PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نقد و بررسی پیانیست ها

Peddy
Tuesday 8 June 2010, 11:51 AM
درود و خسته نباشید

خب دوستان در این تاپیک میخوایم در مورد این موضوع بحث کنیم که نوازندگان پیانو در سراسر جهان چه نقاط ضعف هایی دارند؟ یا نوازندگانی که آهنگساز نیز هستند چه ضعف ها یا حتی نقاط قوتی در قطعاتشون میبینید ؟
مثلا چرا کلایدرمن بیشتر آهنگهایی که میزنه ؟ از یک آکورد ساده استفاده میشه؟ این برای یکی پیانیستی به بزرگی ایشون عیب محسوب نمیشه؟
یا مثلا چرا یانی در بیشتر قطعاتش از آکوردهای آرپژی استفاده میکنه و ... و ... و....

دوستان شما خودتون موضوع بحث رو انتخاب میکنید... یعنی الان اولین کسی که اولین نقد رو بیان کنه شروع کننده ی بحث هست و بقیه دوستان هم که دوست دارند در این بحث شرکت میکنند...تا بحث جدیدی شکل بگیره...

منتظر نقد های و بحث های طوفانیتان هستم...
با سپاس

mersedes
Tuesday 8 June 2010, 12:10 PM
شايد كلايدرمن نميتونست ازاكورد هاي سخت استفاده كنه و براش سخت بود.تازه اين كه خوبه كار بدبختايي مثل ما كمتره و نياز نيست تمام روزو براي اكورد بزاريم.

mersedes
Tuesday 8 June 2010, 12:30 PM
اهاي!:adكسي تو اين جا نيست!اين جا چرا اينقدر ترسناكه:42:حالا كه همتون خوابيد منم ميخوابم:37:

Vala
Tuesday 8 June 2010, 12:35 PM
به نظر من موسیقی هر چقدر هم که ساده و لایت باشه اگر واقعا موسیقی باشه باید بتونه حتی در نهایت سادگی معنی و مفهوم خودش رو برسونه.....حالا اینکه بعضی ها از اکوردهای خیلی سخت استفاده میکنن به نظر من اینا ملاک نیست ! شاید یک ملودی ساده دلنشین تر از یک اهنگ کامل باشه که از تمام سازها درون اون قطعه اجرا شده ...... :am
این هم نظر بنده ی حقیر بود دیگه ببخشید اگه جسارت کردم :30:

Peddy
Tuesday 8 June 2010, 01:19 PM
ممنون مرسدس جان خب ولی به هر حال برای کسی که شهرت جهانی داره....

والا جان حرف شما کاملا صحیحه و من با شما تا حدودی موافقم اما به هر حال نوازنده ی حرفه ای گفتن و هنر جویی گفتن پس فرق من با ایشون چیه من یادمه تو ماه 6 آموزشم به راحتی میتونستم ازدواج عشق ایشون رو بزنم خب این که نشد... بعد به هر حال باید یه نوازنده توانایی های خودش رو به نمایش بذاره و من فکر میکنم بیشتر شهرت کلایدرمن به خاطر زیبایی های آهنگاشه...

mersedes
Tuesday 8 June 2010, 01:26 PM
شايد شما زياد پيشرفت داشتين تو اون 6 ماه اول.الكي كه كسي رو مسئول بخش پيانو نميكنن.

Vala
Tuesday 8 June 2010, 01:36 PM
Peddy جان کاملا موفقم درسته در هر صورت بلاخره اون نوازنده باید توانایی های خاص خودشو توو اهنگش نشون بده......:41:

Porya
Tuesday 8 June 2010, 01:41 PM
شهرت کلایدرمن بیشتر به خاطر قدرت نوازندگیشه . خیلی از اهنگا هستن که کلایدر من فقط نوازندگیشو انجام داده و البته تو انتخاب اهنگ خیلی خوش سلیقه هم هست . مثل رومئو ژولیت و love story و ..

نواختن اهنگ به تنهایی شاید زیاد مشکل نباشه . مهم رسوند حس موسیقی به شنونده با تکنیک هایی مثل تغییر منظم تیمپو و ایجاد مانور در نت های سر ضرب و ... هست .

منظورتون از اکورد های سخت باید آرپژ سخت باشه دیگه !؟ چون اکورد که دیگه سخت نداره !!!

Peddy
Tuesday 8 June 2010, 01:55 PM
ممنون پوریا جان نظر شما کاملا درسته و کاملا موافقم

منظورم از آرپژ این بود که مثلا یانی برای آکورد ر ماژور این کلید هارو میزنه همه رو هم مثلا به صورت چنگ : ر لا ر فا لا ر ... و همینطور میاد به سمت ریز تر... اما ما میتونیم از این آرپژها یه ریتم تعیین کنیم مثلا تو ریتم 9/8 میشه نوشت : ره چنگ - لا سیاه - ر سیا - لا سیاه قبلی ... که خب کمی به تمرکز بیشتری نیازه

راستی دوستان اینایی که من گفتم چند مثال بود نمیخواد شما فقط روی اینها بحث کنید هر موردی که به ذهنتون میرسه بفرمایید

keeps_gettin_better
Tuesday 8 June 2010, 06:20 PM
شهرت کلایدرمن بیشتر به خاطر قدرت نوازندگیشه . خیلی از اهنگا هستن که کلایدر من فقط نوازندگیشو انجام داده و البته تو انتخاب اهنگ خیلی خوش سلیقه هم هست . مثل رومئو ژولیت و love story و ..

نواختن اهنگ به تنهایی شاید زیاد مشکل نباشه . مهم رسوند حس موسیقی به شنونده با تکنیک هایی مثل تغییر منظم تیمپو و ایجاد مانور در نت های سر ضرب و ... هست .

منظورتون از اکورد های سخت باید آرپژ سخت باشه دیگه !؟ چون اکورد که دیگه سخت نداره !!!

من که هیچ گونه قدرتی در نوازندگی کلایدرمن نمی بینم. نوازنده بدی نیست، ولی خیلی معمولیه. از تکنیک که تو قطعاتی که می زنه خبری نیست، می مونه موزیکالیته، قطعاتی که انتخاب می کنه از لحاظ درک موسیقایی ساده ان. مثلا بالاد 1 شوپن رو در نظر بگیرید: تکنیک به کار، به نظر من این قطعه از لحاظ موزیکالیته دشواره. ولی وقتی آدم اجرای هوروویتز رو می شنوه، می فهمه چقدر دقیق این قطعه رو درک کرده و اجراش عجب موزیکالیته منحصر به فردی نسبت به بقیه پیانیست ها داره. یا مثلا اجرای Funerailles لیست توسط روبینشتاین. ولی مثلا همون لاو استوری که شما گفتی قطعه پیچیده ای نیست و "قدرت" کلایدرمن رو نشون نمی ده.

نمی دونم منظورم رو رسوندم یا نه.

keeps_gettin_better
Tuesday 8 June 2010, 06:22 PM
در ضمن تیتر این پست مربوط به نوازندگیه، چرا بحث سر استفاده یانی از فلان آکورده؟! این بر می گرده به آهنگسازی، نه نوازندگی. مگر بداهه نوازی مد نظرتون باشه که بحثش جداست.

Porya
Tuesday 8 June 2010, 07:25 PM
خوب دوست عزیز اگه نظر شما اینه که کلایدرمن نوازنده معمولی ای هست ، میشه دلیل موفقیتش رو واسه ما توضیح بدی ؟

keeps_gettin_better
Wednesday 9 June 2010, 06:33 PM
دلیلش اینه که قطعاتی که تو آلبوماش هست، توسط مردم عادی زود درک می شن چون مثلا از لحاظ هارمونی ساده ان، کلا پیچیدگی خاصی ندارن.

کسایی که سر رشته ای از موسیقی کلاسیک ندارن، راحت تر می تونن با Wedding of Love نسبت به سونات های موتزارت ارتباط برقرار کنن. این که مردم عادی می گن "کلایدرمن نوازنده ی خیلی خوبیه"، نظر کارشناسانه و درستی نیست؛ به هر حال بخش اعظمی از "خوب بودن" یه نوازنده به تکنیکشه که کلایدرمن تکنیک خاصی نداره.

Acoustic
Wednesday 9 June 2010, 06:45 PM
منم به شخصه زیاد از کلایدرمن خوشم نمیاد ...

چیزی که بنظرم اشکال کار میاد اینکه کار بعضی از نوازنده ها و آهنگ ساز ها همه شبیه به همه و یه تم و مزمون داره... مثلا یانی تم آهنگش تقریبا تو یه مایست و با اولین ثانیه های آهنگ میشه فهمید این آهنگ مال یانی هست که این بنظر من یک اشکاله که البته توی آلبوم جدیدش یه خورده تنوع داده . ما نباید روی سبکی که در اون موفق شدیم و طرفدار پیدا کردیم سال ها رو همون بمونیم .. باید تنوع تو کار باشه

Peddy
Thursday 10 June 2010, 12:30 PM
بچه ها نظرتون در مورد کارای لاچینی چیه؟ به نظرتون یه کم کاراش تکراری نیست؟

mersedes
Thursday 10 June 2010, 12:42 PM
بچه ها خواهش ميكنم.قرار شد فقط از كاراشون انتقاد كنيم نه اينكه بگيم ازشون خوشم مياد يا نه.شايد شما خوشتون نياد ولي خيليا خوششون بياد.شايد اونم براي كاراش دليل خاصي داره.از كجا ميدونيد.شايد اكوردهايي كه سختن و نميتونه بگيره ولي حداقل اهنگهاش در كمال سادگي زيبا هستن.

keeps_gettin_better
Thursday 10 June 2010, 12:53 PM
آقا ما نفهمیدیم بالاخره موضوع نقد "آهنگسازها"ست یا پیانیست ها؟! تیتر پست با سوالایی که peddy می پرسه تطابق نداره.

Peddy
Thursday 10 June 2010, 01:00 PM
دوست عزیز وقتی گفتم پیانیست منظورم هم آهنگساز و نوازنده ی پیانو

Khashayar
Thursday 10 June 2010, 01:40 PM
درود
من نظری دارم،به نظر من یک پیانیست چه آهنگساز و چه نوازنده انتخاب بشه مثلا همین کلایدر من گزینه ی خوبی برای شروع هست؛بعد آثار این پیانیست از تمام جهات بررسی بشه...
به این صورت که هم قطعاتی که خودش ساخته مورد نقد و بررسی قرار بگیره،مثلا همین آکورد های ساده ،تکنیک های نوازندگیش مورد نقد و بررسی قرار بگیره و همینطور سطح کیفیت نوازندگیش و ... و دلایل اجتماعی محبوبیت و موفقیتش و کلی میگم از تمام جهات مورد نقد و بررسی قرار بگیره با مثال و ... هم آموزنده خواهد بود هم به نوازندگی و آهنگسازی خودمون کمک میکنه...
پاینده باشید

Peddy
Thursday 10 June 2010, 02:23 PM
ممنون خشایار جان

مثلا در بیشتر کارهای کلایدرمن دست چپی جز حالتی مثل این برای آکورد Gm مثلا: سل ر سی ر سی ر سی ر...

