PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک سنتور

jalaladdin
Wednesday 14 July 2010, 06:19 PM
لطفا در مورد کوک دستگاهها در راست کوک برای سنتور توضیحاتی بفرمائیدYou can see links before reply

Mezrab
Wednesday 14 July 2010, 06:59 PM
لطفا در مورد کوک دستگاهها در راست کوک برای سنتور توضیحاتی بفرمائید:9:
You can see links before reply

jalaladdin
Wednesday 14 July 2010, 08:45 PM
من کتاب دوره ابتدای سنتور میزنم برای کوک کردن دستگاه ماهور ،نت ر(زرد ،سفیدوسفیدپشت خرک)در لینک پایین هرسه بکار در نظر گرفته اما درمقدمه دستگاه ماهور کتاب دوره ابتدای سنتور قبل از نت رسفید علامت کرن گذاشته است پس باید ر کرن باشد یا بکار؟راهنمای کنید

You can see links before reply %AF%D8%A7%D9%87

Razoniaz
Wednesday 14 July 2010, 10:27 PM
من کتاب دوره ابتدای سنتور میزنم برای کوک کردن دستگاه ماهور ،نت ر(زرد ،سفیدوسفیدپشت خرک)در لینک پایین هرسه بکار در نظر گرفته اما درمقدمه دستگاه ماهور کتاب دوره ابتدای سنتور قبل از نت رسفید علامت کرن گذاشته است پس باید ر کرن باشد یا بکار؟راهنمای کنید

سلام دوست عزیز
ممنونم که این بحث را اینجا مطرح کردید. دوست عزیز در دستگاه ماهور حتما نیاز هست که یکی از "ر" های زرد یا سفید کرن کوک بشه. چون در گوشه دلکش به "ر" کرن نیاز داریم. در کتاب دوره ابتدایی سنتور زنده یاد استاد پایور "ر" سفید کرن در نظر گرفته شده.

jalaladdin
Thursday 15 July 2010, 05:59 AM
تشکر میکتم از شما
کتاب استاد صبا در راست کوک زده میشه یا در چب کوک؟

Razoniaz
Thursday 15 July 2010, 03:18 PM
تشکر میکتم از شما
کتاب استاد صبا در راست کوک زده میشه یا در چب کوک؟

دوست عزیز کتاب ردیف استاد صبا راست کوک هستش. برای سنتور تا اونجایی که من اطلاع دارم فقط یک کتاب ردیف در چپ کوک موجود هست که کتاب "ردیف دوره عالی چپ کوک" اثر زنده یاد استاد پایور هستش.

jalaladdin
Thursday 15 July 2010, 04:33 PM
ممنون از راهنماییتان

jalaladdin
Saturday 17 July 2010, 07:51 AM
کوک همایون واصفهان مثل هم هستند؟ یا فرق دارند؟

Razoniaz
Saturday 17 July 2010, 09:27 AM
کوک همایون واصفهان مثل هم هستند؟ یا فرق دارند؟

دوست عزیز در دستگاه همایون سل (راست کوک) علاوه بر می بمل هم به می کرن نیاز داریم و هم به می بکار ، در صورتیکه در آواز اصفهان (دو) به جز می بمل فقط به می کرن نیاز هست.
برای همین در دستگاه همایون سیمهای خرک اول (زرد یا سفید) بکار کوک می شود. در آثار زنده یاد استاد پایور می زرد خرک اول بکار کوک می شود و می خرک اول سفید و پشت خرک کرن کوک می شود. ولی در آثار زنده یاد استاد مشکاتیان اغلب خرک اول زرد دو کوک میشود، خرک اول سفید بکار و سیمهای اول پشت خرک کرن کوک می شوند.
ولی در اصفهان چون نیاز به می بکار نداریم هر سه خرک اول (زرد و سفید و پشت خرک) می کرن کوک میشود.

سلام دوست عزیز پس از مراجعه به کتاب دوره ابتدایی سنتور دیدم که توی آواز اصفهان می زرد را بکار در نظر گرفته (مقدمه اصفهان). ولی در کتابهایی مثل 30 قطعه چهارمضراب و غیره می زرد کرن کوک شده. به هر حال عذرخواهی می کنم.

jalaladdin
Saturday 17 July 2010, 12:31 PM
سلام دوست گرامی شما این لینک را دنبال کنید کوک همایون واصفهان یکی در نظر گرفته!

Razoniaz
Saturday 17 July 2010, 01:51 PM
سلام دوست گرامی شما این لینک را دنبال کنید کوک همایون واصفهان یکی در نظر گرفته!

سلام دوست عزیز
اونجا یه اشتباه کوچیک رخ داده که من حتما به آرش عزیز می گم که اصلاحش کنه. در اصفهان هر سه نت "می" خرک اول (زرد، سفید و پشت خرک) کرن کوک می شه چون در اصفهان دو نیازی به می بکار نداریم. ممنون که اطلاع دادید.

سلام دوست عزیز پس از مراجعه به کتاب دوره ابتدایی سنتور دیدم که توی آواز اصفهان می زرد را بکار در نظر گرفته (مقدمه اصفهان). ولی در کتابهایی مثل 30 قطعه چهارمضراب و غیره می زرد کرن کوک شده. به هر حال عذرخواهی می کنم.

jalaladdin
Saturday 17 July 2010, 04:04 PM
سلام دوست عزیز
اونجا یه اشتباه کوچیک رخ داده که من حتما به آرش عزیز می گم که اصلاحش کنه. در اصفهان هر سه نت "می" خرک اول (زرد، سفید و پشت خرک) کرن کوک می شه چون در اصفهان دو نیازی به می بکار نداریم. ممنون که اطلاع دادید.

در کوک شورهرسه ر(زرد ،سفید وپشت خرک)بکار در نظر گرفته!

Razoniaz
Sunday 18 July 2010, 06:49 AM
در کوک شورهرسه ر(زرد ،سفید وپشت خرک)بکار در نظر گرفته!

