PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد نواختن آهنگها به صورت گوشی ؟

joojefarary
Monday 12 July 2010, 04:46 PM
یک سوال برام پیش اومد اینکه خوب من میبینم اکثرا دوستان که کیبورد نوازن از همون اول میتونستن آهنگها رو گوشی در بیارن ولی من خودم هنوز نتونستم . میدونم گوشی زدن درست نیست ولی خوب همه آهنگها رو که توی کتاب نذاشتن . پس خیلی از آهنگها گوشی اکثر دوستان در میارن . من میخواستم ببینم بعد از چه مدتی آدم میتونه اهنگهایی که شنیدرو گوشی بزنه ؟ آیا در هر سبکی این امکان هست ؟ آیا ممکن هیچ وقت این اتفاق نیوفتد یعنی نشه اصلا تشخیص داد چه نتهایی در خال نواختن ؟ یا نه وقتی هر کسی یک مدتی کار کن میتونه نتهای اهنگها رو تشخیص بده ؟

Mohammad_ngml
Monday 12 July 2010, 05:04 PM
یک سوال برام پیش اومد اینکه خوب من میبینم اکثرا دوستان که کیبورد نوازن از همون اول میتونستن آهنگها رو گوشی در بیارن ولی من خودم هنوز نتونستم . میدونم گوشی زدن درست نیست ولی خوب همه آهنگها رو که توی کتاب نذاشتن . پس خیلی از آهنگها گوشی اکثر دوستان در میارن . من میخواستم ببینم بعد از چه مدتی آدم میتونه اهنگهایی که شنیدرو گوشی بزنه ؟ آیا در هر سبکی این امکان هست ؟ آیا ممکن هیچ وقت این اتفاق نیوفتد یعنی نشه اصلا تشخیص داد چه نتهایی در خال نواختن ؟ یا نه وقتی هر کسی یک مدتی کار کن میتونه نتهای اهنگها رو تشخیص بده ؟

نه چه اشکالی داره گوشی زدن. بیانگر میزان تسلط نوازنده روی سازشه. برای اینکه آهنگ رو گوشی بزنی باید بسیار روی سازت تسلط داشته باشی که با نواختن زیاد به وجود میاد. برای هیچ کس هم غیر ممکن نیست. تمرین کن آهنگ رو کامل و با دقت گوش کن و سعی کن نتهایی که شنیدی رو سازت پیدا کنی. با تمرین این مهارت بدست میاد و میتونی بدون زحمت آهنگ ها رو فقط با شنیدن بزنی. البته برای پیدا کردن آکورد هم باید گوش موسیقیت قوی باشه که همه ی اینا با تمرین به دست میاد. کار سختی نیست. از پسش بر میای:5:

STNHZ
Monday 12 July 2010, 05:20 PM
اول یه سؤال؛ شما چه سازی می زنید؟
برای گوشی درآوردن آهنگ به درک اون موسیقی احتیاجه؛ من خودم به یاری استاد اول با نت شروع کردم بعد آکورد می نوشتم و بعدتر هم باز به کمک استاد سعی می کردم نت های گیتار و ویلن و ... پیدا کنم و اونا رو برای پیانو (دو دست) تنظیم کنم.
آخر سر موفق شدم آهنگ هایی رو که می خوام به طور گوشی دربیارم چون هم در تنظیم و آکورد نویسی مهارت داشتم و هم گوشم خیلی قوی شده بود. علاوه بر این سلفژ و آواز کار کرده بودم که این خیلی روی درک گوشیم تاثیر مثبتی داشت.
الانم دیگه خودم آهنگ می سازم و استادم رفع اشکال می کنه.
در هر سبکی چنین چیزی ممکنه به شرط این که کار بشه وگرنه به سادگی ممکن نیست؛ الان من و داداشم به یه اندازه کار کردیم اما گوش من از اون قوی تره چون در این زمینه تجربه ی بیشتری دارم در عوض اون نوازندگی و درک ریتم بهتری نسبت به من داره.
و خوب باید بدونید که هر نوع اجرایی رو نمی شه روی یک ساز خاص پیاده کرد مثلا رو پیانو نمی شه راسگوادوی گیتار رو زد!
علاوه بر این چیزی که به طور گوشی در میاریم خود نت ها به طور دقیق نیست؛ فاصله ی نت ها نسبت به همه یعنی آهنگ رو در یک تنالیته ی دیگه و یا شاید همون تنالیته پیدا می کنیم.
به هر حال درسته که همه ی آهنگ ها رو در کتاب ننوشته ن اما برای فهمیدن اونا به کار کردن یه سری کتاب نیازه وگرنه یادگیری چندان صحیحی نخواهیم داشت.

joojefarary
Monday 12 July 2010, 07:14 PM
من سازم کیبورد .

ehsanmir
Monday 12 July 2010, 08:25 PM
ببینید , برای گوشی کار کردن دقت در گوش دادن مهمترین چیزه.بعد حفظ و درک موسیقی که میخواید یاد بگیرید.هر کسی هم که یکم تلاش کنه سریع مسلط میشه.اصلا کار سختی نیست.من در سن 12 سالگی بدون اینکه نت بلد باشم و یا خودم نابغه باشم بعد از 3-4 ماه بخشی از اهنگ کارتون دلخواهم رو در اوردم.این رو گفتم که بدونی کار سختی نیست و به درجه خاصی احتیاج نیست. اهنگ رو گوش کن.حفظ کن.در موقع خوندن اهنگ تو هم باهاش بزن.هر چند اشتباه.مهم نیست.اینقدر بزن تا گام اهنگ بیاد دستت.نتهای دیز و بمل رو بشناس.حالا اهنگ رو از حفظ هستی.گام رو هم میدونی.نتهای دیز و بمل رو هم شناسایی کردی.حالا خودت اهنگ رو تو ذهنت بزن و همون رو روی کیبرد پیاده کن.از اهنگهای خیلی ساده شروع کن.اهنگهای 10 تا 20 ثانیه ای.بخشی از هر اهنگی که دوست داری.حتی اگر 5 ثانیه هست.خیلی موثره.به همین طریق پیش بری و 2 تا اهنگ در بیاری سومین اهنگ رو در عرض 5 دقیقه در میاری.از همین الان شروع کنی تا اخر هفته دیگه میبینی که دیگه این کار برات یه رویا نیست.فقط دقت رو روی گام اهنگ داشته باش که خیلی مهمه.
باز مشکلی بود من در خدمتم.
موفق باشید.

