PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آکوردها و هارمونی (زکات تجربه رو بدید)

hdhamid
Saturday 28 August 2010, 01:55 PM
با سلام ...
این تاپیک ایجاد شده برای اینکه با هم در مورد آکوردا و هارمونی تبادل نظر کنیم و از تجربیات هم استفاده کنیم ..
من امروز آکوردای گام دو ماژور و لا ممینور رو تقدیم میکنم بعلاوه یک هارمونی و حرکت در آکوردای ساده ...
باهوشا .. با دیدن این آکوردا میتونن اونا رو روی دیگر گامها تعمیم بدن!!! (چشمک)
در مورد D6 .. میتونین فکر کنین که خنگم که از نت ملودیک آکورد گرفتم ..:19:!!!
در پایین هم یک نمونه حرکتی بین آکوردای گام دیده میشه .. هارمونی یا حالا هر چی که اسمشو میذارید .. بعدا چندتا فرمول بلوز هم میذارم واستون ...
این که اعداد داخل پرانتز جای آکورد روی دسته گیتار رو معلوم میکنن ... مثلا

C(5)-->G یعنی اینکه آکورد C نسبت به سیم پنجم که همون فرت 3 میشه رو بگیرید (فرم گرفتن A را در فرتهای جلوتر با 5 و فرم گرفتن آکورد E در فرتهای جلو را با 6 نشون میدن)

Bdim , G#dim
Dm , Em , Am , Fm
C , F , G , E
Caug
G7 , Dm7 , E7 , Em7 , Am7
Cmaj7 , Fmaj7
C6 , F6 , G6 , D6
Csus , Esus , Gsus
E7sus , G7sus
G9

C (5)à C6 (5)à G (6)à Gsus (6)à G (6)à Cà F(6) à C (5

زندگی خوش بگذره

hdhamid
Saturday 28 August 2010, 02:09 PM
البته اینجا فقط 28 تا آکورد در گام اومده .. حتما میدونین که این آکوردای ساده .. همه ی آکوردای این گام نیستن ... پر کاربرد ترینشونن ... و البته میدونین که برای آکوردایی مثل کاسته و افزوده میشه اون آکورد رو به نام تمام نتهای شرکت داده شده در آکورد صدا زد که برای پرهیز از تکرار (همشون یه آکوردن دیگه) اسم اونا رو نیاوردم ...

Mohammad_ngml
Saturday 28 August 2010, 02:13 PM
حرکت جالبیه حمید جون.. والا ما که تجربه ای نداریم.. سعی میکنیم اینجا از مطالب اسفاده کنیم

hdhamid
Sunday 5 September 2010, 11:20 AM
خوب مثکه استقبال نشده!! .. ولی من این سری آکوردا تو گام سل ماژور رو هم میذارم ... بعد در مورد ادامه کار فکر میکنم......

گام G :

F#dim , D#dim
Am , Bm , Em , Cm
G , C , D , B
+G
D7 , Am7 , B7 , Bm7 , Em7
Gmaj7 , Cmaj7
G6 , C6 , D6 , A6
Gsus , Bsus , Dsus
B7sus , D7sus
D9

شاد زی...........

hdhamid
Sunday 5 September 2010, 11:30 AM
اینم یه هارمونی در سبک بلوز... مابن هر ویرگول یک میزان هست......

4/4 : 1,1,1,1,4,4,1,1,5,4,2,5

Mohammad_ngml
Sunday 5 September 2010, 02:54 PM
داداش ماهی رو بیخیال.. ماهی گیری یاد بده D:

hdhamid
Sunday 5 September 2010, 08:25 PM
خوب این چون یکی از کارای خودمه یکمی نسبت به ارائه ی اون احساس خساست میکنم!!! ... ولی چشم ... براتون آروم آروم توضیحات لازم رو میگم... نمیدونم از فاصله ها و نحوه ی ساخت آکوردا شروع کنم ... یا اونو میدونین و از جای آکوردا تو گام بگم!!!؟؟؟

Mohammad_ngml
Sunday 5 September 2010, 09:05 PM
خوب این چون یکی از کارای خودمه یکمی نسبت به ارائه ی اون احساس خساست میکنم!!! ... ولی چشم ... براتون آروم آروم توضیحات لازم رو میگم... نمیدونم از فاصله ها و نحوه ی ساخت آکوردا شروع کنم ... یا اونو میدونین و از جای آکوردا تو گام بگم!!!؟؟؟

