PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راهنمایی میخوام!

hamid iranpanah
Tuesday 10 August 2010, 08:34 AM
سلام بچه ها میشه منو راهنمایی کنید!من موقع فلوت زدن مستقیما داخل فلوت میدمم به قول استادم داخل لوبم هوا جمع نمیشه!:18:

delasa
Tuesday 10 August 2010, 04:54 PM
ببخشید اگه اینجوری میگم اما فوت کردن داخله فلوت مثل فوت کردن شمع نیست فوتتون باید خیلی ملایم باشه و به جای تمرکز روی لب روی فلوتتون تمرکز داشته باشن

گل دختر
Tuesday 10 August 2010, 06:03 PM
سلام
وقتی میخواین به دهانه ی فلوت بدمید انگار که دارید به یه لیوان پر آب فوت میکنید ولی باید قوی باشه.آرواره ی پایینتون رو هم برای دمیدن یه کوچولو باید جلو بیارید.مواظب لباتون هم باشید که زیاد از هم باز نشه.خیلی کوچولو.ولی نفس باید قوی و ملایم باشه.

hamid iranpanah
Wednesday 11 August 2010, 08:25 AM
:amممنون از راهنمایی تون !من چون از اول خودم اشتباه ساز زدم این مشکلو دارم

hamid iranpanah
Wednesday 11 August 2010, 08:27 AM
ممنون!

samir65
Thursday 12 August 2010, 04:05 AM
:amممنون از راهنمایی تون !من چون از اول خودم اشتباه ساز زدم این مشکلو دارم

صدای درست ساز با گفتن تووو در میاد
البته برای آرتیکیولیشن و تانگواینگ چیزای دیگه هم میگن
نگران نباش تمرین کن یاد میگیری

lakshemi
Sunday 30 January 2011, 01:05 PM
سلام بچه ها من می خوام یه دودوک جدید بخرم . بعد از مدت ها امروز رفتم بهارستان . قیمت ها خیلی گرون شده . دیگه نمی شه طرف هیچ سازی رفت بس که هرکی هرکیه ! و چون دودوک هم ساز بومیه و مارک نداره راحت تر از ساز های دیگه می شه غالبش کرد ! به من گفتن دودوک از 20 تا 40 هزار تومن موجوده ولی من ترسیدم جنس آشغال بهم بندازن ، آخه تا حالا چند بار سرم کلاه رفته . حالا لطفا هر کی دودوک می زنه کمکم کنه ؟ تو این بازار بی صاحاب جنس خوب رو چه جوری تشخیص بدم ؟ کدوم قیمت منصفانه س ؟ قبلا از کمک همگی تشکر می کنم . منتظر جواباتونم .

ostadbanan
Thursday 3 February 2011, 04:13 PM
سلام بچه ها من می خوام یه دودوک جدید بخرم . بعد از مدت ها امروز رفتم بهارستان . قیمت ها خیلی گرون شده . دیگه نمی شه طرف هیچ سازی رفت بس که هرکی هرکیه ! و چون دودوک هم ساز بومیه و مارک نداره راحت تر از ساز های دیگه می شه غالبش کرد ! به من گفتن دودوک از 20 تا 40 هزار تومن موجوده ولی من ترسیدم جنس آشغال بهم بندازن ، آخه تا حالا چند بار سرم کلاه رفته . حالا لطفا هر کی دودوک می زنه کمکم کنه ؟ تو این بازار بی صاحاب جنس خوب رو چه جوری تشخیص بدم ؟ کدوم قیمت منصفانه س ؟ قبلا از کمک همگی تشکر می کنم . منتظر جواباتونم .

سلام
منم میخوام یه دودوک خوب بخرم. شما گفتید که قبلا دودوک داشتین و الان میخوان یکی جدید بگیرین.قبلی رو چقدر گرفتین؟
میشه عکسش رو بذارین؟ من تازه این ساز رو میخوام شروع کنم .میخوام بدونم یادگیریش سخته یا نه-
دراوردن صداش چطور؟ چون من نی کار میکنم اطلاعی از این ساز ندارم-فقط منیدونم صداش خیلی بم هست.

