PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بررسی نوازندگان سنتور

sepsan25
Thursday 15 July 2010, 07:07 PM
سلام دوستان در این تاپیک با تجزیه و تحلیل دقیق سبک و تکنیک و... نوازندگان سنتور می توانیم اطلاعاتی بدست بیاوریم که هنگام الگوبرداری از ان بزرگان فقط از روی نادانی کارهای انها را تکرار نکنیم بلکه فقط از انها برای بهبود کار خود کمک بگیریم خواهش می کنم این تاپیک را همراهی کنید

sepsan25
Thursday 15 July 2010, 07:54 PM
برای شروع کار به نظرم بهتر است از نوازندگان قدیمی شروع کنیم و فکر کنم قدیمی ترین نوازنده ای که که نسبت به بقیه اطلاعات بیشتری از ان داریم حبیب سماعی باشد پس لطفا هر نظر و اطلاعاتی درباره ی حبیب سماعی دارید برایمان بگویید

sepsan25
Thursday 15 July 2010, 08:06 PM
او فرزند سماع حضور و تنها شاگرد باقی مانده از اوست او مقدمات موسیقی را با فراگیری تمبک اغاز کرد و مدت ها پای ساز پدر ضرب می گرفت و با مراقبت و پشتکار پدر نوازنده ی منحصر به فرد درجه اول عصر خود شد تنها 4 نفر توانستند از کلاس او استفاده نمایند از جمله ابوالحسن صبا ونورعلی برومند وقباد ظفر ومرتضی عبدالرسولی.
او در سال 1280 متولد ودر سال 1325 فوت کرد
بیوگرافی کوچکی بود از حبیب سماعی حالا نظر خود را دربارهی نوازندگی او بگویید

Mezrab
Thursday 15 July 2010, 08:08 PM
متاسفانه من قطعات زیادی از این استاد نشنیدم، اما مطالبی رو در مورد مسلط بودن ایشون بر ساختمان سنتور سازی و چو شناسی و همچنین مسائلی درباره سنتور که فقط از ایشون بیان شده مطالعه کردم. اگر کارهایی از ایشون به جا مونده لطفا قرار بدید که استفاده کنیم.

sepsan25
Sunday 18 July 2010, 10:56 AM
مثل اینکه دوستان چیز زیادی از حبیب سماعی نمی دونستند پس بحث بعدیمون رو می ذاریم برای استاد رضا ورزنده خواهش می کنم اگر نظری راجع به استاد دارید بیان کنید

Razoniaz
Sunday 18 July 2010, 11:40 AM
دوست عزیزم سلام
حقیقتش هدف شما از این تاپیک برای من و شاید برای بعضی از دوستان دیگه دقیقا مشخص نباشه. ببینید هدفی که مطرح کردید خیلی کلیه. اگه منظورتون بحث و بررسی پیرامون نوازندگان سنتور باشه که خب توی بخش نوازندگان سنتور مطرح شده و کامل در مورد هر نوازنده توضیح داده شده. و اگه هدفتون چیز دیگه ای هست لطف کنید واضحتر و شفافتر بیان کنید.
شما هدف از تاپیک را توی پست اول اینطور بیان کردید : "سلام دوستان در این تاپیک با تجزیه و تحلیل دقیق سبک و تکنیک و... نوازندگان سنتور می توانیم اطلاعاتی بدست بیاوریم که هنگام الگوبرداری از ان بزرگان فقط از روی نادانی کارهای انها را تکرار نکنیم بلکه فقط از انها برای بهبود کار خود کمک بگیریم خواهش می کنم این تاپیک را همراهی کنید "... ولی اینکه بیایم زندگینامه یه نوازنده را اینجا بررسی کنیم فکر نکنم ربطی به هدف تاپیک داشته باشه.
به نظره من بهتره تخصصی تر روی این قضیه کار بشه مثلا وقتی صحبت از ورزنده می شه یکی دوتا نمونه کارهاش اینجا قرار بگیره و مواردی مثل بداهه نوازی، که ایشان بسیار توی اون مسلط بودن مطرح بشه و بعد پرداخته بشه به این که چرا ورزنده مثلا در بداهه خیلی قوی بوده؟ و علت هاش عنوان بشه. تا الگویی بشه برای ما.
البته این کار تخصصی هستش و نیاز به زمان و تلاش بسیاری داره ولی مطمئنم ارزشش رو خواهد داشت.

