PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کوک تار

کتایون
Friday 23 July 2010, 09:26 PM
با سلام!
یک سوال:
آیا در رفتن کوک تار طبیعیه؟:106: سیم بم تار من مدام از کوک خارج میشه. فکر کنم یه مشکلی داره.
یک سوال دیگه:
برای رفع عیب و تعمیر ساز تار در تهران کجا باید رفت؟

ممنون میشم اگه کمکم کنید در این مورد.

Don_Ramtin
Friday 23 July 2010, 09:30 PM
احتمالا گوشی های سازت رگلاژ نیست . می تونی بدی برات رگلاژش کنند .

Don_Ramtin
Friday 23 July 2010, 10:16 PM
ببین من خیلی ساده و مختصر روش رگلاژ کردن گوشی ساز رو بهت میگم . اگه فهمیدی ( چون فکر کنم گفتنش راحته ، ولی فهمیدنش یه نموره سخته ) که هیچی انجامش بده . اما اگه نفهمیدی ، یا بیا پیش من و تارت رو هم بیار تا این کار رو یادت بدم و یا بهم خبر بده تا تلفن چند تا از رفقای ساز ساز رو بهت بدم تا بری پیش اونا .
اول گوشی مربوطه رو درمیاری از جاش ( طبعا قبل از این کار سیم رو باز می کنی ! ) بعد نگاه کن ببین کجاهای گوشی بر اثر تماس با چوب در هنگام کوک کردن ، براق شده . توضیح اینکه بخشی از گوشی وقتی تو سوراخ های سرپنچه می چرخه ، بیشتر با چوب تماس داره و اونجا ها براق میشه . اون قسمت ها رو آروم آروم بساب . یعنی با یه سوهان نرم و بعد هم با یه سمباده ی نرم اونجا رو کمی بساب . بعد گوشی رو داخل جای خودش بکن و کمی بچرخونش . می تونی کمی هم به دوطرف بچرخونیش . بعد بیارش بیرون و دوباره ببین کجاهاش براق تره . دوباره اون ماجرا رو تکرار کن و بسابش ( فقط بخش براق رو ) . اینقدر این کار رو تکرار کن تا همه ی سطح گوشی ( اون بخشی که با سوراخ سرپنجه ارتباط داره ) ، براق بشه . بعد یه سمباده ی خیلی نرم به سطح پایه ی گوشی ات بکش و بزارش سرجاش . مشکل حل شده و می تونی سیم رو رو ساز بندازی .
شرح ماوقع : اون اول وقتی گوشی رو از جاش در آوردی ، اون بخش براق شده نشون می ده که این قسمت ها با بدنه ی سوراخ در تماسه و بقیه ی ساقه ی گوشی ، نه . این غلطه ؛ یعنی باید همه ی سطح ساقه ی گوشی ، با بدنه ی سوراخ در تماس باشه . حالا تو در هر مرحله ، اون بخش های بیشتر در تماس که طبعا برجسته ترند رو می سابی و با بقیه ی سطوح ، برابر می کنی و کم کم ساقه ی گوشی یه دست و هم سطح میشه و کاملا با بدنه ی سوراخ سر پنجه در تماس قرار می گیره و این جوری گوشی بهترین حالت رو داره و کوک خالی نمی کنه .
خوش باشی و فعلا ، یا حق !

fagher
Friday 23 July 2010, 10:41 PM
ممنون...
نمیشه کلآ جای گوشی ها رو با هم عوض کرد؟؟؟
چون یه بار سازم کوک خالی میکرد مربیم گفت ببرش رگلاژ منم چون حوصله نداشتم تمام سیم ها رو باز کردم و جای گوشی ها رو عوض کردم.(که 3 برابر وقتم رو گرفت)
جالبه حالا خیلی دیر کوکش به هم میریزه.
یه سوال دیگه: چطوری میشه که سیم ها به جای اینکه شل بشن کشیده تر میشن؟؟؟

Don_Ramtin
Friday 23 July 2010, 10:53 PM
ببین ، اصولا عوض کردن جای گوشی ها کار درستی نیست . چون هر گوشی در جای خودی تنظیم شدن و مناسب سوراخ خودش رگلاژ شده . حتا شما اگه سازهای سازندگان خوب رو هم ببینید ، هر گوشی علامتی کوچولو داره که نشون میده مال کدوم سوراخه . اما امکان داره تو اینکار رو بکنی و " اتفاقا " جواب بده . اما این اتفاقه و همیشگی و اصولی نیست .
اون ماجرای سفت شدن سیم ها بجای کوک در کردن و شل شدن هم از اون حرفاست ها ! من این یه مورد رو دیگه تا حالا ندیده بودم .
خوش باشین .

