PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تمرین برای تقویت دست چپ در سنتور

199069
Monday 26 July 2010, 04:02 PM
سلام
از دوستان سنتور نواز خواستم سوال کنم برای تقویت دست چپ چه کاری باید انجام؟
یا فقط با تمرین زیاد قوی می شه؟

Mezrab
Monday 26 July 2010, 04:57 PM
شما هم میتونید اتود بزنید و هم روال اصلی آموزش رو انجام بدید، اصولا من ترجیح میدم که دست چپ شما طی مراحل آموزشی قدرتمند بشه تا به وسیله اتود، اما برای قوی شدن دست چپ پیشنهاد میکنم، چهارمضراب های دستور سنتور مثل سه گاه و بیات ترک رو از اون کتاب + قطعه جغتائی و چهارمضراب حسینی از کتاب سوم رو به شدت کار کنید تا تمرکزتون رو دست چپ بالا بره، راه کار همه این ها قاعدتا تمرین هست و نه چیز دیگه.موفق باشید.

hamid2000
Monday 26 July 2010, 05:34 PM
با سلام من از غیبت طولانیم عرض میخوام 1مشکل برام پیش اومده بود و در مورد پاسخ کاربر جدید 119069با دوست عزیزم مضراب کاملا موافقم و میگم که تمرین موثر ترین راه هست که خودم حسابی بهش اعتقاد دارم

Razoniaz
Tuesday 27 July 2010, 02:28 PM
سلام

سلام دوست عزیزم
ممنون بابت بحث خوب و مفیدی که ارائه دادید. حدود سه سال پیش بود که بنده بحث مشابهی رو توی یه تاپیکی به نام "چگونه مضراب چپ را قویتر کنیم" (You can see links before reply) عنوان کردم و چند نمونه تمرین و نکته که کمک می کنه که دست چپ قویتر بشه رو اونجا ذکر کردم. مطمئنم اون تاپیک برای شما می تونه مفید باشه.
ولی اینکه آیا تمرین باعث تقویت دست چپ می شه یا نه نیاز به بحث مفصلی داره. من عقیده دارم که تمرین یه عملیات خنثی هستش یعنی تمرین خودبخود نه مثبت هست و نه منفی. این شیوه تمرینه که مهمه. اگه درست تمرین کنیم باعث می شه به هدف برسیم و اگه اشتباه تمرین کنیم نه تنها به هدف نمی رسیم که از هدفمون دور می شیم. بعنوان مثال من افرادی رو دیدم که نزدیک به 20 ساله که سنتور می زنن ولی هنوز دست چپشون ضعف داره چون اشتباه تمرین می کردن. پس این شیوه تمرینه که خیلی مهمه نه خود تمرین.
آقای اردوان کامکار روی بحث تقویت دست چپ کارهای زیادی انجام داده و تمرینهای مخصوصی هم دارن برای این کار که توی همون تاپیکی که گفتم یکی دو نمونه از این تمرینات را آوردم.
اگه نیاز به توضیح بیشتری بود یا سوالی داشتید حتما در خدمت شما هستم.

199069
Wednesday 28 July 2010, 02:27 PM
با تشکر از >Razoniaz (You can see links before reply)> اگه ممکنه آدرس اون تاپیک رو هم بدین
ممنون میشم

Razoniaz
Wednesday 28 July 2010, 02:36 PM
با تشکر از >Razoniaz (You can see links before reply)> اگه ممکنه آدرس اون تاپیک رو هم بدین
ممنون میشم

بفرمایید دوست عزیز: You can see links before reply

SOLAIEN
Wednesday 28 July 2010, 02:47 PM
بفرمایید دوست عزیز: You can see links before reply

سلام آقای راز و نیاز ...
چرا اون تاپیک متروکه شده ؟ چرا آن را ادامه نمیدهید ؟ واقعا حیفه تاپیک با ارزشی است ...:106:
راستی یه درخواست :اون اتود استاد اردوان را می شه اجرایش رو بذارید ... اگر هم ندارید خودتون بی زحمت اجرا کنید ...
با تشکر

Razoniaz
Wednesday 28 July 2010, 11:56 PM
سلام آقای راز و نیاز ...
چرا اون تاپیک متروکه شده ؟ چرا آن را ادامه نمیدهید ؟ واقعا حیفه تاپیک با ارزشی است ...:106:
راستی یه درخواست :اون اتود استاد اردوان را می شه اجرایش رو بذارید ... اگر هم ندارید خودتون بی زحمت اجرا کنید ...
با تشکر

