PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طرز مضراب گرفتن {سنتور}

sepsan25
Friday 13 August 2010, 12:18 PM
سلام دوستان
بیشتر استادان سنتور میگن که مضراب رو هر جوری که راحتی تو دستت بگیر به نظر شما این حرف درست است یعنی مضراب گرفتن هیچ قانونی ندارد .{به جز قوانین دستور سنتور}
می خواستم از دوستان سنتور نواز خواهش کنم اگر اطلاعات دقیقی در این مورد دارند بیان کنند{به جز توضیحاتی که در دستور سنتور و شیوه ی سنتور نوازی نوشته شده }

mehdihooman
Friday 13 August 2010, 12:47 PM
گرفتن سنتور هم آداب خاص خودش رو داره كه همونطور كه شما گفتيد تعدادي از قواعد اون در دستور سنتور هست . اما به مرور زمان آدم ياد مي گيره كه چطور سنتور رو در دستش بگيره كه با حركتي كم بيشترين صدا رو از سنتور در بياره . اين موضوع به دست سنتور نواز هم خيلي مربوط ميشه

marzie_samimiparvar
Friday 13 August 2010, 01:27 PM
من از شیوه ی استاد پایور پیروی میکنم!!!
شیوه ی ایشو روی این تاکید داره که 3 تا انگشت سبابه و حلقه وکوچک از دم مضراب جدا نشه !!
این شیوه مزیتش اینه که اولا مچ نرم میشه دوما کنترل مضراب آسون تره!!! اگه 2 انگشت آخری از مضراب جدا بشه این احتمال هست که مضراب از دست آدم پرت بشه حالا فکر کنین این اتفاق وسط کنسرت براتون بیافته.....

sepsan25
Friday 13 August 2010, 02:17 PM
من از شیوه ی استاد پایور پیروی میکنم!!!
شیوه ی ایشو روی این تاکید داره که 3 تا انگشت سبابه و حلقه وکوچک از دم مضراب جدا نشه !!
این شیوه مزیتش اینه که اولا مچ نرم میشه دوما کنترل مضراب آسون تره!!! اگه 2 انگشت آخری از مضراب جدا بشه این احتمال هست که مضراب از دست آدم پرت بشه حالا فکر کنین این اتفاق وسط کنسرت براتون بیافته.....

دوست عزیز خیلی از اساتید بر این عقیده اند که دو انگشت اخری نباید به مضراب بچسبه چون صدای مضراب نرم تر میشه حتی اردوان کامکار با اون همه سرعتش ولی دو تا انگشت اخریش رو به مضراب نمی چسبونه تو کنسرتم مضراب از دستش پرت نمیشه !

marzie_samimiparvar
Friday 13 August 2010, 02:26 PM
شیوه ی استاد کامکار یه شیوه ی خاصه، اینطور مضراب گرفتنو باید یاد گرفت و در مورد قطعات سرعتی کاربرد داره!!!
استاد خود من تاکید داره من هر دو شیوه رو یاد بگیرم !!! این شیوه ی مضراب گرفتنو باید از خود استاد کامکار یاد گرفت!!! استاد مشکاتیانم مثل استاد پایور مضراب میگرفتن و روی این تاکید داشتن!!!!

sepsan25
Friday 13 August 2010, 02:37 PM
مشکاتیان مضرابو به سبک نور علی برومند و سماعی می گرفتند ولی استاد پایور نسبت به بقیه بیشتر مضرابو داخل دستش می گرفت و دم مضرابو کاملا با دو انگشت اخری نمی گرفت می تونید عکسشم توی دستور سنتور ببینید

mary1510
Friday 13 August 2010, 02:53 PM
بعضی از نوازندگان چیره دست بیشتراز انگشتان خود استفاده می کنند وکمترازمچ وساعد که خیلی هم سخته . نظردوستان دراین موردچیه ؟

Mezrab
Friday 13 August 2010, 05:11 PM
بعضی از نوازندگان چیره دست بیشتراز انگشتان خود استفاده می کنند وکمترازمچ وساعد که خیلی هم سخته . نظردوستان دراین موردچیه ؟
میشه چند تا از این نوازندگان چیره دست نام ببرید؟چون من اصلا نمیشناسم!