که خب خیلی ساده هست یعنی اصلا هیچ نیازی به تمرکز نداره و فقط کافیه انگشتان شما کمی بلند باشه تا اصلا بدون بلند کردن دست اجراش کنید ... تنها دست چپ هایی که به صورت حرفه ای تر نواخته شده برای دوباره اجرا های قطعات کلاسیک است... که خب تا اونجا که من دیدم اونا هم ساده به نظر میاد...

یکی دیگه از مشکلات کلایدرمن شبیه بودن قطعاتش به هم هستش که همگی یه جور حس رمانتیک رو به آدم القا میکنه که خب البته سبک کلایدرمن هم رمانتیک هستش اما بعد از چند تا دیگه تکراری میشه و خسته کننده
حتی بعضی وقتا ملودی هم در بعضی جاها تکرار میشه یعنی مثلا یه میزان از ملودی هم تو این قطعه دیده میشه و هم تو اون یکی قطعه...

البته فکر کنم کلایدرمن خودش آهنگی نساخته باشه ... بیشتر آهنگ هاش ساخته یه آقایی به اسم کارل سیگمن فکر کنم بود هستش.

بنده یکی از دلایل محبوبیت رو همون رمانتیک بودن و احساسی بودن قطعاتش میدونم که در مقایسه با موسیقی کلاسیکی که برا عامه ی مردم خشک و بی روح به نظر میاد خیلی برای مردم جذاب تره اما وقتی در این عامه ی مردم بعضی جز خواص میشن و با موسیقی آشنا میشن میبینن که کارهای کلایدرمن در مقایسه با قطعات فوق العاده ی کلاسیک ضعیفه (میگم ضعیفه نمیگم هیچه چون به هر حال هر قطعه ای ارزشی داره)

والا از تکنیک های به خصوص کلایدرمن میشه به یه قسمتی از آهنگ ballade pour adeline اشاره کرد که با یه حالت شبیه به آرپژ نت ها رو میاد به سمت قسمت ریز ... که متاسفانه نمیدونم اسم تکنیکش چیه؟

همین

STNHZ
Thursday 10 June 2010, 05:30 PM
چیزی که کلایدرمن داره احساس و نوانسشه.
اون هر قطعه ای رو (حتی یکی از قطعاتی که از چایکوسکی زده و اصلا هم new romantic نیست) با تمام احساسش اجرا می کنه و این به دل می شینه.
علاوه بر این اون همه طور قطعه ای در قطعاتش پیدا می شه؛ از همون پیوند عشق ساده... تا ع مثل عشق که خوب سخت تره و تا bach gammon که نسبتا جون می گیره!
چیزی هم که داره هارمونی زیباست که آکوردها رو به طرز زیبایی در کنار هم آورده طوری که شنونده می ره تو حس؛ به قول استادم مال یه آدمیه که هیچ غمی نداره، می شینه گوش می کنه و میره روی ابرا! اون از کمال سادگی یک آهنگ درمیاره در صورتی که در آهنگهای کلاسیک آکوردهای پیچیده و "ضدحال" برای شنونده زیاد لمس می شه (من خودم شخصا ضد حال رو ترجیح می دم اما وقتی آدم غمگینه کلایدرمن علاج خوبیه!)
این خودش یه هنره. مثلا کسی رو می شناسم که آهنگی ساخته بود که از اول تا آخرش روی یه آکورد بود؛ اما اون قدر قشنگ با نتهای همون آکورد بازی کرده بود که اصلا احساس نمی کردیم این آهنگ چیزی کم داره.
این سادگی می تونه آدم رو به سمت خودش بکشونه مثل شعرایی که به جای این که مفهوم رو بپیچونند میان توشون با مخاطب "حرف می زنن" و مطمئنا بین مردم محبوب ترن چون طبق علوم روانشناسی مردم ترجیح می دن به کمترین مقدار ممکن "فکر کنند" پس یه قطعه ی پیچیده مسلما نمی تونه این نیازشون رو برآورده کنه در عوض یه قطعه ی نسبتا پیچیده می تونه نیاز مردم رو به "غیر منتظره بودن" برطرف کنه...
(خوب اینم نظر من بود دیگه...) :)

Peddy
Friday 11 June 2010, 07:21 PM
تنها 72 (ببخشید اسمت رو نمیدونم) این همون چیزیه داریم میگیم به خاطر سادگی قطعاتش (از نظر درک و برقراری ارتباط باهاش) هست که محبوب هست بین مردم بنده هم نمیگم کلایدرمن پیانیست خوبی نیست میگم فقط چرا مثلا قطعات جالب تر و هیجان انگیز تری اجرا نمیکنه مثلا قطعه ی انقلابی شوپن رو وقتی می شنوه خیلی بهش هیجان دست میده چون تازگی داره من مثلا تا حالا ندیده بودم با دست چپ به این سرعت ملودی زده بشه ... اما کلایدرمن ملودی هاش خسته کننده و تا حدودی تکراری شده برام... نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه

بچه ها چرا شرکت نمیکنید تو بحث یعنی هیچ چیزی از کلایدرمن نمیدونید؟ نقد فقط اشکال گرفتن نیستا!! شما میتونید برتری ها رو هم بهش اشاره کنید که از چشم مثلا بنده به دور مونده اینم میشه نقد

STNHZ
Saturday 12 June 2010, 09:47 AM
ببخشید خودم رو معرفی نکردم ساناز هستم.
من فکر می کنم آدم مسلما از یه نوع آهنگ خسته می شه گاهی هم به یه نوع آهنگ خیلی دل بسته می شه.
من خودم به طور مثال الان مدتیه دیگه کلایدرمن نمی زنم چون دقیقا منم احساس می کنم برام تازگی نداره اما اگه 3 سال کلایدرمن نزنم و بعدا یه روز برم سراغ کتاب های قدیمی م از هارمونی همین آهنگ هایی که برام تکراری شده بودن شگفت زده می شم؛ این قانون عادته.
حتی در مورد موسیقی کلاسیک هم چنین چیزی صادقه مثلا یه مدت یهو غرق می شیم توی آهنگ های باخ بعد از یه مدت می بینیم موتزارت بیشتر جذبمون می کنه بعد بتهوون برامون شگفت انگیز می شه؛ چون ما به سبک های هر کدومشون عادت می کنیم و بعدش یه سبک متفاوت برامون جالب می شه.
چیزی که من تا حالا ندیده م اینه که کسی سبک قطعاتش شبیه هم نباشه (حتی آهنگای خودم هم خیلی هاش تو یه مایه هستن!)
ولی به طور کلی منم با شما موافقم؛ بهتره از سبک های دیگه هم کمی استفاده کنه؛ من یه بار تو یه کتابهای قدیمیش یه آهنگ jazz پیدا کردم کلی ذوق زده شدم! اما همون یکی بود. فکر می کنم آدم باید از هر نوع موسیقی بتونه ارائه بده و فکر می کنه کلایدرمن هم می تونه خصوصا با توانایی قوی ش در انتقال حس زیبای آهنگ اما چرا این کار رو نمی کنه؛ خدا می دونه!

keeps_gettin_better
Saturday 12 June 2010, 04:05 PM
با ساناز موافقم. به هر حال هر آهنگسازی یه سبک مخصوص به خودش داره، دیگه ته تهش فرانتز لیسته که زندگیش رو به 3 دوره تقسیم کردن و قطعات این دوره ها واقعا هم با هم فرق دارن.

peddy جان کلایدرمن نکته مثبت و ویژه ای نداره. یعنی کاری فرای عادت نمی کنه، به هر حال کسی که می خواد یه آلبوم موسیقی پیانو ضبط کنه، یه حداقل هایی رو باید داشته باشه که کلایدرمن هم همینا رو داره. البته این نظر منه، شاید دوستان دیگه مخالف باشن.

Peddy
Saturday 12 June 2010, 08:34 PM
ساناز خانم ممنون از صحبتاتون...جالب بود استفاده کردم

keeps_gettin_better جان (ببخشید اسم شما رو هم نمیدونم) منم با شما موافقم.

خیلی جالبه!!! اینجا کلی پیانیست داره اما نمی دونم مفهوم انجمن رو میدونن یا نه ؟! واسه صحبتهای غیر موسیقی نمیدونم چی میشه همه پر حرف میشن اونوقت موقع بحث های مربوط به موسیقی میشه همه ساکتن!!!! واقعا که
اینجا فقط 3 4 نفر بحث میکنن!

Porya
Saturday 12 June 2010, 08:46 PM
خوب گفتنی ها گفته شد دیگه ! وقتی از نظر شما کلایدرمن همچین آش دهن سوزی نیست ،دیگه در مورد چیش بحث کنیم .

Peddy
Saturday 12 June 2010, 08:52 PM
پوریا جان ما نگفتیم ... هیچی ولش...

خب ببینم الان از جمعیت چند هزار نفری نت آهنگ بگیم 1/100 پیانیستن خب حدود 100 نفری رو داریم یعنی همه ی این 100 نفر میگن کلایدرمن بده ؟ خب تا الان بنده و keeps_gettin_better فقط گفتیم که آنچنان عالی نیست از این همه آدم یعنی 2 نفر نیستن که واسه ما دلیل بیاره ؟ خب اگه نیست پس حرف ما ثابت هستش و ما درست میگیم ... وقتی کسی فعالیت نمیکنه مطمئنا همین میشه که میبینید!

با سپاس

Porya
Saturday 12 June 2010, 09:06 PM
خوب من دلیل میارم واستون !

برتری یه پیانیست فقط به استفاده از اکورد های پیچیده و نواختن تو تیمپوی 200 نیست که ! همین که تونسته به ساده ترین شکل زیبا ترین کار هارو به نمایش بذاره و باز با همین نوازندگی به شهرت جهانی دست پیدا کرده ، خوب فکر کنم کار بزرگی انجام داده . وگرنه این همه پیانیست که توانایی نوازندگیشون در حد اهنگای کلایدرمنه ! پس کو ؟ ما الان باید ملیون ها کلایدرمن داشتیم که این یکی هم توشون گم میشد .

Acoustic
Saturday 12 June 2010, 10:00 PM
بابا این همه پیانست .. گیر دادین به این بیچاره .. بیاین سراغ ایرانی ها . شهرداد و انوشیروان روحانی .. فریبرز لاچینی
جواد معروفی و ....

Khashayar
Saturday 12 June 2010, 10:18 PM
درود
پیانیستای عزیز ببخشید من رو که وارد بحث میشم و دخالت میکنم به عنوان یک کاربر خواستم نظرم رو بگم..

خوب گفتنی ها گفته شد دیگه ! وقتی از نظر شما کلایدرمن همچین آش دهن سوزی نیست ،دیگه در مورد چیش بحث کنیم .

