PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : برطرف نمودن اشکالات نتی(سنتور)

صفحه ها : [1] 2

Razoniaz
Monday 19 July 2010, 09:59 AM
سلام دوستان
کم و بیش می دیدم که بعضی از دوستان توی اجرای صحیح نتها ایراداتی دارن. این تاپیک را ایجاد کردم که این دوستان اشکالات شون رو اینجا مطرح کنند تا بقیه عزیزان کمکشون کنند.
امیدوارم این تاپیک مفید واقع بشه.

jalaladdin
Monday 19 July 2010, 11:00 AM
لطفا ساده شده این نت که دور آن خط کشیده شده است

Razoniaz
Monday 19 July 2010, 01:31 PM
لطفا ساده شده این نت که دور آن خط کشیده شده است

سلام دوست عزیز. توی شکل طریقه اجرای این نت رو براتون مشخص کردم. فقط برای اینکه دقیقا متوجه بشید یه توضیحی خدمتتون عرض می کنم. البته توضیحش خیلی پیچیده هست لطفا با دقت بهش توجه کنید. ببینید وقتی علامت "." (نقطه) کنار یه نت قرار می گیره به اندازه نصف کشش نت به اون نت اضافه می شه و اگه یه نقطه دیگه هم کنار نقطه اول قرار بگیره به اندازه نصف نقطه اول به کشش نت اضافه می شه. به طور مثال در نتی که شما ارسال کردید نت اصلی نت چنگ هستش. برای نقطه اول به اندازه نصف نت اصلی که چنگ هست (یعنی یه دولاچنگ) به کشش نت اضافه می شه و به خاطر نقطه دوم نصف کشش نقطه اول یعنی یک سه لاچنگ بهش اضافه می شه. (می دونم الان چه حسی داری :) ) خب از اونجا که این نتی که ارسال کردید باید ریز اجرا بشه و برای نتهای ریز سه لاچنگ در نظر می گیریم حساب می کنیم ببینیم چندتا سه لاچنگ باید اجرا بشه:
1- نت اصلی چنگ هست و می دونید که هر چنگ معادل 4 تا سه لاچنگه - پس چهارتا سه لاچنگ اینجا
2- نقطه اول، که همونطور که گفتیم معادل نصف نت اصلیمون هست در اینجا نصف چنگ یعنی یک دولاچنگ که معادل دو تا سه لا چنگ - خب تا اینجا شش تا سه لاچنگ
3- نقطه دوم، که گفتیم معادل نصف نقطه اول به کشش نت اضافه می کنه یعنی نصف دولاچنگ که معادل یک سه لاچنگه - پس تا اینجا شد هفت تا سه لاچنگ
امیدوارم که دقیقا متوجه منظورم شده باشید. اگه سوالی بود حتما بپرسید.

jalaladdin
Wednesday 11 August 2010, 04:42 PM
لطفا ساده شده این نتهای که در تصویر دور آن خط کشیده ام را بنویسید

jalaladdin
Tuesday 31 August 2010, 07:08 AM
اگر کسی به سوالاتم جواب دهد ممنون میشم

jalaladdin
Tuesday 31 August 2010, 10:14 PM
لطفا بصورت نت بنویسید
ممنون از راهنماییتان

SOLAIEN
Monday 20 September 2010, 10:29 AM
سلام دوستان...
بنده یک اشکال در اجرای تکیه های چهارمضراب افشاری داشتم که ممنون میشم کمکم کنید ... می خوام بدونم دقیقا این تکیه ها چگونه اجرا میشه ؟
اینم آدرس عکس (You can see links before reply)
لطفا برای راحتی فقط جای تکیه ها را بگید ...
من خودم اینجوری میزنم میخوام بدونم درسته یا نه ؟
جای تکیه ها :فا-فا-می-می-ر-ر-ر-ر-

شایان سنتوری
Monday 20 September 2010, 10:46 AM
سلام دوستان...
بنده یک اشکال در اجرای تکیه های چهارمضراب افشاری داشتم که ممنون میشم کمکم کنید ... می خوام بدونم دقیقا این تکیه ها چگونه اجرا میشه ؟

سلام فرزان جان.

فکر کنم تکیه ها اینجوری زده میشن:فا-فا-می-می ر-ر-دو-دو

البته به این بسنده نکن.صبر کن تا دوستان دیگه هم نظرشون رو بگن

Razoniaz
Monday 20 September 2010, 11:46 AM
سلام دوستان...

سلام
توی شکل براتون مشخص کردم. حتما به قسمت دوم کتاب دستور سنتور یه سری بزنید.

Razoniaz
Monday 20 September 2010, 12:21 PM
لطفا ساده شده این نتهای که در تصویر دور آن خط کشیده ام را بنویسید

سلام دوست عزیز.
توی شکل براتون مشخص کردم. تمام این نکته ها توی قسمت دوم کتاب دستور سنتور (ریزها و تکیه ها) آورده شده. حتما مجددا مطالعه بفرمایید.

شایان سنتوری
Monday 20 September 2010, 01:49 PM
جناب razoniaz مطمئن هستین که تکیه ها به صورت سل-سل-فا-فا-می-می-ر-ر اجرا میشه؟

با توجه به آموزه های خودم به صورت فا-فا-می-می-ر-ر-دو-دو اجرا میشه.

اگه اشتباه می کنم لطفا من رو راهنمایی کنید.

همچینین از بقیه دوستان هم می خوام که نظر بدن.

SOLAIEN
Monday 20 September 2010, 06:57 PM
سلام
توی شکل براتون مشخص کردم. حتما به قسمت دوم کتاب دستور سنتور یه سری بزنید.

سلام ...
خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتید ...
ولی همانطور که شایان جان گفتند فکر کنم اشتباه گفتید .؟؟
باز اگر من اشتباه کردم لطفا دوستان کمک کنند ...
مرسی

Razoniaz
Tuesday 21 September 2010, 08:35 AM
جناب razoniaz مطمئن هستین که تکیه ها به صورت سل-سل-فا-فا-می-می-ر-ر اجرا میشه؟

با توجه به آموزه های خودم به صورت فا-فا-می-می-ر-ر-دو-دو اجرا میشه.

اگه اشتباه می کنم لطفا من رو راهنمایی کنید.

همچینین از بقیه دوستان هم می خوام که نظر بدن.

سلام شایان عزیز
به قسمت دوم کتاب دستور سنتور مبحث تکیه ها (فکر کنم درس اول تکیه ها) مراجعه فرمایید.

شایان سنتوری
Tuesday 21 September 2010, 09:27 AM
سلام شایان عزیز
به قسمت دوم کتاب دستور سنتور مبحث تکیه ها (فکر کنم درس اول تکیه ها) مراجعه فرمایید.

سلام راز و نیاز جان

قسمت دوم دستور سنتور رو نگاه کردم.شما درست می فرمائید.اما شما درس x قسمت دوم دستور سنتور رو ببینید.من خودم این درس رو تو کنسرت با تنبک زدم و 3 تا استاد هم اومدن ببینن که اشتباه نباشه که همشون گفتن درست بود.اگر شما کتاب دوره ابتدایی رو دارین یه نگاهی به خط 6 صفحه ی 44 بیاندازین.اونجا بقل تکیه (دو) علامت (کرن) گذاشته پس یک نت بالا تر از خودش اجرا میشه مثل همونی که فرزان جان پرسیدند.

باز هم از دوستان دیگر خواهش می کنم کمک کنند.

Razoniaz
Wednesday 22 September 2010, 08:12 AM
سلام شایان عزیز
بحث تکیه ها بحث مهمی هستش که نیاز به دقت داره. طبق تجربیاتی که دارم اکثر هنرجوها توی تکیه ها مشکل دارند.
برای روشن شدن بحث مرحله به مرحله جلو می ریم. ممنون می شم اگه طریقه اجرای تکیه های قطعه ای که در تصویر پیوست آوردم رو مشخص کنید.

Mezrab
Wednesday 22 September 2010, 10:24 AM
سلام شایان عزیز
بحث تکیه ها بحث مهمی هستش که نیاز به دقت داره. طبق تجربیاتی که دارم اکثر هنرجوها توی تکیه ها مشکل دارند.
برای روشن شدن بحث مرحله به مرحله جلو می ریم. ممنون می شم اگه طریقه اجرای تکیه های قطعه ای که در تصویر پیوست آوردم رو مشخص کنید.

سی، دو لا، سی سل، لا فا، سی لا، سی لا، سی سل، لا فا، سل می

parisa taheri
Wednesday 22 September 2010, 11:08 AM
سلام میشه این سوال منو جواب بدین:
برای اجرای نت سیاه نقطه دار که با خط اتصال، به یه نت سیاه نقطه دار دیگه متصل شده - در ردیف نوازی- باید چند تا ریز بزنیم؟

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 11:43 AM
سلام شایان عزیز

سلام راز و نیاز عزیز.

تکیه ها به ترتیب: دو-سی-لا-سل سی-لا سل

parisa taheri
Wednesday 22 September 2010, 11:46 AM
درود- آقای شایان میشه سوال من رو هم جواب بدین؟ لطفا...

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 11:49 AM
سلام میشه این سوال منو جواب بدین:
برای اجرای نت سیاه نقطه دار که با خط اتصال، به یه نت سیاه نقطه دار دیگه متصل شده - در ردیف نوازی- باید چند تا ریز بزنیم؟

پریسا جان توی ردیف نوازی هیچ وقت تعداد ریز رو نمی شمارند.ممکن یکی ریز رو تند بزنه و تعداد ضربه ها بیشتر بشه.ممکن هم هست یکی آهسته بزنه در نتیجه تعداد کمتر میشه.

شما باید اندازه ی زمان آن سیاه نقطه دار ریز بزنین نه این که تعداد ریز ها رو بشمارین.

این اطلاعات من بود. منتظر پاسخ دوستان دیگه هم باش.

parisa taheri
Wednesday 22 September 2010, 11:57 AM
خب اگه سه لاچنگ بزنیم چند تا میشه؟ ( این نتی که میگم توی صفحه13 کتاب دوره ابتدایی استاد پایوره)
شرمنده اگه سوالم مسخره‌س آخه من تازه ردیف نوازی رو شروع کردم!

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 12:03 PM
خب اگه سه لاچنگ بزنیم چند تا میشه؟
شرمنده اگه سوالاتم مسخره‌س آخه من تازه ردیف نوازی رو شروع کردم!

اصلا توی ردیف نوازی بحس سر دولا چنگ یا سه لا چنگ یا تعداد ریز ها نیست.شما باید به مقدار ارزش زمانی اون نت ریز بزنین.ممکن شما دستتون خیلی قوی باشه و تند بزنین و یا آهسته بزنین.در هر صورت باید به مقدار ارزش زمانی اون نت باشه نه بیشتر و نه کمتر.البته در بعضی قطعه ها نیاز هست که آهسته تر و در بعضی قطعه ها تند تر بزنین که در اثر زمان این تجربه رو پیدا می کنین.

اگه بگین توی کدام خط میتونم بیشتر کمکتون بکنم

parisa taheri
Wednesday 22 September 2010, 12:07 PM
انتهای خط هفتم

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 12:14 PM
انتهای خط هفتم

خوب اونجا باید تو هر میزان شما به اندازه ی یک سیاه نقطه دار که به معنی سه تا چنگ هست ریز بزنین.

با توجه به اینکه قطعه 3/8 هست به اندازه ی 3 تا پا توی اولین میزان و اندازه ی دو تا پا توی میزان بعد ریز بزنین که مجموع اون دو میزان میشه 5 پا ریز و پای 6 هم برای اون دو لا چنگ. باید به اندازه ی 5 پا ریز بزنین نه چند تا ریز!!

parisa taheri
Wednesday 22 September 2010, 12:19 PM
مرسی... مثل اینکه مشکل من توی شمارش ضرب حادتر از اونیه که فکرشو میکردم! پوووووف

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 12:23 PM
مرسی... مثل اینکه مشکل من توی شمارش ضرب حادتر از اونیه که فکرشو میکردم! پوووووف

اگر به صورت عملی براتون اجرا کنن متوجه میشین. بهتر این جلسه از استاد تون بپرسین.

ولی بحس کلی توی ریز ها در ردیف نوازی روی ارزش زمانی اون نت هست (نه تعداد) ریز.

Razoniaz
Wednesday 22 September 2010, 12:35 PM
سی، دو لا، سی سل، لا فا، سی لا، سی لا، سی سل، لا فا، سل می

آفرین درسته آقا محسن. فقط یک سی لا زیاد نوشتی

Razoniaz
Wednesday 22 September 2010, 12:59 PM
سلام راز و نیاز عزیز.

تکیه ها به ترتیب: دو-سی-لا-سل سی-لا سل

؟ شایان عزیز سلام. دوباره دقت کنید. طریقه اجرا را من توی شکل مشخص کردم.

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 01:38 PM
؟ شایان عزیز سلام. دوباره دقت کنید. طریقه اجرا را من توی شکل مشخص کردم.

ممنون دوست عزیز.

مثل اینکه کلا من تو تکیه ها اشکال دارم.حتما روش کار میکنم.

ممنون از اینکه من رو متوجه اشتباهم کردین

Mezrab
Wednesday 22 September 2010, 01:45 PM
آفرین درسته آقا محسن. فقط یک سی لا زیاد نوشتی
ببخشید، اون اضافه بود، فراموش کرده بودم حذفش کنم.

arminbiz
Thursday 28 October 2010, 10:01 PM
سلام دوستان من رفتم دیروز کلاس استادم درس 72 کتاب شیوه سنتور نوازی رو داد کابوکی به همراه 3 درس دیگه
حالا من اینجاش که T , tr
داره یکم واسه دستم سختشه بزندش بنظر شما که استادین من باید چکار کنم بتونم بزنم؟:redguitar::106:
دوستان میشه بگید علامت tr و t رو تو درس 72 کتاب شیوه سنتور نوازی که کابوکی هستش چند تا باید بزنم

شایان سنتوری
Friday 29 October 2010, 06:43 AM
سلام دوستان من رفتم دیروز کلاس استادم درس 72 کتاب شیوه سنتور نوازی رو داد کابوکی به همراه 3 درس دیگه
حالا من اینجاش که T , tr
داره یکم واسه دستم سختشه بزندش بنظر شما که استادین من باید چکار کنم بتونم بزنم؟:redguitar::106:

بقیه دوستان که استاد هستند اما من یکی نه.

در مورد اون قسمتی که گفتید کم کم دستون قوی میشه.این مشکل همه است.زمانی که دستتون به تک تک مضراب زدن عادت کرده و میخواهید وارد ریز ها بشین یکم براتون مشکل میشه.قطعا این رو هم استادتون میدونه و برای اولین بار زیاد نباید سخت گیری کنه.بعد از گذشت زمان کم کم میتونین ریز ها رو بزنید.تمرین هایی برای قوی کردن دست هست اما تو بلند مدت جواب میده.روی پا یا روی بالشت با مضراب ریز بزنین.چند روز اول دستتون درد میگیره اما به مرور زمان خوب میشه.فقط یک نکته هست اونم اینه که دلسرد نشین چون نیاز به زمان داره.

موفق باشید

arminbiz
Friday 29 October 2010, 09:17 AM
بقیه دوستان که استاد هستند اما من یکی نه.

در مورد اون قسمتی که گفتید کم کم دستون قوی میشه.این مشکل همه است.زمانی که دستتون به تک تک مضراب زدن عادت کرده و میخواهید وارد ریز ها بشین یکم براتون مشکل میشه.قطعا این رو هم استادتون میدونه و برای اولین بار زیاد نباید سخت گیری کنه.بعد از گذشت زمان کم کم میتونین ریز ها رو بزنید.تمرین هایی برای قوی کردن دست هست اما تو بلند مدت جواب میده.روی پا یا روی بالشت با مضراب ریز بزنین.چند روز اول دستتون درد میگیره اما به مرور زمان خوب میشه.فقط یک نکته هست اونم اینه که دلسرد نشین چون نیاز به زمان داره.

موفق باشید
داداش دستت درد نکنه واسه راهنماییت میگم فقط یه چیز
اون علامت tr رو تو درس 72 باید 4 تا بزنیم دیگه یا نه ؟
علامت T رو هم باید 6 تا بزنیم درسته ؟

jalaladdin
Friday 29 October 2010, 05:15 PM
ساده شده این نتهای که ضمیمه کردم به چه صورت است

شایان سنتوری
Friday 29 October 2010, 05:33 PM

این ها تعداد هایی هستند که تو کتاب نوشته.معمولا مقدار ریز ملاک نیست.بلکه مقدار زمانی ملاک هست.ممکنه شما ریز ها رو تند بزنین و تعدادش زیاد بشه یا بالعکس.
اما شما همونی که تو کتاب نوشته رو بزنین.تو سطح های بالاتر بیشتر با ریز ها آشنا میشین.

mezrab talae
Saturday 30 October 2010, 10:40 AM
تعداد دقیقی برای این نوع نت ها تعریف نشده بستگی به خودت داره که تا چقدر بتونی این تعداد مضراب رو در زمان کشش نت افزایش بدی :30:
البته چون ریز زدن رو تازه شروع کردی میتونی با همون چهارتا شروع کنی و کم کم افزایشش بدی:30:

arminbiz
Saturday 30 October 2010, 10:55 AM
سلام دوستان من رو اجرای ریز های t و tr تو درس 62 و 72 کتاب شیوه سنتور نوازی درس های ترانه ی کردی و کابوکی مشکل دارم کسی میتونه کمک کنه و همچنین اجرای درس 62 رو هم احتیاج دارم کسی داره بهم بده ؟

taj key
Saturday 30 October 2010, 12:06 PM
سلام
سعی کنید هر قطعه ای رو که کار میکنید ابتدا جمله به جمله پیش بروید. هر جمله ای که اجرا میکنید کاملا صحیح باشه. سپس کل قطعه رو با سرعت خیلی پایین، دقیق و شمرده، وبدون غلط اجرا کنید. فقط ریتم رو داشته باشید که بهم نریزه. رعایت ریتم خیلی مهمه
(سعی کنید پا بزنید ، بشمارید و در صورت امکان از مترونوم استفاده کنید). چند بار که قطعه رو به این صورت بدون غلط اجرا کردید بتدریج سرعت رو بالا ببرید تا سرعت واقعی خود قطعه (اگه با اون سرعت نتونستید همون سزعت پایین رو اجرا کنید) . به شدت از اجرای سریع قطعات خودداری کنید0«این معضل از مشکلات بزرگ نوازندگان مبتدی سنتور است» . هر بار که اجرا میکنید ضبط کرده و گوش دهید تا اشکالات بر طرف شود. (پیش استاد اجرا کنید خیلی بهتره)
با این روش، از ریشه قطعات را صحصیح یاد می گیرید و قدرت نوازندگی شما تثبیت می شود و قدرت اجرای ریز و دیگر تکنیک های نوازندگی شما خود به خود و به طرز شگفت انگیزی بالا میرود.
z_m
Saturday 30 October 2010, 03:40 PM
بله دوستان صحیح گفتن... برای اینکه ریزهاتون قوی بشه که مشکل خود من هم بود و چقدر نالان بودم اینه که من هر روز روی بالشت یا روی پاهام با مضراب ریز زدن رو تمرین میکردم هر روز هر وقت که بیکار بودم حداقل روزی 3-4 بار و هر دفعه حداقل 30 ثانیه میزدم طوری که تا آخر شب تمام دستم و شصتم تیر میکشید ولی ادامه دادم و بگم به طور معجزه آسایی سر یه هفته واقعا خوب شد البته نه عالی هنوز یه خورده مشکل دارم ولی با تمرین زیاد و پشتکار حل میشه من این راه حل رو از بچه های خوب همین سایت یاد گرفتم به شما هم پیشنهاد میکنم فقط پشتکارتون رو از دست ندید....موفق باشید....