حرک مضراب با انگشت روش غلطی هست، از گذشته تا کنون نحوه صحیح حرکت مضراب از مچ بوده، چون در غیر اینصورت مضراب ثبات خاصی در پاساژ ها و ضربه زدن نداره.

در همه جا تاکید بر این هست که برای تغییر پوزیسیون از آرنج و برای حرکت مضراب ها از مچ استفاده بشه، سه انگشت دور حلقه مضراب مجکم و بقیه انگشتان یا چسبیده یا آزاد باشند.

nazi-santoori
Friday 13 August 2010, 05:45 PM
سلام دوستان
این سوالی بود که اتفاقا من تو پیام خصوصی پرسیدم چند روز پیش از آقای رازونیاز .
خواهشا این بحث و ادامه بدین تا به یک نتیجه واحد برسیم تا حد امکان.
من که موندم والا چه کنم ؟
هر چند الان سعی بر این دارم بر اساس توصیه آقا محسن روش اصولی که توی کتاب دستور سنتور ذکر شده رو تمرین کنم
اما بعضی معتقدند که الان دیگه مرسوم نیست و مث اردوان کامکار باس بگیری و بعضی هم پا رو فراتر میذارن و میگن مهم در آوردن صدای نرم و لطیف و دل انگیزه حالا اگه به هر شکلی باشه مهم نیس. مهم لذت بردن از صدای سازه....
لطفا بیشتر توضیح بدین و این مباحثه امیدوارم ادامه پیدا کنه.

sepsan25
Friday 13 August 2010, 06:02 PM

این روش بسیار بسیار اشتباهه . در سرعت اردوان کامکار حرف اول رو می زنه که اونم از مچش استفاده می کنه . حرکت مضراب به وسیله انگشت از قدرت و مانور مضراب روی ساز بسیار کم می کنه

sepsan25
Friday 13 August 2010, 06:22 PM
سلام دوستان
هر چند الان سعی بر این دارم بر اساس توصیه آقا محسن روش اصولی که توی کتاب دستور سنتور ذکر شده رو تمرین کنم
اما بعضی معتقدند که الان دیگه مرسوم نیست و مث اردوان کامکار باس بگیری و بعضی هم پا رو فراتر میذارن و میگن مهم در آوردن صدای نرم و لطیف و دل انگیزه حالا اگه به هر شکلی باشه مهم نیس. مهم لذت بردن از صدای سازه....

اردوان مضراب گرفتن رو از پشنگ یاد گرفته و پشنگ از استاد پایور ! پس همشون شیوشون شبیه هم است ولی اردوان کمی مضراب رو شل می گیره. برای ایکه مضراب تو دستمون شل بشه نباید از همون اول مضراب رو تو دستمون شل بگیریم این چیزیه که با تمرین زیاد به وجود میاد باید اینقدر تمرین کنی تا مضراب تو دستت جا بیفته . اردوان قبلا روزی 12 ساعت تمرین می کرده!!

Mezrab
Friday 13 August 2010, 07:57 PM
سلام دوستان

در مقطع شما هنوز برای تصمیم گرفتن در مورد تکنیک ها و این چیز ها زود هست تا حدی، شما باید به روش دستور سنتور مضراب بگیرید، در آینده که قصد اجرای قطعات سریع رو داشتید میتونید تصمیم بگیرید چه مدلی بگیرید.. بهترین مدل مضراب گرفتن مربوط به جناب استاد مشکاتیان و پایور هست.

