PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نگهداری گیتار الکتریک و دیگر لوازم مربوطه

melanitis
Thursday 29 July 2010, 10:48 PM
سلام
نگهداری کردن از ساز و رسیدگی به اون یکی از مهمترین کار های یک نوازنده هستش.
من می خواستم ببینم شما دوستان عزیز چطور از سازتون نگهداری می کنید.
روزانه ، هفتگی یا بعد از هر بار استفاده سازتون رو تمیز می کنید؟فقط سیم ها رو تمیز می کنید یا بدنه و دیگر قسمت های گیتار هم براتون مهمه(مثل قاب دور پیکاپ ها و دیگر قسمت های جزئی گیتار)؟ از محلول خاصی استفاده میکنید؟ و ...

symphony-x
Friday 30 July 2010, 06:52 PM
آها تاپیک بسته بود گویا درست شد
اینم یه مشکل هست نگهداری از تجهیزات که من نیز عاجزم بخصوص فرت برد
فرت برد گیتار من rosewood هست اما خیلی زود کثیف میشه و کپک میزنه راهی نیست واسه اینکه زودی کثیف نشه ؟؟
پیکاپ ها رو چجوری تمیز کنم ببخشید اگه سوالام تکراریه اما خوب
کثیفی ساز داره میخورتم

Mariachi
Friday 30 July 2010, 07:42 PM
کپک میزنه؟!:ae

symphony-x
Friday 30 July 2010, 08:10 PM
کپک میزنه دیگه :دی بابا شوخی بود پیاز که نیست
منظورم اینه که خیلی زود کثیف میشه و جای انگشت هام روش میمونه

DesironnA
Friday 30 July 2010, 08:32 PM
درود
برای این مسئله، از نظر من راه های بسیاری وجود داره...

1. قبل از ساز زدن، دستها رو حتما با صابون و آب ولرم بخوبی بشوئید و کاملا خشک کنید تا کثیفی و عرق کف دست، فرتبورد و سیم ها رو آلوده و چسبناک نکنه.

2. همیشه قبل و بعد از نوازندگی، پارچه ای بدون پرز (از جنس استمال مخصوص تمیز کردن عینک)، سطح سیم ها و پشت دسته گیتار رو بخوبی و ملایم دستمال بکشید تا عرق و کثیفی بجا مانده بروی سیم ها و پشت دسته گیتار جذب دستمال بشه.

3 همیشه گیتار رو در هاردکیس خود قرار بدید تا از بروز چند مسئله جلوگیری بشه:
الف: ننشستن گرد و غبار هوا بروی بدنه، دسته، فرتبورد، پلپیس های پیکاپ ها، روزنه های فلویدرز یا بریج ثابت.
ب: دسته گیتار، تاب بر نداره.
ج: سیم ها زنگ نزنند.
د: گیتار از ریگلاژ خود خارج نشه.

4. ماده ای در بازار هست به نام Fast Fret که بروی سیم های گیتار میکشند تا اصطحلاک سیم ها برطرف بشند. اما استفاده از این ماده، اصلا توصیه نمیشه. چرا که پس از مدتی، سیم ها چسبناک شده و مجبور خواهید شد سیم ها رو تعویض کنید.

5. اگر گیتار شما هاردکیس نداره و یا بهر علتی در دسترس نیست و شما بالاجبار مجبور از استفاده از پایه گیتار هستید، هر سه روز یکبار، گیتار الکتریک خودتون رو به پشت به پایه تکیه بدید تا فشار وارده بروی پشت دسته گیتار جبران شود و ساز کمتر صدمه ببیند. البته لازم بذکر هست که این صدمه، در مدت زمان بسیار طولانی ای اتفاق میفته. اما خب بقول معروف آدم روزه شکدار نمیگیره!

6. اگر به هر علتی مجبور شدید گیتار الکتریک خودتون رو روی پایه قرار بدید، همیشه یک پارجه بدون پرز، بروی فینگربورد بندازید، بصورتی که پیکاپ ها را نیز بپوشاند.