سلام دوست عزیز
ممنونم بابت اینکه اینقدر دقیق پستها را می خونید. در تاپیک مورد نظر چهارتا ایراد وجود داشت که من خدمت آرش عزیز ارسال کردم تا ایشون تصحیحش کنه: اون چهارتا ایراد عبارت بودند از:

1- در کوک شور و متعلقات "ر" سیمهای زرد کرن کوک می شود.
2- در همایون "می" زرد خرک اول بکار کوک می شود ولی در اصفهان این "می" کرن کوک می شود.
3- در ماهور "ر" سفید کرن کوک می شود.
4- در چهارگاه "می" خرک هشتم زرد بمل کوک می شود نه کرن

jalaladdin
Tuesday 20 July 2010, 10:05 AM
ردیف میرزا عبداله در چه کوکی است؟(چپ کوک یا راست کوک)

Razoniaz
Tuesday 20 July 2010, 11:08 AM
ردیف میرزا عبداله در چه کوکی است؟(چپ کوک یا راست کوک)

سلام دوست عزیز ردیف میرزا عبدالله در حقیقت برای تار و سه تار نوشته شده که توسط آقای پشنگ کامکار و همچنین اگه اشتباه نکنم آقای مجید کیانی برای سنتور تنظیم شده است. این ردیف هم مثل ردیف استاد صبا راست کوک هستش.

jalaladdin
Tuesday 20 July 2010, 08:39 PM
سیم های روی یک خرک سنتور عوض کردم اما هر روز کوک خالی میکند و همچنین یکی از گلهای سنتورم کمی شکاف برداشته است!

Mezrab
Tuesday 20 July 2010, 10:08 PM
سیم های روی یک خرک سنتور عوض کردم اما هر روز کوک خالی میکند و همچنین یکی از گلهای سنتورم کمی شکاف برداشته است!

چرا نمی دید بیرون واستون کوک کنن ؟؟ :106:
سنتورتون مشکل از گوشی هاشه که درست قرار داده نشده، با سیم عوض کردن و .. درست هم نمیشه..بیرونم بدید فکر نکنم کاری بتونید بکنید باید سنتور خوب تهیه کنید.

Razoniaz
Tuesday 20 July 2010, 10:19 PM

سلام دوست عزیز
من در تکمیل صحبت آقا محسن عرض کنم که وقتی سیمها عوض می شه یه مدتی طول می کشه تا سیمهای جدید بتونه کوک نگه داره. اگه کمتر از یک هفته هست که سیمها رو عوض کردید این حالت طبیعیه...

vesall
Tuesday 17 August 2010, 03:59 PM
سوراخی که جلوی سنتور هست ( و مال من نداره ) اون به چه کار میاد ؟ به کار کوک میاد ؟ مال من نداره مشکلی که نیست ؟

Meshkatian
Tuesday 17 August 2010, 04:22 PM
سلام
یه سوال ، شما سنتورتون را با تیونر کوک می کنید صداش بم نمی شه ؟من خودم وقتی کوک می کنم تمام نت ها رو
یه پرده بالاتر می گیریم ، البته باید سنتور تحملش رو داشته باشه ، شما اینکار رو نمی کنید؟

Razoniaz
Tuesday 17 August 2010, 04:58 PM
سلام
یه سوال ، شما سنتورتون را با تیونر کوک می کنید صداش بم نمی شه ؟من خودم وقتی کوک می کنم تمام نت ها رو
یه پرده بالاتر می گیریم ، البته باید سنتور تحملش رو داشته باشه ، شما اینکار رو نمی کنید؟

سلام دوست عزیزم
شما که سنتور رو بیچاره می کنید با این کوک :) شما مطمئنید یک پرده بالاتر کوک می کنید؟ یعنی در این حالت سنتور سل کوک شما باید صدای لا کوک داشته باشه. اینجور خیلی فشار میاد به سنتور بخصوص سیمهای بالایی....

Meshkatian
Tuesday 17 August 2010, 07:13 PM
سلام دوست عزیزم
شما که سنتور رو بیچاره می کنید با این کوک :) شما مطمئنید یک پرده بالاتر کوک می کنید؟ یعنی در این حالت سنتور سل کوک شما باید صدای لا کوک داشته باشه. اینجور خیلی فشار میاد به سنتور بخصوص سیمهای بالایی....
آره یعنی میشه سنتور لا کوک ، من از چند نفر پرسیدم گفتن اکثر نوازنده های بزرگ مثل استاد پایور این کار رو می کنن البته سنتور هم باید خیلی خوب باشه سنتور من که تا حالا دووم اورده :) هیچ مشکلی هم نداره حتی اصلا سیم ها هم نمی برن.ولی اگه فک می کنید سنتور شما دووم نمی یاره ربع یا نیم پرده بالا کوک کنید صداش خیلی بهتر می شه .

jalaladdin
Tuesday 17 August 2010, 07:41 PM
سلام لطفا در مورد سنتور لاکوک و سل کوک و فا کوک وسی کوک توضیح دهید

Mezrab
Tuesday 17 August 2010, 10:26 PM
اصولا فلسفه وجود سنتور های لا کوک این هست که در همنوازی ها و کنسرت ها مخصوصا همنوازی هایی که ارکست زهی توش حضور داره مثل ویلون، کوک ویلون یا کمانچه با سنتور یکی بشه، همونطور که می دونید کوک ساز هایی مثل ویلون همیشه یک پرده بالاتر از کوک سنتور هست، یعنی نت لا در ویلون برابر با نت سل در سنتور هست که مشکل همنوازی ایجاد میکنه..
برای اینکار استادان یا ویلون رو یک پرده پایین تر کوک می کنند یا سنتور رو یک پرده بالاتر، اصولا کوک کردن سنتور سل کوک یک پرده بالاتر کار خطرناکیه!! خیلی امکان پاره شدن سیم ها زیاد هست، شاید در ابتدا پاره نشه اما به مرور زمان که سیم ها نازک تر میشند(کمتر از 0.34 ذخامت) دیگه ممکنه سیم ها یک دفعه ای پاره بشند.
برای همین اگه میخواید سنتورتون یه پرده بالاتر کوک شه لا کوک تهیه کنید بهتره..!
استاد پایور به شخصه اونطور که من مطالعه کردم در ارکستر برای هماهنگی از سنتور لا کوک ساخته استاد ناظمی استفاده میکردند.
کوک سنتور سل کوکشون هم گفته میشه ربع پرده بالا کوک میکردند، این ربع بالا کوک کردن رو من خیلی جاها شنیدم که خوش صدا میکنه ساز رو اما به شخصه امتحان نکردم. این پیشنهاد استادانه.

