PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تار...سازی مردانه و پیر؟

navayi
Monday 2 August 2010, 11:33 AM
به نظر شما چرا انقدر تعدادهنرجوهای خانم تار کمه ( خیلی کم !) ...پنجه قوی میخاد ؟ دست مردونه میخاد ؟ یا...

یا چرا هروقت اسم تار میاد یاد ادمای پیر می افتیم!

گل دختر
Monday 2 August 2010, 12:11 PM
تار ساز مردانه ای نیست .
شاید به خاطر این که از بچگی هر چی نوازنده ی تار دیدیم پیر بودند یاد اونا می افتیم.
در ضمن تار یه سازی با قدمت بالاست . شاید به همین خاطره که یاد قدیم ندیما می افتیم.
فکر کنم نوازنده های تار بهتر بتونن تو این زمینه نظر بدن.

r_a_m_i_n
Monday 2 August 2010, 12:44 PM
والا نظری ندارم....
اما کلا تار بخاطر قیمتش........یکم نسبت به 3تار کم طرفدار تره ( البته واسه شروع میگما )
چون معمولا 90 % اونایی که میخوان شروع کنن فرق تار و 3تار رو آنچنان نمیدونن
و از نظر دستان و قطر دسته هم تار پرحجم تره...و 3تار ظرافتش بیشتر بدرد دخترا میخوره
اما کلا دلیل خاصی نداره

Lonely3tar
Monday 2 August 2010, 01:02 PM
یاد آدمای پیر ؟!
من وقتی شمایل زباشو می بینم یاد شور جوانی و دست و پنجه ی شیرین استادلطفی یا اون حرارت ساز زدن استاد علیزاده میفتم ... اولین بار بود از شما شنیدم !
اتفاقا من خانوم های زیادی میشناسم که تار رو دارن ادامه می دن و کارشون هم درسته ...
سه تار بدلیل ظرافت و زنگ خاصی که داره خوب برای دست های ظریف خانوم ها مناسب تره و شاید به این دلیل باشه که نوازنده هاشون بیشتره ...
تار همیشه جوان و سرزنده می ماند . با نوازنده های خوبی که تو مملکت و خارج از مملکتمون داریم ...

navayi
Monday 2 August 2010, 02:23 PM
اره.. یاد ادمای پیر ( نوازنده های پیر...تازه مگه پیری بده..اونم یه روز جوون بوده بنده خدا)

من که نمیگم ساز تار پیرمردیه یا پیر پسنده که.....همه میدونن که تار سلطان سازای سنتیه و صلابت صداش هر

ادمیو سر ذوق میاره

ولی خدایی هنرجوی جوون کم میبینی...

اره نوازنده های خانم که هستن، نمیگم که نیست... ولی در مقایسه با تعداد نوازنده های مرد .... !

danial_rad
Monday 2 August 2010, 04:44 PM
منم یاد ادمای مو بلند مسن می افتم...

شاید به خاطره اینه که استادای بزرگ تار ایران مسن هستن !
شایدم چون اکثر ادمای مسن سنتی پسندند ( اساس اهنگای سنتیم که تاره )
اصلنا... (واسه خود من ) هر سازی که از چوب ساخته شده رو میبینم یاد قدیما می افتم..شاید این چوب تار ما رو یاد قدیم و پیری میندازه
و در مورد خانوما..اره واقعا خانما کمتر می رن سراغ تار حالا چراش باید از خودشون پرسید..شاید چون ساز کت و کلفتیه( البته واسه خانوما)نمیرن سراغش !

