PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک های مختلف ویلن برای دستگاههای موسیقی ایرانی (چپ کوک)

Razoniaz
Sunday 13 June 2010, 09:02 AM
سلام دوستان
مقاله ای توی وب سایت گروه ماهور (You can see links before reply) مطالعه کردم که دیدم جالبه و ممکنه برای دوستان عزیز ویولن نواز مفید واقع بشه این مقاله دو قسمت داره قسمت اولش توضیح در مورد حالات و کیفیات دستگاههای موسیقی ایرانی هستش و قسمت بعدیش هم کوک های مختلف ویولن برای اجرای دستگاههای موسیقی ایرانی (چپ کوک). امیدوارم مفید واقع بشه.

توضیح در مورد حالات و کیفیات دستگاههای موسیقی ایران
موسیقیدانی معتبردر مورد حالات و کیفیات دستگاههای موسیقی ایران در رساله تئوریک خود چنین نوسته است:
-آواز شور نمونه کاملی است از احساسات و اخلاق ملی اسلاف و گویی روح عارفانه و متصوف ایرانی را کاملا مجسم میکند.شنونده دقیق میتواند از استماع آواز شور به زیبایی مناظر ایران و صفات خاص اهالی این سرزمین پی ببرد.این آواز در روشنایی مهتاب و کنار جویباری صاف و آرام و در سکوت و خاموشی طبیعت که هر ایرانی را مجذوب می کند تاثیر عجیبی دارد و خود شمه ای است از رموز عالم عرفانی که ذوق اهالی مشرق به تجسس آن بی نهایت علاقمند بوده است.خلاصه،آهنگ آواز شور موقر و نجیب و جلوه ای است از وارستگی روح ایرانی.
- افشاری آوازی است مغموم و دردناک که از داستان هجران و فراق سخن میراند.گویی عاشقی است خسته و ناامید که از شدت درد و الم می نالد و جز ناله هم با چیز دیگری سر و کاری ندارد و گاه از زیادی رنج و زحمت فریادی از سینه پر آتش خود بر می کشد که شنونده را سخت متاثر می کند.بطور کلی این آواز برای نشان دادن حالاتی مانند ناله های جانسوز هجران و شکایت از بی وفایی یاران و اظهار درد و اندوه درونی و ناامیدیها و ناکامی ها و اظهار تالم و تاثر و آلام زندگی و ذکر خاطرات اسف انگیز بهترین نمونه است.
- آواز رهاب که در آخر افشاری نواخته میشود (نصیحت آمیز و حالتش بر عکس افشاری است).سوز و گداز و ناله و ندبه ندارد بلکه به پیر تجربه دیده ای شبیه است(مانند شور) که می خواهد آب خنکی بر دل داغدیده مصیبت دیدگان بریزد و آنان را با نصایح دلپذیر امیدوار کند و در ضمن بگوید که آرزوی بشر تمام شدنی نیست،پس برای اینکه آسوده زیست کنیم باید دامان آرزو را فرا کشیم تا ادامه زندگی که با رنج و محنت و زمانی با شادی و مسرت توام است سهل و آسان باشد.
- دستگاه ماهور: احساس شجاعت- شادی و امیدواری و پیشرفت در زندگی بشر در آن قابل بیان است.
- دستگاه سه گاه : برای احساس غم و اندوه مناسب است ولی به امیدواری می گراید.
- دستگاه نوا : در این دستگاه حالت آرامش و سلامت نفس مشاهده می شود و برای همراهی اشعاری حاکی از معانی فلسفی مناسب است.

-------------------------------------------------
کوک های مختلف برای دستگاههای ایرانی(ساز ویولن- چپ کوک)
شور:(می لا ر می- می لا می می )- (فا :سری)(نت شاهد و نت ایست:می)
ابوعطا:(می لا می لا)-(فا :سری)-(شاهد:لا - ایست:می)
بیات ترک:(می لا ر سل)-(فا :سری)-(شاهد و ایست:سل)
افشاری:(می لا ر لا- می لا می لا)-(فا :سری)-(شاهد:لا - ایست : ر)
دشتی:(می لا سی سل)-(فا : سری)-(شاهد: سی - ایست: می)
همایون:(می لا ر فا سری - می لا می فا سری)-
(فا : سری - سل: دیز)-(شاهد : فا- ایست: ر)
اصفهان:(می لا می لا)-( فا : سری - سل: دیز)-(شاهد و ایست :لا)
شوشتری:(می لا می می)-(فا:سری- سل: دیز)-(شاهد و ایست: می)
سه گاه:(می لا ر فا سری)-(سی :کرن - فا:سری)-(شاهد و ایست:می)
چهارگاه:(می لا ر لا)-(سی:کرن - دو: دیز و می:کرن - فا: دیز)-
(شاهد و ایست: ر)
ماهور:(می لا ر لا)-(فا و دو: دیز)-(شاهد و ایست: ر)

290290
Saturday 21 August 2010, 09:52 PM
دست شما درد نكند به خاطر اطلاعاتي كه در اين قسمت گذاشته ايد

yazdi
Monday 23 August 2010, 10:13 AM
يه سوال داشتم

توي کتاب صبا و هيجده قطعه ي علي اکبر خان شهنازي ديدم زده "دو سري " "فا سري " " سل ديز" مي شه بگيد اين چه همايونيه ؟

اون همايوني هم که اينجا نوشته شده غلطه.چون همايون فاسري سل ديز شاهدش ميه نه فا .

