به قدری مهم است که در کتاب ردیف دوره ابتدایی مجددا مرور میگردد و نوازنده باید با ابتکارات خود آن را تزیین کند.نت تزیین شده این قطعه را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

pooriaakbari1989
Monday 12 August 2013, 06:24 PM
هدف درس بیست و پنجم(چهار ضراب دشتی):
1-آشنایی بیشتر با مضراب پا ملخی (راست-چپ-چپ)
2-آشنایی با مضراب جفت با فصله پنج در میزان آخر قطعه
*:این قطعه نوازنده را بایکی از متعلقات شور به نام آواز دشتی آشنا میکند.آواز دشتی شاید یکی از پر احساس تر آواز های موسیقی ایرانی است و استاد روح الله خالقی در این مورد شرح داده اند که مادر وقتی برای طفلش آواز لالایی میخواند در حقیقت در آواز دشتی این کار را انجام میدهد.
**:اجرای صحیح این قطعه بسیار دقت میطلبد چرا که بیشتر گردش قطعه حول نت "رِ"میباشد.حال آنکه در پایه ها دست راست روی سیم های زرد هم مضراب میزند و فاصله دو دست گاها زیاد است و تسلط به قطعه را کاهش میدهد.
***:در این قطعه ،در خط نهم و دهم ،میزان هایی که ما بین دولاخط های تکرار قرار دارند و چهار میزان بعدی از لحاظ اجرا به نسبت پیچیده هستند و شاید پیچیده ترین جملاتی که نوازنده در این کتاب تا به حال دیده است همین جملات میباشد و اجرای صحیح آن تمرین زیاد میطلبد.علت پیچیدگی این است که دست راست مضراب بالا رونده دارد و دست چپ مضراب پایین رونده.

pooriaakbari1989
Saturday 17 August 2013, 12:49 AM
هدف درس بیست و ششم (سه مضراب ابوعطا):
1-آشنایی با یکی دیگر از مهمترین فرم های قطعات ضربی به نام سه مضراب
2-آشنایی با مضراب"راست-راست-راست-چپ"
3-آشنایی با یکی دیگر از متعلقات دستگاه شور---->آواز ابوعطا
*:این قطعه برای نوازندگانی که با مچ مضراب میزنند ساده است اما برای نوازندگانی که با مچ مضراب نمیزنند بسیار سخت و خسته کننده است به خصوص که جملات بالا رونده و پایین رونده دقت زیادی از لحاظ اجرای تمیز مضراب ها را میطلبد.
**:برای تسلط به این قطعه(چه از لحاظ مضرابی و چه از لحاظ سرعت اجرا)ابتدا باید قطعه را با سرعت کند(اگر با سرعتی که برای قطعه مشخص شده اجرا مشکل باشد)اجرا کرده و پس از حفظ کردن درس،آرام آرام باید سرعت افزایش پیدا کند.
***:معمولا سه مضراب ها با سرعت بالا اجرا میشوند و برای همین امر مضراب پیشرفته تری نیز به خود میگیرند که بعد ها در ردیف استاد صبا(و البته قطعه به زندان)با آن آشنا میشویم...اما برای اینکه نوازنده از این امر غافل نباشد در ردیف دوره ابتدایی این قطعه مجددا اجرا میشود اما با مضراب پیشرفته----->"راست-راست-راست-چپ-چپ"
برای این که نت قطعه سه مضراب ابوعطا با مضراب پیشرفته را دریافت کنید به لینک زیر مراجعه کنید:

