PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ناله و التماس را رو کدام نت ها می شود اجرا کرد؟

Eshgheh3tar
Friday 20 August 2010, 03:11 AM
درود بر دوستان عزيز
اگر طرح سوال درست نبود پوزش ميخواهم :د

... ناله ه (ه دو چشم رو نتونستم تايپ کنم) و ناله

B... سوالی که برام پيش آمده اين هست که اين تکنيک رو رو کدام نت ها ميشود اجرا کرد... از آنجا که شنيدم اگر قطعه ای رو در حال نواختنيم نميشود رو هر نتی اين تکنيک رو اجرا کرد...

آيا ربطی با نت شاهد آن دارد مثلا دشتی لا رو اگه بخواهيم در نظر بگيرم فکر کنم رو نت لا و فا ميشود ناله ه رو اجرا کرد .... ممنون اگر راهنمايی کنيد

r_a_m_i_n
Friday 20 August 2010, 12:02 PM
سوال جالبیه....منم واسم سوال شده بود
میدونم تو گامهای مختلف و گوشه های مختلف ناله روی همه ی نت ها جواب نمیده.....یعنی جواب میده ولی جالب نمیشه

AliB
Friday 20 August 2010, 04:03 PM
سلام
تا اونجایی که من می دونم بطور مشخص از قانون مدونی پیروی نمی کنه این مساله.
اینجا باید توجه داشته باشیم که انواع و اقسام پرداخت ها وجود داره که بر روی نتها انجام میشه و ناله یکی از اونهاست که مسلما در جای خودش باید مورد استفاده قرار بگیره بطور مشخص ، مثلا در مایه ی دشتی لا که دوستمون مثال زدن ، بر روی نت لا اجرای ناله و یا ویبراسیون با کنتراست بالا ، مطلوب نیست و مثلا این اتفاق میتونه بر روی نت های فا و یا سی بمل بیا فته! بر روی نت لا باید از پرداخت های سبک تری استفاده کرد و ناله ی شدید دادن روی این نت مطلوب نیست البته می دونیم که نت لا نت متغیر هم هست و بر روی لا کرن نیز نوعی از پرداخت سبک تر بسیار مطلوب است.
البته زیاده روی در انجام اینکار ، کلا ایرانی بودن حالات رو از حیض انتفاع ساقط می کنه! و یکی از مواردیست که شعور موسیقایی نوازنده رو به عقیده ی من نشون میده.
بطور کلی ، معمولا بر روی نت شاهد ناله و یا ویبراسیون شدید مطلوب نیست . و این اتفاق در نت های مجاور می افته . مثلا در گام شور ، ویبراسیون بر روی درجه ی سوم گام بسیار مطلوب خواهد بود. (در حد البته اعتدال) .
و این نت در همه ی متعلقات شور اهمیت داره از این نظر . مثلا حتی در بیات ترک که دقیقا شاهدش همین درجه ی سوم گام شور هست( می بینید که اون قاعده ی بالا هم که وضع کردیم اینجا نقض شد و برای همین هست که قاعده و قانونی نمیشه برای این مساله تراشید) .
پس با گوش دادن و درک شخصی و البته دیدن و آموزش دیدن ، میشه میزان و حالات درست انواع و اقسام این تکنیک های پرداخت کردن نت ها رو بر روی ساز های ایرانی و کلا برای موسیقی ایرانی فراگرفت.