7. عزیزانی که در خانه کولر گازی دارند، میتوانند گیتار الکتریک خودشون رو در معرض غیر مستقیم باد کولر گازی قرار بدند تا از رطوبت معمول در هوای اطاق، بدور باشه. اگر جائی قراره با گروه تمرین داشته باشید، بعد از اینکه اکوئیپمنتتون رو چیدید، ابتدا دست هاتون رو همونطور که گفتم پاکیزه کنید، سپس دست به ساز بشید. (بسیار مهم)

8. بهیچ عنوان، برای تمیز کردن هر قسمت از ساز، از دستمال نم دار استفاده نکنید. در غیر این صورت، بلافاصله پس از استفاده از دستمال نمدار، محل خیس شده رو با دستمال خشک بدون پرز خشک کنید.

9. همیشه بعد از استفاده از گیتار، کابل رو از گیتار بیرون بکشید تا به پیکاپ ها صدمه ای وارد نشه. درسته که این صدمه (ضعیف شدن پیکاپ و در نتیجه کاهش بازه دریافت ارتعاش سیم ها) بسیار نامحسوس میتونه باشه. اما برای اون دسته از افرادی که گوش قوی ای دارند و قدرت و کیفیت پیکاپ های گیتار الکتریکشون براشون مهمه، این کار ضروریه.

10. بادی گیتار الکتریک، تاثیر فوق العاده ای بر جنس تن صدای ساز داره. بنابراین، چسباندن انواع برچسب های تزئینی، چسباندن صلیب، رنگ آمیزی بروی بدنه و فرت بورد، و...، به هیچ عنوان توصیه نمیشه و توصیه میکنم تا میتونید از این کار دوری کنید.

11. بهیچ عنوان برای تمیز کردن هر جای گیتار الکتریک، از ماده ای استفاده نکنید! بخصوص استفاده از الکل و هرگونه ماده ای که حاوی مواد الکلی هستند، میتونه اثرات مخرب جبران ناپذیری به سازتون وارد بیاره.

12. برای تمیز کردن فرت بورد، سیم ها رو کمی شل کنید، سپس از میان سیم ها، فرت بورد رو تمیز کنید. و دقت داشته باشید، صاف موندن فرت بورد، بسیار مهمه. برای تمیز کردن فرت ها، از دستمال کاملا خشک استفاده کنید. مطمئنا اگر در طول یک ماه 5 بطور متوسط پنج بار فرت بورد رو تمیز کنید، با توجه به مواردی که در مورد پاکیزگی دست ها ذکر شد، کثیفی و سیاهی سختی بروی فرت بورد ایجاد نمیشه که تمیز کردن فرت بورد رو براتون سخت و اعصاب خورد کن بکنه!

13. بهیچ عنوان گیتار الکتریکتون رو در معرض دود سیگار قرار ندید. نیکوتین دود سیگار، بدترین دشمن سیم هاست و بطور باور نکردنی ای، مسبب ضعیف شدن سیم ها و در نتیجه پاره شدن زود به زود سیم هاست...

14. هیچگاه ساز خودتون رو به مسافرت (شمال یا جنوب که هوای شهر شرجی هست) نبرید. در این مورد، فکر نمیکنم توضیحی لازم باشه. اما عزیزانی که هوای محل سکونتشون شرجی هست، مورد ذکر شده در بند 7 رو بیشتر رعایت کنند.

15. هیچگاه نگذارید گیتار الکتریک شما در معرض نور مستقیم آفتاب در مدت زمان طولانی قرار بگیره. چرا که علاوه بر اثرات بسیار بدی که بروی بدنه وارد میشه، باعث شل شدن و ضعیف شدن سیم ها و در نتیجه بهم ریختن ریگلاژ ساز نیز خواهد شد.

نکته: شما به عنوان یک انسان، در طول هفته، 2 تا 3 بار حمام میکنید. گیتار الکتریک شما هم که یکی از عزیزانتون هست، به پاکیزگی نیاز داره. پس در پاکیزگی سازتون، کوتاهی نکنید تا عمر سازتون افزایش پیدا کنه.