Avazekhan
Monday 2 August 2010, 05:35 PM
اینو برای اونایی میگم که تاحالا تار زن جوون ندیدن...
به دوستان پیشنهاد میکنم درباره ی علی قمصری تحقیق کنن
با اینکه 27 سالشه 2تا آلبوم برای همایون شجریان: نقش خیال و آب نان آواز
1آلبوم برای علیرضا قربانی: سرو روان
1آلبوم برای حسام الدین سراج: جام الست
و دو آلبوم تکنوازی راهی بازار کرده: شورپریشانی و تنیده در خطوط موازی

یا اینکه لطفی از توی شکم مادرش پیر بدنیا اومده؟!!!
یا کیوان ساکت و... خیلی کسای دیگه

کتایون
Monday 2 August 2010, 07:16 PM
ساز مردانه؟ اونم پیرمرد ها؟؟ نه!
من نه مردم و نه پیرم! خوب البته خیلی وقت نیست که تار دستم گرفتم ولی خوب ساز قبلیم هم خیلی تو دست خانم ها ندیدم تو ایران..........خیلی دوستانم هم هستن که تار می زنن و خیلی هم جوونن!
هر چی می گردم نمی تونم دلیلی پیدا کنم که چرا خانم ها کم تر طرف ساز تار میرن....شاید به خاطر ظاهر و فیزیک تار باشه.....
ولی من می گم این جور سوال ها خطرناکه! از هر گوشه و کنار این کشور می شنویم که فلان کار مردانه ست......فلان جا خوب نیست خانم ها برن......فلان شغل به درد خانم ها نمی خوره! بیاین حداقل سوالها و حرفهای این جوری که قضیه رو جنسیتی می کنه رو از موسیقی و ساز زدن دور نگه داریم.

GhazalMusic
Monday 2 August 2010, 07:51 PM
درود دوستان
راستش فکرشو نمی کردم سازها هم زنانه ,مردانه بشند و کاملا با این امر مخالفم .

fagher
Monday 2 August 2010, 09:50 PM
راستیتش جایی که من میرفتم کلاس هنرجوهای خانوم بیشتر بودن.تازه یه وقت هایی وقت ما رو هم میگرفتن.سن همه ی هنرجوها هم از 40 بالاتر نبود دیگه...(شما به 40 سال میگین پیر؟؟؟!!!)
راستی یه چیزی بگم شاید تا حالا دقت نکرده باشین...
به کاسه و نقاره از پشت یه نگاهی بندازین!!!

Mezrab
Monday 2 August 2010, 10:04 PM
کلا مشکل تعداد هنرجو نیست، هنرجو تو همه ساز ها یکسان هست، و این هم تنها مشکل ساز تار نیست، مشکلی اصلی ادامه ندادن خانوم ها هست، خانوم های جوان و میانسال و کلا خانوم ها خیلی بیشتر نسبت به آقایون به سبکایی مثل سنتی علاقه نشون میدند و برای آموزش وارد کار میشند، اما اکثرا به دلیل نداشتن پشتکار و تمرین اوایل کار کنار میرند..برای همین نوازنده خیلی حرفه ای زیاد نداریم، تو سنتور هم حتی..تو سه تار و تار و ...!
خانوم ها اگر ادامه بدند خیلی موفق میشند، مشکل تار هم این هست نوازنده مطرح خانوم نیستش..

fagher
Monday 2 August 2010, 10:09 PM
دوست من مشکل از جای دیگه ایه...
ما نوازنده ی خانوم زیاد داریم و خوشبختانه خیلی هاشون هم خیلی خوب ساز میزنند ولی مطرح نیستند(نگید نه که خندم میگیره) حالا یا دوست ندارن یا ........
و چیزی که من دیدم اینه که خانوم ها پشتکارشون از خیلی از آقایون بیشتره و به این راحتی ها کنار نمیکشن...
و شاید این مشکلی که میگی اصلآ مشکل نباشه...
به نظر من مطرح نبودن نوازنده های خانوم مشکلی ایجاد نمیکنه ولی نبودن نوازنده ای که مهارت داشته باشه مشکله و اگه نوازنده مهارت داشته باشه یه عده میشناسنش و شاید همین عده کافی باشن.