اردوان مضراب گرفتن رو از پشنگ یاد گرفته و پشنگ از استاد پایور ! پس همشون شیوشون شبیه هم است ولی اردوان کمی مضراب رو شل می گیره. برای ایکه مضراب تو دستمون شل بشه نباید از همون اول مضراب رو تو دستمون شل بگیریم این چیزیه که با تمرین زیاد به وجود میاد باید اینقدر تمرین کنی تا مضراب تو دستت جا بیفته . اردوان قبلا روزی 12 ساعت تمرین می کرده!!

نه برعکس، آقای اردوان کامکار مضراب ها رو بسیار محکم میگیره..به خاطر تمرین های فراوان به نظر میرسه شل میگیرند که اینطور نیست، با اون پاساژهای سریع اگر مضراب شل باشه میپره!

farid_64
Friday 13 August 2010, 10:57 PM
دوستان من یه مشکله اساسی دارم و بخاطره همین با انگشت شست و سبابه میگیرم .
یعنی اصلا داخل حلقه نمی ندازم سبابه رو .
نظر تون چیه ؟

nazi-santoori
Saturday 14 August 2010, 12:18 AM
[quote=Mezrab;133596]در مقطع شما هنوز برای تصمیم گرفتن در مورد تکنیک ها و این چیز ها زود هست تا حدی، شما باید به روش دستور سنتور مضراب بگیرید، در آینده که قصد اجرای قطعات سریع رو داشتید میتونید تصمیم بگیرید چه مدلی بگیرید.. بهترین مدل مضراب گرفتن مربوط به جناب استاد مشکاتیان و پایور هست.

بله چشم.

Mezrab
Saturday 14 August 2010, 01:12 AM
دوستان من یه مشکله اساسی دارم و بخاطره همین با انگشت شست و سبابه میگیرم .
یعنی اصلا داخل حلقه نمی ندازم سبابه رو .
نظر تون چیه ؟
اصولا وقتی حلقه ای روی مضراب قرار داده شده و مطرح شده که انگشت سبابه درون حلقه بیفته یک علتی داره، ای مدل مضراب گرفتن کاملا اشتباه هست و توی View نوازنده تاثیر خیلی بدی داره. بعد ها هم تو قطعات به مشکل میخورید.

جالب بود
شما عادت داری هر جایی یه جالب بود به عنوان اسپم ارسال کنی؟

Razoniaz
Saturday 14 August 2010, 07:57 AM
سلام دوستان
قبل از هر چیز جا داره از سپهر عزیز بابت ایجاد این تاپیک مفید و مهم تشکر کنم. کلا طرز گرفتن مضراب و مضراب زدن چون مربوط می شه به ساختار بدن نوازنده، لذا ممکنه برای هر نوازنده ای متفاوت باشه. ولی یک سری اصول کلی هست که باید دقیقا رعایت بشه.
این اصول رو می شه به این صورت توضیح داد:
انگشت سبابه در داخل حقله مضراب قرار بگیرد و حلقه مضراب بین سه انگشت اول، دوم و سوم (شست، سبابه و وسطی) قرار بگیرند حتما انگشتان چهارم و پنجم در امتداد انگشت سوم و چسبیده به دم مضراب باشند و در داخل دست جمع نشوند. این موضوع بخصوص برای افراد مبتدی خیلی مهمه. ببینید وقتی شما با سه انگشت مضراب را می گیرید و دو انگشت چهارم و پنجم داخل دست جمع بشه یا به دم مضراب نچسبه احتمال اینکه شما به جای مچ با انگشت مضراب بزنید خیلی زیاده چون در این حالت انگشتها برای حرکت دادن مضرابها آزادند. ولی وقتی انگشت چهارم و پنجم چسبیده به دم مضراب باشند شما تا حدی مجبور می شید که با مچ ضربه بزنید چون در این حالت مضراب زدن با انگشتها برای شما سختتره.
البته وقتی نوازنده حرفه ای تر می شه و مضراب زدن از طریق مچ براش جا میافته دیگه نیازی نیست که حتما دوتا انگشت آخری به دم مضراب بچسبه برای همین شما عکسهایی از زنده یاد استاد پایور و استاد مشکاتیان می بینید که انگشتان چهارم و پنجم در امتداد بقیه انگشتان قرار گرفته ولی به دم مضراب نچسبیده.
ولی من سفارش می کنم اگه در سالهای اول و دوم نوازندگی هستید حتما به این موضوع دقت کنید که انگشتان چهارم و پنجم رو به دم مضراب بچسبونید.