کتایون
Friday 23 July 2010, 10:55 PM
ببین من خیلی ساده و مختصر روش رگلاژ کردن گوشی ساز رو بهت میگم . اگه فهمیدی ( چون فکر کنم گفتنش راحته ، ولی فهمیدنش یه نموره سخته ) که هیچی انجامش بده . اما اگه نفهمیدی ، یا بیا پیش من و تارت رو هم بیار تا این کار رو یادت بدم و یا بهم خبر بده تا تلفن چند تا از رفقای ساز ساز رو بهت بدم تا بری پیش اونا .
اول گوشی مربوطه رو درمیاری از جاش ( طبعا قبل از این کار سیم رو باز می کنی ! ) بعد نگاه کن ببین کجاهای گوشی بر اثر تماس با چوب در هنگام کوک کردن ، براق شده . توضیح اینکه بخشی از گوشی وقتی تو سوراخ های سرپنچه می چرخه ، بیشتر با چوب تماس داره و اونجا ها براق میشه . اون قسمت ها رو آروم آروم بساب . یعنی با یه سوهان نرم و بعد هم با یه سمباده ی نرم اونجا رو کمی بساب . بعد گوشی رو داخل جای خودش بکن و کمی بچرخونش . می تونی کمی هم به دوطرف بچرخونیش . بعد بیارش بیرون و دوباره ببین کجاهاش براق تره . دوباره اون ماجرا رو تکرار کن و بسابش ( فقط بخش براق رو ) . اینقدر این کار رو تکرار کن تا همه ی سطح گوشی ( اون بخشی که با سوراخ سرپنجه ارتباط داره ) ، براق بشه . بعد یه سمباده ی خیلی نرم به سطح پایه ی گوشی ات بکش و بزارش سرجاش . مشکل حل شده و می تونی سیم رو رو ساز بندازی .
شرح ماوقع : اون اول وقتی گوشی رو از جاش در آوردی ، اون بخش براق شده نشون می ده که این قسمت ها با بدنه ی سوراخ در تماسه و بقیه ی ساقه ی گوشی ، نه . این غلطه ؛ یعنی باید همه ی سطح ساقه ی گوشی ، با بدنه ی سوراخ در تماس باشه . حالا تو در هر مرحله ، اون بخش های بیشتر در تماس که طبعا برجسته ترند رو می سابی و با بقیه ی سطوح ، برابر می کنی و کم کم ساقه ی گوشی یه دست و هم سطح میشه و کاملا با بدنه ی سوراخ سر پنجه در تماس قرار می گیره و این جوری گوشی بهترین حالت رو داره و کوک خالی نمی کنه .
خوش باشی و فعلا ، یا حق !

خیلی خیلی ممنون. باید فردا ببینم می تون این کار باهاش بکنم یا نه! یکمی نسبت به سازم زیادی محبت دارم! این کار برام مثل عمل جراحی میمونه !!اگه نتونستم دوباره مزاحم می شم!!!

fagher
Friday 23 July 2010, 10:56 PM
منم تعجب کردم.حدود ربع پرده سفت تر میشن!!!!!!!!!!!!!

Don_Ramtin
Friday 23 July 2010, 10:59 PM
به هر حال هر کمکی از دستم بر بیاد ، در خدمتم .

یکمی نسبت به سازم زیادی محبت دارم!