شایان سنتوری
Saturday 30 October 2010, 03:48 PM
سلام دوستان من رو اجرای ریز های t و tr تو درس 62 و 72 کتاب شیوه سنتور نوازی درس های ترانه ی کردی و کابوکی مشکل دارم کسی میتونه کمک کنه و همچنین اجرای درس 62 رو هم احتیاج دارم کسی داره بهم بده ؟

سلام.آرمین عزیز.زیاد سخت نگیر.طبیعی که دست شما واسه ریز زدن کمی ضعیف بشه و به مرور زمان خوب میشه به شرط اینکه خوب تمرین کنی.

درس 62 رو هم برات با پیام خصوصی فرستادم.موفق باشی.

Mezrab
Saturday 30 October 2010, 05:38 PM
شما توی کتاب شیوه سنتور نوازی اجباری به اجرای دقیق ریز به صورت سه لاچنگ رو ندارید! باید سعی کنید ریز هاتو نسه لاچنگ و حتی چهارلاچنگ بشه، اما اگر نمیتونید به صوت دو لاچنگ اجرا کنید. این دستوری هست که تو همون کتاب گفته شده.

hrhgroup
Saturday 30 October 2010, 06:05 PM
سلام
ببخشید یه سوال مبتدی داشتم...من این استادم خیلی کند درس میده منم هی میرم درسهای جلوتر تو کتاب "شیوه سنتور نوازی" رو خودم تمرین میکنم...الان به مشکل بر خوردم و اون اینکه از کجا باید متوجه بشیم که مضراب رو باید رو سیم 8 و 9 سفید بزنیم یا یک و دو پشت خرک؟
ببخشید که سوال خیلی شاید مسخره باشه
:D

jalaladdin
Saturday 30 October 2010, 08:37 PM
عکس اول : روی ر ریز میگیرید و آخرش یه تک روی می میزنید! درواقع میشه گفت آخرین ضربه ریزتونو با چپ روی می بزنید

عکس دوم : بعد از لا یه سکوت کوچیک میکنید و بعدش دراب میزنید و ادامه ماجرا!

سلام دوست عزیز درمورد عکس دوم نت لا بعد سکوت سه لاچنگ بعد سل و بعد از آن نت زینت از لا به فا میباشد اینطور نیست؟فکرنکنم دراب باشه!!!!!!!!
ممنون از راهنمائیتان

Mezrab
Saturday 30 October 2010, 11:17 PM
سلام
ببخشید یه سوال مبتدی داشتم...من این استادم خیلی کند درس میده منم هی میرم درسهای جلوتر تو کتاب "شیوه سنتور نوازی" رو خودم تمرین میکنم...الان به مشکل بر خوردم و اون اینکه از کجا باید متوجه بشیم که مضراب رو باید رو سیم 8 و 9 سفید بزنیم یا یک و دو پشت خرک؟
ما میدونیم دو تا نتی که مشترک هستند فقط نت های می و فا هستند. اگر توی یک قطعه نیاز باشه به فا نهم ضربه زده بشه، بالای اون نت عدد 9 رو قرار میدند، در غیر اینصورت منظور فا دوم هست.

برای نت می توی دستگاه شور و کتاب شیوه سنتور نوازی، اگر منظور نت می اول باشه پشت اون نت علامت کرن( علامتی به شکل یک پرچم یا همون P هست) رو قرار میدند، در غیر اینصورت شما باید می هشتم رو بهش ضربه بزنی.

arminbiz
Wednesday 3 November 2010, 07:01 PM
سلام
داداش منم دقیقا مثل تو بودم و حالا که تقریبا رسیدم آخر کتاب میفهمم چقدر اشتباه کردم
بهتره جلو نری
یه چیز دیگه که هست سعی کن با مچت بزنی قطعه ها رو

M_KORD
Wednesday 3 November 2010, 09:03 PM
سلام

کتاب شیوه سنتور نوازی یک کتاب اختیاریه و جزو کتابهای پایه آموزشی نیست بلکه اساتید بخاطر آشنایی شما با قطعات ساده ضربی و شایدبرای طراوت بخشیدن و راغب شدن هنرجویان مبتدی این کتاب رو توصیه میکنن. پس دلیلی نداره تمام قطعات اون رو مو به مو اجرا کنید .میتونید از هر قطعه ای که خوشتون اومد اجرا کنید . چون تواون دوران آدم دوست داره آهنگهای معروف محلی رو بزنه و حال کنه وگرنه وقتی نوازنده قویتری شدین دیگه هیچ وقت یادی ازون کتاب نمیکنین

jalaladdin
Thursday 4 November 2010, 04:29 PM
ممنون
من نت تکیه را بصورت سل و نت زینت از لا به فا مثل صفحه 59 خط دوم میزان سوم اجرا میکنم و اگر دو نت مثل هم بودند بصورت دراب مثال صفحه 57 اجرا میکنیم .
پس اگر بصورت صفحه 59 دستور سنتور اجرا کنم اشتباه است؟؟؟

Mahshar_sensational
Monday 8 November 2010, 11:22 AM
سلام دوستان عزیزم.
این نت -مخصوصا تکیه هاش را به چه شکلی باید اجرا کرد ؟؟؟ ساده شدش چی میشه؟

You can see links before reply

z_m
Monday 8 November 2010, 03:38 PM
تریل اول : سل لا-سل لا
ادامه : فا -سل می-فا ر-می دو-ر سی-دو لا-سی دوی زرد در میزان بعد!

ادامه بعد از زدن سه لاچنگها : تریل روی می : می فا-می فا
ادامه : ر -می دو- ر سی - دو لا -سی سل -لا فا - سل روی اولین نت میزان بعد!

چرا اینطوری ؟!!! آقا آرش مگه توی سری اول تکیه ها اینطوری نمیشه:
فا -سل می-فا ر-می دو-ر سی-دو لا-سی سل زرد در میزان بعد....

شایان سنتوری
Monday 8 November 2010, 07:45 PM
چرا اینطوری ؟!!! آقا آرش مگه توی سری اول تکیه ها اینطوری نمیشه:
فا -سل می-فا ر-می دو-ر سی-دو لا-سی سل زرد در میزان بعد....

آقا آرش
زینب خانوم درست میگن.شما سل سیم زرد در میزان بعد رو اشتباهی نوشتین دو!!!

اما فکر کنم اشتباه تایپی بوده.چون این واضح ترین شکل نت تو سنتوره.

Razoniaz
Tuesday 9 November 2010, 08:06 AM

سلام آرمین عزیز
اگه دقیقا مشخص کنید که مشکلتون مربوط به چی هستش بهتر می تونیم به شما کمک کنیم. توی اجرای ریزها مشکل دارید یا اینکه مشکلتون سر شمردن تعداد ریزهایی هست که باید بزنید. به نظر من بهتره یه بار این درسها رو اجرا کنید و روی سایت قرار بدید. اینجور با شنیدن قطعه دقیقا مشخص می شه که مشکل مربوط به کدوم قسمت هستش.

Mahshar_sensational
Tuesday 9 November 2010, 10:56 AM
سلام دوستان عزیز.
شرمنده که اینقدر مزاحمتون میشم....
چندتا سوال داشتم. اگه لطف کنید و پاسخ بدهید ممنون میشم...

1_در اینجا اگه این خط اتصال برداشته بشه -- نت چه جوری اجرا میشه؟؟؟با خط اتصال چه طور اجرا میشه ؟؟؟؟

این نت چه جوری اجرا میشه ؟؟؟ عدد 9 اون بالا چی کاره هستش ؟؟؟ اون خطی که مثل موج زیر نت هستش چه تاثیری داره و اسمش چیه ؟؟؟ با خط اتصال چه جوری اجرا میشه ؟؟ بدون خط اتصال چه جوری ؟؟؟

اون عدد 6 چی کارست ؟؟ ساده شده این نت چی میشه ؟؟؟؟

بازم شرمنده ......:48::48::5::9::9::9::9::9:

Razoniaz
Tuesday 9 November 2010, 12:45 PM
سلام دوستان عزیز.
شرمنده که اینقدر مزاحمتون میشم....
چندتا سوال داشتم. اگه لطف کنید و پاسخ بدهید ممنون میشم...

1_در اینجا اگه این خط اتصال برداشته بشه -- نت چه جوری اجرا میشه؟؟؟با خط اتصال چه طور اجرا میشه ؟؟؟؟

این نت چه جوری اجرا میشه ؟؟؟ عدد 9 اون بالا چی کاره هستش ؟؟؟ اون خطی که مثل موج زیر نت هستش چه تاثیری داره و اسمش چیه ؟؟؟ با خط اتصال چه جوری اجرا میشه ؟؟ بدون خط اتصال چه جوری ؟؟؟

اون عدد 6 چی کارست ؟؟ ساده شده این نت چی میشه ؟؟؟؟

بازم شرمنده ......:48::48::5::9::9::9::9::9:

سلام دوست عزیزم
واقعا که محشر کردی با این نت. از کجا پیدا کردی اینو؟... :)
سوال 1- خط اتصال: در ردیف نوازی اگر قبل از نتی که باید ریز اجرا شود خط اتصال قرار نگیرد آن نت با یک تک راست و سپس ریز اجرا می شود ولی اگه قبل از این نت خط اتصال باشه دیگه تک اجرا نمیشه. به طور کلی می شه خط اتصال رو در ردیف ملاک گروه بندی هجاهای شعری در نظر گرفت. ولی در این نت که البته مربوط به ردیف نیست و شاید مربوط به تصنیف باشه وجود این خط اتصالها می تونه نشانگر این باشه که این نتها مربوط به هجاهای شعری مربوط به این قسمت از تصنیف هستند. به طور کلی وجود یا عدم وجود این خطوط اتصال در این قسمت از قطعه هیچ تفاوتی در طریقه اجرای اون نخواهد داشت.

سوال 2- علامت 9 بالای سر این نتها نشانگر اینه که 9 نت سه لاچنگ باید در زمان 8 نت سه لاچنگ اجرا بشن. مثل تریوله که باید مثلا سه نت سه لاچنگ را در زمان 2 نت سه لاچنگ اجرا کنیم. علامت زیگزاگ پایین اون هم به علامت گلیساندو معروف هستش که البته در ویلن بیشتر استفاده میشه و درحقیقت اجرای نتهای پیاپی با سٌر دادن انگشست از یک نت به نت دیگه هستش که یک نوع حالت مالش در صدا ایجاد می کنه. در سنتور هم از این نمونه داریم البته خیلی کم که با سر دادن مضراب ها و ایجاد یک نوع حالت مالش بوجود میاد. نمونه بارزش چهارمضراب بیات ترک زنده یاد استاد پایور. البته من فکر می کنم برای این نت نباید علامت گلیساندو میگذاشت که خب البته بحث مفصلی رو می طلبه...
در مورد خط اتصال هم همون مطلب بالا صدق می کنه و بود و نبودش فرقی در اجرا نمی کنه.

سوال 3 - علامت 6 بالای این نتها در حقیقت همون سکسوله هستش که به ما یادآور می کنه که باید 6 نت دولاچنگ موجود در این قسمت از نت (که شامل 4 نت دولاچنگ و 4 نت سه لاچنگ جمعا معادل 6 نت دولاچنگ می باشد) را در زمان 4 نت دولاچنگ اجرا کنیم.

امیدوارم که تونسته باشم واضح جوابهای شما را بیان کنم. به هر حال اگه جاییش مبهم بود من در خدمت شما هستم.

Mahshar_sensational
Tuesday 9 November 2010, 08:24 PM
سلام . راز ونیاز عزیز ممنون. بعضی وقتها زبان از تشکر کردن قاصره.
عزیزم .در عکس سومی که مضراب راست با ی نت زینت شروع شده .. و بعدش نت ر بکار هستش .... در آخر عکس 2تا تکیه هستش. اون دوتا چی میشن ؟؟

Razoniaz
Wednesday 10 November 2010, 07:14 AM
سلام . راز ونیاز عزیز ممنون. بعضی وقتها زبان از تشکر کردن قاصره.
عزیزم .در عکس سومی که مضراب راست با ی نت زینت شروع شده .. و بعدش نت ر بکار هستش .... در آخر عکس 2تا تکیه هستش. اون دوتا چی میشن ؟؟

سلام دوست عزیز
نظر لطف شماست من فقط وظیفه خودم رو انجام می دم. در خصوص قسمتی از نت سوم که سوال کردید طریقه اجراش به این صورت هست که ابتدا یه نت زینت با دست راست روی نت دو میخوره و بعدش روی نت "ر" ریز گرفته میشه. در این خصوص این نکته باید درنظر گرفته بشه که بلافاصله بعد از نت زینت، ریز با دست راست شروع میشه و هیچ وقفه ای نباید بین این دو رخ بده. به طوری که شنونده حس کنه ریز از نت دو شروع شده. علامت بکار "ر" هم بخاطر اینه که قبلا ر کرن استفاده شده بوده و برای تاکید این که "ر" باید بکار باشه اومده.
دو تا نت زینت و تکیه های بعد از اون هم باید به صورت دراب اجرا بشن. که من توی شکل براتون مشخص کردم.

راستی ممنون می شم اگه بفرمایید نت مربوط به چه قطعه ای هستش. ریتمش که 6/4 هستش، تصنیفه یا پیش درآمد؟

jenab
Monday 15 November 2010, 12:09 PM
سلام

من الان به این درس (عکسی که زیر پیوست کردم) از کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار رسیدم و برام زدن میزانهایی که دولاچنگ دارن(توی عکس مشخص کردم) مشگله، چطوری باید زرب بگیرم؟
اگر بگم "یک و دو و" برای چنگ خوبه ولی وقتی به دولاچنگ میرسم مشگل میشه
لطفا راهنمایی کنید
اگرم امکانش هست همینو یکی برام بزنه تا گوشم با ضرب درستش آشنا بشه

درضمن من اسکنر کانن دارم هر نتی از این کتاب بخواید براتون میزارم
ممنون
بهزاد

nafiseh
Monday 15 November 2010, 02:10 PM
واحد اندازگیری در موسیقی ضرب پا هست که یک نت سیاه معادل یک ضرب یعنی یک رفت و برگشت پا هست
در نتیچه برای نواختن این نت ضرب پاتو به 4 قسمت تقسیم کن برای نواختن 4 نت به ارزش زمانی دولاچنگ دو تا از نت ها در زمان رفت و دو تا نت در زمان برگشت پا نواخته می شود

اون نت هایی که چنگ + نقطه هست به همراه یک نت دولا چنگ :
واحد اندازگیری در موسیقی ضرب پا هست که یک نت سیاه معادل یک ضرب یعنی یک رفت و برگشت پا هست
در نتیچه برای نواختن این نت ضرب پاتو به 4 قسمت تقسیم کن مثل نواختن 4 نت به ارزش زمانی دولاچنگ
در نواختن 4 نت به ارزش زمانی دولاچنگ 2 تا از نت ها در زمان رفت پا می خوره 2 تا از نت ها در زمان برگشت پا .
حالا برای اجری این نت ، 3 قسمت از 4 قسمت زمانی برای نت چنگ نقطه می خوره 1 قسمت از 4 قسمت برای نت دولاچنگ

اون نت هایی که چنگ دو نت دولا چنگ :
نت چنگ در زمان رفت پا
و دونت دولا چنگ در زمان برگشت پا می خوره
امیدوارم متوجه شده باشی :D:D:D:D:D:D:D:D:D

nafiseh
Monday 15 November 2010, 02:21 PM
هر زمان نقطه در کنار یک نت قرتر گرفت به اندازه ی نصف زمان آن نت بهش اضافه می شه

nafiseh
Monday 15 November 2010, 02:25 PM
این یه عکس از تقسیم بندی زمان هاست

You can see links before reply spx

Razoniaz
Monday 15 November 2010, 02:38 PM
سلام

من الان به این درس (عکسی که زیر پیوست کردم) از کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار رسیدم و برام زدن میزانهایی که دولاچنگ دارن(توی عکس مشخص کردم) مشگله، چطوری باید زرب بگیرم؟
اگر بگم "یک و دو و" برای چنگ خوبه ولی وقتی به دولاچنگ میرسم مشگل میشه
لطفا راهنمایی کنید
اگرم امکانش هست همینو یکی برام بزنه تا گوشم با ضرب درستش آشنا بشه

درضمن من اسکنر کانن دارم هر نتی از این کتاب بخواید براتون میزارم
ممنون
بهزاد

سلام دوست عزیز. آقای آرش هادیان زحمت اجرای این درس رو کشیدن که اینجا لینکش رو می گذارم. گوش کنید و اگه بازهم مشکلی داشتید بفرمایید تا دوستان کمک کنند.