از قدیم گفتن گاهی یک عکس می تونه به اندازه هزار صفحه متن گویا باشه. بهمین خاطر من از طرز مضراب گرفتن هر کدام از اساتید سنتور عکسی برای شما دوستان تهیه کردم که شما را در چگونگی گرفتن مضرابها کمک خواهد کرد.
لازم به ذکره در تهیه بعضی از این عکسها از وبلاگ سنتور استفاده کردم.

Mezrab
Saturday 14 August 2010, 10:11 AM
سلام دوستان
قبل از هر چیز جا داره از سپهر عزیز بابت ایجاد این تاپیک مفید و مهم تشکر کنم. کلا طرز گرفتن مضراب و مضراب زدن چون مربوط می شه به ساختار بدن نوازنده، لذا ممکنه برای هر نوازنده ای متفاوت باشه. ولی یک سری اصول کلی هست که باید دقیقا رعایت بشه.
انگشت سبابه در داخل حقله مضراب قرار بگیرد و حلقه مضراب بین سه انگشت اول، دوم و سوم (شست، سبابه و وسطی) قرار بگیرند حتما انگشتان چهارم و پنجم در امتداد انگشت سوم و چسبیده به دم مضراب باشند و در داخل دست جمع نشوند. این موضوع بخصوص برای افراد مبتدی خیلی مهمه. ببینید وقتی شما با سه انگشت مضراب را می گیرید و دو انگشت چهارم و پنجم داخل دست جمع بشه یا به دم مضراب نچسبه احتمال اینکه شما به جای مچ با انگشت مضراب بزنید خیلی زیاده چون در این حالت انگشتها برای حرکت دادن مضرابها آزادند. ولی وقتی انگشت چهارم و پنجم چسبیده به دم مضراب باشند شما تا حدی مجبور می شید که با مچ ضربه بزنید چون در این حالت مضراب زدن با انگشتها برای شما سختتره.
البته وقتی نوازنده حرفه ای تر می شه و مضراب زدن از طریق مچ براش جا میافته دیگه نیازی نیست که حتما دوتا انگشت آخری به دم مضراب بچسبه برای همین شما عکسهایی از زنده یاد استاد پایور و استاد مشکاتیان می بینید که انگشتان چهارم و پنجم در امتداد بقیه انگشتان قرار گرفته ولی به دم مضراب نچسبیده.
ولی من سفارش می کنم اگه در سالهای اول و دوم نوازندگی هستید حتما به این موضوع دقت کنید که انگشتان چهارم و پنجم رو به دم مضراب بچسبونید.

از قدیم گفتن گاهی یک عکس می تونه به اندازه هزار صفحه متن گویا باشه. بهمین خاطر من از طرز مضراب گرفتن هر کدام از اساتید سنتور عکسی برای شما دوستان تهیه کردم که شما را در چگونگی گرفتن مضرابها کمک خواهد کرد.

