PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شروع یادگیری آواز ایرانی

MasoudBJ
Monday 5 July 2010, 01:49 PM
سلام
من می خوام یادگیری آواز ایرانی رو شروع کنم، ولی امکان کلاس رفتن فعلا ندارم.
می خواستم بدونم که چه آوازی رو پیشنهاد می کنید که ساده باشه و من فعلا از روی اون خودم تنهایی تمرین کنم.
اگه امکانش هست برای دانلود بذارین.
ممنون

ferimn
Monday 12 July 2010, 01:21 PM
سلام،معمولا اساتيد اول از همه از دستگاه شور شروع مي كنند، ولي اگه بري كلاس خيلي بهتره چون آواز ايراني يه سري ريزه كاري هاي خاص خودشو داره.....در ضمن از رديف آوازي محمود كريمي هم مي توني استفاده كني

iranzamin
Monday 26 July 2010, 07:55 AM
درود دوست عزیز اگه واقعا میخوای یاد بگیری حتما برو کلاس
اصلا نمیشه بودن استاد اواز سنتی کار کرد

Avazekhan
Wednesday 28 July 2010, 12:15 AM
از ردیف هایی که در بازار موجوده من ردیف استاد رضوی سروستانی و استاد دوامی رو پیشنهاد میکنم

Avazekhan
Wednesday 28 July 2010, 12:16 AM
بدون کلاس شاید بتونی ردیف ها رو یاد بگیری ... اما اصل مطلب که صدا سازی هست رو چکار میکنی؟
بدون استاد نمیشه...

tonbaknavaz
Sunday 22 August 2010, 05:54 PM
دوست عزیز تمامی اساتید اواز ایرانی دود چراغ خوردن و در حضور هنر اموز به اینجا رسیدن
شما اگر فیل خواهی باید جور هندوستان بکشی. چند جلسه سولفژ برو اگه صدات مایه داشت ادامه بده.

KingOFPop
Sunday 22 August 2010, 06:06 PM
سلام
یه سوال:
واسه خوانندگی پاپ هم کلاسی وجود داره؟

BaBak_ParSian
Sunday 22 August 2010, 07:01 PM
من هم دو جلسه ای رفتم واقعا خیلی تاثیر گذاشت ولی یه مدتیه یه مشکل بزرگی گربانگیر من شد که فعلا نمی تونم برم امیدوارم حل بشه تا بتونم ادامش بدم

farid_64
Sunday 22 August 2010, 07:43 PM
صدا سازی خیلی مهمه. ساز رو شاید بشه بدون استاد یاد گرفت ولی آواز مخصوصا ردیف رو بعید می دونم چون واقا ریزه کاری داره
می تونی از کلاس آنلاین استاد تهرانی استفاده کنی
You can see links before reply
خودت تمرین کن تا فرصت کلاس رو پیدا کنی

tonbaknavaz
Wednesday 25 August 2010, 12:53 PM
اموزش اواز، دستگاه سه گاه با صدای استاد کریمی امیدوارم مفید فاید قرار بگیره.
البته این تمام گوشه های دستگاه سه گاه نیست ولی گوشه های اصلی دستگاه همین چنتان.

tonbaknavaz
Saturday 28 August 2010, 07:55 AM
بنده از این که تاپیکی جهت شروع اواز ایرانی ایجاد شده کمال تشکر را دارم. امیدوارم تاپیک فعال و موثری باشه.

tonbaknavaz
Saturday 28 August 2010, 08:42 AM
اين پرسش بسياري از نو هنرآموزان است که چگونه مي توان گوشه ها را از همديگر باز شناخت ؟
اصولا مي توان گوشه را به سه دسته تقسيم کرد :
1- گوشه هاي اصلي : که بر يک نت ويژه تاکيد مي کنند .
از آنجا که گام هر دستگاهي طبيعتا از هفت نت تشکيل مي شود هر دستگاهي مي تواند داراي هفت گوشه اصلي نيز باشد که هميشه اولين گوشه را که تاکيد بر اولين نت گام ميکند را " درآمد " مي نامند و گوشه هاي ديگر را گذشتگان بر اساسي که علت بسياري از آنها متاسفانه امروزه بر ما نامعلوم است نامگذاري کرده اند . براي مثال نت دوم گام ماهور گوشه " داد " ناميده شده است .
ولي البته جاي بعضي گوشه ها نيز مانند جدول تناوبي مندليف که نخست بسياري از خانه هاي آن خالي بود و سپس کشف شد اکنون خالي است براي نمونه استاد وزيري براي نت دوم گام چهارگاه گوشه اي اختراع کرده اند ( نقل قول و اجرا از آقاي کيوان ساکت در برنامه نيستان راديو فرهنگ )
وبژگي گوشه هاي اصلي اين است که خود داراي گوشه هاي فرعي مي باشند مثلا :
گوشه چکاوک در همايون شامل ني داوود، گوشه حجار در ابو عطا شامل چهار پاره .یاخود گوشه درآمد که معمولا در آن نغمه نیز خوانده می شود