لینک دانلود درس 28 (You can see links before reply)

r_a_m_i_n
Monday 15 November 2010, 02:46 PM
1 و 2 و نشمار........هر ضرب رو 1234 بشمار ....برای مثال
اونجا که چنگ نقطه داره = بشمار : 123 دولاچنگش رو با شماره ی 4 بزن....و نت سیاه آخری رو هم 1234 بشمار
اونجا که 4 تا دولاچنگه ....هم هر نت یک شماره....1 2 3 4 ....و کل نت سیاه بعدی هم با شمارش 1234

jenab
Monday 15 November 2010, 02:52 PM
در نتیچه برای نواختن این نت ضرب پاتو به 4 قسمت تقسیم کن برای نواختن 4 نت به ارزش زمانی دولاچنگ دو تا از نت ها در زمان رفت و دو تا نت در زمان برگشت پا نواخته می شود

اون نت هایی که چنگ + نقطه هست به همراه یک نت دولا چنگ :
در نتیچه برای نواختن این نت ضرب پاتو به 4 قسمت تقسیم کن مثل نواختن 4 نت به ارزش زمانی دولاچنگ
در نواختن 4 نت به ارزش زمانی دولاچنگ 2 تا از نت ها در زمان رفت پا می خوره 2 تا از نت ها در زمان برگشت پا .
حالا برای اجری این نت ، 3 قسمت از 4 قسمت زمانی برای نت چنگ نقطه می خوره 1 قسمت از 4 قسمت برای نت دولاچنگ

اون نت هایی که چنگ دو نت دولا چنگ :
نت چنگ در زمان رفت پا
و دونت دولا چنگ در زمان برگشت پا می خوره
امیدوارم متوجه شده باشی :D:D:D:D:D:D:D:D:D

هر زمان نقطه در کنار یک نت قرتر گرفت به اندازه ی نصف زمان آن نت بهش اضافه می شه

سلام
خیلی ممنون بابت پاسخ ولی من تمام این چیزهایی رو گفتید از برم و میدونم نت نقطه دار یعنی چی و چقدر زمان رو باید برای دولاچنگ و اون چنگ نقطه دار اختصاص بدم ولی در موقع اجرا برام مشگله و به یک راه کار اصولی برای اجرا نیاز دارم
البته ظاهرا فقط باید با تمرین این مشگلو حل کنم
بازم ممنون

سلام دوست عزیز. آقای آرش هادیان زحمت اجرای این درس رو کشیدن که اینجا لینکش رو می گذارم. گوش کنید و اگه بازهم مشکلی داشتید بفرمایید تا دوستان کمک کنند.

لینک دانلود درس 28 (You can see links before reply)

خیلی لطف کردید بابت این اجرا که گذاشتید این خیلی بدردم میخوره
ممنون

jenab
Monday 15 November 2010, 03:07 PM
1 و 2 و نشمار........هر ضرب رو 1234 بشمار ....برای مثال
اونجا که چنگ نقطه داره = بشمار : 123 دولاچنگش رو با شماره ی 4 بزن....و نت سیاه آخری رو هم 1234 بشمار
اونجا که 4 تا دولاچنگه ....هم هر نت یک شماره....1 2 3 4 ....و کل نت سیاه بعدی هم با شمارش 1234

دوستان این روش رو تایید میفرمایند
چون نمیخوام غیر اصولی یاد بگیرم
الان من میتونم به جای 2 با زدن پا به زمین مثلا 4 بار بزنم و "1 و 2 و 3 و 4 و" بخونم یا نه حتما باید از " 1 و 2 و" استفاده کنم و با تمرین زیاد به ضرب درست برسم

نمیخوام خشت اول کج بزارم OK :am

r_a_m_i_n
Monday 22 November 2010, 10:47 AM
من پا زدنت رو نگفتم.......شمارش با دهان رو گفتم....
معلومه که اصولیه........
ریتم 2/4 رو یا بصورت : 1 و 2 و میشمارند.... یا 1 2 یا 1234 1234
شما هر ضرب رو 1234 بشمار.....در اصل هر میزان میشه 2 تا 1234 ....
مشکلت برطرف میشه

hrhgroup
Tuesday 23 November 2010, 08:36 AM
ُسلام

یه سوال داشتم که نمیدونم جاش اینجا هست یا نه، ولی به نت مربوط میشه. اما سوال
خیلی از ما آهنگها و نغمه هایی رو در ذهنمون داریم که یا بصورت شعر آهنگین و یا بصورت اصوات میتونیم با استفاده از دهان اونها رو اجرا کنیم.
حال سوال من اینه که چجوری میشه یاد گرفت که این اصوات و آهنگ ها رو جاهاش رو روی سنتور و سیمهای مختلف پیدا کرد؟ یعنی یک آهنگی که در ذهن داریم رو بتونیم روی سنتور پیاده سازی کنیم.
شاید بشه این سوال رو یه طور دیگه هم مطرح کرد و اینکه مثلا سنتورنوازهایی که یک نفر رو در آواز همراهی میکنن چطور میتونن جواب آواز رو بدن طوری که انگاری همون ساز داره اون شعر و آهنگ رو ادا میکنه؟ ممکنه یکی بگه اینا گوشه های مختلف ردیف هست ولی به نظرم لزوما اینطور نیست چون ممکنه دو نفر یک گوشه آوازی رو با شعرهای مختلف اجرا کنن ولی جوابهایی که سنتور نواز میده کاملا متفاوت با هم دیگه باشه (یعنی به نوعی وابسته به شعر هم هست و نه فقط ردیف و ...)
امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم.
ممنون

Razoniaz
Tuesday 23 November 2010, 09:36 AM
ُسلام

یه سوال داشتم که نمیدونم جاش اینجا هست یا نه، ولی به نت مربوط میشه. اما سوال
خیلی از ما آهنگها و نغمه هایی رو در ذهنمون داریم که یا بصورت شعر آهنگین و یا بصورت اصوات میتونیم با استفاده از دهان اونها رو اجرا کنیم.
حال سوال من اینه که چجوری میشه یاد گرفت که این اصوات و آهنگ ها رو جاهاش رو روی سنتور و سیمهای مختلف پیدا کرد؟ یعنی یک آهنگی که در ذهن داریم رو بتونیم روی سنتور پیاده سازی کنیم.
شاید بشه این سوال رو یه طور دیگه هم مطرح کرد و اینکه مثلا سنتورنوازهایی که یک نفر رو در آواز همراهی میکنن چطور میتونن جواب آواز رو بدن طوری که انگاری همون ساز داره اون شعر و آهنگ رو ادا میکنه؟ ممکنه یکی بگه اینا گوشه های مختلف ردیف هست ولی به نظرم لزوما اینطور نیست چون ممکنه دو نفر یک گوشه آوازی رو با شعرهای مختلف اجرا کنن ولی جوابهایی که سنتور نواز میده کاملا متفاوت با هم دیگه باشه (یعنی به نوعی وابسته به شعر هم هست و نه فقط ردیف و ...)
امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم.
ممنون

سلام دوست عزیزم
سوال بسیار خوبی پرسیدید. اینکه بتونیم نغمه یا آهنگی رو که توی ذهن داریم روی سنتور اجرا کنیم مستلزم پیشنیازهایی هستش. یکی از این پیشنیازها شناخت مختصر از دستگاههای موسیقی هستش. یعنی باید حداقل بدونیم که این نغمه یا آهنگ مربوط به کدام دستگاه یا آواز می شه. شناخت این نکته واقعا لازمه چرا که در غیر اینصورت، ممکنه نغمه ای که در ذهن داریم مربوط به مثلا دستگاه همایون و یا ماهور باشه درصورتیکه کوک سنتورمون روی دستگاه شور هستش و ما هر چه تلاش می کنیم می بینیم که به نتیجه نمی رسیم.
نکته بعدی اینه که باید گوشمون قوی باشه و این کار امکان پذیر نیست مگه با تمرین و تمرین. سعی کنید از ملودیهای خیلی معمولی و ساده شروع کنید. یک ملودی رو گوش بدید و سعی کنید اونو روی سنتور پیاده کنید. به عنوان تمرین می تونید اجرای درسهای دستور سنتور و شیوه سنتورنوازی را که دوستان عزیز زحمت اجراش رو کشیدند رو دانلود کنید و بدون مراجعه به نت سعی کنید اونها رو فقط با گوش دادن، روی سنتور اجرا کنید. از درسهای اول شروع کنید و کم کم پیش برید.

در مورد آوازها هم نکته مهم، شناخت آوازها و تجزیه و تحلیل اونهاست. مثلا باید شور و گوشه های مختلف اون رو بشناسیم درمورد نت شاهد، نت ایست، نت متغیر و غیره شناخت داشته باشیم. بدونیم که الان خواننده چه گوشه ای رو داره می خونه تا بتونیم متناسب با اون جواب بدیم.
ببینید اصلا نیاز نیست که جمله بندی ها یکسان باشه مثلا شما اگه صدتا درآمد شور بشنوید هیچکدومشون شبیه به هم نیست ولی همشون دارن مفهوم رو می رسونن به عبارتی اصول مربوط به نت شاهد و ایست و ... توی همشون رعایت می شه.
امیدوارم تونسته باشم جواب سوالتون رو بدم. ولی اگه سوالی داشتید حتما بپرسید تا هم بنده و هم بقیه دوستان نظراتشون رو در این مورد بنویسند.

peyman_n
Tuesday 7 December 2010, 08:09 AM
با سلام و تشکر از همه عزیزانی که اینجا زحمت میکشند تا همه به درستی یاد بگیریم

من خیلی جاها در اجرای قسمتی از قطعات گیر میکنم ، ممنون میشم اگر سوالی داشتم کمکم کنید
و این قسمت رو برام هجی کنید

سوال پرسیدن عیب نیست ، ندانستن عیب است

الان در یک سطر مانده به اخر از مقدمه ی دشتی از کتاب دوره ابتدایی سنتور گیر کردم
تکیه های زیادی داره با شماره های 4و 5 که اجراش برام سردرگمی اورده
ممنون میشم فوری جواب بدید چون ضروره

اینم عکسش

mit2007
Tuesday 7 December 2010, 11:45 AM
سلام دوست عزیز.
به ترتیب به این صورته:
1) نت های می بمل و ر و دو رو باید به ترتیب با فواصل سوم و چهارم و پنجم که نت سل پشت خرکه تکیه بگیری.
2) نت های سی بمل و دو رو باید به ترتیب با فواصل چهارم و سوم که نت می بمل هست تکیه بگیری.

peyman_n
Wednesday 8 December 2010, 10:06 AM
بله ، تشکر
البته کاشکی کامل هجی میکردی
اینجوری نیست ؟؟؟ :

می کرن - فا - سل (تریل ) - فا - سل - می بمل - سل - ر -سل - دو - سل - سی - می بمل -
دو - می بمل - ر

فا ( تریل ) - می بمل - فا پشت خرک - ر - می بمل - دو - ر - سی - دو - لا - دو - سی - ر - دو

درسته ولی شک دارم ، قرمزها تکیه ها است

peyman_n
Monday 17 January 2011, 11:26 AM
سلام
این تیکه رو که علامت زدم چطور اجرا کنم ؟؟؟

باید 6 ضرب می و سل بزنم
3 تا می و 3 تا سل
و بعدش هم که یک ضربه محکم می

Mezrab
Monday 17 January 2011, 12:53 PM
سلام
این تیکه رو که علامت زدم چطور اجرا کنم ؟؟؟

باید 6 ضرب می و سل بزنم
3 تا می و 3 تا سل
و بعدش هم که یک ضربه محکم می
یک تک آکسان(محکم) روی نت فا پشت خرک میزنید و بعد روی سل و می به صورت اجرای تریل ریز میگیرید. مدت زمان ریز هم به اندازه یک نت چنگ هست.

peyman_n
Monday 17 January 2011, 02:27 PM
یعنی 8 ضربه ی سل و می ؟ هر کدام 4 تا ؟ یا هر کدام 2 ضربه و مجموع 4 ضرب
اون خط بالایی برای چیه ؟ تو کتاب دستور سنتور خوندم ولی به نظرم هر کدام دو ضرب یا هر کدام 4 ضرب میاد
درستش چیه ؟

peyman_n
Monday 17 January 2011, 03:32 PM
و اما دو سوال دیگه
یعنی با اجرای سعید ثابت مشکل دارم

اون جایی که زیر نت ها 9 نوشته یعنی اینکه نت می ر دو سی - اینا رو با نت فای نهم بزنم ، درسته ؟
و اما اینجاش مهمه
یک اکسانت نت می بعدش ر - تکیه می - ر - تکیه می - دو - تکیه ر - دو - تکیه ر - سی - تکیه دو - تکیه دو - سی

یا یک اکسانت نت می بعدش ر - تکیه می - ر - تکیه می - دو - تکیه ر - دو - تکیه ر - سی تکیه دو - سی

کدوم درسته ؟؟؟

-----------------

اما دومی که یک کم بد عکس گرفتم

فا می فا - سل تکیه لا سل تکیه لا - فا سل ( این اجرای استاد ثابت بود جوری که شبیه به تریل اجرا کردن سل لا هستش )

وای مگه نباید اینجوری اجرا کرد

فا می فا سل - تکیه لا سل تکیه لا فا - سل

به خط فاصله ها توجه کنید
اینکه دو بخشی نوشته شده ( یعنی 5 تا دو لا چنگ و 2 تا دو لا چنگ ) برای همینه که استاد مثل اون اولی اجرا کرده ؟

Razoniaz
Saturday 22 January 2011, 12:39 PM
و اما دو سوال دیگه
یعنی با اجرای سعید ثابت مشکل دارم

اون جایی که زیر نت ها 9 نوشته یعنی اینکه نت می ر دو سی - اینا رو با نت فای نهم بزنم ، درسته ؟
و اما اینجاش مهمه
یک اکسانت نت می بعدش ر - تکیه می - ر - تکیه می - دو - تکیه ر - دو - تکیه ر - سی - تکیه دو - تکیه دو - سی

یا یک اکسانت نت می بعدش ر - تکیه می - ر - تکیه می - دو - تکیه ر - دو - تکیه ر - سی تکیه دو - سی

کدوم درسته ؟؟؟

-----------------

اما دومی که یک کم بد عکس گرفتم

فا می فا - سل تکیه لا سل تکیه لا - فا سل ( این اجرای استاد ثابت بود جوری که شبیه به تریل اجرا کردن سل لا هستش )

وای مگه نباید اینجوری اجرا کرد

فا می فا سل - تکیه لا سل تکیه لا فا - سل

به خط فاصله ها توجه کنید
اینکه دو بخشی نوشته شده ( یعنی 5 تا دو لا چنگ و 2 تا دو لا چنگ ) برای همینه که استاد مثل اون اولی اجرا کرده ؟

سلام دوست عزیز
علی رغم اینکه بحث تکیه ها بحث خیلی مهمی در نوازندگی سنتور هستش متاسفانه از طرف مدرسان محترم توجه چندانی بهش نمی شه.
در مورد سوال اولی که پرسیده بودید طریقه اجرای اون رو توی شکل مشخص کردم.
در حالت دوم هم، وقتی روی دو نت همنام کنار هم تکیه گذاشته بشه و نت بعد از آنها پایینتر از نتی که تکیه روش قرار گرفته باشه اون تکیه ها به صورت تریل اجرا می شن.
حتما قسمت مربوط به تکیه ها را از کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور مطالعه فرمایید.

Razoniaz
Saturday 22 January 2011, 12:55 PM
یعنی 8 ضربه ی سل و می ؟ هر کدام 4 تا ؟ یا هر کدام 2 ضربه و مجموع 4 ضرب
اون خط بالایی برای چیه ؟ تو کتاب دستور سنتور خوندم ولی به نظرم هر کدام دو ضرب یا هر کدام 4 ضرب میاد
درستش چیه ؟

سلام دوست عزیز
طریقه اجرای این قسمت رو توی شکل براتون مشخص کردم.

peyman_n
Saturday 22 January 2011, 03:08 PM
منم یک نرم افزار اینجوری دارم
finale اسمشه

mezrab talae
Tuesday 8 February 2011, 05:47 PM
بچه ها کسی میدونه کلمه ی فرود در کتاب دوره های سنتور ردیف استاد صبا به چه معناست :30:

Razoniaz
Wednesday 9 February 2011, 07:06 AM
بچه ها کسی میدونه کلمه ی فرود در کتاب دوره های سنتور ردیف استاد صبا به چه معناست :30:

سلام دوست عزیز
می دانید که هر دستگاه یا آواز از تعدادی گوشه تشکیل شده است. اولین گوشه که اغلب آواز از آن شروع می شود را درآمد می گویند. مثلا درآمد سه گاه یا درآمد شور و ...
فرودها نغماتی هستند که برای پایان گوشه ها و جملات آهنگ اجرامی شوند. درانتهای برخی از دستگاه ها و آوازها گوشه هایی وجود دارند که بیانگر پایان دستگاه اند و فرود نام دارند که در حقیقت توسط این گوشه ها به درآمد دستگاه یا آواز باز می گردیم. در آخر هر گوشه نیز فرودی کوتاه (به درآمد) وجود دارد که درواقع خاتمه آن گوشه رانشان می دهد.

jalaladdin
Sunday 20 February 2011, 10:54 AM
سلام
ساده شده این نتهای که ضمیمه کردم به چه صورت میباشد
ممنون

jalaladdin
Sunday 20 February 2011, 10:59 AM
و همچنین این نت

jalaladdin
Sunday 20 February 2011, 11:02 AM
و این نت
سپاس

mary1510
Monday 21 February 2011, 08:11 AM
سلام آقای راز ونیاز
می فرمائید کتاب دستور سنتور را مطالعه کنیم . چشم ولی اونجا که توضیح داده نشده . اساتید محترم هم اغلب توضیح نمی دهند . مگر واقعا استاد باشند . که اونهم کمیاب است . خداشاهده به هیچ وجه قصد اهانت ندارم ولی چه خوب بود اساتید زحمت این کار و می کشیدند .

mary1510
Monday 21 February 2011, 08:26 AM
خیلی ببخشید جناب راز ونیاز هنوز جمله تموم نشده بود که اشتباها ارسال کردم . مثلا اگه همانطور که شما توضیح می فرمائید دیگر اساتید زحمت می کشیدند وتوضیح می دادند فکر نمی کنم برای دوستان مشگلی باقی می موند.
اما دو سئوال :
1- در صفحه 57 دستور سنتور قسمت اول برای علامت تکیه یک نت بالاتر از مجموعه ی دوتائی اجرا شده . در حالیکه در قسمت دوم برای همان علامت تکیه دو نت بالاتر اجرا شده .
سئوال اینجاست که چه تفاوتی بین این دوتکیه می باشد . یعنی درچه مواردی برای علامت تکیه یک نت بالاتر ودرچه مواردی دو نت بالاتر اجرا می کنیم ؟
2-علامت - 3 زیر تکیه سطر یازده صفحه 57 یعنی چه ؟
متشکرم

jalaladdin
Monday 21 February 2011, 03:20 PM
سلام
ساده شده این نتهای که ضمیمه کردم به چه صورت میباشد
ممنون
لطفا به سوالاتم جواب بدید

jalaladdin
Tuesday 22 February 2011, 06:10 AM
سلام دوست عزیز
سپاس از اینکه قطعه صوفی نامه را اجرا کردید چون گوشی ام قوی نیست از شما تقاضا دارم ساده شده این نتها را برایم بگذارید
با تشکر

نکته : چون دشیفر زدم اشکالات و مکسهایی حین احرا داره که به حساب ضعف بنده بزارین!
نکته : خرک اول سفیدم می بکار هست که چون نیتم روی زمانبندی و اجرای درست از لحاظ رعایت فواصل بود می رو کرن کوک نکردم!

