PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نمونهایی از موسیقی کرمانشاه

رامش
Thursday 17 June 2010, 09:30 PM
به فکرم رسید که تایپیک رو از این خلوتی در بیارم . بچه ها بیاید برای اشنایی بچه های استانهای

دیگه اهنگهای هنرمندهای کرمانشاهی رو قرار بدیم :am

رامش
Thursday 17 June 2010, 09:51 PM
مرحوم حمید حمیدی : دانلود اهنگ سفر (You can see links before reply)

دانلود اهنگ مرجان (You can see links before reply(Marjan).wma)

دانلود اهنگ امشو وه کوری چاو فلک (You can see links before reply(emshow%20va%20koori).wma)

رامش
Thursday 17 June 2010, 10:09 PM
دو اهنگ از مرحوم لرنژاد :
دانلود1 (You can see links before reply)

دانلود2 (You can see links before reply)

Blue_Danube
Friday 30 July 2010, 11:14 PM
ممنون از کارهایی که گذاشتی ولی اگه میتونی کار های instrumental بذار

mae_6677
Friday 30 July 2010, 11:42 PM
درود بر خاك كرمانشاه
منم تو كرمانشاه دانشجو هستم.همون جا هم از استاد زمزيان سه تار رو آموختم.واسه همين هم هميشه كه ساز مي زنم ياد كرمانشاه مي فتم

ramtin_designer
Saturday 31 July 2010, 12:42 AM
من یه پک کامل از هنرمندان ( نه خالتورهایی که بعضیها اسم بردند ) دارم
از استادم طاهرزاده تا این بچه های اراد.
ولی متاسفانه اجازه ندارم چندتاشو اپ کنم
کارای استاد طاهرزاده رو میتونم از آلبوم اخرین برگ در اختیارتون بزارم
You can see links before reply
ناگفته نمونه درامز این کار برای اقای بهنام ابطحی هستش که استادانه زدند /
از استاد مجتبی میرزاده هم یک کنسرت امید رو در دبی داشتم که ایشون ویولنش رو میزدند متاسفانه توی سیستم قبلی بود بک آپ نگرفتم و متاسفانه از بین رفت بازم میگردم اگه پیدا کردم میزارم
ولی بهترین نمونه اش چرا راه دور برم ویولونی که برایدکتر محمد اصفهانی زدند در اهنگ نون و دلقک همچنین آهنگ اسنترومنتال این اهنگ که بدون کلام بود و ویولن رو جایگزین کرده بودند سرچ کنتید میتوند صدای دلنشین ویولونشون رو بشنوید

متاسفانه از استاد خودم اصغرخان جدیدالاسلام هم گشتم چیزی پیدا کنم ولینداشتم
تنها کارش کنسرت پسر مرحوم لرنژاد حسام لرنژاد رو داشتم که متاسفانه پیشم نیست
از بقیه هنرمندان هم کارای انجمن موسیقی رو داشتم چون سنتی بود پاک کردم متاصفانه میونه خبوبی ندارم.
خوب موفق باشید.

ramtin_designer
Saturday 31 July 2010, 12:44 AM
اینم پسورد فایلها

saze_khasteh
Saturday 7 August 2010, 10:22 AM
من اهل کرمانم و تنبور میزنم ..خوشحال میشم دوستان اگر اطلاعی از استاد مرادی ومحل تدریس ایشون دارند من رو اگاه کنند چون شنیدم ایشون در تهران هستند ..راستی آهنگ مژده ی میلاد از مرحوم عالی نژاد رو دارم اگر خواستید براتون اپ میکنم ..ممنون

Gilda
Saturday 7 August 2010, 11:51 AM
تشکر میکنم از تشکیل این تاپیک فقط 1 لطفی کنید نمونه کار تنبور هم بگذارید عالی میشه
فکر میکنم ساز تنبور ساز مظلومیه چون زیاد اسمی ازش برده نمیشه ومیدونم از کرمانشاه
پرورش پیدا کرده پس کرمانشاهیهای عزیز لطفی بکنید این سازرو معرفی کنید

rezaranjbaraan
Saturday 7 August 2010, 12:36 PM
طبق کاوشهای باستانشناسی در چند سال اخیر ثابت شدهکه تنبور یکی از قدیمی ترین سازهای زهی جهان و قدیمی ترین ساز اصیل ایرانی هست از اساتیدش من آقای مرادی و مرحوم خلیل عالی نژاد رو میشناسم که کارهاشون بسیار عالیه.....!
تنبور یه سازی هست شبیه سه تار که کاسش خیلی کشیده تر و بلندتره و البته روش نوازندگیش دقیقا مثل گیتار فلامنکو هست و البته مقامی هست که کم هستن کسانی که همه مقامهارو بلد باشن تنبور سه سیم داره که هر سه فلزین و الانم زادگاهش در شهرستان صحنه هست....:27:

sd_34
Saturday 7 August 2010, 12:44 PM
تشکر میکنم از تشکیل این تاپیک فقط 1 لطفی کنید نمونه کار تنبور هم بگذارید عالی میشه
فکر میکنم ساز تنبور ساز مظلومیه چون زیاد اسمی ازش برده نمیشه ومیدونم از کرمانشاه
پرورش پیدا کرده پس کرمانشاهیهای عزیز لطفی بکنید این سازرو معرفی کنید

گيلداي عزيز اين هم اهنگ بسيار زيباي هنرمند تنبور زن كرمانشاهي داوود عزیزی همراه گروه افق بنام خسته دل
نظر بديد تا كارهاي ديگه ايشان هم upload كنم

Don_Ramtin
Saturday 7 August 2010, 01:22 PM
سلام رفقای عزیز ! دیدم اینجا بحث تنبور شد ، گفتم منم سلامی عرض کنم . من هم تنبور می زنم و نمونه ی کارم رو می تونید اینجا بشنوید :
You can see links before reply (You can see links before reply)
سه تا از مقامات سماعی رو اینجا اجرا کرده ام ، البته به صورت متصل به هم . دوستانی که اهل تنبور هستند بد نیست که به گروه تنبور نوازان هم ( یکی از انجمن های همین سایت ) سری بزنن . جای بدی نیست !

طبق کاوشهای باستانشناسی در چند سال اخیر ثابت شدهکه تنبور یکی از قدیمی ترین سازهای زهی جهان و قدیمی ترین ساز اصیل ایرانی هست از اساتیدش من آقای مرادی و مرحوم خلیل نژاد رو میشناسم که کارهاشون بسیار عالیه.....!
تنبور یه سازی هست شبیه سه تار که کاسش خیلی کشیده تر و بلندتره و البته روش نوازندگیش دقیقا مثل گیتار فلامنکو هست و البته مقامی هست که کم هستن کسانی که همه مقامهارو بلد باشن تنبور سه سیم داره که هر سه فلزین و الانم زادگاهش در شهرستان صحنه هست....:27:
ضمنا رضا جون ، زادگاه تنبور ، صحنه نیست . تنبور دو تا حوزه ی مهم داره که یکیشون صحنه است و دیگری گوران . سبک تنبور نوازی ، روایت مقامات و لهجه و سونوریته ی ساز در این دو منطقه ، با هم فرق می کنه . در این رابطه ما تو گروه تنبور نوازان قبلا به شکلی مبسوط صحبت کرده ایم ؛ رفقایی که دوست دارن ، می تونن اونجا بحث رو دنبال کنن و اگه نظری دارن ، اونجا مطرح کنند . خوشحال میشیم از نظرات همه ی رفقا باخبر بشیم . همین گیلدا جون هم از اعضای اون گروهه .

