PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تا حالا به نوع مضراب گرفتن دقت كرديد؟

r_a_m_i_n
Wednesday 26 May 2010, 11:15 AM
درود دوستان عزيز نوازنده و هنرمند

نوازمدگان تار ....تا حالا دقت كرديد كه هريك از اساتيد تار به روش خودشون مضراب رو تو دست ميگيرن......و همشون با هم فرق داره.......و تو هيچ ساز ديگه اي....حد اقل سنتي ها من نديدم كه حتي اصول اوليه از جمله نوع مضراب گرفتن هم متفاوت باشه
براي مثال
نوازندگان سبك استاد شهناز ...مضراب رو كمي با زاويه به سيم ميزنن و بصورت قائم ضربه نميزنن...چون تصوير نداريم...سخته توضيح بدم كدوم زاويه...اگه ديده باشيد متوجه ميشيد....
سبك ساكت.....موم مضرابشون بسيار كم و مضرابو كاملا سفت و محكم تو دستشون ميگيرن كه فكر كنم واسه نواختن قطعات غربي اينكارو ميكنن
نوازندگان سبك عليزاده و لطفي كه به قولي مضراب تو دستشون ميچرخه.....ار بسكه راحت و شل مضراب ميگيرند
بنظر شما چرا اينطوريه........مثلا تو سازهاي ديگه...مثلا سنتور...ممكن سبك مشكاتيان . اردوان و پايور متفاوت باشه.....ولي نوع مضراب گرفتنشون يكيه...و در نتيجه شاگرد ميتونه هروقت دلش خواست تغيير سبك بده.....ولي تو تار دست كه عادت كرد به مضراب گرفتن ديگه نميشه نوع مضراب گرفتنو تغيير داد

لطفا نظراتتون رو بگيد
متشكر

sarsabz
Wednesday 26 May 2010, 11:59 AM
رامین جان به نکته جالبی اشاره کردی. من توی مضراب گرفتن استاد شهنازی هم دقت کردم، ایشون مضراب رو طوری میگرفتن که زاویه انحرافش از راستای سیم خیلی کم بوده(انحراف زیاد از عمود). طوری که (در فیلم ها) از روبرو مشخصا مضراب دیده میشه(که برای آموزش میتونسته مفید بوده باشه.بخصوص با حجم بالای فعالیت آموزشی ای که ایشون داشته).
و فکر میکنم با اینطور مضراب دست گرفتن صدای برخورد فلز با سیم مشخص تر به گوش برسه. و البته با سرعت زدن و ریز زدن هم قدری راحت تر و بهتر میشه.
دوستان در این مورد هم نظرشون رو بگن. ممنون

r_a_m_i_n
Thursday 27 May 2010, 12:08 AM
مرسي سرسبز جان
آره...اگه منظورت علي اكبر خان شهنازيه ...كه اگه دقت كني حدود نيم كيلو موم مضرابشه...از بسكه مومش زياده دستشو كج ميگيره...و درسته مضرابش رو هم همونطوري كه جليل شهناز ميگيره ميگرفته
لطفا دوستان نظرشونو اعلام كنن تا همه استفاده ببريم

khandaghi
Thursday 27 May 2010, 12:34 PM
به نكته سنجي آقا رامين و هميچنين سرسبز تحسين ميفرستم.
دقيقن فرمايش هر دو عزيز درسته. سبك مضراب گيري هر استاد و هر نوازنده اي بستگي به فرم دستش و همچنين تمريناتي داره كه قبلن كرده. من تفاوتهايي كه دوستان گفتند رو ديدم. وقتي فرم مضراب گيري استاد شهناز رو ميخواي امتحان كني،‌مضراب قشنگ بين سيمها رفت و آمد ميكنه و خوب صدا ميده. وقتي ميزان موم مضراب رو كم و زياد كردم،‌توي صدادهي ساز خيلي تاثير كرده. حتي ميخوام بگم نوع و استيل دست راست هم اينجا موثره. به دستهاي استاد عليزاده كه نگاه ميكنيم ميبينم از بالاي كاسه به سيمها وارد ميشه. اين براي كار با سيمهاي بمه كه استاد خيلي خوب اينكار رو ميكنن.
من اين تاپيك رو خيلي دوست دارم كه ادامه بديم و ببينيم تجربه هاي مخنلف در اين باره چي ميگن.

r_a_m_i_n
Thursday 27 May 2010, 04:35 PM
مرسي khandaghi جان...اسمتو نگفتي
آره هركدوم بسته به روش نوازندگي خودشون يجور مضراب ميگيرند....و بسيار جالبه كه واسه اين ساز قديميمون يك نوع و روش ثابت مضراب گيري وجود نداره...و اساتيد كوچكتر هم به تبعيت از اساتيد خودشون به شاگردشون تدريس ميكنن
لطفا بقيه دوستان هم ابراز نظر كنند
مرسي...