tonbaknavaz
Saturday 28 August 2010, 08:59 AM
2- گوشه هاي اصلی با ویژگی مرکب خوانی:
از اين گوشه ها براي گردش در آواز یادیگر دستگاهها استفاده ميشود ، مانند :
گوشه دلکش در ماهور براي رفتن به شور
گوشه شکسته در ماهور و بيات ترک براي رفتن به افشاري وبالعکس
گوشه راک در ماهور براي رفتن به بيات اصفهان
گوشه اوج در اصفهان براي رفتن به شور

tonbaknavaz
Saturday 28 August 2010, 09:04 AM
3- گوشه هاي ريتميک یا دوری :
اين گوشه ها خود بر دو نوع هستند :
الف - گوشه هائي که داراي ساختار دور و ريتم هستند و مي توان آنها را در غالب بسياري از دستگاهها و گوشه هاي اصلي ديگر اجرا کرد مانند گوشه هاي : کرشمه و چهار پاره و زنگوله و ساقي نامه و ...
ب – گوشه هائي که داراي دور و ريتم هستند ولي فقط در يک دستگاه و گوشه خاص اجرا مي شوند ، مانند : رامکلي در ابوعطا ، رازونیازدر همایون ، شهابي و مهرباني در بيات ترک و ...
1- گوشه كرشمه :
بطور ساده اين گوشه داراي وزن شعري " مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلات " است
که مثلا اين اشعار را ميتوان براي آن در نظر گرفت :
کهن شود همه کس را به روزگار ارادت
مگر مرا که همان مهر اول است و زبادت

چو بشنوي سخن اهل دل مگو که خطاست
سخن شناس نئي دلبرا خطا اينجاست

ندانمت به حقیقت که در جهان به که مانی

جهان وهر چه دراوهست صورتند وتوجانی
که ميتوان آن را در همه دستگاه ها و همه گوشه ها اجرا کرد.نمونه های خوب کرشمه در ردیف استاد حاتم عسکری موجود است

tonbaknavaz
Saturday 28 August 2010, 10:03 AM
دوستان عزیز ما در این تاپیک نمیخواهیم وارد تئوری بشیم. دوستانی که علاقه به اطلاعات بیشتر در این زمینه دارن میتوانند به تاپیک دایره المعارف صدا و اواز خوانی مراجعه کنند.

tonbaknavaz
Saturday 28 August 2010, 10:27 AM
اموزش دستگاه همایون با صدای زنده یاد استاد کریمی.
البته دوستان باید توجه داشته باشن که یاد گیری اواز به صورت گوشی و سینه به سینه ملزم به تمرین به صورت روزانه است ودوستان عزیز تا فراگیری یک دستگاه به صورت کامل از گوش دادن دستگاه های دیگر خودداری کنند.من اینها را از تجربه شخصی خودم میگم.

tonbaknavaz
Monday 30 August 2010, 12:48 PM
درود بر دوستان

tonbaknavaz
Tuesday 7 September 2010, 08:17 AM
باید ببخشید من یه مسافرت یک هفته ای رفتم اوازبیات اصفهان با صدای زنده یاد استاد کریمی

saeedd
Friday 5 November 2010, 12:20 AM
ایا واسه خوانندگی پاپ هم کلاس وجود داره ؟

jalaladdin
Thursday 23 August 2012, 09:24 PM
لطفا نت آواز ها را بگذارید

fakhreedin
Sunday 2 June 2013, 07:19 PM
دوست عزیزم اگه میخوای اواز بخونی و فعلا مجال کلاس رفتن نداری بهترین کار گوش کردن اوازه .طوری که هم لذت ببری هم گوشت با گوشه ها و نغمه ها اشنا بشه و هم قالب کلی اواز دستت بیاد من شنیدن ردیف اوازی استاد مرحوم ادیب خوانساری رو توصیه میکنم که اگر بات حس و حالت و سن و سالت جور باشه سخت میتونی ازش دل بکنی .موفق باشی