خیلی ممنون، چیزی که مشخص بود اینکه نجوه مضراب گرفتن ها خیلی مشابه یکدیگر بود.

nazi-santoori
Saturday 14 August 2010, 05:50 PM
سلام دوستان

ممنون آقای رازونیاز
واقعا کامل وجامع توضیح دادین و عکسهای ضمیمه هم دیگه کارو تکمیل کرد.
پس یه نتیجه دیگری هم من گرفتم که مضرابها باید محکم گرفته شوند(که من نمیدونستم) یعنی هنگام مضراب زدن به هیچ عنوان حتی یک ذره هم نباید مضراب بعد از اصابت به سیمها به اصطلاح لق بزنه ؟؟ نکته ای که من نمیدونستم و در حین تمرین یه کم مضراب نا خواسته شل میشه بعد از اصابت به سیمها.
در همین مورد امروز یکی از دوستان میگفتن که در اوایل کار و تا چند ماه باید انقد مضراب و محکم بگیری که بعد از تمرین یه درد مختصر و احساس کنی توی انگشتات...!! واقعا باید اینجوری باشه ؟

Mezrab
Saturday 14 August 2010, 10:21 PM
ممنون آقای رازونیاز
واقعا کامل وجامع توضیح دادین و عکسهای ضمیمه هم دیگه کارو تکمیل کرد.
پس یه نتیجه دیگری هم من گرفتم که مضرابها باید محکم گرفته شوند(که من نمیدونستم) یعنی هنگام مضراب زدن به هیچ عنوان حتی یک ذره هم نباید مضراب بعد از اصابت به سیمها به اصطلاح لق بزنه ؟؟ نکته ای که من نمیدونستم و در حین تمرین یه کم مضراب نا خواسته شل میشه بعد از اصابت به سیمها.
در همین مورد امروز یکی از دوستان میگفتن که در اوایل کار و تا چند ماه باید انقد مضراب و محکم بگیری که بعد از تمرین یه درد مختصر و احساس کنی توی انگشتات...!! واقعا باید اینجوری باشه ؟
نه اصلا.. ببینید توی سنتور بیش از همه چیز(تکنیک، سرعت، استحکام ضربه و ...) ملایم بودن، با احساس بودن مهم هست.
شما وقتی به انگشتات فشار بیاری، این فشار به سر مضراب هات منتقل میشه، افزایش نیرو برابر با محکم شدن ضربات و ناخوشایند شدن اون ها میشه، شما باید مضراب هات آروم، با احساس باشه، هنگام ضربه خوردن جابه جا نشه و سریعا از رو سیم برداشته بشه، خیلی مهم هست که کنترل روی مضراب باشه..

sepsan25
Sunday 15 August 2010, 09:18 AM
نه برعکس، آقای اردوان کامکار مضراب ها رو بسیار محکم میگیره..به خاطر تمرین های فراوان به نظر میرسه شل میگیرند که اینطور نیست، با اون پاساژهای سریع اگر مضراب شل باشه میپره!

من ساز زدن اردوان رو از نزدیک دیدم مضراب تو دستش شله ولی تو بعضی از تکنیک هاش مضراب رو سفت می گیره

sepsan25
Tuesday 17 August 2010, 04:28 PM
یکی از اصولی که در مضراب گرفتن خیلی مهمه ولی زیاد کسی به اون دقت نمی کنه حالت گرد بودن دست است که صدای مضراب هم نرم تر میشه .
اگر به عکس های محسن عزیز نگاه کنید می بینید که استاد پشنگ دست چپش رو صاف می گیره

mahdi_bayat
Tuesday 13 November 2012, 04:56 PM
با سلام من دو سال هست سنتور میزنم ودر حال حال ریف صبا هستم .من دست چپم عال هستش ولی دست راستم خیلی اشکال داره چی کار کنم درست بشه دست راست شصتش نمی چسبه و ثابت نمی مونه تو رو خدا یه راحل بگید که من بتونم درست کنم و استادم گفته در اینده به مشکل بر میخوری ممنون میشم یه راحل کار امد به من پیش نهاد کنید