سپاس

farshidmtl
Saturday 31 July 2010, 12:13 PM
ممنون ولی میشه توضیح بدید گرد و خاک رو پیکاپ رو چه جور تمیز کنیم؟

melanitis
Sunday 1 August 2010, 10:24 PM
من شخصا تا چند روز پیش فقط سیم ها و فرت بورد خیلی با دقت تمیز می کردم(با یک دستمال نخی بدون پرز ).اما الان با نکاتی که تو پست قبلی بود فهمیدم باید به این بنده خدا(گیتارم !) بیشتر برسم!

hvnprs
Thursday 19 August 2010, 06:01 PM
ساز های مختلف بنا به فیزیک ساختشون دارای نکات ساده ای هستند که با رعایتشون میتونید عمر ساز رو بیشتر کنید .

من چند نمونه ساده و اولیه رو ذکر میکنم :

1) هیچوقت سازتون رو از دسته به جایی تکیه ندید به خصوص ساز های Bolt-On یا سازهایی که دسته آنها به بدنه اشان پیچ شدن ... زیرا موجب تغییر زاویه استاندارد و طراحی شده توسط کارخانه دسته نسبت به بدنه میشن و همچنین اگر ساز گلود یا نک ترو باشه این امر موجب تابیدن دسته و یا ایجاد Hump و Bow .

2) همونطور که دوستمون هم اشاره کرد قبل از نواختن سعی کنید دستتون رو بشورید که چرب نباشه یا عرق کرده نباشه چون چربی و عرق موجب خورده شدن سیم های گیتار و کثیف شدن فرت بودر میشن .

3) همیشه بعد از نواختن نا خودآگاه سیم ها کثیف میشن ... میتونید با یک دستمال نرم ( مثل دستمال شیشه عینک ) سیم ها رو آرام تمیز کنید تا لکه های سیاه از روشون پاک بشه و چربی هاشون گرفته بشه یا عرق دستتون بر روشون پاک بشه .

4) هیچ وقت سیم های گیتارتون رو با مایعی یا حتی آب نشویید چون موجب زنگ زدن و یا خورده شدن سیم یا فرت میشه ... سیم رو میشه تعویض کرد ولی خراب شدن و خورده شدن فرت یکم مشکل زا هستش و تعویضش سخته .

5) از انحنایدسته گیتارتون اطمینان حاصل کنید ... زیاد شکم داشتن و یا قوز داشتن دسته موجب فشار وارد شدن به فرت ها میشه و شایدم باعث تابیده شدن دسته بشه که تقریبا ً هیچجوره نمیشه درستش کرد .

6) فرت بوردتون رو با Fretboard Cleaner ها تمیز کنید ( پس از هر بار تعویض سیم ها ) و اون ها رو با روغن های مخصوص Refresh کنید ... اگر روغن و کلینر ندارید نگران نباشید ... یک مقدار آب گر در داخل یک نلبکی بریزید ... سپس با یک مسواک فرت بورد بدون سیم رو تمیز کنید ... دقت کنید که مسواک نباید خیلی خیس بشه ... بعدش هم سریع سیم روی ساز نندازید ... بگذارید دسته حداقل 6 ساعت بدون سیم بمونه در هوای آزاد تا خشک شه .

7) تغییر دما خیلی برای چوب بد هستش ... مراقب رطوبت و تغییرات دمای اتاقتون باشید .

8) اگر برای تمیز کردن ساز های قدیمیتون از پولیش استفاده میکنید مراقب باشید تا پلیش رو زیاد مصرف نکنید چون رنگ ساز رو ممکنه ببره .

9) میتونید برای جلا دادن فرت ها و قسمت های فلزی بدون رنگ ساز از جلا سنج استفاده کنید ( در صورتی که کلینر گیتار مخصوص ندارید !) ... یادتون باشه جلا سنج رو با یک گوش پاک کن به شکل نقطه های خیلی کم بر روی فرت ها بذارید و سپس با پبنه پاکشون کنید .