پوریا جان نظر من اینه که ممکنه 100 نفر بیان راجع به یک موسیقیدان بد بگن،یا به قول شما بگن آش دهن سوزی نیست و از جهات مختلف مورد نقد قرار بدن ولی این دلیل نمیشه که دیگران نظرشون رو ندن...مثلا ممکنه یک نفر بیاد با چند دلیل و نقد خوب نظر اون 100 نفر دیگه رو به چالش بکشه...اصولا لازمه ی بحث خوب همینه...که بیایم خیلی دوستانه دور هم جمع بشیم و در مورد تک تک پیانیست ها بحث کنیم هر کس نظری داره و دلیلی برای نظرش خوب اینجوری میتونیم بحث خوبی داشته باشیم و از هم چیز یاد بگیریم این ثابت شده که هیچ چیز مثل بحث و نقد و گقتگوی خوب و همه جانبه نمیتونه آموزنده باشه...
به هر حال اینها نظر من بود...
من هم نظراتی دارم که وقت کنم مینویسم در مورد پیانیست ها و ارسال میکنم ...
پاینده باشید

Peddy
Sunday 13 June 2010, 12:04 AM
بابا این همه پیانست .. گیر دادین به این بیچاره .. بیاین سراغ ایرانی ها . شهرداد و انوشیروان روحانی .. فریبرز لاچینی
جواد معروفی و ....

p30ware جان خواستیم اول پرونده ی کلایدرمن رو ببندیم بعد بریم سراغ بقیه ی پیانیستا بخوایم از این شاخه به اون شاخه کنیم هرج و مرج میشه

STNHZ
Sunday 13 June 2010, 09:14 AM
راستی یه چیز دیگه خیلی به کلایدرمن گیر ندین من فکر می کردم آهنگ هاش رو خودش انتخاب می کنه برای نوازندگی. دیروز بیوگرافی ش رو می خوندم دیدم نه خوب جنبه ی کاری هم پیدا می کنه؛ آقایان Paul de Sennivile و یکی دیگه (که اسمش یادم نیست) که واسه ش آهنگ می سازن، یه جورایی می شه گفت باهاش قرارداد بسته ن که آهنگ هاشون رو اجرا کنه؛ علاوه بر این می خواسته ن که کار جدیدی ارائه بدن که قطعاتشون این طوریه.
یعنی الان نقد اصلی مال اون هاست کلایدرمن فقط یه نوازنده س.
(البته برای آهنگسازی که خودش آهنگ خودش رو نزنه متاسفم!)
علاوه بر این؛ در رابطه با سادگی: پرلودهای باخ هم دست چپ خیلی ساده ای دارن گاهی یکی دوتا نت از آکورد همون میزان؛ خیلی ساده.
اما هارمونی قوی و حرکات باس و تلفیق نتهای دود ست که ملودی زیبایی رو به وجود میاره قابل ستایشه به طوری که من اونو به یه کار سریع و پیچیده ترجیح می دم چون معتقدم یکی از مهم ترین بخش های یه ملودی باس اونه.

Peddy
Sunday 13 June 2010, 10:03 AM
درود

ممنون ساناز خانم ... جالب فکر نکنم کسی از این موضوع چیزی بدونه (همونطور که بنده نمیدونستم)...

بچه ها موافقید بحث رو ببریم به سمت یک پیانیست دیگه یا رو کلایدرمن مانور بدیم ؟

soroosh_269
Sunday 13 June 2010, 11:09 AM
درود
هههههه پدرام چرا عصبانی میشی خب آخه امتحان داریم
من اول که کلایدرمن میزدم خیلی ازش خوشم میومد بعد دقیقا همین که گفتین خودتونم برام تکراری شد دیگه نمی زدمش
ولی الان هر دفعه که کتابامو می گردم میارمش و a comme amour می زنم.
دقیقا مثل همه آهنگ های لایت و پاپ یعنی اگه یه مدت خیل بهش چسبیدی بعدش یهو ازش دور میشی.
دلیل عامه پسندیشم همینه که آرامش بخشه و این الگوی مثلا (سل ر سی ر سی ر سی ر)تو ذهن همه جا افتاده و یه حس نوستالژی بهش دارن.

keeps_gettin_better
Sunday 13 June 2010, 12:26 PM
خوب من دلیل میارم واستون !

برتری یه پیانیست فقط به استفاده از اکورد های پیچیده و نواختن تو تیمپوی 200 نیست که ! همین که تونسته به ساده ترین شکل زیبا ترین کار هارو به نمایش بذاره و باز با همین نوازندگی به شهرت جهانی دست پیدا کرده ، خوب فکر کنم کار بزرگی انجام داده . وگرنه این همه پیانیست که توانایی نوازندگیشون در حد اهنگای کلایدرمنه ! پس کو ؟ ما الان باید ملیون ها کلایدرمن داشتیم که این یکی هم توشون گم میشد .

همون طور که ساناز هم اشاره کرد، رمز موفقیت کلایدرمن در زیبایی قطعاتیه که می زنه، نه نوازندگیش. ولی کلا بحث داره تکراری می شه. دیگه چقدر کلایدرمن رو بکوبیم؟! :icon_wink:

در ضمن من اردلانم.

amir11235
Sunday 13 June 2010, 06:41 PM
سلام ،دوستان چرا گیر دادین به کلایدرمن ؟؟؟

Peddy
Sunday 13 June 2010, 07:43 PM
خب بچه ها فکر کنم نقد ها از کلایدرمن کافی باشه ... خب پیانیست بعدی : فریبرز لاچینی

بچه ها لطفا نقد کنید ... بازم میگم نقد تنها به معنی کوبیدن کسی نیست اشاره به نکات مثبت هم نقد محسوب میشه

Acoustic
Sunday 13 June 2010, 10:08 PM
دلیل اینکه لاچینی شد لاچینیه امروز چی بود ؟؟؟ مشخصه اصلی لاچینی چیه که معروف شد !

amir11235
Sunday 13 June 2010, 10:27 PM
اول معرفی استاد

فریبرز لاچینی (۲۵ اوت (You can see links before reply) ۱۹۴۹ (You can see links before reply A7%D8%AF%DB%8C%29) - )، آهنگساز (You can see links before reply) و از چهره‌های سرشناس در زمینه موسیقی فیلم (You can see links before reply 8C_%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85&action=edit&redlink=1) در ایران (You can see links before reply) است.
فریبرز لاچینی در سال ۱۳۲۸ (You can see links before reply) در تهران (You can see links before reply) زاده شد. وی کار حرفه‌ای را با نوشتن موسیقی (You can see links before reply) برای بچه‌ها با خلق اثر به‌یاد ماندنی «آواز فصل‌ها و رنگ‌ها» در سن ۱۸ سالگی شروع کرد.آرم برنامه کودک تلویزیون ایران برای بیش از بیست سال، از آثار وی بود.
قبل از انقلاب اسلامی در ایران (You can see links before reply) او برای خوانندگان موسیقی پاپ (You can see links before reply D9%BE) نیز آهنگ‌های متعددی ساخت. فریبرز لاچینی بعداز انقلاب به اروپا (You can see links before reply) سفر کرد و در دانشگاه سوربن (You can see links before reply D9%88%D8%B1%D8%A8%D9%86) در پاریس (You can see links before reply) به تحصیل در رشتهٔ موسیقی‌شناسی پرداخت. از این زمان بود که موسیقی اروپایی تأثیر زیادی بر روی آهنگ‌های بعدی او گذاشت.
بعداز بازگشت به ایران (You can see links before reply)، او آلبوم جدیدی از آهنگ‌هایی برای تکنوازی پیانو (You can see links before reply) ساخت که در واقع ترکیبی عالی و مناسب بود از موسیقی ایرانی و اروپایی. نام این آلبوم پاییز طلایی (You can see links before reply) بود، که سالها به‌عنوان پر فروش‌ترین آلبوم در ایران و خارج از ایران به فروش رسید.
پس از آن او شروع به آهنگسازی با استفاده از تکنولوژی جدید و کامپیوتر، برای فیلم‌ها کرد. تا سال ۱۹۸۸ (You can see links before reply A7%D8%AF%DB%8C%29) او برای بیش از یکصد فیلم سینمایی آهنگ ساخت که برخی از آنها نه تنها در ایران (You can see links before reply) بلکه در آمریکا (You can see links before reply)، اروپا (You can see links before reply) و حتی دیگر کشورهای آسیایی به نمایش درآمدند.

amir11235
Sunday 13 June 2010, 10:45 PM
اما درباره پیانو ،

همونطور که میدونید استاد فریبرز لاچینی یکی از بزرگترین پیانیست های این کشور هست آثار ساخته شده از ایشون اگه بی نظیر نباشه حداقل بسیار کم نظیر هست . تنظیم های ایشون از آهنگ های چند دهه اخیر ایران برای پیانو که شامل آلبومهای بوی دیروز 1 تا 6 هست را احتمالا همه میشناسید که با توجه به نبودن منبع نت سالم و کاملی از این آهنگ ها برای پیانو و تنظیم های بسیار ناشیانه قبلی، ایشون پس از 7 سال کار مداوم این آثار را خلق کردند . همون طور که میدونید تنظیم دست چپ (آکوردها) در اهنگ های استاد برای موسیقی ایرانی بی نظیر هست .درک بالای ایشون از آهنگ سازی سبب شده که این آثار به بهترین نحو ممکن خلق بشن .
در زمینه موسقی کلاسیک نوین نیز آثار بسار خوبی از ایشون وجود داره مثل مرثیه 1 و 2 و همچنین در زمینه موسیقی پاپ جهانی نیز آلبومهای خاطرات طلایی 1و 2 و کریسمس پیانو از آثار ایشون هست .

میشه به جرات گفت پر کار ترین پیانیست دهه اخیر برای ثبت آثار آموزشی جهت هنر جویان نیز هستند .

همچنین نت آهنگهای ایشون مرجع کاملی برای هنرجویان این ساز نیز هست .

پیشنهاد میکنم برای شنیدن قسمت هایی از آثار استاد به سایت You can see links before reply حتما سر بزنید

Peddy
Monday 14 June 2010, 07:52 PM
درود

ممنون امیر جان خیلی خوب بود ...

استاد لاچینی واقعا تحول عظیمی تو موسیقی ایرانی ایجاد کرد...آهنگ های ساخته شده توسط ایشون خیلی زیبا هستن ... همچنین معمولا دست چپ های زیبایی هم برای کارهاشون قرار میدهند ...