اگه شما از مارک و قیمت این ساز (درحد تازه کار) اطلاعی داره لطفا راهنمایی کنه واینکه از کجا میشه جنس خوبش رو گیر آورد.
ممنون

lakshemi
Thursday 3 February 2011, 10:06 PM
سلام به دوست عزیزم LIVERPOOL2010
من دودوک قبلی رو از استاد مرحومم هدیه گرفتم . و مدتی قبل هم گمش کردم .. دودوک در دو نوع چوبی و پلاستیکیه که چوبیش خیلی گرون و نادره اما پلاستیکیش تو بهارستان موجوده من چون تاحالا خودم یه دودوک نخریدم از چنس خوب و بد هم بی اطلاعم . اصلاً اگه خودم می دونستم چی خوبه و چی بد دست به دامن شما ها نمی شدم که !
بگذریم شما نوازنده ی نی هستین من هم قبلاً ریکوردر می زدم و مدتیه که دودوک کار می کنم . ولی متاسفانه تو اسباب گشی گمش کردم این یه دودوکه :
You can see links before reply
این ساز صدای بمی داره و نفس زیادی می خواد پس برای شما که تو کار نی هستین باید آسون باشه نگران نباشین دو سوم مردم عامی ارمنستان تو خونه هاشون دودوک دارن و به راحتی اونو می نوازن ! اگه نفس خوبی داشته باشین که حتماً دارین اصلاً براتون سخت نخواهد بود . دودوک ساز کوجولو و سبکیه و به راحتی می شه روش سوار شد . اگه شما می خواین با استاد دودوک رو شروع کنین باید خیلی زیاد بگردین چون معلم این ساز خیلی تو تهران کمه و دستمزد تدریسشون هم بالاس . خود من هم معلم نداشتم . معلم ریکوردرم اونو بهم داد چون خودش نفس نداشت .درضمن دنبال خودآموزم نگردین چون اصلاً وجود نداره .
اینم نحوه ی انگشت گذاریه دودوک . دیگه بیشتر نمی دونم امیدوارم کمکتون کنه !

ostadbanan
Thursday 3 February 2011, 10:51 PM
سلام به دوست عزیزم LIVERPOOL2010
من دودوک قبلی رو از استاد مرحومم هدیه گرفتم . و مدتی قبل هم گمش کردم .. دودوک در دو نوع چوبی و پلاستیکیه که چوبیش خیلی گرون و نادره اما پلاستیکیش تو بهارستان موجوده من چون تاحالا خودم یه دودوک نخریدم از چنس خوب و بد هم بی اطلاعم . اصلاً اگه خودم می دونستم چی خوبه و چی بد دست به دامن شما ها نمی شدم که !
بگذریم شما نوازنده ی نی هستین من هم قبلاً ریکوردر می زدم و مدتیه که دودوک کار می کنم . ولی متاسفانه تو اسباب گشی گمش کردم این یه دودوکه :
این ساز صدای بمی داره و نفس زیادی می خواد پس برای شما که تو کار نی هستین باید آسون باشه نگران نباشین دو سوم مردم عامی ارمنستان تو خونه هاشون دودوک دارن و به راحتی اونو می نوازن ! اگه نفس خوبی داشته باشین که حتماً دارین اصلاً براتون سخت نخواهد بود . دودوک ساز کوجولو و سبکیه و به راحتی می شه روش سوار شد . اگه شما می خواین با استاد دودوک رو شروع کنین باید خیلی زیاد بگردین چون معلم این ساز خیلی تو تهران کمه و دستمزد تدریسشون هم بالاس . خود من هم معلم نداشتم . معلم ریکوردرم اونو بهم داد چون خودش نفس نداشت .درضمن دنبال خودآموزم نگردین چون اصلاً وجود نداره .
اینم نحوه ی انگشت گذاریه دودوک . دیگه بیشتر نمی دونم امیدوارم کمکتون کنه !