pooriaakbari1989
Saturday 17 August 2013, 12:01 PM
هدف درس بیست و هفتم(قطعه شهر آشوب):
1-آشنایی با فرم خاصی از قطعات ضربی به نام رنگ
2-آشنایی با مضراب های خاص که در جمله بندی های این قطعه به کار برده شده
*:این درس بسیار درس مهمی است که باید به آن تسلط کافی پیدا کرد و از آن دسته درس هایی است که در آینده با مضراب های پیشرفته تر آن آشنا خواهیم شد.در مورد 1- اشاره به رنگ کردم...برای این که در مورد رنگ بیشتر مطلع شویم از از مقدمه کتاب رنگ شهر آشوب نوشته استاد فرامرز پایور استفاده میکنم،در ضمن مضراب های پیشرفته شهر آشوب در این کتاب موجود است و در آینده که نوازنده توانایی بیشتری پیدا کرد این رنگ را که 60 صفحه دارد اجرا خواهد کرد:
"رنگ شهر آشوب از رنگ های بسیار قدیمی موسیقی ملی ایران است که در حقیقت خود به عنوان یک دستگاه کامل شور ضربی(شور و متعلقات آن:ابوعطا،بیات ترک،افشاری و دشتی)میتواند محسوب شود.
چنین به نظر میرسد که این قطعه ساخته یک استاد نبوده بلکه تکه های آن به وسیله استادان مختلف ساخته و جمع آوری شده و به هر حال به صورت حاضر به دست ما رسیده است.
ناگفته نماند که این رنگ تنها متعلق به دستگاه شور نبوده بلکه دستگاه های دیگر موسیقی ما نیز رنگی به همین نام دارند که بیشتر اقتباس و الهام از رنگ شهر آشوب شور است.
به طور کلی رنگ برای رقص ساخته و تنظیم میشده و معمولا در آخر یک برنامه موسیقی اجرا میشده و توام با رقص بوده است و هر تکه از آن دارای حرکات(فیگورهای)خاصی که توسط استادان فن تنظیم و تعلیم داده میشده مطابقت کامل با ملودی های رنگ داشته است.متاسفانه کسانی که با این فیگورها آشنایی داشته اند،یا درگذشته اند و یا آنها را به دست فراموشی سپرده اند.
مبحث رقص در موسیقی سنتی و محلی ایران خود مقوله مهم و جداگانه ای است که میبایستی توسط پژوهشگران موسیقی ایرانی تحقیق و مطالعه و مورد بررسی دقیق قرار گرفته و رساله جامعی در مورد آن تهیه و منتشر گردد.
بعد ها که رقص ها متروک شده و فقط موسیقی آنها که همان رنگ ها باشند باقی مانده اند،این قطعات جزئی از ردیف موسیقی ایران درآمده و بیش از آنکه به جنبه حالت آن ها توجه شود جنبه تکنیکی آن بیشتر موردتاکید قرار گرفته و اغلب تکه های آن برای تمرین قدرت مضراب تنظیم شده اند.به همین علت اینجانب نیز در تنظیم این قطعه برای سنتور سعی بر آن داشتم که بیشتر مضراب های اصیل و پرِ سنتور را در نوشتار آن به کار برم که در نتیجه اجبارا سرعتِ(مترونمِ)آن سنگین تر از ریتم رنگ های معمول(که اغلب با ضرب نسبتا تند اجرا میشوند)تنظیم شده است."

pooriaakbari1989
Saturday 17 August 2013, 04:29 PM
هدف درس بیست و هشتم(قطعه زرد ملیجه):
1-آشنایی بیشتر با فرم سه مضراب
*:در خط ده-میزان آخر علامت مضراب چپ در پرانتز است که یعنی نوازنده میتواند به اختیار خود یا با مضراب چپ یا با مضراب راست نت لا را اجرا کند.
**:در خط هشتم-میزان سوم،خط تیره به معنی سکوت سفید است.
***:در خط هفتم-میزان پنجم علامتی که زیر نت فا قرار دارد آکسان نامیده میشود و منظور این است آن نت قوی یا شدید اجرا گردد.
****:میدانیم در ریتم دو-چهار که دو ضربی است،ضرب اول قوی و ضرب دوم ضعیف است.شروع این قطعه از ضرب دوم بوده است و هر وقت قطعه ای از ضرب ضعیف یا نیمه ضعیف شروع شود اصطلاحا ضرب بالا شروع شده است.
->این قطعه نسخه کاملتری چه از لحاظ محتوی و چه از لحاظ مضرابی نسبت به آنچه در این کتاب آمده است دارد و میتوان اجرای کامل آن را از صدای سنتور استاد فرامرز پایور به همراهی تمبک استاد حسین تهرانی شنید.این قطعه در نسخه کامل تر با یک مقدمه شروع میشود و به سه مضراب میرسد و پس از اتمام سه مضراب چند جمله به صورت آوازی به عنوان فرود اجرا میشود و خاتمه میابد.در نسخه کامل تر قسمت سه مضراب با مضراب "راست-راست-راست-چپ-چپ"اجرا میگردد.در ضمن "ملیچه"در زبان گیلکی به معنی گنجشک است.این قطعه یکی از شاهکارهای پدر موسیقی ایران استاد ابوالحسن صبا میباشد که با جمله بندی های خلاقانه نه تنها نبوغ خود را اثبات میکند بلکه شنونده را نیز به قطعه مشتاق تر مینماید.