اما... این مواردی رو که عرض کردم برای دو آلبوم اول پاییز طلایی بود ... که این چیز هایی که بالا گفتم در دو آلبوم بعدی پاییز طلایی دیده نمیشه ... این دو آلبوم آخر با اینکه زیبایی خودش رو داره اما واقعا مثل دو آلبوم اول به دل نمیشینه چون به نظر من بیشتر به موسیقی های لایتی شبیه هست که بیشتر بنده نظیرش رو در رستوران ها و کافی شاپ ها می شنوم و هیچ تحرک و پویایی مانند قطعاتی مانند : رقص برگها و گردباد در پاییز و یا تولدی دیگر... در قطعات جدید ایشون دیده نمیشه ...
آلبوم مرثیه ایشون خوب بود چون همونطور که از اسمش معلوم است باید قطعاتی غمگین را شامل شود ... اما تمامی آلبوم های جدید ایشون قطعات غمگین دارد و اثری از قطعات روحیه بخش و پر تحرک ایشون دیده نمیشه که میتونه یه ضعف از نظر بنده محسوب بشه ...
و نقطه ضعف دیگه تکراری بودن قطعات ایشون در این چند آلبوم اخیرشونه ... که واقعا وقتی من میشنوم هر کدوم از قطعات رو نمیتونم تشخیص بدم که این قطعه اسمش چیه ؟
تمام سبک این قطعات یکسان است هیچ خلاقیت جدیدی دیده نمیشه. مثلا خلاقیتی که در ساخت قطعه ی گردباد در پاییز دیده میشه آدم واقعا تحت تاثیر قرار میگیره اما این قطعات اخیر ....

soroosh_269
Monday 14 June 2010, 08:03 PM
درود
من راستش فقط بوی دیروزا رو دارم و پاییز طلایی1
پاییز طلاییاش تقریبا با 80 درصدش خیلی خوب رابطه برقرار می کنم و ززیباست واقعا زیباست.
بوی دیروز هم که اصلا تحولی اساسی بود.ولی تو بعضی از آهنگ ها بازم یه کم بی دقتی شده مثل (چشم من.)فکر کنم اصلا کسر میزان اشتباه باشه.نمی دونم .ولی در کل در مقایسه با بقیه کتابهای قطعات پاپ ایرانی اصلا چندین طبقه بالاتره.

progme
Monday 14 June 2010, 08:25 PM
من نمیدونم چرا همه عادت به تکراری گوش دادن داریم. پیانیست های فوق العاده تری هم هستن. نمونش همین وقیف مصطفی زاده و ...

Peddy
Monday 14 June 2010, 08:42 PM
من نمیدونم چرا همه عادت به تکراری گوش دادن داریم. پیانیست های فوق العاده تری هم هستن. نمونش همین وقیف مصطفی زاده و ...

خیلی ممنون دوست عزیز اما فکر نکنم چیزی که گفتید مربوط به موضوع تاپیک باشه لطفا در راستای موضوع حرکت کنید

progme
Monday 14 June 2010, 08:56 PM
خیلی ممنون دوست عزیز اما فکر نکنم چیزی که گفتید مربوط به موضوع تاپیک باشه لطفا در راستای موضوع حرکت کنید

من معذرت میخوام،ولی خوب هیچ جذابیتی برای من نداشت در باره لاچینی یا کلایدر من صحبت کنم، با این پستمم سعی کردم نظر شما رو به چیز تازه ای جلب کنم ولی خوب مثه اینکه در راستای موصوع نیست.
ساده ترین جمله ای که می تونم در این باره بگم اینه که چرا کسه دیگه ای رو نقد نمی کنین؟
دقیقا همین کاری که معروفی انجام داده چندین برابرش رو وقیف انجام داده. من از این مربوط تر نمی تونم در این مورد بحث کنم. واقعا نمیدونم چرا مربوط به تاپیک نیست.
در هر صورت بابت تذکر ممنونم.

Peddy
Monday 14 June 2010, 09:06 PM
من معذرت میخوام،ولی خوب هیچ جذابیتی برای من نداشت در باره لاچینی یا کلایدر من صحبت کنم، با این پستمم سعی کردم نظر شما رو به چیز تازه ای جلب کنم ولی خوب مثه اینکه در راستای موصوع نیست.
ساده ترین جمله ای که می تونم در این باره بگم اینه که چرا کسه دیگه ای رو نقد نمی کنین؟
دقیقا همین کاری که معروفی انجام داده چندین برابرش رو وقیف انجام داده. من از این مربوط تر نمی تونم در این مورد بحث کنم. واقعا نمیدونم چرا مربوط به تاپیک نیست.
در هر صورت بابت تذکر ممنونم.

دوست عزیز خواهش میکنم نیاز به عذرخواهی نیست ... ما تازه شروع به نقد کردیم ... به هر حال از کسانی که عامه هستن بین همه شروع کردیم ... تا بشه بحث بیشتری کرد ... همین مصطفی وقیفی که شما میگی رو بنده که نمیشناسم و ممکنه خیلی های دیگه نشناسند خب پس ما چه نقدی بکنیم

گفتم که اگه قصد معرفی دارید میتونید تو تاپیک زیر :
You can see links before reply

ایشون رو با بیوگرافی و آثارشون به ما معرفی کنید بعد اینجا در موردش نقد و بررسی میکنیم

ممنون دوست عزیز از اینکه اینقدر فهمیده هستید

progme
Monday 14 June 2010, 09:10 PM

بازم شرمنده.اشتباه از بنده بود.

amir11235
Monday 14 June 2010, 09:53 PM
درود

ممنون امیر جان خیلی خوب بود ...

استاد لاچینی واقعا تحول عظیمی تو موسیقی ایرانی ایجاد کرد...آهنگ های ساخته شده توسط ایشون خیلی زیبا هستن ... همچنین معمولا دست چپ های زیبایی هم برای کارهاشون قرار میدهند ...

اما... این مواردی رو که عرض کردم برای دو آلبوم اول پاییز طلایی بود ... که این چیز هایی که بالا گفتم در دو آلبوم بعدی پاییز طلایی دیده نمیشه ... این دو آلبوم آخر با اینکه زیبایی خودش رو داره اما واقعا مثل دو آلبوم اول به دل نمیشینه چون به نظر من بیشتر به موسیقی های لایتی شبیه هست که بیشتر بنده نظیرش رو در رستوران ها و کافی شاپ ها می شنوم و هیچ تحرک و پویایی مانند قطعاتی مانند : رقص برگها و گردباد در پاییز و یا تولدی دیگر... در قطعات جدید ایشون دیده نمیشه ...
آلبوم مرثیه ایشون خوب بود چون همونطور که از اسمش معلوم است باید قطعاتی غمگین را شامل شود ... اما تمامی آلبوم های جدید ایشون قطعات غمگین دارد و اثری از قطعات روحیه بخش و پر تحرک ایشون دیده نمیشه که میتونه یه ضعف از نظر بنده محسوب بشه ...
و نقطه ضعف دیگه تکراری بودن قطعات ایشون در این چند آلبوم اخیرشونه ... که واقعا وقتی من میشنوم هر کدوم از قطعات رو نمیتونم تشخیص بدم که این قطعه اسمش چیه ؟
تمام سبک این قطعات یکسان است هیچ خلاقیت جدیدی دیده نمیشه. مثلا خلاقیتی که در ساخت قطعه ی گردباد در پاییز دیده میشه آدم واقعا تحت تاثیر قرار میگیره اما این قطعات اخیر ....

بازم سلام ،ممنونم از peddy عزیز به خاطر مطلب زیبای ایشون ،اگه توجه کرده باشید من خودم هم از پاییز طلایی 3 و 4 اسم نبردم چون به دل خود من هم ننشست ، اما تا اونجا که من اطلاع دارم این 2 آلبوم استاد هم بسیار تو بازار جهانی فروش داشته و کلی طرفدار داره ، اما میدونید بیشتر توجه من به آلبومهای بوی دیروز استاد بود که انصافا بی نظیر هست و واقعا واسه اونها بسیار زحمت کشیده شده چون همون طور که میدونید تنظیم قطعات ایرانی با پیانو بسیار سخت هست و باید قبول کرد که انصافا این قطعات بی نقص تنظیم شده . درباره پاییز طلایی 1 و 2 هم که میشه گفت همه پیانیست ها اونارا میشناسن و آلبومهای بسیار قوی و خوبی هست . بازم ممنون

STNHZ
Tuesday 15 June 2010, 01:11 PM
در مورد آهنگسازی پاییز طلایی 1 و 2 آهنگ های بسیار دلنشینی می سازند که معمولا با وجود این که روی یک ملودی خاص می چرخند به هیچ وقت خسته کننده هم نیستند.
اما در مورد تنظیم؛ فکر نمی کنم تمام تنظیم های پیانوشون کار خودشون باشه اگه اشتباه نکنم بعضی کارهاشون براشون تنظیم شده.
علاوه بر این بیشتر کارهاشون فقط شامل آرپژهای دست چپه؛ روی آکورد همون بخش. حرکات باس یا نتهایی که یه جور ملودی متضاد بسازند با دست راست کمتر در اون ها مشاهده می شه به طوری که برخلاف بسیاری آهنگ های قوی اینا طورین که اگر دست چپ رو کلا حذف کنیم مشکل چندانی در قطعه به وجود نمیاد و نت دست چپ نقش بسیار کمرنگی رو در صدایی که شنونده از آهنگ لمس می کنه ایفا می کنه؛ یه جورایی فقط آهنگ رو پر می کنه.
همین طور منم احساس می کنم پاییز طلایی 3 و 4 یه جوریه حتی بعضی قطعاتشون زیادی طولانیه من شخصا دلزده می شم و می رم آهنگ بعد تا حالا هم سه چهار بار بیشتر گوششون ندادم یعنی دیگه حوصلشونو ندارم که این برای یه آهنگی که باید قوی باشه خیلی کمه.
قبلا یه حس پاپ-سنتی توی آهنگ هاشون دیده می شد که الان متاسفانه دیگه نیست و داره به سمت "فقط پاپ" کشیده می شه.
حیف اون حس سنتی موسیقیه که از آهنگ های زیباشون حذف بشه.

soroosh_269
Tuesday 15 June 2010, 01:16 PM
قبلا یه حس پاپ-سنتی توی آهنگ هاشون دیده می شد که الان متاسفانه دیگه نیست و داره به سمت "فقط پاپ" کشیده می شه.
حیف اون حس سنتی موسیقیه که از آهنگ های زیباشون حذف بشه.

دقیقا این قسمتو به شدت موافقم.

Peddy
Tuesday 15 June 2010, 02:19 PM
درود

دقیقا با تمام حرفای شما موافقم یعنی دقیقا همون حرفایی بود که بنده می خواستم بگم ... حالا بچه ها از بین پاییز طلایی 1 و 2 به نظرتون کدوم آلبوم بهتر هستش و زیبایی بیشتری داره یا کیفیت بهتری داره ؟ و چرا؟

بقیه دوستان هم که خوابند دیگه!

keeps_gettin_better
Tuesday 15 June 2010, 09:16 PM
دوستان همه گفتنی ها رو درباره لاچینی گفتن. به نظر من هم واقعا آهنگساز خوبیه و آلبوم های پاییز طلایی 1 و 2 واقعا زیبا هستن و خیلی خوب تنظیم شدن. شاید تنها ایرادی که به ایشون می تونم بگیرم اینه که در چاپ نت هاشون دقت کافی رو نداشتن و مثلا این آلبوم ها هیچ نوانس و انگشت گذاری نداره، و در بعضی موارد هم با اجرایی که رو سی دی این آلوم ها می شنویم متفاوته.

البته من کتاب مرثیه رو دارم، نواسن قطعات هم اومده و نتش هم دقیقه، فقط اگه انگشت گذاری هم داشت دیگه عالی می شد.