joojefarary
Monday 12 July 2010, 10:02 PM
خوب احسان جان من هنوز استادم در مورد گامها کار نکرده .

ehsanmir
Monday 12 July 2010, 10:10 PM
[QUOTE=joojefarary;123850]خوب احسان جان من هنوز استادم در مورد گامها کار نکرده .[/QUOTE
منظور من این نیست که شما دقیقا بدونید رو چه گامی مینوازید یا اینکه اسم گام رو بدونید.منظور من بیشتر همون دیز و بمل بودن نتهاست.

joojefarary
Monday 12 July 2010, 11:14 PM
مشکلم سریع همین احسان جان نمیدونم از کجا شروع کنم . الان دیگه در عرض 2 روز یا 3 روز یک آهنگ از نت میتونم بزنم ولی همون که زدم اگه کتاب جلوم ببندن نمیتونم بزنم .

SOBHANTOTo3
Monday 12 July 2010, 11:29 PM
به نظر من گوشي زدن يك چيز بي خوده
البته بازم مي گم نظر شخصيمه
شما مي تونيد از كتاب هاي نت خوانندگان معروف استفاده كنيد تو بازار موجوده
ولي به نظر من هر چيزي رو روي نت بزني خيلي بهتره و خودش يك جور مدركه براي اينكه بگي درست مي زنم
من خودمم ملودي رو گوشي در ميارم ولي وقتي ببينم هيچ راحي ندارم و به ملوديه خيلي علاقه دارم
به نظر من تا مي توني نت كار كن هر سازي كه هستي
با نت مي توني سطح خودتو بسنجي مثلا من فلان قطعه رو مي زنم توانايتو مي دوني ولي همينجوري يك چيزي زدن
كارت رسميت داره
البته اگه برات مهم باشه كه داري كار هنري مي كني اگر هم فقط مي خوايد براي دوستان بنوازيد براي سرگرمي همون گوشي كار كنيد

joojefarary
Monday 12 July 2010, 11:32 PM
نه اصلا قصدم این نیست فقط گوشی کار کنم . کارم دارم از روی نت جلو میبرم ولی خوب همه آهنگهایی که دوست داری توی کتاب که نذاشتن . من هدف از گوشی اینکه بتونم در ابتدا گوشی در بیارم و بع اون به صورت نت اصولی بنویسم . یهو یه اهنگی گوش میدی دوست داری اون با سازت بزنی دیگه .

Amir Akbari
Tuesday 13 July 2010, 03:28 AM
ابتدا باید خدمتت بگم که یک آهنگساز و یا نوازنده باید گوش موسیقیایی خوبی داشته باشه و برای
اینکه گوشمون رو تقویت کنیم باید این کار (شنیدن) رو با دقت فراوان انجام بدیم حالا چطوری ؟
ابتدا آهنگی که خیلی بهش علاقه داری رو انتخاب کن چون در غیر این صورت زود از شنیدنش خسته
میشی،
برای اینکه روی آهنگی که گوش میکنی بیشتر تمرکز کنی از هدفون استفاده کن با این کار صداهای
پیرامونت که ممکن هست ذهنت رو به خودشون جلب کنن نمیشنوی و تمام حواست متوجه آهنگ
میشه، چندین بار آهنگ رو گوش کن و با هر بار گوش کردن تلاش کن تا هر بار قسمتی از اون رو حفظ کنی،
همزمان که آهنگ رو گوش میدی اون رو زمزمه کن تا حسابی ملکه ی ذهنت بشه برای اینکار عجله
نکن و به ذهنت فرصت بده تا خسته نشه، بعد از اینکه بطور کامل آهنگ رو حفظ کردی پشت سازت
بشین حالا زمان نواختن رسیده،
نکته ی خیلی مهم نت شروع هست، در هر اکتاو از کیبوردی که پیش رو داری دوازده کلید هست که
میشه با هر کدوم از اونها آهنگ رو آغاز کرد خوب دقت کن تا نت درست رو انتخاب کنی برای اینکار
میتونی همزمان با نواختن، آهنگ رو هم پخش کنی بعد از پیدا کردن نت شروع میتونی براحتی نتهایی
که در ذهنت هست و حفظ کردی با کیبورد اجرا کنی، گامش رو در بیاری و نتش رو بنویسی،
پیشنهاد میکنم تا جایی که برات ممکن هست از TRANSPOSE در تمریناتی که انجام میدی استفاده نکنی .
دوست من در مورد مدت زمانی که بتونی این کار رو به خوبی انجام بدی همه چیز بستگی به تلاش و
پشت کار خودت داره پس اگر میخوای زودتر نتیجه بگیری باید بیشتر تلاش کنی،
امیدوارم پیروز باشی دوست خوبم .

ehsanmir
Tuesday 13 July 2010, 07:18 PM
مشکلم سریع همین احسان جان نمیدونم از کجا شروع کنم . الان دیگه در عرض 2 روز یا 3 روز یک آهنگ از نت میتونم بزنم ولی همون که زدم اگه کتاب جلوم ببندن نمیتونم بزنم .

