PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زیر چانه ای و بالشتک

vioman
Wednesday 2 May 2007, 12:56 AM
سلام

زیر چانه ی (chin rest) ابداعی منسوب به لوییس اشپور(Louis Spohr، 1784- 1859) قطعه ای چوب (معمولاً آبنوس یا چوب جعبه) تراش خورده است که به نوار قوسی پایینی متصل میشود. این وسیله با ظاهر هلالی شکل کوچک در صورت اصلی خود، مستقیماً بالای سیم قرار میگیرد و به شکل های پیچیده تری نیز در می آید (در سمت چپ سیم گیر نصب می شود). زیر چانه را از ویولن دور نگه می دارد. امروزه معمولاً از بالشتک (shoulder rest) نیز است?اده میشود. این وسیله به شکل یک پل وارونه، به حاشیه های پایینی ص?حه ی پشتی متصل و مانع تماس ساز با شانه می شود.

منبع:کنسرواتور موسیقی تهران(با تشکر)

Amir
Wednesday 2 May 2007, 12:59 AM
ولی من الان چند ماهه ازش است?اده نمی کنم

یه جورایی بدون زیر چانه ای ساز زدن راحت تره

sara
Wednesday 2 May 2007, 01:48 AM
ولی من اصلا بدون زیر چانه ای کار نمی تونم بکنم خیلی برام سخت می شه

Hes_r
Wednesday 2 May 2007, 02:00 AM
والا من بگم که

من اولین استادم بهم بگو است?اده کن

و من است?اده میکردم

ولی استاد دومم بهم گ?ت که نه بدون اون بزن اوایل سخت بود اما الان بدون اون ساز میزنم حدودا 3 سال میشه که از زیرشونه ای است?اده نمیکنم

m_vilon
Friday 4 May 2007, 07:22 AM
به نظرتون است?اده از زير چونه اي ضع? نوازنده است؟؟!
من نمي دونم چرا اينجوري ?كر مي كنم ! ولي بدون زير چونه اي هم نمي تونم خوب كار كنم !

vioman
Sunday 6 May 2007, 12:33 AM
سلام

به نظر من امروزه است?اده از زیر چانه ای و بالشتک به هیچ وجه ضع? به حساب نمی یاد (به خصوص زیرچانه ای ) با این که یک قسمت اختیاری در ویولن به حساب می یاد تقریبا کمتر ویلنی است که این قسمت را نداشته باشه یا به اون اضا?ه نکنن من نوازنده های زیادی را دیدم که در اجراهاشون هم بالشتک است?اده می کنن هم از زیرچونه ای

Hes_r
Sunday 6 May 2007, 01:05 AM
نه من ضع? نمیدونم ( البته یه زمانی میدونستم )

الان تو کنسرت 2006 یانی بیشتر ویولنیست هاش از زیر چونه ای است?اده کردن

ولی خوب به نظر من ?رد باید بتونه بدون اون هم بزنه

Hes_r
Thursday 10 May 2007, 12:49 PM
راستی

یکی از کسایی که من میشناختم بر اساس زیاد ویولن زدن قسمتی از ضورتش که رو ویولن قرار میگر?ت یه حالت خیلی بدی پیدا کرده بود

هیچ کدوم از شما چنین چیزی ندیدین ؟

bmoi_642
Thursday 10 May 2007, 12:56 PM
مرحوم ياحقي هم از زيرچانه اي خاص خودش است?اده ميكرده مثلا يك پارچه يا يك حوله زير چونش و ساز مي زاشته
خوب بعضي از ا?راد گردن بلند تري دارن و اين دليل نمي شه كه اونا ضع? داشته باشند

n.roomi
Friday 11 May 2007, 11:45 PM
ضع? نیست ولی یه نوازنده باید هر طوری باید
بتونه بزنه

rezaahamdy
Saturday 19 May 2007, 01:17 AM
اگه شونه رو بدی بالا کا به بالشتک هم نیست دیسیپرنش بیشتره

n.roomi
Sunday 20 May 2007, 01:01 AM
اره ولی وقتی برای مدت طولانی تمرین می کنی اگه است?اده کنی بهتره
چون نمیزاره زود خسته بشی