از نحوه ی ساختشون بگو.. همچین زیر فوق دیپلمم بگو D:

hdhamid
Tuesday 7 September 2010, 05:49 AM
فرض بر آگاهی و تسلط دوستان بر مبحث فواصل هست ... از X بجای نام و نت پایه آکوردها استفاده شده...در مورد آکوردایی که بولد و ایتالیک شدن .. باید بگم که آکوردای استانداردی نیستند و به اونا آکوردای تغییر یافته میگن ... برای پرهیز از تکرار و یکنواختی بکار میرن
در پست بعدی در مورد آکوردهای موجود در هر گام و نحوه یافتن آنها با دوستان مشورت میکنم .... توجه دارین که آکوردایی که در گامهای C و G عرض کردم در پستای قبل ... 11 تا از این 18 فرمول رو شامل میشدن!! ... خود بخوان حدیث.... پس میبینید که در گامی مثل دو ماژور که از صبح تا شب آکوردای ساده ماژور و مینور رو میگیریم و آهنگای صادقی رو میخونیم!!! .... دنیایی وجود داره که حیف ازش بی بهره باشیم...... تازه .. باید پی فرمولای هارمونی و پاساژ و یا حرکت بین آکوردا هم بریم .. راه درازه ...
شاد زی.......

X: 1--- 3 ---5
Xm: 1--- b3 ---- 5

X7: 1--- 3 --- 5 --- b7
Xmaj7 : 1--- 3 --- 5 --- 7

X6: 1 --- 3 --- 5 --- 6
Xsus: 1--- 4 --- 5

Xm7: 1 --- b3 --- 5 --- b7
X7sus: 1 --- 4 --- 5 --- b7

X9: 1 --- 3 --- 5 --- b7 --- 9
X+: 1 --- 3 --- #5

Xdim: 1--- b3 --- b5 --- bb7
X half dim: 1 --- b3 --- b5 --- b7

X7b5 : 1 --- 3 --- b5 --- b7
X7#9 : 1 --- 3 --- 5 --- b7 --- #9

Xm6 : 1---b3 --- 5--- 6
Xm9 : 1--- b3 --- 5 --- b7 --- 9

X7+ : 1 --- 3 --- #5 --- b7

X13: 1 --- 3 --- 5 --- b7 --- 13

hdhamid
Tuesday 7 September 2010, 05:51 AM
راستی پیش نیاز بحث آکوردای مربوط به گامها ... آگاهی و تسلط بر گامهای ماژور و مینور و هارمونیک و ملودیک هست ...

hdhamid
Tuesday 7 September 2010, 09:13 PM
دوستان دیگه هم بیاین یه کم اطلاعات بدین به ما ... خصوصا هارمونی .. کسی نیست اینجا کتاب هارمونی کاربردی رو خونده باشه یا هر چیز دیگه ای . مثل اون .. بابا ما کتابشو گیر نیاوردیم .. به امیدی اومدیم اینجاها!!!

rezaranjbaraan
Tuesday 7 September 2010, 09:37 PM
درود حمید جان من یه گذری به اون کتابه دوجلدی وفکر کنم 14 فصلی هارمونی داشتم خیلی جاهاش واقعا بحث هارمونی نیس خیلی جاها هم بحثاش کسالت آوره و خیلی خشک و فرمولیه اما.....
فکر میکنم درستش اینه که ما انواع هارمونی رو تجربه کنیم به طور مثال داریمتوی گام دو ماژور (مد یونین) ملودی مینوازیم سه تا مینور پیشه روی ماست در همون گام که عبارتند از فریجین دورین و آولین(مینور نسبی) ما تا همه اینارو تجربه نکنیم که نمیشه بگیم داریم در مورده هارمونی بحث میکنیم تازه میتونیم هرکدوم رو برای مقطعی در آهنگ root قرر بدیم و اونوقت سلکتشن جدیدی باز میشه برامون ادامه بدید منم سعی میکنم برم مطالعه کنم حرفای درس حسابی بیارم اینجا بزنم...:21:

hdhamid
Wednesday 8 September 2010, 07:16 PM
درود حمید جان من یه گذری به اون کتابه دوجلدی وفکر کنم 14 فصلی هارمونی داشتم خیلی جاهاش واقعا بحث هارمونی نیس خیلی جاها هم بحثاش کسالت آوره و خیلی خشک و فرمولیه اما.....
فکر میکنم درستش اینه که ما انواع هارمونی رو تجربه کنیم به طور مثال داریمتوی گام دو ماژور (مد یونین) ملودی مینوازیم سه تا مینور پیشه روی ماست در همون گام که عبارتند از فریجین دورین و آولین(مینور نسبی) ما تا همه اینارو تجربه نکنیم که نمیشه بگیم داریم در مورده هارمونی بحث میکنیم تازه میتونیم هرکدوم رو برای مقطعی در آهنگ root قرر بدیم و اونوقت سلکتشن جدیدی باز میشه برامون ادامه بدید منم سعی میکنم برم مطالعه کنم حرفای درس حسابی بیارم اینجا بزنم...:21:

سلام ....
مرسی رضا جان .... بله در جریان کسالت آور بودن مبحث هارمونی هستم ولی چاره چیه؟؟!! .. از این پل باید گذشت اگه قراره یه نموره از موسیقی یاد بگیریم .. چه بخوایم چه نه .. موسیقی در کنار حس.. فرمول و ریاضیات هم هست!! ...