pooriaakbari1989
Monday 19 August 2013, 10:28 AM
هدف درس یست و نهم :
1-آشنایی با یکی دیگر از فرم های قطعات ضربی به نام دومضراب
*:هدف اصلی از این درس تکمیل تعادل مضراب ها و افزایش کنترل دو مضراب است.نکته اصلی هنگام اجرای این قطعه این است که تمام مضراب های باید هم صدا و هم حجم به گوش برسند و به هیچ وجه نباید صدای مضراب های چپ کمتر از مضراب های راست(معمولا نوازندگان سنتور مضراب چپشان کم صدا تر از مضراب راست است)باشد و حتما باید هم صدا به گوش رسد.
**:برای زیبا تر شدن اجرا میتوان جملاتی که نقش پایه را دارند(دو میزانی که بعد از آن ها علامت تکرار دو میزان قبل آمده است)کمی کم صدا تر از مابقی جمله ها اجرا کرد.
***:در میزان آخر مضراب جفت وجود دارد که باید هر دو سیم سفید و زرد با هم و هم صدا و کاملا تمیز اجرا شود که دقت زیادی میطلبد.

pooriaakbari1989
Wednesday 21 August 2013, 09:45 AM
هدف درس سی ام(تصنیف مزرع سبز فلک):
1-آشنایی با ترکیب شعر و موسیقی
2-خواندن شعر همراه با قطعه
*:این درس نیز مانند درس های 8 و 13 از لحاظ نگه داشتن ریتم اندکی مشکل است،لذا برای اینکه بتوان به این درس تسلط پیدا کرد بهتر است ابتدا قطعه را بدون توجه به شعر آن با شمارش یاد بگیریم تا مشکلی از بابت ریتم و اجرای آن نداشته باشیم.پس از اینکه از لحاظ اجرا به قطعه مسلط شدیم،دفعه دوم قطعه را با شعر آن اجرا میکنیم.
**:در این درس از پوزیسیون سوم و مضراب های جفت بیشتر از دروس 8 و 13 استفاده شده است و این نشان دهنده اهمیت انواع مضراب در زیبا تر شدن قطعه است.

pooriaakbari1989
Wednesday 21 August 2013, 10:39 AM
هدف درس سی و یکم(قطعه جَغَتایی):
1-تقویت فرم دو مضراب
2-تقویت شعر و موسیقی در نوازنده
*:در این درس خیلی باید بر دستان راست کنترل داشت،زیرا مضراب های راست دو نت متفائت را مضراب میزنند و گاها دو نت فاصله پنجم یکدیگرند که چون در سنتور این فاصله زیاد است ممکن است برای نوازنده سخت باشد که مثلا از نت فا به نت دو مضراب بزند(خط ششم-میزان دوم).
**:در ردیف دوره ابتدایی و ردیف استاد صبا هم با مضراب های پیشرفته تر این قطعه آشنا خواهیم شد.
***:این قطعه مربوط به دستگاه سه گاه است.