10) مهمترین نکته اینکه همواره از تنظیم بودن بریج , فنر های متصل به بدنه گیتار و بریج برای گیتارهای دارای ترمولو و همچنین قوس دسته و تنظیمات تراس راد اطمینان حاصل کنید ( البته هر چند ماه یکبار ) اگر تا به حال این تنظیمات رو نکردید سعی کنید گیتارتون رو به شخصی بسپرید که این کار رو بلد هستش و یا از طریق فیلم ها و مطالب آموشی همه چیز رو در مورد این تنظیمات یاد بگیرید و بعد اقدام کنید ...

یادتون باشه که مهمترین نکته در مورد سازتون اینه که بیش از 95% ساز شما از چوب تشکیل شده و باید کاملا ً نکات ایمنی رو در مورد چوب رعایت کنید .

موفق باشید

mika120
Thursday 19 August 2010, 08:27 PM
يكي از دوستان تو يكي از سايت ها ( كه اونجا مدير انجمن گيتار الكتريك بود ) مي گفت كه هر ماه بايد پيچها،بريدج و قسمت هاي فلزي ساز رو با يه صابون خشك روغن كاري كرد. خودم اين كار رو مي كنم و خيلي هم تاثير داشته. شما چقدر اين كار رو موثر مي دونيد؟

melanitis
Thursday 19 August 2010, 11:09 PM
اتفاقا منم اون پست رو خونده بودم.(اونجا عضو بودم ولی فعالیت نمی کردم : دی یعنی تا اومدم فعالیت کنم دیدم انجمن ... ) من از این کار یه جورایی می ترسم چون نمیدونم باید چیکار کنم.
شما که تجربشو داری میشه یکم راهنمایم کنید.
ممنون

DesironnA
Thursday 19 August 2010, 11:32 PM
اتفاقا منم اون پست رو خونده بودم.(اونجا عضو بودم ولی فعالیت نمی کردم : دی یعنی تا اومدم فعالیت کنم دیدم انجمن ... ) من از این کار یه جورایی می ترسم چون نمیدونم باید چیکار کنم.
شما که تجربشو داری میشه یکم راهنمایم کنید.
ممنون

يكي از دوستان تو يكي از سايت ها ( كه اونجا مدير انجمن گيتار الكتريك بود ) مي گفت كه هر ماه بايد پيچها،بريدج و قسمت هاي فلزي ساز رو با يه صابون خشك روغن كاري كرد. خودم اين كار رو مي كنم و خيلي هم تاثير داشته. شما چقدر اين كار رو موثر مي دونيد؟
درود
دوست عزیزم لطف میکنی بیشتر در این باره توضیح بدی؟

پ.ن: بچه ها یکی از شما دو نفر لطف کنه و لینک این فاروم رو برای من پ.خ کنه..
سپاس

hvnprs
Thursday 19 August 2010, 11:39 PM

ببینید نرم بودن برخی پیچ های فلزی اصلا ً به نفعمون نیست !! مثلا ً برای گیتار های بولت آن , چهار پیچ اتصال دسته به بدنه اصلا ً به هیچ وجه نباید نرم باشن و یا یکم باز بشن !! اما پیچ های بریج رو نمیدونم چه نوع بریجی منظورتون هست و کدوم پیچ هاش رو میگید ... چیزی که واضح هست اینه که اشیا فلزی ممکنه در اثر برخورد با برخی مواد شیمیایی خورده بشن ... در ضمن قاعدتا ً گیتار قسمتی نداره که احتیاج به روان کاری داشته باشه . در ضمن مالیدن هر چیزی رو فرت ها صحیح نیست ... چون خدا نکرده اگر در اثر یک فعل و انفعال شیمیایی فرت یکم خورده بشه اونوقت همیشه حول اون فرتتون شما صدا گز دارید و نمیدونیدم برای چی هست ( چون با چشم دیده نمیشه ! ) و وقتی دقت کنید با ابزار دقیق مثل کولیس متوجه میشید که فرت کمی سطحش پایین تر از فرت های دیگه رفته که این مشکل احتیاج به تعمیر کار حرفه ای داره برای تعویض یا دوباره قرار دادن فرت بر روی جاش .

