PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روش صحيح گرفتن ناخن براي نواختن سه تار

mae_6677
Friday 30 July 2010, 11:10 PM
سلام
لطفا اگه كسي هست كه مي تونه روش صحيح ناخن گرفتن واسه زدن سه تار رو برام بگه ممنون مي شم.اگه عكس يا فيلمي رو هم واسم بزارين ممنون تر مي شم.
تشكر فراوان

Behrooz_Taaj
Saturday 31 July 2010, 02:29 AM
سلام دوست عزيز
به نکته خوبی اشاره کرديد که کمتر مورد بحث بود... و چيدن ناخن به طور صحيح خيلی در ساز زدن تاثير داره.... من اوايل ناخنمو خيلی بلند ميگذاشتم فکر ميکردم راحت تر ميشود نواخت
امّا کار رو سخت تر ميکرد و ناخن هم خيلی با صفحه بر خورد ميکرد.... من ناخن رو حدود نيم سانت يا 3 يا 4 ميلی ميگذارم.... و بالای ناخن رو که معمولا حالت قوس داره رو صاف ميکنم و گوشه ها رو اون تيزيشو ميگيرم...
جنس ناخن من يه خورده نازک هست امّا تاحالا خوشبختانه نشکسته .... يک بار تا مرز شکستن رفت اما نجاتش دادم.... هفته ای يک بار فکر کنم خوب باشه بهش برسی....
چون ناخنم نازک بود از اين لاک های بی رنگ استفاده ميکردم که يک وقت ناخن نشکنه امّا ديدم زياد جالب نيست و گاهی خشک ميشه تو مضراب تاثير داره... من هر وقت مثلا ناخنمو مرتب ميکنم صدايی که از ساز در ميياد يه کم فرق ميکنه و ناخن تا اين حد تاثير داره.... ببينم ميتونم عکسی از ناخنم بگيرم يا جايی پيدا کنم

(اثر انگشت رو کسی بر نداره :دی )

You can see links before reply (You can see links before reply)
You can see links before reply (You can see links before reply)

You can see links before reply

اينم مضرابی جالب بود گفتم قسمت کنم با شما... که اميدوارم قسمت ما هم بشه يکی از اينها برای وقتی که ناخن شکست... گاهی هم با مضراب زدن تنوعی هست

البته اين توضيحات زياد کارشناسانه نبود

موفق باشيد

mae_6677
Saturday 31 July 2010, 01:25 PM
ممنون دوست من

AliB
Saturday 31 July 2010, 03:40 PM
دوست عزیز این تاپیک رو مطالعه کنید. (You can see links before reply)

بطور مختصر ، فرم ناخن یا گرد هست یا گوشه دار . یافتن فرم درست ناخن منوط به تشخیص صدای درست ساز هست + تصور دقیق از صدایی که مطلوب طبع نوازنده است. اینهت تعیین کننده ی جزییات کار هست.
البته دوست خوبمون بهروز جان هم نکات خوبی اشاره کرد.

mae_6677
Saturday 4 September 2010, 08:16 PM
با سلام خدمت دوستان
چند وقت پيش بود كه ازتون در مورد ناخن گرفتن صحيح براي مضراب زدن بهتر سه تار ازتون سوال كرده بودم.و بعضي از دوستان لطف كردن و جواب هايي رو داده بودن.من هم در طول اين چند وقت از نظرات شما استفاده كرده و با تجربه كردن آنها به اين نتيجه رسيدم كه بهترين شكل ناخن براي نواختن سه تار به صورتي است كه تو شكل نشون دادم.
حالا منتظر نظراتون هستم تا اگه مشكل يا ايرادي به اين شكل ناخن من وارد هست بگيد،تا در صورت لزوم اونو لحاظ كنم.

r_a_m_i_n
Saturday 4 September 2010, 09:05 PM
به نظر من اینی که تو عکسه درسته......
من قبلا ناخنمو اونطوری کوتاه میکردم.....اما الان واسه زیبایی بیشتر یکنواخت کوتاهش میکنم و نمیذارم از 3 یا 4 میل بیشتر بشه....گوشه هاش هم میگیرم و دقیقا همونطور که دوستمون گفت جلوش رو هم تخت میکنم

mae_6677
Saturday 4 September 2010, 11:22 PM
به نكته ي خوبي در مورد طول ناخن اشاره كردي كه من يادم رفت بگم.
منم قبل از زدن اين تايپيك ناخنم رو با خط كش اندازه گرفتم،3 يا 4 ميليمتر بيشتر نبود.اين طول هم باعث ميشه كه ناخن به صفحه برخوردي نداشته باشه و هم اينكه كمتر در معرض آسيب و شكستگي قرار بگيره.

