PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه با لیلی افشار

Babak_mix
Saturday 14 October 2006, 09:11 AM
?شار داراي درجه پرو?سوري نوازندگي گيتار از دانشگاه مم?يس ايالت تنسي آمريكاست. وي در سال ۲۰۰۰ جايزه بهترين گيتاريست زن را از آن خود كرد.

گ?ت وگوي ما با وي در د?تر انتشارات ماهور انجام شده و در ميانه هاي گ?ت وگو، محمد موسوي- مدير انتشارات ماهور- نيز برخي پرسش ها را طرح كرده است.

* شما چند سال از ايران دور بوديد؟
- من در سال ۱۳۵۶ از ايران ر?تم و ه?ت سال پيش كه براي نخستين بار در تهران كنسرت داشتم، به ايران آمدم.

* آيا دليل خاصي داشت كه در اين مدت طولاني به ايران نمي آمديد؟
- مشغول تكميل تحصيلاتم بودم. علاوه بر كنسرت ها، در بسياري از مسابقات گيتار شركت مي كردم و در واقع مي خواستم به بالاترين درجه اين رشته هنري برسم.

* مجموعه ?عاليت هاي شما- چه در زمينه تحصيل و چه اجراي برنامه- آيا ارتباطي هم با موسيقي سنتي داشت؟
- تمام تحصيلاتم در حوزه موسيقي كلاسيك غربي بود.

* يعني هيچ ذهنيتي از موسيقي ايراني نداشتيد؟
- ?قط همان چيزهايي كه در زمان بچگي شنيده بودم، در ذهنم بود. البته در آمريكا هم موسيقي ايراني به گوشم مي خورد، چون ايراني ها در آنجا زيادند ولي بعد خودم خواستم كه به دنبالش بروم.

* از چه زماني؟
- همين يكي دو سال اخير شروع كردم. يك سه تار خريدم و به صورت خودآموز ادامه دادم. البته هنوز مبتدي هستم.

* چرا زودتر از اين تاريخ، به ?كر يادگيري موسيقي ايراني ني?تاديد؟
- چون مي خواستم گيتارنوازي ام را به يك سطح جهاني برسانم و بعد به كار ديگري روي آورم. اگر بخواهيم در كاري پيشر?ت كنيم، بايد روي آن كار تمركز كنيم؛ بنابراين نمي خواستم حين پيشر?ت گيتارنوازي ام به موسيقي و ساز ديگري ?كر كنم.
البته هميشه در ذهنم بود كه روزي به موسيقي زادگاهم بپردازم كه خوشبختانه در سال هاي اخير ?رصت آن پيش آمد و اگر دير وارد اين حوزه شدم، به خاطر مشغله ?راوان بود.

* چه ات?اقي باعث شد به اين موضوع ?كر بكنيد؟
- اين اواخر، هنگام اجراي كنسرت هايم، خيلي علاقه مند بودم در لابه لاي قطعات موسيقي كلاسيك، قطعه اي موسيقي ايراني هم اجرا كنم، ولي متأس?انه هيچ قطعه ايراني براي گيتار وجود نداشت.
كم كم به نظرم رسيد يكي از آهنگ هاي محلي ايران را براي گيتار تنظيم كنم و اين كار را كردم اما اين هم كا?ي نبود. دوست داشتم موسيقي سنتي را تقريباً با همان حس خودش اجرا كنم.

* رويكرد شما به موسيقي سنتي ايران آيا صر?اً برخاسته از يك حس دروني بود يا اينكه در قبال ?رهنگ زادگاه خود احساس وظي?ه مي كرديد؟
-هر دو، ولي بيشتر حس دروني بود. چيزي را كه من مي نوازم، در درجه اول به معني آن است كه آن را خيلي دوست دارم، بنابراين وقتي موسيقي سنتي ايران را دوست دارم، طبيعتاً مايلم آن را روي صحنه اجرا كنم.
از سوي ديگر من در كنسرت هايم تقريباً از همه ?رهنگ هاي جهاني اثري را اجرا مي كردم جز ايران و اين برايم يك سؤال بود كه چرا ايران نباشد. خوشبختانه آقاي رضا والي كه مقيم آمريكا هستند، قطعه اي را در دستگاه نوا براي من نوشتند و الان من مي توانم حداقل يك آهنگ ايراني را با گيتار اجرا كنم.
البته چون گيتار ربع پرده ندارد، من دو پرده اضا?ي به سازم اضا?ه كردم تا بتوانم آن حس و حال واقعي دستگاه نوا را به شنونده انتقال دهم.