خب این علتش اینه که چشمت بیشتر روی نت هست تا کلاویه ها .برای همین نمیدونی از کجا شروع کردی و کجا تموم.
ولی در مورد شروع اهنگ همونطور که قبلا هم گفتم و امیر جان هم اشاره کرد در موقع پخش موزیک باید این کار رو بکنی.یعنی اینقدر خودت نتها رو بالا و پایین کنی تا نتهای اصلی رو پیدا کنی که بعد از مدتی در عرض چند ثانیه میتونی اینکار رو بکنی.فقط تنها چیزی که مهمه تمرین و دقت روی کار هست.تمرکز داشتن روی اهنگ . این مسائل رو رعایت کن انشاا... مشکلت حل میشه.
اصلا هم نترس.کار زیاد سختی نیست.مطمئنا" از من کمتر نیستید.پس تلاش کنید.راه میوفتید.
باز مشکلی بود من درخدمتم.

تمرین و تمرکز رو فراموش نکنید
موفق باشید:am

saeed_national
Tuesday 13 July 2010, 07:46 PM
سلام، اميدوارم دوستان قديمي ما خوش باشن داشتم رد ميشدم گفتم يك سري به كيبورد بزنم ببينم چه خبره ،بگذريم كه متاسف شدم،
حامدجان براي گوشي كار كردن از اهنگهاي استفاده كن كه با يك ساز نواخته شده باشند و زياد شلوغ كاري توشون نباشه،حتي بهترينش نواختن از روي اهنگهايي هست كه با كيبورد نواخته شده اند.
قسمت اول اهنگ را روي يك پلير بزار كه ممتد پخش كنه.يعني ثانيه هاي اول را براش ممتد a و b تايين كن كه مدام توسط پلير تكرار بشه.كيبوردتو روشن كن صداي نزديك به صداي پلير را روش بياب وقتي كه نت اهنگ را يافتي احساس خواهي كرد كه اهنگ از پلير و كيبورد توامان به درون مغزت نفوذ كردن انوقت هست كه نت را درست پيدا كردي،بعدش ميرسه به گام اهنگ،حالا زياد مهم نيست كه گام را مطالعه كردين يا نه بعبارتي شما با يافتن نتهاي يك اهنگ به گام رسيدين ولي اسمش را نميدونين چي هست كه انرا استاد بهتون ميگه،
اهنگهاي ميدي هم براي شروع نتيابي يك اهنگ كمك بزرگي هستند. موفق باشين دوستان ،البته دوستان اشتباه نشه من تو اين سايت فعاليت نخواهم كرد اين را صرفا بخاطر دوستمان حامد گفتم،موفق باشين

STNHZ
Wednesday 14 July 2010, 02:34 PM
کافیه متوجه بشی که هر نت ها به طور مقایسه ای چطورین یعنی سعی کن به جای این که خود آهنگ رو گوش کنی ببینی این صدایی که داره میاد نسبت به نت قبلی به نظر زیرتر میاد یا بم تر؛ و اگر حس کردی زیر تره و مثلا نیم پرده زیر تر زدی و شبیه نبود بتونی حدس بزنی نت تو از نتی که داره می زنه زیر تره یا بم تر.
این طوری کم کم به نت نزدیک می شی؛ فقط کمی حوصله می خواد.
کم کم هم با گوش دادن به خود آهنگ خود به خود این زیر و بمی رو احساس می کنی.
اصلا هم مهم نیست که توی همون گام بزنی. از یه نت دلخواه شروع کن و همه ی صداهای دیگه رو با توجه به اون کنار هم بچین.

joojefarary
Wednesday 14 July 2010, 11:50 PM
آخه دوستان من میگم کتاب جلوم ببینی دیگه نمیتونم اون آهنگ بزنم هی شما میگید بزن از هر نتی شروع کن میشه .

Mohammad_ngml
Thursday 15 July 2010, 12:20 AM
دوست من اول سعی کن بعد بگو نمیتونم. مگه میشه نتونی. حرفا میزنیا. قرار نیست همون دفعه اول کل آهنگ و درست بزنی. شاید فکر کردی همه میتونن فقط تو استثنایی. نخیر. تو هم مثل بقیه میتونی. tanha-72 پست جالبی داد. سعی کن دوست عزیز. اینقدر نگو نمیشه. آهنگایی که خوشت میادو معمولا شعرشو زمزمه میکنی بشین با ساز بزن. عیب نداره اگه 1 ساعت یا 2 ساعت تلاش کردی نشد. چون همه میدونن ک دیر و زود داره سوخت و سوز نداره. اگه خودت از تمرین کردن خسته میشی نگو نمیتونم. تمرین نیاز به حوصله داره

rezaazadi1361
Thursday 15 July 2010, 09:06 AM
با اجازه از اساتید محترم. من از 6 سالگی کیبورد رو به صورت گوشی تمرین می کردم و تنها راه موفقیت تو این روش اینه که اول آهنگو ملکه ذهنت کنی بعد اینکه رو سازت تسلط کامل داشته باشی و بعد بتونی آهنگیو که تو ذهنت تکرار می کنی روی کیبورد پیاده کنی. بازم می گم مهم اینه که بدونی اون ملودی که زمزمه می کنی از کجای کیبورد شروع می شه بقیش به راحتی حله. من با این روش توی کنسرت هم شرکت کردم و تنها با شروع یک ساز سریع گام اونو می گیرم .

joojefarary
Thursday 15 July 2010, 10:33 AM
از دوستان ممنون به نظر من جواب رضا درست تر هستش و چندتا از دوستان دیگه . نه عزیز جان هدف من از این تاپیک این بود که به یک نتیجه برسیم خودم منم نظرم میگم . من هیچ وقت نه نمیگم نمیشه . حتی وقتی دارم آهنگ کار میکنم خسته شدم بازم میگم بشین بزن روزی کم کم 10 ساعت تمرین دارم . ولی قاعده که در مورد گوشی زدن هست اینکه اول از باید روی ساز آدم مصلت باشه یعنی حدود بتونه تشخیص بده که چه نتی داره زده میشه . اینجوری بگم از وقتی که نتها تو ذهن ادم بشینه اون وقت میشه گوشی زد .

