PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چطور بايد بين دياتونيك و كروماتيك انتخاب كرد؟

mohammad7
Thursday 2 September 2010, 12:30 AM
1- واقعا چطور بايد فهميد بين اين دو نوع كدوم رو بايد انتخاب كرد؟
آيا صداهايي كه توليد ميكنن با هم ديگه فرق داره؟ يا صرفا برحسب كاربردهاشون انتخاب ميشن؟

2- سازي كه در آهنگ زيباي The Grand Duel (از آلبوم آهنگ كيل بيل) بكار رفته از كدوم نوعه؟
پي نوشت: ظاهرا اينترنت دچار اشكال هست نشد آهنگ رو آپلود كنم. خودتون ميتونيد از گوگل پيداش كنيد.

Mohammad_ngml
Thursday 2 September 2010, 05:00 AM
سلام دوست عزیز.. در مورد سوال دومت نمیدونم..
درمورد سوال اول بهتره یه سازی رو شروع کنی و با یادگیری نتخونی فرق کروماتیک و دیاتونیک رو هم متوجه میشی.. البته من متوجه نشدم که منظورت از انتخاب کردن چیه؟! ولی سعی میکنم ساده توضیح بدم.. 7 نت اصلی در موسیقی وجود داره.. دو-ر-می-فا-سل-لا-سی... بین 5تا از این 7 نت یک نت دیگه وجود داره.. فقط بین "سی و دو" و "می و فا" نتی وجود نداره.. به نتهایی که بین نتهای اصلی وجود دارن پسوند دیز(#) میدن.. پس کل نت های اصلی + فرعی میشن (دو-دو#-ر-ر#-می-فا-فا#-سل-سل#-لا-لا#-سی...بعدش "دو" که دوباره تکرار میشه) پیانو رو در نظر بگیر.. نتهای اصلی با کلیدهای سفید و نتهای فرعی(بین نتهای اصلی دیز دار) با کلید های سیاه نشون داده شده... حالا
اگه آهنگی که مینوازیم نتهای فرعی(دیز دار) نداشته باشه و فقط شامل نتهای اصلی باشه بهش دیاتونیک میگن و اگه هم نتهای اصلی و هم فرعی داشته باشه بهش کروماتیک میگن... در کل.. نتهای اصلی=دیاتونیک ... نتهای اصلی + نتهای فرعی = کروماتیک

البته این اصطلاح فرعی و اصلی شاید درست نباشه ولی خواستم تا حد توان ساده بگم..

2HM
Thursday 2 September 2010, 04:35 PM
با سلام
محمد خان بسیار کامل توضیح دادند من هم اشاره مختصری میکنم
ساز دهنی های دیاتونیک و کروماتیک از لحاظ سبک و صدا هیچ فرقی با هم ندارند
تنهافرقشون اینه که در ساز دهنی کروماتیک یک کلید اضافه داره که برای اجرای نت های دیز دار به کار میره
مثلا شما وقتی قراره نت دو دیز رو اجرا کنید همون نت دو رو به همراه گرفتن کلید اجرا میکنید
قربان همگی
یا حق

siavash_shams
Saturday 4 September 2010, 02:42 PM
درود

اما دوستان توی سازهای دیاتونیک چیدمان نت ها زمین تا آسمون با کروماتیک فرق داره ... تفاوت این دو تا ساز فقط توی شاسی داشتن و نداشتن نیست.

به همین خاطر ساز هارپ به افراد تازه کار به هیچ وجه توصیه نمیشه چون چیدمان کاملا متفاوتی داره.