* ولي همين قطعه نوا را كه شما با گيتار مي نوازيد براي گوش هاي ما چندان حس و حال اصيل دستگاه نوا را ندارد. به نظرتان علت چيست؟ آيا به خاطر ساز گيتار است يا پرداخت آهنگ توسط آهنگساز، يا اينكه به نوازندگي مربوط مي شود؟
- آن قطعه، صددرصد ايراني نيست؛ يك مقداري مشخصات موسيقي غربي هم در آن وجود دارد. شايد به اين خاطر است كه براي شما چندان ايراني جلوه نمي كند.
از طر?ي ما در اول راه هستيم. من دوست دارم آهنگسازان ايراني قطعه هاي بيشتري براي ساز گيتار بنويسند و خصوصيات موسيقي سنتي را در آن لحاظ كنند. شايد در آينده به آن چيزي كه شما انتظار داريد، برسيم.

* آيا تجربه همنوازي گيتار با اركستر سازهاي ايراني را داشته ايد؟
-خير! پيش از اين كار، لازم است قطعه اي مناسب گيتار و سازهاي ايراني نوشته شود؛ ضمن اينكه ربع پرده هاي لازم نيز بايد روي دسته گيتار اضا?ه گردد.

* همين تعداد كه الان به سازتان اضا?ه كرده ايد، كا?ي نيست؟
- نه! من الان ?قط مي توانم دستگاه نوا را اجرا كنم. براي ساير آهنگ هاي ايراني ربع پرده هاي بيشتري لازم است.

* براي شروع، چرا دستگاه نوا را انتخاب كرديد؟
-انتخاب من نبود؛ آقاي رضا والي قطعه را در دستگاه نوا نوشتند.

* پس اين صحبت شما با آن صحبت پيش كه گ?تيد به صورت حسي و دروني به موسيقي ايراني متمايل شديد، در تناقض است؟
-گ?تم كه تازه اول كار است. تا به حال ?قط يك آهنگساز قطعه اي با ويژگي هاي موسيقي سنتي براي گيتار نوشته است. من يك نوازنده ام و براي كار نوازندگي به قطعه نوشته شده احتياج دارم. اگر آهنگسازان ايراني قطعاتي براي گيتار با ح?ظ ويژگي هاي موسيقي سنتي بنويسند، آنگاه دست من براي انتخاب و اجرا باز خواهد بود.

* شما غير از آقاي والي كسي را نمي شناسيد تا براي گيتار قطعه ايراني بنويسد؟
- من سال گذشته در روزنامه ها اعلام كردم كه علاقه مند به همكاري با آهنگسازان ايراني هستم ولي تا به حال كسي پاسخ نداده است.

* آيا شما مي دانيد آقاي حسين عليزاده علاوه بر تبحر در موسيقي ايراني به ساز گيتار نيز آشنايي دارند و حتي قطعه اي براي آن نوشته اند؟
- نه! من چون مدت زيادي ايران نبودم، نمي دانم چه كسي چه كار مي كند. البته برخي كارهاي ايشان مثل «تركمن» را شنيده ام كه حال و هوايي جديد دارد، ولي تاكنون نمي دانستم كه با ساز گيتار هم آشنا هستند.
براي من خيلي جالب خواهد بود قطعه اي از ساخته هاي ايشان را با گيتار بنوازم.

* چه ت?اوتي بين شنونده ايراني و شنوندگان ساير نقاط جهان ديده ايد؟
- شنونده هاي ايراني خيلي ساكت اند و من مي ?همم كه آنها به دقت كار را گوش مي دهند. سكوت سالن هاي ايراني را در هيچ جا شاهد نبوده ام.

* پس از اجراي قطعاتي از آهنگسازان اروپاي شرقي و ترك، ميزان تشويق شنونده هاي ايراني بيشتر از موقعي است كه قطعات ديگر را اجرا مي كنيد. ?كر مي كنيد علت آن چيست؟
- موسيقي هايي كه شما اشاره كرديد به لحاظ ملودي، به موسيقي ايراني نزديك ترند و براي همين شنونده هاي ايراني بيشتر خوششان مي آيد و به اصطلاح به دلشان مي چسبد.