-

rendhond
Wednesday 14 November 2012, 04:16 PM
سلام به همه دوستان...چیزی ک از عکسای جناب دانشمند دستگیرم شد اینکه ک همه اساتید تقریبا از ی اصل پیروی میکنن(البته منهای جناب صادقی)و ی تفاوتای کوچیکی هم هست ولی فکر میکنم هر کسی میتونه در عین درست مضراب گرفتن و زدن شیوه خودش رو داشته باشه

mori68_santoori
Saturday 8 December 2012, 03:52 PM
درود
در این مورد باید عرض کنم که بله اکثر نوازنده ها جاهایی که نمیتونن یا بهتر بگم نمیکشن با مچ بزنند از انگشت استفاده میکنم.
اتفاقا من یه کلیپی از پایور دیدم اگه اشتباه نکنم با اسماعیلی بود اتفاقا یه جاهایی کامل مشخص بود که از انگش استفاده میکرد با اینکه خودم تعصب خاص نسبت به استاد عزیز پایور دارم اما بله وجود داره اما از نظر خودم اشتباهه این روش!بهتر از پایه یاد بگیری که بعدا به مشکل بر نخوری دقیقا مثل ریاضی!

emad79
Monday 29 July 2013, 06:52 PM
سلام
می خواستم بگم که رازونیاز عزیز حرف بسیار زیبایی زدند که تا یکی دو سال اول نوازندگی دو انگشت آخری رو به دم مضراب بچسبانید تا بعد که سطح شما بالا رفت و اون موقع خودتون بهتر از هر کس دیگه ای می دونید که چه جوری باید مضراب دست بگیرید.
اون اوایل کلاس رفتنم انگشتامو اصلا خوب نمی گرفتم و استادم استاد محسن خلعتبری،که شاگرد استاد مشکاتیان هم هستند می گفتند که انگشتاتو شل نگیر.

, یا علی ,

s_A
Sunday 11 August 2013, 09:33 PM
چون اینجا حرف مضراب بود خواستم یه خواهش کنم اینکه هرکی مضراب داره میتونه ازش به طور عمود عکس بگیره تو سایت بزاره؟؟؟؟؟
راستی من سنتور باس دارم ولی مضراب مناسب با اونو ندارم کسی مضرابی داره که واسه این سنتور باشه؟؟؟؟
عکسشو بزارین ممنون میشم

pooriaakbari1989
Sunday 11 August 2013, 10:32 PM
چون اینجا حرف مضراب بود خواستم یه خواهش کنم اینکه هرکی مضراب داره میتونه ازش به طور عمود عکس بگیره تو سایت بزاره؟؟؟؟؟
راستی من سنتور باس دارم ولی مضراب مناسب با اونو ندارم کسی مضرابی داره که واسه این سنتور باشه؟؟؟؟
عکسشو بزارین ممنون میشم
سلام دوست عزیز...در مورد سنتور باس اطلاعات دقیقی ندارم از لحاظ مضراب...اما به نظرم به کنسرت سنتور نوازان یه نگاهی بنداز...یکی از سنتورنوازها سنتور باس میزنه...شاید با دیدن اون کنسرت بتونی یه الهامی بگیری از این که مضرابت چه مدلی و چه شکلی باشه؟گروه سنتور نوازان رو که میشناسی دیگه؟سرپرستشون سیامک آقاییه...

s_A
Sunday 11 August 2013, 10:36 PM
سلام ....آره میشناسم میدونم چه شکلی ولی هیچ فروشگاهی نداره
چون ما داریم همین کنسرت تمرین میکنیم با 5 سنتور
اگه کسی این مدلی مضراب داشته باشه فقط عکسشو بزاره بع طور عمود رفقیم درست میکنه

mute92
Sunday 18 August 2013, 08:03 AM
سلام . دوستان من چند سال بود كه مضرابها رو بصورت اصولي مي گرفتم .( كاملا در بين انگشت اشاره و سبابه و وسط و بدون حركت و از مچ مي زدم ) اما به مرور اين حالت رو نمي تونم حفظ كنم ( مخصوصا در دست راست و در سرعتهاي بالا ) حتي در سرعت پائين هم مضراب در دستانم آزاد هست . حتي بعضي وقتها فكر مي كنم ديگه از مچ حركت نمي كنه و انگشتها دارند مضراب را پائين مي يارند . البته در سنتور نوازي استاد پايور هم دقت كردم كاملا از مچ نمي زدند . و به نظرم استاد مشكاتيان خيلي به مضراب نوازي از مچ پايبند بودند . به هرحال اگر مي تونيد كمكم كنيد دوباره بتونم كاملا از مچ وبدون حركت مضراب بين انگشتها بزنم . ممنون.