Razoniaz
Tuesday 22 February 2011, 07:20 AM
لطفا به سوالاتم جواب بدید

سلام دوست عزیز
طریقه اجرای نتهایی رو که مشخص کرده بودید براتون توی فایل آوردم. اونطور که متوجه شدم بیشتر اشکالات شما در مورد تکیه ها هستش. که البته نه تنها مشکل شما که مشکل بسیاری از دوستان دیگه هم هست چون متاسفانه اساتید عزیز علیرغم مهم بودن این بحث زیاد بهش اهمیت نمی دن.
برای اینکه روی تکیه ها بحث و بررسی بیشتری داشته باشیم یه تاپیک تحت همین عنوان ایجاد می کنم تا دوستان عزیز اگه مشکل یا سوالی در این زمینه داشتن اونجا عنوان کنند.
و اما در مورد قطعه ساقی نامه باید به این نکته دقت کنید که چون ریتم قطعه کند هستش بهتره اگه با پا ضرب می گیرید برای هر چنگ یک پا در نظر بگیرید (ریتم قطعه هست چنگ=69 یعنی زمان اجرای هر چنگ تقریبا 1 ثانیه هستش) مسلما در این حالت تعداد ریز بیشتر در نظر گرفته میشه مثلا برای یک نت چنگ که قبلا چهار ریز می زدید اینجا باید هشت ریز بزنید و برای نت دولاچنگ چهار ریز. برای همین هست که نتهای ریز رو من با چهارلاچنگ نمایش دادم.
به نظر من بهتر بود این قطعه در ریتم 4/4 نوشته می شد. چون هم با حال و هوای قطعه بیشتر جور در میومد و هم اینکه هنرجو توی اجرای اون راحتتر بود. در این حالت کشش تمامی نتها دو برابر می شد یعنی تمام نتهای سیاه به سفید، چنگها به سیاه، دولاچنگ ها به چنگ و ... تبدیل می شدند که این حالت با آموخته های قبلی و چیزی که تا قبل از این عرف بوده بیشتر تطابق داشت...
به هر حال اگه سوال دیگه ای داشتید عنوان بفرمایید.

Razoniaz
Tuesday 22 February 2011, 07:41 AM
خیلی ببخشید جناب راز ونیاز هنوز جمله تموم نشده بود که اشتباها ارسال کردم . مثلا اگه همانطور که شما توضیح می فرمائید دیگر اساتید زحمت می کشیدند وتوضیح می دادند فکر نمی کنم برای دوستان مشگلی باقی می موند.
اما دو سئوال :
1- در صفحه 57 دستور سنتور قسمت اول برای علامت تکیه یک نت بالاتر از مجموعه ی دوتائی اجرا شده . در حالیکه در قسمت دوم برای همان علامت تکیه دو نت بالاتر اجرا شده .
سئوال اینجاست که چه تفاوتی بین این دوتکیه می باشد . یعنی درچه مواردی برای علامت تکیه یک نت بالاتر ودرچه مواردی دو نت بالاتر اجرا می کنیم ؟
2-علامت - 3 زیر تکیه سطر یازده صفحه 57 یعنی چه ؟
متشکرم

سلام دوست عزیز
در مورد سوال دوم عرض کنم که وقتی علامت 3 زیر تکیه قرار می گیره بدین معنیه که تکیه با فاصله سوم نت اصلی اجرا بشه. مثل اگه دو تا نت "دو" داشته باشیم و بین اینها نت تکیه باشه در حالت معمولی باید تکیه رو نت "ر" اجرا بشه ولی وقتی علامت 3 زیر تکیه قرار بگیره تکیه با فاصله سوم از نت اصلی اجرا میشه یعنی تکیه روی نت "می" اجرا میشه.
در مورد قسمت اول سوال هم الان دسترسی به کتاب ندارم اگه زحمت بکشید و عکس اون قسمت رو بگذارید ممنون می شم.

jalaladdin
Sunday 27 February 2011, 08:25 AM
سلام آقای راز و نیاز
شماره 4 در صفحه 60 کتاب دستور سنور به چه معناست؟
ممنون

سلام دوست عزیز
در مورد سوال دوم عرض کنم که وقتی علامت 3 زیر تکیه قرار می گیره بدین معنیه که تکیه با فاصله سوم نت اصلی اجرا بشه. مثل اگه دو تا نت "دو" داشته باشیم و بین اینها نت تکیه باشه در حالت معمولی باید تکیه رو نت "ر" اجرا بشه ولی وقتی علامت 3 زیر تکیه قرار بگیره تکیه با فاصله سوم از نت اصلی اجرا میشه یعنی تکیه روی نت "می" اجرا میشه.
در مورد قسمت اول سوال هم الان دسترسی به کتاب ندارم اگه زحمت بکشید و عکس اون قسمت رو بگذارید ممنون می شم.

Razoniaz
Sunday 27 February 2011, 10:04 AM
سلام آقای راز و نیاز
شماره 4 در صفحه 60 کتاب دستور سنور به چه معناست؟
ممنون

دوست عزیزم لطفا عکسش رو بگذارید. متاسفانه فعلا به کتاب دسترسی ندارم. ممنونم از شما

ipaek
Monday 14 March 2011, 09:21 PM
سلام من یک سال هست که سنتور میزنم دوست دارم نظرتون درباره ی سنتور نوازی من بدونم لطفا یه راهی پیشنهاد کنین

z_m
Monday 14 March 2011, 10:24 PM
درود

خوب دوست عزیز باید نمونه کار بذارین.... الان چه جوری باید نظرمونو بگیم....:39::106::39:

jalaladdin
Friday 25 March 2011, 10:41 AM
سلام
لطفا بخشهای شعری این صفحه نت را برایم تفکیک کنید
ممنون

Razoniaz
Saturday 26 March 2011, 07:56 AM
سلام
لطفا بخشهای شعری این صفحه نت را برایم تفکیک کنید
ممنون

سلام دوست عزیز
توی شکل هجاهای شعری مربوط به هر قسمت را بالای نت ها نوشتم.

jalaladdin
Sunday 27 March 2011, 06:32 AM
سلام دوست عزیز
توی شکل هجاهای شعری مربوط به هر قسمت را بالای نت ها نوشتم.

سلام آقای رازو نیاز بسیار ممنونم از راهنمائئیتان
استادم میگفتنددر تصنیف ها و نتهای که شعر دارند میزان اول آن خوانده نمیشود !!

Razoniaz
Sunday 27 March 2011, 07:13 AM
سلام آقای رازو نیاز بسیار ممنونم از راهنمائئیتان
استادم میگفتنددر تصنیف ها و نتهای که شعر دارند میزان اول آن خوانده نمیشود !!

سلام دوست عزیز
اختیار دارید انجام وظیفه هستش. نه دوست عزیز شاید منظور استادتون چیز دیگه ای باشه وگرنه توی همین کتاب ردیف زنده یاد استاد صبا و هم دوره ابتدایی زنده یاد استاد پایور و ... تصانیفی هست که از همون میزان اول شعرش شروع می شه.
حتما در این مورد بیشتر با استادت صحبت کن. مثلا همین ساقی نامه را باهاش مطرح کن.
شاد باشید دوست عزیز.

jalaladdin
Monday 28 March 2011, 04:17 PM
چه نت های تحریر دارد در این نت ساقی نامه

Bloody_Diamond
Tuesday 29 March 2011, 11:51 AM
با سلام.
دوستان عزیز در قسمتی از کتاب ردیف ابتدایی-آواز افشاری-درآمد اول- خط چهارم.... تقریباً آخر خط نت دو ریز خورده میشه و با علامت گلیساندو به نت فا پشت خرک متصل شده..... اگه لطف کنید بگید چطوری میشه اون رو اجرا کرد ممنون میشم.

Razoniaz
Tuesday 29 March 2011, 12:48 PM
چه نت های تحریر دارد در این نت ساقی نامه

سلام دوست عزیز
توی شکل براتون مشخص کردم. هجاهای شعری مربوط به نتهایی که با دایره مشخص شده اند بصورت تحریر اجرا می شن.

z_m
Wednesday 30 March 2011, 07:09 PM
با سلام.
دوستان عزیز در قسمتی از کتاب ردیف ابتدایی-آواز افشاری-درآمد اول- خط چهارم.... تقریباً آخر خط نت دو ریز خورده میشه و با علامت گلیساندو به نت فا پشت خرک متصل شده..... اگه لطف کنید بگید چطوری میشه اون رو اجرا کرد ممنون میشم.

درود....:5:
:30:با اجازه اساتید...

دوست عزیز اول روی نت دو زرد تک میخوره بعد ریز جفت روی دو سفید و پشت خرک بعدش همینطوری به ترتیب ریز روی ر ( پشت خرک) بعد می (پشت خرک) و در آخر تک روی فا (پشت خرک) میخوره ... و ادامه قطعه....

:am

z_m
Wednesday 30 March 2011, 07:11 PM
سلام دوست عزیز
توی شکل براتون مشخص کردم. هجاهای شعری مربوط به نتهایی که با دایره مشخص شده اند بصورت تحریر اجرا می شن.

ببخشید میشه یه توضیح بدین که تحریر یعنی چی؟؟؟
سپاسگزارم...

jalaladdin
Thursday 31 March 2011, 06:40 AM
ببخشید میشه یه توضیح بدین که تحریر یعنی چی؟؟؟
سپاسگزارم...

تحریر یا چهچه در لغت به معنای آزاد کردن است اما در موسیقی صوتی را گویند بین فواصل نزدیک پی در پی اجرا میشود انواع تحریر داریم در قسمت تایپیک آواز سنتی این مطلب را جستجو کنید

jalaladdin
Thursday 31 March 2011, 06:43 AM
سلام دوست عزیز

یکی از دوستان میگفت نت های کرن تحریر دارند
واقعا همینطوره؟

Razoniaz
Sunday 3 April 2011, 08:26 AM
با سلام.

ممنونم از زینب خانم عزیز که به این سوال جواب دادن. برای اینکه بحث کاملتر بشه تعریف مختصری از گلیساندو و نحوه اجرای اون عرض می کنم.
گلیساندو که در اصل اصطلاحی ایتالیایی هست به معنای سر خوردن یا خرامیدن از یک نت به نت دیگه هستش ( Is a glide from one pitch to another). همونطور که از خود واژه سر خوردن یا خرامیدن (glide) بر میاد این حرکت باید نرم و پیوسته صورت بگیره به طوری که در این حرکت احساس قطع شدگی و توقف پیش نیاد.
گلیساندو بیشتر در ویلن کاربرد داره و نوازنده با سر دادن نوک انگشت از روی یک نت به نت دیگه این تکینک رو اجرا می کنه. در سنتور هم با حرکت مالشی، سریع و پیوسته مضرابها از یک نت به نت دیگه این تکنیک اجرا می شه.
از قدیم گفتن گاهی یک عکس می تونه گویاتر از هزاران صفحه متن باشه. این ضرب المثل در مورد موسیقی و صدا نیز صادقه. یک نمونه اجرای گلیساندو از نت "سل" به "فا" توی پیوست آوردم که مطمئنم توی درک اجرای گلیساندو خیلی کمک خواهد کرد.

Razoniaz
Sunday 3 April 2011, 08:30 AM
یکی از دوستان میگفت نت های کرن تحریر دارند
واقعا همینطوره؟

؟! جمله ای که نوشتی معنی و مفهوم خاصی نداره دوست عزیز. یعنی چه که "نتهای کرن تحریر دارن"؟ ممنون می شم بیشتر توضیح بدید.

peyman_n
Monday 11 April 2011, 02:40 PM
سلام
نت چنگ و دولاچنگ ، نقطه زیرش و نقطه کنارش ، میشه 4 حالت
چی جوری اجرا میشه ؟؟؟
گاهی سردرگم میشم

Razoniaz
Tuesday 12 April 2011, 06:23 AM
سلام
نت چنگ و دولاچنگ ، نقطه زیرش و نقطه کنارش ، میشه 4 حالت
چی جوری اجرا میشه ؟؟؟
گاهی سردرگم میشم

سلام پیمان جان
حقیقتش اینطوری که نوشتی من هم سردرگم شدم :) اگه عکسش رو میگذاشتی بهتر می شد توضیح داد. ولی به طور کلی وقتی نقطه زیر یا روی یک نت قرار بگیره بهش استکاتو (Staccato)گفته میشه و توی سنتور معنیش اینه که اون نت نباید ریز اجرا بشه بلکه باید به صورت تک مضراب اجراش کنیم.
نقطه کنار نت هم که تکلیفش مشخصه و مربوط به ارزش زمانی نت می شه بدین صورت که هر نقطه در حقیقت به اندازه نصف ارزش زمانی نتی که کنارش قرار گرفته بهش اضافه می کنه.

jalaladdin
Thursday 14 April 2011, 07:12 AM
لطفا بخشهای شعری این نت مثنوی را تفکیک کنید

Razoniaz
Saturday 16 April 2011, 09:13 AM
لطفا بخشهای شعری این نت مثنوی را تفکیک کنید

سلام دوست عزیز توی شکل براتون مشخص کردم. امیدوارم راهنمای خوبی باشه تا توی درسهای بعدی ازش ایده بگیرید.

jalaladdin
Sunday 17 April 2011, 05:56 AM
از راهنمای شما بسیار ممنونم
در این قطعه مثنوی فقط میان مصرع (وز جدایی ها شکایت میکند)تحریر وجود دارد؟ این تحریر از چه نوع تحریری میباشد؟
ممنون

Razoniaz
Sunday 17 April 2011, 07:20 AM
از راهنمای شما بسیار ممنونم
در این قطعه مثنوی فقط میان مصرع (وز جدایی ها شکایت میکند)تحریر وجود دارد؟ این تحریر از چه نوع تحریری میباشد؟
ممنون

خواهش می کنم دوست عزیز
ببینید در کل این قطعه تحریرهای زیادی وجود داره که اگه میخواستم همه اونها را مشخص کنم خیلی شلوغ می شد. دقیقا تمام جملاتی که بین کلمات یا حروف یک مصراع شعر قرار داشتند بصورت تحریر اجرا می شوند. مثلا حروف "یت" در کلمه "شکایت" و "می" در کلمه "می کند" و یا "فی" در کلمه "نفیرم" و ...
نوع تحریرها هم متفاوت هستش. به نظر من ابتدا تمرکزت را روی شناخت دقیق بخشهای شعری و رابطه هجاهای شعری با نتها متمرکز کن و بعد از اون سراغ بحث تحریرها برو.

jalaladdin
Monday 6 June 2011, 08:30 AM
ساده شده این نت های که دور آن خط کشیده شده به چه صورت میباشد

Razoniaz
Monday 6 June 2011, 09:35 AM
ساده شده این نت های که دور آن خط کشیده شده به چه صورت میباشد

سلام دوست عزیز
طریقه اجرا را توی شکل براتون مشخص کردم.

با توجه به مشکلاتی که توی اجرای تکیه ها دارید بد نیست نگاهی به تاپیک تکیه ها (You can see links before reply) داشته باشید.

jalaladdin
Saturday 25 June 2011, 07:14 AM
ساده شده این نتهای که دور آن خط کشیده شده است به چه صورت میباشد؟

jalaladdin
Monday 27 June 2011, 09:11 AM
اگرکسی اشکالات بنده را برطرف کند ممنون میشوم

Razoniaz
Monday 27 June 2011, 10:32 AM
ساده شده این نتهای که دور آن خط کشیده شده است به چه صورت میباشد؟

سلام
طریقه اجرای این قسمت را توی شکل براتون مشخص کردم.

peyman_n
Wednesday 29 June 2011, 02:42 PM
ردیف استاد صبا
درامد اول شور
نمیدونم چرا استاد ثابت که این درس رو اجرا کردند اون 8 های بالا و پایین رو رعایت نمیکنند ؟؟؟
یعنی 8 نت پایینتر و بالاتر
اینم نمونه عکس
جوری اجرا میکنند انگار اون 8 ها وجود ندارند

jalaladdin
Friday 1 July 2011, 06:26 AM
ابیاتی که بدین صورت زیر نتها تفکیک کردم تا چه حد صحیح میباشد؟

jalaladdin
Friday 1 July 2011, 06:37 AM
در این عکس آن نت دولا چنگی که دور آن خط کشیده شده بصورت ریز اجرا میشود؟

mezrab talae
Friday 1 July 2011, 11:49 AM
اجرای صحیح این دو کمان رو که روی هم زده شده رو می خواستم

jalaladdin
Saturday 9 July 2011, 09:37 PM
لطفا اشکالات بنده را برطرف نمائید
با تشکر

Mezrab
Saturday 9 July 2011, 09:55 PM
اجرای صحیح این دو کمان رو که روی هم زده شده رو می خواستم
دوست عزیز، از اولین نت تا سومین نت یک ریز پیوسته دارید، چون ارزش زمانی هر سه نت نیز برابر هست کل ریز رو به سه قسمت تقسیم میکنید، و برای هر قسمت یک نت رو در نظر میگیرید، دقت کنید به خاطر خط اتصالی که وجود داره نباید بین ریز هاتون فاصله باشه و از اولین نت تا سومین نت پیوسته ادامه دار باشه..