من اهل کرمانم و تنبور میزنم ..خوشحال میشم دوستان اگر اطلاعی از استاد مرادی ومحل تدریس ایشون دارند من رو اگاه کنند چون شنیدم ایشون در تهران هستند ..راستی آهنگ مژده ی میلاد از مرحوم خلیل نژاد رو دارم اگر خواستید براتون اپ میکنم ..ممنون

دوست من ، استاد علی اکبر مرادی ، تو تهران آموزشگاهی دارند به نام " مکتب یارسان " که اونجا تدریس می کنند . البته چون خودشون اغلب یا خارج از ایران هستن و یا مشغول فعالیت های موسیقایی و گاهی هم در گوران به سر می برند ، اغلب جناب کاکی اونجا درس میدن ولی اونجا تحت نظارت خود استاد مرادی اداره میشه و خود ایشون گاه گاه برای امتحان و درس دادن به اونجا میان . تلفن اونجا هم اگه عوض نشده باشه اینه : 22506469
خوش باشید . فعلا ، یا حق !

ramtin_designer
Saturday 7 August 2010, 01:36 PM
سلام رفقای عزیز ! دیدم اینجا بحث تنبور شد ، گفتم منم سلامی عرض کنم . من هم تنبور می زنم و نمونه ی کارم رو می تونید اینجا بشنوید :
You can see links before reply (You can see links before reply)
سه تا از مقامات سماعی رو اینجا اجرا کرده ام ، البته به صورت متصل به هم . دوستانی که اهل تنبور هستند بد نیست که به گروه تنبور نوازان هم ( یکی از انجمن های همین سایت ) سری بزنن . جای بدی نیست !

ضمنا رضا جون ، زادگاه تنبور ، صحنه نیست . تنبور دو تا حوزه ی مهم داره که یکیشون صحنه است و دیگری گوران . سبک تنبور نوازی ، روایت مقامات و لهجه و سونوریته ی ساز در این دو منطقه ، با هم فرق می کنه . در این رابطه ما تو گروه تنبور نوازان قبلا به شکلی مبسوط صحبت کرده ایم ؛ رفقایی که دوست دارن ، می تونن اونجا بحث رو دنبال کنن و اگه نظری دارن ، اونجا مطرح کنند . خوشحال میشیم از نظرات همه ی رفقا باخبر بشیم . همین گیلدا جون هم از اعضای اون گروهه .

دوست من ، استاد علی اکبر مرادی ، تو تهران آموزشگاهی دارند به نام " مکتب یارسان " که اونجا تدریس می کنند . البته چون خودشون اغلب یا خارج از ایران هستن و یا مشغول فعالیت های موسیقایی و گاهی هم در گوران به سر می برند ، اغلب جناب کاکی اونجا درس میدن ولی اونجا تحت نظارت خود استاد مرادی اداره میشه و خود ایشون گاه گاه برای امتحان و درس دادن به اونجا میان . تلفن اونجا هم اگه عوض نشده باشه اینه : 22506469
خوش باشید . فعلا ، یا حق !
والا ما یکی رو میشناسیم که در گهواره بودند با درخت توت تنبور و همچنین سازهای دیگر مثل دیوان میساختند . من ایشون رو میشناسم حتی به منزلشون کارگاهشون هم رفتم. چون یکی از دوستانم هم تنبور مینوازند.و یهرورز با هم به گهواره رفتیم و خلاصه استاد خوبی هستند
همین چند وقتد پیش هم قصد برگذاری کنسرت در کرمانشاه رو داشتند که متاسفانه نیروهای لباس معمولی:9: اجازه ندادند. به هرحال نمیدونستم که در تهران هستند خوشحال شدم.

خلیل هم که خودتون میدونین چه بلایی سرش اوردند:17:

Siaavash
Saturday 7 August 2010, 04:50 PM
طبق کاوشهای باستانشناسی در چند سال اخیر ثابت شدهکه تنبور یکی از قدیمی ترین سازهای زهی جهان و قدیمی ترین ساز اصیل ایرانی هست از اساتیدش من آقای مرادی و مرحوم خلیل نژاد رو میشناسم که کارهاشون بسیار عالیه.....!
سید خلیل عالی نژاد...

saze_khasteh
Saturday 7 August 2010, 09:15 PM
دوستان خواستم مژده ی میلاد مرحوم سید خلیل عالی نژاد رو آپ کنم اما نفهمیدم چجوری لطفا راهنمایی کنید ؟

saze_khasteh
Saturday 7 August 2010, 09:39 PM
من تصویر مرحوم عالی نژاد رو برای خود انتخاب کردم و صرفا بدلیل علاقه به ایشان بوده است ..لطفا بی ادبی مرا ببخشید..

sd_34
Saturday 7 August 2010, 10:43 PM
من تصویر مرحوم عالی نژاد رو برای خود انتخاب کردم و صرفا بدلیل علاقه به ایشان بوده است ..لطفا بی ادبی مرا ببخشید..

در قسمت پايين جاي كه مينويسيد و زير شكلك ها .مديريت ضميمه هارو بزن.و در صفحه جديد فايل رو انتخاب كن و گزينه اپلود رو بزن.

Blue_Danube
Saturday 7 August 2010, 10:53 PM
من تو نواختن ساز تنبور (تنبوره) فقط استاد علی اکبر مرادی رو قبول دارم الانم تو آموزشگاه بتهوون تدریس میکنن
اینم یه بیو گرافی از ایشان
علی اکبر مرادی (متولد ۱۳۳۶ در کرمانشاه ایران) نوازنده و استاد تنبور است. وی از شش سالگی نواختن این ساز را آغاز و در ده سالگی به عنوان یک نوازنده کامل تنبور شناخته شد. مرادی نزد استادان برجسته تنبور همانند سید ولی حسینی، سید محمد علوی و دیگر استادان بنام این ساز در كرمانشاه به تکمیل هنر پرداخت و در سن سی سالگی نواختن تمامی ۷۲ مقام موسیقی مقامی كرمانشاه را با تنبور آموخت و از سال ۱۹۷۱ زندگی حرفه‌ای خود را آغاز کرد که از آن زمان تاکنون موفق به دریافت جوایز مهمی از جشنواره‌های ایرانی شده‌است. او به عنوان تک نواز تنبور سبک منحصر به فردی دارد که او را از دیگر نوازندگان این ساز متمایز کرده‌است.

sd_34
Saturday 7 August 2010, 11:06 PM
من تو نواختن ساز تنبور (تنبوره) فقط استاد علی اکبر مرادی رو قبول دارم الانم تو آموزشگاه بتهوون تدریس میکنن
علی اکبر مرادی (متولد ۱۳۳۶ در کرمانشاه ایران) نوازنده و استاد تنبور است. وی از شش سالگی نواختن این ساز را آغاز و در ده سالگی به عنوان یک نوازنده کامل تنبور شناخته شد. مرادی نزد استادان برجسته تنبور همانند سید ولی حسینی، سید محمد علوی و دیگر استادان بنام این ساز در كرمانشاه به تکمیل هنر پرداخت و در سن سی سالگی نواختن تمامی ۷۲ مقام موسیقی مقامی كرمانشاه را با تنبور آموخت و از سال ۱۹۷۱ زندگی حرفه‌ای خود را آغاز کرد که از آن زمان تاکنون موفق به دریافت جوایز مهمی از جشنواره‌های ایرانی شده‌است. او به عنوان تک نواز تنبور سبک منحصر به فردی دارد که او را از دیگر نوازندگان این ساز متمایز کرده‌است.

