PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تکنیک سنتور نوازی

bakhtavari
Sunday 20 June 2010, 08:03 AM
سلام.
لطفا اگه کسی تکنیک نواختن نتهای دو لاچنگ و سه لاچنگ رو با سنتور می دونه به من هم اطلاع بده.
ممنون.

Razoniaz
Sunday 20 June 2010, 08:36 AM
سلام.
لطفا اگه کسی تکنیک نواختن نتهای دو لاچنگ و سه لاچنگ رو با سنتور می دونه به من هم اطلاع بده.
ممنون.

سلام دوست عزیز
قبل از هر چیز از طرف خودم و بقیه دوستان ورود شما رو به نت آهنگ خوش آمد می گم. ممنون می شم اگه لطف کنید و سوالتون رو توی قسمت بحث و گفتگوی فنی و نظرخواهی قسمت سنتور (You can see links before reply) عنوان بفرمایید تا دوستان اونجا کمکتون کنند. راستی لطفا سوالتون رو دقیقتر عنوان بفرمایید منظورتون از تکنیک نواختن دولاچنگ و سه لاچنگ چیه؟

bakhtavari
Monday 21 June 2010, 08:07 AM
ممنون.
ببینید ما برای نواختن نتهای چنگ از یک تکنیک استفاده می کردیم:
در شمارش در بین اعداد "و" می آوردیم.مثلا برای شمردن می گفتیم:1 و 2 و . برای هر نت چنگ یک و می گفتیم.
حالا من می خواهم بدانم برای نواختن نتهای دو لاچنگ و سه لاچنگ باید چکار کنم.

Razoniaz
Monday 21 June 2010, 08:55 AM
ممنون.
ببینید ما برای نواختن نتهای چنگ از یک تکنیک استفاده می کردیم:
در شمارش در بین اعداد "و" می آوردیم.مثلا برای شمردن می گفتیم:1 و 2 و . برای هر نت چنگ یک و می گفتیم.
حالا من می خواهم بدانم برای نواختن نتهای دو لاچنگ و سه لاچنگ باید چکار کنم.

سلام دوست من
ببینید تمام روشهای شمردن که در شمردن قطعات بکار می بریم به صورت نسبی هستند یعنی هدف ما اینه که ارزش زمانی نتها نسبت به همدیگه رعایت بشه. مثلا نسبت دولاچنگ به چنگ یا چنگ به سیاه یا سیاه به دولاچنگ و ... به طور صحیح رعایت بشه.
برای این کار هم شما از هر روش شمردن که براتون راحتتره می تونید استفاده کنید. بعنوان مثال فرض کنید در قطعه ای هم نت سیاه داریم هم چنگ و هم دولاچنگ. خب یه روش همون روش معمول هست که ما مبنای شمارش را نت سیاه انتخاب کنیم یعنی برای هر سیاه یک شماره به همراه یک "و" ، برای هر چنگ یک شماره یا یک "و" و برای هر دولاچنگ هم یک "او" (O انگلیسی) مثلا چهارتا دولاچنگ رو اینجور می شماریم " 1 او و او"
روش دیگه اینه که مبنای نت را نت چنگ انتخاب کنیم. در این حالت برای هر چنگ یک شماره به همراه "و" می شماریم، برای هر سیاه دو شماره به همراه "و" و برای هر دولاچنگ یک شماره یا یک "و".
یا حتی میتونید نت مبنای شمارش را نت دولاچنگ انتخاب کنید که در این صورت برای هر دولاچنگ یک شماره می شماریم، برای هر چنگ دو شماره و برای هر سیاه 4 شماره.
می بینید که محدودیتی وجود نداره، هدف فقط اینه که ارزش زمانی نتها نسبت به همدیگه رعایت بشه.
یه روش دیگه استفاده از "تَ" و "تَن" هستش. که بخصوص در کتابهای دستور سنتور یا شیوه سنتور نوازی می تونه مفید باشه. بدین صورت که در قطعاتی که نت چنگ و دولاچنگ توی اون هست برای هر نت چنگ بگید "تَن" و برای هر دولاچنگ بگید "تَ" . برای هر سیاه هم می تونید بگید "تَن تَن" این روش را می تونید برای شمردن سکوتها هم بکار ببرید.
روش های فوق را می تونید برای سه لاچنگ هم استفاده کنید.
البته بعد از مدتی خیلی راحت می تونید ارزش زمانی نتها نسبت به همدیگه را درک کنید و به جز قسمتهای خاصی از قطعه (مثل جاهایی که ریز داره یا سکوت داره) نیاز به شمردن نداشته باشید.
اگه توی این زمینه بازهم سوالی داشتید حتما بپرسید تا به نتیجه قطعی برسیم.

bakhtavari
Monday 21 June 2010, 09:21 AM
واقعا از کمکتون ممنونم.
مشکلم حل شد.
اگه باز هم سوال داشتم حتما می پرسم.