Moory
Monday 2 August 2010, 10:15 PM
اين حرفهاي ادم هايي است كه اصلا نميدونند چي بگن ميان اظهار نظر ميكنند اونهايي كه سازهارو زنانه و مردانه ميكنند بايد يكمي فكر كنند ببينند چي دارند ميگن اين همه نوازنده خانم تار هستش و حتي گروه دارند چه در داخل و خارج ازكشور و چون استعداد و درك ندارند ميگن اين ساز براي پير ها هستش تفكر همين ادمها هستش كه جهان سوم رو تشكيل ميدهند جوانان غربي با يك غرور و افتخاري موسيقي كلاسيك كشورشون رو را اجرا ميكنند و از اين تفكرات پوسيده ندارند .ويلن و خيلي از سازهاي ديگر قدمت بيشتري از تار ايراني دارند پس بايد بيان بگن اين سازها قديمي و براي پيرها است البته اين حرفها براي ادمهاي بي استعداد وبي هنر بهانه اي بيش نيست ممكن است يك نفر به سازي علاقه نداشته باشد اين بحث ديگري است اما اينكه ميان اين حرفهاي عجيب و قريب رو ميزنند واقعا منظورشون چيه ؟

hossein_wanted
Monday 2 August 2010, 10:27 PM
اولا كه نوازنده هاي خانوم تار كم نيستن و navayi جان شما نديدي
ثانيا اكه تار زدن كيوان ساكت رو ديده باشي اينو نميكي
ثالثا تو تاريست هاي معروف فقط اقاي لطفي موش بلنده و مسنه!!!

r_a_m_i_n
Monday 2 August 2010, 11:30 PM
بچه ها فکر کنم دوست عزیزمون نسبت رو گفت
یعنی منظورش این نبود که تعداد نوازنده های خانوم تار کمه
بلکه منظورش این بود که نسبت به آقایون کمتر هستن

navayi
Tuesday 3 August 2010, 01:20 PM
خیلی دوست داشتم از نوازنده های اقلیت هم در این تاپیک شرکت کنند
این تاپیک من تار سازی مردانه و پیر...نه تنها نظر من بلکه گفته صریح و قاطع جناب استاد رافائل معتمد، مدرس موسیقی محلی ( traditional music)انجمن موسیقی دانشگاه anton brucknerاتریش هستند که در کارگاه اموزشی که برای نوازنده های اقلیت خارج از کشور برگزار شده بود، خیلی صریح مطرح کردند و منظور اینه که در ایران باب شده که ا کثر*اکثر* نوازنده های چیره دست تار مرد و مسن هستند ( حالا به جز خانم صهبا مطلبی و ..)تار بیشتر با استادای مرد مسن شناخته شده ..
خودم یه دختر 22سالم...نوازنده تارم..نوازنده تار خانمم دیدم ..مگه گفتم ندیدم
خب من فکر میکنم که اینجا همه سعی در انتقاد کردن از هم دارن نه قانع کردن..
ضمنا رعایت نکردن ادب و احترام ، فرهنگ و منزلت شخص رو نشون میده.. کسی که دم از فرهنگ و هویت میزند در گفتار و نوشتارش هم اینو نشون میده

danial_rad
Tuesday 3 August 2010, 03:54 PM
من که نمیتونم با خودم در بیفتم ، بگم چرا یاد ادم پیر مو بلند میافتی !!! عجبا ..ادم نمیتونه نظر خودشم بگه
خب هر چیزی واسه هر کسی یه جور تداعی میشه این یه امر کاملا شخصیه..دلیلی نداره همه مثله هم فکر کنن !
اینجا انجمن بحث و گفت و گو و...نه اینکه به هم نیش و کنایه بزنیم
نمیتونین با اعصاب راحت بحث کنین واجب نیست commentبزارین

پیشنهاد میکنم اول مفهوم نوشته های همدیگرو از نظر خود نویسنده بفهمیم بعد نظر بدیم که سوئ تفاهم نشه نه اینکه از نوشته ها برداشت شخصی کنیم

sarsabz
Tuesday 3 August 2010, 09:01 PM
فارغ از نوازنده ها فکر کنم از اونجا که ابعاد و حجم صدای تار نسبت به بقیه ساز های اصلی تر سنتی(کمانچه، سه تار، نی...) بیشتره و نیازش به یک دست راست قوی و انگشتان دست چپی با پوست مقاوم(!) به مرد ها بیشتر بیاد...

rahim_nikzad550
Saturday 11 September 2010, 09:44 AM
هنر انحصاری...!!!!!
هنر زنونه ...!!!!
هنر مردونه....!!!!
آدم شاخ در میاره....