دوست عزيز درست نيست كه اينطور ميگيد.در كرمانشاه چندين استاد بزرگ تنبور هستند كه درست نست كه بگيد تنها 1 نفر رو قبول داريد.مرحوم عالی نژاد و داوود عزیزی جزء اين ليست هستند:33::33::33::33::33::33::33:

Blue_Danube
Saturday 7 August 2010, 11:33 PM
بله همون طور که شما میگی من اشتباه کردم اما من ساز زدن آقای مرادی رو بیشتر دوست دارم

saze_khasteh
Sunday 8 August 2010, 10:36 AM
هر کار میکنم میگه آپلود ناموفق بود ..بعدا دوباره امتحان میکنم ..

saze_khasteh
Sunday 8 August 2010, 10:38 AM
در این صفحه به معرفی تعدادی از اساتید بنام تنبور می پردازیم. بدیهیست که تقدم و تاخر در ذکر نام این اساتید نشان از برتری یا عدم برتری یکی نسبت به دیگری نداشته و تمامی این بزرگواران به سهم خود نقش موثری در اعتلای ساز تنبور داشته اند.ء
You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply سید خلیل عالی نژاد
سید خلیل عالی نژاد در سال ۱۳۳۶ و در صحنه كرمانشاه متولد شد. پدرش مرحوم سید شاهمراد عالی نژاد، نوازنده تنبور بود .
سید خلیل مشق تنبور را باسید نادر طاهری آغاز کرد و پس از ۲ سال نزد سید امرالّه شاه ابراهیمی رفت. همچنین از درویش امیر حیاتی نیز بهره برد و بعدها به محضر استاد عابدین خادمی راه یافت؛ در این دوره و به صورت همزمان سرپرستی گروه تنبورنوازان صحنه را نیز بر عهده گرفت. وی در اواخر دهه پنجاه در رشته موسیقی از دانشگاه هنر فارغ التحصیل شد .
در اوایل دهه ۶۰ گروه تنبور شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری تشکیل شد و عالی نژاد به جمع این گروه پیوست. حاصل همکاری با گروه تنبور شمس، تکنوازی و جواب آواز ماندگار سید خلیل در کاست صدای سخن عشق بود که با صدای شهرام ناظری انتشار یافت .
در اواسط دهه ۶۰ سید خلیل خود گروه بابا طاهر را تشکیل داد و اعضای گروه باباطاهر کاستی بیرون دادند به نام زمزمه قلندری . اواخر همین دهه سیدخلیل به وصیت مرحوم عبادی برای شرکت در مراسم خاکسپاری او به تهران رفت و دیگر هیچ گاه به دیار خود باز نگشت .
عالی نژاد پس از چند سال ماندگاری در تهران سرانجام ترک وطن کرد و به سوئد مهاجرت کرد. علت این مهاجرت هنوز دقیقا مشخص نیست، اما سرانجام آن قتل فجبع سید خلیل بود .
در ۲۷ آبان ۱۳۸۰ در شهر گوتنبرگ سوئد، سید خلیل به دست افراد ناشناس به قتل رسید و خانه وجسم بی جانش به آتش کشیده شد. از ولی آثار زیادی همانند آئین قلندری، ثنای علی، زمزمه قلندری و شکرانه به جای مانده است. کتابهای وی نیز شامل:تنبور از دیر باز تاکنون که رساله پایان نامه عالی نژاد جهت دریافت درجه کارشناسی از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران بود.
ترجمه و تفسیر دقیق کلامهایی همچون بخشی از کلام حضرت شیخ امیر و کلام حضرت تیمور بانیاران و مقابله نسخ و ترجمه کلام حضرت خان الماس.
درویش امِیر حیاتی
نخستین تنبورنوازى است که توانست اشعار فارسى را بر روى قطعات ساز تنبور استفاده کند. ایشان یکی از پرآوازه ترین نوازندگان تنبور و یکی از نامدارترین مداحان مولا علی (ع) است. نواختن تنبور را از 12 سالگی نزد پدرش آغاز نمود و سپس در خدمت سید نصرالدین جیحون آبادی مدت چندین سال به تکمیل آموخته های خود پرداخت و مقام هاى باستانى و حقانى تنبور را فراگرفت.شخصیت او در عین سادگی ، آمیزه ای از عشق و شورو جنون است و همین ویژیگی ها باعث تفاوت عمده ی شیوه ی او در نواختن تنبور و خواندن آواز در مقایسه با دیگر استادان تنبور شده است.همین شوریدگی بود که باعث شد در جوانی 14 مرتبه به زیارت نجف اشراف برود.پس از این دوران از اوایل دهه سی بنا به تقاضای دوستانش به تهران آمد و تا قبل از مرگش در تهران اقامت کرد.او با وجود اقامت طولانی در تهران و دوری از مراکز اصلی رواج موسیقی و مقام های تنبور ، توانست نه تنها ارتباط عمیق خود را با موسیقی و مقام های زادگاهش حفظ نماید بلکه بر بستر ذوق ، ظرافت و شوریدگی خویش ، شیوه ای منحصر به فرد را در اجرای مقام های باستانی و حقانی تنبور ازخود به یادگار گذارد. در سال 1339 به دعوت مسئولان وقت رادیو ایران ، آهنگ ماندگار(علی جویم علی گویم) و چند آهنگ دیگر را اجرا و ضبط نمود که این امر عامل مهمی در شناساندن تنبور به خارج از منطقه کرمانشاهان گردید. روش مضراب کاری او نیز با استادان دیگر تنبور متفاوت بود. . بى شک بسیارى از نوازندگان برجسته تنبور کشور در نیم قرن گذشته از شیوه نوازندگى حیاتى بهره جستند. شیوه سحرانگیز زنده یاد حیاتى در «مضراب کارى» باعث تفاوت او با سایر اساتید بنام تنبور بوده است. حیاتى ساز خود را «نداالحق» مى نامید. تنبور خاص او، «نداءالحق» ، کاسه ای طنینی به مراتب بزرگتر از سایر تنبورها دارد.
امیر حیاتی در سرودن شعرهای کردی و فارسی نیز صاحب ذوق بود. تنها اثر او با عنوان (علی جویم علی گویم) که در آن به نواختن مقام های باستانی تنبور هم می پردازد. به همت آقای محمدرضا درویشی و مرحوم سید خلیل عالی نژاد توسط موسسه فرهنگی-هنری ماهورمنتشر شده است. درویش امیر حیاتی در دوشنبه 24 بهمن ماه 1384 درگذشت.
محمدرضا درویشی در مورد ایشان می گوید:
او صرفا یک نوازنده تنبور نبود ، بلکه بر موسیقی مقامی تسلط کامل داشت و به صورت معنوی این مقام ها را به طور کامل درک کرده بود .امیدوارم که جوان ها مانند حیاتی و عالی نژاد صرفا در نوازندگی مرعوب تکنیک نشوند.
کیخسرو پورناظری نیز در مورد درویش امیر حیاتی چنین گفته:
ما باید افتخار کنیم که هنر موسیقی ما می تواند روح و روان انسان را صیقل و تراش دهد.
کیخسرو پورناظری
در سال ۱۳۲۳ در کرمانشاه متولد شد. پدرش، پرویز پورناظری، معروف به حاجی خان از شاگردان کلنل علینقی وزیری درویش خان و مادرش، پورانداخت سرحددار، موسس نخستین دبیرستان ملی دختران و اولین زن دیپلمه در کرمانشاه بود. کیخسرو از کودکی موسیقی را با ساز تار شروع کرد و نزد پدر کتاب‌های هنرستان موسیقی، آثار وزیری و ردیف موسیقی سنتی ایران را فرا گرفت. شعر و ادبیات کهن فارسی را از مادر آموخت و محضر بزرگانی چون کیوان سمیعی و بهزاد کرمانشاهی را درک نمود. وی در رشته مهندسی راه و ساختمان به تحصیل پرداخت و در سال سوم آن را رها کرد، چرا که آن را با حال و هوای خود هماهنگ ندید. پس از آن وارد رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. وی بعدها با حضور در محضر استاد دادبه، به مدت ۱۲ سال تاریخ و فرهنگ ایران باستان را نزدش آموخت.
پورناظری درسال ۱۳۵۱ به عنوان کارشناس موسیقی در وزارت فرهنگ و هنر وقت به گردآوری و بازسازی نغمه‌های موسیقی کردی و سنتی پرداخت و سرپرستی ارکستر کردی و سنتی را تا سال ۱۳۵۷ به عهده داشت. در سال ۱۳۵۹ گروه تنبور شمس را بنیان نهاد که این کار، راهی نوین را برای نگاه به گروه نوازی موسیقی تنبور پیش اهل موسیقی نهاد. از این منظر کاری را که کیخسرو پورناظری با ساز تنبور کرد می‌توان بعدها با تجربه گروه کامکارها در شهری کردن موسیقی کردی مقایسه نمود. شناخت پورناظری از از ساز تنبور و آشنایی عمیق‌اش با موسیقی نواحی منطقه کرمانشاه و علاوه بر آن استفاده ظریف و متناسب از ساز دف در ساختار گروه فضایی را فراهم آورد تا نگاه به گروه نوازی تنبور صورت و صبغه‌ای متفاوت پیدا کندو بعدها گروه‌های دیگری هم به تاسی از کار وی در این زمینه شکل بگیرد. حاصل این گروه آلبوم«صدای سخن عشق»با صدای شهرام ناظری بود. بعدها پورناظری آثاری چون «حیرانی» ،«مهتاب رو» را با ناظری کار کرد و البته در این میان برخی از آثار همانند تصنیف مردان خدا را هم با جلاالدین محمدیان به صحنه برد.