Razoniaz
Wednesday 18 August 2010, 07:34 AM
سلام لطفا در مورد سنتور لاکوک و سل کوک و فا کوک وسی کوک توضیح دهید

سلام دوست عزیز
سنتورهای معمولی که اغلب استفاده می کنیم سنتورهای سل کوک هستند بدین معنی که در حالت کوک بودن سنتور اگه سیمهای خرک سوم (که ما اون را به نام سل می شناسیم) را به صدا دربیاریم تیونر نت G یا همون سل را به ما نشون خواهد داد. برای بقیه نتها هم به همین صورت مثل خرک هفتم که همون نت "ر" هستش دقیقا صدای "ر" تیونر را می ده.
در سنتور لا کوک سیمها یک پرده بالاتر کوک می شود یعنی در سنتور لا کوک اگه سیمهای خرک سوم را به صدا در بیاریم تیونر به جای نت سل نت لا را به ما نشون می ده. یا مثلا اگه سیمهای خرک ششم را به صدا در بیاریم که ما اون را به عنوان نت دو می شناسیم در حقیقت تیونر نت "ر" را نشون می ده.
سنتور سی کوک هم در حقیقت یک پرده بالاتر از سنتور لا کوک و دو پرده بالاتر از سنتور سل کوک می باشد. یعنی سیمهای خرک سوم اون که در سنتور سل کوک، "سل" کوک می شوند در این سنتورها "سی" کوک می شوند.
طبیعتا برای دسترسی به صدای زیرتر باید اندازه سنتور کوچکتر شود برای همین سنتور لا کوک از سنتور سل کوک کوچکتر است و سنتور سی کوک واقعا کوچیکه و نوازندگی روش مشکله چون به خاطر کوچیک بودن سنتور دقیقا باید مضرابها 3 یا 4 سانتیمتری خرک بخوره اگه یه کمی این فاصله بیشتر بشه فورا مضراب به سیمهای زرد می خوره.
سنتور فا کوک هم همونطور که اسمش پیداست خرک سومش در حقیقت فا کوک میشه. البته من این نمونه سنتور را تا حالا ندیدم. ولی خب طبیعتا باید بزرگتر از سنتور سل کوک باشه.
خب همانطور که دوستان هم گفتند فلسفه استفاده از این سنتورها بیشتر بر می گرده به کارهای ارکستری و همنوازی و ... ولی سوالی که پیش میاد اینه که ما می تونیم به جای استفاده از سنتور لا کوک، در سنتور سل کوک به جای شور سل ، سنتور را شور "لا" کوک کنیم و دقیقا به خواسته خودمون برسیم. پس فلسفه استفاده از سنتور لا کوک چیه؟
من برای این که این بحث طولانی نشه و دوستان هم در این بحث شرکت کنند جواب را به عهده خود دوستان می گذارم.

Mezrab
Wednesday 18 August 2010, 10:28 AM
در پاسخ راز و نیاز عزیز همونطور که بالا هم اشاره کردم شاید تنها ایرادی که بشه گرفت همون پاره شدن و قوس برداشتن صفحه سنتور باشه، از طرفی در اثر این فشار زیاد سنتور به سرعت کوک خالی میکنه و این مناسب نیست. در مجله موزیک ایران سال 1338 شماره های هفتم و هشتم و نهم استاد پایور به طور کامل در مورد کوک صحبت کرده، اونجا ایشون اشاره کردن که استاد ابوالحسن خان صبا طی تحقیقاتی که داشته متوجه شده بهترین صدای تولید شده از سنتور زمانی هست که خرک اول می دیاپازون کوک بشه...حالا اینکه چرا فقط بیان شده که بهترین صدا رو میده.. تا حدی هم درست هست.
اگر ما یک پرده بالاتر کوک کنیم سیم های پشت خرک صدای مناسبی نخواهند داشت، مخصوصا از نت سی به بالا.

Razoniaz
Wednesday 18 August 2010, 10:56 AM
در پاسخ راز و نیاز عزیز همونطور که بالا هم اشاره کردم شاید تنها ایرادی که بشه گرفت همون پاره شدن و قوس برداشتن صفحه سنتور باشه، از طرفی در اثر این فشار زیاد سنتور به سرعت کوک خالی میکنه و این مناسب نیست. در مجله موزیک ایران سال 1338 شماره های هفتم و هشتم و نهم استاد پایور به طور کامل در مورد کوک صحبت کرده، اونجا ایشون اشاره کردن که استاد ابوالحسن خان صبا طی تحقیقاتی که داشته متوجه شده بهترین صدای تولید شده از سنتور زمانی هست که خرک اول می دیاپازون کوک بشه...حالا اینکه چرا فقط بیان شده که بهترین صدا رو میده.. تا حدی هم درست هست.
اگر ما یک پرده بالاتر کوک کنیم سیم های پشت خرک صدای مناسبی نخواهند داشت، مخصوصا از نت سی به بالا.

سلام محسن عزیز
شما دقیقا متوجه منظور من نشدید منظورم این نبود که کوک سنتور رو بالا ببریم، منظورم این بود که با سنتور سل کوک شور "لا" بزنیم. می دونید شوری که با سنتور سل کوک می زنیم شور "سل" هستش، برای اینکه بتونیم شور "لا" بزنیم نیازه که تغییراتی در کوک سنتور بدهیم. مثلا نت "لا" بکار کوک می شه، نت "سی" کرن کوک می شه و ... که در موردش توی تاپیک دستگاههای موسیقی ایرانی حتما توضیح می دم.
ما هر گام شوری را که نیاز داشته باشیم می تونیم روی سنتور "سل" کوک اجرا کنیم. مثلا قطعه "ماهی برای سال نو" اثر اردوان کامکار در گام شور "می" اجرا میشه که بنده این اثر را با سنتور سل کوک اجرا کردم.
سوال من دقیقا این بود که وقتی با تغییر کوک می تونیم هر گامی مثل گام شور "لا" یا شور "سی" را روی سنتور "سل" کوک اجرا کنیم دیگه چه نیازی هست که از سنتور لا کوک و سی کوک استفاده کنیم؟

vesall
Thursday 19 August 2010, 12:05 AM
بابت جوابهایی که در مورد سوراخ سنتور ندادید ممنون !!! :p