sepsan25
Sunday 18 July 2010, 12:33 PM
هدف من دقیقا این بود که بیایم سبک و تکنیک نوازندگان سنتور را بررسی کنیم اگرهم زندگینامه حبیب سماعی رو نوشتم تنها جنبه ی اشنایی داشت .
من با نظراته شما کاملا موافقم و هر کاری که صلاح می دونید رو پیشنهاد بدین تا دوستان دیگر هم در این بخش ما رو همراهی کنند . و در اخر خواهش می کنم کمک کنید این تاپیک رو سروسامان بدیم حتما کمک بزرگی به هممون می کنه .
ممنون

Khashayar
Sunday 18 July 2010, 05:23 PM
درود
کار بسیار عالی هست...تبریک میگم امیدوارم با دوستان سنتور نواز این تاپیک به یکی از تاپیک های اصلی بخش سنتور تبدیل بشه...
در بخش تار هم چنین تاپیکی زدیم اما فعلا خوابیده به خاطر کم بودن تعداد تار نوازان اما بخش سنتور به خاطر کاربر زیاد میتونه خیلی خوب پیش بره این تاپیک..
پاینده باشید

sepsan25
Sunday 18 July 2010, 10:00 PM
دوستان چرا کسی کمکی نمیکنه !!!!!!!!!!!:45:
نذارید این بخش هم مثل بخش تار بشه !!!!!!!
:42::42:

Razoniaz
Wednesday 21 July 2010, 10:27 AM
سلام دوستان
من از سپهر عزیز ممنونم که این بخش رو ایجاد کردند و اینکه نگران این بخش هستند. برای اینکه به یاری خدا این قسمت که می تونه خیلی هم مفید واقع بشه فعالیتش رو شروع کنه نیاز به کمک تک تک شما عزیزان هستش که مطمئنم از هیچ کوششی دریغ نخواهید کرد.
برای شروع همانطور که سپهر عزیز خواسته بودند من از زنده یاد استاد رضا ورزنده شروع می کنم. یه بیوگرافی جزیی، یه قطعه و بعد می پردازم به نکاتی که از نظر من در نوازندگی این بزرگوار حائز اهمیت هستش.

بیوگرافی و زندگینامه
رضا ورزنده (غلامرضا مرشد ورزنده) 1355 – 1305
• نوازنده سنتور .
• شاگرد مرشد ورزنده (پدرش)، بهره گيري غيرمستقيم از سنتور حبيب سماعي ، پيانوي مرتضي محجوبي ، و ساير اساتيد شناخته شده.
• مهاجرت از کاشان به تهران و ورود در راديو ، كار با نوازندگان و خوانندگان مختلف راديويي ، تكنوازي و همنوازي ، كار در اركستر ًً گلها ً.

این هم تکنوازی این استاد عزیز در آواز دشتی (You can see links before reply)

این قطعه تا اونجایی که من ازش استنباط می کنم باید در دشتی "سی" باشه (چپ کوک)

و اما نکاتی که درخصوص نوازندگی زنده یاد ورزنده به نظر من می رسه به شرح زیر هستش:
1- بداهه نوازی بسیار قوی- که این یکی از خصوصیات بارز زنده یاد استاد ورزنده هست که به اون شهرت داره.
2-قدرت فوق العاده در اجرای دقیق و زیبای پاساژها (برای نمونه به ثانیه اول و زمان 2:22 دقت کنید)
3- اجرای بسیار زیبا و دقیق مضرابهای ریز
4- استفاده از قطعات ضربی در ردیف نوازی که باعث می شه ردیف نوازی ایشون خشک و خسته کننده نباشه.
5-رعایت نوانس ها - دقیقا به قطعه گوش کنید و به بازی مضرابها و شدت و ضعف مضرابها دقت کنید. واقعا زیباست.
6- احساس- این یکی بیش از عوامل دیگه توی این قطعه خودنمایی می کنه. واقعا ایشون با احساس ساز می زدن.