کلا ً مهم تر از قسمت های فلزی گیتار ... چوب گیتار مهمه ... قسمتهای فلزی تنهایی جاییش که شاید احتیاج به روان کاری داره قسمت Machine Head اش هست . که میتونه در یک Fine Tune یا کوک دقیق موثر باشه . تازه اونم در اکثر گیتارهای گرون قیمت احتیاجی نیست ... و در گیتار های ارزون قیمت هم معمولا ً تاثیر مثبتی نمیذاره ...

کلا ً اینکه هر چی کمتر با گیتار ور برید بهتره ... مگر اینکه جهت تمیز کردن یا Adjust کردن یا همون تنظیم کردنش باشه ... وگرنه مطمئن باشید اگر این کارها مفید بود حتما ً کارخونه های مطرح تو Manual هاشون یا قسمت های Repair an Care اشون این موراد رو قید میکردن .

موفق باشید

rezaranjbaraan
Friday 20 August 2010, 12:35 AM
دوستان این محلول دانلوپ 65 به کار میاد کسی استفاده کرده...؟

aysan.davudiyan
Friday 20 August 2010, 12:52 AM
آره من یکیشو از دوستم گرفتم یه بار . خیلی عالی و کاملا بی ضرره اما میگن انگار فقط تو پکیجای دانلوپ میاد و اگه بخای پکیج نگیری باید بگی واست بیارن

rezaranjbaraan
Friday 20 August 2010, 01:06 AM
نه آیسان اینجور نیس اگه آدرس سایت فروشنده شو میخای من برات میفرسم اما اینجا ممنوعه توی خصوصی میدم

hvnprs
Friday 20 August 2010, 02:12 AM
دوستان این محلول دانلوپ 65 به کار میاد کسی استفاده کرده...؟

بله خیلی موثر و خوب هستش ... البته من خودم از محلول های PRS استفاده میکنم اما یکبار دانلوپ هم زدم و راضی بودم ... برای تهیه اش اگر خواستید پیام خصوصی بگذارید .

Mariachi
Friday 20 August 2010, 11:15 AM
یه سوال:
من نک و سیم های گیتارمو دستمال میکشم، دستمال کثیف نمیشه،
اما من وقتی گیتار میزنم نوک انگشتام سیاه میشه!!!
چیکار کنم؟!

hvnprs
Friday 20 August 2010, 11:51 AM
یه سوال:
من نک و سیم های گیتارمو دستمال میکشم، دستمال کثیف نمیشه،
اما من وقتی گیتار میزنم نوک انگشتام سیاه میشه!!!
چیکار کنم؟!

سلام ...
کثیفی فرت بورد با دستمال خشک پاک نمیشه و حتما ً باید روغن های مخصوص بهش بخوره . البته من یه زمانی روغن مخصوص نداشتم و دسته گیتارم رو بعد از پاک کردن با آب گرم و مسواک ( البته آب فقط در حدی بود که بتونیم کثیفی روی فرت برد رو ببرم و فرت بورد خیس نمیشد ... بعدش هم که تمیز میشد حدود یک روز میذاشتم ساز خشک بشه ) بعدش اگر اشتباه نکنم روغن پارافین مایع غیر خوراکی میزدم بهش - شایدم خوراکی بود ! دقیقا ً یادم نیست - البته فقط در حدی که یکم فرت بورد چرب بشه البته قبلش هم فرت ها رو با جلا سنج اگر احتیاج داشت تمیز میکردم ... بعد از روغن دوباره با دستمال نرم فرت ها رو تمیز میکردم و میذاشتم حدود یک روز روغن به خورد دسته بره ... البته این کار رو برای فرت بورد های رز وود توصیه میکنم ! و بعدش هم سیم جدید مینداختم .