Mezrab
Thursday 19 August 2010, 12:22 AM
سلام محسن عزیز
شما دقیقا متوجه منظور من نشدید منظورم این نبود که کوک سنتور رو بالا ببریم، منظورم این بود که با سنتور سل کوک شور "لا" بزنیم. می دونید شوری که با سنتور سل کوک می زنیم شور "سل" هستش، برای اینکه بتونیم شور "لا" بزنیم نیازه که تغییراتی در کوک سنتور بدهیم. مثلا نت "لا" بکار کوک می شه، نت "سی" کرن کوک می شه و ... که در موردش توی تاپیک دستگاههای موسیقی ایرانی حتما توضیح می دم.
ما هر گام شوری را که نیاز داشته باشیم می تونیم روی سنتور "سل" کوک اجرا کنیم. مثلا قطعه "ماهی برای سال نو" اثر اردوان کامکار در گام شور "می" اجرا میشه که بنده این اثر را با سنتور سل کوک اجرا کردم.
سوال من دقیقا این بود که وقتی با تغییر کوک می تونیم هر گامی مثل گام شور "لا" یا شور "سی" را روی سنتور "سل" کوک اجرا کنیم دیگه چه نیازی هست که از سنتور لا کوک و سی کوک استفاده کنیم؟
فهمیدم.
خوب اینکار نیاز به یه تسلط خاصی داره، توی ذهن ما جاافتاده سیم سوم سل هست، حالا اگر بخوایم این رو عوض کنیم و با خودمون بگیم سیم چهارم سل ما خواهد بود به فرض(در صورتی که لا هست) یه ذره با آموخته هامون در تناقض میشه و ممکن موقع اجرا سوتی بدیم به قولی، ایرادی که من به این کار میگیرم همین هست، حالا اگر نتش بر اساس آموخته های ما تنظیم بشه باز میشه این مسئله رو حل کرد.
----------------------------------------------

بابت جوابهایی که در مورد سوراخ سنتور ندادید ممنون !!! :p
اون سوراخ ها فقط به درد سازنده میخوره که اگه پل ها مکانشون مناسب نبود تنظیمشون کنه، کمی تو صدا هم تاثیر داره..نبودش هم مشکلی ایجاد نمیکنه.

Razoniaz
Thursday 19 August 2010, 10:08 PM
فهمیدم.
خوب اینکار نیاز به یه تسلط خاصی داره، توی ذهن ما جاافتاده سیم سوم سل هست، حالا اگر بخوایم این رو عوض کنیم و با خودمون بگیم سیم چهارم سل ما خواهد بود به فرض(در صورتی که لا هست) یه ذره با آموخته هامون در تناقض میشه و ممکن موقع اجرا سوتی بدیم به قولی، ایرادی که من به این کار میگیرم همین هست، حالا اگر نتش بر اساس آموخته های ما تنظیم بشه باز میشه این مسئله رو حل کرد.

خب آقا محسن به نکته خوبی اشاره کردند البته دلایل دیگه ای هم هست از دوستان دیگه کسی نظری نداره?

Bloody_Diamond
Thursday 19 August 2010, 11:38 PM
mezrab جان میشه کمی در مورد کوک دیاپازون توضیح بدین. اگه بتونید مجله ای رو هم که گفتید تو انجمن بزارین تا همه استفاده کنند ممنون میشیم.

راستی استادم به من گفته که سنتور رو با فرکانس 435 کوک کنم تا فشاری به سنتور نیاد. به نظر شما چون 435 حدود ربع پرده از نت اصلی رو کم میکنه، باعث نمیشه صدای نت ها برامون اشتباه جا بیفته؟

Mezrab
Friday 20 August 2010, 11:37 AM
mezrab جان میشه کمی در مورد کوک دیاپازون توضیح بدین. اگه بتونید مجله ای رو هم که گفتید تو انجمن بزارین تا همه استفاده کنند ممنون میشیم.

راستی استادم به من گفته که سنتور رو با فرکانس 435 کوک کنم تا فشاری به سنتور نیاد. به نظر شما چون 435 حدود ربع پرده از نت اصلی رو کم میکنه، باعث نمیشه صدای نت ها برامون اشتباه جا بیفته؟
کوک دیاپازون در واقع همون کوک بر اساس لا 440 هست. اون مجله متاسفانه امکان آپلودش نیست. بعضی جاها با 435 کوک میکنند اما خوب دیاپازون صداش دلنشین تر و بهتر هست..البته گوش هم عادت میکنه ولی تاثیر آنچنانی نداره..به هر حال پیشنهاد میشه دیاپازون کوک کنید.

Bloody_Diamond
Friday 20 August 2010, 12:02 PM
mezrab جان میشه یکم بیشتر در مورد "لا 440" کمی توضیح بدین. چه میشه کرد مبتدی هستیم دیگه؟!
در مورد اینکه ساز رو 440 کوک کنیم آیا فشاری به ساز نمیاد؟ آخه استادم وقتی بهش گفتم 440 کوک کردم گفت 435 کوک کن تا به ساز فشار نیاد .

دیگه نزدیک بود کتک هم بزنه.:21:

Bloody_Diamond
Saturday 21 August 2010, 09:10 AM
یعنی باید در دستگاه تیونر نت مبنا(کلید) رو که قبلاً "دو" بوده را باید "لا" بکنیم. درسته؟
فکر کنم بازم نفهمیدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mezrab
Saturday 21 August 2010, 01:20 PM
یعنی باید در دستگاه تیونر نت مبنا(کلید) رو که قبلاً "دو" بوده را باید "لا" بکنیم. درسته؟
فکر کنم بازم نفهمیدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

مبنا در همه تیونر ها لا هست، و اصلا امکان تغییر توش نیست، چون در همه دنیا لا نت مبنا هست، شما فقط کافیه اون عدد رو تغییر بدی تا لا مبنات فرکانسش تغییر کنه، به تناسب بقیه نت ها هم فرکانسشون کم و زیاد میشند..
440 کوک اصلی هست و به ساز فشاری نمیاد، اگر سیم های ساز خیلی قدیمی یا خیلی نو باشند 435 کوک میکنند که سیم ها زیاد سفت نشه و در نتیجه پاره نشه، وگرنه یک ساز خوب باید با 440 کوک بشه، هیچ فشاری هم روش نمیاد.