در این عکس آن نت دولا چنگی که دور آن خط کشیده شده بصورت ریز اجرا میشود؟
خیر، نت دو لاچنگی که اونجا هست به صورت یک اشاره اجرا میشه و ریز نیست، منظور از اشاره ضربه آرام به اون نت به صورتی که فقط به اون نت یک اشاره کوچک بشه هست.

jalaladdin
Sunday 10 July 2011, 10:35 AM
ابیاتی که بدین صورت زیر نتها تفکیک کردم تا چه حد صحیح میباشد؟
لطفا راهنمائیهای لازم را مبذول فرمائید
با تشکر:39:

jalaladdin
Monday 11 July 2011, 09:49 PM
طریقه اجرای آن نتهای که دور آن خط کشیده شده به چه صورت میباشد؟
سباس

jalaladdin
Sunday 31 July 2011, 03:46 PM
لطفا راهنمای کنید

z_m
Sunday 31 July 2011, 05:00 PM
طریقه اجرای آن نتهای که دور آن خط کشیده شده به چه صورت میباشد؟
سباس

درود..
با اجازه اساتید
نت تکیه را با قرمز مشخص کردم

نتهای سیم زرد : لا سی لا سی سل لا فا لا سل لا سل

نتهای سیم سفید : لا سی لا سی سل لا فا لا سل لا سل سی لا سی لا سی سل لا فا لا سل

لا سل سی لا سی لا سی سل لا فا لا سل لا سل سی لا سی لا دو سی دو سی ر دو ر دو ر سی

اگه دقت کنید نتهای سیم سفید مثل هم هستن که 3 بار تکرار شدن

z_m
Sunday 31 July 2011, 05:04 PM
اون یکی تصویر هم اجرای تکیه با فاصله سوم هست
دو می دو

دو می دو ر

jalaladdin
Sunday 31 July 2011, 08:07 PM
دو می دو

دو می دو ر

اگر بصورت نت بنویسید ممنون میشم

z_m
Tuesday 2 August 2011, 05:27 PM
اگر بصورت نت بنویسید ممنون میشم

منظورتونو نمیفهمم !!!!!!! خب اسم نت ها رو نوشتم دیگه...

jalaladdin
Wednesday 10 August 2011, 04:41 PM
دو می دو

دو می دو ر

(دو می دو ر)این قسمت مگه در فاصله سوم بدین صورت (دو می دو می)اجرا نمیکنند؟
من با توجه به دستور سنتور استاد پایور رو میگم

jalaladdin
Wednesday 10 August 2011, 04:51 PM
منظورتونو نمیفهمم !!!!!!! خب اسم نت ها رو نوشتم دیگه...
لطفا ساده شده نت ها روی خط حامل نشان دهید قابل فهم تر میباشد

jalaladdin
Wednesday 10 August 2011, 05:16 PM
ساده شده آن نت های که دورآن خط کشیده شده بدین صورت میباشد؟

z_m
Wednesday 10 August 2011, 06:44 PM
(دو می دو ر)این قسمت مگه در فاصله سوم بدین صورت (دو می دو می)اجرا نمیکنند؟
من با توجه به دستور سنتور استاد پایور رو میگم
You can see links before reply (You can see links before reply)d=1310410094 (You can see links before reply)

دوست عزیز منم فاصله سوم گفتم...اجرای نتهایی که دورش خط کشیدید به این صورت هستند دایزه اول: دو می دو ________دایره دوم: دو می دو ر
تکیه فقط روی نت دو اول هست

لطفا ساده شده نت ها روی خط حامل نشان دهید قابل فهم تر میباشد

راستش من برنامشو ندارم که رو حامل بنویسم شرمنده

بله به همین صورت هست که خودتون گفتین..

dobaare
Thursday 11 August 2011, 02:54 AM
قربون دست عکس واضح تر بنداز

parisa taheri
Sunday 16 October 2011, 11:07 PM
دوستان سلام. من در اجرای صفحه 53 کتاب دوره ابتدایی، خط سوم، اونجا که قسمت آوازی‌ش شروع میشه، مشکل دارم. یعنی میخوام بگم ترتیب اجرای نت فا ی بمل وکرن رو نمیتونم متوجه بشم.
ممنون میشم اگه چهار تا نت اولش رو برام بسط بدین :)
پیشاپیش متشکرم

Razoniaz
Monday 17 October 2011, 06:51 AM

jalaladdin عزیز. بهتر بود این پست را در تاپیک تکیه ها عنوان می کردید. به هر حال ساده شده نت به شکل زیر هستش:

Razoniaz
Monday 17 October 2011, 06:52 AM
دوستان سلام. من در اجرای صفحه 53 کتاب دوره ابتدایی، خط سوم، اونجا که قسمت آوازی‌ش شروع میشه، مشکل دارم. یعنی میخوام بگم ترتیب اجرای نت فا ی بمل وکرن رو نمیتونم متوجه بشم.
ممنون میشم اگه چهار تا نت اولش رو برام بسط بدین :)
پیشاپیش متشکرم

سلام.
اگه زحمت بکشید و عکس نت را بگذارید دوستان بهتر می تونند راهنمایی کنند.

parisa taheri
Monday 17 October 2011, 07:53 AM
سلام.
اگه زحمت بکشید و عکس نت را بگذارید دوستان بهتر می تونند راهنمایی کنند.

ایناهاش!
همونطور که قبلا عرض کردم، در اجرای اون قسمتی که آواز شروغ میشه مشکل دارم.

Razoniaz
Monday 17 October 2011, 12:26 PM
ایناهاش!
همونطور که قبلا عرض کردم، در اجرای اون قسمتی که آواز شروغ میشه مشکل دارم.

سلام دوست عزیز. اجرای این قسمت رو می تونید توی شکل زیر ملاحظه فرمایید. البته همونطور که اطلاع دارید تعداد ریزها در ردیف میتونه دلخواه باشه من حالتی رو که بیشتر عرف هست نوشتم.

arash140
Wednesday 2 November 2011, 05:36 PM
سلام اساتید.
اگه فقط نوشته tr روی نت می بمل باشه،ریز روی 8و9سفید میخوره یا 8سفید و2پشت خرک!!!!سپاس اگه زودتر جواب بدین.

jalaladdin
Thursday 3 November 2011, 08:37 AM
8 سفید ودو پشت خرک زده میشود
در صورتی روی نت 9 میزنیم که عدد 9 روی نت نوشته باشد

parisa taheri
Thursday 10 November 2011, 10:37 AM
دوستان طرز اجرای این نت رو میخواستم. مربوط به صفحه ی 53 دوره ردیف نوازی هست.
اگر سریع پاسخ بدین ممنون میشم

Razoniaz
Thursday 10 November 2011, 09:48 PM
دوستان طرز اجرای این نت رو میخواستم. مربوط به صفحه ی 53 دوره ردیف نوازی هست.
اگر سریع پاسخ بدین ممنون میشم

سلام. توی شکل زیر طریقه اجرای این نت را نوشتم. فقط لطفا به این نکته دقت نمایید همانطور که می دانید در ردیف تمامی ریزها با با یک تک راست شروع می گردند مگر اینکه نت بعد از خط اتصال یا اتحاد آمده باشد و یا علامت منحنی که شما در همین نت ملاحظه می کنید بالای سر نت قرار گرفته باشد. در این نت علامت منحنی بالای تریل نشانگر این است که ریز با تک شروع نمی گردد.
و نکته دیگه اینکه من احساس می کنم نت دوم (نت ر) در شکل فوق دولاچنگ ساده است نه دولاچنگ نقطه دار. لطفا نت را یکبار دیگر مرور نمایید. در صورتیکه نت دوم نقطه دار بود به جای دو سه لاچنگ، سه تا سه لاچنگ روی نت "ر" اجرا نمایید.

parisa taheri
Friday 11 November 2011, 08:37 AM
سلام. توی شکل زیر طریقه اجرای این نت را نوشتم. فقط لطفا به این نکته دقت نمایید همانطور که می دانید در ردیف تمامی ریزها با با یک تک راست شروع می گردند مگر اینکه نت بعد از خط اتصال یا اتحاد آمده باشد و یا علامت منحنی که شما در همین نت ملاحظه می کنید بالای سر نت قرار گرفته باشد. در این نت علامت منحنی بالای تریل نشانگر این است که ریز با تک شروع نمی گردد.
و نکته دیگه اینکه من احساس می کنم نت دوم (نت ر) در شکل فوق دولاچنگ ساده است نه دولاچنگ نقطه دار. لطفا نت را یکبار دیگر مرور نمایید. در صورتیکه نت دوم نقطه دار بود به جای دو سه لاچنگ، شش تا سه لاچنگ روی نت "ر" اجرا نمایید.
متشکرم جناب راز و نیاز... راستش این نت که نوشتم مربوط به خط آخر صفحه‌ی 53 کتاب دوره ردیف نوازی بود. (بیات راجع). روی اون خط منحنی بزرگتر، درست در بالای نت دوم، یک نقطه ی سیاه گذاشته که من فکر کردم باید مربوط به نت "ر" باشه. اگر نه هم که حتما معنی دیگه ای داره که استادم تا حالا به من نگفتن..

به هر حال باز هم ممنونم از لطف و توجهتون

Razoniaz
Friday 11 November 2011, 08:28 PM
متشکرم جناب راز و نیاز... راستش این نت که نوشتم مربوط به خط آخر صفحه‌ی 53 کتاب دوره ردیف نوازی بود. (بیات راجع). روی اون خط منحنی بزرگتر، درست در بالای نت دوم، یک نقطه ی سیاه گذاشته که من فکر کردم باید مربوط به نت "ر" باشه. اگر نه هم که حتما معنی دیگه ای داره که استادم تا حالا به من نگفتن..

به هر حال باز هم ممنونم از لطف و توجهتون

سلام
نقطه ای که روی نت یا زیر نت قرار بگیره به استکاتو (Staccato) معروف هستش و در سنتور بدین معنی هستش که نت مورد نظر به صورت ریز اجرا نمی شه و به صورت تک مضراب اجرا می شود و در سازهای کششی مانند ویلن نصف ارزش زمانی نت اجرا می گردد و نیمه دوم تبدیل به سکوت می گردد.
پس طریقه اجرای نت مورد نظر شما در سنتور به صورت زیر هستش.

jalaladdin
Saturday 21 January 2012, 08:27 AM
سلام در این نتی که دور آن خط کشیده شده است (شماره 1)
باید مثل شماره دو2 نواخته شود؟ با توجه به توضیحاتی که استاد پایور که در کتاب قطعات موسیقی مجلسی دادند مثلا در قطعه چهار مضراب اصفهان از کتاب سی قطعه بدین شیوه نواخته میشود
و همچنین میخواستم بدانم نت شماره 1 باید یک تک روی روی لای زرد و 8تا سه لاچنگ روی لای سفید زده شود ؟
این نت مربوط به کتاب دستور سنتور است

jalaladdin
Saturday 21 January 2012, 03:59 PM
لطفا راهنمای کنید

Razoniaz
Monday 23 January 2012, 08:17 AM
سلام در این نتی که دور آن خط کشیده شده است (شماره 1)
باید مثل شماره دو2 نواخته شود؟ با توجه به توضیحاتی که استاد پایور که در کتاب قطعات موسیقی مجلسی دادند مثلا در قطعه چهار مضراب اصفهان از کتاب سی قطعه بدین شیوه نواخته میشود
و همچنین میخواستم بدانم نت شماره 1 باید یک تک روی روی لای زرد و 8تا سه لاچنگ روی لای سفید زده شود ؟
این نت مربوط به کتاب دستور سنتور است

سلام دوست عزیز.
در پاسخ به سوال شما باید چند نکته را در نظر بگیریم:
1- در قطعه ای که گذاشتید، نتی که باعلامت یک مشخص شده نت سیاه هست و نت دوم نت چنگ و مسلما در یک قطعه بصورت یکسان اجرا نمی شوند. زمان کشش نت سیاه باید دو برابر نت چنگ باشه. در این نت که مربوط به درس آخر کتاب دستور سنتور هستش با توجه به اینکه ریتم قطعه هم سنگین هستش برای هر نت چنگ چهار سه لاچنگ و هر نت سیاه هشت سه لاچنگ باید اجرا بشه.

2- اگر به درس 6 مربوط به ریزها در کتاب دستور سنتور دقت کنید می بینید که وقتی نت زینت در کنار نتی که باید بصورت ریز اجرا بشه قرار بگیره از تعداد ریزهای مربوط به آن نت دو تا کم می شه (چون این نت زینت را به صورت یک دولاچنگ در نظر می گیره و یک نت دولاچنگ معادل دوتا نت سه لاچنگ هست پس قاعدتا دوتا از شمار ریزها کم می شه) به طور مثال در همون درس 6 نت سفید که باید بصورت 16تا سه لاچنگ اجرا بشه وقتی این نت زینت کنارش قرار بگیره ابتدا نت زینت اجرا میشه و بعد 14 نت سه لاچنگ.
با توجه به این قاعده برای نت سیاه همراه با نت زینت، 6 نت سه لاچنگ یا به اصطلاح ریز نواخته می شه.

3- این نکته مهم رو در نظر داشته باشید که تعداد ریزها را نه شکل نت بلکه ریتم قطعه مشخص می کنه. به طور مثال در قطعه ای با ریتم کند مثل همون درس آخر کتاب دستور سنتور برای نت سیاه همراه با زینت، 8تا ریز اجرا می شه ولی برای قطعه ای با سرعت بالاتر مثلا چهارمضراب اصفهان که اشاره کردید یا قطعات دیگر ممکنه 4 تا اجرا بشه.
امیدوارم که توضیحات کافی بوده باشه ولی اگه بازهم سوالی بود حتما عنوان بفرمایید.
شاد باشید.

R.M
Tuesday 24 January 2012, 11:30 AM
با عرض سلام
ميشه لطف کنيد و بگيد توي يک قطعه دو ضربي 2/4 در يک ميزان وقتي نت اول دولا چنگ باشه و بعد يک نت چنگ متصل به ان و بعد يک سياه و بعد از سياه يک سکوت دولاچنگ و باز يه دولاچنگ و يک چنگ متصل به ان و سپس يک نت سياه و و بعد هم يک سکوت دولاچنگ موقع شمارش بايد چطوري بشماريم؟

jalaladdin
Tuesday 24 January 2012, 04:02 PM
لطفا یک تصویر از همان نت مد نظرتان دراین پست قرار بدید

Razoniaz
Wednesday 25 January 2012, 09:32 AM
با عرض سلام
ميشه لطف کنيد و بگيد توي يک قطعه دو ضربي 2/4 در يک ميزان وقتي نت اول دولا چنگ باشه و بعد يک نت چنگ متصل به ان و بعد يک سياه و بعد از سياه يک سکوت دولاچنگ و باز يه دولاچنگ و يک چنگ متصل به ان و سپس يک نت سياه و و بعد هم يک سکوت دولاچنگ موقع شمارش بايد چطوري بشماريم؟

سلام دوست عزیز
شکل نت و طریقه شمردن اون رو توی شکل براتون مشخص کردم.

شیوه اول همون شیوه متداول شمردنه که از اعداد برای شمردن استفاده می کنیم مثل 1 ُ و ُ 2 ُ و ُ ...
شیوه دوم شیوه ای هست که بیشتر در شناسایی ریتم شعر بکار می ره و در موسیقی هم استفاده میشه و به شیوه "اتانین" معروف هستش. در این روش برای هر نت از حروف مشخصی استفاده میشه به طور مثال از "ت" برای دولاچنگ از "تن" برای چنگ و از "تننن" برای سیاه و ... (البته تفاوتهایی هم در روش اساتید مختلف وجود داره که در موردش بحث نمی کنیم)

به هر حال شکل رو ببینید و اگه بازهم مشکلی بود بفرمایید.

R.M
Wednesday 25 January 2012, 05:56 PM
سلام
راز ونياز گرامي خيلي ممنون متوجه شدم لطف کرديد ,براتون ارزوي سلامتي و شاد ابي رو در کنار خانواده محترم مي کنم چون وجود شما در اين سايت بدون تعارف بگم براي من يکي که نعمت بزرگي است باز هم سپاسگذارم از راهنماييتان

jalaladdin
Monday 30 January 2012, 06:43 AM
این علامتها در زیر بعضی از نتها به چه معناست؟
f به معنای فرته یعنی قوی میباشد؟

jalaladdin
Monday 30 January 2012, 07:06 AM
ساده شده نت شماره 1و2 به چه صورت میباشد این نت قطعه رنگ مربوط به دستگاه بیات اصفهان میباشد
به با توجه به نت چنگ نقطه دار=100
استاد ثابت تعداد ریزها کمتر مینوازند!
حالا آن خطوط زیگزاگ روی نت دوم میباشد یعنی بصورت ممتد باشد ؟در این موردبیشتر توضیح دهید

Razoniaz
Monday 30 January 2012, 12:10 PM
این علامتها در زیر بعضی از نتها به چه معناست؟
f به معنای فرته یعنی قوی میباشد؟

سلام دوست عزیز
لطفا مقاله پیوست را که برگرفته از سایت "بیان موزیک" است، را مطالعه فرمایید:

ساده شده نت شماره 1و2 به چه صورت میباشد این نت قطعه رنگ مربوط به دستگاه بیات اصفهان میباشد
حالا آن خطوط زیگزاگ روی نت دوم میباشد یعنی بصورت ممتد باشد ؟در این موردبیشتر توضیح دهید

تصویر نت پیوست نشده دوست عزیز

jalaladdin
Tuesday 31 January 2012, 03:35 PM
لطفاراهنمای کنید

abcdefghijklmnop
Thursday 2 February 2012, 06:34 PM
سلام.من در ريتم شش هشتم مشكل دارم ميشه يه توضيح كامل در مورد اين ريتم بدهيد(يعني در هر ميزان چند نت و چه نوع نتي قرار ميگيرد).و يك سوال ديگه:عدد مخرج كسر ضرب موسيقي بيان گر تعداد ميزان ها در يك خط هست؟

Razoniaz
Saturday 4 February 2012, 07:12 AM
سلام.من در ريتم شش هشتم مشكل دارم ميشه يه توضيح كامل در مورد اين ريتم بدهيد(يعني در هر ميزان چند نت و چه نوع نتي قرار ميگيرد).و يك سوال ديگه:عدد مخرج كسر ضرب موسيقي بيان گر تعداد ميزان ها در يك خط هست؟

سلام دوست عزیز.
کسر میزان در حقیقت تعیین کننده وزن در یک قطعه ریتمیک است. کسر میزان از دو عدد تشکیل شده که یکی در بالا و دیگری در پایین نوشته می شود. عدد پایینی نشانگر ارزش زمانی هر ضرب بر اساس نت واحد یعنی نت گرد میباشد. در واقع با تقسیم کردن نت گرد بر عدد پایینی، نت مبنای ضرب بدست می آید.
عدد بالایی هم نشانگر این است که در هر میزان چند نت از نت مبنایی که در مرحله قبل بدست آمد باید اجرا گردد.
به طور مثال به ریتم 4/4 دقت نمایید. ابتدا نت گرد را بر عدد پایینی تقسیم می نماییم تا نت مبنای ضرب بدست آید. همانطور که اطلاع دارید حاصل تقسیم نت گرد بر 4 ، نت سیاه می شود. حال عدد بالایی به ما نشان می دهد که در هر میزان باید چندتا از این نت مبنا اجرا گردد. که در ریتم 4/4 این عدد 4 میشود. پس نتیجه می گیریم که در ریتم 4/4 نت مبنای ضرب نت سیاه می باشد و در هر میزان 4 تا از این نت مبنا یعنی نت سیاه اجرا می گردد.