سلام فرزان عزیز
حقیقتش اون روزها بخش سنتور زیاد مثل الان شلوغ نبود و نیازی حس نمی شد ولی الان می شه کار رو ادامه داد. خیلی خوشحال می شم این بحث جالب و مفید ادامه پیدا کنه.

nazi-santoori
Wednesday 4 August 2010, 06:27 PM
سلام آقا محسن
جا داشت منم بهت خداقوت بگم واقعا خیلی روشهای خوبی رو معرفی کردین به دوستان.
منم هر دو درس رو که واسه تقویت دست چپ بود دانلود کردم.
فقط خواستم بپرسم از همین الان تمرین کنم این 2 تا درس رو یا هنوز زوده بذارم واس بعد؟

Razoniaz
Wednesday 4 August 2010, 08:45 PM
سلام آقا محسن
جا داشت منم بهت خداقوت بگم واقعا خیلی روشهای خوبی رو معرفی کردین به دوستان.
منم هر دو درس رو که واسه تقویت دست چپ بود دانلود کردم.
فقط خواستم بپرسم از همین الان تمرین کنم این 2 تا درس رو یا هنوز زوده بذارم واس بعد؟

سلام
ممنونم. به نظرم می تونید از همین الان این روش رو برای درسهایی که تا به حال زدید اجرا کنید.

hossein_wanted
Wednesday 4 August 2010, 10:11 PM
سلام
بطور كلي 4مضراب ها چون معمولا با دست چپ پايه اش گرفته ميشه ميتونه خوب باشه واست

mary1510
Monday 9 August 2010, 02:18 PM
بادرود وپوزش پرروئی میکنم ودوتاسئوال دارم . لطفا اساتید محترم جواب مفصل بفرمایند.
یکی برای تقویت دست راست لطفا راهنمائی کنید .
دوم روش های تمرین صحیح ریزها و تکیه ها را بیشتر توضیح دهید.

قبلا متشکرم

Razoniaz
Monday 9 August 2010, 02:58 PM
بادرود وپوزش پرروئی میکنم ودوتاسئوال دارم . لطفا اساتید محترم جواب مفصل بفرمایند.
یکی برای تقویت دست راست لطفا راهنمائی کنید .
دوم روش های تمرین صحیح ریزها و تکیه ها را بیشتر توضیح دهید.

قبلا متشکرم

سلام دوست عزیز به نت آهنگ خوش اومدید. خوشحالم که به جمع دوستانه ما پیوستید.
کتابهای آموزش سنتور طوری طراحی شدند که به مرور زمان دست راست خود به خود تقویت می شه چون اکثر مضرابها با دست راست نواخته می شه. پس اگه همون روند معمولی کتابها را ادامه بدید مطمئن باشید به مرور زمان دست راست تقویت می شه.
در خصوص تمرین ریزها و تکیه ها به نظر من یکی از بهترین منابع، قسمت دوم کتاب دستور سنتور زنده یاد استاد پایور هست که تمرینات بسیار خوبی در خصوص تکیه ها و ریزها داره. سعی کنید اونها را بارها و بارها و البته به صورت صحیح اجرا کنید، در این صورت حتما به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

n1590
Friday 3 September 2010, 07:38 AM
سلام دوستان یک اتود(نت) جهت تقویت دست چپ برام بزارید ممنون میشم

Razoniaz
Saturday 4 September 2010, 06:51 AM
سلام دوستان یک اتود(نت) جهت تقویت دست چپ برام بزارید ممنون میشم

بفرمایید دوست عزیز

تمرین 1 (You can see links before reply)
تمرین 2 (You can see links before reply)

mahsa90
Friday 10 September 2010, 11:00 AM
سلام اقای رازو نیاز تاپیکی که معرفی کردید خیلی مفید بود من دست چپی هستم وبا دست چپم مشکل دارم زود خسته میشه و بعد بدونه اینکه بفهمم دیگه با مچ مضراب نمیزنم و مشکل اساسی اینکه من خیلی تند میزنم اولشا اروم میزنم ولی بعد تند میشه ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

Razoniaz
Friday 10 September 2010, 02:23 PM
سلام اقای رازو نیاز تاپیکی که معرفی کردید خیلی مفید بود من دست چپی هستم وبا دست چپم مشکل دارم زود خسته میشه و بعد بدونه اینکه بفهمم دیگه با مچ مضراب نمیزنم و مشکل اساسی اینکه من خیلی تند میزنم اولشا اروم میزنم ولی بعد تند میشه ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