سلام دوباره
lakshemi عزیز ممنون که راجع به دودوک توضیح دادین. فکر کنم شما توی پست قبلیتون عکس هم قرار دادین ولی من چیزی نمیبینم.نمیدونم مشکل شاید از مرورگر من باشه. راستی این دودوک ها که قیمتشون رو در پست قبلی گفتین چوبین یا پلاستیکی ؟ دودوک قبلی خودتون چی -چوبی بود یا پلاستیکی؟

در مورد نفس زیاد در دودوک نوازی- باید بگم من کمی تنگی نفس هم دارم ( البته نه زیاد). این نفس زیاد که شما میگین باید از نفسی که برای نی زدن صرف میکنیم بیشتر باشه یا نه؟

در مورد فلوت هم بگم که منم چند وقتیه فلوت ریکوردر بدون استاد کار میکنم . میخواستم بدونم شما اطلاعی از فلوت ریکوردر آلتو و تنور هم دارین یا عکسی از اونها دارین تا حداقل ببینم چه شکلیه!!! اصلا کلید دارن یا بی کلیدن؟
و اینکه صداشون چه اندازه از ریکوردر بمتره؟ دوره آموزش و صدا دراوردن این فلوتها چقدره؟

تعداد سوالام زیاد شد .ببخشید.
مرسی از توجه شما دوست خوبم.

lakshemi
Friday 4 February 2011, 02:06 PM
سلام دوباره
جناب lakshemi عزیز ممنون که راجع به دودوک توضیح دادین. فکر کنم شما توی پست قبلیتون عکس هم قرار دادین ولی من چیزی نمیبینم.نمیدونم مشکل شاید از مرورگر من باشه. راستی این دودوک ها که قیمتشون رو در پست قبلی گفتین چوبین یا پلاستیکی ؟ دودوک قبلی خودتون چی -چوبی بود یا پلاستیکی؟

در مورد نفس زیاد در دودوک نوازی- باید بگم من کمی تنگی نفس هم دارم ( البته نه زیاد). این نفس زیاد که شما میگین باید از نفسی که برای نی زدن صرف میکنیم بیشتر باشه یا نه؟

در مورد فلوت هم بگم که منم چند وقتیه فلوت ریکوردر بدون استاد کار میکنم . میخواستم بدونم شما اطلاعی از فلوت ریکوردر آلتو و تنور هم دارین یا عکسی از اونها دارین تا حداقل ببینم چه شکلیه!!! اصلا کلید دارن یا بی کلیدن؟
و اینکه صداشون چه اندازه از ریکوردر بمتره؟ دوره آموزش و صدا دراوردن این فلوتها چقدره؟

تعداد سوالام زیاد شد .ببخشید.
مرسی از توجه شما دوست خوبم.

سلام . اولاً من بانو لاکشمی هستم نه جناب لاکشمی!!!!! :33:
ثانیاً حق با شماست اشکالی در عکس ها وجود داشت که حالا اصلاح کرده ام. توی بهارستان همه ی اون دودوک ها پلاستیکی بودن. مال منم همینطور . من اطلاعی از ساز نی ندارم . نمی دونم چقدر نفس می خواد دوست من .
فلوت ریکوردر آلتو با جنس پلاستیکی مارک یاماها رو می تونین حدود 20 هزار تومن از بهارستان بخرید . تنور هم بزرگتره و کلید داره و توی ایران هم نیست . اینم عکس های قبلی از دودوک که مشکل داشت.

ostadbanan
Friday 4 February 2011, 02:48 PM
[QUOTE=lakshemi;176063]سلام . اولاً من بانو لاکشمی هستم نه جناب لاکشمی!!!!! :33:
ثانیاً حق با شماست اشکالی در عکس ها وجود داشت که حالا اصلاح کرده ام. توی بهارستان همه ی اون دودوک ها پلاستیکی بودن. مال منم همینطور . من اطلاعی از ساز نی ندارم . نمی دونم چقدر نفس می خواد دوست من .
فلوت ریکوردر آلتو با جنس پلاستیکی مارک یاماها رو می تونین حدود 20 هزار تومن از بهارستان بخرید . تنور هم بزرگتره و کلید داره و توی ایران هم نیست . اینم عکس های قبلی از دودوک که مشکل داشت.