اگر دستتون سیاه میشه چند تا مسئله میتونه باشه ... اولی اینکه سیم هایی که استفاده میکنید روکش رنگی دارند و در اثر محلول شدن با عرق دست رنگ ها از سیم جدا میشن . دوم اینکه سیم زنگ زده و با دستمال خشک اون زنگ پاک نمیشه و وقتی دستتون رو سیم ها عرق میکنه اون زنگ دستتون رو سیاه میکنه و نکته سوم میتونه جنس نامرغوب و رنگ خورده فرت بورد باشه ... بعضی وقت ها برخی از فرت بورد ها رو تیره میکنند و بعد از مدتی که دست عرق میکنه رو فرت بورد و مرطوب میشه اون رنگ تیره رو از خودش پس میده که اون هم با دستمال خشک بر طرف نمیشه .

کلا ً پیشنهاد میکنم سیم هاتون رو اگر خیلی وقته تعویض نکردید , عوض کنید و وقتی سیم ها رو باز کردید با یک پارچه که فقط کمی نم داره فرت بورد رو تمیز کنید ... البته بهترین حالت استفاده از محلول های تمیز کننده مثل دانلوپ و پی آر اس هستش .

یادتون باشه عمر بهترین سیم های گیتار هم به طور مفید ( طوری که زنگ صدای سیم حفظ بشه ) حدود دو الی سه ماهه ! البته سیم هایی مثل Elixir Nano Web که تو ایران هم نیست ! هم زنگ نمیزنه و هم زنگ صداش بیش از سه ماه نوازندگی ممتد حفظ میشه .

موفق باشید

( یک نکته خیلی مهم : سعی کنید از سیم های 010 و یا 09.5 استفاده کنید ... اون موقع میبینید صدا سازتون چقدر تغییر میکنه و بهتر میشه ! )

mika120
Friday 20 August 2010, 12:02 PM
درود
دوست عزیزم لطف میکنی بیشتر در این باره توضیح بدی؟

پ.ن: بچه ها یکی از شما دو نفر لطف کنه و لینک این فاروم رو برای من پ.خ کنه..
سپاس

پايين كل مطلب اون پست رو ميزارم: ( اينو بگم كه اون Forum نميدونم چي شد كه ديگه كلاً بسته شد)