برای مقایسه ی مفصل این دو ساز می تونید به سایت زیر مراجعه کنید :

You can see links before reply

mohammad7
Monday 6 September 2010, 01:17 AM
از توضيحاتتون ممنونم. اينم همون آهنگ گرند دوئل كه گفتم. اگه دانلود نكرديد از اين لينك بگيريد:
You can see links before reply (You can see links before reply)

اين آهنگي بود كه من رو به طرف ساز دهني كشوند.
از سازدهني اي كه نيمه اول اين آهنگ زده ميشه خوشم مياد.

harmonicana
Saturday 30 October 2010, 03:53 PM
قشنگ بود. سازدهنیش کروماتیکه. رفتم تو گوگل زدم:
Grand Duel (Parte Prima) + harmonica

اولین لینکی که اومد نت آهنگ رو داد:

mohammad7
Tuesday 2 November 2010, 04:33 AM
اولین لینکی که اومد نت آهنگ رو داد:

در این لینکی که گذاشتید ظاهرا دو تا نت نوشته. اون اولیه که حروف داره که بنظر گرند دوئل نمیاد. بیشتر شبیه تمرین میمونه. البته بالاش نوشته کیل بیل. حالا نمیدونم منظورش کدوم آهنگ بوده...

ظاهرا گرند دوئل دومیه س. همون که فقط عدد داره. ولیکن اونم نمیشه زد! یعنی با ساز من که نمیشه (کروماتیک 12 سوراخه)
در صفحه دیگری از همین سایت (You can see links before reply) باز این نت نوشته شده اما این بار این جمله نیز قید شده: "This is for a C harmonica"
منظور از C Harmonica چیه؟ من تو گوگل زدم، ظاهرا یه ساز 10 سوراخه دیاتونیکه. کسی چیزی ازش میدونه؟

حالا من تو همین سایته پرسیدم ببینم چی میگن...

mohammad7
Tuesday 2 November 2010, 05:48 AM
خب. من الان با سرچی که کردم دریافتم که منظور از C Harmonica، سازدهنی در گام C هست. گویا 12 گام وجود داره...
حالا یعنی اون نت گرند دوئل برای گام C هستش. از قضا ساز من هم در گام C هست. حالا باید ببینم چه طوری میشه زد.

SOBHANTOTo3
Tuesday 2 November 2010, 04:44 PM
از لحاظ ايجاد و نوع صدا
ترمولو 24 سوراخ متفاوته و تكنيك خاصي ميشه باحاش زد كه با كروماتيك و هارپ نمي شه زد
و همچنين هارپ كليد نداره ولي با چرخش نفس مي تونيد باهاش ديز بزنيد
و كروماتيك هم كه ديز رو روي كليد داره

mohammad7
Tuesday 2 November 2010, 07:48 PM
شما به ساز دیاتونیک میگید هارپ؟
فکر نمیکنم درست باشه چون در سایتهای خارجی عباراتی چون Chromatic Harp به چشم میخوره.
یا برای معرفی گام، مینویسن مثلا Harp Key: C.
ضمناً معنای لغویش هم چنگ هستش که حالا نمیدونم در عالم سازدهنی دقیقا به چه معنی ای هست اما به هر حال فکر نمیکنم منظور از هارپ، ساز دیاتونیک باشه.

SOBHANTOTo3
Tuesday 2 November 2010, 08:27 PM
اگه جواب من بود
منم همچين منظوري نداشتم
دياتونيك سازيه كه نميشه ديز بزني باش
ولي با هارپ ميشه
و با كروماتيك
حالا فرق هارپ و كرماتيك اينه كه كروماتيك كليد داره اما هارپ با چرخش نفس مي شه ديز زد باش

mohammad7
Tuesday 2 November 2010, 09:48 PM
پس یعنی ساز دهنی 4 نوعه؟ دیاتونیک - کروماتیک - ترمولو - هارپ ؟

SOBHANTOTo3
Wednesday 3 November 2010, 07:15 AM
راستش تو اخرين سفري كه اقاي پاك نژاد رفته بود شركت هوهنر المان
نوشته بود توي موزه هوهنر 3500نوع سازدهني اونجا بوده
ولي تا اونجاي كه من مي دونم اين چند نوع تو ايران هست
ولي يادم نره بگم ترملو جزي از دياتونيكه

mohammad7
Wednesday 3 November 2010, 10:40 AM
تبلچری که harmonicana لینکش رو داده بود دیاتونیک بود.
من تبلچر گرند دوئل رو برای کروماتیک پیدا کردم و اون رو نواختم!!!
البته حالا باید تمرین کنم تا بتونم اون طور که باید بزنم.