در مورد ریتم 6/8 هم لطفا خودتان این عملیات را انجام دهید تا دقیقا با این فرآیند آشنا شوید.
اگر سوالی بود در خدمت شما دوست عزیز هستم.

Razoniaz
Saturday 4 February 2012, 07:34 AM

سلام دوست عزیز
همانطور که قبلا هم گفته شد، در قطعات ریتمیک آنچه اهمیت دارد رعایت ریتم قطعه میباشد و در حقیقت این ریتم قطعه و همچنین سرعت ریزها است که تعداد ریزها را در یک قطعه مشخص می نماید.
در قطعه ای که گذاشتید با توجه به سرعت قطعه می توانید به صورت قرار دادی برای هر سیاه 4 ریز در نظر بگیرید پس در نتیجه برای هر سیاه نقطه دار 6 ریز و برای هر چنگ دو ریز اجرا می شود.
در این صورت اجرای قسمت اول نت به صورت زیر می باشد:

در مورد خطوط زیگزاگ روی علامت تریل هم همانطور که گفتید یعنی علامت تریل علاوه بر نت سیاه نقطه دار به نت چنگ بعدی هم اعمال گردد. پس نت چنگ هم باید به صورت تریل اجرا گردد نه ریز ساده. اگر به شکل شماره 1 که این علامت را ندارد و طریقه اجرای آن دقت نمایید متوجه خواهید شد.
طریقه اجرای قسمت دوم به صورت زیر می باشد:

اگر در این مورد نیاز به توضیح دیگری بود حتما عنوان بفرمایید.

jalaladdin
Saturday 4 February 2012, 03:46 PM
استاد ثابت در دوره ردیف ابتدای استاد پایور و استاد صبا برای همچنین نت(نتی که دارای خط اتصال میباشد) ابتدا یک تک میزند و بعد شروع به نواختن ریز میکند
ولی در قطعات موسیقی مجلسی و چهار مضراب این گونه نیست چرا؟

jalaladdin
Saturday 4 February 2012, 03:48 PM
سلام دوست عزیز
همانطور که قبلا هم گفته شد، در قطعات ریتمیک آنچه اهمیت دارد رعایت ریتم قطعه میباشد و در حقیقت این ریتم قطعه و همچنین سرعت ریزها است که تعداد ریزها را در یک قطعه مشخص می نماید.
در قطعه ای که گذاشتید با توجه به سرعت قطعه می توانید به صورت قرار دادی برای هر سیاه 4 ریز در نظر بگیرید پس در نتیجه برای هر سیاه نقطه دار 6 ریز و برای هر چنگ دو ریز اجرا می شود.
در این صورت اجرای قسمت اول نت به صورت زیر می باشد:

در مورد خطوط زیگزاگ روی علامت تریل هم همانطور که گفتید یعنی علامت تریل علاوه بر نت سیاه نقطه دار به نت چنگ بعدی هم اعمال گردد. پس نت چنگ هم باید به صورت تریل اجرا گردد نه ریز ساده. اگر به شکل شماره 1 که این علامت را ندارد و طریقه اجرای آن دقت نمایید متوجه خواهید شد.
طریقه اجرای قسمت دوم به صورت زیر می باشد:

اگر در این مورد نیاز به توضیح دیگری بود حتما عنوان بفرمایید.

در مورد خطوط زیزاگ یکی از مربیان سنتور میگفت باید ادامه داشته باشد یعنی ممتد!!!:39:

Razoniaz
Sunday 5 February 2012, 09:28 AM
استاد ثابت در دوره ردیف ابتدای استاد پایور و استاد صبا برای همچنین نت(نتی که دارای خط اتصال میباشد) ابتدا یک تک میزند و بعد شروع به نواختن ریز میکند
ولی در قطعات موسیقی مجلسی و چهار مضراب این گونه نیست چرا؟

دوست عزیز دقت کنید که در ردیف قطعات غیرضربی همیشه ریز با یک تک شروع می گردد مگر اینکه قبل از آن نت خط اتصال قرار بگیرد و یا علامت کمان کوچک روی آن نت قرار بگیرد.
ولی در قطعات ریتمیک ریزها بدون تک اجرا می گردند مگر اینکه روی آن علامت آکسان باشد.

در مورد خطوط زیزاگ یکی از مربیان سنتور میگفت باید ادامه داشته باشد یعنی ممتد!!!:39:

منظورشون از ممتد چی بوده؟ شاید منظورشون همین بوده که نت بعد از نتی که علامت تریل بالای اون قرار گرفته هم بصورت تریل اجرا گردد...

jalaladdin
Sunday 19 February 2012, 09:46 AM
این شعری که بدین صورت بر روی نتها نوشتم از نظر تفکیک تا چه حد صحیح میباشد؟

jalaladdin
Sunday 19 February 2012, 09:48 AM
چر ادر این صفحه نت کسر میزان مشخص نیست؟

Razoniaz
Sunday 19 February 2012, 12:19 PM
این شعری که بدین صورت بر روی نتها نوشتم از نظر تفکیک تا چه حد صحیح میباشد؟

سلام دوست عزیز. آفرین هجاهای شعر رو درست نوشته بودید.

چر ادر این صفحه نت کسر میزان مشخص نیست؟

دوست من کسر میزان مربوط به قطعات ریتمیک هستش نه آوازها. ردیف های آوازی موسیقی ایرانی جزو قطعات ریتمیک نیستند برای همین کسر میزان ندارند.

jalaladdin
Thursday 23 February 2012, 09:27 AM
در شکل اول دور ان نتی که خط کشیده شده است باید روی نت کرن نواخته شود یا می بمل؟
در شکل دو عدد5 بر روی نت به چه معناست؟ساده شده آن به چه صورت است؟

simsimm
Thursday 23 February 2012, 02:54 PM
درود بر شما
از اون جایی که تو سرکلید می بمل است پس همه می ها مگر انکه کنارش کرن باشه بمل است و تریل ر هم با می بمل زده میشه و فقط اگر علات کرن بالاش گذاشته بود با می کرن زده میشه.
علامت 5 به معنی ریز با مالش است یعنی اینکه شما یه چندتا ریز (مثلا 2 ضرب) روی نت مورد نظر میزنید بعد روی نت بالای اون هم چند تا ریز میزنید(2تا) و بر میگردید روی همان نت اصلی به ریز زدن ادامه میدیدو همه این کارا به سرعت انجام میشه به طوری که وقفه ای توی ریز زدن نیافته.

jalaladdin
Friday 24 February 2012, 10:05 AM
اگر تعداد ریزها را با نت نمایش دهید ممنون میشم

simsimm
Friday 24 February 2012, 06:32 PM
متاسفانه نرم افزار نت نویسی ندارم دوست عزیز

jalaladdin
Saturday 25 February 2012, 11:21 AM
لطفا ساده شده آن نتی که دور ان خط کشیده را با نمایش نت نشان دهید

jalaladdin
Sunday 26 February 2012, 05:50 PM
لطفا راهنمای کنید

Razoniaz
Sunday 26 February 2012, 08:42 PM
در شکل دو عدد5 بر روی نت به چه معناست؟ساده شده آن به چه صورت است؟

همانطور که دوست خوبمون گفتند عدد 5 در ریزها برای مالش به نت بالاتر بکار می رود. مانند شکل زیر:

البته در قطعه "مقدمه مخالف سه گاه" که گذاشتید بستگی داره قطعه رو با چه سرعتی بنوازید به طور مثال اگر قطعه را با سرعتی بنوازید که برای هر سیاه 6 ریز در نظر بگیرید 2 ریز اول و آخر روی نت اصلی و دو ریز وسط روی نت بالایی اجرا می شود.

لطفا ساده شده آن نتی که دور ان خط کشیده را با نمایش نت نشان دهید

طریقه اجرای این نت در شکل زیر مشخص شده است:

البته با توجه به اینکه این قطعه ردیف آوازی است می توانید تعداد ریزها را کمتر یا زیادتر بنوازید.

jalaladdin
Monday 27 February 2012, 06:27 AM
همانطور که دوست خوبمون گفتند عدد 5 در ریزها برای مالش به نت بالاتر بکار می رود. مانند شکل زیر:

البته در قطعه "مقدمه مخالف سه گاه" که گذاشتید بستگی داره قطعه رو با چه سرعتی بنوازید به طور مثال اگر قطعه را با سرعتی بنوازید که برای هر سیاه 6 ریز در نظر بگیرید 2 ریز اول و آخر روی نت اصلی و دو ریز وسط روی نت بالایی اجرا می شود.

طریقه اجرای این نت در شکل زیر مشخص شده است:

البته با توجه به اینکه این قطعه ردیف آوازی است می توانید تعداد ریزها را کمتر یا زیادتر بنوازید.

با تشکر از راهنمائیتان
در کتاب استاد پشنگ کامکار تعداد ریزها برای نت اول 4 تا سه لاچنگ بر روی نت اول و دوتا سه لاچنگ با حالت پیانو بر روی نت بعدی در نظر گرفته است
یعنی با این حالت میتوان نواخت؟

Razoniaz
Monday 27 February 2012, 04:33 PM
با تشکر از راهنمائیتان
در کتاب استاد پشنگ کامکار تعداد ریزها برای نت اول 4 تا سه لاچنگ بر روی نت اول و دوتا سه لاچنگ با حالت پیانو بر روی نت بعدی در نظر گرفته است
یعنی با این حالت میتوان نواخت؟

خواهش می کنم دوست عزیز.
حالت پیشفرض اینه که برای قسمت چنگ نقطه دار 6 ریز و برای قسمت دولاچنگ 2 ریز نواخته بشه. ولی چون در حالتهای آوازی، اجرای تعداد ریزها را میشه تا حدی زیادتر از حد معمول در نظر گرفت میشه اونطوری که توی شکل بود هم اجرا کرد. ولی به نظر من 6 تا ریز برای این نت در حالت آوازی کم هستش.

jalaladdin
Wednesday 29 February 2012, 11:11 AM
این علامتی که در شکل مشخص شده است به چه معناست؟

Razoniaz
Wednesday 29 February 2012, 10:29 PM
این علامتی که در شکل مشخص شده است به چه معناست؟

دوست عزیز این علامت به سگنو (Segno) معروف است و برای تکرار یک قسمت از قطعه که بین دو علامت Segno قرار دارد به کار می رود.
به طور مثال در مقدمه چهارگاه که نتش رو گذاشتید قطعه تا علامت Segno دوم (خط 6 میزان 4) اجرا میشه و بعد بر میگرده به Segno اول (در اینجا میزان اول از خط اول) و از اونجا دوباره قطعه تکرار می شه و پس از اجرای میزان سوم خط آخر، قسمت دوم قطعه که با علامت 2. مشخص شده اجرا می شه.

jalaladdin
Monday 12 March 2012, 01:23 PM
این علامتی که دور آن خط کشیده شده است به چه معناست؟

Razoniaz
Monday 12 March 2012, 04:58 PM
این علامتی که دور آن خط کشیده شده است به چه معناست؟

دوست عزیز این علامت برای تکرار قسمتی از قطعه در ردیفهای آوازی بکار می رود. همانطور که می دانید در ردیفهای آوازی، کسر میزان وجود ندارد لذا نمیتوان از علامتهای تکرار میزان استفاده نمود برای همین از این علامت استفاده میشود. در این حالت جمله ای که بالای این خط قرار گرفته است به عنوان جمله ای که باید تکرار گردد مشخص شده و به ازای هر علامت تکرار " % " این جمله اجرا می گردد. به عبارت دیگر در نتی که گذاشتید جمله ای که زیر آن خط کشیده شده سه بار تکرار می گردد، یکبار خود جمله اصلی و دوبار به ازای هرکدام از علامت های تکرار...
شاد باشید دوست عزیز.

jalaladdin
Monday 12 March 2012, 07:23 PM
پس معلوم شد که در این کتاب دوره ابتدای این علامت به معنای خفه کردن نت نیست
اما در کتاب استاد مشکاتیان این علامت به معنای خفه کردن است

arya20012
Monday 12 March 2012, 08:13 PM
ببخشید نت های زینت چه طور اجرا میشن؟

jalaladdin
Tuesday 13 March 2012, 06:14 AM
برای اجرای نت زینت در کاست استاد پایور برای دستور سنتور توسط استاد اجرا شده است

arya20012
Tuesday 13 March 2012, 11:06 AM
اتفاقا من تو درس 47 کتاب شیوه سنتور نوازی ترانه آذر باییجانیه مشکل دارم اگه کسی اجراش کنه ممنون میشم چون یکی از دوستا اجراشو گذاشه چیزی ازش نفهمیدم

jalaladdin
Tuesday 13 March 2012, 08:32 PM
مضراب چپ با حالت پیانو به به مضراب راست میچسبه

Razoniaz
Friday 16 March 2012, 02:53 PM
ببخشید نت های زینت چه طور اجرا میشن؟

اتفاقا من تو درس 47 کتاب شیوه سنتور نوازی ترانه آذر باییجانیه مشکل دارم اگه کسی اجراش کنه ممنون میشم چون یکی از دوستا اجراشو گذاشه چیزی ازش نفهمیدم

سلام دوست عزیز. نتهای زینت از نظر ارزش زمانی مانند نتهای سه لاچنگ یا چهارلاچنگ هستند البته در قطعات ریتمیک ارزش زمانی آنها درنظر گرفته نمیشود. نتهای زینت تقریبا چسبیده به نت اصلی بعدی اجرا می گردند این نتها ضعیفتر از نت اصلی اجرا می گردند. درس 47 رو هم حتما اجرا می کنم تا دقیقا متوجه طرز اجرای نتهای زینت بشوید.

jalaladdin
Tuesday 3 April 2012, 07:10 AM
در دستگاه چهارگاه چه موقع روی خرک اول سفید و چه موقع روی خرک هشتم زده میشود؟
چون هر دو می بکار مباشند
حالا این تصاویری که ضمیمه کردم اصلاح فرمائید

jalaladdin
Tuesday 3 April 2012, 10:06 PM
لطفا راهنمای فرمائید

Razoniaz
Tuesday 3 April 2012, 10:33 PM
در دستگاه چهارگاه چه موقع روی خرک اول سفید و چه موقع روی خرک هشتم زده میشود؟
چون هر دو می بکار مباشند
حالا این تصاویری که ضمیمه کردم اصلاح فرمائید

سلام دوست عزیز. همانطور که اشاره کردید در چهارگاه "می" هشتم زرد و "می" اول پشت خرک بکار کوک می شوند و میتوان "می" بکار را روی هر دوی این نتها اجرا نمود. ولی باتوجه به اینکه خرک اول پشت خرک نسبت به خرک هشتم سفید خوش صداتر هست و همچنین دسترسی به نتهای بالاتر مثل "فا" و "سل" و ... آسانتر است اصولا به طور پیشفرض نت های "می" را روی خرک اول پشت خرک اجرا می کنند. مگر در مواقعی که قطعه طوری باشه که باید از خرک هشتم سفید استفاده بشه.
در نت اولی که گذاشتید هر دو مورد روی خرک اول پشت خرک اجرا می شوند. طریقه اجرای نت دومی رو هم براتون مشخص کردم.
شاد باشید دوست عزیز.

jalaladdin
Wednesday 4 April 2012, 06:31 AM
در کتاب ردیف میرزا عبداله مشخص شده درچه مواقع روی خرک هشتم وچه موقع روی خرک اول زده شود اما در کتاب دوره ابتدای شماره گذاری نشده است
پس همیشه در این کتاب دوره ابتدای روی خرک اول زده میشود؟
چه موقع روی خرک هشتم باید نواخت؟

Razoniaz
Wednesday 4 April 2012, 10:32 PM
در کتاب ردیف میرزا عبداله مشخص شده درچه مواقع روی خرک هشتم وچه موقع روی خرک اول زده شود اما در کتاب دوره ابتدای شماره گذاری نشده است
پس همیشه در این کتاب دوره ابتدای روی خرک اول زده میشود؟
چه موقع روی خرک هشتم باید نواخت؟

دوست عزیزم همونطور که توی تاپیک قبل هم اشاره شد، در چهارگاه اغلب در مواقعی از خرک هشتم سفید استفاده می شه که در قطعه حالت مضرابها طوری باشه که استفاده از خرک اول ممکن نباشه یا مشکل باشه، در اینحالت میشه از خرک هشتم سفید استفاده کرد. به طور مثال در تصویری که براتون مشخص کردم، قسمت دوم را مشاهده کنید. اینجا ابتدا نت "ر" با دست راست اجرا میشه و بعد نت "می" با دست راست و بعد "فا" با دست چپ، قاعدتا در اینجا اگر بخواهیم از خرک اول پشت خرک استفاده کنیم با این حالت مضراب گذاری کمی مشکل است، پس از خرک هشتم سفید استفاده می کنیم...