milad88
Saturday 21 August 2010, 02:12 PM

دوست عزیز بستگی داره بخوای تک نوازی کنی یا گروه نواازی!!فرکانس نرمال واسه تکنوازی 440

Bloody_Diamond
Monday 30 August 2010, 10:03 PM
با سلام.
من اگه بخوام خرک اول سیم زرد سنتورم رو دو کوک کنم، باید چند سانتی متر خرک رو جابجا کنم؟
ممنون

Mezrab
Monday 30 August 2010, 10:28 PM
با سلام.
من اگه بخوام خرک اول سیم زرد سنتورم رو دو کوک کنم، باید چند سانتی متر خرک رو جابجا کنم؟
ممنون
باید فاصله بین خرک تا کناره سنتور تقریبا برابر 8 سانتی متر باشه، کمتر هم امکان پذیره ولی نه خیلی زیاد!

farid_64
Monday 30 August 2010, 11:34 PM
باید فاصله خرک و کشش خوده سیم یه جوری باشه که صدا خیلی ناجور نباشه سیم اول همینطوری بد صدا هست

ALI2323
Friday 10 September 2010, 01:12 AM
در جواب دوستی که در مورد زه کشی ایرادی داشت.. دوست من از درست بودن گوشی سیم جدید و درست زه کردن سیم مطمئن شو... گل سنتور رو هم فکر نکنم بشه براش کاری کرد...

farid_64
Friday 10 September 2010, 03:23 PM
من یه مدت سنتورم تو یه جای گرم مونده کوک خالی کرده از دیروز دارم کوک میکنم سمهاشم یکم ضعیف شدن با یه اشتباه پاره می شن
واااااااااااااااااااای
که چقدر خسته کنند ست
کاش یک ابتکاری می زدن واسه کوک سنتور
خدا وکلیی کمر درد گرفتم از دیروز
یک دفه باید اینهمه سیم رو هم صدا کوک کنی مخصوصا این کرن که اذیت می کنه
یه ذره اینور اونور باشه سیم های هم خون صدا بد میشه
چه باید کرد

farid_64
Friday 10 September 2010, 03:48 PM

بعد از کوک باید دید صدای سنتورتون بد نشه
منچند سال پیش یه سنتور از استاد قاسمی گرفتم از قدیمی های سنتور هستن الان هم خیلی پیر شدن ساز های خوبی هم می ساختن البته دیگه بازنشسته شدن چون استاد فزیک هم بودن واقعا این کارن
ایشون اعتقادی به 440 لا نداشتن گوشی ساز رو کوک کردن
وقتی آوردم با تیونر تست کردم دیدم دقیقا 375 لا کوک کردن باورتون نمیشه چقدر فواصل نت ها دقیق بود هنوزم در حیرتم
من هم سازم رو 375 کوک میکردم صداش عالی بود
اشتباه کردم از پارسال رو 440 کوک کردم صداش خیلی افت کرد
من هم نمی خواستم گوشم بد عادت کنه اینکارو کردم
بنظرم واسه گروه نوازی باید 440 کوک کرد واسه تکنوازی خیلی مهم نیست باید صدای ساز لطیف باشه

z_m
Sunday 3 October 2010, 08:47 PM
سلام من توی تاپیک آقا مضراب(کوک کامل سنتور) هم سوالم رو راجب کوک سنتور بیان کردم ولی اینجا رو هم دیدم که دوباره راجب این موضوع بحث شده خوب توی یه تاپیک بحث کنید دیگه. ما گیج میشیم یه خورده نظم داشته باشین خوب... حالا به هرحال من اینجا هم مجبورم سوالم رو مطرح کنم این که برای کوک کردن روی نت ر که باید با حرف d نشان دهد، میزنم حرف c را نشان میدهد. با نتایجی که من از صحبتهای شما گرفتم یعنی صدا را یک پرده بم تر نشان میدهد. پس باید سیمها را سفت کنم. اما این کار را کردم و بدتر شد اصلا قاتی پاتی شد. لطفا راهنماییم کنید...

mezrab talae
Monday 4 October 2010, 02:28 PM
من میخوستم بدونم برای سری-کرن-دیز-بمل هر کدوم چقرد بید خرک ها رو جابه جاکرد:30:
نت فا فرقش با نت فا بکار چیه؟:30:

Mezrab
Monday 4 October 2010, 02:38 PM
من میخوستم بدونم برای سری-کرن-دیز-بمل هر کدوم چقرد بید خرک ها رو جابه جاکرد:30:
نت فا فرقش با نت فا بکار چیه؟:30:
شما اول بگو کجا رو میخوای این نت ها رو کوک کنی؟ چون برای همه جا خرک رو جابه جا نمی کنند.

نت فا بکار با فا خالی فرقی نداره، هر دو یکی هستند. بکار علامتی هست که علامات قبلی رو خنثی میکنه.

mezrab talae
Monday 4 October 2010, 02:43 PM
من میخواستم که کوک سنتورم رو از کوک شور به کوک ماهور واصفهان تغییر بدم

ALI2323
Monday 4 October 2010, 09:01 PM
فکر نمی کنم نیازی به جابه جا کردن خرک ها باشه خودشون رو کوک کنی شن خرک هم کوک میشه...

z_m
Wednesday 6 October 2010, 09:32 AM
طبیعتا باید سیمتون رو سفت تر کنید تا به نت ر برسید ... منظورتون از قاطی پاتی شدن چیه ؟ شاید زیاد سیم رو سفت کردین و مثلا بجای D نت E (می) رو نشون داده

ممنون از راهنماییتون ولی آقای هادیان من تمام سیمها رو با تیونر کوک کردم و همه روی نت مربوط به خودشونه و چراغ هم سبز شد ولی الان که صداشون رو در میارم در کل صدای بم گرفته و کلا به هم ریخته طوری که اصلا نمیتونم برم طرفش الان یه هفته هست که تمرین نکردم. میدونید این یعنی چی؟؟ منی که هر روز تمرین میکنم و یه روز نرم سراغش دلم براش تنگ میشه....:17::17::17::17:

z_m
Wednesday 6 October 2010, 11:07 AM
یک سوال دوست عزیز:
اخیرا اتفاقی برای سنتورتون نیفتاده ؟؟؟ این خیلی غیر طبیعیه که سنتور رو کوک کنی و بعد صداشون افت کنه و پایین بیاد