در مورد این که کدوم پاییز طلایی زیباتره، من شخصا پاییز طلایی 2 رو می پسندم چون به نظرم رو قعاتش فکر و کار بیشتری شده. خیلی از قطعات پاییز طلایی یک در حد 2-3 صفحه ان و با این که ملودی خوبی دارن، ولی همچین به نظر دم دستی میان و انگار لاچینی یه ایده ای داشته ولی وقت نکرده درست پرورشش بده. که خوب این قضیه تو پاییز طلایی 2 کمتر دیده می شه.

amir11235
Wednesday 16 June 2010, 12:00 AM
بازم سلام ،

بین آلبومهای پاییز طلایی 1 و 2 من هم 2 را بیشتر میپسندم ،اما یه نکته را هم بگم که در پاییز طلایی 1 تنظیم و ساختن آلبوم به عهده خود استاد بوده و نوازندگی او را زنده یاد آندره آرزومانیان استاد بزرگ پیانو بر عهده داشتند. از آلبوم پاییز طلایی 1 به بعد همه کارها نوازندگیش هم به عهده خود استاد هست ،اما یه نکته را بگم که دوستان باز هم فقط درباره پاییز طلایی صحبت میکنند ،احساس میکنم که آلبومهای بوی دیروز 1 تا 6 را احتمالا یا نشنیدن یا یکی دوتا از اونها که منتشر شده را شنیدن ، اگه دوستان نشنیدن حتما به سایت استاد سر بزنند قسمتی از قطعات را میتونند بشنود ، استاد خودشون میگن میخواستن مرجع کاملی برای آهنگهای ایرانی 50 سال گذشته برای هنرجوها به یادگار بگذارند که نت سالم همراه با تنظیم درست بدست هنرجو برسه ،در مورد اینکه در پاییز طلایی 1 بعضی از قطعات با نت منتشر شده یه تفاوتهای کوچیکی داره دلیلش این هست که این آلبومها برای پخش تو رسانه ها پر شده و لاجرم نوازنده سعی به بهتر جلوه دادن قطعات کرده یا گاهی اوقات یه جاهایی را تکرار کرده ،اما در مورد انگشت گذاری باید بگم چون این قطعات ،قطعات حرفه ای هستند فکر کنم نوازنده ای که بخواد این قطعات را بصورت صحیح اجرا کنه باید اینقدر شناخت داشته باشه که بتونه خودش انگشت گذاری اونهارا انجام بده اگر هم به کمک استاد بعنوان درس این قطعات را میزنه که مسلما استاد جای انگشت ها را معلوم میکنه من پیشنهاد میدم به جای آلبومهای قدیمی استاد که حدودا مال 20 سال پیش هست ، آلبومهای جدید ایشون را مورد بررسی قرار بدیم

شرمنده خیلی پر حرفی کردم

Peddy
Wednesday 16 June 2010, 08:06 AM
درود

امیر جان پیشنهادت خوبه اما خب این آلبوم های جدید که میگی رو بنده که نشنیدم ... بقیه ی دوستان رو نمیدونم ... میگم شما خودت میخوای شروع کن از یکی از آلبوم ها. بنده یه تحقیقی می کنم با شما همراه میشم بقیه دوستان هم به همین ترتیب

با سپاس

keeps_gettin_better
Wednesday 16 June 2010, 11:48 AM
بازم سلام ،

بین آلبومهای پاییز طلایی 1 و 2 من هم 2 را بیشتر میپسندم ،اما یه نکته را هم بگم که در پاییز طلایی 1 تنظیم و ساختن آلبوم به عهده خود استاد بوده و نوازندگی او را زنده یاد آندره آرزومانیان استاد بزرگ پیانو بر عهده داشتند. از آلبوم پاییز طلایی 1 به بعد همه کارها نوازندگیش هم به عهده خود استاد هست ،اما یه نکته را بگم که دوستان باز هم فقط درباره پاییز طلایی صحبت میکنند ،احساس میکنم که آلبومهای بوی دیروز 1 تا 6 را احتمالا یا نشنیدن یا یکی دوتا از اونها که منتشر شده را شنیدن ، اگه دوستان نشنیدن حتما به سایت استاد سر بزنند قسمتی از قطعات را میتونند بشنود ، استاد خودشون میگن میخواستن مرجع کاملی برای آهنگهای ایرانی 50 سال گذشته برای هنرجوها به یادگار بگذارند که نت سالم همراه با تنظیم درست بدست هنرجو برسه ،در مورد اینکه در پاییز طلایی 1 بعضی از قطعات با نت منتشر شده یه تفاوتهای کوچیکی داره دلیلش این هست که این آلبومها برای پخش تو رسانه ها پر شده و لاجرم نوازنده سعی به بهتر جلوه دادن قطعات کرده یا گاهی اوقات یه جاهایی را تکرار کرده ،اما در مورد انگشت گذاری باید بگم چون این قطعات ،قطعات حرفه ای هستند فکر کنم نوازنده ای که بخواد این قطعات را بصورت صحیح اجرا کنه باید اینقدر شناخت داشته باشه که بتونه خودش انگشت گذاری اونهارا انجام بده اگر هم به کمک استاد بعنوان درس این قطعات را میزنه که مسلما استاد جای انگشت ها را معلوم میکنه من پیشنهاد میدم به جای آلبومهای قدیمی استاد که حدودا مال 20 سال پیش هست ، آلبومهای جدید ایشون را مورد بررسی قرار بدیم

شرمنده خیلی پر حرفی کردم

من خودم همین 3 آلبومی که بالا گفتم رو کامل شنیدم. از "بوی دیروز"ها هم چند تاشون رو شنیدم که تنظیمشون به نظرم خیلی خوب بود. ولی در مورد این قضیه انگشت گذاری بگم که اولا قطعات لاچینی "حرفه ای" نیستن و من اونا رو جزو قطعات متوسط می دونم. ثانیا، آهنگساز باید کارش رو دقیق و کامل انجام بده و دلیل نمی شه که چون یه قطعه ای "حرفه ای"ه، انگشت گذاری نکنه. حتی اتودهای transcendental لیست هم انگشت گذاری شدن!

justnooryes
Wednesday 16 June 2010, 04:26 PM
با سلام
الان که نظر دوستان را در مورد استاد لاچینی می خواندم دیدم چه حس مشترکی بین مخاطبین وجود دارد .
نکته ای که من می خواهم اضافه کنم احساسم نسبت به این آثار علی الخصوص پائیز طلایی 1 و 2 و ششگانه بوی دیروز است و آن اینکه لذت نواختن آثار لاچینی فراتر از لذت شنیدن آنهاست. وقتی این قطعات را (در حد بضاعت) تمرین می کنم تازه به زوایا و ظرافتهای احساسی آهنگساز پی می برم که واقعا در شنیدن آنها به این ظرافتها توجهی نکرده بودم.

amir11235
Wednesday 16 June 2010, 10:06 PM
من خودم همین 3 آلبومی که بالا گفتم رو کامل شنیدم. از "بوی دیروز"ها هم چند تاشون رو شنیدم که تنظیمشون به نظرم خیلی خوب بود. ولی در مورد این قضیه انگشت گذاری بگم که اولا قطعات لاچینی "حرفه ای" نیستن و من اونا رو جزو قطعات متوسط می دونم. ثانیا، آهنگساز باید کارش رو دقیق و کامل انجام بده و دلیل نمی شه که چون یه قطعه ای "حرفه ای"ه، انگشت گذاری نکنه. حتی اتودهای transcendental لیست هم انگشت گذاری شدن!

بهتر هست ما وقتی یه بزرگی از هنرمندان را می خواهیم اسم ببریم حتما با احترام و اسم استاد خطاب کنیم ، احساس میکنم شما به جای نقد استاد بیشتر در حال نفی ایشون هستید !!!!. فکر کنم شما پیانو تدریس میکنید. در نهایت بحث قطعات بوی دیروز را باز میکنیم و جمع نتیجه خواهند گرفت که آیا این قطعات حرفه ای هستند یا نه، اگر چنانچه این قطعات حرفه ای نیستند (البته به نظر شما) چرا هیچ آهنگ سازی برای پیانو تا حالا چنین تنظیمی برای قطعات ایرانی نکرده !!!! به نظر من نبایستی آثاری این چنین که زحمت زیادی براشون کشیده شده را به خاطر تمایلات شخصی، کوچک شمرد.

sarsabz
Wednesday 16 June 2010, 10:55 PM
سلام خدمت رفقای پیانیست. یه سوال داشتم از دوستان درباره ی آقای José Iturbi
میخواستم بدونم کار خاصی به صورت آلبوم از ایشون موجود هست؟

Peddy
Saturday 3 July 2010, 02:05 PM
دوستان دیگه کسی نظری در مورد استاد لاچینی نداره؟ پیشنهادی ؟ انتقادی؟

keeps_gettin_better
Saturday 3 July 2010, 02:37 PM
بهتر هست ما وقتی یه بزرگی از هنرمندان را می خواهیم اسم ببریم حتما با احترام و اسم استاد خطاب کنیم ، احساس میکنم شما به جای نقد استاد بیشتر در حال نفی ایشون هستید !!!!. فکر کنم شما پیانو تدریس میکنید. در نهایت بحث قطعات بوی دیروز را باز میکنیم و جمع نتیجه خواهند گرفت که آیا این قطعات حرفه ای هستند یا نه، اگر چنانچه این قطعات حرفه ای نیستند (البته به نظر شما) چرا هیچ آهنگ سازی برای پیانو تا حالا چنین تنظیمی برای قطعات ایرانی نکرده !!!! به نظر من نبایستی آثاری این چنین که زحمت زیادی براشون کشیده شده را به خاطر تمایلات شخصی، کوچک شمرد.

راجع به جمله اولتون که می گید با اسم استاد باید یه هنرمند بزرگ رو خطاب کنیم، شما تا حالا از کسی شنیدید بگه استاد موتزرات یا استاد بتهوون؟! پس احترام به یه هنرمند رابطه ای با چگونه نام بردن ازشون نداره. می شه لطفا بگید من چه چیز لاچینی رو نفی کردم؟! آیا یک ایراد کارش رو گفتن، نفی کردنش حساب میشه؟!

تعریف شما از یه "قطعه حرفه ای" چیه؟ آیا قطعات لاچینی، تکنیک پیچیده ای دارن که من ندیدم؟ یا اجرای موزیکالشون خیلی سخته که من نفهمیدم؟! این که میگید چرا آهنگساز دیگه ای این تنظیمات رو نکرده، بر می گرده به بی توجهی آهنگسازای ایرانی به قطعات و ملودی های ایرانی که البته جای تاسف داره و کار لاچینی در این زمینه قابل تقدیره، ولی باز هم ربطی به حرفه ای بودن قطعات نداره.
با این حال، حرفه ای نبودن یک قطعه، دلیل بر بی ارزش بودن اون نیست. خیلی از قطعات آهنگسازان بزرگ هستن (مثلا پرلود شماره 7 شوپن) که واقعا ساده ان، ولی باز هم زیبا هستند و چیزی از ارزششون کم نمی شه. قطعات لاچینی هم همین طور هستن.