درود
بابت پست قبلی معذرت میخوام .اصلاحش کردم. فقط یه سوال دیگه:چرا این دودوکها یکیشون دهانه داره یکیشون نداره پس چجور نتوش باید فوت بشه؟:ad

lakshemi
Saturday 5 February 2011, 10:53 PM
سلام
دودوک از دو تکه تشکیل شده "دهنه و بدنه" . در عکس مذکور دهنه جدا شده .
مورد دیگه ای که پرسیده بودین و از زیر چشمم در رفته بود اینه که ریکوردر آلتو چه اندازه از سوپرانو بمتره و دوره آموزش و صدا دراوردن این فلوتها چقدره؟ در باب سوال اول به طور کلی بازه ی صدایی تنور يك اكتاو از صداي سوپرانو بم تره و باس هم يك اكتاو بم تر از آلتو . و دوره ی یادگیری هم بستگی به هوش ، علاقه و تمرین شما داره من چون خیلی مشتاق و تشنه بودم ظرف 1 ماه و نیم تموم کردم شما باید فاکتور هایی که گفتم رو در خودتون بسنجین و تمرین کنین البته سعی و تلاش شما در آلتو باید دو برابر باشه چون فاصله ی سوراخ هاش بیشتره و سنگین تر هم هست درضمن دقت کنین که آلتوی شما حتما مارک یاماهای اصل باشه و از خریدن مارک های چینی هم اکیدا خودداری کنین چون همه خراب هستن (مثل مال من)!
اگه سوال دیگه ای هم هست خوشحال می شم پاسخ بدم منتهی به شرطی که در حوزه ی علمم باشه !
موفق باشید دوست من!

lakshemi
Thursday 10 February 2011, 08:54 PM
سلام بالاخره كسي نبود از قيمت و جنس دودوك خوب اطلاع داشته باشه ؟كسي خونه نيست؟
جالبه همتون با هم پيدا مي شين و با همم غيب مي شين ! عجب اتحادي !خب مث اين كه اينجا هيچكس دودوك نمي زنه. بهتره به اميد شما ها نشينم و برم دنبال كمك !

QOPUZ
Thursday 10 February 2011, 09:24 PM
سلام بالاخره كسي نبود از قيمت و جنس دودوك خوب اطلاع داشته باشه ؟كسي خونه نيست؟
جالبه همتون با هم پيدا مي شين و با همم غيب مي شين ! عجب اتحادي !خب مث اين كه اينجا هيچكس دودوك نمي زنه. بهتره به اميد شما ها نشينم و برم دنبال كمك !
من خودم ترك هستم و نوازنده ي بالابان
معني لغوي بالابان در زبان تركي(بالا+بان) بالا= كوچك نازك زيبا ، بان=صدايي زوزه مانند، مثل صداي كمانچه،ويولن،خروس و...و به اين صداها اصطلاحا اينيلده مه نيز گفته ميشود.
اين ساز از دو قسمت اصلي قميش و چوبوخ(لوله اي كه از چوب زردآلو است) تشكيل يافته است و از قسمتهاي فرعي آن ميتوان به خرك قميش و نگه دارنده ي لب قميش اشاره كرد. اندازه ي قميش حدودا 8 سانتيمتر و اندازهي چوبوخ از 32 تا 36 سانتيمتر ميتواند باشدكه1سوراخ در زير و 7 سوراخ و گاها 8 سوراخ در قسمت بالاي چوبوخ مي باشد.
اين ساز به نامهاي مختلفي در ميان ملتها شناخته ميشود تركهاي اوغوز(تركهاي تركيه آذربايجان عراق تركمن و ...) اين ساز را با نام بالابان مي شناسند.كردها نرمه ناي يا نرمه ني،و ارمني ها دودوك ميگويند (دودوك يا توتوك در تركي به معني ني چوبان مي باشد)
پهناي صداي اين ساز 1/5اكتاو مي باشد.
از نوازنده هاي سرشناس اين ساز مي توان از عليخان صمد اف(You can see links before reply (You can see links before reply 7%d9%8a%d8%ac%d8%a7%d9%86/) )(آذربايجان)حسين حميدي (آذربايجان ايران ،اهل اردبيل كه در آلمان زندگي ميكند)،جليل حميدي (آذربايجان ايران)، ژيوان گاسپارين(ارمنستان)،سورن اسدعريان(تركيه)اشاره كرد.