شاید هم گوشیهای سنتورتون شل شده باشه و وقتی کوک میکنید ،کوک رو برمیگردونه

نه اتفاق خاصی که نیفتاده. اولین بارم هست که کوک کردم. ولی نمیدونم چرا اینجوری شد. صداش یه جور خاصی انگار یه سبک جدید شده. نمیدونم شماها تا حالا براتون همچین اتفاقی افتاده؟؟//؟:40::40:

z_m
Wednesday 6 October 2010, 11:39 AM
زهرا خانوم یه نگاه به بدنه سنتورنون بکنید ببینید احیانا خدای نکرده شکافی درزی ترکی ایجاد نشده باشه ... مخصوصا کلاف سمت گوشی ها

این حالتی که شما میگی رو من در سنتورهایی که تازه سیمکشی شدند دیدم که بخاطر نویی سیمها معمولا دو یا حداکثر سه دست کوک که بشن دیگه افت کوکی ندارند ... درضمن ممکنه گوشیهای سنتورتون هم شل شده باشه

بهرحال پیشنهاد میکنم ببرینش پیش استادتون تا دقیقا علتشو بهتون بگه ... فکر کنم با آقای بشردوست کارمیکنید! درسته؟

اولا که من زهرا نیستم زینب هستم. نه اتفاقا همین الان دیدم نه خدا رو شکر اتفاقی براش نیفتاده. بله با آقای بشر دوست کار می کنم. سنتورمم سالاری هست اتفاقا 2-3 بار دادم خودشون کوک کردن اما ایندفه گفتم خودم کوک کنم اتفاقا آقای بشر دوست هم گفتن آره خودت کوک کن بیار ببینم. اما هنوز فرصت نشده ببرم پیششون. حالا باید تا هفته دیگه صبر کنم ببینم چی میشه. ولی تا اون موقع من میمیرم. منظورتون از اینکه گوشیشهاش شل شده یعنی همون سیخ فلزی های سمت راست سنتور هست؟ نه اونا هم سفتن....:17::17::17:

z_m
Wednesday 6 October 2010, 12:09 PM
ببخشید بابت اشنباه گفتن اسمتون ... بله منظورم از گوشی ،میله های فلزی سمت راست هست که سیمها به دورش پیچیده شده ... پس با این توصیفاتی که شما میکنید راه دیگه ای به ذهنم نمیرسه جزاینکه توی کوک اشتباهی مرتکب میشید .شرمنده اگه کمکی نتونستم بکنم
-مطمئن بشید که تیونرتون روی 440 هست
-از جای دقیق خرکها اطمینان پیدا کنید.
- مطمئن بشید که سنتورتون درجای معتدلی قرار داره و تحت رطوبت زیاد نباشه.
- اگر سنتورتون رو تازه خریدید این میتونه تاحدودی طبیعی باشه بخاطر نو بودن ساز

خواهش میکنم... سنتورم رو 10 ماهی هست که خریدم.جای خرک ها هم عوض نشده چون اصلا بهشون دست نزدم. جاش هم خوبه. حالا دعا کنید حالش خوب شه...:17:
از راهنماییهای شما هم خیلی خیلی ممنون.

Mezrab
Wednesday 6 October 2010, 01:43 PM
خواهش میکنم... سنتورم رو 10 ماهی هست که خریدم.جای خرک ها هم عوض نشده چون اصلا بهشون دست نزدم. جاش هم خوبه. حالا دعا کنید حالش خوب شه...:17:
از راهنماییهای شما هم خیلی خیلی ممنون.
زینب خانوم، احتمال میدم سازتون نیم پرده پایین تر کوک شده که وقتی یک نتی رو با 440 کوک کردید با نتای دیگه هماهنگ نبوده، به هر حال به استادتون نشون بدید و حتما ایراد کارتون رو جویا بشید تا بعد ها هم ترسی از کوک ردن نداشته باشید:26:

ALI2323
Wednesday 6 October 2010, 10:20 PM
من هم یه سوالی دارم تیونر من خودش ربع پرده ها رو داره...اما اسم سیم ها رو اشتباه میده مثلا مینویسه 3c . 4a این یعنی چی؟ من گوشی به سختی کوک میکنم و چون سازم نو هستش و خیلی گرون خردیم میترسم کوکش کنم چی کار کنم تا تینر کوک کنم؟
راستی خرک اول زرد و تی روی دو کوک باشه، چطوری با تیونر کوک میشه؟
مرسی

z_m
Saturday 30 October 2010, 03:56 PM
دوستان من یه برنامه ای از آقای پژمان آذر مینا دیدم که گفتن برای کوک سنتور با تیونر نتهایی که کرن هستن رو روی 427 کوک کنیم یعنی نتهایی که علامت خاصی ندارن رو روی 440 هرتز و کرن ها رو روی427 هرتز..
:30:میخوام خواهش کنم از بچه هایی که خودشون سازشونو کوک میکنن اینکارو بکنن ببینم درسته میشه یا نه؟ چون من خودم یه بار کوک کردم برا هفت پشتم بسه:38: بعد یه سوال دیگه که نتهای بمل رو رو چه فرکانسی باید کوک کرد؟

Mezrab
Saturday 30 October 2010, 05:35 PM
دوستان من یه برنامه ای از آقای پژمان آذر مینا دیدم که گفتن برای کوک سنتور با تیونر نتهایی که کرن هستن رو روی 427 کوک کنیم یعنی نتهایی که علامت خاصی ندارن رو روی 440 هرتز و کرن ها رو روی427 هرتز..
:30:میخوام خواهش کنم از بچه هایی که خودشون سازشونو کوک میکنن اینکارو بکنن ببینم درسته میشه یا نه؟ چون من خودم یه بار کوک کردم برا هفت پشتم بسه:38: بعد یه سوال دیگه که نتهای بمل رو رو چه فرکانسی باید کوک کرد؟
بله! درسته! این رو من تو اون تاپیک کوک ساز هم گفتم که یکی از راه های کرن کوک کردن همین 427 هست!
نتهای بمل هم فرکانس نیاز ندارند! شما وقتی قرار باشه سی رو بمل کوک کنی تیونر دو تا حالت رو بسته به نوع مدلش و ساختش نشون میده! بعضی ها بر حسب دیز نشون میدند و بعضی ها بر حسب بمل.
اگر بر حسب بمل نشون بدند، سی بمل رو به صورت Bb که b علامت بمل هست نشون میده و چراغ هم باید سبز بشه.
اما اگر بر حسب دیز نشون بده، نت قبلی به علاوه علامت دیز رو نشون میده. یعنی سی بمل رو به صورت لا دیز یا A# نشون میده.