ReshadNab
Sunday 31 October 2010, 01:47 AM
قبل اینکه نظرم رو بگم یه سوال دارم:
چرا اکثر بحثهای انجمن به مشاجره می کشه؟!
==============================================
اما در مورد این مطلب:
الان نسل جوان غالبن به سمت موسیقی سنتی نمیان ، این رو بر اساس مشاهدات خودم می گم ، اگرم بیان از نظر روانی چندان ارتباطی با حال و هوای این موسیقی ندارن (منظورم نوع اصیل این موسیقیه نه کارهای اصطلاحن تلفیقی) ، خیلی زیاد نیستن کسایی که من می شناسم و موسیقی اول براشون موسیقی سنتیه ، حتی از بین کسایی که خودشون تار یا سه تار و... کار می کنن! ، این بر می گرده به مسیر حرکت "فرهنگ عامه" که می تونه خیلی دلایل داشته باشه. برای تست این موضوع کافیه برای چندتا از دوستای سنتی کارتون دو قطعه پخش کنید ، یکی از نوع اصیل و دومی از نوع تلفیقی ، به احتمال زیاد اقبال به مورد دوم بیشتره(معمولن).
فحوای موسیقی سنتی ما چیزی دور از شعر و عرفان ایرانی نیست و در اون وادی دور می زنه ، به همین دلیل پر بیراه نیست که بیشتر آدمهایی با نگرشی این چنینی بهش گرایش داشته باشن که با توجه به جنس آدمهای اطراف قابل درکه که درصد زیادی از جامعه نیستن ، چون این آدمها از اونچه که میتونیم اسمشو"فرهنگ اصیل ایرانی" بزاریم فاصله گرفتن( قضاوت نمی کنم،دارم شرح حال می دم) ، پس غیر منطقی نیست که تو ناخودآگاه خیلی ها وقتی به تار فکر می کنن یه پیرمرد با موهای سفید تداعی بشه و مردانه بودنش یه قاعده نانوشته ذهنی بشه.با این وجود مثال نقض برای این مطلب تا دلت بخواد هست(یکیش خودم!).با وجود تمام این حرفها مطمـنم که خیلی ها هستن که مثل من تمام وجودشون با یک مضراب استاد شهناز پرواز می کنه .
در مورد خانومها باید بگم ، به وضعیت الان نگاه نکنید ما تو مملکتی زندگی می کنیم که تا چند سال پیش تدریس موسیقی به کلی ممنوع بود و یادگیریش مخصوصن برای خانومها چه از نظر عُرف و چه از نظر قانون جرمی غیر قابل بخشش بود ، الان که دارم این جمله‌ها رو می نویسم دردلهای خواهرم تو گوشم زنگ میزنه که می گفت برای رفتن به یه کلاس سه تار ساده چه بلاهایی سرش اومده بود!!! ، با این وجود ما نوازنده های خانم قابلی داریم(برای نمونه شما رو به گروه"بانوان شیدا" ارجاع می دم) و حتمن بیشتر ازین رشد خواهند کرد ، اما رسانه نداریم و از وجود خیلی هاشون بی خبریم!! ، به طور کلی فضای مناسبی برای اریه کارهای هنری وجود نداره(اگر اصلن فضایی باشه) ،چه به لحاظ قانونی (!!!) و چه به لحاظ فرهنگی(کپی رایت و ...).

ازین که دامنه صحبت خیلی باز شد معزرت می خوام.