پورناظری در سال‌های میانی دهه ۷۰ به اتقاق فرزندانش، تهمورس و سهراب تحولی جدی‌تر در گروه شمس را کلید زد که حاصل آن اجرای بیش از ۳۰۰ کنسرت در داخل و خارج از ایران بود. هم اکنون دو فرزند پورناظری خود به چهره‌هایی شناخته شده در موسیقی ایران تبدیل شده‌اند و علاوه بر زدن ساز در گروه در آهنگسازی و دانش‌های دیگر موسیقایی نیز دستی چیره دارند. این گروه آثاری چون «مستان سلامت می‌کنند» با صدای بیژن کامکار، و پنهان چودل با صدای حمید رضا نوربخش را هم انتشار عمومی داده است.
علی اکبر مرادی
استاد علی اکبر مرادی تنبور نواز توانا و برجسته ، در سال 1336 در ایل گوران از کرمانشاه متولد شد . زادگاه او از نغمات بکرودست نخورده موسیقیاست . استاد مرادی از کودکی با شاهنامه خوانی پدر و لالایی های محلی مادر با فرهنگ و موسیقی منطقه آشنا گردید و نواختن تنبور را از هفت سالگی نزد درویش علی میر درویشی آغاز کرد و سپس از محضر استادان بزرگ از قبیل سید ولی حسینی ، سید محمود علوی ، آقامیرزا سید علی کفاشیان و کاکی الله مراد کسب فیض نمود. وی فعالیت هنری خود را از سال 1352 در فرهنگ و هنر کرمانشاه آغاز کرد و اولین گروه تنبور را به سرپرستی ایرج خادم به وجود آورد . در بعد از انقلاب و تا سال 1359 وقفه ای کوتاه به خاطر تحصیل اربرایش پیش آمد واز آن به بعد به گروه تنبور شمس به سرپرستی استاد کیخسرو پور ناظری پیوست و فعالیت خود را در گروه ادامه داد و تا سال 1372 در این گروه بودند و بعد از آن از این گروه جدا شدند و خودشان گروهی به نام لاوچ تشکیل داد و کنسرتهای متعددی در ایران با این گروه انجام دادند .یاد آور میشود استاد مرادی از تکنوازان برجسته گروه شمس بوده اند . استاد مرادی در تنبور نوازی شیوه ای خاص و سبکی مشخص دارند که او را از سایر نوازندگان تنبور ممتاز می سازد وی در جهت نشر و گسترش فرهنگ و موسیقی تنبور به همراه گروه شمس به خوانندگی شهرام ناظری کنسترهای متعددی را در داخل کشور و کشورهای کانادا ، فرانسه و اسپانیا اجرا نموده است. استادمرادی بعدا از جدا شدن از گروه شمس به اکثر کشورهای اروپایی سفر کرده و کنسرتهایی به همراه هنرمندانی چون پروین نمازی ، پیمان حدادی و استاد کیهان کلهردر اروپا و کشور آمریکا اجرا کرده است و حاصل آن چندین کاست می باشد که به دوستداران موسیقی هدیه کرده است. استاد مرادی در ادامه فعالیتهای هنری خود چندین کاست و سی دی با نامهای : تریکه حانه – سحرواران( به همراهی دف استا خاک طینت) – سیروان ( به همراهی دف استاد بیژن کامکار)- مجهوری( گروه لاوچ)- مهر و ماه( به همراهی سازهای کوبه ای استاد پیمان حدادی) – مهر و ماه 2( به همراهی سازهای کوبه ای استاد پیمان حدادی) – مقامات تنبور مجلسی ( آموزشی)1 – مقامات تنبور مجلسی 2( آموزشی) – در آینه آسمان ( به همراهی کمانچه استاد کیهان کلهر) – و اثر ماندگار و جاویدان 72 مقام که استاد مرادی آنان را در یک سی دی به دوستداران تنبور عرضه کرده است . استاد مرادی تنها کسی است که تنوانسته 72 مقام تنبور را اجرا نماید و در این عرصه بزرگان زیادی بوده که تلاش کرده اند مقامات تنبور را که 72 مقام می باشد اجرا نمایند ولی اگر هم انجام داده باشند کاست یا نواری از آنها وجود ندارد .
استاد مرادی همچنین درزمینه موسیقی کردی تلاشهای زیاد به عمل آوردند و حاصل آن کاستهایی است که همکنون وجود دارد از جمله کاست کردانه. که آهنگ سازی و تنظیم آن استاد مرادی با ستار انجام داده اند و خانم پروین نمازی کار آواز آنرا انجام داده اند این کاست به علت محدودیت خواننده زن در ایران پخش نگردیده و بیشتر برای کردهای خارج از کشور مورد نظر بوده است
کاست کردانه با صدای گرم بیژن کامکار تحت عنوان گلاریژان در ایران منتشر گردیده است. کاست در آینه آسمان استاد مرادی گوشه ای از موسقی کردی می باشد .
استاد مرادی در سال 1370 در مسابقه ای تحت عنوان تارنوازان در رشته تنبور به مقام اول کشور دست یافت و موفق به دریافت دیپلم افتخار و لوح زرین و پنج مدال طلای این مسابقه شد او دبیر آموزش و پرورش کرمانشاه می باشد. او مدت 5 سال به دعوت اداره کل مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران در تهران به تدریس تنبور مشغول بود و هم اکنون هم در تهران هنوز کلاسهایی دارد.وی شاگردان زیادی پرورش داده و شاگردان استاد هم خودشان دارای کلاسهایی هستند استاد مرادی در سال 2004 به همراه استاد کیهان کلهر درآمریکا چندین کنسرت اجرا کرده اند .
کاست های استاد : تریکه حانه ، سحرواران ، سیروان ، گلاریزان ، مهجوری ، مهر وماه ، در آینه آسمان . مقامات محلس تنبور ۱و۲ . نسیم گندم زار . کردانه و سماع مستانه . کنسرت تنبور و باقلاما و ۷۲ مقام تنبور
سیدامر اله شاه ابراهیمی
متولد 1320 در صحنه و فرزند سید لطف اله شاه ابراهیمی (نوازنده بزرگ تنبور) است . وی نواختن تنبور و آشنایی با مقام های باستانی و مذهبی را ابتدا نزد پدر آغاز کرد و سپس در خدمت تنبور نوازانی چون درویش سعدی ، سید هادی اجاق ، سید آقا عزیز زنوری و سید روخنافی به تکمیل اندوخته های خود پرداخت . او جز آن که شیوه های استادان گذشته تنبور را دریافته و روایت گر صدیق مقام های باستانی و حقانی تنبور است ، بر بستر ذوق و قدرت آفرینش گری فردی نیز توانسته است این مقام ها را با جلوه ای دیگر اجرا نماید و به شاگردان خود انتقال دهد . علاوه بر این ، انضباط و دقت وی در درک و انتقال مقامه های تنبور باعث شده تا اجراهای او از تشخص و فردیت قابل ملاحظه ای برخوردار باشد .
شاه ابراهیمی از معدود استادان تنبور است که از سالها پیش به تربیت منظم شاگردان همت گماشته و بسیاری از تنبورنوازان معاصر از شاگردان او محسوب می شوند . شاه ابراهیمی برای نخستین بار در سال 1353 گروه تنبور نوازان را _ متشکل از شاگردان خویش _ تشکیل داد . این گروه به همراه او در سال 1354 نخستین برنامه گروه نوازی تنبور را در تالار رودکی اجرا کردند . پس از آن برخی از اعضای این گروه ، خود به تشکیل گروههای دیگری همت گماشتند که گروه تنبور نوازان شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری و گروه تنبور نوازان باباطاهر به سرپرستی سید خلیل عالی نژاد در این زمره اند .
شیوه ی نوازندگی ، ظرافت های اجرایی و صدادهی تنبور شاه ابراهیمی از ویژگی های ممتازی برخوردار بوده و همین ویژگی هاست که او را در زمره ی استادان صاحب سبک و یکی از بزرگترین تنبور نوازان معاصر قرار داده است . سید امراله شاه ابراهیمی ، علاوه بر تسلط بر مقام های باستانی و حقانی تنبور ، به ردیف دستگاهی موسیقی ایران نیز مسلط است . او ردیف و نواختن تار و سه تار را از سیذ احمد اعتضادی_از شاگردان بر جسته ی غلامحسین درویش_فرا گرفته است
طاهر یارویسی
در سال 1319 در گهواره گوران به دنیا آمد. و از سنین کودکی به فراگیری مقامهای تنبور نزد استاد چنگیز فرمانی نوازنده و سازنده تنبور که نخستین استادش بود پرداخت. سپس به تکمیل هنر خود نزد استاد سید ولی حسینی پرداخت و از این استاد بهره های فراوانی برد. طاهر یارویسی علاوه بر تنبور در خواندن مقاهای تنبور نیز شهرت داشته و از او به عنوان یکی از برجسته ترین خوانندگان مقامات تنبور ذکر می شود. وی در چندین جشنواره داخلی و خارجی به اجرای برنامه پرداخته است
گل نظر عزیزی :
نوازندگی تنبور را درکودکی از پدرش استاد خسرو آموخت وبتدریج دراثر تلاش وکاوش مدام درفراگیری این ساز به سبکی مشخص و منحصر به فرد دست یافت شیوه تنبور نوازی گل نظر تا ثیر عمیق در شنونده باقی می گذارد وی فعالیت هنری خود را از سال 1358 آغاز کرده ودر گروه تنبورشمس از سال 1359 تاکنون فعالیت داشته گل نظر عزیزی به همراه گروه تنبورنوازا ن برنامه زیا دی را در جبهه های حق علیه باطل اجرا کرده وی علاوه بر تنبور سه تار نیز می نوازد که بسیار شورانگیز و دل نواز است ودر ساختن سازهای مذکور مهارت کا فی دارد و کیخسرو پورناظری معلم سه تار وی بوده است و به همراه گروه شمس برنامه های زیادی را اجرا نمو ده ، استاد عزیزی بیشتر از 15 است که در کشور امریکا اقامت کرده و هیچ گونه فعالیت هنری و آثاری عرضه نکرده است .