روش هایی برای افزایش طول عمر گیتار الکتریک

نگهداری یه ساز گیتار الکتریک از مواردی هست که بسیار اهمیت داره و طول عمر ساز رو به مراتب افزایش میده و متاسفانه خیلی از نوازنده ها نسبت بهش بی تفاوت هستن . (حالا که موقعیتش پیش اومد و دوستمون در موردش پرسید بهتره یه کم بهش بپردازیم )
اول اینکه ساز شما از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که هر کدوم نگهداری خاصه خودش رو داره بعضی از اونها باید توسط متخصص انجام بشه و بعضی دیگه رو خودتون هم میتونید انجام بدید:
اول از فرتها شروع میکنیم که خیلی پر اهمیت هستند علتش این هست که چون تماس دست شما با این قسمت خیلی زیاد هست بیش از بقیه قسمت ها آسیب میبینه و شما برای ترمیم اون باید اقدام کنید
خب . شایع ترین حالتی که پیش می آد اینه که شما در اثر استفاده مکرر از سازتون دچار یه تغییر شکل در فرت میشید یعنی اینکه در قسمتهایی که سیم به فرت فشار میاره و تماس بیشتری با فرت داره یه ساییدگی ایجاد میشه که اون ساییدگی یه صدایه وزوز مانند که معمولا شما بهش گز میگید ایجاد میکنه. خب این دقیقا اون قسمتی هست که گفتم به هیچ وجه خودتون انجام ندید اگه همچین حالتی براتون پیش اومد برید پیشه یه متخصص ساز که نسبت به تخصص اون اطمینان دارید و بدید فرت ها رو سوهان بزنه. تاکید میکنم اطمینان پیدا کنید که کارش رو بلده چون سوهان کاری یه بیش از حد ساز رو خراب میکنه. وقتی کارش تموم شد خودتون نگاه کنید تا مطمئن بشید که کوچکترین پستی و بلندی رو یه فرت نباشه.
قسمت بعدی واسه نگهداری یه ساز بریج هست. نگهداری یه بریج هم خیلی مهمه. واسه این کار شما بعد از هر بار نوازندگی باید بریج تون رو روغن کاری کنید. البته منظورم این نیست که برید روغن دون رو بیارید بیفتید به جون ساز و همه اش رو روغنی کنید واسه این کار یه صابون نرم و لبه دار رو بیارید و به آرومی به شکافهای بریج بمالید.
مرحله بعدی نگهداری از هد استوک و پیچ های کوک گیتار تون هست این قسمت نگهداری یه خاصی نداره فقط همون قضیه یه روغن کاری با صابون رو برای این قسمت هم تکرار کنید و لای چرخ دنده ها بکشید . اما این عمل رو لازم نیست هر بار بعد از نوازندگی انجام بدید . دو ماه یک بار کافیه . خب اطمینان از کوک بودن گیتار هم جزو نگهداری یه این قسمت حساب میشه که نیازی به گفتن نداره .
خب نات اهمیت زیادی واسه توي کوک موندن ساز داره یعنی اگه نات شما مشکل داشته باشه سازتون زود به زود از کوک می افته از طرفی توی صاف بودن و لحن صدا هم تاثیر داره. هر دفعه که میخواید نوازندگی رو شروع کنید از محکم بودن این قسمت اطمینان پیدا کنید. این قسمت نباید شل و ول باشه و کاملا باید سیم رو قفل بکنه تا ترموله هم به شکل خوبی بتونه عمل بکنه و باعث ریزش کوک نشه. بعد از هر بار نوازندگی این قسمت هم نیاز به روغن کاری با لبه ی صابون داره. تمام جدار ها و شکاف ها رو با صابون لیز و نرم کنید.
نگهداری از ولوم های گیتار چیزی نیست که به کررات اتفاق بیافته اگه شما چند سالی هست که دارید از سازتون استفاده میکنید و الان میبینید که ولوم ها دیگه کار نمیکنن دو تا چیز ممکنه که پیش اومده باشه اولی که رایج تر هست اینه که چرک و روغن و اینها داخل ولوم رو گرفته یعنی اون قسمت کربنی هست که پایه فلزی روش میگرده اون قسمت کثیف شده و دیگه کار نمیکنه یعنی به جا یه این که رو یه کربن بلغزه داره رو یه اون چرک و کثافات میگرده و خب چاره اش خیلی راحت هست یه مغازه الکتریکی برید و یه اسپری مخصوصص داره اون رو بگیرید و پایه ولوم رو در بیارید و به اون اسپری بزنید. حالت دوم که پیش میاد این هست که لایه کربن اون پتانسیومتر در اثر استفاده زیاد ساییده شده و از بین رفته که باید ولوم رو عوض کنید که فکر نمیکنم زیر 20 سال چنین اتفاقی بیافته مگه اینکه هی با ولومش ور برید
آخرین مرحله هم نگهداری از سیم ها و فینگر برد هست که اون هم اهمیت داره. هر بار که نوازندگی میکنید سیمها رو با دستمال مرطوب تمیز کنید و بعدش حتما با یه دستمال خشک دیگه نذارید کوچکتریتن رطوبتی بهش بمونه.
سیمها پر تماس ترین قسمت با دست شما هستند و همین موجب میشه که خیلی زود کثیف بشن و موندن چرک رو یه سیم در درجه ی اول سیم شما رو سنگین میکنه و موجب میشه صدای دلخواه رو ازش نگیرید و در درجه دوم اهمیت هم این کثیفی ها رو به فینگر برد منتقل میکنه که موجب بد قیافه شدن اون میشه برای حفظ این دو قسمت کافیه یه دستماله نرم رو بعد از هر بار نوازندگی روش بکشید.
اگه مدت زیادی از سازتون قراره که استفاده نکنید مثلا میخواید یه مسافرت خیلی بلندمدت برید اول سیم ها یه سازتون رو باز کنید بعد رو یه فینگر برد یه دستمالی که آغشته به روغن لیمو هست به آرومی بکشید
خب نکات دیگه ای هم هست که متفرقه حساب میشه و احتمالا همتون میدونید که توضیحی در موردش ندادم مثل اینکه به هیچ وجه سازطون رو در کنار وسایل سرمایش گرمایش مثل شوفاژ قرار ندید حتی اگه تو یه کیس باشه یا اینکه سازتون رو در جای مرطوب قرار ندید و اگه جا هایی مثل شمال که ذاتا مرطوب هست زندگی میکنید سولفور سدیم رو تو یه یه پاکت بریزید و داخل کیس تون بذارید و یا اینکه هیچ وقت سازتون رو از سر دسته نگیرید و بلند نکنید و چیز ها یه دیگه که خودتون میدونید.... چیزی که در آخر می مونه این که انجام این کار ه ممکنه سخت باشه اما به صورت قابل توجهی عمر سازتون رو افزایش میده.