Mohammad_ngml
Thursday 15 July 2010, 10:54 AM
خوب برادر من تو که میدونی راهشو چرا هی ابراز نا امیدی میکنی. تازه برو پست 2# رو بخون اینقدر تیکه بار ما نکن D:

joojefarary
Thursday 15 July 2010, 11:49 AM
نه دوست من اصلا قصد همچین چیزی نداشتم خواستم یک همچین تاپیک باشه تا دوستان دیگم از تجربه بقی در این مورد استفاده کنند و یک چیزی نگرانم کرده بود همین که اکثر دوستان میگفتن تا نشستن پشت ساز تونستن یک آهنگی بزنند همین باعث شد که من فکر کنم نمیتونم چون اینجوری نیستم .

joojefarary
Saturday 28 August 2010, 10:37 PM
بچها من امروز استادم دیونه کردم سر این قضیه .از این جلسه شروع کرد روی گوشی کرن تا گوشم قوی کن . بنده خدا دو ساعت با هم کار کرد داشت دیگه دیوونه میشد از دست من . میگفت آهنگ زمزمه کن خیلی بد زمزمه میکردم ولی به نظر خودم احساس میکردم که درست زمزمه میکنم . بعد دید اینجوری جواب نمیده یک تیکه اول آهنگ تولد زد که با سل شروع میشد بعد گفت حالا با فا شروع کن نمیتونستم تا یک نت اشتباه میزدم کلا آهنگ از یاد میرفت . خیلی ناراحتم که نتونستم . چیکار کنم ؟

BaBak_ParSian
Saturday 28 August 2010, 10:44 PM
بچها من امروز استادم دیونه کردم سر این قضیه .از این جلسه شروع کرد روی گوشی کرن تا گوشم قوی کن . بنده خدا دو ساعت با هم کار کرد داشت دیگه دیوونه میشد از دست من . میگفت آهنگ زمزمه کن خیلی بد زمزمه میکردم ولی به نظر خودم احساس میکردم که درست زمزمه میکنم . بعد دید اینجوری جواب نمیده یک تیکه اول آهنگ تولد زد که با سل شروع میشد بعد گفت حالا با فا شروع کن نمیتونستم تا یک نت اشتباه میزدم کلا آهنگ از یاد میرفت . خیلی ناراحتم که نتونستم . چیکار کنم ؟
درود - ببینید در زدن اهنگهای گوشی زدن هیچ کس به جز خودتان نمی تواند به شما کمک کند ببینید اینطوری فایده نداره باز تنبل بار می ایید شما باید اهنگها را در ذهنتان مرور کنید با دهن بخونیدش و زیاد گوشش بدید یه جورای سعی کنید ملودیشو رو ویلن پیاده کنید تمرنن و گوش داد زیاد هم خیلی موثره

joojefarary
Monday 30 August 2010, 10:11 AM
چی بگم . کسی هست مثل من گوشش از اول صفر کیلو متر باشه و بعدا موفق شده گوشی بنوازه ؟ آخه اکثر دوستان اون اوایل حتی یکمی از آهنگ میتونستن در بیارند مثل استاد خودم ولی من اصلا نتونستم اصلا متوجه فاصلها نمیشم وقتی یک نت اشتباه میزنم به کل آهنگ از یادم میره شما بگو چهار نتشم نمیتونم در بیارم . الان دارم با فایلها میدی کار میکنم شاید فرجی حاصل شد .

arashkorg
Monday 30 August 2010, 10:53 AM
اول فایل میدی بذار رو کیبوردت همراش بزن
تا یه کمی گوشت قوی بشه بعد راحت تر میتونی اینکارو بکنی
اصلا سخت نیست
باید خوب گوش بدی و ببینی شبیه کدوم یکی از آهنگ هایی هست که قبلا از رو نت زدی و از گام اون استفاده کنی
با یه کم تمرین و تلاش یاد میگیری اون وقت برات خیلی راحت میشه
موفق باشی

joojefarary
Monday 30 August 2010, 08:17 PM
دوستان یک سوال دیگه . شما چه مدت طول میکشه تا یک آهنگ حفظ بشین ؟ مثلا آهنگ ماه که مال کتاب آبی چهل سال آهنگهای پاپ چقد طول کشید تا حفظ بشین ؟

ehsanmir
Monday 30 August 2010, 09:02 PM
سلام
اینکه یه اهنگ رو چند روز میشه حفظ کرد و یا چند روزه میشه گوشی زدن رو یاد گرفت سوالی اشتباه هست.چون همه اینها برمیگرده به خود شخص.استعداد.علاقه.دقت در گوش کردن اهنگ.ولی سعی کنید همیشه برای گوشی در اوردن یه اهنگ, اون اهنگ رو به چند قسمت تقسیمش کنید.قسمت قسمت یاد بگیرید.هر وقت هر قسمت از اهنگ رو کامل یاد گرفتید برید قسمت بعد.اینطوری دیگه اهنگ یادتون نمیره.ولی قبل از هر چیز باید اون اهنگ رو حفظ باشید .اهنگ باید ملکه ذهنتون باشه.یه توصیه دیگه.سعی کنید اون اهنگی رو که دوست دارید یاد بگیرید رو شب قبل از خوابیدن گوش کنید.صبح که از خواب بلند میشید میبینید خود به خود تو ذهنتون میاد.بعد همون رو روی کیبرد اجرا کنید.هر چند ناقص و یا اشتباه.بعد اروم اروم ایرادات رو بر طرف کنید.کار رو هم برای خودتون سخت نکنید که من نمیتونم و یا نمیشه.انرژی منفی رو از خودتون دور کنید.
موفق باشید

