PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال درمورد دستگاههای موسیقی ایرانی در سنتور

hamid2000
Thursday 8 July 2010, 03:51 PM
با سلام این تایپک در مورد دستگاه ها هست

و اینکه اصلا دستگاه چی هست؟؟؟

و چونکه خودم یه0 کیلومترم این تایپک رو ایجاد کردم:25:

hamid2000
Thursday 8 July 2010, 03:58 PM
من فقط میدونم 7دستگاه داریم
1.شور (مهمترین)
2.؟؟؟؟؟
3.؟؟؟؟؟
4.؟؟؟؟؟
5.؟؟؟؟؟
6.؟؟؟؟؟
7.؟؟؟؟؟

Mezrab
Thursday 8 July 2010, 06:19 PM
دستگاه ها مختص به سنتور نیستند، تقریبا تمام سازهایی که دارای ردیف باشند، مثل تار و سه تار .. دارای این دستگاهند.
دستگاه های موسیقی ملی ایران شامل شور، سه گاه، ماهور، همایون، چهارگاه، نوا، راست پنجگاه هستند. دستگاه ها از نظر موسیقیایی میشه گفت ترتیب بندی خاصی از نت ها هستند که بشه در اون ها گوشه های خاصی رو اجرا کرد.

Razoniaz
Friday 9 July 2010, 12:04 AM
با سلام این تایپک در مورد دستگاه ها هست

و اینکه اصلا دستگاه چی هست؟؟؟

و چونکه خودم یه0 کیلومترم این تایپک رو ایجاد کردم:25:

سلام دوست عزیز
قبل از همه چیز ورود شما را از طرف خودم و همه دوستان عزیز به نت آهنگ خوش آمد می گم و امیدوارم که اوقات خوش و مفیدی توی این سایت داشته باشید.
در مورد سوالتون باید عرض کنم که من در این زمینه یه مقاله خوب داشتم که اینجا براتون می گذارم. اگه باز هم سوالی داشتید حتما بپرسید تا بنده و بقیه دوستان جواب بدیم.

hamid2000
Friday 9 July 2010, 04:03 PM
من رو بخاطر اینکه نوشتم دستگاه سنتور ببخشید اقای مضراب و به حساب بی تجربه گی وسن کم و...بزارید
از اقای راز نیازم به خاطر مقاله تشکر میکنم
1سوال خواستم بدونم دستگاه ربطی به کوک داره؟؟؟؟

mit2007
Friday 9 July 2010, 07:31 PM
دستگاههای موسیقی ایرانی :

شور (+ابوعطا+بیات ترک+افشاری+دشتی)
سه گاه
همایون (اصفهان)
چهارگاه
ماهور
راست پنجگاه
نوا
در تکمیل این تاپیک باید بگم : به علاوه ی آواز بیات کرد یا کرد بیات در دستگاه شور.

Mehrdadgh4
Friday 9 July 2010, 07:47 PM
به نظر من با دستگاه ها فقط وقتی خوب آشنا میشین که خودتون توی اون دستگاه بنوازین.شما گفتین تازه کارین پس عجله نکنید مطمئن باشید زود با دستگاه ها آشنا می شید

r_a_m_i_n
Friday 9 July 2010, 08:51 PM
البته در تار خيييلييي كمتر نسبت به سنتور واسه دستگاهها كوك عوض ميشه.......چون تمام فواصل كروماتيك رو داره.......ولي آره كوك ربط داره به دستگاه

Porya
Friday 9 July 2010, 08:58 PM
دوستان اینجا رو هم یه نگاه بندازین بد نیست : You can see links before replyموسیقی_سنتی_ایرانی

Mezrab
Friday 9 July 2010, 09:40 PM
من رو بخاطر اینکه نوشتم دستگاه سنتور ببخشید اقای مضراب و به حساب بی تجربه گی وسن کم و...بزارید
از اقای راز نیازم به خاطر مقاله تشکر میکنم
1سوال خواستم بدونم دستگاه ربطی به کوک داره؟؟؟؟

بله همونطور که دوستان و خود بنده هم گفتم دستگاه ها ترتیب خاصی از نت ها هستند پس چینش اون ها و در نتیجه کوک ساز با دستگاه ها ارتباط خاص داره، مثلا وجه تمایز دستگاه شور با سه گاه در سنتور نت "ر" سفید هست که کرن کوک میشه.

mit2007
Saturday 10 July 2010, 09:01 AM
من فقط میدونم 7دستگاه داریم
1.شور (مهمترین)
2.؟؟؟؟؟
3.؟؟؟؟؟
4.؟؟؟؟؟
5.؟؟؟؟؟
6.؟؟؟؟؟
7.؟؟؟؟؟
سلام.
شور مهمترین دستگاه نیست....
یعنی هیچ دستگاهی مهمتر از دیگری نیست و هیچ کدوم نمی تونن جای همدیگه رو پر کنن...
چون هر کدام گلی بوده و هر گل را بویی...

hamid2000
Saturday 10 July 2010, 02:01 PM
کسی میدونه کلیپی که از استاد اردوان هست(توی خوده سایت نت اهنگ) و صدای سنتور خیلی شبیه پیانو هست چه دستگاهی هست؟؟؟؟فکر کنم کلیپ شماره ی 1 هست

سلام.
شور مهمترین دستگاه نیست....
یعنی هیچ دستگاهی مهمتر از دیگری نیست و هیچ کدوم نمی تونن جای همدیگه رو پر کنن...
چون هر کدام گلی بوده و هر گل را بویی...

از mit2007هم به خاطر اشتباهم معذرت میخوام

Avazekhan
Saturday 10 July 2010, 02:34 PM
در تکمیل این تاپیک باید بگم : به علاوه ی آواز بیات کرد یا کرد بیات در دستگاه شور.
و همچنین آواز شوشتری در همایون