PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سبک کلاسیک با سنتور

Bloody_Diamond
Friday 13 August 2010, 11:33 AM
با سلام.
می خواستم ببینم سنتور رو میشه بصورتی کوک کرد که آهنگهای کلاسیک رو با اون اجرا کرد.
مثلاً مثل آهنگهای فیلم سنتوری.
ممنون

sepsan25
Friday 13 August 2010, 11:50 AM
بله دوست عزیز میشه اینکارو کرد . در ضمن اهنگ های فیلم سنتوری در دستگاه اصفهان اجرا شده اند

Mezrab
Friday 13 August 2010, 12:13 PM
با سلام.
می خواستم ببینم سنتور رو میشه بصورتی کوک کرد که آهنگهای کلاسیک رو با اون اجرا کرد.
مثلاً مثل آهنگهای فیلم سنتوری.
ممنون
شدنی هست، اما اولا باید نت گام هاش تبدیل بشه، امکانات سنتور رو بخوبی تنظیم کرد، مثلا من برای آهنگ The Elise مجبور بودم برای اینکه هم می بکار و هم می بمل و ر بکار داشته باشم، خرک ها رو به یه صورت خاصی بچینم..کار مشکلیه ولی اگه کسی انجام بده خوبه..

SOBHANTOTo3
Friday 13 August 2010, 12:17 PM
اگه بشه فوق العاده است
هر كي قطعه كلاسيك اجراء شده با شنتور داره خوشحال مي شم ببينم
مرسي

Bloody_Diamond
Friday 13 August 2010, 03:20 PM
خرک ها رو به یه صورت خاصی بچینم

mezrab جان شما اگه میتونید طرز چیدن خرک ها رو بصورت کامل توضیح بدین.
ممنون

Mezrab
Friday 13 August 2010, 05:07 PM
mezrab جان شما اگه میتونید طرز چیدن خرک ها رو بصورت کامل توضیح بدین.
ممنون
ببین دوست من چیزی که مشخصا واضح هست، این هست که بستگی داره چه قطعه ای رو بخوایم اجرا کنیم، نیاز به چه نت هایی داریم و چطوری باید نت ها رو چید.
اصولا اجرای قطعات کلاسیک و کلا قطعات که در گام کروماتیک غربی هستند با سنتور دوازده یا یازده خرک بسیار سهل تر از 9 خرک هست.
در سنتور 12 خرک خدمتتون عرض میکنم، شما مثلا با کوک کردن سیم های زرد به این ترتیب از نت ر زرد می تونید یک گام کروماتیک غربی به استثنای دو دیز داشته باشید.

ر بکار، می بمل، فا بکار، سل بکار، لا بکار------------------>خرک های شماره 8 و 9 و 10 و 11 و 12 زرد
می بکار، فا دیز، سل دیز، لا دیز-----------------------------> خرک های 1 و 2 و 3 و 4 سفید
می بمل، فا بکار، سل بکار، لا بکار--------------------------> خرک های 8 و 9 و 10 و 11 و 12
می بکار، فا دیز، سل دیز، لا دیز----------------------------> خرک های 1 و 2 و 3 و 4 پشت خرک

بقیه هم نت های بکار.

با این سنتور میشه الان قطعات کلاسیک رو اجرا کرد. اما توی سنتور 9 خرک اصولا باید به طور همزمان استفاده ویژه ای از خرک های 8 و 9 یعنی نت های می و فا که در پشت خرک هم تکراری هستند کرد، مثلا میشه فا خرک نهم رو دیز کوک کرد و می رو بمل، پشت خرک می رو بکار و فا رو هم بکار، ینطوری یه سری از فاصله های کروماتیک رو برای موسیقی کلاسیک داریم..برای بقیه نت ها باید خرک ها رو طوری تنظیم کرد که مثلا پشت خرک بمل باشه، همون خرک سیم سفیدش بکار، بعد قطعه رو طوری اجرا کرد که یک پرش به اکتاو بالا و پایین داشته باشه تا بشه از این ها استفاده کرد.
کلا یه جورایی خلاقیت هم می خواد.

soroosh_269
Friday 13 August 2010, 05:13 PM
درود بر شما دوستان
راستش من که از سنتور چیزی نمی دونم ولی می دونم آقای مرتضوی تو اصفهان یه سنتور آموزش میدن به اسم سنتور پیانو که من پرسیدم گفتن 14 خرک داره و گام های کلاسیک(احتمالا کروماتیک هم میشه دیگه وقتی میگن کلاسیک) روی اون اجرا میشه و برای اجرای آثار کلاسیکه.