لینک: You can see links before reply (You can see links before reply)

جوینده یابنده س :)

-------

راهنمای تبلچر:
اگر فقط شماره سوراخ باشه یعنی فوت. اگر پشت شماره "-" بیاد یعنی مکش و اگر جلوش "#" بیاد یعنی فشردن کلید.

mohammad7
Wednesday 3 November 2010, 11:32 AM
راستی سازم رو یادم رفت بهتون بگم چیه... کروماتیک 12 سوراخه.
البته اون زمان که این تاپیک رو زدم نداشتم.

harmonicana
Wednesday 1 December 2010, 08:45 PM
شما به ساز دیاتونیک میگید هارپ؟
فکر نمیکنم درست باشه چون در سایتهای خارجی عباراتی چون Chromatic Harp به چشم میخوره.
یا برای معرفی گام، مینویسن مثلا Harp Key: C.
ضمناً معنای لغویش هم چنگ هستش که حالا نمیدونم در عالم سازدهنی دقیقا به چه معنی ای هست اما به هر حال فکر نمیکنم منظور از هارپ، ساز دیاتونیک باشه.

هارپ هم چنگ معنی میده هم سازدهنی! بیشتر به سازدهنی دیاتونیک میگن هارپ ولی به کروماتیک هم میگن ، مثل همین chromatic harp که شما خودت تو سایتها دیدی. پس میشه گفت که هارپ و هارمونیکا یک معنی میدن ولی میگم ، بیشتر برای دیاتونیک به کار میره تا کروماتیک

harmonicana
Wednesday 1 December 2010, 08:47 PM
خب. من الان با سرچی که کردم دریافتم که منظور از C Harmonica، سازدهنی در گام C هست. گویا 12 گام وجود داره...
حالا یعنی اون نت گرند دوئل برای گام C هستش. از قضا ساز من هم در گام C هست. حالا باید ببینم چه طوری میشه زد.

بله. C harmonica یا C harp یعنی سازدهنی در گام C

saze_khasteh
Thursday 2 December 2010, 12:01 PM
سلام دوستان کسی کتابی رو برای ساز دهنی کروماتیک سراغ داره من کتاب دیاتونیک پاکنژاد رو دارم اما سازم کروماتیکه لطفا اگر نت یرای کرومات دارید برام بگذارید ..سپاس

SOBHANTOTo3
Thursday 2 December 2010, 05:11 PM
هارپ هم چنگ معنی میده هم سازدهنی! بیشتر به سازدهنی دیاتونیک میگن هارپ ولی به کروماتیک هم میگن ، مثل همین chromatic harp که شما خودت تو سایتها دیدی. پس میشه گفت که هارپ و هارمونیکا یک معنی میدن ولی میگم ، بیشتر برای دیاتونیک به کار میره تا کروماتیک

اقا من دو ساعت توضيح دادم بالا
در كل سه نوع ساز داريم
كروماتيك
دياتونيك
هارپ

هارپ يك نوع كروماتيكه چون ميشه باهاش ديز زد
ولي هارپ دياتونيك نداريم

البته اين چيزيه كه من فهميدم و احتمال 90 درصد فكر مي كنم درسته
چون تحقيق كردم

harmonicana
Thursday 2 December 2010, 06:47 PM
در كل سه نوع ساز داريم
كروماتيك
دياتونيك
هارپ

ولي هارپ دياتونيك نداريم

چون تحقيق كردم

سه نوع سازدهنی داریم: دیاتونیک و کروماتیک و ترمولو
هارپ هم همون هارمونیکا معنی میده ، مطمئن باش :5:

harmonicana
Thursday 2 December 2010, 06:48 PM
سلام دوستان کسی کتابی رو برای ساز دهنی کروماتیک سراغ داره من کتاب دیاتونیک پاکنژاد رو دارم اما سازم کروماتیکه لطفا اگر نت یرای کرومات دارید برام بگذارید ..سپاس

جلد دوم کتاب آقای پاکنژاد مخصوص کروماتیکه

SOBHANTOTo3
Thursday 2 December 2010, 06:55 PM
سه نوع سازدهنی داریم: دیاتونیک و کروماتیک و ترمولو
هارپ هم همون هارمونیکا معنی میده ، مطمئن باش :5:

مطمئن باش ترملو نوعي دياتونيكه
مگه كتاب اول پاكنژاد رو نديدي نوشته دياتونيك ترملو
دياتونيك يعني سازي كه نمي شه باهاش ديز زد و كروماتيك مي شه

saze_khasteh
Thursday 2 December 2010, 07:02 PM
جلد دوم کتاب آقای پاکنژاد مخصوص کروماتیکه

عزیزم میدونم اما متاسفانه کتابش کمیاب شده آیا جایگزینی سراغ دارید ؟ لطفا اگر نت هم برای کروماتیک دارید بگذارید تا استفاده کنیم ..سپاس

SOBHANTOTo3
Friday 3 December 2010, 09:50 AM
عزیزم میدونم اما متاسفانه کتابش کمیاب شده آیا جایگزینی سراغ دارید ؟ لطفا اگر نت هم برای کروماتیک دارید بگذارید تا استفاده کنیم ..سپاس

عزيزم من همين كارو كردم اينقدر نت گذاشتم
خيلي گذاشتم
مسئولان سايت ورداشتنش
نمي دونم چرا
اخي من اينقدر گذاشتم همه نوع نت ولي همشو برداشتن

اي ديمو ادد كنيد انلاين شدم بتون بدم
Sobhantoto3@yahoo.com

mohammad7
Tuesday 7 December 2010, 01:07 PM
در كل سه نوع ساز داريم
كروماتيك
دياتونيك
هارپ

ولي هارپ دياتونيك نداريم

چون تحقيق كردم

کاملا غلطه!

دو نوع سازدهنی داریم: دیاتونیک و کروماتیک (ترمولو رو هم میشه از دسته دیاتونیک محسوب کرد)
هارپ هم که در لغت به معنای چنگه، در زبان انگلیسی به همون هارمونیکا میگن.
من خودم در یک انجمن خارجی مخصوص سازدهنی پرسیدم.

در انگلیسی اسمهای فراوانی برای سازدهنی به کار میره. اگه وقت کردم اینجا مینویسم...

SOBHANTOTo3
Tuesday 7 December 2010, 06:16 PM
کاملا غلطه!

دو نوع سازدهنی داریم: دیاتونیک و کروماتیک (ترمولو رو هم میشه از دسته دیاتونیک محسوب کرد)
هارپ هم که در لغت به معنای چنگه، در زبان انگلیسی به همون هارمونیکا میگن.
من خودم در یک انجمن خارجی مخصوص سازدهنی پرسیدم.

در انگلیسی اسمهای فراوانی برای سازدهنی به کار میره. اگه وقت کردم اینجا مینویسم...

اين كه شما گفتي درسته :38:
تقريبا همونه كه من گفتم :37:
فقط من هارپ رو جدا دسته بندي كردم
چون مي شه باهاش ديز زد پس دياتونيك نيست و كليد هم نداره

شما ساز دهني هارپ ديديد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ده سوراخه و با بنديگ مي شه باهاش ديز زد

اطلاعات شما هم كامل نيست
تقريبا هموني كه من نوشتم نوشتي يعني دقيقا هموني كه من گفتم فقط اين وسط نگفتي هارپ چيه پس هم دياتونيك نيست هم كروماتيك
سازدهني بلوزه
روي كتاب پاكنژاد هم نوشته سازدهني هارپ بلوز
نه دياتونيك نه كروماتيك:43::42::33::106:

mohammad7
Tuesday 7 December 2010, 08:11 PM
ای بابا عجب گیری کردیما.
البته نوع دیاتونیک هارمونیکا رو "بلوزهارپ" هم صدا میکنند اما در کل
هارپ دقیقا همون هارمونیکاست که دو نوع دیاتونیک و کروماتیک داره.

ما هیچ نوعی از سازدهنی بنام هارپ نداریم. هارپ یکی از اسامی ای هست که برای هارمونیکا بکار میبرند.