مظفر برنجی:
تنبور نواز چیره دست. 20 سال قبل، نزد استاد گل ‎نظر عزیزی رفت و در حالی که 11 سال بیش نداشت، مقدمات تنبور را نزد وی آموخت.
سید منصور یاری هم مقامات تنبور را به وی آموخت. بعد از آن بود که پا به گروه مولوی گذاشت و با صدای استاد مرحوم شریفیان نواخت. سرپرستی گروه تنبور نوازان بنیاد شهید کرمانشاه در سال ‎های 69 و 70، بنیان ‎گزاری گروه تنبورنوازان عشاق در سال 71، عضویت در گروه مردان خدا به سرپرستی سید جلال محمدیان از فعالیت ‎ها و شاید افتخارات وی به شمار آید. سال 75 به دعوت شیوخ عرب، به امارات رفت و از آن پس پای وی به خارج از مرزها باز شد. با سفر به سوئیس و خصوصاً مسافرت آخر وی به ایتالیا، صدای تنبورش را به گوش اروپایی ‎ها رساند و با آن ‎ها از فرهنگ کهن و غم عمیق مردمش سخن گفت.

علیرضا فیض بشی پور
در بهمن ماه ۱۳۴۴ در شهر کرمانشاه بدنیا آمد. از کودکی نواختن تنبور را نزد پدرش, غلامحسین فیض بشی پور یکی از محققان و دل آگاهان آن دیار آغاز کرد و بدنبال عشقی که به کشف اسرار این ساز داشت به مکاتب دیگر استادان بزرگ راه یافت, از جمله : سید ولی حسینی , سید قاسم افضلی , سید محمود علوی , سید محمد احمدی , سید امراله شاه ابراهیمی , طاهر یار ویسی و درویش عابدین خادمی ( با بهره گیری از آثار بجا مانده). وی در این دوران به یاد گیری و جمع آوری مقام ها و نغمات کهن این ساز کوشید. در سال ۱۳۶۷ , تار و سه تار نواخت و از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ دوره کارشناسی موسیقی دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران را با ساز تخصصی تار گذراند.

saze_khasteh
Sunday 8 August 2010, 10:44 AM
عکسها از بالا سمت راست به ترتیب 1 مرحوم عالی نژاد 2 مرحوم درویش حیاتی 3 پورناظری پایین سمت راست 4 مرادی 5 شاه ابراهیمی 6 یارویسی

sd_34
Sunday 8 August 2010, 01:07 PM
هر کار میکنم میگه آپلود ناموفق بود ..بعدا دوباره امتحان میکنم ..

احتمالا سايز اهنگ زياد تر از حد معموله .اپلود ها بايد طبف حجم پيشنهادي سايت باشه

Siaavash
Sunday 8 August 2010, 01:53 PM
آموزشگاه بتهوون کرمانشاه؟...

