PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یک روش موثر برای تقویت انگشتان - پیانو

justnooryes
Thursday 19 August 2010, 01:44 PM
با سلام
یادم هست که یکی از دوستان یک تاپیکی باز کرده بود با موضوع روش تقویت انگشتان . هر چه گشتم آن تاپیک را پیدا نکردم تا مطلبم را ادامه آن بنویسم و چک کنم که آیا موضوع تکراری هست یا خیر ؟
به هر حال مدتی است به توصیه معلم جدیدم یک تمرین بسیار ساده و مفید برای تقویت انگشتان دو دست انجام می دهم که در طی یکماه نتیجه باور نکردنی برایم داشته است . جالب اینکه وقتی در فرومهای انگلیسی نیز نگاه می کردم متوجه شدم این تمرین متداول نیز هست . شاید بسیاری از دوستان بدانند اما برای کسانی که نمی دانند شاید مفید باشد :
نام این تمرین آسان Hold Down یا پایین نگه داشتن انگشتان است و روش آن بشرح زیر است:
1- ابتدا پنچ انگشت دست راست خود را با وضعیت صحیح ( همان که در اولین جلسه هر نوآموز پیانو می آموزد ) روی پنج کلاویه پشت سر هم (مثلا از کلاویه دوی چهارم تا سل چهارم ) قرار دهید و همه پنج کلاویه را با هم پایین نگهدارید . بدون اینکه فشار کاهش یابد و انگشتی بلند شود مچ و ساعد دست راست را به نرمی بازی دهید تا احیانا اگر وضعیت دست صحیح نیست یا فشار و انقباض عضله روی آنهاست وضعیت اصلاح گردد تا مچ و ساعد راحت قرار گیرند.
2- در حالیکه همه پنج کلاویه را با هم پایین نگه داشته اید فقط انگشت دوم را بلند کرده و مجددا روی کلاویه فرود آورید یعنی انگشت ضربه نزند بلکه روی کلاویه سقوط نماید . این عمل را مثلا ده بار و با آرامش انجام دهید.
3- حال می توانید عمل بالا را برای انگشتان چهارم ،سوم ، پنجم و اول تکرار نمایید اما نکته اصلی باید رعایت شود و آن این است که اولا سایر انگشتها با فشار یکنواخت پایین بمانند . ثانیا روی کلاویه ضربه زده نشود بلکه انگشت روی آن سقوط کند و ثالثا بلندی صداها یکنواخت و یکسان باشد.
4- سپس تمرین اصلی شروع می شود بطوریکه یکبار انگشت دوم بعد چهارم سپس دوم و دوباره چهارم پشت سرهم این سیکل تکرار شود . این کار را با انگشتان سوم و پنجم و سپس اول و چهارم و .........هر ترکیبی که خودتان می دانید ادامه دهید.
5- سرعت در کار مهم نیست بلکه وضعیت صحیح دستها و بلند نشدن سایر انگشتان ، یکنواختی صداها و سقوط انگشتان مهم می باشد . می توانید در حین تمرین جهت تصحیح وضعیت دست همان حرکت نرم مچ و ساعد که در بند اول ذکر شد را انجام دهید.
6- پس از دست راست عینا همه موارد را برای دست چپ اجرا کنید
7- کل تمرین نهایتا بیش از 12 تا 15 دقیقه طول نمی کشد و بهتر است قبل از تمرینات و اجرای عادی روزانه انجام شود. در ضمن در یک فروم می خواندم که دو سه نفر اینکار را در طول روز مثلا در محل کار یا موقع استراحت و روی میز انجام می دهند.

اختتامیه :
والله اجرای این تمرین از توضیح دادن و نوشتنش خیلی خیلی راحت تر است . پوستم کنده شد تا تایپ کردم اما امیدوارم برای دوستانی که نمی دانستند مفید باشد.

موفق باشید.