jalaladdin
Thursday 5 April 2012, 07:07 AM
در این تصویر نتی گه با خط سبز رنگ مشخص شده است یک تک بر روی دو +شش تا سه لاچنگ بروی دو
وچهار تاسه لاچنگ بروی سی ودو(تریل)
لطفا ساده شده این نتی که نوشتم تصحیح بفرمائید
معنای آن نتی که با خط قرمز مشخص شده است
دو علامت مضراب چپ بروی لا و یکخط زیر لا چیست؟
چگونه صدای این نت با مضراب چپ خفه میکنند؟

Razoniaz
Thursday 5 April 2012, 09:58 PM
در این تصویر نتی گه با خط سبز رنگ مشخص شده است یک تک بر روی دو +شش تا سه لاچنگ بروی دو
وچهار تاسه لاچنگ بروی سی ودو(تریل)
لطفا ساده شده این نتی که نوشتم تصحیح بفرمائید
معنای آن نتی که با خط قرمز مشخص شده است
دو علامت مضراب چپ بروی لا و یکخط زیر لا چیست؟
چگونه صدای این نت با مضراب چپ خفه میکنند؟

سلام دوست عزیز. در مورد قسمت اول چرا فکر میکنید که 6 نت سه لا چنگ باید روی نت "دو" اجرا بشه؟ در حالیکه نت چنگ هستش نه چنگ نقطه دار.
در مورد دوم همانطور که گفتید این علامت زیر یک نت به معنای اجرای خفه اون نت هستش. که در اینحالت یا یک نت به صورت خفه اجرا می شود (حالت پایینی) یا اینکه دو نت زینت با سرعت با دست چپ اجرا می گردد (حالت بالایی).

jalaladdin
Thursday 5 April 2012, 10:21 PM
پس این علامت T روی نت دو تعداد ریزها چهارتا میباشد؟

Razoniaz
Thursday 5 April 2012, 10:27 PM
پس این علامت T روی نت دو تعداد ریزها چهارتا میباشد؟

در سبک زنده یاد استاد پایور کلیه نتهای چنگ نقطه دار و نتهای با کشش بیشتر به طور معمول ریز نواخته می شدند مگر اینکه زیر یا روی آنها علامت "." (یا استکاتو) قرار گرفته باشد، برای اجرای نت چنگ به صورت ریز هم یا از تریل و یا از علامت "-" استفاده می شد.
ولی در سبک زنده یاد استاد مشکاتیان و همچنین پشنگ کامکار فقط نتهایی ریز اجرا می شوند که بالا یا پایین آن علامت T قرار گرفته باشد. این علامت در اینجا به معنای اجرای نت چنگ به صورت ریز هستش که خوب قاعدتا برای هر نت چنگ معمولا چهار ریز اجرا می گردد.

hrhgroup
Sunday 8 April 2012, 07:19 PM
سلام

میخواستم ببینیم این نت سیاه پایین روی چه سیمی زده میشه و اینکه علت اینکه اینطوری نمایشش میدن (برای سنتور 9 خرک) چیست؟

simsimm
Sunday 8 April 2012, 07:26 PM
سلام دوست خوبم برخی از اساتید مثل مرحوم مشکاتیان خرک اول سیمهای زرد که همون می میشه رو حدود 3-4 سانت میکشن عقب و در حقیقت دو کوک میکنن و به اون شکلی که شما نوشتین مینویسند که همون نت دو هست.

hrhgroup
Sunday 8 April 2012, 07:48 PM
سلام دوست خوبم برخی از اساتید مثل مرحوم مشکاتیان خرک اول سیمهای زرد که همون می میشه رو حدود 3-4 سانت میکشن عقب و در حقیقت دو کوک میکنن و به اون شکلی که شما نوشتین مینویسند که همون نت دو هست.

سلام

خیلی ممنون از پاسختون. راستش این شروع یک قطعه است که آرپژ داره. تو سنتور من خرک می اول زرد، حدودا سه سانت عقب تر از 8 تا خرک بعدی هست ولی وقتی میخوام این قطعه رو اجرا کنم، صدای بدی میده، چون صداش خیلی بم هست و تکرار هم میشه، آیا کوک این سیم رو هم باید تغییر بدم تا صدای بهتری برای این آرپژ بده یا مثلا خرک رو عقبتر ببرم؟

این ادامه میزان هست:

ممنون

simsimm
Sunday 8 April 2012, 07:59 PM
بهتره که اگه به کوک سنتور وارد نیستید به خرک دست نزنید اگه خرک رو عقبتر ببرید صداش بم تر میشه فقط اگه تیونر دارید چک کنید ببینید که حرف c را نشون میده یا نه

hrhgroup
Sunday 8 April 2012, 08:19 PM
بهتره که اگه به کوک سنتور وارد نیستید به خرک دست نزنید اگه خرک رو عقبتر ببرید صداش بم تر میشه فقط اگه تیونر دارید چک کنید ببینید که حرف c را نشون میده یا نه

متاسفانه باتری تیونر تموم شده، فکر میکنم اگر اون نت رو خیلی آهسته بزنم بهتر میشه.

vahid9987
Wednesday 11 April 2012, 02:54 PM
سلام به اساتیدی که در این انجمن فعالیت میکنند خصوصا به آقای دانشمند
یه سوال خیلی مبتدی از محضر استادان دارم؟
لطف کنین ساده شده نتی که ضمیمه کرده ام را بفرمایین وعلامت شبیه به 3 روی نت لا به چه معنیه؟ و به چه صورت اجرا میشه ؟

simsimm
Wednesday 11 April 2012, 08:24 PM
سلام دوست عزیز علامت -3 که نوشته شده یعنی تکیه نت لا(اولین لا) با فاصله سومش که نت دو هست میخوره .
و اگر اشتباه نکنم ساده شده اون میشه: لا-دو لا-سی *
منظورم از * نت بعدی لا دوم هست که شما عکسش را نگذاشتید

Mahshar_sensational
Thursday 3 May 2012, 10:06 AM
سلام. دوستان عزیز این علامت های مثبت و منفی که روی نت ها قرار داره چه معنی میده.؟؟ در کوک ساز تاثیری داره؟؟؟6000

Razoniaz
Thursday 3 May 2012, 10:00 PM
سلام. دوستان عزیز این علامت های مثبت و منفی که روی نت ها قرار داره چه معنی میده.؟؟ در کوک ساز تاثیری داره؟؟؟6000

سلام دوست عزیزم. میشه بفرمایید عکسی که گرفتید مربوط به کدوم کتاب هست؟ چون من تا الان ندیده بودم که روی علامت بکار، - یا + قرار بگیره.

jalaladdin
Friday 4 May 2012, 01:32 PM
این عکس اگه اشتباه نکنم از کتاب ردیف میرزاعبداله

Mahshar_sensational
Monday 7 May 2012, 01:53 PM
سلام دوست عزیزم. میشه بفرمایید عکسی که گرفتید مربوط به کدوم کتاب هست؟ چون من تا الان ندیده بودم که روی علامت بکار، - یا + قرار بگیره.

سلام . دوست عزیزم مال کتاب میرزا عبدلله مجید کیانی هستش

Razoniaz
Wednesday 9 May 2012, 10:00 PM
سلام . دوست عزیزم مال کتاب میرزا عبدلله مجید کیانی هستش

سلام دوست عزیز. متاسفانه من دسترسی به کتابی که میفرمایید ندارم ولی احتمالا داخل کتاب توضیحاتی در این مورد داده. من حدس میزنم که در این کوک که کوک چهارگاه هست بکارهایی که علامت منفی دارند باید به میزان کمی پایینتر از بکار دیاپازون کوک شوند و بکارهایی که علامت مثبت دارند اندکی بالاتر از بکار دیاپازون. البته ممکنه که اینطور نباشه، بهترین راه مراجعه به توضیحات خود کتابه.
یه نکته دیگه اینکه در چهارگاه اغلب خرک هشتم زرد را "کرن" کوک میکنند (برای اجرای گوشه حصار) ولی در اینجا این سیم بکار کوک شده! اگر زحمتی نیست در کتاب ببینید که آیا خرک هشتم سفید "کرن" کوک شده یا "بکار"
باتشکر از شما.

jalaladdin
Thursday 10 May 2012, 05:44 AM
ساده شده آن نتی که دور آن خط کشیده شده به چه صورت میباشد و همچنین معنای 6 و 7 روی نت یعنی چی؟ این نت در غم از کتاب بیست قطعه استاد مشکاتیان میباشد

jalaladdin
Thursday 10 May 2012, 05:48 AM
ساده شده آن نتهای که در فایل ضمیمه مشخص کردم درست است؟

mary1510
Thursday 10 May 2012, 06:58 AM
آقای جلال الدین ؛ لطفا بفرمایید سئوالاتی رو که قرار میدید ، با چه نرم افزاری ویرایش می کنید ؟ چطور تصویر می گیرید ؟ که اینقدر تمیز وزیبا هستش . لطفا کامل توضیح بفرمائید . متشکرم

jalaladdin
Thursday 10 May 2012, 05:39 PM
سلام
با برنامه نقاشی (paint ) این عکس ها را ویرایش میکنم وبا دوربین کانن عکس میگیرم

jalaladdin
Saturday 12 May 2012, 06:32 AM
لطف راهنمای کنید

vahid9987
Sunday 13 May 2012, 12:55 PM
ساده شده آن نتی که دور آن خط کشیده شده به چه صورت میباشد و همچنین معنای 6 و 7 روی نت یعنی چی؟ این نت در غم از کتاب بیست قطعه استاد مشکاتیان میباشد
ببخشید تا آن جایی که ااطلاعاتم می رسد بنده شما رو راهنمایی میکنم :

عکس اولتون یه تک ضرب روی نت سی بعد 4تا ریز روی همون نت بلافاصله وصلش میکنی به نت لا که با نت سی به صورت تریل اجرا میشه بعد اجرای اون نت لا با دست راست و سل (به صورت خفه)ودو هردو به صورت تکیه اجرا میشه.

در مورد عکس دوم نت ر و فا به صورت تریل 4تایی و بعد از اون نت می به این صورت(ر فا ر فا(تریل) فا می)
و در مورد عکس سوم 6 که روی مجموعه نت ها مینویسند به معنی این است که آن نت ها در مدت زمان 4 دولا چنگ نواخته شوند متاسفانه معنی 7 را نمیدانم
و ساده شده نتهای عکس سوم هم به صورت سی دو سی لا سی تک ضرب لا و 4تا ریز لا.

اگه ناقص هم بود به بزرگی خودتون ببخشید.
در ضمن دوست عزیز به جواب بنده اکتفا نفرمایید و منتظر استادانی همچون جناب راز و نیاز باشید

Razoniaz
Sunday 13 May 2012, 08:28 PM

سلام دوست عزیز.
توی شکل زیر طریقه اجرای نتهایی را که خواسته بودید مشخص کردم.
لازم به ذکر هست که علامت 6 در بالای 6 نت دولاچنگ همانطور که وحید جان گفتند نشانگر این است که این 6 دولاچنگ در زمان 4 دولاچنگ اجرا بشوند. علامت 7 هم به همین صورت به این معناست که 7 نت دولاچنگ مشخص شده در زمان 4 دولاچنگ اجرا شوند.
برای اینکه بطور دقیق متوجه علت این موضوع بشید به ریتم قطعه دقت نمایید. ریتم این قطعه 6/4 هستش. ریتم 6/4 بیشتر در قطعات سنگین مانند پیش درآمد و ... استفاده میشه و فرم استفاده اون در اینگونه قطعات به صورت یک میزان 6 ضربی ساده هستش (البته در اصل اعتقاد بر اینه که میزان 6/4 مانند 6/8 یک میزان ترکیبی دو ضربی هست که هر ضرب اون شامل یک نت سفید نقطه دار هستش)... خب گفتیم که در این قطعه و بیشتر قطعات ضرب 6/4 به صورت یک میزان ساده 6 ضربی که هر ضرب اون شامل یک نت سیاه هست در نظر گرفته شده.
همانطور که می دونید هر نت سیاه معادل 4 نت دولاچنگ هست پس اگر آهنگساز بخواد تعداد بیشتری دولاچنگ را در زمان یک ضرب (یک نت سیاه معادل چهار دولاچنگ) نت نویسی کنه بالای اون دولاچنگها تعداد اونها را مینویسه و این بدین معنی هستش که این تعداد دولاچنگ در زمان یک ضرب (چهار دولاچنگ اجرا بشه)

در مورد علامت خفه کردن نت هم کافیه که نوازنده در حین اجرا نت را به صورت خفه اجرا کنه یعنی پس از ضربه روی سیم مضراب را روی سیم نگه داره.

شاد باشید دوست عزیز. اگر موردی بود در خدمت شما هستم.

jalaladdin
Monday 14 May 2012, 05:44 AM
در میزان سوم روی نت سی یک تک زده میشه+تعداد دو تا سه لاچنگ یا چهارتا سه لاچنگ بروی نت سی؟

jalaladdin
Monday 14 May 2012, 05:45 AM

نت سل به ر درست است؟

jalaladdin
Monday 14 May 2012, 03:06 PM
سلام دوست عزیز.
توی شکل زیر طریقه اجرای نتهایی را که خواسته بودید مشخص کردم.
لازم به ذکر هست که علامت 6 در بالای 6 نت دولاچنگ همانطور که وحید جان گفتند نشانگر این است که این 6 دولاچنگ در زمان 4 دولاچنگ اجرا بشوند. علامت 7 هم به همین صورت به این معناست که 7 نت دولاچنگ مشخص شده در زمان 4 دولاچنگ اجرا شوند.
برای اینکه بطور دقیق متوجه علت این موضوع بشید به ریتم قطعه دقت نمایید. ریتم این قطعه 6/4 هستش. ریتم 6/4 بیشتر در قطعات سنگین مانند پیش درآمد و ... استفاده میشه و فرم استفاده اون در اینگونه قطعات به صورت یک میزان 6 ضربی ساده هستش (البته در اصل اعتقاد بر اینه که میزان 6/4 مانند 6/8 یک میزان ترکیبی دو ضربی هست که هر ضرب اون شامل یک نت سفید نقطه دار هستش)... خب گفتیم که در این قطعه و بیشتر قطعات ضرب 6/4 به صورت یک میزان ساده 6 ضربی که هر ضرب اون شامل یک نت سیاه هست در نظر گرفته شده.
همانطور که می دونید هر نت سیاه معادل 4 نت دولاچنگ هست پس اگر آهنگساز بخواد تعداد بیشتری دولاچنگ را در زمان یک ضرب (یک نت سیاه معادل چهار دولاچنگ) نت نویسی کنه بالای اون دولاچنگها تعداد اونها را مینویسه و این بدین معنی هستش که این تعداد دولاچنگ در زمان یک ضرب (چهار دولاچنگ اجرا بشه)

در مورد علامت خفه کردن نت هم کافیه که نوازنده در حین اجرا نت را به صورت خفه اجرا کنه یعنی پس از ضربه روی سیم مضراب را روی سیم نگه داره.

شاد باشید دوست عزیز. اگر موردی بود در خدمت شما هستم.

در مورد خفه کردن نت اکثر نوازندگان دیدم با دست یک نت را خفه میکنند میشه در این مورد توضیح بدید
Razoniaz
Monday 14 May 2012, 09:10 PM
نت سل به ر درست است؟

دوست عزیز متوجه سوالتون نشدم. اگه منظورتون اینه که تکیه مربوط به نت "ر" کجا اجرا میشه، همونطور که توی شکل مشخص کردم تکیه این نت روی "فا" اجرا میشه.

در میزان سوم روی نت سی یک تک زده میشه+تعداد دو تا سه لاچنگ یا چهارتا سه لاچنگ بروی نت سی؟

لطفا در این خصوص به درس 6 ریز کتاب دستور سنتور استاد پایور مراجعه فرمایید. دقت نمایید وقتی علامت آکسان روی نت ریزی قرار بگیره قاعدتا دوتا از ریزها (که اغلب سه لاچنگ در نظر گرفته میشه) کم میشه.
برای توضیح بیشتر عرض کنم که نت اصلی شما نت چنگ هستش، هر نت چنگ معادل 4 سه لاچنگ هست که در حالت ریز معمولی چهار سه لاچنگ اجرا میشوند ولی هنگامی که آکسان روی نت قرار بگیره ابتدا یک نت دولاچنگ به عنوان تک نواخته میشه و بعد دوتا سه لاچنگ (اگه بخواهیم در اینحالت چهارتا چهارلاچنگ اجرا کنیم قاعده به هم میخوره چرا که یک نت دولاچنگ + 4 نت سه لاچنگ برابر است با یک چنگ نقطه دار نه یک چنگ).
شاد باشید دوست عزیز.

Razoniaz
Monday 14 May 2012, 09:15 PM
در مورد خفه کردن نت اکثر نوازندگان دیدم با دست یک نت را خفه میکنند میشه در این مورد توضیح بدید
بله دوست من این روش هم یک روش برای خفه کردن نت هست که بعد از نواختن مضراب روی سیم بلافاصله دست دیگر روی همون سیم قرار می گیره... البته زنده یاد استاد مشکاتیان زیاد از این تکنیک استفاده نمی کردند.

یاسمن 46
Friday 18 May 2012, 08:24 PM
ممنون

یاسمن 46
Friday 18 May 2012, 08:42 PM
ببخشید در سوال بالا منظورم کتاب دستور سنتور بود صفحه 61
سوال بعدیم اینه که خط اتصال چیه و پیوسته زدن نت ها چه معنی میده یعنی مثلا اگر نت اول چنگ بود و بعد سیاه که با خط اتصال بهم وصل شده بود چه طور پیوسته بزنیم یعنی بینشون فاصله نگذاریم ایا در پیوستگی بین نت های مختلف ارزش زمانی اونها رو باید در نظر نگیریم و همه رو پشت سر هم بزنیم یا همه رو ریز بزنیم مثلا اول نت سیاه بعد نت چنگ دوباره چنگ بعد سیاه بعد دوباره سیاه مثال کتاب تئوری استاد پورتراب .بیخشید سوالام زیاده بازم ممنون

Razoniaz
Friday 18 May 2012, 11:39 PM
با سلام بسیار سپاسگذارم از این تایپیک که حضورش بسیار لازم بود من یه تعدادی مشکل در نت دارم میدونم زیاده ولی برام مهمه چون قراره درس بدم که از شما میخوام خواهشا راهنمائیم بفرمائید. متاسفانه استادی که در گذشته داشتم به راحتی از مباحث مهم میگذشت
اولین سوالم اینه که چه نت های در موسیقی ریز زده میشه و چه نت های تک و این که چه موقع باید قبل ریز تک زد و منظور شمادر صفحات قبل از ردیف نوازی و غیر ردیف نوازی چیست

سوال بعدیم اینه که وقتی اول نت کوچکتر میاد و بعد نت بزرگتر ایا نحوه اتصال این دو بهم مثل تکیه هست مثلا صفحه 61 سطر اول میزان سوم نت سه لا چنگ سل به نت دولاچنگ فا وقتی گوش میکنم احساس میکنم مثل تکیه نت سل سریع روی فا میفته
سوال بعدیم اینه که در همین صفحه سطر پنجم میزان چهارم ایا نقطه فا تاثیری در تکیه ایی که روی اون هست نداره چون فاصله بین فا و می زیاد شده

سلام دوست عزیز قبل از هرچیز ورودتون رو به نت آهنگ خوشامد میگم.