* اساتيد خارجي كه شما با آنها برخورد مي كنيد آيا ذهنيتي از موسيقي ايراني دارند؟
- معمولاً ندارند.

* آيا تاكنون تلاش كرده ايد چنين ذهنيتي در آنها ايجاد كنيد؟
- من تلاش ام را ?قط روي صحنه صر? مي كنم. وقتي كه قطعه اي را مي نوازم آنجا ممكن است چنين ات?اقي بي?تد و عده اي به نوع موسيقي اجرايي من علاقه مند شوند.
الان در آمريكا تازه با ساز سه تار آشنا مي شوند. بيشتر آنها ?كر مي كردند اين همان سيتار هندي است. من آنجا در تلاش هستم تا اين ساز را به همان شكلي كه در ايران هست معر?ي كنم. چند بار اين كار را كردم و قطعه «مرغ سحر» را با سه تار براي شنوندگان گيتارم اجرا كردم.

* بين سه تارنوازان ايراني كار كدام يك را مي پسنديد؟
- من كار خيلي ها را نشنيده ام. كار آقاي عليزاده را مي پسندم. كار آقاي طلايي را هم
شنيده ام.

* با سازهاي محلي ايران مثل دوتار و تنبور آشنا هستيد؟
- نه! ?قط دو تا را در جشن هنر شيراز از نزديك ديدم. البته آن موقع بچه بودم اما از شيوه نوازندگي آن اطلاعي ندارم.

* يادگيري گيتار سخت تر است يا سه تار؟
- سؤال سختي است! گيتار براي من خيلي سخت بود. ?كر مي كنم سه تار هم براي آنكه به سطح بالايي از نوازندگي برسم، خيلي كار دارد. پاسخ درست اين سؤال را زماني مي توانم بدهم كه سطح نوازندگي سه تارم نيز به بالاترين حد ممكن برسد.

* اگر با تكنيك نوازندگي سازهاي محلي مثل دوتار و تنبور آشنا شويد، آيا ممكن است آنها را روي ساز گيتار امتحان كنيد؟
- بله! چون من تكنيك اجرايي ساز گيتار را دارم و هر كاري كه بخواهم روي اين ساز مي توانم انجام بدهم، منتها با شيوه نوازندگي سازهاي محلي ايران آشنا نيستم و آرزو دارم روزي اين آشنايي ات?اق بي?تد.

* شما در گيتارنوازي تان چيزي به نام بداهه نوازي هم داريد؟
- به صورت خيلي محدود، در برخي قطعات چنين امكاني داريم؛ يعني آهنگساز مربوطه از قبل اين ?ضا را به بداهه نوازي اختصاص داده است.

* از كلاس هاي تخصصي تان در ايران بگوييد.
- طي اين مدت كوتاهي كه به ايران آمدم، نزديك به نود ن?ر از گيتارنوازان ايراني از شهرهاي تهران، اص?هان، شيراز، همدان، اراك و تبريز پيش من آمدند و درس هاي تخصصي خود را گر?تند. علاوه بر اين با همكاري مؤسسه ماهور قصد دارم يك دستور آموزشي گيتار با رويكرد نوين در ايران منتشر كنم تا هنرآموزان از سردرگمي دستورهاي متعدد و نوعاً قديمي،
خلاص شوند.

سيد ابوالحسن مختاباد و هوشنگ ساماني می گویند : ليلي ا?شار را بايد شاخص ترين
نوازنده ايراني گيتار در غرب به شمار آورد كه به رغم علاقه شديدش بموسيقي كلاسيك، چند سالي است گوش سپاري به موسيقي سنتي و محلي را تجربه مي كند و همين امر سبب شده است تا ?ضايي تازه را در كارهاي اخيرش شاهد باشيم.

منبع : همشهری :arrow:

Amir
Thursday 7 December 2006, 10:03 AM
از مطلب خوبت تشکر می کنم :)

s_guitar
Saturday 9 December 2006, 01:25 PM
آقا بابک کارتون عالیه :)

Hes_r
Saturday 9 December 2006, 01:58 PM
بازم ممنون عالیییییی بود

قربونت : حسام bus