pooriaakbari1989
Friday 23 August 2013, 07:05 PM
هدف درس سی و دوم :
1-آشنایی با جمله بندی هایی که پس از چند مضراب تک،مضراب دوبل زده میشود.
*:این جمله بندی که در این درس به صورت دو مضراب تک و سپس مضراب دوبل است از مضراب های مهم سنتور به خصوص در چهارمضراب هاست که در آثار استاد فرامرز پایور به کرات مشاهده میشود و در سرعت های بالا صدای زیبایی را تولید میکند.در این درس جملات ابتدا به صورت بالارونده و سپس به صورت پایین رونده می آیند و سپس جملات با فاصله سوم هم به صورت بالارونده و هم به صورت پایین رونده در بخش هایی می آید.نکته مهم در این درس این است که دوبل ها خیلی تمیز و همزمان باید اجرا شوند و ابتدا با سرعت پایین باید قطعه نواخته شود و در آینده برای تقویت مضراب ها میتوان سرعت را افزایش داد.

jahann
Tuesday 27 August 2013, 09:56 AM
سلام من تازه عضو شدم سایتتون خیلی قشنگه امیدوارم که بتونم همراه شما سنتور رو بهتر یاد بگیرم.یه درخواست داشتم میشه قسمت اول گرایلی رو بزارین

Yasin_santouri
Tuesday 27 August 2013, 10:13 AM
سلام من تازه عضو شدم سایتتون خیلی قشنگه امیدوارم که بتونم همراه شما سنتور رو بهتر یاد بگیرم.یه درخواست داشتم میشه قسمت اول گرایلی رو بزارین
سلام جهان جان
امیدوارم لحظات خوبی با سنتورت داشته باشی..
بهت این کارو پیشنهاد نمی کنم یعنی گوش دادن بعد نواختن
دو تا جنگ و سیاه رو با توجه به این که شما در این درس هستین باید بتونین در بیارین... از ضرب پا استفاده کنین و بنوازین وبعد اقای راز و نیاز تو تاپیک مجموعه اموزشی دستور سنتور زحمت کشیدن اجرا کردن اونو دان کنین چون شما در اینده به اونا نیاز پیدا می کنین فقط گفتم اول خودت بدون گوش کردن با ضرب پا یا مترونوم بنواز بعد گوش کن اشکالاتت رو پیدا کن تا ریتمت قوی بشه چون اول گوش بدی ریتمت ضعیف میشه و در اینده دچار مشکل میشی:30:
ببخشید دیگه من جلوی دوستان بزرگوار بی احترامی کردم جواب دادم

pooriaakbari1989
Tuesday 27 August 2013, 10:43 AM
ببخشید دیگه من جلوی دوستان بزرگوار بی احترامی کردم جواب دادم
سلام یاسین جان،این کار شما نه تنها بی احترامی نیست بلکه ملاکی میشه برای انتخاب کاربر برتر انجمن،شما هر چه بیشتر در انجمن فعالیت کنید از چشم من و مسئولین پوشیده نخواهد ماند.خوشحالم که به سوالات دوستان پاسخ میدید.در مورد هر سوالی اگه نظری چه اشتباه چه درست حتما اعلام کنید،اگه صحیح بود دیگران از شما یاد میگیرند و اگه اشتباه بود دیگران اون اشتباه رو برطرف میکنند و باعث میشه که هممون مطلب یاد بگیریم،موفق باشی