ولی چیزی که برام جالب بود این بود که آقای ورزنده بیشتر از یک پوزیسیون که همون سیمهای سفید باشه استفاده می کردند و از پوزیسیون سیمهای زرد و پشت خرک به ندرت استفاده می کردند. البته فکر کنم زنده یاد استاد پایور استفاده تقریبا مساوی از هر سه پوزیسیون را در سنتور نوازی رواج دادند.

به هر حال خوشحال می شم بقیه دوستان هم استنباط شون از این قطعه و مواردی که به نظرشون می رسه رو بنویسند...

Mezrab
Wednesday 21 July 2010, 11:05 AM
یکسری توضیحات در مورد نوازندگی ایشون در کتاب راز آشکارا منتقل شده..ایشون آدم تنهایی بودند و شاگرد چندانی هم نداشتند، مضراب هاشون به شل قاشق بود و سنتور خاصی داشتند، سنتورشون سیم های زرد نداشته اصلا..به هر حال سبک خاصی برای خودشون داشتند..کم بوده از این استادان...

sepsan25
Wednesday 21 July 2010, 11:59 AM
دوستان استاد ورزنده از مضراب های مخصوص خود که حلقه نداشته و شبیه قاشق بوده استفاده می کرده که خیلی ها احتمال می دهند که اصل مضراب به همین صورت بوده به شما به نظر شما استاد ورزنده برای استفاده از این نوع مضراب دلیل خاصی داشتند و اینکه ایا این مضراب ها نسبت به مضراب های حلقه دار کنونی مزیت خاصی دارند به هر حال این موضوع هم جز بررسی نوازندگی استاد به حساب میاد
با تشکر

sepsan25
Wednesday 28 July 2010, 08:43 PM
دوستان سنتور نواز کجایید !!!!

nazi-santoori
Wednesday 28 July 2010, 09:47 PM
دوستان استاد ورزنده از مضراب های مخصوص خود که حلقه نداشته و شبیه قاشق بوده استفاده می کرده که خیلی ها احتمال می دهند که اصل مضراب به همین صورت بوده به شما به نظر شما استاد ورزنده برای استفاده از این نوع مضراب دلیل خاصی داشتند و اینکه ایا این مضراب ها نسبت به مضراب های حلقه دار کنونی مزیت خاصی دارند به هر حال این موضوع هم جز بررسی نوازندگی استاد به حساب میاد
با تشکر
درود دوست گرامی.
راستش من هنوز در حدی نیستم که بتونم توی این بحثهای تخصصی شرکت کنم اما خب این دلیل نمیشد که نیام و یه خدا قوت جانانه بگم بهت و اینکه امیدوارم دوستان با تجربه لطف کنن و بیان شرکت کنن توی مباحث تا امثال من هم استفاده کنیم.
اما در مورد نوع مضرابها با اطلاعات ناقصم انگار که این مضرابهای امروزی شکل تکامل یافته اون مضرابهاست و اینکه فک نمیکنم اون مضرابهای قاشقی مزیتی خاصی داشتند و خب اقتضای اون زمان بوده.
موفق باشید

Mezrab
Wednesday 28 July 2010, 11:05 PM
اون زمان هم مضراب ها همین شکلی بودند، اما ایشون فقط با مضراب خودش میتونسته بنوازه، نقل شده در مجلسی مضراب استاد ورزنده توسط بچه های کوچیک موجود در مجلس میشکنه، نوازندگان دیگه میگند مضراب بدیم خدمتتون اما تشکر میکنه و میره در حیاط از چوب درخت یک مضراب برای خودش میسازه..

sepsan25
Thursday 29 July 2010, 11:59 AM
من از خیلی از نوازنده های با تجربه که پرسیدم می گن استاد ورزنده با اون مضراب ها کارهیی رو می کرد که هیچ سنتور نوازی نمی تونه بکنه مخصوصا اون پاساژهای سریعش !

Razoniaz
Sunday 1 August 2010, 11:16 AM
من از خیلی از نوازنده های با تجربه که پرسیدم می گن استاد ورزنده با اون مضراب ها کارهیی رو می کرد که هیچ سنتور نوازی نمی تونه بکنه مخصوصا اون پاساژهای سریعش !

