PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک کمانچه

شهریور
Friday 9 July 2010, 09:52 AM
سلام
میشه یکی به من یاد بده چطور باید سازم رو کوک کنم:17:

Kamanche
Saturday 10 July 2010, 04:19 AM
سلام به شما و عرض خوش آمد .
کوک معمول کمانچه فواصل چهارم یا پنجم بین سیم هاست . اگر در مراحل اول شروع آموزش هستید و کوک کردن به وسیله ی تشخیص گوش براتون مشکل هست میتونید با استفاده از تیونر یا دیاپازون سازتون رو کوک کنید .
بسته به چیزی که میزنید کوک های مختلفی وجود دارند ولی معمول ترین اونها به ترتیب از سیم اول به چهار : ر - لا - ر - لا هستش .
سیم دومتون رو لا کوک کنید ( معمولا La:440 می گیرند) و بقیه ی سیم ها رو هم نسبت به این سیم کوک کنید

شهریور
Sunday 11 July 2010, 10:02 AM
از راهنمایی تون ممنونم
راستش من خیلی وقته که سازم رو انتخاب کردم ولی در کل نه ماه بیشتر کلاس نرفتم
احساس مینکم هیچی یاد نگرفتم
مثلا همین کوک کردن رو هم بلد نیستم
به نظر تون بهتر نیست سازم رو عوض کنم یا اصلا موسیقی رو کنار بذارم
آخه متاسفانه توی ولایت ما نه استاد خوبی پیدا میشه نه امید و اشتیاقی برای
موسیقی مخصوصا برای یه دختر
میشه منو راهنمایی کنید لطفا

Nassim_Agha
Sunday 11 July 2010, 11:56 AM
شهریور جان
اشتیاق شرط کافی و استاد شرط لازم در آموختن است!
اگراشتیاق نیست و استاد هم نیست کوک بودن یا نبودن ساز چه اهمیتی دارد؟....

Kamanche
Tuesday 13 July 2010, 01:33 AM
سلام دوباره
نه كنار كذاشتن موسيقي خيلي نظر بدبينانه ايه. اطمينان داشته باشيد كه خيلي ها شرايطي به مراتب بدتر داشتند ولي با مشكلات مبارزه كردند
موفقيت در اين زمينه مسلما تلاش و تمرين و ممارست زيادي مي خواد.
اميدوارم بتونيد اون اشتياق لازم رو در خودتون ايجاد كنيد و اينقدر دلسردانه در مورد ترك موسيقي صحبت نكنيد.

Behrooz_Taaj
Tuesday 13 July 2010, 02:54 AM
يادم می آد استادم روز های اول ميگفت خيلی ها همون 2 يا 3 ماه اول می آيند و بعد ميروند.. همين يک انگيزه شد که ثابت کنم من اينطور نيستم....
استاد حق داشت چون اوايل 3 يا 4 ماه احساس کردم که ديگه نميتونم ادامه بدم... امّا با هر سختی بود ادامه دادم.

من يک جور تعريف ميکنم که گويا ساليان هست در حال فراگيری هستم

کوک کردن ساز برای همه که اوايل شروع ميکنند کمی سخت به نظر می آيد .... می توانی از تيونر هم استفاده کنی امّا من اوايل ديگه تيونر رو کنار گذاشتم و شروع کردم تمرين کوک با گوش.
حاضرم با سازی که کوک نباشه بزنم تا اينکه از تيونر استفاده کنم... پس اگه ميخوای به وسيله گوش ساز رو کوک کنی فکر کن اصلا تيونر نداری چون قوی تر می شوی .

هنوزم هم بعد از يک سال دقيق، دقيق ساز رو کوک نميکنم امّا خيلی نزديک کوک می شه.
ميرويم سراغ تمرين حالا ... من هر وقت از کلاس می آم کوک سازمو بهم ميزنم و دوباره کوک ميکنم... پس بايد دل و به دريا زد و اين کار و کرد..... بعد شروع ميکنم هر سيم رو تا جايی که آشنا باشم کوک ميکنم.... و برای دقيق تر شدن کارم .. قطعاتی رو که با گوشم آشنا هست مينوازم

مثلا برای هماهنگ کردن سيم دوم با سيم اول قطعه ای از زرد مليجه رو ميزنم تا جايی که با گوشم آشنا باشه... و همينطور برای سيم های ديگه .
اين تمرين رو اگه روزی يک بار انجام بدی خيلی کمک ميکنه و اصلا برای کوک کردن ساز نگران نباش. و از سختی ها به عنوان انگيزه استفاده کن.. همانطور که سر گذشت خيلی از هنرمندان رو بخوانيم اکثرا با سختی به اون جايگاه رسيدن.
ببخشيد از اين که طولانی شد ، ساز من کمانچه نيست البته خيلی علاقه دارم و اميد وارم روزی بتوانم اين ساز رو بنوازم.
اميد وارم سازتون هميشه کوک باشه و موفق باشيد.