iman70
Sunday 18 August 2013, 09:42 AM
سلام دوست عزیز...در مورد سنتور باس اطلاعات دقیقی ندارم از لحاظ مضراب...اما به نظرم به کنسرت سنتور نوازان یه نگاهی بنداز...یکی از سنتورنوازها سنتور باس میزنه...شاید با دیدن اون کنسرت بتونی یه الهامی بگیری از این که مضرابت چه مدلی و چه شکلی باشه؟گروه سنتور نوازان رو که میشناسی دیگه؟سرپرستشون سیامک آقاییه...

سرپرست اون گروه هیچ کس نیست،خود سیامک خودشو سرپرست کرده...!

- - - Updated - - -

عکسشو بزارین ممنون میشم

برو موسیقی صبا تو بهارستان چون سنتور باس داره،فکر کنم مضرابش رو هم داشته باشه،یعنی من دیدم مضرابشو و باهاش زدم اما نمیدونم الان موجود داشته باشه یا نه!

Majid_habibfar
Wednesday 9 September 2015, 10:25 PM
سلام دوستان گرفتن مضراب یه حالت سلیقه ای هست.
در دوره فعلی اکثر اساتید از روش اردوان کامکار استفاده میکنن به طوری که انگشت اشاره و شصت دور حلقه مضراب قرار میگیره وسه انگشت دیگه زیر هم باشه نه چسبیده به مضراب و سر انگشتان نباید بیشتر از یک سانت از بدنه کناری مضراب بزنه بیرون.
تاکید بر اینه که طوری مضراب باید محکم گرفته بشه که پشت ناخنها سفید بشه دلیل اینکار اینه که شما بتونی حداقل ۹۵ درصد با مچ بنوازی.
اما مرحوم فرامرز پایور و مشکاتیان و شفیعیان سه نگشتشون چسبیده به دم مضراب بوده و تو نوازندگی سریع ز انگشت هم استفاده میکردن.
کامکارها بیشتر به قول معروف اکادمیک اموزش میدادن و پایور و ... عملی کار کردن و دانشگاهی نبوده .ولی به نظر من خانم هر طور استادت بهت گفته عمل کن تقریبا چهار مضرابها را که تونستی خوب اجرا کنی ببین کدوم روش دست گرفتن مضراب برات دلنشینتره.
روز خوش

jafarii
Thursday 14 December 2017, 10:09 AM
sghl

- - - Updated - - -

سلام خسته نباشید ایا تمیرین مضراب روی بالش برای افراد مبتدی اثر مثبتی داره

- - - Updated - - -

سلام خسته نباشید ایا تمیرین مضراب روی بالش برای افراد مبتدی اثر مثبتی داره

reza1033
Sunday 22 December 2019, 03:47 PM
دوستان عزیز سلام
یه موضوعی که تا حالا ندیدم جایی بهش پرداخته بشه اینه که میگن زمانی که مضراب میزنین اگه از روبرو کسی بهتون نگاه کنه یا خودتونو توی آینه ببینین باید انگشت سبابه دقیقا افقی باشه! من وقتضی مضراب میزنم بخصوص وقتی تبدیل به ریز میشه یا سرعت میره بالا ناخودآگاه زاویه انگشت سبابه م از حالت افقی در میاد و کمی شیب به سمت داخل میگیره (البته نه خیلی زیاد اما افقی نیست) آیا دوستان در این خصوص نظری دارند؟