این علاقه ، کاملا طبیعیه . من یه کلکسیون ساز دارم ، اما همشون برام عزیزن و هر کدوم جایگاه خاص خودشون رو برام دارن .

r_a_m_i_n
Friday 23 July 2010, 11:24 PM
اتفاقا منم بگم که تاحالا واسم ÷یش اومده که سیمهام سفت تر بشن...
والا از این آب و هوای خدا نیامرز هرچی که بگی برمیاد

Don_Ramtin
Friday 23 July 2010, 11:34 PM
بابا شاید بخاطر تغییر آب و هوا و دما پوست سازتون شل و سفت میشه و در نتیجه کشش سیم ها رو تغییر میده . چون چرخش گوشی ها به سمت سفت تر کردن سیم ها و بالا بردن کوک ، همچین بفهمی نفهمی بعیده و عجیب غریب !

fagher
Saturday 24 July 2010, 09:57 PM
ولی فکر نکنم از پوست باشه...
گوشی ها هم که نیست. پس چیه؟؟؟

r_a_m_i_n
Saturday 24 July 2010, 11:46 PM
بابا شاید بخاطر تغییر آب و هوا و دما پوست سازتون شل و سفت میشه و در نتیجه کشش سیم ها رو تغییر میده . چون چرخش گوشی ها به سمت سفت تر کردن سیم ها و بالا بردن کوک ، همچین بفهمی نفهمی بعیده و عجیب غریب !

والا رامتین خب اینکه حقیقت مسلمیه که بعیده گوشی ها خود بخود در جهت سفت شدن بچرخن
اما منظور من و دوستم این بود که کلا یه دفعه به سازت سر میزنی میبینی کوکش زیاد شده
خود من تاحالا بیش از 20 بار پیش اومده که شب سازمو دیاپازون کوک کردم....اما صبح تا از تو جعبه درش میارم ربع پرده یا 3 کما کوکش زیاد شده

Don_Ramtin
Sunday 25 July 2010, 09:05 PM
این بالا رفتن کوک ، به احتمال خیلی زیاد زیر سر همون پوسته . اصولا سازها بطور اعم و سازهای ایرانی بطور اخص دربرابر تغییرات آب و هوا ، رطوبت و دما ، از خودشون واکنش نشون میدن و این واکنش ها در سونوریته و کوک ساز مؤثره . مخصوصا سازی مثل تار که بخاطر خواص فیزیکی خاص اش و داشتن پوست ، بسیار حساسه . حتا چوب دسته و کاسه هم دربرابر این تغییرات دما و رطوبت واکنش نشون میده اما این واکنش ها خیلی مهم نیست و در برابر مصیبتی به نام پوست ، هیچ به حساب میاد .
اگه یادتون باشه ، من یه تاپیکی ایجاد کرده بودم به نام سازهای ایرانی ، محیط زیست و طبیعت ( اگه اسمش درست یادم باشه ) . اونجا بحث های بسیار زیادی پیش اومد و یکی از این مباحث ، پیشنهاد استفاده از مواد جایگزین بود . شاید در آینده با جایگزین کردن موادی مناسب ، از شر این پوست راحت بشیم و بشه چنین مشکلاتی رو حل کرد و ضمنا به طبیعت و محیط زیست و حقوق حیوانات هم احترام بیشتری گذاشت . این جوری هم ما راحت میشیم ، و هم حیوانات بیچاره یه نفس راحتی می کشند ! البته به شرطی که از دگم اندیشی ، تعصبات غلط ، گرفتاری در چنبره ی اوهام و عقاید غلط قدیمی بیرون بیاییم .
به هر حال دور نشیم ، این ماجرا به نظر من بیشتر می تونه کار همون پوست تار باشه . گاه این ماجرا برای خود من هم پیش اومده . تازه من تارم همیشه تو جعبه ست و خیلی بهش می رسم . هواش رو دارم . اما جلوی تغییرات آب و هوا رو نمیشه گرفت .

fagher
Sunday 25 July 2010, 10:24 PM
اما اگه تغییرات آب و هوا اونقدر نباشه تقصیر چی بندازیمش؟؟؟
تو شهر ما چندان تغییری نمیکنه این آب و هوا...
فقط شبها هوا یکم سردتر میشه...
یه بار من صبح ساز رو کوک کردم عصر سیمها سفت شده بودن و چون خودم هم احتمال میدادم از پوست باشه حواسم جمع بود ولی آب و هوا تغییر نکرده بود.

Don_Ramtin
Sunday 25 July 2010, 10:30 PM
تغییرات دما و مخصوصا رطوبت رو پوست ساز باید تشخیص بده ، نه تو !