پ.ن:امیدوارم جناب اشو عزیز این خبط بنده رو ببخشن که پست گذاشتم ، چون ایشون هرچی از ما تو این سایت باشه سریع پاک می کنن.
پ.پ.ن:در مورد حرف دوست عزیز"Moory" که گفتن ویولون قدمتی بیشتر از تار داره تا حد زیادی شک دارم ، امیدوارم اگه این پست رو دیدن یه توضیحی بدن. دوست دارم در این مورد بیشتر بدونم.

forever
Sunday 31 October 2010, 10:49 AM
به نظر شما چرا انقدر تعدادهنرجوهای خانم تار کمه ( خیلی کم !) ...پنجه قوی میخاد ؟ دست مردونه میخاد ؟ یا...

یا چرا هروقت اسم تار میاد یاد ادمای پیر می افتیم!
سلام،
من نمیدونم چرا همه ما عادت کردیم به آمار دروغ دادن!
خوب وقتی آمار دقیق و درست ندارین، چرا اعلام میکنین!؟؟؟ آدم رو واقعاً متعجب میکنین با حرفهاتون!!
بهتر بود اول موقعیت و شرایط محیط رو بسنجین(از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و...) بعد آمار بدین...

armashir21
Sunday 31 October 2010, 11:32 AM
واقعا عنوان این تایپیک عجیبه. ساز که مردونه زنونه نداره. حموم و گرمابه نیستش که بخوایم جدا کنیم اینا رو از هم. کلا ساز و صدای ساز هیچ اهمیتی نداره. این ادمه که صدای سازو میتونه در بیاره.ابزاریه در خدمت انسان. حالا زن یا مرد فرقی نمیکنه. به نظرم علاقه کم خانمها به ساز تار نشون دهنده این نیست که ساز مردونه هست. چون این دلیل مغالطه هست.مثلا یکی بیاد ادعا کنه بگه من اولین ادمی هستم که کشف کردم توی اسمون دوتا خورشید هست. اولین عکس العمل یه ادم متعادل و معمولی اینه که بگه این اقا ادعایی معقول نداره و حرفاش علمی نیست. در جواب دلیل های شما این اقا بیاد بگه شما بیاین اثبات کنید که تو اسمون 2 تا خورشید وجود نداره. اگه تونستین اثبات کنین من حرفم رو پس میگیرم اگه نتونستین پس حرف من اثبات میشه و میفهمیم که خورشید دوتاست.
منظور از این مثال اینه که به صرف نداشتن علاقه خانمها به نوازندگی تار ادم نمیتونه رای بده بگه تار سازی مردونه هست.
از طرف دیگه محدودیت های اجتماعی و مردسالاری/ زن ستیزی/ تبعیض ها و خیلی چیزهای دیگه یادمون نره/
همین اساتید ریش سفید و اینا بسیار بیشتر به هنرجوهای پسر بها میدن تا دختر. البته استثناهایی هم هستن.کلا ذهنست جهان سومی ما ایرانی ها این حرفها رو میطلبه.

hamed777
Sunday 7 October 2012, 01:38 PM
همون طور ک قانون نواز های خوب چه در ایران چه در جمهوری اذربایجان وترکیه خانومن تار نواز های اذری ایرانی هم اقا هسن

maryamgerami
Thursday 8 November 2012, 08:52 AM
سلام من فکر می کنم مشکل از فرهنگ سازی موسیقی باشه شما که بهتر میدونین موسیقی بعد از انقلاب خیلی سرکوب شد حتی خیلی از نامداران موسیقی همه ساکت و خاموش شدند و به گوشه ایی رفتند من خودم با اینکه یه دخترم توی شهری که زندگی میکنم وقتی تارمو دست میگیرم و به کلاس میرم همه چپ چپ بهم نگاه می کنن اصلا برام مهم نیست چون فرهنگ جامعه ما اینجوریه شاید باور نکنین که توی اموزشگاه ما من که دخترم تار دستمه بقیه که پسرن سه تار دستشونه . کلا خانما توی همه ی سازها کمترند بحث تار و سه تار نیست و این به خاطر مشکلیه که از نظر فرهنگی وجود داره و باید فرهنگ سازی باشه . و یکی مثل من و شاید 10 تا دیگه باید فنا و سپر بشن تا راه برای بقیه باز بشه .