ممنونت میشیم اگه زحمت بکشی و جاهای بدرد بخورش رو برامون اینجا قرار بدی و از چیزایی هم که خودت بدست اووردی برامون بگی ... به هممون لطف میکنی ... :5:

شاد باشین و اکتیو رفقا .... :redguitar:

hdhamid
Sunday 12 September 2010, 10:35 PM
اینم اولین گروه آکوردی که از تجربیات و مطالعات اندک خود حقیر هست در این پست ....

در هر گام آکوردهای کاسته در این فواصل قرار دارند:
فاصله ی هفتم گام ماژور ...
فاصله ی دوم گام مینورش.....
فاصله ی هفتم گام مینورش ...( هارمونیک )...

آکوردهای مینور:
فواصل .. دوم ، سوم و ششم ... از گام ماژور
فواصل .. اول ، چهارم و ششم (هارمونیک) در گام مینورش

ادامه دارد ....

شاد باشین و اکتیو رفقا ...............

hdhamid
Monday 13 September 2010, 11:00 AM
سلام یوسف جان ... چرا پستتو پاک کردی .. دوس داشتم نظرت رو بدونم .. میدونم در عرصه تئوری قوی هستی .. هم شما هم مهیار .. و ناراحت از اینم که چرا از دادن نظر و پست .. شما دوستای گل و باسوادم .. خودداری میکنین .. کم کم دارم احساس میکنم .. ازم دلگیرین خدای نکرده!!!....

خوب در ادامه پست قبلی ...

برای آکوردهای کامل بزگ یا همون ماژورها :
در فواصل اول ، چهارم ، پنجم .....از گام ماژور
در فاصله پنجم ...... از گام مینورش (هارمونیک)

آکوردهای افزوده :
فاصله ی سوم ......از گام مینورش(هارمونیک) ... نکته ... آکوردهای کاسته و افزوده به نام تمام نتهای شرکت کننده در آکورد صدا زده میشوند ..

شاد زی ............

hdhamid
Wednesday 15 September 2010, 10:10 PM
اینم آخرین سری ... بقیشو فکر کنم دیگه فهمیده باشین چطور میشه بدست اوورد ...

آکوردهای X7:
در فاصله ی پنجم گام ماژور
در فاصله ی پنجم گام مینورش(هارمونیک)

آکوردهای Xm7 :
در فواصل اول چهارم و پنجم گام مینورش

آکوردهای Xmaj7 :
فواصل اول و چهارم گام ماژور

آکوردهای X6:
فواصل اول و چهارم و پنجم گام ماژور
فاصله ی چهارم گام مینورش

آکوردهای Xsus :
فواصل اول و سوم و پنجم گام ماژور

آکوردهای X 7sus :
فواصل سوم و پنجم گام ماژور
فاصله ی پنجم گام مینورش

آکورد X9 :
فاصله ی پنجم گام ماژور

hdhamid
Thursday 16 September 2010, 10:52 AM
واااااااااااااااااااا........ ..........

چرا هرکی پست میزنه تو این تاپیک .. زودی از پستش پشیمون میشه!!؟؟ بابا بجون خودم من انتقاد پذیرم (البته اگر ادب رعایت بشه!!!) ...
حالا رضا و یوسف و محمد و مهیار .. یه دوتا فحشم بدن بهم بر نمیخوره!! ..

ببینم .. من انقده جذبه داشتم و خبر نداشتم!!!!!؟

Mohammad_ngml
Thursday 16 September 2010, 01:20 PM
من مطالبتو میخونم حمید جون.. اگه پستی هم بخوام بدم پست تشکره که اسپم محسوب میشه... تئوریمم خیلی ضعیفه در او حد نیستم که ازت اشکال بگیرم.. اگه یه مطالعه ای بکنم اونوقت در خدمتم... به هر حال من همینجام.. رضا هم راجع به گام چیزای جالبی نوشته بود نمیدونم چرا حذفش کرد...

hdhamid
Sunday 10 October 2010, 06:01 PM
سلام ...
واقعا من از دست دوستایی مثل مهیار و یوسف .. دلچرکین شدم!! .. خیــلی بی معرفتین .. من که میدونم شما دوتا تئوریتون خیلی قویه ... چرا نمیاین در مورد هارمونی و حداقل در حد معرفی چندتا نمونش تو سبکای مختلف برامون بگین، واقعا نمیدونم!! ..

HamedSedighi
Friday 22 October 2010, 10:04 AM
Am - D7 - Gm7 9 - Am
یا
Am - D7 - Gm7 9 - Bb - Am

زیبا است ؟