رامش
Sunday 8 August 2010, 02:02 PM
بله آموزشگاه بتهوون خیابان دبیر اعظم –خیابان دارایی –نبش کوچه دکتر زنگنه –ساختمان دژفام –طبقه چهارم –آموزشگاه موسیقی بتهوون

sd_34
Sunday 8 August 2010, 02:03 PM
آموزشگاه بتهوون کرمانشاه؟...

اره اموزشگاه بتوون واقع در كرمانشاه. .ادرسشو نميدونم.ولي فكر كنم اطراف فردوسي بايد باشه.ادرسو ميپرسم بهتون ميگم

Don_Ramtin
Sunday 8 August 2010, 09:22 PM
طاهر یارویسی
در سال 1319 در گهواره گوران به دنیا آمد. و از سنین کودکی به فراگیری مقامهای تنبور نزد استاد چنگیز فرمانی نوازنده و سازنده تنبور که نخستین استادش بود پرداخت. سپس به تکمیل هنر خود نزد استاد سید ولی حسینی پرداخت و از این استاد بهره های فراوانی برد. طاهر یارویسی علاوه بر تنبور در خواندن مقاهای تنبور نیز شهرت داشته و از او به عنوان یکی از برجسته ترین خوانندگان مقامات تنبور ذکر می شود. وی در چندین جشنواره داخلی و خارجی به اجرای برنامه پرداخته است
ساز خسته ی عزیزم ! خیلی ممنون از عکس هایی که اینجا گذاشته بودی . مخصوصا عکس استاد طاهر یارویسی که من افتخار این رو داشتم از شاگردان ایشون بودم . یادش بخیر . من مقامات حقانی رو پیش ایشون می زدم ( البته واضحه که به سبک گوران ) . استاد از نظر اخلاقی ، یکی از بهترین تنبور نوازانی هستند که من تا حالا شناخته ام . تا زمانی که ایشون می تونستند به تهران بیایند ، من با ایشون کار می کرده ولی متأسفانه الان مدت هاست که بیمارند و بخاطر درد و بیماری ، نمی تونند بیان تهران . البته هنوز هم تلفنی با ایشون در تماسم . بازم ممنون از این کار قشنگت !

saze_khasteh
Monday 9 August 2010, 10:56 AM
این هم عکس استاد من بهمراه استاد مرادی و جهانبخش رستمی تنبور نواز

سید فواد الدین توحیدی

- متولد بیستم آذرماه هزارو سیصد و پنجاه در شهر کرمان
- فرزند مرحوم سید محمود توحیدی،شاعر و عارف شهیر کرمان
- شروع فعالیت موسیقی از هفت سالگی
- شروع فعالیت شعری و ادبی از چهارده سالگی
- اساتید موسیقی:
داریوش برهانی،محمد صدیق،محمود خیامی،حمید ایلاقی،محمد میرزایی،داود آزاد،محمد رضا ابراهیمی،كيوان ساكت،
بیژن کامکار،علیرضا فیض بشی پور،محمد رضا درویشی
- شاخه های فعالیت:
آهنگسازی،پژوهش موسیقی،ترانه سرایی،نوازندگی،تدریس موسیقی،سرپرستی گروههای موسیقی ، تالیف
- آثار چاپ شده و در دست چاپ:
۱- مجموعه آلبومهای کویرانه (در پانزده آلبوم) با موضوع موسیقی نواحی استان کرمان
۲- کتاب ترنم کویر ( جستاری در موسیقی نواحی استان کرمان)
۳- کتاب شیوه دف نوازی (دوره عالی)
۴- کتاب قطعاتی برای تنبور
۵- مجموعه شعر فریاد در باد
سازهای تخصصی:
تار،سه تار، تمبور، بربت(عود)، دف
مسئولیت ها و رتبه ها :
مسئول دبیر خانه جشنواره موسیقی نواحی کشور به مدت پنج سال، مسئول جمعیت دوستداران موسیقی نواحی، مسئول گروه پژوهشی موسیقی نواحی استان کرمان، سرپرست گروه موسیقی ارفع کرمانی، کارشناس موزه سازشناسی، مسئول كميته داوران شيتوريو شيتوكاي كاراته استان كرمان به مدت دو سال
پژوهشگرنمونه موسيقي كشور در سال هزاروسيصدوهشتادوچهار در جشنواره ذكروذاكرين
مقام برتر جشنواره توليدات صدا و سيما با پژوهش ترنم كويردر موضوع موسيقي نواحي در خرداد هشتاد و هفت
مقام برتر جشنواره توليدات حوزه هنري با اثر صوتي كويرانه در سال هزارو سيصد و هشتاد و شش

saze_khasteh
Monday 9 August 2010, 04:18 PM
این هم آهنگ مژده ی میلاد از مرحوم عالی نژاد که در تالار وحدت سال 1373(اگر اشتباه نکرده باشم ) خوانده اند .سوز صدای ایشون روح رو جلا میده .....این هم هدیه ی یک کرمانی به شما کرمانشاهی ها

ramtin_designer
Monday 9 August 2010, 05:58 PM
بله آموزشگاه بتهوون خیابان دبیر اعظم –خیابان دارایی –نبش کوچه دکتر زنگنه –ساختمان دژفام –طبقه چهارم –آموزشگاه موسیقی بتهوون
این همون اموزشگاهیه که مدیریتش خانم ارام هستش ؟

یه دوستی داشتم استادش این خانومه بود :ad دختر با استعدادی بود:28:

Acoustic
Monday 9 August 2010, 06:56 PM
من دیروز پیش استاد علی اکبر مرادی بودم ... البته من فعلا هنر جوی پیانو هستم .. ولی رفتم پیش ایشون و یه مقداری هم ساز زدم ! و اینکه نمیتونم راجب هیچکدوم نظر بدم که کی بهتره کی بد تر . ولی این رو میدونم که کم لطفی کردید و یکی از اساتید مسلم تنبور رو که حتی شاید باید اسمش در اول لیست میبود رو ذکر نکردید و هم چنین اسامی چند تن دیگه رو . که در پست بعدی راجبش مینویسم ... و به حساب اینکه اطلاعات دقیقی ندارید میزارم

Acoustic
Monday 9 August 2010, 07:14 PM
من دیروز پیش استاد علی اکبر مرادی بودم ... البته من فعلا هنر جوی پیانو هستم .. ولی رفتم پیش ایشون و یه مقداری هم ساز زدم ! و اینکه نمیتونم راجب هیچکدوم نظر بدم که کی بهتره کی بد تر . ولی این رو میدونم که کم لطفی کردید و یکی از اساتید مسلم تنبور رو که حتی شاید باید اسمش در اول لیست میبود رو ذکر نکردید و هم چنین اسامی چند تن دیگه رو . که در این پست راجبش مینویسم ... و به حساب اینکه اطلاعات دقیقی ندارید میزارم

نورعلی الهی – استاد تنبور

- نورعلی الهی در جیحون آباد، واقع در ۱۸ كیلومتری بیستون در استان كرمانشاه به دنیا آمد. پدرش حاج نعمت‌الله جیحون‌آبادی از عرفای برجسته‌ی مسلك اهل حق است. طی چند سده‌ی گذشته، پیروان و مریدان این مسلك نیایش‌های سنتی خود را كه شامل تكرار اسما الهی است به همراه تنبور، از سازهای سنتی ایران، برگزار می‌كنند.