حالا این "تمایلات شخصی" من رو نمی دونم شما از چی برداشت کردید! این قضیه انگشت گذاری لاچینی اصلا قابل دفاع نیست، و اصلا ربطی هم به "تمایلات شخصی" نداره. همون طور که گفتم، قطعه چه سخت چه آسون، باید انگشت گذاری شده باشه، همون طور که در همه جای دنیا این مرسومه.

در ضمن من تدریس نمی کنم.

STNHZ
Wednesday 7 July 2010, 06:09 AM
من كه از روزي كه ديگه اين جا جواب ندادم به اين نتيجه رسيدم كه ديگه حرفي راجع به آقاي لاچيني ندارم! فقط حرفاي شما رو مي خوندم.
آهنگساز بعدي كيست؟؟

Peddy
Monday 19 July 2010, 11:05 PM
درود

خیلی وقته اینجا خوابیده

خب دوستان عزیز پیانیست بعدی رو با انتخاب خودتون مشخص میکنیم شما چه پیانیستی رو پیشنهاد می دید؟

mahshid85
Tuesday 20 July 2010, 08:20 AM
انوشیروان روحانی (۱ مرداد (You can see links before reply) ۱۳۱۹ (You can see links before reply) - کنون) نوازنده ارگ، پیانو و از آهنگسازان برجسته ایرانی است.
[ویرایش (You can see links before reply B1%D9%88%D8%A7%D9%86_%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%8 6%DB%8C&action=edit&section=1)] زندگی

انوشیروان روحانی پنجشنبه یکم مرداد ۱۳۱۹ در یک خانوادهٔ هنرمند، در رشت (You can see links before reply) به دنیا آمد.
پدرش رضا روحانی (You can see links before reply %AD%D8%A7%D9%86%DB%8C&action=edit&redlink=1) مهندس کشاورزی، در استان گیلان بود که در کار نواختن ویولن (You can see links before reply) و سرودن شعر نیز تجربیات زیادی داشت. انوشیروان روحانی ۳ برادر به نام‌های اردشیر (You can see links before reply B1_%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C&action=edit&redlink=1)، شهرداد (You can see links before reply D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C)، شهریار (You can see links before reply B1_%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C&action=edit&redlink=1) دارد که آن‌ها هم در زمینهٔ موسیقی فعالیت می‌کنند. اردشیر معلم پیانو است، شهرداد آهنگساز و رهبر ارکستر است -بیشتر آهنگهای «انوشیروان» را وی تنظیم کرده‌است- و شهریار روحانی که فارغ التحصیل مدرسه موسیقی «وین» و یکی از چهره‌های شناخته‌شدهٔ موسیقی نوین ایران است.
انوشیروان روحانی پس از دو سال که مدّت مأموریت پدرش به پایان رسید، به اتفاق خانواده به تهران آمد و در سه سالگی یک ارگِ بادی دستی برای او خریدند. سپس با راهنمایی پدر و تداوم در راه فراگیری موسیقی ،به شکلی پیشرفت کرد که در سن شش سالگی در «جامعه باربد (You can see links before reply %A8%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%AF&action=edit&redlink=1)» که به سرپرستی شادروان اسماعیل مهرتاش (You can see links before reply D9%87%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D8%B4) اداره می‌شد، برنامه‌هایی اجرا کرد که مورد تشویق مهرتاش و مدعوین قرار گرفت. روحانی در سن ۷ سالگی با راهنمایی‌های پدر، با نت (You can see links before reply) آشنا شد و در همین اوقات وارد هنرستان موسیقی شد. در هنرستان موسیقی جواد معروفی (You can see links before reply D9%81%DB%8C) تعلیم وی را بر عهده گرفت.
روحانی از این تاریخ به بعد مدارج ترقی را به سرعت طی نموده و با آشنایی که پدر وی با عباس شاپوری (You can see links before reply %A7%D9%BE%D9%88%D8%B1%DB%8C&action=edit&redlink=1) داشت به رادیو راه یافت و در ارکستر شاپوری برنامه‌هایی اجرا کرد. در اولین جلسه‌ای که او را جهت اجرای برنامه به رادیو می‌برند به علت کوچکی و کوتاهی قد و قامتش، صبحی مهتدی (You can see links before reply %87%D8%AA%D8%AF%DB%8C&action=edit&redlink=1) او را روی صندلی گذاشت تا سازش به میکروفن نزدیک شود. اولین تانگوی‌اش (You can see links before reply) را در سن ۶ سالگی ساخت و از سن یازده سالگی عضو روزمزد رادیو شد. تحصیلات آکادمیک موسیقی را در پاریس گذراند و اولین آهنگی که ساخت و در رادیو اجرا شد «اسرار ساز» نام داشت که پوران (You can see links before reply) آن را خواند.
روحانی بیش از ۲۵ سال نداشت که عضو شورای موسیقی رادیو شد و تا آخرین سالی که در آن سازمان فعالیت داشت، این سمت را عهده دار بود. وی از اولین برنامه «گلها» با این برنامه همکاری فراوان داشت و رهبری ارکستر شماره ۸ به عهده او بود. او یکی از آهنگسازان معاصر است که بیش از دویست آهنگ ساخته‌است که اکثر آنها از معروف ترین آهنگ‌های زمان خود بوده‌اند. روحانی در آهنگسازی ویژه فیلم و سینما نیز دارای آثار معروف و ارزنده‌ای می‌باشد. اولین بار در سال ۱۳۴۶ توسط وی «ارگ» به ایران آورده‌شد.
روحانی در سالهای اخیر در خارج از ایران اقامت دارد و به عنوان آهنگساز و رهبر ارکستر با ارکسترهای معروف جهان همکاری نزدیک دارد، که نشان دهنده تسلط او بر سبکهای جهانی موسیقی از جمله موسیقی کلاسیک است.
از آخرین آثار او می‌توان به آهنگ «Maybe I Maybe You» از آلبوم Unbreakable گروه اسکورپینز (You can see links before reply 8%B2) اشاره کرد که حاصل همکاری روحانی با این گروه در اواخر سال ۲۰۰۳ می‌باشد. قطعه «Maybe I Maybe You» در سال ۲۰۰۳ در آخرین اجرای این گروه معروف در «راک هال» (ROCK HALL) آلمان (You can see links before reply) اجرا شد، که باعث شد این گروه علاوه بر این قطعه، دو قطعه دیگر را در آلبوم جدید خود از «روحانی» خواستار باشند. نکته جالب توجه در این قطعه استفاده از تم‌های ایرانی است که در زمان انتشارش درجدول تاپ تونتی (TOP 20) در رده نهم قطعات موسیقی دنیا قرار گرفته‌است.
از معروف‌ترین قطعات او می‌توان به «راز خلقت» (دارم سؤالی از خدا)، «تولدت مبارک»، «مجنون تو» و «عاشق شدم من» اشاره کرد.
به یاد روحانی یک هنرستان موسیقی شبانه در خیابان جمهوری (You can see links before reply D9%87%D9%88%D8%B1%DB%8C) تأسیس شده‌است.

منبع:You can see links before reply

Peddy
Tuesday 20 July 2010, 01:39 PM
خب دوستان منتظر نظراتتون در مورد انوشیروان روحانی هستم

STNHZ
Wednesday 21 July 2010, 09:22 AM
آثار بسیار مشهوری داره اما راستش زیاد ازش نزده م که نوع آهنگسازیش دقیقا دستم بیاد.
با این وجود تا جایی که می دونم آهنگساز بسیار مقتدری هستش که با تنظیم های زیبا و ملودی روان بر شنونده تاثیر می گذاره.
سادگی بیان موسیقی؛ از هنرهای اونه.
سعی می کنم چندتا آهنگاش رو بزنم ببینم چطوریه و بیشتر توضیح بدم. :)

mahshid85
Tuesday 10 August 2010, 09:34 AM
خیلی جالبه که کسی نظری در مورد ایشون نداره (: من تازه کارم و نظرم ارزش فنی نداره ولی حالا که کسی نظری نداره من نظرم رو میگم
فکر میکنم کاراشون مصداق این ضرب المثل هست که میگه هر آنچه از دل برآید بر دل نشیند
در ضمن قطعه بهانه رو خیلی دوست دارم

Vala
Wednesday 1 September 2010, 10:52 PM
دوستان نظرتون در مورد Yiruma چیه ؟! اهنگهاش و نوازندگیش یجوریه که با شنیدن اون واقعا حد اقل من یکی که چشمامو میبندم و به دنیایی میرم که تاحالا توش نبودم.....:46:

Peddy
Thursday 2 September 2010, 12:34 AM
اسمشون رو نشنیده بودم اما الان یک آهنگ از ایشون شنیدم به اسم : river flows in you

خیلی زیبا و آرامش بخش بود به زودی کارهای دیگر ایشون رو میشنوم و نظر میدم

والا جان شما هم اگه تونستی یه بیوگرافی از ایشون پیدا کن و تو بخش نوازندگان پیانو بذار تا بیشتر با ایشون آشنا شیم

با سپاس

marzi_a1732
Thursday 2 September 2010, 10:30 AM
اگر ممکنه در مورد نوازندگی دیوید لنز David Lanz هم پست بزنید :am

Peddy
Thursday 2 September 2010, 10:56 AM
درود

خب از دوستانی که آهنگهای Yiruma رو شنیدند بیان و نظر بدهند در مورد آثارشون تا ما هم بیشتر آشنا بشیم ... والا جان خودت چه نظری داری در مورد ایشون ... نقاط قوتشون چیه و نقاط ضعفشون چیه؟

در ضمن مرضیه جان خوشحالم که دوباره به فعالیتتون تو سایت برگشتید ... چشم بعد از yiruma به دیوید لنز میپردازیم

با سپاس

Vala
Thursday 2 September 2010, 11:21 AM
یکی از نقاط ضعف ایشون اینه که با اینکه هم نوازنده ی پیانو هست و هم اهنگ ساز ولی تاحالا به جز پیانو هیچ سازه دیگه ای درون موزیک هاش استفاده نکرده :ad

ehsan-m57
Thursday 2 September 2010, 12:41 PM
درود بی کران
با یک بار گوش کردن فقط کلمات زیر رو میتونم بگم:
خلاق، مبتکر ، با هوش

Vala
Thursday 2 September 2010, 01:04 PM
درود بی کران
با یک بار گوش کردن فقط کلمات زیر رو میتونم بگم:
خلاق، مبتکر ، با هوش

درسته ! این پیانیست تمام احساس خودشو و حسی که داره با اهنگهاش انتقال میده که اگه یکم دقت کنی میبینی باتو صحبت میکنه...... :am

Peddy
Friday 3 September 2010, 10:57 AM
درود

گوش کردم چندتا از آهنگ هاش رو .... خیلی جالبه ... تم موسیقیش یه طوره خاصیه انگار داره واست یه خاطره ی تصویری رو بیان میکنه ... نمیدونم تونستم حرفم رو برسونم یا نه؟ هههههه

والا جان گفته بودی که شاید بشه این رو که به صورت سولو اجرا میکنه رو یه ضعف به حساب آورد اما من فکر نکنم اینطور باشه به هر خود به اصطلاح solo piano یه روش محسوب میشه و نمیشه گفت ضعف ... اما خب بله میشه گفت حیفه با این سوادی که داره موسیقیش رو با سازهای دیگه ترکیب نکنه

نظر بقیه چیه؟

Peddy
Friday 3 September 2010, 10:59 AM
راستی وقتی داشتم میشنیدم تو بعضی از قطعاتش از ساز های کششی هم استفاده کرده ها...