joojefarary
Monday 30 August 2010, 09:27 PM
خوب نمیشه که نمیگم هیچ وقتم نگفتم حتی آهنگهایی بود حرصم در ورد نمیتونستم بزنم ولی نشستم زدم . ولی این یکی یکمی داره اذیت میکنه آخه هیچشو نمیتونم بفهم . یک چیزی که خیلی دوست دارم همین که بتونم آهنگهایی که یکروزی دوسشون داشتم خودم بزنم . آخه من این آهنگهایی که میزنم درست نمیتونم حفظ بشم مثلا آهنگ a time for us حفظم ولی فقط کافی گامشو عوض کنیم بهم میریزم . یا آهنگ ماه مثلا نتونستم اصلا حفظ شم الان دو هفته است دارم هی میزنم ولی حفظ نمیشم ولس مثلا ساده شده چرا نمیرقصی حفظم .

STNHZ
Tuesday 31 August 2010, 10:13 AM
خوب منم گوشم صفر کیلومتر بود مگه می شه کسی با گوش دو کیلومتر شروع کنه؟!
اولین آهنگی هم که گوشی زدم تازه کار بودم و نی نی "خوشحال و شاد و خندانم" بود بعد استادم ذوق کرد نتش رو بهم جایزه داد!!!
دومیش "مادر" حبیب بود که مردم و زنده شدم تا فقط overtur ش رو زدم!!!!
هیشکی که موزیسین متولد نمی شه!

joojefarary
Tuesday 31 August 2010, 04:59 PM
ولی خوب یک چیزی هست یکی میبینی گوشش خیلی قوی حتی بدون اینکه سازی کار کرد باشه میتونه یک ملودی بساز یا یک آهنگ کاور کنه . خیلی از دوستان اینجوری بودن حتی یک قسمت خیلی کوتاه 5 ثانیه میتونستن از یک آهنگ در بیارن ولی ای نبرام خیلی سوال که چه جوری تونستن چون من اصلا متوجه نتهایی که نواخته میشه نمیشم . اون اهنگ حتی 5 ثانیشم نمیتونم روی سازم بیارم میخوام بدونم مشکل کجاست که درستش کنم .

Mohammad_ngml
Tuesday 31 August 2010, 05:07 PM
دیگه کسی نمیتونه با نوشتن یه متن معجزه بکنه... فقط خودت میتونی به خودت کمک کنی.. حرفهای لازم رو هم همه زدن.. درضمن قرار نیست همه مثل هم باشن.. من خودم اوایل خنگ بود.. الان یکم از خنگولیتم کاسته شده.. زیاد متکی به نت نباش.. هر آهنگی که شنیدی اولین نتی که باید به صدا در بیاری پیدا کن و بقیه ی نت ها رو هم با توجه به نت اول به صدا در بیار.. کار سختی نیست.. فقط زیادی به خودت انرژی منفی میدی

makan
Tuesday 31 August 2010, 05:17 PM
داداش من اصلا نگران نباشه یهو بخودت میای میبینی‌ که مشگلت حل شده و هر آهنگی که بخوای و زود گوشی در میاری فقط یه کوچولو تلاش کن ایشالا حل می‌شه..........موفق باشی‌

azaran123
Friday 29 October 2010, 08:14 PM
با سلام خدمت همگی . من تازه شروع کردم به نواختن ارگ و صفر کیلو متر صفر کیلو مترم . من میخوام از راه گوش کردن هر اهنگی که به گوشم رسید رو بزنم و حرفه ای بشم . من از شما میخوام اول با چه اهنگی شروع کنم و روش کارم چگونه باشه . با ریتم بزنم یا نه . و چقدر طول میکشه که حرفه ای بشم . لطف کنید کمکم کنید من الان 1 ماه دارم سعی میکنم ولی به جایی نرسیدم

sayna
Friday 29 October 2010, 08:49 PM
سلام دوست عزیز
من ارگ کار نمیکنم ولی به نظر من توی هر سازی اول باید روی نتاش خوب کار کنی تو نمیتونی همه ی اهنگارو با گوش کردن بزنی اول باید رو نتا کار کنی تا با صداشون اشنا شی بعد با کار کردن زیاد میتونی با گوش کردن هم بزنی
عجله نکن رهرو ان است که اهسته و پیوسته رود

beta66
Friday 29 October 2010, 10:22 PM
چی بگم . کسی هست مثل من گوشش از اول صفر کیلو متر باشه و بعدا موفق شده گوشی بنوازه ؟ آخه اکثر دوستان اون اوایل حتی یکمی از آهنگ میتونستن در بیارند مثل استاد خودم ولی من اصلا نتونستم اصلا متوجه فاصلها نمیشم وقتی یک نت اشتباه میزنم به کل آهنگ از یادم میره شما بگو چهار نتشم نمیتونم در بیارم . الان دارم با فایلها میدی کار میکنم شاید فرجی حاصل شد .
اره عزیزم من یادمه اون اوایل که تازه کیبورد شروع کرده بودم گوشم ضعیف بود ولی همین طور بیشتر جلو رفتم به خودم تلقین کردم که داره گوشم قوی می شه تا جایی الان با یه بار گوش کردن آهنگ رو گوشی میزنم . اگرچه میشه یک آهنگ رو با گوش کردن زد ولی باید یک مقدار هم جهت حفظ لطافت نت هااز احساس مایه گذاشت .