منم اوايل كه مي خواستم بالابان (دودوك) بگيرم يكيشو كه قيمتش 70-80 تومن بود مي خواستن 120 تومن بندازن بهم تو هم مواظب باش، ولي من رفتم پيش استاد جليل حميدي يكي گرفتم 80 خيلي فوق العاده است الانم با همون استاد و همون ساز كار مي كنم. اگه خواستي من ميتونم سفارش بدم ولي اگه خواستي از بيرون بگيري مواظب باش قميشش درست باشه .

lakshemi
Friday 11 February 2011, 10:18 AM
سلام QOPUZ عزيز
اين دودوك هم والله مصيبت شده ! فكر نمي كنم دودوك پلاستيكي انقدر گرون باشه ! چوبي ش ممكنه ولي پلاستيكي ش نه ! اگه انقدر گرون باشه بايد از دولت تقاضا كنيم يه يارانه ي ويژه واسه موسيقي دان ها اختصاص بده ، چون به خدا وسعمون نمي رسه !!!!!

QOPUZ
Friday 11 February 2011, 01:00 PM
سلام، من اصلا تا حالا بالابان پلاستيكي نديدم، دارم از تو ميشنوم.منم80 تومن چوبيشو گفتم (حرفه اي ).تو تبريز چوبيش از 30 تومن گرفته تا 180 تومن هست ،تو هم اگه خواستي بگيري سر برج 80 تومن يارانه ميريزن با اون مي توني يدونه خوبه شو بگيري.

lakshemi
Friday 11 February 2011, 11:33 PM
سلام اتفاقاً منم تا حالا دودوك چوبي نديدم ! شايد تو تبريز جنس چوبي رواج داره اما تو تهران از هر مغازه اي تو بهارستان بپرسي فقط پلاستيكي ش پيدا مي شه به من گفتن بين 20 تا 40 هزار تومن راست و دروغشو ديگه خدا مي دونه .:106: به هر حال از پستت ممنون دوست عزيز.:am

M_T
Monday 28 February 2011, 09:30 AM
سلام

من تاحالا دودوک پلاستیکی ندیدم.
دودوک حرفه ای میخواین آدرس میدم برید بهترین نوع دودوک رو بخرین.
هر کی خواست بگه تا بهش بگم.

lakshemi
Monday 28 February 2011, 10:14 AM
من شخصاً يكي داشتم !!!
تو بهارستان فراوونه .

REZ
Monday 28 February 2011, 02:44 PM
دودوک حتما باید از چوب ساخته شده باشه در غیر اینصورت دیگه دودوک نخواهد بود .
در کشورهای ارمنستان و آذربایجان فراوونه .
یک بار برای یکی از دوستانم یه دونه اش رو از اونجا خریدم 30 هزار تومن .
ولی دودوک خوب 500...600 قیمت داره .
چند ماه دیگه احتمالا مجدد یه سر میرم اونطرفا اگه کسی خواست ممکنه بتونم براش تهیه کنم .
راستی می دونستید دودوک یک رشته دانشگاهیه ؟!

QOPUZ
Monday 28 February 2011, 06:28 PM
اوني كه 500 .....600 قيمتشه يه بالابان (دودوك) خوب نيست يه چيز تكه مثل رولزرويس. من تا حالا بالاترين قيمتي كه واسه بالابان ديدم قميش 120 چوبوخ 80 يعني سر جمع 200 كه از تركيه آورده بودن .اون استادايي كه تو تبريز هستن سازاشون بالاتر از 160....180 نيست ، جز اينكه يه كارايه خاصي روش شده باشه مثلا روش صدف يا نقره كار شده باشه ،اينم فكر نكنم از 100........200 بالاتر باشه. در ضمن بالابان به عنوان يك رشته ي دانشگاهي در دانشگاه هاي جمهوري آذربايجان ، نخجوان و ارمنستان تدريس ميشه يكي از دوستاي منم داره تو نخجوان اين رشته رو مي خونه.