در مورد سوال اولتون باید بگم که در سبک استاد پایور کلیه نت های بزرگتر از چنگ (چنگ نقطه دار و سیاه و. ..) چه در ردیف ها و چه در قطعات ضربی باید ریز نواخته بشه مگر اینکه علامت نقطه "." (استکاتو) زیر یا روی نت قرار بگیرد. ولی در سبک نت نگاری استاد مشکاتیان و کامکارها و. .. تنها نتهایی ریز اجرا میشود که روی آن علامت T قرار گرفته باشد.
در ردیفها (قطعات آوازی غیر ضربی) همیشه ریز با یک تک شروع میگردد مگر اینکه قبل از آن نت خط اتصال یا اتحاد قرار گرفته باشد و یا روی نت علامت منحنی قرار گیرد. در قطعات ضربی فقط زمانی نتهای ریز با تک شروع میشود که روی نت علامت آکسان باشد.

در مورد سوال بعدیتون اگر نام کتاب را عنوان کنید سپاسگزار میشم.

یاسمن 46
Saturday 19 May 2012, 04:54 PM
سلام وبسیار سپاس از تعریف جامع و کاملتون در مورد سوال دومم کتاب دستور سنتور پایور صفحه 61 سطر اول میزان سوم نت سه لاچنگ سل به نت دولاچنگ فا.البته منظورم کلی بود یعنی وقتی یک نت کوچکتر قبل از بزرگتر قرار میگیره که در اهنگها بسیار میتوان امثال ان را دید
در مورد سوال بعدی هم همین صفحه منظورم بود
سوال اخر هم کتاب تئوری استاد پورتراب صفحه 33
باز هم ممنون هستم و ببخشید از بابت تعدد سوال هام.

Razoniaz
Saturday 19 May 2012, 08:46 PM
سلام وبسیار سپاس از تعریف جامع و کاملتون در مورد سوال دومم کتاب دستور سنتور پایور صفحه 61 سطر اول میزان سوم نت سه لاچنگ سل به نت دولاچنگ فا.البته منظورم کلی بود یعنی وقتی یک نت کوچکتر قبل از بزرگتر قرار میگیره که در اهنگها بسیار میتوان امثال ان را دید
در مورد سوال بعدی هم همین صفحه منظورم بود
سوال اخر هم کتاب تئوری استاد پورتراب صفحه 33
باز هم ممنون هستم و ببخشید از بابت تعدد سوال هام.

سلام دوست عزیز. اگه به درس اول تکیه ها که شکل اجرایی تکیه های موجود در این درس را مشخص کرده دقت کنید متوجه میشوید که این نوع تکیه ها به صورت 4لاچنگ اجرا میشوند. پس سرعت اجرای نت 3لاچنگی که گفتید کمتر از تکیه هست. ولی باتوجه به اینکه سه لاچنگ ها سریع اجرا میشن تقریبا به نت بعدی خود میچسبن.
در مورد سوال بعدیتون هم دقیقا همینطوره که گفتید. در بقیه حالتها فاصله نت اصلی اول تا تکیه 4لاچنگ هست (رجوع شود به درس اول تکیه ها) ولی در اینحالت فاصله نت اصلی اول با تکیه 2لاچنگ نقطه دار است یعنی 5 برابر حالت قبل.

یاسمن 46
Sunday 20 May 2012, 03:44 PM
بسیار ممنون .من در مورد قانون تکیه های بالا رونده و پایین رونده هم مشکل دارم میشه این قانون رو توضیح بفرمائید مثلا در مورد صفحه 60 دستور سنتور متوجه نمیشم بعضی از تکیه ها بین نت ها رو چه طور انتخاب کرده مثلا میزان اول نت اخر یعنی نت سی تا نت می یعنی نت اخر میزان دوم وتکیه های بینشون و همین طور تکیه های بین دو میزان اخر .باز هم ممنون

jalaladdin
Monday 28 May 2012, 12:48 PM
لطفا ساده شده آن نتهای که در هر میزان نوشتم بررسی فرمائید

jalaladdin
Saturday 2 June 2012, 06:03 AM
لطفا تاپیک بنده را بررسی فرمائید

jalaladdin
Saturday 9 June 2012, 05:41 AM
از دوستان تقاضا دارم اشکالات نتی بنده را بررسی فرمایند

rezakoochaki
Wednesday 20 June 2012, 02:54 PM
سلام من بادست راست مضراب گرفتن مشکل دارم راهنمایی میتوانی کنید سپاس

Razoniaz
Sunday 1 July 2012, 09:07 AM
لطفا ساده شده آن نتهای که در هر میزان نوشتم بررسی فرمائید

سلام.
توی فایل پیوست چهارتا از نتهایی رو که ایراد داشت مشخص کردم بقیه نت ها بدون اشکال بود.

jalaladdin
Sunday 1 July 2012, 08:52 PM
درفایل 4بروی نت علامت 3 گذاشته است اما در فایل3 علامتی نیست اجرای هردو یکسان است؟؟
اشکالات نتی در فایل 1و2 بررسی فرمایید

Razoniaz
Monday 2 July 2012, 07:52 AM
درفایل 4بروی نت علامت 3 گذاشته است اما در فایل3 علامتی نیست اجرای هردو یکسان است؟؟
اشکالات نتی در فایل 1و2 بررسی فرمایید

سلام. در مورد سوال اول باید به این نکته توجه کنید که در این گونه تکیه ها، فاصله تکیه ها را نت سوم (در اینجا نت چنگی که بعد از دو نت دولاچنگ قرار گرفته) مشخص می کند. به طوری که اگر نت سوم پایینتر و یا معادل دو نت قبلی بود، تکیه ها روی فاصله دوم اجرا می شوند ولی اگر نت سوم یکی بالاتر از دو نت قبلی بود (به طور مثال دو نت دولاچنگ "سی" باشند و نت چنگ "دو" باشد) در اینجا تکیه ها روی فاصله سوم دو نت اول اجرا می شوند (در این مثال روی نت "ر") چه علامت 3 در بالای تکیه ها قرار گرفته باشد و چه قرار نگرفته باشد. در این خصوص به درس شماره 2 تکیه ها مراجعه نمایید.

در فایل پیوست اول نت چنگ پایینتر از دو نت دولاچنگ قبلی است پس شیوه درست "ر می - ر می - دو" می باشد. در همین مثال اگر نت چنگ نت "می" بود اجرای درست به این صورت انجام میشد "ر فا - ر فا - می".
در فایل پیوست دوم طبق قانون شرح داده شده کلیه تکیه ها روی فاصله سوم اجرا می گردند.

شاد باشید.

EleNaz
Thursday 26 July 2012, 09:27 PM
این جفت سل و سی زرده؟؟؟

Razoniaz
Saturday 28 July 2012, 06:44 AM
این جفت سل و سی زرده؟؟؟

سلام دوست عزیز. این جفت مضراب "دو" (دو بم) و "سل" هستش. در سبک زنده یاد استاد مشکاتیان و کامکارها سیمهای خرک اول زرد "دو" کوک می شوند. این نت "دو" یک اکتاو بم تر از نت "دو" خرک ششم سیمهای زرد می باشد و محل آن روی خطوط حامل زیر خط چهارم اضافه می باشد.

santoor_me
Saturday 28 July 2012, 09:39 AM
سلام...دوستان...برای گذاشتن آواز روی نت در قطعه جامه دران..افشاری..مشکل دارم..ممکنه راهنماییم کنید...ممنون از همه....کتاب دوره ابتدایی سنتور..عکسشو نمیتونم اینجا قرار بدم...چه فورمتی باشه؟You can see links before reply

Razoniaz
Saturday 28 July 2012, 11:12 AM
سلام...دوستان...برای گذاشتن آواز روی نت در قطعه جامه دران..افشاری..مشکل دارم..ممکنه راهنماییم کنید...ممنون از همه..

سلام دوست عزیز. منظورتون کدوم کتاب هست؟ ردیف دوره ابتدایی یا کتاب دیگه؟ لطفا از نتی که میفرمایید یک عکس تهیه کنید و اینجا بگذارید تا دوستان بهتر بتونند کمک کنند.
باتشکر

arash140
Tuesday 31 July 2012, 07:19 AM
سلام خدمت اساتید.من یه مشکلی پیدا کردم تو اجرای نتی که دورش خط کشیدم!!!میخواستم بدونم بعداز نت فا که با چپ میخوره این نت جفتی اول باید یه تک بخوره بعد ریز چهارتایی یا نه بلافاصله بعد از نت فا 4تا ریز روی نتای می و سل میخوره...یعنی میشه دو-فا-می سل می سل یا دو- فا - می- می سل می سل....
از الان منتظر جوابم.دمتون گرم کمککککککم کنید.فردا باید برم جواب درسو پس بدم....

Razoniaz
Tuesday 31 July 2012, 08:40 AM
سلام خدمت اساتید.من یه مشکلی پیدا کردم تو اجرای نتی که دورش خط کشیدم!!!میخواستم بدونم بعداز نت فا که با چپ میخوره این نت جفتی اول باید یه تک بخوره بعد ریز چهارتایی یا نه بلافاصله بعد از نت فا 4تا ریز روی نتای می و سل میخوره...یعنی میشه دو-فا-می سل می سل یا دو- فا - می- می سل می سل....
از الان منتظر جوابم.دمتون گرم کمککککککم کنید.فردا باید برم جواب درسو پس بدم....

سلام دوست عزیز (در سبک نت نگاری زنده یاد استاد صبا و استاد پایور) در قطعات ضربی همیشه ریز بدون تک شروع میشه مگر اینکه روی نت علامت آکسان قرار گرفته باشه که در این صورت ابتدا یک تک و سپس ریز نواخته میشه. ولی در ردیفهای آوازی ریزها همیشه با تک شروع میشوند مگر اینکه روی نت علامت منحنی قرار گیرد و یا نت ریز با خط اتصال یا اتحاد به نت قبل از خود متصل گردد.
در مقدمه مویه اثر زنده یاد استاد صبا هم که نتش رو گذاشتید چون قطعه ضربی (ریتمیک) هست و روی ریز علامت آکسان نداره پس بدون تک اجرا می شه. (دو-فا-می سل می سل)

Razoniaz
Tuesday 31 July 2012, 08:42 AM
سلام...دوستان...برای گذاشتن آواز روی نت در قطعه جامه دران..افشاری..مشکل دارم..ممکنه راهنماییم کنید...ممنون از همه....کتاب دوره ابتدایی سنتورYou can see links before reply

سلام دوست عزیز.
لطفا از نت عکس بگیرید و اینجا بگذارید تا روی تصویر براتون توضیح بدم.

arash140
Tuesday 31 July 2012, 09:21 AM
سلام آقای رازونیاز.دمت گرم وجداناً از استادمون بهتر توضیح دادی.بعدشم فکرشو نمیکردمم که به این سرعت جواب بدین...سپپپپپپپپپپپپپپپپاس مشتی.بازم دستت درد نکنه قشنگ توضیح دادی مشکلم حل شد...

arash140
Tuesday 31 July 2012, 09:28 AM
جناب رازو نیاز قطعات اجرا شده کتاب ردیف زنده یاد صبا تو سایتتون هست یا نه؟؟مثل همین مقدمه مویه که لطف کردین توضیح دادین درمورد اجراش...

سپاس...

Razoniaz
Tuesday 31 July 2012, 11:41 AM
جناب رازو نیاز قطعات اجرا شده کتاب ردیف زنده یاد صبا تو سایتتون هست یا نه؟؟مثل همین مقدمه مویه که لطف کردین توضیح دادین درمورد اجراش...

سپاس...

فعلا نه دوست عزیز ولی به یاری خدا قصد دارم بعد از اتمام اجرای دوره ابتدایی، ردیف استاد صبا را هم اجرا کنم... شاد باشید.

mohsen_blid
Tuesday 31 July 2012, 01:38 PM
سلام خدمت دوستان
یه درخواست دارم خدمت دوستان
میشه یکی از دوستان نحوه اجرای چنگ ها رو اینجا بزاره چند تا نت بزاره و اجراش کنه تا بتونم از روش یاد بگیرم که چطور دو لا چنگ و سه لا چنگ و غیره رو یاد بگیرم؟

Razoniaz
Wednesday 1 August 2012, 07:30 AM
سلام خدمت دوستان
یه درخواست دارم خدمت دوستان
میشه یکی از دوستان نحوه اجرای چنگ ها رو اینجا بزاره چند تا نت بزاره و اجراش کنه تا بتونم از روش یاد بگیرم که چطور دو لا چنگ و سه لا چنگ و غیره رو یاد بگیرم؟
سلام دوست عزیز
سرعت اجرای چنگ ها بستگی به نوع قطعه و سرعت قطعه دارند. شما قطعه خاصی مد نظرتون هست؟ اگه اسم قطعه را بفرمایید و یا تصویر اون رو اینجا قرار بدید دوستان بهتر می تونند راهنمایی کنند.

EleNaz
Wednesday 1 August 2012, 04:30 PM
علامت < بالای یه نت ینی چی؟ :30:

mohsen_blid
Wednesday 1 August 2012, 06:23 PM
lممنون بابت پاسخت
تازه کارم دیگه
برای مثال می گم ترانه بختیاری یا زرد ملیجه شیوه سنتورنوازی یا چرا دور همین عروسک جون صفحه 31 می خوام با ضربش اشنا بشم چجوری دقیقا

Razoniaz
Thursday 2 August 2012, 12:16 AM
علامت < بالای یه نت ینی چی؟ :30:

سلام دوست عزیز
این علامت آکسان نام داره. اگر در یک قطعه ضربی آکسان روی یک نت ریز قرار بگیره یعنی ریز باید با یک تک شروع بشه. و اگه روی نتهای غیر ریز قرار بگیره نشانگر این است که آن نت باید قویتر اجرا گردد.

LiOneL999
Thursday 2 August 2012, 11:10 AM
سلام دوستان
من یه سایت تخصصی سنتور پیداکردم که همممممممممه چیز در مورد سنتور توش هست:

mohsen_blid
Thursday 2 August 2012, 09:38 PM
این قطعاتی که گفتم رو کسی از بزرگواران نداره ؟
باید عکس بزارم؟

Razoniaz
Saturday 4 August 2012, 07:16 AM
lممنون بابت پاسخت
تازه کارم دیگه
برای مثال می گم ترانه بختیاری یا زرد ملیجه شیوه سنتورنوازی یا چرا دور همین عروسک جون صفحه 31 می خوام با ضربش اشنا بشم چجوری دقیقا

سلام دوست عزیز. چشم چند نمونه از درسهایی که خواستید را به همراه شمارش براتون اجرا می کنم که بهتر با شیوه رعایت ریتم آشنا بشید.

یاسمن 46
Tuesday 21 August 2012, 08:44 PM
با سلام وتشکر از سایت خوبتون .من در مورد صفحه 60 دستور سنتور اشکال نتی داشتم مثلا چرا در سطر اول تکیه بین نت سی و دو ( می ) قرار داده شده مگه این تکیه (ر ) نباید باشه منظورم تکیه بین نت هشتم ونهم هست . همین طور تکیه بین نت ( دو ) و ( ر ) هم فا گذاشته که باید می باشه این مورد هم سطر اول بین نت ده و یازده هست .اگه قانونی داره ممنون میشم بفرمائیید.ببخشید اگه سوالم رو به خوبی نرسوندم.سپاسگذار.

Razoniaz
Wednesday 22 August 2012, 08:16 AM
با سلام وتشکر از سایت خوبتون .من در مورد صفحه 60 دستور سنتور اشکال نتی داشتم مثلا چرا در سطر اول تکیه بین نت سی و دو ( می ) قرار داده شده مگه این تکیه (ر ) نباید باشه منظورم تکیه بین نت هشتم ونهم هست . همین طور تکیه بین نت ( دو ) و ( ر ) هم فا گذاشته که باید می باشه این مورد هم سطر اول بین نت ده و یازده هست .اگه قانونی داره ممنون میشم بفرمائیید.ببخشید اگه سوالم رو به خوبی نرسوندم.سپاسگذار.

سلام دوست عزیز
در مورد درس شماره 6 تکیه ها به دو نکته دقت نمایید:
1- در مجموعه نتهای بالا رونده همیشه شروع تکیه از درجه سوم نت ابتدایی جمله انجام می گیرد نه درجه دوم . (رجوع شود به درس شماره 6 تکیه ها سطر اول میزان دوم و سطر دوم میزان سوم)
2- برای مجموعه نتهای پایین رونده دو حالت داریم اگر نتهای قبلی این جملات همراه با تکیه باشند ، تکیه نت ابتدایی این جملات مانند نتهای بالارونده روی درجه سوم اجرا می گردد. (درس شماره 6 تکیه ها سطر سوم میزان اول)
در حالت دوم یعنی زمانی که نتهای قبلی این جملات تکیه ندارند، تکیه مربوط به نت اول این جملات با درجه دوم شروع می گردد. (درس شماره 6 تکیه ها سطر اول میزان اول و سطر دوم میزان اول)

mojtabamozaffar
Wednesday 22 August 2012, 06:29 PM
سلام دوستان
خسته نباشید
اگه کسی لطف کنه بگه این نتی که دورش خط کشیدم یعنی چی ممنون میشم
8394