azaran123
Saturday 30 October 2010, 01:45 PM
خوب من باید برای اینکه گوشم قوی بشه چی کار کنم و چه طوری رو نت ها قوی بشم . چقدر طول میکشه که با یک بار گوش کردن اهنگ سریع اون رو بزنیم. لطف کنید راهنمایی کنید و بهترین راه و بهترین تجربه رو بهم بدین . من الان هر ملودی که گوش میدم سعی میکنم اون رو بزنم ولی نمیشه و یک چیز الکی در میاد که اصلا با اصل اون اهنگ شبیه نیست و نمیتونم نت اون رو پیدا کنم . یکی از دوستان گفتند که اول باید رو نت ها کار کنی ولی نمی دونم چه طوری وقت کلاس هم ندارم میخوام خودم یاد بگیرم مثل این همه اهنگ ساز که بدون هیچ کلاسی یاد گرفتن . میخوام بهترین راه رو بهم بدین ممنوم .

z_m
Saturday 30 October 2010, 03:46 PM
دوستان من مشکلم اینه که نمیفهم چه نتی داره اجرا میشه که خودم اون رو بنوازم باید کلاس سلفژ برم یا یه جور دیگه هم میشه؟

beta66
Saturday 30 October 2010, 06:44 PM
من روش خودم رو به شما می گم شاید با این روش مشکلتون حل شد .من ابتدا گام کیبوردم رو روی نت دو "C " میزارم و آهنگ رو پلی می کنم و همراه با اون می زنم اگر شبیه اون بود ادامه می دم البته تعداد نت های # رو هم در نظر می گیرم و اگر زیاد بود گام رو عوض می کنم ومثلا با گام دو # یا #Cمی زنم و دوباره آهنگ رو گوش می دم .کلا منظورم اینه که با گام ها آنقدر بازی کنید تا بهترین و روان ترین گام رو پیدا کنید .اینکه شما هر ملودی گوش می دید و پس از نواختن حس می کنید شبیه آهنگ اصلی نیست دلیلش رعایت نکردن گام است. از لحاظ تئوری هم شما با رجوع تئوری گام ها خواهید فهمید در یک گام از چه نت هایی استفاده شده است . اگه باز مشکل داشتید سوال کنید من و دوستان شما را راهنمایی می کنیم. نا امید نشید شما موفق خواهید

ehsanmir
Saturday 30 October 2010, 08:37 PM
سلام دوست عزیز azaran123
اول از هر چیز پیشنهاد میکنم اگر تو فکر حرفه ای شدن هستید سواد موسیقی رو هم یاد بگیرید.حالا نمیگم بطور کامل.ولی حداقل نتها رو بشناسید.گامها رو بشناسید که خیلی کمکتون میکنه.اگر کلاس نمیتوننید برید کتابهای اموزشی کیبرد رو بگیرید.خلاصه سعی کنید از همین اول اصولی برید جلو.چون شناخت گام و اکورد و نت خیلی کمکتون میکنه.حتی در یاد گیری سمعی.
حالا ما فرض رو بر این میگیریم که شما به هیچ عنوان نمیتونی طرف کتاب و نت بری.چون منهم مثل شما شروع کردم.یعنی سمعی.البته 17 -18 سال پیش من سنم کم بود و امکانات هم مثل الان نبود.به هر جهت من خودم بدون معلم در سن 12سالگی کار با کیبرد رو شروع کردم.حالا چطور میشه یه اهنگ رو سمعی در اورد.
شما اول سعی کن اهنگهای کوتاه و ساده رو یاد بگیری.مثلا تو تلویزیون یه تیکه اهنگ رو که خوشت اومد بیا و رو کیبرد اجرا کن.حتی اگر چند ثانیه بیشتر نبود.با کیبرد کار کن.بداهه نوازی کن.از خودت یه چیزهایی بساز.مهم نیست چی.فقط بنواز.هر چقدر هم که بد باشه.با نتهای سیاه کار کن.بذار صداها توی ذهنت بمونه.چند ماهی طول میکشه.بستگی به استعداد و علاقه و تایمی که میزاری داره.ولی عجله نکن.این باعث میشه نتها توی ذهنت بمونند.اهنگهایی که میخوای یاد بگیری رو اول باید حفظ کنی.خوب بهشون گوش کن.اهنگ رو به چند قسمت تقسیم کن.موقعی برو قسمت بعدی که قسمت قبل رو بطور کامل یاد گرفته باشی.برای اجرای اهنگ اول اهنگ مورد علاقه ات رو پلی کن و بعد باهاش بزن.کار سختی نیست.ولی باید اول گوشت رو قوی کنی و اونهم با بازی کردن با کیبرد این اتفاق میفته.بداهه نوازی.با صداهای مختلف.پیانو.ساکس.ترمپت و .........این چیزها تایم مشخصی نداره .فقط باید تمرین کنی و وقت بذاری.
امیدوارم کمکی کرده باشم.بازم سوالی بود من و دوستان در خدمتیم
موفق و موید باشی