aminkhan_913
Friday 3 July 2015, 02:02 PM
سلام به همه دوستان هنرمند
من یه ویولن قبلا داشتم زیرچونه ایشو عوض کردم یادم نیست چی بود ولی بعد سازمو عوض کردم چون یهویی شد نونستم زیرچونه ایشو عوض کنمو الان یه سالی هست که با این ساز جدیدم میزنم اما زیرچونه ایشو اضلا نمیخوام.
میشه یه راهنمایی بکنید چجوریه اسمش یا مدل این زیرچونه ایا؟یعنی برم بگم زیرچونه ای چی بده؟
اینی که الان دارم قسمت پایین سمت چپه ولی اون ک قبلا داشتم پایین وسط بود تقریبا روی سیمگیر.
چند وقته حس میکنم وقتی ساز میزنم زیر چونه و گلوم ورم میکنه.یخوردم درد تو ناحیه گردنم.اواسه همین اصرار به عوض کردن دارم
گه میشه اینم بگین ک نرمشی هست واسه اینکه خشک نشه سرو گردن بعد از تمرین؟؟
ی سوالم درباره سیمگیر دارم ک پیدا نکردم تاپیک مربوطشو.الان فلزیه جنسش منم کلا بدم میاد چیز فلزی رو ساز باشه.یه احساس بدی میگریم.اگه تاپیکی کسی سراغ داره لطف کنه بگه برم اونجا
ممنون میشم راهنمایی کنین

virtuoso
Friday 3 July 2015, 02:53 PM
سلام به همه دوستان هنرمند
من یه ویولن قبلا داشتم زیرچونه ایشو عوض کردم یادم نیست چی بود ولی بعد سازمو عوض کردم چون یهویی شد نونستم زیرچونه ایشو عوض کنمو الان یه سالی هست که با این ساز جدیدم میزنم اما زیرچونه ایشو اضلا نمیخوام.
میشه یه راهنمایی بکنید چجوریه اسمش یا مدل این زیرچونه ایا؟یعنی برم بگم زیرچونه ای چی بده؟
اینی که الان دارم قسمت پایین سمت چپه ولی اون ک قبلا داشتم پایین وسط بود تقریبا روی سیمگیر.
چند وقته حس میکنم وقتی ساز میزنم زیر چونه و گلوم ورم میکنه.یخوردم درد تو ناحیه گردنم.اواسه همین اصرار به عوض کردن دارم
گه میشه اینم بگین ک نرمشی هست واسه اینکه خشک نشه سرو گردن بعد از تمرین؟؟
ی سوالم درباره سیمگیر دارم ک پیدا نکردم تاپیک مربوطشو.الان فلزیه جنسش منم کلا بدم میاد چیز فلزی رو ساز باشه.یه احساس بدی میگریم.اگه تاپیکی کسی سراغ داره لطف کنه بگه برم اونجا
ممنون میشم راهنمایی کنین
سلام.
به یه فروشگاه معتبر مراجعه کنید و بگین زیرچانه ای که روی سیم گیر سوار بشه و ضد حساسیت باشه میخواین. (کلا هر جایی که مراجعه کردین بگین همه زیر چانه ای هاشونو براتون بیارن ببینین)
فکر می کنم سیم گیر بهتره از جنس آبنوس باشه.

mehrabnasiri
Friday 3 July 2015, 05:31 PM
سلام
در مورد زیر چونه حتما همیشه استفاده کنید من کسی رو ندیدم بدون زیر چونه ویولن بزنه فرض کنید رفتین پوزیسیون هشتم میخواید برگردید به پوزیسیون اول خوب بدون زیرچونه ویولن کلا پرت میشه احتمالا بیفته زمین و بشکنه البته این تنها دلیلش نیست چندین دلیل داره که لازم به ذکر نیست کلا تسلط به ویولن بدون زیرچونه ای تقریبا غیر ممکنه مخصوصا این اهنگها وسبکهایی که ما اجرا میکنیم حالا چند قرن پیش احتمالا بدون زیر جونه ای استفاده میکردن ولی اون اهنگها کجا و این اهنگهای ما کجا........
در مورد بالشتک باید عرض کنم استفاده کردن یا نکردن ضعف و قوت حساب نمیشه اصلا وابدا
بجای تعصب نشون دادن برای بالشتک بهتره برای تمرین کم تعصب نشون بدیم
حالا برای اینکه برای گردنتون مشکلی پیش نیاد حتما استفاده کنید موقع تمرین هم که باید استفاده کنید کلا بعد مدتی که پیشرفت کنید بدون بالشتک یا با بالشتک براتون فرقی نمیکنه میتونید اجرا کنید ولی اگر ضعیف باشید بالشتک که هیج حتی تغییرات جزئی در بدنه ویولن هم براتون مشکل ساز خواهد بود
حالا چه بالشتک و زیر جونه ای باید استفاده کنیم؟
بالشتک با هر بالشتکی که گردنتون راحت باشه و اذیت نشید
اما زیر چونه باید از اون زیرچونه هایی باشه که روی سیمگیر سوار میشه و مانع از تماس چونه با سیمگیر میشه چون وقتی چونه با سیمگیر تماس پیدا میکنه باعث میشه کوک ویولن بالا پایین بشه حالا زیرچونه های قدیمی چه شکلی بودن اصلا مهم نیست ما در همین امروز زندگی میکنیم و همین امروز با ویولن اهنگ اجرا میکنیم نه دیروزو پریروز و چند سال پیش
ببحشید...