sarsabz
Wednesday 2 June 2010, 08:55 AM
البته این که مضراب گرفتن های متفاوتی وجود داره به نظر بنده نه تنها ضعف نیست، بلکه نشون دهنده ی قابلیت بالای این سازه و تنوع ایجاد میکنه. چون هر نوعی یه حس و حالی داره و جای خودشو داره.

r_a_m_i_n
Wednesday 2 June 2010, 11:17 AM
بله اينكه مشخصه قابليت خاص خودشو داره....
اما يه بدي داره.....و اون اينه كه شاگرد بايد نهايتا بعد از 2 سال يك نوع مضراب گرفتنو انتخاب كنه تا دستش فرم بگيره....
چون تغيير عادت دسته راست ...وقتي كه عادت كرد سخته
و اين در حالتيه كه شاگرد بعد از 2سال هنوز تفاوت سبكها رو هم نميدونه......و ممكنه چندين سال با يه فرم خاص ساز بزنه....بعدش به اين نتيجه برسه كه سبك يكي ديگه رو دوست داره.......و در نتيجه استاد جديدش بعد از چندين سال تازه بهش ميگه بايد طرز مضراب گرفتنتو عوض كني............و اين قضيه زياد جالب نيست:(

rood
Wednesday 23 June 2010, 07:35 AM
من این که دیگران چه جوری مضراب می گیرن را نمی دونم ولی مدل خودم با مدل استادم متفاوته

r_a_m_i_n
Wednesday 23 June 2010, 10:11 AM
rood استادت كيه؟ سبكش چيه؟

rood
Wednesday 23 June 2010, 03:59 PM
استادم آدم معروفی نیست یکیه که واسه دل خودش می زنه.

Rambod_69
Wednesday 30 June 2010, 10:24 AM
درود بر شما.
من تازه عضو شدم و این اولین بحثیه که شرکت می کنم.
من خودم نوع مضراب گرفتنم به سبک استاد شهناز و شریفه که گرفتن مضراب این دو بزرگوار خیلی نزدیک به همه.
با اینکه نوع مضراب گرفتنا با هم متفاوته ولی اساسشون یکیه. درسته که آقای علیزاده و ساکت گرفتنشون با هم فرق داره ولی از اول تو هنرستان بشون یاد دادن که باید مضراب اینجوری گرفت. به مرور زمان به نوعی از مضراب گرفتن عادت می کنن و بعد از مطرح شدن اسم و نامشون می ذارن به حساب سبکی که دارن.
یه جورایی مثل رانندگی می مونه. همه دارن میرونن ولی یکی فرمونو دو دستی می گیره یکی با یه دست رانندگی میکنه. اساس کار یکیه ولی به ظاهر فرق می کنه.
ولی چیزی که هست اینه که بعضیا با اینکه رانندگی می کنن خیلی خشن و تند می رونن و آدم باشون راحت نیست ولی بعضی ها هستن که از رانندگیشون لذت می بری و اصلا احساس آشفتگی نمی کنی. این جاس که به نظر من تفاوت در سبک ها معلوم میشه. که خوب یه جورایی هم به ظاهر کارشون ربط داره.
اون کسی سازش به دل بیشتر می شینه که اساس نوازندگیش اصولی تر باشه.

r_a_m_i_n
Thursday 1 July 2010, 03:20 PM
درود
آره خب يه اصول ثابت داره.....اما واقعا اگه كسي عادت كرد مضرابشو محكم يا شل يا كج بگيره.....اگه روزي بخواد يه سبك ديگه هم ساز بزنه.....تغير دادن فرم مضراب كار سختي ميشه
خود من پيش هركي ميرم ميگن تو مثل ساكت مضراب ميگيري و ما نميتونيم چيزي بهت ياد بديم و بايد بري همون سبكو ادامه بدي...........

music6808
Thursday 1 July 2010, 10:40 PM
من دوتا پست اینجا زدم
ولی ظاهرا پاک شدن

r_a_m_i_n
Friday 2 July 2010, 12:43 AM
killall.... در مورد چي توضيح بدم ؟ واقعا نميدونم......من اطلاعاتي در مورد گيتار ندارم....فقط در حد كسي كه 3 ماه كلاس گيتار رفته در موردش ميدونم

ReshadNab
Friday 9 July 2010, 02:46 AM
بحث فوق العاده جالبیه ، اما ای کاش دوستان یه کم دقیق تر مسله رو بررسی کنن ، مخصوصن بودن تصویر خیلی ضروریه.
من خودم تازه کارم ، داشتن اطلاعات در این مورد برام خیلی حیاتیه.