joojefarary
Saturday 30 October 2010, 09:50 PM
سلام دوست عزيز ببين خود من كه اين بحث باز كردم همين مشكل داشتم تا حالا كه 9 ماهي گذشته هنوز نميتونم آهنگو سمعي در بيارم ولي به يك نتايجي رسيدم ببين اين بستگي به اين داره چند تا اهنگ حفظ كردي وقتي اهنگرو حفظ كني اون فاصلها توي ذهنت ميشينه . خود من الان دو ماه كه مثلا دو سه تا اهنگ حفظ كردم خيلي ذهنم فرق كرد تا اون موقعي كه فقط از روي نت ميزنم .ولي حالا به اين نتيجه رسيدم كه تو بخواي سمعي كار كني فقط ببين متوجه نميشي چه نتي زده ميشه فقط جوري ميشه كه آهنگ بشنوي بزني وقتي بگن بيار روي كاغذ نتوني . اول يك آهنگ اصولي بزن قشنگ ياد بگير از روي نت وقتي ياد گرفتي يكمي توي ذهنت نشست اون موقع حفظش كن . همين باعث ميشه اون فاصلها توي ذهنت بشينه .

mariwan
Saturday 30 October 2010, 10:43 PM
سلام
من قبل از اينكه نت خواني رو يادبكيرم كلا با كوش كار ميكردم
ولي يك شرط داره
بايد كوشت نت هارو بشناسه كه دو رو شنيدي بدوني اين دو بوده
توي آهنك هاي شرقي اكه مقامها (شما ميكيد دستكاه فكر كنم) رو خوب بشناسي حل ميشه
مث من خودم اينجوري بودم تا اينكه حالا هر آهنكي كوش بدم ميتونم كوشي در بيارم حتى اكه مازور رو مينور هم باشه
ببين آهنك رو كوش كن اكه دستكاه يا مقام رو بيدا كردي حله
مث آهنك روي بيات تركه بس از اون مرز بيشتر نميره
يا ميكن توي صباست بس ببين صبا جه نتهاي داره ديكه بيدا ميشه

beta66 راه باحالي كفتي من هم قب كه تازه شروع كردم اينجوري آهنك رو در مياوردم
ختم كلام جقدر كوش بدي ميتوني بهتر كوشي آهنك رو در بياري
موفق باشيد

z_m
Sunday 31 October 2010, 02:47 PM
من کلا تو تئوری موسیقی خیلی خیلی ضعیفم و کلی سوال تو ذهنم دارم من کتاب تئوری موسیقی خالقی رو دارم میخونم راستی بگم من سنتور میزنما...کلا همین گام برام سواله که چجوری میفهمید مثلا فلان آهنگ با چه گامی شروع میشه؟ شاید سوالم مبتدی باشه ولی چیکار کنم دیگه ذهنم خیلی درگیره...

armashir21
Sunday 31 October 2010, 03:16 PM
به نظر من اگه سلفژ / نت خوانی /کار کنی یا پیانو رو به صورت مقدماتی کار کنی مشکلت رفع میشه.

joojefarary
Wednesday 10 November 2010, 07:47 PM
منم به این نتیجه رسیدم که برم سلفژ شاید فرجی حاصل بشه . خیلی ناراحتم کرد همین که نمیتونم آهنگ گوشی در بیارم همینم باعث شد برام سخت باشه حفظ آهنگ از یاد برم آهنگی قبلا زدم . احساس میکنم سلفژ بتونه کمک کنه . کسی میدونه مدت زمانش چقدر ؟ یعنی دورش چه مدت طول میکشه ؟

joojefarary
Friday 26 November 2010, 08:41 PM
دوستان من رفتم ولی اونجا بهم گفتن هیچ کمکی به گوش نمیکنه سلفژ همین که ساز اصولی یاد بگیری اینگاری سلفژم کار کردی . آیا این حرف درسته ؟ .

beta66
Friday 26 November 2010, 11:32 PM
سلفژ کار کردن در نوازندگی خیلی تاثیر مثبت داره ولی بیشتر , خوانندگان برای تربیت صدا سلفژ کار می کنند.من فکر می کنم یکی از دلیل اصلی ضعف گوش در بعضی نوازندگان آشنایی کم با تئوری و مبانی موسیقی و فعالیت نداشتن در خوانندگی باشه . من قبل از اینکه کاره نوازندگی بکنم خوانندگی می کردم و همین خیلی تاثیر مثبت گذاشت در یادگیری نوازندگی برای من .شما قبل از اینکه بخواهید یک آهنگ رو به صورت گوشی در کیبورد در بیارید سعی کنید چند بار آهنگ رو همراه با خواننده زمزمه کنید تا ملکه ذهنتون بشه بعد با کمی تلاش مطمئن باشید در کوتاهترین زمان می تونید آهنگ به صورت گوشی بزنید و وقتی شما مثلا یک آهنگ 6/8 رو خوب یاد بگیرید تمام آهنگ های 6/8 رو یاد گرفتید فرقی نمی کنه با دست بزنید یا با پا , فقط تمرین کنید و تا وقتی یک آهنگ رو خوب یاد نگرفتید سراغه آهنگ بعدی نرید و سعی کنید حداقل 2 ساعت در روز تمرین داشته باشید . موفق باشید

shadi_atashin
Wednesday 18 May 2011, 10:05 AM
با سلام به تمامی کاربران این قسمت من تازه وارد بحث شما میشم چه نت چه گوشی اینها بستگی به اراده فرد داره دوستان من از 13 سالگی پیانو کارکردم تا الان که 20 سالمه حدودا 8 ساله که کلاسیک میزنم اصلانسراغ گوشی کار کردن نرفته بودم امسال که یکی از دوستام کیبرد داشت رفتم خونشون گفت اهنگی بزن ان هم منو مجبور کرد که بزنم اون هم میدونست که من گوشی کار نکردم گفتم حداقل یکی از اهنگها رو برام زمزمه کن او هم آهنگی رو زمزمه کرد من زدم و اصلا دوستم باور نمیکرد که من اصلان گوشی کار نکردم من تونستم اهنگ رو عین خودش دربیارم من الان 6 ماهه که به عروسی ها هم میرم دیگه کیبرد هم کار میکنم
و این رو نتیجه زیاد کار کردن با گامها میدونم پس شما حداقل گامهای ماژور و مینور را روزی 3 ساعت تمرین کنید فکر کنم 3 ماهه میتونید برسید و بتونید هر اگی رو که گوش میکنید رو بزنید