پست شده توسط علي ( امين) صفايي

hvnprs
Friday 20 August 2010, 07:45 PM
مرسی که متن رو کامل درج کردید ... چون الان متوجه شدم کجا رو ایشون جهت روغن کاری پیشنهاد دادن .

ببینید بریج های متحرک همونطور که میدونید از یک طرف تحت کشش سیم ها هستند و از طرف دیگر چند عدد فنر از پشت در خلاف اون جهت بریج رو به سمت پایین میکشند و این فنر ها به بدنه متصل هستند .

وقتی شما با Bend کردن کشش سیم ها رو تغییر میدید ... بریج دچار حرکت های کمی میشه و قسمتی که سیم به لبه ی بریج رسیده و از اونجا رفته پایین , جلو و عقب میشه ... این جلو عقب شدن به شکلی بیشتر زمانی رخ میده که شما از ترمولو آرم ( دسته ویبراتو ) خودتون جهت دایو ها و یا اجرای تکنیک های دیگه مثل ویبراتو استفاده میکنید .

در اصل در این هنگام دو جسم فلزی صیقلی روی همدیگه میلرزن و این قضیه در دراز مدت باعث خدشه دار شدن و خورده شدن هر دو میشه ! مسلم هستش که این اتفاق برای سیم گیتار شما بیشتر میافته تا لبه های سدل های بریج .

برای روان کردن سطح استحکاک این دو جسم بر روی هم از صابون خشک استفاده میشه ( البته به صورت پودر شده و خیلی کم ) در همین راستا در قسمت بالای دسته یا Nut هم همین اتفاق می افته ... اما برای نات ها باید بنا به جنسشون عمل کرد ... برای ناتهای گرافیتی بهترین کار استفاده از مغز مداد سیاه هستش که پودرش میکنید و میریزید روی نات . تا پودر ها سطح استحکاک رو کم کنند . ( شرکت Fender برای برخی از سازهاش نات های فلزی با ساچمه های کوچک در طرفین میگذاره جهت روان بودن این حرکت مابین سیم و نات ) .

اما نکته اینجاست که این حرکت سیم روی بریج چون خیلی زیاد نیست , برای همون تکرار هر بار این کار اصلا ً لازم نیست ... بهتره اگر این کار رو هم میکنید هر چند ماه یکبار و یا زمانی انجام دهید که سیم ها رو تعویض میکنید .

باز هم تاکید میکنم , اغشته کردن هر قسمت از گیتار در زمان های مکرر و نزدیک به هم اصلا ً توصیه نمیشه ... مثل این میمونه که شما دائم قسمتی از خودرو خودتون رو روغن کاری کنید !!

موفق باشید

BaBak_ParSian
Friday 20 August 2010, 08:03 PM
ممنون از شما جالب بود من هم یه گیتار الکترونیک دارم که دیگه ادامش نمی دم