پ.ن: من آخر نفهمیدم چی کار کرده بودید که سنتورتون سیم هاش اونطوری کوک شده بود! امکان نداره یه سازی بر حسب قوانین و اصولی کوک شده باشه صدای نامطلوب بده. ایندفعه کوک کنید، ببرید پیش استادتون بگید من اینطوری کوک کردم، اشکال کار از کجاست و کجا اشتباه کردم.

z_m
Sunday 31 October 2010, 02:37 PM
ممنون آقا محسن از راهنماییتون اشکال اوندفمو فهمیدم چی بوده ... حالا هنوز کوک سنتورم خالی نشده ایشالا ایندفعه طبق گفته های شما پیش میرم ببینم چی میشه...

jalaladdin
Sunday 31 October 2010, 07:35 PM
سیمهای زرد سل سنتورم کوک میکنم مدام کوک خالی میکنه چکارکنم؟

mojtaba_bahador
Sunday 31 October 2010, 07:43 PM
سیمهای زرد سل سنتورم کوک میکنم مدام کوک خالی میکنه چکارکنم؟
1- گوشی ها رو سفت تر کن (خیلی آروم بهشون ضربه بزن تا یه ذره برن داخل تا سفت بشن) 2 سه تا ضربه بزنی کافیه. با آچار کوک میتونی ضربه بزنی

2- سیم ها رو عوض کن.

3- سیم مفتول روی خرک رو عوض کن.

4- سیم مفتول لبه های ساز رو عوض کن

اگر با 4 مورد بالا رفع نشد، سازت رو عوض کن.
موفق باشی:am

jalaladdin
Monday 1 November 2010, 05:25 AM
سلام دوست عزیز ممنون از راهنمائیتان گوشیهای سنتور و سیمها را عوض کردم بعد از چند بار مضراب زدن روی سیمهای زرد سل کوک خالی میکنه اگر سیم مفتولی روی خرک و لبه ساز عوض کنم تغییری در صدای آن پیش نمیاید؟
در حالیکه صفحه سنتور یعنی گل پشت خرک سنتور به اندازه تار موی شکاف برداشته آیا این شکاف تاثیری در صدای سنتور داد یا نه؟

mojtaba_bahador
Monday 1 November 2010, 08:43 AM
سلام دوست عزیز ممنون از راهنمائیتان گوشیهای سنتور و سیمها را عوض کردم بعد از چند بار مضراب زدن روی سیمهای زرد سل کوک خالی میکنه اگر سیم مفتولی روی خرک و لبه ساز عوض کنم تغییری در صدای آن پیش نمیاید؟
در حالیکه صفحه سنتور یعنی گل پشت خرک سنتور به اندازه تار موی شکاف برداشته آیا این شکاف تاثیری در صدای سنتور داد یا نه؟
وقتی شما گوشی و سیم رو تازه عوض میکنی حداقل باید 5 شش بار بصورت مداوم کوک کنی و با مضراب ضربات محکمی به سیم بزنی تا سیم انبساطی که لازم داره رو پیدا کنه. معمولا با 5 شش بار کوک کردن و ضربه زدن این مشکل حل میشه

در سنتورهای قدیمی، جنس مفتول روی خرک و گوشه های ساز از فولاد بود که بعد از گذشت زمان روی مفتولها شکافی باز میشد که باعث پاره شدن سیم و همچنین یک صدا نشدن چهار سیم و در اکثر مواقع بد صدا شدن صدای ساز میشد. اما سیم مفتولهای جدید از جنس استیل هست که بسیار بسیار عالی هستن. من توصیه میکنم اگر براتون این امکان وجود داره تمام مفتولها رو به جنس استیل تغییر بدید. چون اگر یکی از مفتولها از استیل باشه و بقیه فولاد، 100% در صدای نتها تفائت احساس میشه. البته این تفاوت رو همه نمیتونن تشخیص بدن.

اگر ساز شما کوچکترین شکستگی و یا مویه ای داشته باشه بسیار زیاد در صدای ساز تاثیر داره و به نظر بنده دیگه ساز نیست. حتی اگر با چسب محکم بشه. چون به صفحه سنتور فشار خیلی زیادی وارد میشه و وقتی در ساز مویه اس ایجاد شده یعنی اون ساز به صورت صحیحی پل گذاری نشده و جنس چوبش اصلا خوب نیست.

در پایان هم نظر شخصیم رو بگم و برم:
اگر بخوای از نوازندگی خسته نشی و هر روز نسبت به دیروز علاقه بیشتری به ساز پیدا کنی هر چقدر هم که مبتدی باشی باید یک ساز عالی تهیه کنی. چون سازهای بد صدا انسان رو خسته میکنه و باعث دل زدگی میشه.

salarix20x
Sunday 14 November 2010, 12:20 PM
دوستان من تو انجمن زیاد گشتم اما جواب این سوالو کامل ندیدم

آهنگ خیانت - چهار مضراب - سنگ صبور ( تمامی آهنگهای فیلم سنتوری) اگه ممکنه کوک کاملشو واسه هر کدوم اینجا بزارین ممنون

jalaladdin
Sunday 21 November 2010, 09:08 AM
برای کوک نوا لا پشت خرک باید کرن باشد به چه صورت این لای پشت خرک کرن کوک کنم

Razoniaz
Sunday 21 November 2010, 11:19 AM
برای کوک نوا لا پشت خرک باید کرن باشد به چه صورت این لای پشت خرک کرن کوک کنم

سلام دوست عزیز
البته همیشه در نوا "لا" پشت خرک کرن کوک نمی شود ولی در قطعاتی مانند "چهارمضراب ارکستر و سنتور" زنده یاد استاد مشکاتیان و ... باید لا پشت خرک مانند لا سفید کرن کوک بشه.
کوک کردنش هم خیلی راحته. همونطور که می دونید برای به دست آورد کوک لا بمل پشت خرک و لا کرن سفید، خرک چهارم یا همون خرک لا را یه مقدار به سمت راست می کشیم. برای این که لا پشت خرک کرن کوک بشه خرک را یه کم به سمت چپ می کشیم تا با خرکهای سل و سی و ... همردیف بشه. فقط در این مرحله نیاز به کوک داریم یعنی کوک سیمهای "لا" را باید از چیزی که هست یه کم بالاتر ببریم تا به لا کرن برسیم می تونیم سیمهای لا زرد رو مبنا قرار بدیم.

jalaladdin
Sunday 21 November 2010, 11:27 AM
همونطور که می دونید برای به دست آورد کوک لا بمل پشت خرک و لا کرن سفید، خرک چهارم یا همون خرک لا را یه مقدار به سمت راست می کشیم. برای این که لا پشت خرک کرن کوک بشه خرک را یه کم به سمت چپ می کشیم تا با خرکهای سل و سی و ... همردیف بشه.