cx420
Wednesday 18 May 2011, 11:40 AM
سلام منم یه نظر داشتم فکر میکنم سلفژ کمک کنه چون خودم تازه شروع کردم به دردم خورده برای سلفژ ما به نت گوش میدیم که اون نت به ما چی میگه و بعد آوا و خودشو تمرین میکنیم این به گوش ما خیلی کمک میکنه

amir69_k
Saturday 30 June 2012, 10:29 AM
چاره کار عزیزم اول علاقه بعد تمرین هست البته سعی کن نت خونی رو هم بلد باشی البته نواختن از روی نت بحثش جداست ولی حداقل بلد باش نت رو بخونی که یک جا چهار تا عقده خوردن به پستت کم نیاری و سعی کن گوشی که کار میکنی صدا رو فقط بزار روی پیانو و کلا تمرینت روی پیانو باشه گوشت که روی اون کوک شد بقیه رو هم میتونی بزنی من خودم 90 درصد اوقات فقط از صدا پیانو کیبورد پی آ 50 خودم استفاده میکنم و در ضمن سعی کن از قید بند این ریتم ها خالتوری بازار هم بیای بیرون سعی کن موزیک ها رو سبکی یاد بگیر و البته گام ها هم خیلی میتونه بهت کمک کنه که به صورت بداهه بنوازی و در آخر موسیقی رو برای اینکه به خودت آرامش میده بدون نه وسیله ای برای نشون دادن خودت مطمعن باش مورد دوم اگر مورد اول را رعایت کنی خودش به وجود میاد

babakbayat
Wednesday 19 December 2012, 06:48 PM
سلام خدمت دوستان خوبم:در خصوص روشهای یادگیری ساز دو روش وجود داره یکی نتی (کلاسیک) یکی گوشی(کاوازاکی) در هر دو روش به مرور زمان شما باید گوشتون قوی بشه اصطلاحا گوشتون دیاپازون بشه برای این کار بهتون چند تا توصیه می کنم : دوستان کیبوردیست به هیچ عنوان کوک ساز رو بالا و پایین نبرند یعنی از TRANSPOSE ساز به هیچ عنوان استفاده نکنید . من اولین کاری که برای هنرجوهام می کنم اینه که روی TRANSPOSE ساز رو چسب می زنم .دوستانی هم که سازهای دیگری رو کار می کنند سعی حتما یک دستگاه کوک دیاپازون تهیه کنند تا سازشون کوک استاندارد داشته باشه . تمام این صحبت ها برای اینه که گوشتون کثیف نشه (این یک اصطلاح رایجه ) شما باید بدونین هر کلاویه ، فرت ، سوراخ و..... فقط یک صدا داره . به مرور زمان می تونید تشخیص بدید نتی که می شنوید چیه ، فاصله اش با نت بعدی چند پرده است و..... این کار فایده دیگری هم که داره اینه که مجبور می شید گام های دیگری رو هم کار کنید . متاسفانه بیشتر هنرجوها درصد بالایی از اهنگهاشونو در گام لامینور و دوماژور اجرا می کنن که این عادت تا سالها باهاشون می مونه و با TRANSPOSE کردن گام رو عوض می کنن شما این کارو نکنید . صبر داشته باشید تا نت به طور صحیح تو گوشتون بشینه . می تونید این تمرین رو انجام بدید . در روز چند دقیقه یک نت رو بزنید و خوب گوش بدید . مرحله بعد یک نت رو به نت اول اضافه کنیدبا فواصل متغیر تا گوشتون فواصل رو احساس کنه . برای کار کردن یک اهنگ اول باید گام رو تشخیص بدید که گام ماژوره یا مینور و..... که تشخیص این ها با گوش خیلی راحته گام های ماژور با توجه به فواصل گام احساس قدرتمندی دارند ولی گام های مینور معمولا محزون و احساسی هستند یک مدت که کار کنید راه می افتید .( از روش تشخیص بر مبنای نت تونیک و ..... صرف نظر می کنیم ) مهمترین کار اینه که نت تونیک یا اولین نت اهنگ رو تشخیص بدید بقیه کار راحته .سعی کنید برای هر گام مدتی وقت بذارید . مثلا یک هفته یا بیشتر فقط ماژور کار کنید بعد مینور ملودیک یا مینور هارمونیک یا مینور طبیعی و یا گام های پنتاتونیک و .... تا گوشتون با حال و هوای این گام ها یعنی همون فواصل خوب آشنا بشه .از این شاخه به اون شاخه نپرید یک روش رو انتخاب کنید و ادامه بدید . روش نتی باید اموزش داده بشه ولی من خودم اول هنرجوهامو گوشی می کنم بعد نتی البته تئوری موسیقی رو اول تا حد لازم اموزش می دم . تجربه چند سال تدریس بهم یاد داده اگه از روش نتی در ابتدا استفاده بشه هنرجوهارو وابسته می کنه یعنی اگه نت نداشته باشن احساس خوشایندی ندارند یه جورایی کم میارن . مطالب زیاده ولی امیدوارم کمکی به دوستان کرده باشم . اگه سوالی داشته باشید و بتونم کمک کنم خوشحال می شم.