AliB
Saturday 4 September 2010, 11:52 PM
دوستان سلام
من عکسی که گذاشتید رو دیدم. باید بگم که این فرم ، فرمی بوده که من بطور حدودی ، سالیانی قبل ، برای آرایش ناخنم استفاده می کردم ولی الان تغییرات اندکی کرده که به نظرم مهمه!
اول اینکه من طی تجربیاتم به این نتیجه رسیدم که با فرم گوشه دار ناخن راحت ترم(البته نظر آقای شعاری هم این هست که ناخن باید گوشه دار باشه ) مطلب بعد این هست که در این عکسی که شما کشیدید ، اولا اگر بخوایم با اشل دقیق باهاش برخورد کنیم باید بگم خیلی ناخن رو کوتاه فرض کردید و اگر 3 تا 4 میلیمتر در نظر بگیریم به نسبه بلند تر باید کشیده میشد در تصویر از اینکه بگذریم گوشه ی سمت چپ ناخن که محل مضراب خوردن هست(مضراب راست) با توجه به صدای مورد نظر من ، نباید زیاد گرد بشه نوک زاویش (هر چه گرد تر بشه این کنج ناخن از شفافیت صدا کم میشه) و سمت راست ناخن که با شیبی به سمت نوک انگشت حرکت کرده و استدلال شما هم این بوده که برای عدم برخورد با انگشب کناری اینگونه مناسب تره که من اساسا به این قسمت و نظر شما ایراد دارم. اول اینکه اگر استایل مضراب شما درست باشه ، تحت هیچ شرایطی نباد ناخن و یا مضراب سبابه به انگشت کناریش برخوردی داشته باشه چون اساسا و بطور معمول باید انگشت سبابه همیشه کمی جلوتر از انگشت کناری حرکت کنه و مطلب دوم این هست که این قسمت ناخت یعنی نیمه ی سمت راست قسمت موثر برای مضراب چپ هست و اگر این سمت رو کوتاک کنیم به مضراب چپ و قدرتش و اساسا فیگور درست دست برای مضراب زدن لطمه خواهیم زد. من در گذشته همینکار رو می کردم و کمی سمت چپ رو شیب میدادم اما در طی تجربیات یکی دو سال اخیر و شاگردی جناب مسعود شعاری ، طی تمریناتم به این نتیجه رسیدم که سمت چپ ناخن نباید کوتاه تر باشه و اگر اندکی شبی بر عکس نمی دیم دست کم باید سطح بالای ناخن بدون شیب باشه .
در مورد طول ناخن هم همون سه میلیمتر چالاک تر و بهتر هست و اساسا اگر ساز اکشن کمی داشته باشه ، ناگزیرا باید ناخن رو کوتاه تر نگه داشت تا از برخورد پیاپی ناخن با صفحه ی ساز جلوگیری بشه.
موفق باشید

mae_6677
Sunday 5 September 2010, 12:33 AM
ممنون از راهنماييتون.
در مورد برخورد نكردن با انگشت بايد بگم كه انگشتاي من در قسمت انتهايي يه كم كلفتر هستن شايد به همين خاطر تو ريزهايي كه ميزنم بعضي وقتا بهم گير ميكنن.درمورد گوشه داربودن هم بايد بگم كه من به اين نتيجه رسيدم كه با گرد كردن گوشه ناخن صداي ساز يه كم بم تر و نرم تر ميشه و اگه گوشه داشته باشه يه كم زيرتر هستش و من بيشتر از صداي بم خوشم مياد تا از صداي زير.

Davoudjan
Monday 24 January 2011, 07:39 AM
سلام
درجایی استاد سه تار همزمان با یک استاد گیتار داشتند نوازندگی میکردند چیزی که برایم عجیب بود این بود که استاد سه تار باناخن طبیعی نوازنگی میکرد و صدای سه تارش اگر بگویم از گیتارزیادترنبود کمترهم نیود در پایان به استاد سه تارگفتم قدرت صدای سه تارتان دست کمی از گیتارنداشت و استاد پاسخ مرا تنها بایک لبخند داد .اما ازشما استادان سه تار میخواهم بپرسم آیا ناخن نوازنده دراین مورد عامل اصلی صدادهی بالا را دارد یا تکنیک نوازندگی شخص
باسپاس فراوان مخلص همه سه تارنوازان

AliB
Tuesday 25 January 2011, 11:24 PM
داوود جان باید بگم سوال شما انحرافیست! اگرچه شیوه ی نوازندگی در صدادهی ساز خیلی مهمه و شاید مهمترین عامل باشه اما در کنارش صدادهی خود ساز هم مهمه! اینکه سازی حجم صداش و بلندای صداش و کلا کیفیت صدادهیش چطوره عامل تعیین کننده ایه که شما در سوالت اصلا بهش اشاره نکردی.
در کل ایده ی خاصی درباره ی اینکه صدای سه تار از صدای گیتار بلند تر یا پر حجم تر باشه ندارم بطور معمول و متداول حجم و بلندای صدای گیتار با توجه به فیزیکش باید بیشتر از سه تار باشه ، حالا اون فرم موسیقی که شما گوش دادی و کیفیت نوازندگی نوازنده گیتار و همینطور سه تار چطور بوده ، در صورت ارایه ی اثر مذکور ، امکان بررسی توسط من و دوستان دیگر وجود خواهد داشت.
بطور کلی همونطور که اشاره کردم ، مسلما شیوه ی نوازندگی در صدادهی ساز تاثیر اساسی داره که شاید فرم ناخن هم بخش کوچکی از این شیوه باشه اما فاکتور های دیگر دخیله که مهمتره.