در مورد گفته بالایتان بیشتر توضیح دهید

Razoniaz
Sunday 21 November 2010, 12:45 PM
همونطور که می دونید برای به دست آورد کوک لا بمل پشت خرک و لا کرن سفید، خرک چهارم یا همون خرک لا را یه مقدار به سمت راست می کشیم. برای این که لا پشت خرک کرن کوک بشه خرک را یه کم به سمت چپ می کشیم تا با خرکهای سل و سی و ... همردیف بشه.

در مورد گفته بالایتان بیشتر توضیح دهید

ببینید دوست عزیز اگه در کوک شور نگاهی به خرکها بندازید می بینید که همه خرکها در یک ردیف هستند به جز خرک "لا" علتش اینه که در کوک شور اغلب نتهای سیمهای سفید با نتهای هم اسمشون در پشت خرک یکسان کوک می شن. مثلا سی سفید بمل و سی پشت خرک هم بمل یا دو سفید بکار و دو پشت خرک هم بکار و ...
ولی در مورد نت لا چون هم نیاز به لا کرن داریم و هم لا بمل خرک را یه کم به سمت وسط صفحه می کشیم تا طول سیمهای پشت خرک زیادتر بشه و در نتیجه کوکش پایینتر بیاد (بمل بشه). اگه این خرک مثل بقیه خرکها در یک ردیف باشه هر دوطرف یک کوک از "لا" می تونیم داشته باشیم.
در کوکهای دیگه مثلا همایون (البته در سبک زنده یاد استاد مشکاتیان) که هم نیاز به می کرن و هم نیاز به می بکار داریم خرک اول را کمی به سمت وسط صفحه می کشیم تا سیمهای سفیدمون رو می بکار و سیمهای پشت خرک رو کرن کوک کنیم.
امیدوارم که متوجه شده باشید اگه سوالی بود حتما در خدمت شما هستم.

jalaladdin
Sunday 21 November 2010, 02:44 PM
برای کوک ماهور لای سفید خرک چهارم را بکار کوک میکنیم
آیا کوک پشت خرک خودکار لا بمل کوک میشود یا باید خرک جابه جا بشود؟

mahdi9052
Saturday 4 December 2010, 06:25 AM
سلام ببخشید من سنتور نمیزنم ولی یه سوال دارم برای نواختی آهنگهای خارج از دستگاه های ایرانی مثلا یه قطعه پاپ میشه سنتور رو کوک کرد؟چه جوری؟مثلا تو فیلم علی سنتوری سنتور رو چه جوری کوک کرده بودند؟

salarix20x
Saturday 4 December 2010, 08:52 PM
ممنون ولی میشه بگین با تیونر مینور رو چطور کوک می کنند

jalaladdin
Wednesday 15 December 2010, 05:10 PM
لطفا برنامه کوک سنتور بگذارید(تیونر)

hosseinhs70
Saturday 15 January 2011, 09:15 AM
با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی
الگوی نت های سه ناحیه ی سنتور در کوک های مختلف ( راست کوک )
1- برای کوک شور سل ( فرود به سل )
و مشتقات آن ( ابوعطا ، بیات ترک ، افشاری ، دشتی )
لینک دانلود عکس :

You can see links before reply (You can see links before reply)
You can see links before reply .jpg

2- کوک سه گاه ( فرود به لاکرن )
لینک دانلود عکس :

3- کوک همایون ( فرود به سل )
اصفهان ( فرود به دو )
لینک دانلود عکس :

لطفا توجه کنید که : کوک ماهور و کوک راست پنجگاه یکسان است.

4- کوک ماهور ( فرود به فا )
لینک دانلود عکس :

5- کوک چهارگاه ( فرود به دو )
لینک دانلود عکس :

6- کوک نوا ( فرود به دو )
لینک دانلود عکس :

توجه کنید که : کوک ماهور و کوک راست پنجگاه یکی است.

7- کوک راست پنجگاه ( فرود به فا )
لینک دانلود عکس:

نکته مهم : تفاوت بین راست کوک و چپ کوک
از نظر کیفیت ( ملودی ) هیچ تفاوتی نمی کند ، فقط تغییر در تن می باشد ، بنابراین علائم ترکیبی آن تغییر می کند ، به عبارت دیگر در چپ کوک صدا زیرتر است.
امیدوارم که این مطالب برای شما مفید باشد.
موفق باشید.

jalaladdin
Saturday 15 January 2011, 04:07 PM
سلام در کوک اصفهان هر سه می خرک اول کرن هستند و در نوا لای پشت خرک نیز باید کرن باشد

Mezrab
Saturday 15 January 2011, 04:15 PM
سلام در کوک اصفهان هر سه می خرک اول کرن هستند و در نوا لای پشت خرک نیز باید کرن باشد
خیر، در سنتور اصفهان رو با کوک همایون اجرا می کنند، لذا خرک اول می زرد ها بکار کوک میشه، در گذشته های خیلی دور و در همایون این خرک هم می کرن بوده اما امروزه دیگه بکار استفاده میشه.

jalaladdin
Sunday 16 January 2011, 05:47 AM
در کوک همایون خرک اول می زرد بکار کوک میشه و خرک اول می سفید و می پشت خرک کرن کوک میشود ولی در اصفهان هر سه کرن کوک میشود من اینها را پرسیدم

vesall
Sunday 23 January 2011, 11:20 AM
عکسها ف.یل.تر هستند که !

sedx
Sunday 23 January 2011, 11:33 AM
کوک هایی که دادین خیلی مفید بود ممنون .