REZ
Monday 28 February 2011, 07:58 PM
البته برای اینکه سوء تفاهم نشه
این که گفتم اگه کسی بخواد براش میارم منظورم این نبود که 500...600 تومن پولتونو می گیرم براتون میارم .
در حد همون 20...30 تومنیشو گفتم .... البته بعدش پشیمون شدم .
حالا من می گم 500...600 تومنیش هست ... حتما دیدم که میگم .... نه صدف داره نه چیز دیگه ........ دروغ که ندارم بگم دوست عزیز .

M_T
Monday 28 February 2011, 08:06 PM
رشته دانشگاهی؟
کجا؟ چجوری؟

REZ
Monday 28 February 2011, 09:38 PM
رشته دانشگاهی؟
کجا؟ چجوری؟
در ارمنستان توی دانشگاه این رشته رو داره

M_T
Tuesday 1 March 2011, 09:05 AM
در ارمنستان توی دانشگاه این رشته رو داره

آهان.
خب یجور ساز ملی ارمنستانه دیگه. باید هم باشه.

REZ
Tuesday 1 March 2011, 05:28 PM
آره
ارمنستانی ها که این ساز رو متعلق به خودشون می دونن
ولی نمی دونم واقعا متعلق به کجاست و روی حرف ارمنستانی ها هم حساب نمی کنم
چون اونا می گن تار ... کمانچه .... قانون...عود.... و سنتور مال خودشونه
و جالب اینجاست که این سازها رو با همین اسامی هم می شناسن .

M_T
Tuesday 1 March 2011, 05:37 PM
چه ادعاهای گزافی!

QOPUZ
Tuesday 1 March 2011, 05:50 PM
آره دوست عزيز ادعاشون انقدر زياده كه حتي قوپوز كه يك ساز تاريخي تركهاست اونم ميگن ماله ماست.
وقتي كه بالابان(دودوك) رو به اسم خودشون ثبت كردن تو تركيه و آذربايجان اعتراضات گسترده اي روي داد حتي يه خبرنگار ارمني تو اين تضاهرات كشته شد ،و جالب اينجاست تنها تار و كمانچه ي آذربايجاني رو متعلق به خودشون نمي دونن بلكه تار ايراني رو هم ميگن ماله ماست ، دليل اينكه تار ايراني رو هم ماله خود مي دونن اينه كه ميگن ارمني هاي اصفهان اين سازو اختراع كردن.:21:

M_T
Tuesday 1 March 2011, 06:12 PM
عجیبا غریبا!

QOPUZ
Tuesday 1 March 2011, 07:01 PM
نمونه اي از سازها ي غير ارمني كه ارمني ها مال خود مي دونن:21:
اينجا هم يه سري بزنيدYou can see links before reply

M_T
Tuesday 1 March 2011, 07:06 PM
تا حالا کسی از این ها شکایت نکرده؟
مثل قضیه خلیج عربی می مونه.
پر رو شدن!

lakshemi
Tuesday 1 March 2011, 08:03 PM
دودوك يه ساز كاملاً ايرانيه كه در جريان جنگ هاي گذشته حدود چند هزار سال پيش به ارمنستان برده شد و بعد ها هم ايراني ها فراموش كردن كه مال خودشون بوده ! همين شد كه ارمني ها اونو به نام خودشون كردن . الان فقط ساز كمانچه به نام ايرانه !

QOPUZ
Tuesday 1 March 2011, 08:34 PM
تا حالا کسی از این ها شکایت نکرده؟
مثل قضیه خلیج عربی می مونه.
پر رو شدن!
من بقيه ي سازارو نميدونم ولي تار وكمانچه آذربايجاني به نام آذربايجان ثبت شده .

