PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنظیم ارکستری سونات کرویتزر بتهوون

amir1055
Monday 24 May 2010, 08:26 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز؛
سالهای ساله که این شاهکار بزرگ رو میشناسم ولی چند ماهی میشه که هر موقع به موومان سوم این اثر خصوصا با اجرای ویلن پرلمن و پیانو اشکنازی، گوش میدم بلافاصله با خودم میگم این باید یه ارکستر بزرگ باشه نه قطعه ای با 2 ساز. بنظرم یکی از جنبه های شگفت انگیز بودن بتهوون همینه. یعنی موسیقی برآمده از فقط 2 ساز شاید بسیار با ابهت تر و باشکوهتر از بسیاری از کارهای ارکستری بزرگ باشه. به قول یکی از دوستان، بتهوون با یه ساز دهنی قادره موسیقی با شکوه و جلاله بزرگترین سمفونی های مالر خلق کنه، البته بنظر بنده غلو میاد ولی خب نه خیلی !
به هر حال موومان سوم این اثر یعنی presto رو بنده برای ارکستری با ساز بندی معمول در زمان بتهوون تنظیم کردم. از سختی کار باید بگم از پیدا کردم هارمونی های بسیار پیچیده قطعه تا سازبندی کردن برخی حرکات کنترپوانیک عجیب دو ساز خیلی ذهنم رو مشغول خودش کرد. که شاید به دلیل ضعف دانشم نتونسته باشم تفسیری که در ذهن داشتم رو بیان کنم. بخشی از اون به ناتوانی بنده در کار با نرم افزارهای مربوطه هستش؛ برای نمونه بنظرم دینامیک صدا برای پیتزیکاتوها همچنین صدای فلوت در برخی پاساژها و همینطور تیمپانی بسیار بد شده ، و بخش دیگه مربوط به علم ارکستراسیون میشه نمونه بارز اون در تنظیم تیمپانی بچشم میخوره. صورت A-D-E برای تیمپانی نظرم رو خیلی جلب نکرد ولی مدلاسیونهای پی در پی و سریع باعث شد چیز دیگه ای رو نتونم پیدا کنم. یا پارت مربوط به ویولاها کمی مشوش و غیر عادی بنظرم میاد ولی توان و استعداد ناچیز بنده برای به جلوه کشیدن آکوردهای غول آسای بتهوون بیش از این نیست(اون هم بصورت دیجیتال و با نرم افزارهایی که نه واردم و نه مایلم که وارد باشم).

ارکستر شامل:
بادی چوبی ها: 1 پیکولو، 2 فلوت، 2 ابوا، 2 باسون و 2 کلارینت (وجود پیکولو یک انتخاب نبوده بلکه یک اجبار بوده)
بادی برنجی ها: 2 هورن به همراه 2 ترومپت. این نکته رو مد نظر داشته باشیم که تاربخ ساخت قطعه سال 1803 بوده و بتهوون و اغلب آهنگسازان هنوز در آثار ارکستری از ترومبون استفاده نمیکردن. بتهوون اولین بار این ساز غرّان رو در موومان آخر سمفونی شماره 5 در سالهای 1807-1808 بکار برد. توجه به این موضوع باعث شد من هم بطّبع از این ساز استفاده نکنم.(این راجع به پیکولو هم صادقه ولی این ساز کوچک و ظریف رو از این نظر مستثنی کنید.)
زهی ها: ویلنهای اول، ویلنهای دوم، ویولاها، ویلنسل ها، کنترباس ها.
کوبه ای: تیمپانی در D,A و E.

دو فایل ضمیمه شده، یکی آهنگ و یکی نت اصلی قطعه (پیانو-ویلن) برای مطالعه دوستان.

از دوستان خواهشمندم نظرات فنی خودشون رو از بنده دریغ نکنن.

فایل نت:
You can see links before reply

فایل اهنگ:
You can see links before reply

با تشکر.

hmd_kro
Monday 24 May 2010, 10:02 PM
سلام و خسته نباشید به شما.

با چه برنامه ای کار میکنید؟

amir1055
Tuesday 25 May 2010, 06:45 AM
سلام و خسته نباشید به شما.

با چه برنامه ای کار میکنید؟

سلام دوست من شمام خسته نباشید،
نت ها رو در نرم افزار Finale نوشتم بعد به صورت یه فایل MIDI اکسپورت کردم.
سپس اون رو با Edirol Orchestral در محیط 8 FL Studio اجرا کردم.

you3f
Tuesday 25 May 2010, 10:18 AM
خیلی متشکرم.
دنبالش بودم.