به نظر من اعتباري روي اين چيزا نيست چون هرکي هرچي دلش ميخواد مينويسه

Razoniaz
Tuesday 24 August 2010, 08:08 AM
يه سوال داشتم

توي کتاب صبا و هيجده قطعه ي علي اکبر خان شهنازي ديدم زده "دو سري " "فا سري " " سل ديز" مي شه بگيد اين چه همايونيه ؟

سلام دوست عزیز این همایونی که می فرمایید همایون "می" هستش.

mahdi.Violin
Tuesday 12 October 2010, 05:59 PM
سلام
می خواستم کوک همایون در آهنگ دیوار از آلبوم رندان مست استاد شجریان چیه؟
ممنون میشم اگه کمک کنید.

Nassim_Agha
Tuesday 12 October 2010, 07:13 PM
با سپاس

من فکر می کنم که برداشت هر کسی از حالات و کیفیات آوازها و دستگاههای موسیقی ایرانی بستگی به روحیات و تجربیات شخصی هر کس در زندگی , خاطرات ,عواطف او , اشعاری که با فلان آواز یا دستگاه شنیده و ... او دارد و کاملا شخصی است و نمی توان بطور مطلق و عام از حالات و کیفیات موسیقی ایرانی صحبت کرد!

بعنوان نمونه در برداشت بالا از حالت آواز افشاری پر واضح است که برداشت نویسنده شدیدا متاثر از شعر مولانا "بشنو از نی چون حکایت می کند" است که بسیار در مثنوی افشاری خوانده می شود!

شادروان روح الله خالقی هم هر گاه که در مورد حالات دستگاهها و آوازهای موسیقی ایرانی توضیح می دهد تنها احساس شخصی خودش را بیان می کند و تاکید می کند که این برداشت تنها متعلق به اوست و ممکن است دیگران همان برداشت را از حال و هوای دستگاه یا آواز مورد نظر نداشته باشند.

Avazekhan
Tuesday 12 October 2010, 10:10 PM
با سپاس

من فکر می کنم که برداشت هر کسی از حالات و کیفیات آوازها و دستگاههای موسیقی ایرانی بستگی به روحیات و تجربیات شخصی هر کس در زندگی , خاطرات ,عواطف او , اشعاری که با فلان آواز یا دستگاه شنیده و ... او دارد و کاملا شخصی است و نمی توان بطور مطلق و عام از حالات و کیفیات موسیقی ایرانی صحبت کرد!

بعنوان نمونه در برداشت بالا از حالت آواز افشاری پر واضح است که برداشت نویسنده شدیدا متاثر از شعر مولانا "بشنو از نی چون حکایت می کند" است که بسیار در مثنوی افشاری خوانده می شود!

شادروان روح الله خالقی هم هر گاه که در مورد حالات دستگاهها و آوازهای موسیقی ایرانی توضیح می دهد تنها احساس شخصی خودش را بیان می کند و تاکید می کند که این برداشت تنها متعلق به اوست و ممکن است دیگران همان برداشت را از حال و هوای دستگاه یا آواز مورد نظر نداشته باشند.

من با این نظر تا حدود زیادی موافقم....
برداشت و شناخت هر کسی از دستگاهها در بیشتر مواقع درونی و فردیست. و نه بیرونی...
البته تا حدودی میشه از نوع حال های دستگاه و فضا سازی به نکات و جمع بندی هایی رسید...
برای رسیدن به این نکته پیشنهاد میکنم به کتاب فوق العاده بحورالحان نوشته ی فرصت شیرازی مراجعه کنید...
اما در رابطه به این نوشته باید بگم تعریف نویسنده از دستگاه های ایرانی ضعیف ترین تعریفی بود که من تاحالا شنیدم و خیلی کم و محدود و سطحی و بعضی اشارات بعضا اشتباه!!!!

Nassim_Agha
Tuesday 12 October 2010, 11:02 PM
اما در رابطه به این نوشته باید بگم تعریف نویسنده از دستگاه های ایرانی ضعیف ترین تعریفی بود که من تاحالا شنیدم و خیلی کم و محدود و سطحی و بعضی اشارات بعضا اشتباه!!!!

خوب پس اجازه بدهید من هم در تکمیل آن بگویم که اولا شور آواز نیست و دستگاه است و دوّما رهاب آوازی در افشاری نیست بلکه گوشه ای است در آن آواز و سوم اینکه در این نوشته چیزی در باره حالات باقی دستگاهها و آوازها ( دستگاه همایون, دستگاه چهارگاه, دستگاه راست پنجگاه , آوازهای بیات اصفهان , بیات ترک , دشتی و ابوعطا) دیده نمی شود!

yazdi
Wednesday 13 October 2010, 06:38 PM
سلام دوست عزیز این همایونی که می فرمایید همایون "می" هستش.

حتما شوخی میکنید؟ یا یه همایون جدید کشف کردید؟