در آن دوران، به سبب فقدان تجهیزات ارتباطی، تنبورنوازانِ هر منطقه از شیوه‌ها و آهنگ‌های مناطق دیگر بی‌خبر بودند. مع‌ذلك، همان خلاء ارتباطی موجب شد كه تنبورنوازان مناطق مختلف آلات موسیقی خود را با فرهنگ محلی خود منطبق سازند.

حاج نعمت حدود سال ۱۲۸۱ شمسی، خانقاهی در جیحون‌آباد بنا كرد، از آن پس زائرانی از دیار دوردست، از هند تا شمال قفقاز و بخش‌هایی از بالكان به دیدارش می‌آمدند و برای مدتی در خانقاه می‌ماندند تا دانش بیاموزند و به ریاضت و خودسازی و ترك علایق دنیوی بپردازند.

مطابق سنتی دیرپای، هر یك از این زائران كه در تنبورنوازی و شیوه‌ها و آهنگ‌های منطقه‌ی خود مهارت داشتند، به درخواست حاج نعمت‌الله، آهنگ‌های خاص منطقه‌ی خود را به نورعلی خردسال می‌آموختند. نورعلی كه بسیار با استعداد بود، ضمن فراگیری آن آهنگ‌ها خود نیز بداهه‌نوازی‌ها و نوآوری‌هایی كرد.
او به سبب شرایط خانوادگيِ استثنایی‌اش، توانست تكنیك‌ها و ظرافت‌های تنبور هر منطقه، از جمله مناطق كُرد، ترك، فارس، لُر، عرب و هند را در كودكی بیاموزد، به‌طوری كه در سن نه ‌سالگی به مرتبه‌ای رسید كه صاحب‌نظران او را استاد تنبور به شمار می‌آوردند. تحولی كه سال‌ها بعد استاد الهی در تنبور به وجود آورد، سبب شد این ساز ساده كه قبلاً به سازی محلی و محدود و معمولی تبدیل شده بود، دوباره احیا شود و از فراموشی و نابودی نجات یابد.

- استاد الهی در دوران جوانی ردیف‌های موسیقيِ اصیل ایرانی را نزد درویش‌خان و استادان دیگر كه در مناطق مختلف كشور و گمنام زندگی می‌كردند به نحو كاملی آموخت. پس از آن چندین سال با موسی معروفی كه از شاگردان برجسته‌ی درویش‌خان بود در جمع‌آوری ردیف‌های موسیقی اصیل و تهیه‌ی نت‌هایی همكاری كرد. تمامی این نت‌ها به خط استاد الهی موجود است و منبعی ارزنده برای تحقیق در باب موسیقی اصیل ایرانی محسوب می‌شود.

- استاد الهی كه به پیچیدگی‌های موسیقی اصیل ایرانی احاطه‌ی كامل داشت، نواختن تار، سه‌تار، كمانچه، ویلن و فلوت را نیز فراگرفت.

- استاد الهی از میان سازهای محلی، «دوتار» قوچانی، «چگور»، «دوزله‌ی» آذری و دف را نیز آموخت.

- استاد الهی در ضمن تحقیقات خود كه در قرن گذشته صورت پذیرفت، موفق شد ردیف‌های موسیقی سنتی ایران را نیز به خوبی فرا‌گیرد. شاید این را بتوان با ارزش‌ترین دستاورد استاد در موسیقی به حساب آورد. روان‌شاد موسی خالقی كه مدت‌ها با استاد الهی رفت‌و‌آمد می‌كرد، سعی كرد رپرتواری از این نت‌های تنبور تهیه كند، اما بعد از مدتی به این نتیجه رسید كه پیچیدگی‌های این ردیف سنتی را نمی‌توان به قالب نُت درآورد. قرار بر این شد كه اجراهای استاد برای تحقیقات آینده ضبط شود. اجراها با تنبور سه سیم یا پنج سیم (بسته به نوع آهنگ‌ها) ضبط شد، ولی هنوز در اختیار عامه‌ی مردم قرار نگرفته است. پیشگامی‌ها و نوآوری‌های استاد الهی در مورد تنبور به شرح زیر است:

۱- تا زمان استاد الهی تنبور دارای دو سیم بود، استاد سیم اول را دو برابر كرد كه با هم به نحوی هماهنگ كوك می‌شوند. بنابراین، ضمن اینكه اصالت و ظرافت تنبور حفظ شد، این امكان فراهم آمد كه دقت و انگشت‌گذاری كه مؤلفه‌ی‌های اصلی سنتی است حاصل گردد.

۲- نوآوری دیگر استاد الهی مربوط است به نحوه‌ی كوك كردن تنبور سنتی كه به دو صورت انجام می‌شود: یكی شیخ امیری (با فاصله‌ی چهارم بین سیم‌های اول و دوم)، و دیگری كوك طرز (با پنجمین فاصله).

۳- استاد كوك رزونانس (resonance) را ابداع كرد (دومین فاصله‌ی زیاد میان سیم‌های اول و دوم)، و این اجرای مؤثرترِ شماری از آهنگ‌های سنتی را ممكن ساخت. عبدالقادر مراغی در « جامع الالحان » (تهران، ۱۹۸۷، ص۲۰۰) می‌نویسد: این نوع كوك روی تنبور «شروانیان» متداول بوده است، و افزودن آن به كوك‌های «شیخ امیری» و«طرز» روی تنبور معمولی، عملی ظریف و بدیع بوده است.

۴- استاد الهی روش استفاده از پنج انگشت دست راست را برای تولید اصوات گوناگون ابداع نمود. پیش از او، تنبورنوازان نمی‌دانستند كه چگونه پنج انگشت را به طرزی مستقل به كار ببرند. در روش استاد الهی، در نتیجه‌ی تمرینات مداوم و دشوار، هر انگشت می‌تواند یك ملودی را به طرزی مستقل بنوازد و در عین حال، پنج انگشت می‌توانند به گونه‌ای موزون و هماهنگ عمل كنند تا همچون پیشینیان استاد، «ریز»، « شور » و ملودی‌های مختلفِ دیگر را به اجرا درآورند. چند سال پیش قطعه‌ای را كه استاد با كوك شیخ امیری نواخته بود، در یك آزمایشگاه آواشناسی در پاریس تجزیه كردند. در این بررسی معلوم شد كه انگشتان او می‌توانستند در هر ثانیه ۱۲ نُت بنوازند. اجرایی این چنین پیچیده و عمیق فقط با دو سیم، كه البته یكی تكرار دومی است، بسیار شگفت‌انگیز و آرامش‌بخش بود.

۵- ویژگی دیگر سبك اجرای استاد الهی كیفیت معنوی آن است، كه نمی‌توان آن را در قالب كلمات بیان نمود. این كیفیت ثمره‌ی هفتاد سال عمل به معنویت و ریاضت است كه همچون امواج پر جزر و مدِ اقیانوسی بیكران، به رغم گونه‌گونيِ بی‌نهایتش، می‌توان آن را در قالب دو اصطلاح «قبض» و «بسط» خلاصه كرد.

در سبك استاد الهی حالات متضاد شادی و غم، امید و ترس، هیجان و آرامش، درشتی و نرمی، قوت و ملایمت، تندی و كُندی، فراز و فرود، ابهام و وضوح، تمركز و تنوع، توجه و‌ خلسه ، تجزیه و تركیب، تقلید و ابداع، مستی و مستوری و غیره جای یكدیگر را می‌گیرند و فضایی از توجه به مبدأ، و حالتی از حضور و غیبت می‌آفرینند.