Yasin_santouri
Tuesday 27 August 2013, 02:13 PM
سلام یاسین جان،این کار شما نه تنها بی احترامی نیست بلکه ملاکی میشه برای انتخاب کاربر برتر انجمن،شما هر چه بیشتر در انجمن فعالیت کنید از چشم من و مسئولین پوشیده نخواهد ماند.خوشحالم که به سوالات دوستان پاسخ میدید.در مورد هر سوالی اگه نظری چه اشتباه چه درست حتما اعلام کنید،اگه صحیح بود دیگران از شما یاد میگیرند و اگه اشتباه بود دیگران اون اشتباه رو برطرف میکنند و باعث میشه که هممون مطلب یاد بگیریم،موفق باشی
ممنون ولی ما کی باشیم بیایم بشیم کاربر برتر:21:یه درس معمولی هم جلوی استادم دست وپا مو گم می کنم:dash1: ...انگار هیچی تمرین نکردی حالا بیایم اجرا کنیم بزاریم تو سایت که برتر بشیم واقعا اینجوری شایستست که هر ماه یک عضو برتر از انجمن سنتور باشه همینجا هم به اقای دانشمند تبریک میگم و ازشون بابت سرافراز کردن ما سنتوری ها تشکر می کنم:41:با توجه به اینکه سنتور کتابای زیادی داره و واقعا میشه خدمتی بزرگ به جامعه ی موسیقی سنتی با اجراهاش کرد که امیدوارم یه روزی برسه ما هم بتونیم این کارو انجام بدیم
والا من خودم خیلی ناراحت میشم که انجمن سنتور این قدر ساکته بازم به لطف شما و اقای دانشمند میچرخه ولی قابلیت های سنتور بیش از این حرفاست و واقعا هرچی در موردش صحبت بشه کمه...

jahann
Wednesday 28 August 2013, 02:24 PM
سلام ممنون از راهنمایی شما،راستش میخواستم مقایسه کنم بدونم درست اجرا میکنم یا نه

pooriaakbari1989
Thursday 29 August 2013, 05:40 PM
هدف درس سی و سوم (قطعه حربی):
1-آشنایی با جمله بندی مخصوص(که در درس قبل هم توضیح داده شد)
2-آشنایی با فرم رنگ(در مورد رنگ در درس شهر آشوب به تفصیل توضیح داده شده است«درس بیست و هفتم»)
*:در این درس بیشتر ناحیه ای که تحت نوازندگی این قطعه مانور داده میشود خیلی آموزنده است و چون به مراتب پوزیسیون عوض میشود و مدام از پوزیسیون دوم به پوزیسیون سوم رفته و برگشت داده میشود،برای افزایش تسلط و کنترل مضراب آموزنده است.در این درس دوبل ها نقش اصلی را در ملودی بازی میکنند و باید سعی شود دوبل ها صحیح اجرا شود.
**:این قطعه مضراب پیشرفته تری دارد که در کتاب ردیف دوره ابتدایی هنگامی که در دستگاه ماهور باشیم این قطعه را با مضراب پیشرفته اجرا میکنیم.
***:استاد در این درس چنین شرح داده اند:رنگ حربی و رنگ شهرآشوب از رنگ های بسیار قدیمی هستند که جزئی از ردیف موسیقی به شمار می آیند.

pooriaakbari1989
Friday 30 August 2013, 08:41 PM
هدف درس سی و چهارم(چهارمضراب سه گاه):
1-آشنایی با فرم چهارمضراب
2-آشنایی با جمله بندی های مخصوص این چهار مضراب به خصوص پاملخی ها که به کرات در جمله بندی های این چهارمضراب به چشم میخورد.
3-تقویت مضراب های چپ(صدای نت لا که با مضراب چپ به صدا در می آید باید به خوبی به گوش برسد)
*:توچه به علامت بمل و کُرُن که پشت علامت نت می قرار میگیرد بسیار مهم است چون می خرک اول سیم های سفید را از می خرک هشتم سیم های زرد مجزا میکنید.

pooriaakbari1989
Wednesday 4 September 2013, 04:07 PM
هدف درس سی و پنجم (قطعه رقص چوپی):
1-آشنایی با کشش های سیاه-چنگ و دو لا چنگ در قطعه
2-آشنایی و تسلط بیشتر بر دوبل ها و آشنا شدن با نقش آن ها در ملودی
3-آشنایی با شمارش دولاچنگ ها در حضور چنگ و سیاه
*:در این درس از سه کشش یعنی سیاه-چنگ و دولاچنگ استفاده شده است و ریتم نوازنده را پرورش میدهد...مضافا این که در سطر اول،میزان های اول و دوم و همچنین در سطر ششم میزان آخر،راهنمایی جهت شمارش کشش های مختلف آموزش داده شده که روش شمردن جهت حفظ ریتم را نشان میدهد.
**:این قطعه از ساخته های پدر موسیقی سنتی ایران،استاد ابوالحسن صباست و در کمال سادگی توانسته با نبوغ منحصر به فردش قطعه ای چنین زیبا را خلق کند.