elvinshervin
Friday 28 January 2011, 12:40 PM
در این دنیای بی حاصل چرا مغرور می گردی سلیمان گر شوی اخر نصیب مور می گردی
باید 3 یا 4 میلی ناخنت بلند باشه اونم به صورت گرد بگیری گرد گرفتن به خاطر اینه که با سمت چپ ناخنت می خوای سیمو بزنی به خاطر این که با سیم در گیر نشه.
بای

mixer
Friday 28 January 2011, 01:00 PM
من این حرف رو یه جا دیگههم زدم و گفتم بر خورد کاملا مستقیم ناخن با سیم سه تار نیست در واقع گوشه ی ناخن ما با سیم اثابت میکنه و حالا من یه سوال دارم که اینموضوع رو برای همه ما مشخص میکنه و معلوم میشه که کی مضرابش رو صحیح تر میزنه ...
و این سوال من این هست که شما وقتی مضراب می زنید کجای ناخنتون سیاه میشه ؟؟؟
خود ناخن . گوشه ناخن گوشه ی انگشت . هیچ جاش . لبه هاش . .. . کجاش؟؟؟؟

mixer
Friday 4 February 2011, 06:56 PM
کسی این تاپیک بالا رو جواب نمیده از بچه های سه تاریست ؟؟؟؟

mae_6677
Friday 4 February 2011, 09:26 PM
سلام بر ميكسر
راستش من زياد دقت نكردم كجاش سياه ميشه ولي فكر كنم گوشش سياه ميشه

mixer
Friday 4 February 2011, 10:50 PM
درود بر تو یار همیشگی . . .
گوشه ی چی ناخن یا انگشت ؟؟؟؟
این دفه دقت کن شدیدا

mae_6677
Saturday 5 February 2011, 04:24 PM
سلام
اگه اشتباه نكرده باشم گوشه ناخن جايي كه باهاش مضراب ميزنم سياه ميشه.

simin2kh
Friday 24 June 2011, 02:24 PM
سلام دوستان
من تازه نواختن سه تار و شروع کردم یه مشکلی دارم اونم اینه که وقتی میخوام مثلا روی سیم دو تمرین کنم ناخنم به سیم سل هم برخورد میکنه،اندازه ناخنم 3 یا 4 میلی متر بیشتر نیست
کسی میدونه مشکل کجاست و چه کار باید کرد؟

payamenassim
Monday 4 July 2011, 08:57 PM
سلام دوستان

با تشكر از همه عزيزان .. ميخواستم بپرسم با ناخن هاي عقابي كه رو به پايين خم ميشن بايد چكار كرد ؟ و اينكه آيا آب نمك و آبليمو باعث استحكام ناخن ميشن ؟

endvb6
Tuesday 5 July 2011, 01:38 AM
درود به خانوم سیمین و آقای پیام اگه اشتباه نکنم...
خانوم سیمین. یکی از زیبایی های نوازندگی سه تار، واخوان یه همون پرنواختنه.هیچ اشکالی نداره که همراه سیم اول، بقیه سیم هارو هم بنوازید مگر اینکه توی قطعه ای لزومی بر تک سیم زدن باشه.سعی کنین اگر مبتدی هستید از همین اول با قدرت و پربنوازید تا انگشتاتون قوت بگیره...
اما آقای پیام...
منم ناخنم مثل شما رو به پایین خمه.تنها چاره ای که تا حالا واسم جواب دارده این بوده که ناخن رو خیلی بلند نگه ندارم و تا حد امکان و لازم کوتاه باشه. اینجوری کمتر خم میشه. حالا امتحانش کن ببین چجوری میشه...
یا هو

J.D.M
Saturday 21 January 2012, 08:00 PM
در جواب جناب میکسر باید بگم که من گوشه ی سمت چپ ناخن سیاه میشه.

faramarzlotfy
Wednesday 1 February 2012, 07:01 PM
سلام به همه دوستان-عکسی از ناخن استاد ابولحسن صبا بود که مناسب این پست میباشد و امیدوارم که به دردتون بخوره......اصلا انگار مادرزادی برای سه تار بوجود اومده.....

J.D.M
Thursday 2 February 2012, 10:55 AM
خیر دوست عزیز، مادر زادی نیست، نیاز به مراقبت زیادی داره تا اینطوری بشه ناخن ...

AliB
Thursday 2 February 2012, 03:02 PM
عکس جالبی بود! مخصوصا که نشون میده ناخن استاد صبا گرد بوده !

h_honarmand
Wednesday 16 May 2012, 04:01 PM
درود بر میکسر عزیز.این که این سوال رو پرسیدی جالب بود .
من ناخنم به صورت هلالی هست گوشه ی ناخنم سمت چپ سیاه میشه

mb2643719
Friday 21 February 2014, 10:45 AM
سلام
به نظرم برای نشکستن ناخن هاتون باید اول با ابلیمو بشویید و سپس خشک کنید و یک قطره روی ناخن بچکانید و بگذارید تا خودش خشک بشه ناخنتون اینجوری خیلی محکم میشه