virtuoso
Friday 3 July 2015, 07:44 PM
سلام

اما زیر چونه باید از اون زیرچونه هایی باشه که روی سیمگیر سوار میشه و مانع از تماس چونه با سیمگیر میشه چون وقتی چونه با سیمگیر تماس پیدا میکنه باعث میشه کوک ویولن بالا پایین بشه حالا زیرچونه های قدیمی چه شکلی بودن اصلا مهم نیست ما در همین امروز زندگی میکنیم و همین امروز با ویولن اهنگ اجرا میکنیم نه دیروزو پریروز و چند سال پیش
ببحشید...
سلام محراب خان.
ممنون بابت راهنمایی های خوبت.
البته زیر چانه ای هنوز هر دو مدلش استفاده میشه و نوازندگان بزرگ دنیا هم از هر دو دیدم استفاده می کنن. کسایی که عرض شونه شون کمتره از زیر چانه ای که روی سیمگیر هست استفاده می کنن کسایی که عرض شونشون بیشتره از اون قدیمیا استفاده می کنن (البته به استایل هم بستگی داره) البته خب یه مدل هست که مثل قدیمی هاست ولی از روی سیم گیر هم رد میشه که اون مشکل کوک رو هم برطرف می کنه.
اتفاقا یه روز پیش یه سازنده بودم بهش گفتم مشکل برخورد چانه با سیمگیر رو چجوری میشه حل کرد گفت با اون دکمه ای که به سیم گیر وصل میشه و اون اتصالاتش ... خودش هم طوری درست کرده بود که اگه میخواستی هم نمی تونستی کوک رو با فشار روی سیمگیر عوض کنی!

mehrabnasiri
Friday 3 July 2015, 09:39 PM
سلام محراب خان.
ممنون بابت راهنمایی های خوبت.
البته زیر چانه ای هنوز هر دو مدلش استفاده میشه و نوازندگان بزرگ دنیا هم از هر دو دیدم استفاده می کنن. کسایی که عرض شونه شون کمتره از زیر چانه ای که روی سیمگیر هست استفاده می کنن کسایی که عرض شونشون بیشتره از اون قدیمیا استفاده می کنن (البته به استایل هم بستگی داره) البته خب یه مدل هست که مثل قدیمی هاست ولی از روی سیم گیر هم رد میشه که اون مشکل کوک رو هم برطرف می کنه.
اتفاقا یه روز پیش یه سازنده بودم بهش گفتم مشکل برخورد چانه با سیمگیر رو چجوری میشه حل کرد گفت با اون دکمه ای که به سیم گیر وصل میشه و اون اتصالاتش ... خودش هم طوری درست کرده بود که اگه میخواستی هم نمی تونستی کوک رو با فشار روی سیمگیر عوض کنی!
خواهش اقای احمدی البته بالا پایین شدن سیم گیر کوک رو عوض نمیکنه ولی سی چهل سنت سیمها نسبت کوکشون به هم میخوره اینایی که عرض میکنم میدونم شما بهتر از من بلدی ولی میگم که اگه یک مبتدی مثل من نظراتمونو خوند دچار اشتباه نشه
میشه توصیح بدی چجوری کرده بود ؟سیمگیرو جلو یا عقب کشیده بود؟