سلام دوست عزیزم
خوشحالم که این تاپیک تونسته برای شما و بقیه دوستان عزیز مفید واقع بشه. ببینید مهسا خانم مهمترین عامل در تقویت مضرابها تمرین متوالی و درست همراه با صبر و حوصله هستش. سعی کنید روزانه یک تا دو ساعت تمرین مضراب داشته باشید. البته منظورم نوازندگی سنتور نیست این بحث جدایی هستش. وقتی شما سنتور می زنید ناخودآگاه ذهنتون به عواملی مثل صدای ساز، نت، درست نواختن قطعه و ... مشغول میشه و نمی تونید روی مضراب زدن تمرکز داشته باشید. من پیشنهاد می کنم در مواقع بیکاری یا وقتی مشغول تماشای تلویزیون هستید روی میز یا روی پاهاتون مضراب بزنید. سعی کنید هر چند دقیقه نگاهی هم به دستهاتون بندازید ببینید درست مضرابها را گرفتید و درست مضراب می زنید.
من به شما قول می دم اگه چند ماه این روند را ادامه بدید قدرت و لطافت مضرابهاتون چند برابر زمان فعلی می شه. اگه سوالی بود من در خدمت شما هستم.

farid_64
Friday 10 September 2010, 04:02 PM
وقتی نشستی پشته صندلی گردون آرنج ها رو بذار رو دسته صندلی و ثابت کن و با مچ مضراب بزن

n1590
Tuesday 21 September 2010, 08:11 PM
سلام به دوستان ارجمند من 46 سالمه و 15 سال پیش ردیف ابتدائی و چند کتاب از صبا را زدهام دست چپم کار نمیکند ایا در این سن میتوان دست چپم را درست کنم حتما راهنمائی کنید چگونه متشکرم

شایان سنتوری
Wednesday 22 September 2010, 11:56 AM
سلام به دوستان ارجمند من 46 سالمه و 15 سال پیش ردیف ابتدائی و چند کتاب از صبا را زدهام دست چپم کار نمیکند ایا در این سن میتوان دست چپم را درست کنم حتما راهنمائی کنید چگونه متشکرم

سلام دوست عزیز.

شما باید مشخص میکردین که از 15 سال پیش تا حالا موسیقی میزنید یا نه.

اما به هر حال (کار نیکو کردن از پر کردن است).شما با تمرین زیاد میتونین دست چپتون رو قوی کنین. روزی 2-3 ساعت تمرین کنید.و بیشتر قطعاتی رو بزنین که از دست چپ بیشتر استفاده میکنه مثل چهار مضراب ها یا مثلا 15 دقیقه روی یک نت ریز تمرین کنید.ممکن هست که دفاعات اول دستتون درد بگیره اما به تدریج دستتون قوی میشه.در ضمن تمرین روی بالشت هم خیلی تاثیر داره.

این اطلاعات من بود.منتظر پاسخ بقیه دوستان باشین.

M_KORD
Thursday 23 September 2010, 01:25 PM
به نظر من تمام نکات سنتور تو کتاب دستور سنتور هست .من با این که کتاب سی قطعه پایور که پر تکنیک ترین کتاب سنتوره رو میزنم هرجا مشکل دارم میام دوباره دستور سنتورو میزنم. همین توصیه رو هم به شما میکنم.من که اینجوری پیشرفت خوبیم داشتم تو 2سال و نیم کتابهای دستور سنتور شیوه سنتور نوازی دوره ابتدایی ردیف صبا نصفه بیست قطعه و چند تا از چهارمضرابهای سی قطعه با کلی تصنیف و آهنگ از کتابهای مختلف رو هم زدم

M_KORD
Thursday 23 September 2010, 01:32 PM
یه مطلب دیگه اینکه قدرت مضرابها کاملا با شغلون یا کاری که با دستاتون میکنین در ارتباطه .برای داشتن مچهای نرم و مضرابهای قوی نباید کار سنگین انجام بدید.کسانی که ورزشهای سنگین انجام میدن یا شغلشون اینجوریه هیچوقت نمیتونن مضراب خوبی داشته باشن

Razoniaz
Saturday 25 September 2010, 07:46 AM
بی نهایت از razonyaz تشکر میکنم یک اتد برام بگذار ممنون

سلام دوست عزیز من قبلا این دو تمرین رو گذاشتم نمی دونم اونها را مشاهده فرمودید یا نه

تمرین 1 (You can see links before reply)
تمرین 2 (You can see links before reply)

vesall
Sunday 14 November 2010, 04:21 PM
سلام.
میشه به داد ما چپ دست ها هم برسید و برای تقویت دست راست راهنماییم کنید ;D

allah1590
Friday 12 December 2014, 10:11 PM
تشکرممنون