Mezrab
Friday 13 August 2010, 05:18 PM
درود بر شما دوستان
راستش من که از سنتور چیزی نمی دونم ولی می دونم آقای مرتضوی تو اصفهان یه سنتور آموزش میدن به اسم سنتور پیانو که من پرسیدم گفتن 14 خرک داره و گام های کلاسیک(احتمالا کروماتیک هم میشه دیگه وقتی میگن کلاسیک) روی اون اجرا میشه و برای اجرای آثار کلاسیکه.
بله امثال ایشون زیاد هست که سنتور پیانو استفاده می کنند، جناب آقای کوروش زولانی هم روی چنین سنتوری کاری می کنند و آلبومی هم دارند..
کلا راه کار مناسبی برای جهانی کردن این ساز خوش صدا هست.

Razoniaz
Saturday 14 August 2010, 06:53 AM
بله امثال ایشون زیاد هست که سنتور پیانو استفاده می کنند، جناب آقای کوروش زولانی هم روی چنین سنتوری کاری می کنند و آلبومی هم دارند..
کلا راه کار مناسبی برای جهانی کردن این ساز خوش صدا هست.

آقا محسن سنتوری که آقای زولانی استفاده می کنند سنتور کروماتیک (You can see links before reply) هستش که ابداع خود ایشون هست. ولی سنتور پیانو (You can see links before reply) که از ابداعات آقای مرتضوی هست ساز متفاوتیه.

Mezrab
Saturday 14 August 2010, 10:21 AM
آقا محسن سنتوری که آقای زولانی استفاده می کنند سنتور کروماتیک (You can see links before reply) هستش که ابداع خود ایشون هست. ولی سنتور پیانو (You can see links before reply) که از ابداعات آقای مرتضوی هست ساز متفاوتیه.
شاید در تعداد خرک ها و تعداد سیم ها متفاوت باشند اما چیزی که مشخصا واضحه اضافه کردن فاصله های کروماتیک در هر دو ساز هست، آقای زولانی چندین نوع سنتور با تعداد سیم های متفاوت ساخته اما آقای مرتضوی یک توع ..
هدفشون یکسان هست و در واقع همون افزایش قابلیت های ساز هست..سنتور های کروماتیک مورد استفاده آقای زولانی هم از ابداعات خودشون هست..

BaBak_ParSian
Saturday 14 August 2010, 11:16 AM
درود - تو فیلم سنتوری فکر نکنم کلاسیک بزنه - اون سنتور رو یکی از کامکارهای می زنند بعد خود سنتور تم و صدای ایرانی و سنتی رو داره یعنی برای این صدا ساخته شده

mrjalali
Monday 30 August 2010, 11:38 AM
اگه بشه فوق العاده است
هر كي قطعه كلاسيك اجراء شده با شنتور داره خوشحال مي شم ببينم
مرسي
سبحان جان شاید این لینک برای تو که گیتار می زنی جالب باشه
You can see links before reply
:redguitar:
البته تا جایی که من می دونم آقای زولانی یکی دوتا موسیقی کلاسیک معروف رو برای سنتورش تنظیم کرده که بزودی تو آلبوم جدیدش منتشر می کنه

Blue_Danube
Monday 30 August 2010, 12:07 PM
درود - تو فیلم سنتوری فکر نکنم کلاسیک بزنه - اون سنتور رو یکی از کامکارهای می زنند بعد خود سنتور تم و صدای ایرانی و سنتی رو داره یعنی برای این صدا ساخته شده

چرا کاملا هم کلاسیک میزدن ( تیکه همنوازی پیانو و سنتور ) که اگه حافظم یاری کنه فکر کنم مارش ترک رو از موتسارت میزدن .

سارا20
Monday 30 August 2010, 01:22 PM
نه ترکیش مارچ نبود.ولی یه قطعه از موتسارت بود.

DIN
Friday 4 April 2014, 10:37 PM
دوست گرامی mezrab سلام
من علاقه زیادی به اجرای قطعات پاپ و کلاسیک دارم
از اینکه گفتی با یه سری تغییرات در سنتور میشه قطعات کلاسیک اجرا کرد خیلی خوشحال شدم.
اما سوالی که برام پیش اومده اینه که بعد از این تغییرات چه نتهای رو باید اجرا کرد .مثلا قطعه گل مریم سنتور رو به همون شکل اجرا میکنیم ولی صدا ساز به پیانو نزدیک شده یا نه ؟
ممنون