virtuoso
Friday 3 July 2015, 09:57 PM
خواهش اقای احمدی البته بالا پایین شدن سیم گیر کوک رو عوض نمیکنه ولی سی چهل سنت سیمها نسبت کوکشون به هم میخوره اینایی که عرض میکنم میدونم شما بهتر از من بلدی ولی میگم که اگه یک مبتدی مثل من نظراتمونو خوند دچار اشتباه نشه
میشه توصیح بدی چجوری کرده بود ؟سیمگیرو جلو یا عقب کشیده بود؟
خواهش می کنم. شما استادی. من هم توی ساخت ادوات موسیقی و متعلقاتشون چیز خاصی بلد نیستم که بخوام از شما بهتر بلد باشم. آها یعنی همه سیم ها کوکشون با هم پایین میاد؟ متوجه نشدم. 30 -40 سنت خیلی زیاده ... توی گروه نوازی خودشو خیلی نشون میده
سیمگیر رو عقب و جلو نبرده بود. زیرش یه چیزی گذاشته بود (که دقیقا متوجه نشدم چیه ) ... بعد اون اتصالاتی که سیم گیر رو به اون دکمه متصل می کنه رو از جنس خاصی استفاده کرده بود ... توضیح داد برای من ولی خب من دقیقا متوجه نشدم. باید ببینی

mehrabnasiri
Saturday 4 July 2015, 12:00 AM
خواهش می کنم. شما استادی. من هم توی ساخت ادوات موسیقی و متعلقاتشون چیز خاصی بلد نیستم که بخوام از شما بهتر بلد باشم. آها یعنی همه سیم ها کوکشون با هم پایین میاد؟ متوجه نشدم. 30 -40 سنت خیلی زیاده ... توی گروه نوازی خودشو خیلی نشون میده
سیمگیر رو عقب و جلو نبرده بود. زیرش یه چیزی گذاشته بود (که دقیقا متوجه نشدم چیه ) ... بعد اون اتصالاتی که سیم گیر رو به اون دکمه متصل می کنه رو از جنس خاصی استفاده کرده بود ... توضیح داد برای من ولی خب من دقیقا متوجه نشدم. باید ببینی
نه باهم پایین نمیاد یکی بیشتر میشه یکی کمتر
بله توی گروه نوازی مخصوصا اونایی که با چونشون فشار زیادی به سیم گیر میارن فالشیشون زیاد میشه یا تو تکنوازی حساب کنید سیم دوم بیست سنت بیشتر بشه سیم سوم بیست سنت کمتر بشه اختلاف میشه چهل سنت تقریبا ربع پرده ....
نه بنده استاد نیستم تو نوازندگی که شاگردم از ساخت ویولن هم که کلا هیچی نمیدونم
حالا ندیده نمیشه نظر داد ولی سیمها پشت خرک هم کوک خاصی دارن که باید رغایت بشه درسته پشت خرک اصلا استفاده نمیشه ولی کوک مخصوصشون تو صدادهی ساز تاثیر زیادی داره حالا اگه اون قطعه ای که زیر سیمگیر وصله اگه به کاسه رزنانس متصل باشه که احتمالا هست یک خرک ایحاد میشه و چون خود سیم گیر وهم وسیمهای پشت خرک که با کوک متفاوتی ارتعاش داره که کلا صدادهی روبه هم میریزه ساز کلا میره زیر سوال
(حتی بعضیا که پارجه زیرچونه رو از زیر سیمگیر رد میکنن اکه پارچه تو اون قسمت اتصال سختی بین سیم گیر و صفحه رویی ایحاد کنه اشتباهه و صدا رو خراب میکنه)