QOPUZ
Tuesday 1 March 2011, 08:37 PM
دودوك يه ساز كاملاً ايرانيه كه در جريان جنگ هاي گذشته حدود چند هزار سال پيش به ارمنستان برده شد و بعد ها هم ايراني ها فراموش كردن كه مال خودشون بوده ! همين شد كه ارمني ها اونو به نام خودشون كردن . الان فقط ساز كمانچه به نام ايرانه !
از كجاي ايران به ارمنستان برده شده ؟ از كردستان يا آذربايجان يا مناطق فارس نشين؟بر چه اساس و نظريه اي اينو ميگيد؟

lakshemi
Wednesday 2 March 2011, 12:00 AM
در متون كلاسيك زادگاه دودوك رو قفقاز ذكر كردن . قفقاز ناحیه‌ای میان دریای خزر و دریای سیاهه كه شامل کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخشهای کوچکی از شمال غرب ایران مي شه . از سال هاي بسيار دور به دليل هم مرزي افراد زيادي بين دو كشور ايران و ارمنستان تردد مي كردن و احتمالاً اين ساز از نواحي آذربايجان به دست ارمني ها رسيده . تا زمان قاجاریه اين منطقه جزو خاک ایران بود. اما بالاخره طی جنگهای ایران و روسيه و به موجب عهدنامه گلستان از ایران جدا شد . حالا اين منطقه شامل سه جمهوری گرجستان، ارمنستان و آذربایجانه و چون قفقاز ديگر متعلق به ايران نيست اين ساز به نام ارمني ها ثبت شد . اونا مي گن دودوك 1500 سال قدمت داره ولي در اصل اين ساز از 3000 سال پيش در ايران بوده !

QOPUZ
Wednesday 2 March 2011, 12:40 AM
اين دليل نميشه كه زماني يه منطقه اي يا سرزميني تحت سلطه ي يه سرزمين ديگه اي باشه و هر چه اونا دارن ما به خودمون بگيريم و بگيم ماله ماست ،مثل اين مي مونه كه انگليسي ها بگن هر چه هندي ها دارن از انگليسه! خودتون ميگين متعلق به قفقاز يعني جايي جز ايران. و اگه اين ساز متعلق به 3000 سال پيش باشه در اون زمان قفقاز يه دولت مستقل و جدا از ايران داشت كه زني به نام تومريس بر آن سلطنت ميكرد.

lakshemi
Wednesday 2 March 2011, 10:13 AM
دوست من 3000 سال پيش اصلاً قفقازي وجود نداشته . اونجا نژاد پارسي ها زندگي مي كردن و هيچ جا هم تحت سلطه نبود فقط ايراني ها بودند و بس! درطي چن قرن كم كم قفقاز به وجود اومد و تا چند صد سال پيش هم جنوب قفقاز متعلق به ايران بود اما الان نه .

QOPUZ
Wednesday 2 March 2011, 11:19 AM
عجيبا غريبا،تركان آذربايجان هم از ن‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ ‍ژاد پارس هستند!!!!!!!!!!
دوست عزيز نژاد ما از تركان اوغوز هست نه پارسي . نمي شه كه هركي تو ايران زندگي ميكنه بگيم حتما اين پارسيه.
تو ايران نژاداي مختلفي زندگي ميكنن اعم از ترك ،عرب ،آريايي و...
ما تو آذربايجان سنگ نبشته هاي 4000 5000 ساله داريم اونارو هم لابد پارسيان به تركي نوشته اند.
اينجا هم جاي اين بحث ها نيست ديگه تمومش كنيم.

lakshemi
Wednesday 2 March 2011, 05:15 PM
دوست من گويا شما از اول حرف هاي منو متوجه نشدين و بحث رو منحرف به جاهاي بي ربط كردين . من اطلاعات مردم شناسي زيادي ندارم . شما زادگاه دودوك رو خواستين منم گفتم كه اين ساز ايراني ، آريايي ، پارسي و چيزي مانند اين هاست و متعلق به ارمنستان نيست . حالا شما مي تونين قبول كنين ، مي تونين نكنين . اجباري در كار نيست دوست خوبم!