۶- آخرین نكته‌ای كه باید ذكر كرد این است كه استاد الهی با اینكه از آموزش شاگردان، دریغ نداشت ولی به علت دشواری كار نوازندگی، فقط شمار معدودی از افراد خانواده‌اش، كه پیوسته به نغمات ملكوتی تنبور استاد گوش می‌دادند و تربیت روح می‌یافتند، توانستند اسرار این ساز را آن‌گونه كه باید و شاید، بیاموزند. ماهرترین شاگرد استاد پسر كوچكترش دكتر شاهرخ الهی است كه علاوه بر اینكه استاد تنبور است، متخصص در جراحی چشم‌ است، و در حال حاضر در اروپا مشغول كار و تحقیق است. پس از دكتر شاهرخ باید از شهاب الهی یاد كرد كه نوه‌ی استاد الهی و شاگرد برجسته‌ی اوست.

اطلاعات بیشتر در ویکی پدیا (You can see links before reply D9%87%DB%8C)

اطلاعات بیشتر در سایت شخصی ایشان (You can see links before reply)

اطلاعات بیشتر در مورد تنبور و تنبور نوازان در ویکی پدیا (You can see links before reply)

همچنین میتوانید مطالب بیشتری راجب کتاب ها . مکتب ایشان نیز در سایت ببینید.

"هرکس بگوید من دانا هستم از نادان ، نادان تر است . انسان باید همیشه از دیگران بیاموزد" . استاد الهی

در آخر شما رو هم به شنیدن این تنبور نوازی از آلبوم بزم حقانی توسط گروه رزبار در فرانسه ضبظ شده دعوت میکنم

آمان و دخیل (You can see links before reply)

ادامه ی آلبوم بزم حقانی

Be mowlaye ( دانلود ) (You can see links before reply)

To ey diaf-shirin zaban ( دانلود ) (You can see links before reply)

Hey vayyar ( دانلود ) (You can see links before reply)

Mowlam khosh hati ( دانلود ) (You can see links before reply)

Kamancheh and Daf ( دانلود ) (You can see links before reply)

ramtin_designer
Monday 9 August 2010, 08:24 PM
به موشوع تاپیک برگردید!!!!
فکر کنم به اندازه کافی رد مورد اساتید نظر داده شد
منم اگه بخوام اسم اعضای گروههای کرمانشاه رو بیارم از این صفحه بیشتر میشه
نمونه ای جوابد میرباقری
مصطفی اسدزاده ( استاد خودم )
علی اصغر جدید الاسلام ( استاد خودم)
ارشام خرسندپور
یداله لرنژاد

پس میبینین تا دلتون بخواد اسامی هست
ولی قراره معرفی صورت بگیره
خواهشا بحث تخصصی درم ورد تنبور و سنتور وساه تار و دف و قره نی و هرچه که دوست دارید به یه تاپیک جداگانه ببرید
صحبت از مهر تنبور به این تاپیک چه ربطی داره الله اعلم
همین که در مورد علی اکبر صحبت کردیم و پرونده اش بسته شد یه استاد دیگه پرونده اش باز میشه
اینجوری فکر نمیکنین سایت رو سنگین میکنین ؟
خواهشا مقداری توجه کنین.

saze_khasteh
Tuesday 10 August 2010, 09:17 AM
[ساز خسته;132285]این هم آهنگ مژده ی میلاد از مرحوم عالی نژاد که در تالار وحدت سال 1373(اگر اشتباه نکرده باشم ) خوانده اند .سوز صدای ایشون روح رو جلا میده .....این هم هدیه ی یک کرمانی به شما کرمانشاهی ها
You can see links before reply[/quote]

من منتظرم نظرات شما رو درباره ی این آهنگ زیبا بشنوم..ممنون

Khashayar
Tuesday 10 August 2010, 09:44 AM
درود
خوب قرار بود در این تاپیک قطعات موسیقی کرمانشاه برای دانلود و شنیدن قرار داده بشه...
معرفی اساتید هم بله کاری بسیار خوب هست و ما رو با اساتیدی که حقشون نبود گمنام بمانند آشنا میکنه و این باعث میشه آثارشون رو بشنویم با تفکراتشون و سبکشون اشنا بشیم و این در موسیقی ما بسیار تاثر گذار هست..
اما من پیشنهاد میکنم دوستان تاپیکی با عنوان معرفی اساتید کرمانشاه (یا هر شهر و استانی)،بزنند و اساتید رو اونجا نعرفی کنیم..من هم این پست های معرفی اساتید رو منتقل میکنم اونجا...
البته پست های نا مربوط و شخصی پاک خواهد شد.!!!
پس در این تاپیک نمونه صوتی و تصویری آثار رو قرار بدید و در تاپیکی که ایجاد میکنید معرفی اساتید...
پاینده باشید

رامش
Wednesday 11 August 2010, 10:59 AM
ممنون از ashoo عزیز

ramtin_designer
Wednesday 11 August 2010, 07:29 PM
خشایار جان الحق که مدیر خوبی هستی
من قبول میکنم نباید با هرکسی کل کل کنم
ببخش

saze_khasteh
Thursday 12 August 2010, 08:27 PM
اهنگ معروف سید خلیل با گروه بابا طاهر

xmicronet
Sunday 24 October 2010, 10:54 PM
با سلام
کسی از نحوه پرده بندی تنبور اطلاعاتی داره ؟
با تشکر

Don_Ramtin
Monday 25 October 2010, 12:08 AM
تنبور معمولا 13 یا 14 پرده داره . البتّه امروزه بیشتر 14 پرده روی تنبور می بندند ، امّا هنوز هم گه گاه به تنبور هایی با 13 پرده برمی خوریم . فواصل پرده های تنبور هم بر اساس پرده و نیم پرده ست و ربع پرده در تنبور نداریم . امّا چون هیچ کدوم از این فواصل دقیق نیست و " تامپره " نشده ، خیلی از نیم پرده ها و فواصل تنبور ، بویِ ربع پرده هم میدهد و به همین دلیل مقامات و قطعاتی رو در موسیقیِ تنبور می شنویم که تا حدود زیادی بر فواصلِ دستگاهِ شور یا نوا منطبق است . برای مقایسه بینِ فواصلِ تنبورهایِ مختلف ، می تونید به جلد اوّل " دایرة المعارفِ سازهایِ ایران " نوشته یِ جنای محمّد رضا درویشی مراجعه کنید . فارابی هم مقاله یِ خوبی برایِ دستان بندیِ تنبور داره که می تونه راهگشا باشه .

xmicronet
Saturday 30 October 2010, 03:33 PM
تنبور معمولا 13 یا 14 پرده داره . البتّه امروزه بیشتر 14 پرده روی تنبور می بندند ، امّا هنوز هم گه گاه به تنبور هایی با 13 پرده برمی خوریم . فواصل پرده های تنبور هم بر اساس پرده و نیم پرده ست و ربع پرده در تنبور نداریم . امّا چون هیچ کدوم از این فواصل دقیق نیست و " تامپره " نشده ، خیلی از نیم پرده ها و فواصل تنبور ، بویِ ربع پرده هم میدهد و به همین دلیل مقامات و قطعاتی رو در موسیقیِ تنبور می شنویم که تا حدود زیادی بر فواصلِ دستگاهِ شور یا نوا منطبق است . برای مقایسه بینِ فواصلِ تنبورهایِ مختلف ، می تونید به جلد اوّل " دایرة المعارفِ سازهایِ ایران " نوشته یِ جنای محمّد رضا درویشی مراجعه کنید . فارابی هم مقاله یِ خوبی برایِ دستان بندیِ تنبور داره که می تونه راهگشا باشه .
---------------------------------------------------
خیلی ممنون از راهنمایی مفیدتون