PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دسته ساز چگونه باشد بهتر است

mixer
Thursday 5 August 2010, 04:59 PM
سلام
شاید تا به حال این موضوع را مشاهده کرده اید که بعضی از ساز های سه تار دسته های کلفت تر و ضخیم و بعضی دیگر دسته های نازک و ظریف تری نسبت به بقیه دارند .
به نظر شما ایا تاثیری در نوازندگی یا چیز دیگری دارد ؟ :106:

AliB
Thursday 5 August 2010, 09:22 PM
سلام
باید عرض کنم بنا بر تجربیات محدود و اندک شخصیم ، مسلما تاثیر بسزایی خواهد داشت. اساسا قطر دسته ی ساز و همینطور وزن اون دو عاملی هستند که بر عملکرد نوازنده در هنگان نواختن موثر هستند. اگر دسته ی سه تار بیش از حد کلفت و سنگین باشد ، بعد از مدتی باعث خستگی نوازنده خواهد شد و تاثیر منفی بر کیفیت نوازندگی او خواهد داشت.
البته ذکر این نکته ضروریست که آناتومی و فیزیک انسان ها با هم متفاوت هست بعضی اندام درشت تر و بالطبع دستان بزرگتری دارند و برخی هم کوچکتر و ایم مساله تا حدی بر سایز و ابعاد ساز می تونه اثر گذار باشه . مسلما فردی با دستان بسیار بزرگ نمی تونه سازی با دسته ی خیلی نازک رو به راحتی بنوازه و برعکس. اما در نهایت دسته ی ساز یک استانداردی داره که هر سازنده با توجه به کلیت استایل ساز ساختنش ، باید به او تناسباتش برسه . و بعد طراحی ابعاد و زوایای دسته ی ساز عاملیست بس مهم بطور دقیق تر منظورم عرض دسته و نسبتش با هلالی پشت دسته و یا به اصطلاح گوشت دسته ی ساز هست . بنا به تجربه ی من این دو یک نسبت طلایی با هم دارند که اگر رعایت بشه ، با یک تولرانس در سایز دسته باز هم راحتی اون در دست نوازنده حفظ خواهد شد . مثلا مثال می زنم : سازی دیدم در کارگاه جناب محمد صادق محمدی با سایز بسیار کوجک که ساخت سازنده ای در بیش از 100 سال گذشته بود . اندازه ی کاسه در حد نیم کره ی نارگیل کمی شاید بزرگتر و از همینطور دسته ای بسیار بسیار نازک در ابتدا که ساز رو دیدم جا خوردم و تصور نمی کردم بتونم بنوازمش براحتی اما در کمال تعجب وقتی اون دسته ی نازک رو در دست گرفتم همه چیز عالی بود و درست کار می کرد و به خوبی قابل نواختن بود برای من و حالا بماند که با این اندازه ی کوچک حجم صدای خیره کننده ای داشت که بنا بر نظر جناب محمدی ، کلا اساس ساز سازی رو زیر سوال می برد (با این اندازه ، این حجم صدا غیر قابل تصوره براب سه تار) .
به هر روی ، مسلما باید تناسبات در طراحی دسته ی ساز لحاظ بشه و این مساله در کیفیت حرکت پنجه ی نوازنده ، خیلی موثر خواهد بود . اگر دیدید دسته ی سازی خیلی کلفته و خیلی سنگین ، مسلما این عیب اون ساز هست و باز از اون طرف اگر دسته ی سازی به حدی نازک بود و طوری ساخته شده بود که به راحتی در دست قرار نمی گرفت و برای انگشت گذاری بر روی سیم ها دچار مشکل می شدید ، اون ساز هم ایراد داره .

mahour.M
Thursday 5 August 2010, 10:53 PM
سلام، من خيلي اطلاعات، دربارهء اين ساز ندارم؛
اما اين فايل ضميمه اميدوارم كمكت كنه... :1:

با Notepad ، باز ميشه.

mixer
Friday 6 August 2010, 09:50 AM
از علی عزیز به خاطر توضیحات و همچنین ماهور .م نهایت سپاسگذاری رو به جا میارم .

mixer
Saturday 7 August 2010, 03:18 PM
توقع داشتم بیشتر نظر بدید یعنی همین 2 نفر ؟؟؟

s.zareie
Monday 9 August 2010, 01:59 PM
با سلام

باتوجه به آماتور بودن بنده در سه تار؛ تا حالا دو نوع دسته دیدم: دسته نازک و دسته کلفت
خوشبختانه من دو تا ساز سه تار دارم یک دسته کلفت- یکی دسته نازک
جالب اینه که با اینکه سایز دست من متوسط متمایل به کوچک هستش اما با سه تاردسته کلفت راحت ترم.
احساس می کنم تو ساز دسته کلفت، تکیه گاه دستم بیشتره

mixer
Thursday 14 October 2010, 07:12 PM
خب کسی دیگه نبود . . ..