hamed777
Thursday 8 November 2012, 09:15 AM
صحبت فنا شدن نیست تار نواز خانوم کم داریم چند وقت پیش یه کلیپ دیدم از خانومی بنام(صهبا مطلبی) خیلی مسلط میزد گیلاساندو هاش تغییر پوزیسیون هاش و خیلی با احساس دقیق میزد اما مگه چند تا بانو هستن که به این پایه تار بزنن اما در عوض سه تار نواز خانوم که خیلی قشنگ تر از اقایون سه تار بزن داریم خیلی زیاد

r_a_m_i_n
Thursday 8 November 2012, 10:23 AM
دمشکل تار هم این هست نوازنده مطرح خانوم نیستش..
این پستو تازه دیدم ....چرا نوازنده ی مطرح خانم هم داریم

- - - Updated - - -

دوست من مشکل از جای دیگه ایه...ما نوازنده ی خانوم زیاد داریم و خوشبختانه خیلی هاشون هم خیلی خوب ساز میزنند ولی مطرح نیستند(نگید نه که خندم میگیره) دوست ..نه...مطرح هم داریماما مطرح در جامعه ی موسیقی...نه اینکه مثل استاد علیزاده یا غیره باشه شهرتشون...اما هستن نوازنده های قویه خانم

- - - Updated - - -

همون طور ک قانون نواز های خوب چه در ایران چه در جمهوری اذربایجان وترکیه خانومن تار نواز های اذری ایرانی هم اقا هسنالبته قانون قضیش فرق داره.....این ساز به سختی حتی در شهرهایی غیر از تهران میشه اساتیدشو پیدا کرد

- - - Updated - - -

سلام من فکر می کنم مشکل از فرهنگ سازی موسیقی باشه شما که بهتر میدونین موسیقی بعد از انقلاب خیلی سرکوب شد حتی خیلی از نامداران موسیقی همه ساکت و خاموش شدند و به گوشه ایی رفتند من خودم با اینکه یه دخترم توی شهری که زندگی میکنم وقتی تارمو دست میگیرم و به کلاس میرم همه چپ چپ بهم نگاه می کنن اصلا برام مهم نیست چون فرهنگ جامعه ما اینجوریه شاید باور نکنین که توی اموزشگاه ما من که دخترم تار دستمه بقیه که پسرن سه تار دستشونه . کلا خانما توی همه ی سازها کمترند بحث تار و سه تار نیست و این به خاطر مشکلیه که از نظر فرهنگی وجود داره و باید فرهنگ سازی باشه . و یکی مثل من و شاید 10 تا دیگه باید فنا و سپر بشن تا راه برای بقیه باز بشه .درودالبته من نمیدونم شما در چه شهری زندگی میکنید...اما اینکه توی آموزشگاه تک دختر تار نواز باشید اسمش فنا شدن نست....و اصلا به این شدت هم نیازی به فنا شدن نیست....الان خیلی از خانم های هستن که دارن جدی این ساز رو ادامه میدن....و راه برای اینکار بازه کاملا....به شرطی بخوایید ادامه بدید

- - - Updated - - -

صحبت فنا شدن نیست تار نواز خانوم کم داریم چند وقت پیش یه کلیپ دیدم از خانومی بنام(صهبا مطلبی) خیلی مسلط میزد گیلاساندو هاش تغییر پوزیسیون هاش و خیلی با احساس دقیق میزد اما مگه چند تا بانو هستن که به این پایه تار بزنن اما در عوض سه تار نواز خانوم که خیلی قشنگ تر از اقایون سه تار بزن داریم خیلی زیاددقیقا خواستم همینو بگم....این خانم که اسم بردید شاگرد استاد علیزاده بودن.....و فوق العاده قوی هستن ....

maryamgerami
Thursday 15 November 2012, 09:41 PM
نه دوستان شما منظور منو متوجه نشدين من منظورم اين چيزايي كه شما گفتين نبود همه چيزايي كه شما گفتين درست . من منظورم چيز ديگه اي بود كه توضيح دادنش كاريست بس دشوار . به هر حال مرسي از نظراتتون.