Mohammad_ngml
Friday 9 July 2010, 03:09 AM
من تخصصی تو ساز تار ندارم. ولی مشابه این در مورد گیتار وجود داره. حتی کسانی که از مضراب استفاده نمیکنند هم حالت دست و انگشتها و ضرباتی که به سیم میزنن متفاوته. مثل اثر انگشت (:

r_a_m_i_n
Friday 9 July 2010, 12:57 PM
والا من كه نظرات خودمو در اين باره گفتم....اميدوار بودم بقيه ي دوستان هم بيان ابراز نظر بكنن....تا اطلاعاتمون در اين زمينه بيشتر بشه

fagher
Wednesday 21 July 2010, 12:08 AM
با اجازه...
به نظر من فقط لازمه اصول گرفتن مضراب رو رعایت کنیم.کم کم مضراب خودش جا خوش میکنه تو دستمون...
میشه گفت کم کم خودمون میفهمیم چطوری مضراب رو بگیریم که به بهترین صدا برسیم و شاید خودمون به یه شیوه ی خاص برسیم.
به نظر من اگه آدم به مضرابش فکر کنه خیلی راحت تر میتونه یه صدای خوب رو از ساز داشته باشه تا اینکه بخواد از یه نفر تقلید کنه.

r_a_m_i_n
Wednesday 21 July 2010, 01:53 PM
مرسی
منم سعی کردم همینکارو کنم.....و فقط سعی کنم روش اصولی مضراب گرفتنو بگیرم......و شبیه کسی مضراب نگیرم......
اما خب کلا واسم سوال شده بود که چرا اساتید بزرگ مضرب گرفتناشون متفاوته

ferimn
Thursday 22 July 2010, 03:28 PM
به نظر من اساتيد هم از همون اولي كه كار كردن،گرفتن مضراب و زدن اون به يه شكل بوده........ به مدت كه گذشت هر كدوم با استعداد و خلاقيتي كه داشتند و با حسي كه موقع زدن تار بهشون دست مي داده يه جور خاص مضراب دست گرفتن........ اون جوري كه راحت تر بتونند ساز بزنند و صداي ساز باب دل خودشون در بياد.... به همين دليل هم مضراب گرفتناشون متفاوته

کتایون
Thursday 22 July 2010, 04:52 PM
به نظر من برای کسی که تازه شروع به زدن تار می کنه خیلی مهمه که مضراب رو چه جوری تو دست بگیره. اما رفته رفته برای قطعه های مختلف دستش میاد که اگه قرار باشه همیشه مضراب رو یک جور بگیره نمی تونه همیشه صدای درست رو در بیاره. دقیقا مثل این که به کجای تار باید مضراب زد. با چند میلیمتر عقب جلو بردن دست راست و مضراب زدن صدا و حال و هوای ساز تغییر میکنه. من خودم خیلی تو مضراب گرفتن استاد علیزاده دقت کردم....اکثرا مضراب رو شل میگیرن ، مخصوصا موقع ریز زدن. اگر امتحان کنید می بینید صدای بهتری از ساز در میاد و به دست راست آزادی عمل بیشتری می ده.

ReshadNab
Wednesday 1 September 2010, 01:50 AM
كسي نمي خواد اين بحثو ادامه بده؟؟

r_a_m_i_n
Wednesday 1 September 2010, 12:43 PM
منکه همه ی حرفامو زدم.....دوستان عزیز باید ادامه بدن

koronzo_piti
Wednesday 1 September 2010, 02:38 PM
بحث خیلی جالبی هست
به نظر من کلا ادم باید خلاق باشه و کمتر سعی کنه از کسی تقلید کنه
نوع مضراب هم خیلی مهمه اگه مضراب ازین برنجی ها باشه یه جوره اگه استخون باشه یجوره
من رفتم یه مضراب گرفتم طرف می گفت مرمیه گولوله هست (در حد خالی اینا)
کلی کرد تو پاچمون
ولی 3تا مضراب مختلف برای من 3 حالت مختلف ایجاد می کنه

اما در کل باید ساز به دل خودمون بشینه
اگه خودمون حال کردیم بقیه هم حال می کن

مثلا خود من چون استادی نداشتم
از انگشت چهارمم استفاده کردم
به مرور اونم شد مثل بقیه
خوب این طور من بیشتر حال می کنم
روی سل رو با چهارم می گیرم

هیچ وقت سعی نکنیم مثل کسی باشیم مثل کسی ساز بزنیم
اگه بخوایم بشیم ساکت
تلاش میکنیم
ساکت پله 10 ما 0
وقتی ما برسیم پله 10 اون میشه 100

اگه ازشم جلو بزنیم که نمیشه میشیم ساکت 2!!