virtuoso
Saturday 4 July 2015, 08:19 AM
نه باهم پایین نمیاد یکی بیشتر میشه یکی کمتر
بله توی گروه نوازی مخصوصا اونایی که با چونشون فشار زیادی به سیم گیر میارن فالشیشون زیاد میشه یا تو تکنوازی حساب کنید سیم دوم بیست سنت بیشتر بشه سیم سوم بیست سنت کمتر بشه اختلاف میشه چهل سنت تقریبا ربع پرده ....
نه بنده استاد نیستم تو نوازندگی که شاگردم از ساخت ویولن هم که کلا هیچی نمیدونم
حالا ندیده نمیشه نظر داد ولی سیمها پشت خرک هم کوک خاصی دارن که باید رغایت بشه درسته پشت خرک اصلا استفاده نمیشه ولی کوک مخصوصشون تو صدادهی ساز تاثیر زیادی داره حالا اگه اون قطعه ای که زیر سیمگیر وصله اگه به کاسه رزنانس متصل باشه که احتمالا هست یک خرک ایحاد میشه و چون خود سیم گیر وهم وسیمهای پشت خرک که با کوک متفاوتی ارتعاش داره که کلا صدادهی روبه هم میریزه ساز کلا میره زیر سوال
(حتی بعضیا که پارجه زیرچونه رو از زیر سیمگیر رد میکنن اکه پارچه تو اون قسمت اتصال سختی بین سیم گیر و صفحه رویی ایحاد کنه اشتباهه و صدا رو خراب میکنه)
به هر صورت کار اون سازنده رو که باید ببینی. آدم معروفی نیست ولی خب سازش به نظر استاندارد میاد. باید بیشتر کارشناسی بشه. اما خب ایده ای که داشت به نظر جالب میومد. بخصوص اینکه با این ساز ضبط هم شده. و قطعا میدونی که توی ضبط چقدر روی کوک بودن ساز تاکید میشه!
از بحث زیر چانه ای دور نشیم ... به هر حال به نظر می رسه زیر چانه ای های قدیمی هم بد نباشن. البته به شرطی که هنرجو با چونه روی سیمگیر فشار نیاره. ولی اگه کسی این عادت رو داره باید بره سراغ زیر چانه ای های دیگه.

mehrabnasiri
Saturday 4 July 2015, 07:19 PM
به هر صورت کار اون سازنده رو که باید ببینی. آدم معروفی نیست ولی خب سازش به نظر استاندارد میاد. باید بیشتر کارشناسی بشه. اما خب ایده ای که داشت به نظر جالب میومد. بخصوص اینکه با این ساز ضبط هم شده. و قطعا میدونی که توی ضبط چقدر روی کوک بودن ساز تاکید میشه!
از بحث زیر چانه ای دور نشیم ... به هر حال به نظر می رسه زیر چانه ای های قدیمی هم بد نباشن. البته به شرطی که هنرجو با چونه روی سیمگیر فشار نیاره. ولی اگه کسی این عادت رو داره باید بره سراغ زیر چانه ای های دیگه.
امیدوارم بیبینم حتما یه ایده ای است که غیر قابل تصور بنده است
بله البته که بد نبودن و به هرحال خیلی از اساتید جهان از مدلهای قدیمی استفاده کردن و کار درستی هم تحویل شنونده دادن به عنوان مثال استایل استاد ملک درسته استایلشون خوب نبود ولی نوازندگیشون........
ما وظیفمونه که بعضی مسائل رو چنان سفتو سخت بگیم که مثلا اگه کسی از زیر چونه قدیمی استفاده میکنه حداقل به چونه اش توجه کنه که رو سیم گیر فشار نیاره تا مثل من کسی عادت اشتباه نداشته باشه.
متشکرم

virtuoso
Saturday 4 July 2015, 10:13 PM
امیدوارم بیبینم حتما یه ایده ای است که غیر قابل تصور بنده است
بله البته که بد نبودن و به هرحال خیلی از اساتید جهان از مدلهای قدیمی استفاده کردن و کار درستی هم تحویل شنونده دادن به عنوان مثال استایل استاد ملک درسته استایلشون خوب نبود ولی نوازندگیشون........
ما وظیفمونه که بعضی مسائل رو چنان سفتو سخت بگیم که مثلا اگه کسی از زیر چونه قدیمی استفاده میکنه حداقل به چونه اش توجه کنه که رو سیم گیر فشار نیاره تا مثل من کسی عادت اشتباه نداشته باشه.
متشکرم
خواهش می کنم. احسنت... کاملا باهات موافقم.
خوب شد بحث این نوع زیر چانه ای ها جدید رو مطرح کردی و روشون تاکید هم کردی. چون خیلی از هنرجوها اصلا اطلاع ندارن. ضمنا این نکته هم که تذکر دادی در مورد برخورد چانه و سیمگیر خیلی مهمه.