شهریور
Tuesday 13 July 2010, 07:28 AM
راستش من اصلا نمی دونستم یه وسیله ای هم هست که میشه باهاش ساز رو کوک کرد
این سوال رو هم که پرسیدم منظورم کوک ساز از طریق گوشی بود
یه مسئله دیگه اینکه
درسته که شرایط حاکم بر اطرافم خوب نیست ولی من هنوز میخوام یه نوازنده بشم وگرنه اینجا نمی اومدم

hosein7777
Thursday 15 July 2010, 01:34 AM
دوست عزیز کوک کردن ساز با گوش نیاز به درک خوبی از صدای نت ها بوسیله گوش داره و برای شما که 9 ماه هست کلاس رفتید ممکنه مقداری سخت باشه و هنوز گوشتون عادت نکرده باشه بهترین وسیله برای کوک سازتون میتونه تیونر باشه به شرط اینکه همزمان گوش های خود را هم قوی کنید تا بتوانید در اینده ای نزدیک بدون تیونر و از طریق گوش ساز خود را کوک کنید.

salar gharibeh
Friday 16 July 2010, 11:42 AM
سلام من نزدیکای 15 ماه کمانچه کار کردم . اوایل خیلی سخت بود ولی رفته رفته بهتر شد . تو این مدت خیلی ها اومدن و رفتن چون عشق و علاقه نداشتن به موسیقی و سازشون و جا زدن . اگه به سازت علاقه داری به هیچ وجه ولش نکن . دیاپازون هم بگیر با اون کوک کن گوشی خیلی سخت میشه کوک کردولی اگه یک سیم رو درست کوک کنی میتونی با پرده گیری سیمای دیگه رو هم کوک کنی

Mezrab
Friday 16 July 2010, 12:33 PM
من سازم کمانچه نیست اما خواستم نکته ای رو خدمتتون عرض کنم، موسیقی تنها چیزی که میخواد یه دل هست با پشتکار قوی، چیز دیگه ای لازم نداره، برای کوک کردن به مراتب سازهایی مثل ویلن و کمانچه و ... خیلی سهل و آسون تر از سازهایی مثل ساز بنده یعنی سنتور هستند، در سنتور ما 72 سیم رو باید به صورت 4 تا 4تا هم صدا کوک کنیم..استاد من هم کوک کردن رو به من آموزش نداد، خودم سعی کردم به کمک تیونر ساز رو کوک کنم، اونقدر اشتباه کردم و کوک کردم و سیم پاره شد تا بلاخره یاد گرفتم..کوک کردن چیز تجربی هست و نیازی به آموزش خاصی نداره..فقط باید دونست هر سیم چطور باید کوک بشه.

salar gharibeh
Saturday 17 July 2010, 07:43 PM
دوست عزیز کوک سنتور خیلی فرق داره با سازهای دیگه . تو هر دستگاهی که بخوای کار کنی کوک سازت رو باید عوض کنی مثلا اگه سازت به اصفهان کوک باشه نمیتونی همایون بزنی واسه همینه کوک سنتور سخته .
البته قصد جسارت نداشتم اینو گفتم اونایی که نمیدونن بدونن آخه من سنتور هم کار کردم یک کمی بلدم .

شهریور
Sunday 18 July 2010, 08:47 AM
من فکر کردم فقط استاد منه که کوک رو بهم یاد نداده

بالاخره موفق شدم با کمک دوستان یه نرم افزار کوک دانلود کنم
حالا چطور باهاش کار کنم؟

ghambari
Sunday 1 August 2010, 07:26 AM
سلام
منم معتقدم که باید از طریق گوش بتونیم کوک کنیم ، ولی وقتی صدای دقیق نت رو هنوز نشناخته باشیم بهتره که اول از مترونم استفاده کنیم تا صدای صحیح نت ها رو بشناسیم اونموقع میشه از مترونم استفاده نکرد ،
1 موضوع دیگه
جناب کمانتچه من وقتی سازرو روی 440 کوک میکنم سیم ها خیلی شل میشن تا اون نت مورد نظر روی سیم با مترونم ست بشه ، در باره این عدد 440 توضیح میدین لطفاً که چی هستش ؟

Blue_Danube
Sunday 1 August 2010, 11:23 AM
سلام . نت la4 (سیم دوم ویولن و کمانچه) دارای فرکانس 440 hz هستش به همین دلیل بهش میگن کوک 440 . من نت la4 رو قرار میدم مطمعنم میتونه به همه ی نوازنده ها کمک کنه فقط شرطش اینه که هر موقع بیکارین بهش گوش بدین تا اینکه بره تو مخت . یه توضیح هم برای اونایی که مبتدی هستن میدم : اول سیم لا رو شل میکنین (اینو برای خودتون میگم شاید یهو کوک رو ببرین بالا و سیم ویا پوست کمانچه یا خرک پاره وشکسته بشه ) این فایل صوتی که گذاشتم رو پخش کنین و شروع کنین به سفت کردن گوشی های سیم لا . تا جایی که با فایل صوتی که گذاشتم هم صدا بشه . و هر موقع احساس کردین سیم لا کوک شد برای کوک کردن سیم ر (سیم سوم ) از انگشت سوم روی سیم لا استفاده میکنیم باید با اون انگشت هم صدا باشه و به همین صورت برای سیم های می و سل
لینک دانلود : You can see links before reply

ghambari
Monday 2 August 2010, 12:54 PM
اسمه کوچیکتونو نمیدونم :

خیلی ممنون رفیق .

mio
Sunday 16 October 2011, 12:30 PM
من یه روش تجربی واسه کوک کردن کمانچه میدونم.
دوستای تازه کار میتونند برای کوک سیم دوم(لا) از بوق آزاد تلفن استفاده کنند وسیمای دیگه رو با استفاده از سیم دوم کوک کنند البته این کار دقیق دقیق نیست ولی نزدیک به کوک اصلی هستش