اما اگه تغییرات آب و هوا اونقدر نباشه تقصیر چی بندازیمش؟؟؟

می تونی تقصیر اجنه ی گرامی بندازی ! فقط قبلش دقت کن که بقول اون حجت الاسلام محترم توی برنامه ی تلویزیونی ، جن های خونه ی شما مسلمونن ، یا کافر !

Blue_Danube
Sunday 25 July 2010, 11:22 PM
سلام . من این مشکل رو توی سه تار دارم چه کار کنم . به نظر شما گوشی هاشو در بیارم و با یه سو هان گرد یه کم گشاد ترش کنم . چون توی ویولن قبلی همین مشکل رو داشتم وبا این کار رفع شد . حالا این کار برای سه تار جواب میده یا نه ؟

Don_Ramtin
Sunday 25 July 2010, 11:35 PM
سلام . من این مشکل رو توی سه تار دارم چه کار کنم . به نظر شما گوشی هاشو در بیارم و با یه سو هان گرد یه کم گشاد ترش کنم . چون توی ویولن قبلی همین مشکل رو داشتم وبا این کار رفع شد . حالا این کار برای سه تار جواب میده یا نه ؟

ببین ، گوشی ها رو گشاد نمی کنی . اصلا گشاد کردن گوشی ها معنا نداره و این جمله از نظر فیزیکی عجیب و بی معناست . اما کاری که کرده ای درست بوده . اون ماجرایی که من تو چند پست بالاتر ( پست شماره ی 3 ) گفتم ، همون کاریه که تو کردی . دوباره بخونش و اگه باز هم مشکلی وجود داشت ، من در خدمتم ! ضمنا این ماجرا ، برای همه ی سازهایی نظام گوشیهاشون اینجوری و کوک کردنشون این فرمیه ، صادقه .

fagher
Sunday 22 August 2010, 03:30 PM
بازم سیم ها سفت شدن اما این بار هم سیم های تار و هم سیم های سه تار...
حدود ربع پرده بازم!!!!
حالا تو سه تار تقصیر چی بندازیمش؟؟؟

Don_Ramtin
Tuesday 24 August 2010, 06:48 PM
ببین ! این موردی که تو میگی برای سه تار ، این یکی رو دیگه من ندیده بودم ! خیلی هم برام عجیبه و عقلم به این دیگه قد نمیده . حتا از یکی دو تا از رفقام که سازنده ی ساز هستند و خیلی هم باتجربه ، سوال کردم ، اونا هم سر در نیاوردن که چه جوری میشه که اینجوری میشه !

fagher
Tuesday 24 August 2010, 07:16 PM
میشهبه برخورد گوشی ها به در و دیوار ربطش داد اما باز تمام گوشی ها که به در و دیوار نمیخورن یا اگرم بخورن همه یه ربع پرده که زیر نمیشن!!!
میشه از جابجا شدن خرکش باشه؟؟؟؟ حتمالش هست که خرک یکم جابجا شده باشه.

Don_Ramtin
Tuesday 24 August 2010, 07:26 PM
شاید هم یه خواهر یا برادر بدجنسی داری که میره و ..... ! البته از اون احتمالی که قبلا گفتم هم غافل نشو ، جن و این ماجراها و .... !

rahim_nikzad550
Saturday 11 September 2010, 09:13 AM
درود،
بهترین راه برای خلاصی از کوک خالی کردن ، عوض کردن سر پنجه و جعبه گوشی هست...
اگه ساز شما سر پنجه قدیمیه (مثل سازهای یحیی) بهترین کار تعویض جعبه گوشی با سر پنجه قنبری هست...
با اینکار علاوه بر رفع ایراد ساز ، زیباتر هم میشه...

yade_ostad shahnaz
Monday 8 November 2010, 08:20 PM
با سلام
سیم ها به سرما و گرما حساسند . اگر سرد بشن جمع میشن و گرم هم که بشن معلومه که کش میان
شاید علت بالا رفتن کوک همین باشه
یه نکته هست اونم اینکه ساز وقتی کوکش میره بالا سیم ها هنوز کوکند؟

در مورد گوشی هم اگه یکم پودر (خاکستر مانند - آرد -...) به خود گوشی بمالیم (قسمتی که میره داخل سوراخ سرپنجه) احتمالا مشکل حل بشه ولی اساسی نیست و باید ریگلاِِژ بشه(همون طور که آفا رامتین گفتن)
یا حق