pooriaakbari1989
Saturday 7 September 2013, 04:45 PM
هدف درس سی و ششم(قطعه ضربی ترک از حبیب سماعی):
*:در این درس شاید نتوان هدف خاصی را به عنوان هدف اصلی درس بیان کرد بلکه هدف درس مرور نکات دروس قبلی با ملودی زیبا در این درس است.همچنین در بعضی میزان ها ضرب دوم دارای علامت سکوت سیاه به همراه نتی در پایین آن است که منظور این است که هم میتوان سکوت کرد و هم میتوان نت را اجرا نمود اما در صورت اجرا بهتر است آن نت با حجم پایین(پیانو)اجرا گردد.هدف درس سی و هفتم(تصنیف پادشه خوبان):
*:در این درس نیز هدف مرور نکات آوازیست که در دروس قبلی آموزش داده شده است مانند خطوط اتصال و سیلاب بندی ها و ... . این تصنیف را استاد پایور با ملودی پیشرفته و البته بسیار زیبا در آلبوم شهر آشوب اجرا کرده اند و نوازندگانی که این قطعه را اجرا کرده اند با شنیدن آن متوجه خلاقیت استاد در اجرای این تصنیف خواهند بود.نت این اجرا در کتابی با نام «پیوند»-انتشارات ماهور-نوشته مینا افتاده موجود است.

artmis
Monday 13 January 2014, 10:34 PM
سلام

قسمت دوم کتاب را نمیذارین؟
اگه بذارین ممنون میشم...

Razoniaz
Friday 17 January 2014, 11:54 AM
سلام

قسمت دوم کتاب را نمیذارین؟
اگه بذارین ممنون میشم...

سلام دوست عزیز. اجرای قسمت دوم کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور را می تونید به طور کامل از لینک زیر دریافت کنید:

اجرای قسمت دوم کتاب دستور سنتور استاد پایور (You can see links before reply)

darsin
Friday 17 January 2014, 09:28 PM
با سلام و تشکر از شما
من فایل ها را دانلو کردم ولی اجرا نمی شوند لطفا بررسی فرمایید.

Razoniaz
Sunday 19 January 2014, 09:43 PM
با سلام و تشکر از شما
من فایل ها را دانلو کردم ولی اجرا نمی شوند لطفا بررسی فرمایید.

سلام. بله حق با شماست. من عذرخواهی می کنم. فایلها را مجددا آپلود کردم:

بخش اول کتاب (You can see links before reply)

بخش دوم کتاب (You can see links before reply 2.zip)

wwwsantur
Monday 20 January 2014, 09:13 AM
سلام بر همگی دوستان .می خواستم بدونم فرق سنتور چپ کوک و راست کوک چی هستش ؟

LEO_VAHID
Monday 20 January 2014, 01:48 PM

خوب دوستان خوشبختانه با توجه به درخواست های زیاد به اجرای آهنگ های دستور سنتور من و استاد و دوست عزیزم جناب آقای Razoniaz تصمیم بر این گرفتیم که درس های دستور سنتور رو از قسمت که متاسفانه به دلایلی در گذشته ادامه پیدا نکرد اجرا کنیم و در اینجا قرار بدیم تا یک آرشیو خوبی بشه برای کسانی که میخوان از اجرای این آهنگ ها استفاده کنند، فایل ها ضمیمه میشه تا احیانا بعد ها حذف نشند...
تقسیم بندی دروس به این شکل هست که درس های 1 تا 12 که قبلا توسط آرش هادیان عزیز اجرا شدند و در تاپیکی با آدرس زیر قرار دارند:

درس های 13 تا انتهای 22 و 36 و 30 و 37 توسط جناب آقای Razoniaz و درس های 23 تا انتهای 35 به استثنای 30 هم توسط بنده اجرا میشه و در اینجا قرار داده میشه، آهنگ ها هر دفعه توسط بنده یا راز و نیاز در این تاپیک ارسال میشه و من هم در همین پست اول به صورت دسته بندی شده قرار میدم..امید هست دوستان نهایت استفاده رو ببرند.با تشکر
نکته
دوستان هنرجو دقت بفرمایند، قعات برای این قرار داده نشدند که این رو گوش بدید و دقیقا عین اون رو اجرا بفرمایید، قطعات اجرا شدند تا با شکل صحیح اون ها آشنا بشید، پس شمارش رو فراموش نکنید و با تمپو اصلی کتاب قطعات رو اجرا کنید، پس از تکمیل با تمپو اصلی میتونید یکسری از قطعات رو که با سرعت بالا و متوسط در اینجا قرار گرفتند با همین سرعت اجرا کنید، این مستلزم تسلط کامل بر روی قطعه و اجرای بدون اشتباه هست. امیدوارم دوستان قطعات رو به صورت گوشی یاد نگیرند و تقلبی در کار نباشه!

اجرا توسط Arash-Hadian

درس 1 (You can see links before reply)
درس 2 (You can see links before reply)
درس 3 (You can see links before reply)
درس 4 (You can see links before reply)
درس 5 (You can see links before reply)
درس 6 (You can see links before reply)
درس 7 (You can see links before reply)
درس 8 (You can see links before reply)
درس 9 (You can see links before reply)
درس 10 (You can see links before reply)
درس 11 (You can see links before reply)
درس 12 (You can see links before reply)

اجرا توسط Razoniaz :
درس 13 (You can see links before reply)
درس 14 (You can see links before reply)
درس 15 (You can see links before reply)
درس 16 (You can see links before reply)
درس 17 (You can see links before reply)
درس 18 (You can see links before reply)
درس 19 (You can see links before reply)
درس 20 (You can see links before reply)
درس 21 (You can see links before reply)
درس 22 (You can see links before reply)
درس 36 ------------------- ضربی ترک از حبیب سماعی (You can see links before reply)
درس 30 ------------------- زرد ملیجه از اوالحسن صبا (You can see links before reply)
درس 37 ------------------- پادشه خوبان (You can see links before reply)
اجرا توسط Mezrab:

درس 23 ------------------- چهارمضراب بیات ترک (You can see links before reply) ----------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 24 ------------------- گرایلی بخش اول (You can see links before reply) ---------------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 25 ------------------- گرایلی بخش دوم (You can see links before reply) --------------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 26 ------------------- گرایلی بخش سوم (You can see links before reply) -------------------------> اجرا شده با سرعت پایین
درس 27 ------------------- چهارمضراب دشتی (You can see links before reply) ------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 28 ------------------- سه مضراب ابوعطا (You can see links before reply) -------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 29 ------------------- رنگ شهر آشوب (You can see links before reply) ---------------------------> اجرا شده با سرعت بالا
درس 31 ------------------- جغتائی (You can see links before reply)--------------------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 32 ------------------- - - - - - - (You can see links before reply) ------------------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 33 ------------------- حربی (You can see links before reply) ----------------------------------------> اجرا شده با سرعت متوسط
درس 34 ------------------- چهارمضراب سه گاه (You can see links before reply) ----------------------> اجرا شده با سرعت بالا
درس 35 ------------------- رقص چوپی از ابوالحسن صبا (You can see links before reply) ------------> اجرا شده با سرعت بالا

سلام.
دروس 1 الی 12 لینک دانلودش خرابه

Razoniaz
Monday 20 January 2014, 02:27 PM
سلام.
دروس 1 الی 12 لینک دانلودش خرابه

سلام دوست عزیز
اجراها را می تونید از اینجا دریافت کنید:

بخش دوم کتاب (You can see links before reply)

LEO_VAHID
Saturday 25 January 2014, 11:22 AM
سلام دوست عزیز
اجراها را می تونید از اینجا دریافت کنید:

بخش دوم کتاب (You can see links before reply)

سلام، این لینکی که شما قرار دادی خرابه.
میشه لینک سالمشو مجددا ارسال کنی؟

Razoniaz
Saturday 25 January 2014, 07:51 PM
سلام، این لینکی که شما قرار دادی خرابه.
میشه لینک سالمشو مجددا ارسال کنی؟

سلام دوست عزیز. میشه مجددا تست کنید لینک ها را؟

LEO_VAHID
Tuesday 4 February 2014, 09:27 AM
خیلی ممنون

hadihotmail
Sunday 13 July 2014, 03:27 PM
شما که بیشترش رو اشتباه زدی ولی بازم دستت درد نکنه

ehsanparty
Sunday 13 July 2014, 09:03 PM
شما که بیشترش رو اشتباه زدی ولی بازم دستت درد نکنه

شما یک قطعه اگر پیدا کردید اشتباه زده شده لینکشو اینجا بزارید به شما جایزه میدهیم.

khark11
Sunday 21 December 2014, 12:50 PM
دوست گرامي ممنون از اينكه زحمت كشيديد و درس هاي اين كتاب رو نواختيد. دكمه تشكر رو زدم منتها كافي نبود و احساس كردم حتما بايد بنويسم تا احساس آرامش كنم. واقعا كمك بزرگي كردين به ما نوآموزها

sarehe
Sunday 8 February 2015, 07:13 PM
سلام به همگی کسی شعر په پو سلمیانی کردی کر مانشاهی داره

:5::5::5: واجبه هاااااا تا فردا وقت بیشتر ندارم

sarehee
Thursday 30 April 2015, 12:20 AM
سلام به همگی.
ایا کتاب پشنگ کامکار نیز درسهایش را نواخته اید .در اختیار سایت قرار داه اید ???
کدوم قسمت هستش???

pooriaakbari1989
Sunday 3 May 2015, 10:44 PM
سلام به همگی.
ایا کتاب پشنگ کامکار نیز درسهایش را نواخته اید .در اختیار سایت قرار داه اید ???
کدوم قسمت هستش???
اگر اجرای قطعه مورد نظرتون رو پیدا نکردید میتونید با معرفی قطعه روش کار کنیم...به این صورت که شما مشکلتونو مطرح کنید و من هم به شما کمک میکنم...توصیه: سعی کنید کتاب های دستور سنتور و شیوه سنتور نوازی رو تا جایی که ممکنه بدون شنیدن، خودتون درش بیارید...یعنی اینکه اگه اول قطعه رو بشنوید و بعد بخواید مثل شنیده هاتون اجرا کنید بعد ها در ریتم شمارو دچار مشکل میکنه...:5:

faezeh1544
Tuesday 1 September 2015, 12:32 PM
این لینکا که باز نمیشن :(

Razoniaz
Wednesday 8 June 2016, 01:07 PM
سلام دوستان عزیز
جزوه ای تحت عنوان "آموزش مقدماتی سنتور بر اساس کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور" تهیه کرده ام که در آن ضمن بررسی تئوری موسیقی و معرفی ساز سنتور، به بررسی کل قطعات کتاب دستور سنتور استاد پایور پرداخته ام.
امیدوارم این جزوه آموزشی مورد استفاده هنرجویان محترم سنتور واقع گردد.

جزوه را از اینجا دانلود کنید (You can see links before reply aspx)

flame
Thursday 29 December 2016, 01:08 AM
خیلی بزرگی جناب رازو نیاز..همینکه چندساله بی منت داشته هاتونو با دیگران تقسیم میکنین نشان از وسعت بخشندگیتونه..
آرزوی موفقیت و سربلندیتونو دارم