Vala
Friday 3 September 2010, 11:14 AM
راستی وقتی داشتم میشنیدم تو بعضی از قطعاتش از ساز های کششی هم استفاده کرده ها...

درسته در بعضی ار قطعاتش String استفاده کرده......:violinplay3:

mahshid85
Friday 3 September 2010, 03:40 PM
نميدونم تا حالا به موسيقي فيلم هاي كره اي گوش داديد يا نه، اما به نظر من اكثر آهنگ هاي كره اي كه از پيانو درش استفاده شده يك خمير مايه مشترك دارند كه راسش من انقدر ها بلد نيستم كه بگم چيه.
به جز River Flows In You چند تا كار ديگه كه شنيدم خيلي يادآور موسيقي فيلم كره اي برام بود و همونطور كه جناب Peddy گفتند "انگار داره واست یه خاطره ی تصویری رو بیان میکنه " مثل اينكه براي يك داستان ساخته شده باشه.
اين خصوصيت خيلي جالبيه و باعث ميشه تفسير هاي مختلفي از داستانش داشته باشيم. اما يه سوال دارم، اين مدل آهنگ ها رو فقط كره اي ها دارند يا جاهاي ديگه هم معموله؟ اگه ميشه لطف كنيد و مثال بياريد.

Vala
Friday 3 September 2010, 04:05 PM
درسته که هر سبک از موسیقی مربوط به یک بازه ی زمانیه خاص در چندین سال پیش در گشورهای مختلف میشه .... ! ولی به نظر من دلیل نمیشه که چون کره ای ها این سبک قطعات رو اجرا میکنن افراد دیگه این کارو نتونن انجام بدن چون این سبک به نظر من وابسته به کلاسیکه و هر نوازنده ی دیگری میتونی اونو اجرا کنه :10:

ولی منم هنوز که هنوزه از این سبک اهنگ ها خیلی کم پیش میاد که بشنوم

Peddy
Friday 3 September 2010, 09:51 PM
درسته بنده هم با مهشید خانم موافقم ... آهنگ های کره ای که توش پیانو داره رو که می شنویم یه حالت خاصی داره ... مثلا این جومونگ یک قطعه داره که خواننده داره واسه همین تو تلویزیون بخش نشد اما من دانلود کردم تیپ پیانوش با پیانویی که تو این سریال این چیه ... افسانه ی افسونگر که اون روز اتفاقی شنیدم بعد فکر کردم جومونگه هههههه یکیه ... یا همینطور این آهنگ های yiruma نمیدونم چجوری توصیفش کنم ... قابل بیان نیست

Vala
Friday 3 September 2010, 10:20 PM
اره Peddy جان منم واقعا گیج شدم .... میدونی اینا از یک سری ملودی های شبیه هم استفاده میکنن
و جالب اینجاست که قطعاتشون رو که گوش میده اصلا خسته کننده نیست :106:

STNHZ
Friday 10 September 2010, 12:41 PM
سلام.
اووووووووووووووووه یه هفته نبودم چقدر بحث داغ شده!
همه ی حرفا رو هم که زدین.......
پس من چی ؟؟ :'(

Peddy
Friday 10 September 2010, 12:48 PM
ساناز خانم شما هم نظرتون رو بفرمایید این تاپیکهای بخش پیانو به شما و چندتا از دوستان دیگه فقط زندست! وگرنه شماها هم نباشید یه با غیرت تو این بخش پیانو پیدا نمیشه که اینجا رو فعال کنه! بنده هم که دست تنها کاری از دستم بر نمیاد

STNHZ
Friday 10 September 2010, 02:29 PM
آهنگهای خیلی قشنگی داره اما من بعضی جاها حوصله م سر می ره؛ انگار به یه جور یکنواختی می رسه.
به قول یه دوست بعضی آهنگها مال آدماییه که اصلا غم ندارن! فقط نیاز دارن توی زندگی زیباشون میون ابرا یکی اونا رو روی یه تاب آروم بگذاره و نوسان بده.
بعضی از آهنگهاش دقیقا همین حس رو القا می کنه.
اما بیشترش این طوری نیست و حس سرزندگی رو می شه توش پیدا کرد.

soroosh_269
Friday 10 September 2010, 02:42 PM
آهنگهای خیلی قشنگی داره اما من بعضی جاها حوصله م سر می ره؛ انگار به یه جور یکنواختی می رسه.
به قول یه دوست بعضی آهنگها مال آدماییه که اصلا غم ندارن! فقط نیاز دارن توی زندگی زیباشون میون ابرا یکی اونا رو روی یه تاب آروم بگذاره و نوسان بده.
بعضی از آهنگهاش دقیقا همین حس رو القا می کنه.
اما بیشترش این طوری نیست و حس سرزندگی رو می شه توش پیدا کرد.
درود
راستش من بیشتر از چند تا از ایشون گوش نکردم ولی این حرفو بهش رسیدم
فکر میکنم بیش از حد روی یک ایده مانور میده یعنی خیلی ایده ها زیاد نیست و بیشتر همون ایده قبلی با ایجاد تغییر تکرار میشه بازم میگم با این تعداد محدود نمیشه درست نظر داد
البته کار ایشون در مجموع زیباست و ممنون از شما که ایشون رو معرفی کردید:am

Porya
Friday 10 September 2010, 02:50 PM
سلام دوستان

منم موافقم با نظر همه . آهنگایی که ساخته خیلی پراحساس و زیبا هستن ولی به نظرم توی نوازندگی اونطور که باید چیره دست نیست و فکر کنم به خاطر همین آهنگاش ساده هستن و از تکنیک های خاصی توشون استفاده نشده ! توی چند تا کلیپی که ازش دیدم ، چند جا اشتباه داشته موقع نواختن (که البته اونقدر ها هم جدی نیست ولی خوب دیگه !)

تم آهنگاش هم درسته به آهنگ های کره ای میخوره . البته طبیعی هم هست ، آهنگ های هر کشوری تم خاص خودشونو دارن .

Vala
Friday 10 September 2010, 06:14 PM
دوستان به این نوع تم اهنگ کلاسیک گفته میشه ؟! یا ... ؟! :ad

Porya
Friday 10 September 2010, 11:29 PM
دوستان به این نوع تم اهنگ کلاسیک گفته میشه ؟! یا ... ؟! :ad

فکر کنم منظورتون باید سبک کلاسیک باشه . خیر سبکش new age هست .

--------------

یه اطلاعاتی از سایت خودش دستگیرم شد :
از 5 سالگی پیانو رو شروع کرده و وقتی 12 سالش شد به انگلستان سفر کرد و در مدرسه موسیقی Purcell لندن ، شروع به تحصیل کرد . خلاصه مقام ها و افتخاراتی رو کسب کرد و با موزیسین های زیادی کار کرده و موسیقی فیلم و البوم های موسیقی و .... :دی

این اهنگ هم تو صفحه اصلی سایتش بود که یک کار با کلامه : You can see links before reply

arsalan212
Saturday 11 September 2010, 03:42 AM
بستگی داره ماازچه زاویه ای نگاه کنیم کلایدرمن پیانیست پاب کلاسیکه وعمده کارهاشبازسازی وتنظیم ملودیهای مشهوره.اما همین کلایدرمن هم ازپاساژهاوارپژژهای روان وتمزی که میزنه معلومه ساززده ودلیل انتخابش ناتوانی نیست بلکه سبکی تلفیقی وفیوژن ازاثاررومانتیک کلاسیک وپاپه.خاطات ماروزنده میکنه البته کلایدرمن شهرتشرقی داره ودراروپا وکلاسیک کارهای متعصب یه نوازندهپاپ کلاسیک وتجاری شناخته یشه.عمده اکومپانیهاش بالاد...8 بیت..16بیت...وlove songهست.وهدفش دوست کردنعمده مردم شرق وجهان با کلاسیکه.واصطلاحا light nusicبه گفته خودش.وسالهاست که دیگه ان شهرت سالهای 83 تا94 رونداره.

arsalan212
Saturday 11 September 2010, 03:53 AM
پیانو روپیانیستهای متصب کلاسیک میدونن وبس.اما بانگرشی منطقی وعامه پسندهم میشه بهش نگاه کرد.همونطورکه جوادمعروفی وانوشیروان روحانی ولاچینی و....پیانوی ایرانی رو دوام بخشید توخارج هم پیانیستهای بادیدمتفاوت ازکلاسیک هستند...که جز...بلوز...پاپ...و.....میزنن اما یدمون نره که هرکسی پیانیست شده حالاتوهرسبکی اگه کلاسیکروخوب زده اونای دیگه روهم خوب زده واین ضعف عمده پیانیستهای ایرونی نوازه.درسته ازبحث کلایدرمن خارج شدم اما بنظرمن افرادی مثل یانی وکلایدرمن پاپولار یا تجاری وعامه نوازمیزنن واصلا درمره نوازندگان کلاسیک جایگاهی ندارن...این نظر منه.اینگونه افراد دوره وج ونزول دارن درست مثل خوانندگان پاپ.وحسابشون ازافرادی مثل کسینکین...یاکزه کین...وهرویتز جداست..

Vala
Saturday 11 September 2010, 02:09 PM
نظرتون در مورد scott davis چیه ؟! این نوازنده اهنگ Nothing else matters و چند اهنگ دیگه رو با پیانو اجرا کرده ....

Vala
Saturday 11 September 2010, 02:15 PM
بستگی داره ماازچه زاویه ای نگاه کنیم کلایدرمن پیانیست پاب کلاسیکه وعمده کارهاشبازسازی وتنظیم ملودیهای مشهوره.اما همین کلایدرمن هم ازپاساژهاوارپژژهای روان وتمزی که میزنه معلومه ساززده ودلیل انتخابش ناتوانی نیست بلکه سبکی تلفیقی وفیوژن ازاثاررومانتیک کلاسیک وپاپه.خاطات ماروزنده میکنه البته کلایدرمن شهرتشرقی داره ودراروپا وکلاسیک کارهای متعصب یه نوازندهپاپ کلاسیک وتجاری شناخته یشه.عمده اکومپانیهاش بالاد...8 بیت..16بیت...وlove songهست.وهدفش دوست کردنعمده مردم شرق وجهان با کلاسیکه.واصطلاحا light nusicبه گفته خودش.وسالهاست که دیگه ان شهرت سالهای 83 تا94 رونداره.