یعنی مضرابهاش جوری بودن که با اونها می تونسته اون پاساژهای سریع رو اجرا کنه؟ از دوستان کسی عکسی از این نمونه مضرابها نداره؟

sepsan25
Tuesday 3 August 2010, 10:12 AM
من اون نوع مضراب ها رو از نزدیک دیدم شبیه همین مضراب های معمولیه ولی یه مقدار بزرگتر و درازتر بودن و حلقه نداشتن

sepsan25
Wednesday 11 August 2010, 11:50 AM
دوستان مثل اینکه زیاد از استاد ورزنده استقبال نشد به نظر شما نوازنده ی بعدی کی باشه

sepsan25
Wednesday 11 August 2010, 08:00 PM
درود دوست گرامی.
راستش من هنوز در حدی نیستم که بتونم توی این بحثهای تخصصی شرکت کنم اما خب این دلیل نمیشد که نیام و یه خدا قوت جانانه بگم بهت و اینکه امیدوارم دوستان با تجربه لطف کنن و بیان شرکت کنن توی مباحث تا امثال من هم استفاده کنیم.
اما در مورد نوع مضرابها با اطلاعات ناقصم انگار که این مضرابهای امروزی شکل تکامل یافته اون مضرابهاست و اینکه فک نمیکنم اون مضرابهای قاشقی مزیتی خاصی داشتند و خب اقتضای اون زمان بوده.
موفق باشید

سلام دوست عزیز خیلی ممنون از اینکه در این بحث شرکت کردی .
اون زمان هم از مضراب های حلقه دار استفاده می شد ولی استاد ورزنده ازاین مضراب های بی حلقه و قاشقی مانند استفاده می کردند

Mezrab
Wednesday 11 August 2010, 10:11 PM
از سبک استاد ورزنده فقط یک نفر باقی مونده...اسمش رو به خاطر نمیارم، اما خوب هست که ایوشون شاگردان زیادی پرورش بدن..

sepsan25
Wednesday 11 August 2010, 10:34 PM
از سبک استاد ورزنده فقط یک نفر باقی مونده...اسمش رو به خاطر نمیارم، اما خوب هست که ایوشون شاگردان زیادی پرورش بدن..

بله ولی ایشون الان مثل خیلی از هنرمندان دیگه خونه نشین شدن ....

Ali_kavosh66
Friday 3 September 2010, 05:39 PM
عزيزم يعني چي هيچ سنتور نوازي نميتونه؟ پس استاد اردوان كامكار چيكاره اس ؟

Mezrab
Friday 3 September 2010, 06:01 PM
عزيزم يعني چي هيچ سنتور نوازي نميتونه؟ پس استاد اردوان كامكار چيكاره اس ؟
سبک ها فرق داره، شاید حس و حالی که استاد ورزنده داشتن اردوان کامکار نتونه پیاده سازی کنی، از طرفی استاد ورزنده ساز مخصوصی داشتند و نمیشه با ساز 9 حرک معمولی که من و استاد اردوان و بقیه استفاده می کنیم اون صدا ها رو تولید کرد.
مقایسه سبک این دو نفر هم زمین تا آسمون متفاوت هست، حتی نمیشه سبک استاد ورزنده رو با استاد پایور مقایسه کرد.

farid_64
Saturday 18 September 2010, 02:44 PM
جا ی دوستان خالی دیشب در مجلس هم نوازی خصوصی بادوستان نوازنده چیره دستی بنام آقا محسن برای اولین بار اومده بودن اتفاقا مضراب قاشقی استفاده میکرد اتفاقا اون هم پاساژ های محشری رو اجرا می کرد
لب کارون رو چنان اجرا کرد که برق از کله دوستان حاضر پرید
نمودنم بخاطر مضرابش بود یا اینکه خودش واقعا این کاره بود
مضرابی رو که حلقه نداشته باشه قاشقی می گن
جالب این بود وقتی باهاش صحبت کردم می گفت گوشی کار کرده و استادی نداشته به اون صورت تا حالا 15سالی کار کرده
راستی یادم رفت بگم که سنتور ایشون هم دوازده خرک بود و اصلا نتونست با سنتور نه خرک من کاری کنه هنگ کرد می گفت از اول به این سنتور خودش عادت کرده