ولی در کل هر طوری که نوازنده لذت ببره
که باید طبق اصول هم باشه
همون بهتره

در کل ممنونم از نظرات اساتید من که خیلی استفاده کردم
شاد و پر امید باشید

r_a_m_i_n
Wednesday 1 September 2010, 03:10 PM
بهرحال دوست عزیزم.......ما نمیگیم که باید تقلید کرد....
اما باید از اساتید چیزهای زیادی یاد گرفت.....
اگه بخوایم به کل واسه خودمون ساز بزنیم تا پیشرفت کنیم....و از تجربه ی کسی استفاده نکنیم....باید 200 سال عمر کنیم تا بتونیم به یه چیزی برسیم....
هدف اصلیمون اینه که از همه ی اساتید از هرکدام یه مقداری چیز یاد بگیریم
و حالا مشکامون تو ابن تاپیک این نیست که نوع و جنس مضرابها چیه.....مشکل طرز به دست گرفتنشونه

farid_64
Wednesday 1 September 2010, 06:17 PM
بحث خیلی جالبی هست
به نظر من کلا ادم باید خلاق باشه و کمتر سعی کنه از کسی تقلید کنه
نوع مضراب هم خیلی مهمه اگه مضراب ازین برنجی ها باشه یه جوره اگه استخون باشه یجوره
من رفتم یه مضراب گرفتم طرف می گفت مرمیه گولوله هست (در حد خالی اینا)
کلی کرد تو پاچمون
ولی 3تا مضراب مختلف برای من 3 حالت مختلف ایجاد می کنه

اما در کل باید ساز به دل خودمون بشینه
اگه خودمون حال کردیم بقیه هم حال می کن

مثلا خود من چون استادی نداشتم
از انگشت چهارمم استفاده کردم
به مرور اونم شد مثل بقیه
خوب این طور من بیشتر حال می کنم
روی سل رو با چهارم می گیرم

هیچ وقت سعی نکنیم مثل کسی باشیم مثل کسی ساز بزنیم
اگه بخوایم بشیم ساکت
تلاش میکنیم
ساکت پله 10 ما 0
وقتی ما برسیم پله 10 اون میشه 100

اگه ازشم جلو بزنیم که نمیشه میشیم ساکت 2!!

ولی در کل هر طوری که نوازنده لذت ببره
که باید طبق اصول هم باشه
همون بهتره

در کل ممنونم از نظرات اساتید من که خیلی استفاده کردم
شاد و پر امید باشید
واقعا دقیق اشاره کردی احسنت

rahim_nikzad550
Saturday 11 September 2010, 09:00 AM
درود،
سعی کنید وقتی ساز میزنید مضراب رو محکم توی دستتون بگیرید تا بتونید از ساز صدا بکشید ( البته منظور منو با خشن ساز زدن اشتباه نکنید) موم رو تا حد امکان کم کنید تا انگشتای دست بیشتر به هم نزدیک بشن و مضرابتون رو محکم تر بگیرید....

r_a_m_i_n
Saturday 11 September 2010, 12:24 PM
:25:
درود،
سعی کنید وقتی ساز میزنید مضراب رو محکم توی دستتون بگیرید تا بتونید از ساز صدا بکشید ( البته منظور منو با خشن ساز زدن اشتباه نکنید) موم رو تا حد امکان کم کنید تا انگشتای دست بیشتر به هم نزدیک بشن و مضرابتون رو محکم تر بگیرید....
منظورتون اینه که دقیقا مثل استاد ساکت بگیریم آره؟

rahim_nikzad550
Saturday 11 September 2010, 01:18 PM
درود،
البته نحوه گرفتن مضراب توسط استاد ساکت بسیار زیبا و اصولی هست و اگر شما بتونید مثل ایشون مضراب بزنید که عالیه....
ولی منظور من از محکم گرفتن مضراب این بود که شما مضراب رو جوری بگیرید و بزنید که بیشترین صدا از ساز بیرون بیاد در عین حال ظریف که این احتیاج به تمرین داره....
مثلا وقتد ریز میزنی بتونی صدای مضرابهای چپ رو به خوبی و با شفافیت بالا و پر قدرت بشنوی....
امیدوارم منظورم رو رسونده باشم....

r_a_m_i_n
Saturday 11 September 2010, 04:50 PM
منظورتون رو دقیقا میفهمم....چون دقیقا تمام شاگردان ساکت که من تاحالا دیدم این حرفو میزنن
اما اکثر نوازنده ها با این طرز گرفتن مخالفن...