درسته سبک فیوژن امروزه خیلی شنونده داره ... چون به نظر من اگه یک قطعه خیلی هم ساده باشه دیگه خسته کننده و یکنواخت میشه

mahshid85
Saturday 11 September 2010, 02:33 PM
اولا كه خوشحالم كه اين همه نظر داديد و بقيه رو مستفيذ كرديد (:
دوما نميدونم چرا يهو بحث كلايدرمن شد!
به نظرم كلاسيك كاراي قديمي، موسيقي رو به خاطر موسيقي مي ساختن ولي الان اكثرا به خاطر دلايل ديگه است كه بهترينش مردم و زندگي هست. البته دلايل ديگه هم مثل تجارت خوب هست اما به نظرم ساخت موسيقي به خاطر مردم و زندگي قابل احترامه و اين به معنيه افول نيست.
به هر حال موسيقي دو بعد داره، يكي نشات گرفته از ذهن و عواطف بشري و ديگري قواعد قابل تجزيه تحليل كه بحث كاملترش رو ميتونيد از اينجا بخونيد You can see links before reply

همچنان كه كاراي جديد از ديد كلاسيك كاراي حرفه اي پر مايه نيستن كاراي كلاسيك قديمي از مردم فاصله زيادي دارند. و بسيار اندك هستند كساني كه بتونن هر دو بعد رو تلفيق كنن.
و در مورد آثار اين پيانيست كره اي كه جناب tanha-72 فرمودند كه انگار غصه اي نداره فكر ميكنم خيلي بستگي داره كي و در چه شرايطي بهش گوش داده باشيد چون از بعضي ها هم شنيدم كه آهنگاش زيادي غمناكه
اما از نظر من هم واقعا تكرار توش حس ميشه كه شامل اكثر OST كره اي هست.

و سوما من چند قطعه كره اي براي پيانو دارم كه بعضا نت هم دارند و اگه كسي علاقه منده بگه تا براش بذارم.

Vala
Saturday 11 September 2010, 02:58 PM
متاسفانه امروزه بیشتر نوازنده ها فقط بخاطر شهرت و پول اهنگ سازی میکنن
اگه اهنگ های قدیمی رو گوش کنید واقعا تفاوت رو از همه نظر با اهنگ های امروزی احساس میکنید...

Acoustic
Saturday 11 September 2010, 03:12 PM
سلام به همگی . حیف شد من نبودم راجب انوشیروان روحانی بحث کردین :( من عاشقشم . یکی از قدیمی ترین آهنگ ساز های کشورمون هست که تازگی هم به ایران اومده .

90% از کاراش رو با هایده انجام داده . آهنگای زیادی واسه معین ساخته و خیلی خواننده های دیگه .

و همین چند وقت واسه گروه Scorpion آهنگ MAYBE I MAYBE YOU (You can see links before reply) رو ساخت

این وب سایتش : You can see links before reply

اینم یه ویدیو( Youtube) از خلاصه زندگیش که خیلی جالبه You can see links before reply

ویکی از خصوصیاتش اینه که توی همه ی کاراش همیشه اصالت ایرانی دیده میشه .

Siaavash
Saturday 11 September 2010, 03:49 PM
سلام به همگی . حیف شد من نبودم راجب انوشیروان روحانی بحث کردین :( من عاشقشم . یکی از قدیمی ترین آهنگ ساز های کشورمون هست که تازگی هم به ایران اومده .

90% از کاراش رو با هایده انجام داده . آهنگای زیادی واسه معین ساخته و خیلی خواننده های دیگه .

و همین چند وقت واسه گروه Scorpion آهنگ MAYBE I MAYBE YOU (You can see links before reply) رو ساخت

این وب سایتش : You can see links before reply

اینم یه ویدیو( Youtube) از خلاصه زندگیش که خیلی جالبه You can see links before reply

ویکی از خصوصیاتش اینه که توی همه ی کاراش همیشه اصالت ایرانی دیده میشه .
اون آهنگی که برای Scorpions ساخته زیباست...ترانه و صدای klaus meine هم که دیگه چیزی برای گفتن در مورد این آهنگ نذاشته...
اینم اجرای زنده اون آهنگ توسط انوشیروان روحانی...
...

arsalan212
Wednesday 15 September 2010, 01:54 AM
والا من که بااینکه کلاسیک میزنم وسبکهای غربی امایه چیزی بنام لهجه دروازدگی هست که گاهی وقتا حتی کپی هم کنید باممعلومه ه تقلیه.مثل این میمونه که لهجه اصفهانی رف بزنی اما تهرونی باشی.روحانی لهجه مخصوص بخودشوداره ومال خودخودخودشه.که این ستودنیه.لهجه نوازند ازسالها تجربه واحساس وویژگی شخص خبرمیده شناختش ه حت تجربه میخواد.

arsalan212
Wednesday 15 September 2010, 01:58 AM
معذرت کیبوردم خاک گرفته تایپ ها خوانا نیست وبعضی حروف نمیگیره.عین نوازنگیمونه پدالو بگیروقروقاطی کن وماله کشی.برحال معرت.

arsalan212
Wednesday 15 September 2010, 02:05 AM
ویژگی نوازندگ روحانی 1.استفاده ازگزشهای تحتانی وفوقانی یا موردان.2.اچیاکاتور واپوژیاتوهای با فاصله سوم. زرگ وکوچک.3.استفاده ازگامها اکستیک ودستگاههای ایرونی.5.استرایدهای پرش داردت چپ.6.اکوردهای پایه یشتربجای معکوس.وتاثیرپذیری ازروش استادش جودمعروفی.7.گرایش ایرونی بالهجه ایرانی.8.گرفتن پدال سوستاین مکرراما بجا.9.درک درست جمله بندی دراجرا وربط پریودها با انسیزهای مربوط به هم.

سپهر طلایی
Friday 17 September 2010, 10:44 AM
سلام . من یک مدت غایب بودم می بخشید . راستی من چند مدت پیش رفتم پیش آقای لاچینی تو استودیوی شخصیشون توی گیشا . فوق العاده انسان خاکی و متواضع بودن و من واقعاً از آشنایی نزدیک با ایشون لذت بردم . درست مثل آندره آرزومانیان فقید . خود ایشون لطف کردن و سی دی مرثیه و پاییز طلایی 3و 4 رو به من دادن و 3 تا از بوی دیروز ها . باقی رو هم خودم از مغازه کامپیوتری کنار استودیو خریدم . بچه ها واقعاً سری دیروز قشنگ هست . خود استاد نزدیک هفت سال وقت گذاشته بودن . البته بگذریم که هیچی پاییز طلایی 1و2 نمی شه البته خوب با پیانوی بهترین پیانیست ایران یعنی آندره همراه بود .
در ضمن اگه خواستین به وبلاگ من سر بزنین .
newagepiano.mihanblog.com

سپهر طلایی
Friday 17 September 2010, 10:51 AM
سلام . من یک مدت غایب بودم می بخشید . راستی من چند مدت پیش رفتم پیش آقای لاچینی تو استودیوی شخصیشون توی گیشا . فوق العاده انسان خاکی و متواضع بودن و من واقعاً از آشنایی نزدیک با ایشون لذت بردم . درست مثل آندره آرزومانیان فقید . خود ایشون لطف کردن و سی دی مرثیه و پاییز طلایی 3و 4 رو به من دادن و 3 تا از بوی دیروز ها . باقی رو هم خودم از مغازه کامپیوتری کنار استودیو خریدم . بچه ها واقعاً سری دیروز قشنگ هست . خود استاد نزدیک هفت سال وقت گذاشته بودن . البته بگذریم که هیچی پاییز طلایی 1و2 نمی شه البته خوب با پیانوی بهترین پیانیست ایران یعنی آندره همراه بود . آکورد های استاد همیشه ساده ولی زیبا هستند چون ملاک و سنجش زیبایی و جاودانگی یک قطعه استفاده از آکوردهای سخت نیست . مثل کتاب قرآن که در عین سادگی با ارزش هست . در ضمن قطعات پاییز طلایی 1و2 که من می زنم با قطعه ای که آندره فقید زده مسلماً از زمین تا آسمون تفاوت داره چون ایشون یک نوازنده دشیفر و تزئین دهنده عالی نتها بودن ( خیلی از شاید خود استاد در زمینه نوازندگی بهتر) ( با توجه به شناخت کامل هردو به خصوص آندره )
در ضمن اگه خواستین به وبلاگ من سر بزنین .
newagepiano.mihanblog.com

سپهر طلایی
Friday 17 September 2010, 10:58 AM
در مورد ریچارد کلایدرمن اگه نظر من رو بخواین باید عرض کنم شاید قطعات ایشون ساده و آکورد ها پیچیده نباشه ولی!
ولی ایشون اولاً به خاطر تنظیم های خاصّ خودشون که زیبا هستند معروف هستند و دوماً نوع نوازندگیشون و ربطی به سادگی قطغات نداره. حتی یک نشریه معتبر آلمانی به ایشون لقب بهترین پیانیست دنیا و محبوب ترین بعد بتهوون رو داده بود . زیبایی قطعات خیلی به تنظیم و تاچ دست نوازنده و اخساسات اون بر می گرده وگرنه که این قطعات چون ساخته خود آقای کلایدرمن نیست پس در دسترس بقیه هم بوده! چرا اونا نتونستن به موفقیت ریچارد برسن؟
چرا اونا محبوب نشدن؟ مثل افکت های سمپل می مونه وقتی که در همه ی استودیو ها هست ولی کار آهنگسازهای مختلف دنیا با هم در استفاده بهتر در موسیقی فیلم فرق می کنه . یکی میشه ژان پاول و یکی نمی تونه از همون افکت خوب استفاده کنه.

سپهر طلایی
Friday 17 September 2010, 11:09 AM
در مورد نقد پیانیست ها باید به عرض برسونم که در ایران نظر شخصی من ( صرفاً شخصی) بهترین نوازنده آندره آرزومانیان فقید بوده ( توی وبلاگم هم یه نظر سنجی گذاشتم newagepiano.mihanblog.com) . در مورد نقد ایشون باید عرض کنم من به نوازنده ای اعتقاد دارم که فقط انجام وظیفه نکنه! یعنی وقتی یک آهنگساز مثلاً در استودیو پاپ از ایشون می خواد که یک قطعه رو بنوازه واقعاً با شناخت و ذوق کار کنه نه از روی وظیفه. وقتی که یک قطعه رو به ایشون در استودیو می دی و بعد در عرض 5 دقیقه جوری برای آهنگساز اجرا می کنه که خودش هم تصور نمی کرد! و تازه می فهمی خط بیس یعنی چی؟! و اون نت هایی که آهنگساز نوشته ( و قطعاً به تمام پیچیدگی های نوازندگی پیانو اشراف نداشته ) رو از ***** تکنیک های نوازندگی و شیرین پنجگی خودش می گذرونه و به اصطلاح شاخ و برگ آن تایم و دشیفر میده و تزئین می کنه . جالب اینه که بدونین خیلی از نوازندگان پیانوی معروف دیگه پیانوشون رو آکوستیک ضبط نمی کنن . حالا نام نمی برم ولی خودشون گفتن که تکنیکشون به حدی نرسیده که این کار رو انجام بدن.

Peddy
Wednesday 22 September 2010, 04:11 PM
درود

آقای طلایی مطالبتون جالب بود ... ممنون میشم تو بحث ها شرکت کنید ...

خب دوستان پیانیست بعدی دیوید لنز هستش ... نظرتون رو بفرمایید ...