PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فلوت ریکوردر

nimaaaaaa
Friday 20 August 2010, 01:10 PM
سلام دوستان عزیز حقیقتش اینه دیروز یه فلوت ریکوردر خریدم برای کوک سنتور میخواستم ازش استفاده کنم متاسفانه نمیدونم چطور باید ازش استفاده کنم همه جاش یه صدا میده
در حقیقت بلد نیستم
ممنون میشم اگر کمکم کنید

goodgirl
Thursday 2 September 2010, 11:45 AM
سلام
کتاب هاي خودآموز ريکوردر کتاب هاي خوبي هستند البته يکي دو تا نت رو اشتباه انگشت گذاري کرده ولي در مجموع کتاب هاي خوبي هستند

توي سايتم بچه ها زحمت کشيدن چند تا تاپيک در مورد ريکوردر زدن که حتما کمکتون ميکنه
بازم خوشحال ميشم اگه بتونم کمکتون کنم

Children Iran
Sunday 3 October 2010, 03:57 AM
سلام دوستان عزیز حقیقتش اینه دیروز یه فلوت ریکوردر خریدم برای کوک سنتور میخواستم ازش استفاده کنم متاسفانه نمیدونم چطور باید ازش استفاده کنم همه جاش یه صدا میده
در حقیقت بلد نیستم
ممنون میشم اگر کمکم کنید

دوست عزیز
این کار رو در کنسرت ها با ساز اوبوا و کلارینت انجام می دهند چون کوک کردن اون ها خیلی سخت است. کوک فلوت رکوردر هم ثابت است مگر اینکه فلوت رکوردر سه تکه باشد مثل Tenor و Alto که باز هم چون فقط طول لوله را می شود تغییر داد تمامی نت ها با هم بم یا زیر می شود که فکر نمی کنم بیشتر تر از نیم پرده بشود صدای فلوت ریکوردر بم کرد.
از طرفی، سنتور سه اکتاو ناقص دارد برای همین است که با چهار نت تکراری نوازنده ربع پرده و نیم پرده ی مورد نظر خود را می سازد. این درحالی است که فلوت ریکورد دو اکتاو دارد. با فلوت رکوردر هایی که در ایران می باشند که اکثرا soprano (صدای زنانه) دارند شما فقط می توانید با فلوت ریکورد soprano سیمهای مشکی سمت چپ سنتور را کوک کنید اگر و نتها اگر دستگاه مورد نظر شما ربع پرده بعد از کلید سل نداشته باشد. فکر کنم در سنتی به آن کرن می گویند.

اگر با نحوه ی انگشت گذاری فلوت ریکوردر (soprano) آشنایی ندارید، عبارت flute recorder fingering chart را در google image جستجو کنید. دقت کنید که انگشت گذاری در فلوت های soprano و alto متفاوت است.

اگر با سنتور آشنایی ندارید خوب است بدانید در سنتور نت ها از پایین به بالا از می شروع شده و به می ختم میشوند (تا جایی که حضور ذهن دارم). تفاوتی هم ندارد که در کدام ناحیه از خرک ها سیم ها واقع شده اند.

دقت کنید که معمولا سنتور ها برای مبتدی ها در دستگاه شور کوک شده اند چرا که کتاب های خود آموز و ردیف استادانی مثل پایور و کامکار برای این دسنگاه نوشته شده اند.

در دستگاه شور دو نت بمل (نیم پرده بم تر) تا جایی که حضور ذهن دارم سی و می و یک نت با ربع پرده نواخته می شود. این در حالی است که شما با در نظر نگرفتن نتی که ربع پرده می گیرد می توانید با تمرین نواختن نت های سی بمل و می بمل با فلوت رکورد بدون مشکل تئوری ملودی های سنتور را بزنید. بنابر این بنده پیشنهاد نمی کنم که شما کوک سنتور خود را عوض کنید مگر در مواردی که می خواهید آهنگ خواصی زا با سنتور بنوازید که کوک آن باید با توجه به گام (Scale) آهنگ باشد.

اگر می خواهید سنتور را کوک کنید بهترین گزینه tuner (تیونر) (حدودا 15000 تومان از خ جمهوری) می باشد. که با تنظیم کردن آن روی فرکانس 440 Hz (نت لای وسط پیانو) می توان سازها را برای هر دستگاه و گامی کوک کرد.

در آخر می خواهم یادآوری کنم که دستگاه ماهور همان دو ماژور در موسیقی کلاسیک می باشد که آهنگ مرغ سحر نیز در این دستگاه است. در دستگاه همایون هم می شود با سازهای کلاسیک نواخت.

M_T
Monday 28 February 2011, 09:34 AM
سلام

یعنی می فرمایید با ریکوردر هم میشه ربع پرده نواخت؟