این هم همون انجمنی که گفتم: You can see links before reply

برای هارمونیکا بجز هارپ اسامی مختلفی چون اسامی زیر هم بکار میبرند:

tin sandwich = ساندویچ قلع!
Mississippi saxophone
gob iron
reed set
mouth organ
delta dulcimer
ruine babine (French, "hurt mouth")
Tenessee triller

SOBHANTOTo3
Wednesday 8 December 2010, 06:50 AM
بابا اينو درست مي گي اينو مي دونم

پس ساز دهني ده سوراخي كه مي تونن باهاش ديز بزني تو كدوم دستست اگه اطلاعاتت بالاست براي منم شرح بده دقيقا
خوشحال مي شم بدونم
كتاب اخر پاكنژاد رو خوندي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نه دياتونيك نه كروماتيك
حالا شما بنظرتون اين سازو در اصل بايد جزء كدوم دسته قرار داد

در ضمن يادت نره من دو پست پيش نوشتم هارپ نوعي كروماتيكه
درسته؟
يعني منم نوشتم دو نوع ولي چون مطمئن نبودم كه هارپ جزء كدوم دسته جدا نوشتمش

mohammad7
Wednesday 8 December 2010, 10:24 PM
برای بار هزارم: هارپ یکی از اسامی ایست که در انگلیسی برای هارمونیکا بکار میبرند و بر دو نوع است، دیاتونیک و کروماتیک.
همه هارمونیکاها در این دو دسته قرار میگیرند.

من نمیدونم روی کتاب سوم پاکنژاد چی نوشته ولی اگه نوشته "بلوزهارپ" احتمالا مقصود همون دیاتونیکه. در همون انجمن هم یک نفر که گویا از دانمارک هست گفته که به ساز دیاتونیک بلوزهارپ هم میگن.

...if it is a diatonic sometimes it's called bluesharpe

SOBHANTOTo3
Thursday 9 December 2010, 11:09 AM
با دياتونيك هيچ وقت نمي شه ديز زد چون اسمش روشه

شما سبك بلوز شنيديد؟؟؟؟؟؟/

كتاب سوم پاكنژاد رو حتما بگيريد مطالعه كنيد

اون سازي كه ده سوراخه و كليد نداره و ميشه باهاش ديز زد اسمش چيه پس؟؟؟
من قبلشم نوشتم اون هارپي كه منظوره منه نوعي كروماتيكه ولي چون كليد نداره من جدا نوشتمش بچه ها بدونن

ساز هارپ همون ده سوراخ كه مي شه ديز زد و دياتونيك نيست

ترملو به هيچ عنوان نمي شه باهاش ديز زد چون نوعي دياتونيكه نمي شه با دياتونيك ديز زد
حتما يك تحقيقي كنيد اگه اطلاعاتتي به دست اورديد خوشحال مي شم به منم بگيد
اسم اون ساز پس چيه؟؟؟؟؟
بريد سايت سوزوكي و . . .ببينيد من كه ديدم نوشته بلوز هارپ
براي ساز ده سوراخ

mohammad7
Friday 10 December 2010, 01:56 PM

منظورت چیه؟
بلوز یه سبکه دیگه. نشنیدی؟

اون ساز هرچی که هست اسمش هارپ نیست چون هارپ اسمی هست که تو انگلیسی کلا به هارمونیکاها میگن. چه کروماتیک چه دیاتونیک.

سازدهني ده سوراخه كليد هم نداره ديز هم مي شه باهاش زد با چرخش نفس بايد حرفه اي باشي تكنيكي به نام بندينگ
(تو پ.خ گفتی)

خب این احتمالا همون دیاتونیک 10 سوراخه س. احتمالا یه تکنیک پیشرفته ای گفته که بشه از دیاتونیک نتهای میانی تولید کرد.

---

ضمنا خودت گفتی روش نوشته "هارپ بلوز". همونطور که از اون انجمن خارجی نقل کردم بلوزهارپ به هارمونیکای دیاتونیک گفته میشه.

SOBHANTOTo3
Friday 10 December 2010, 02:09 PM
چرا اينقدر لجبازي خوب به همون 10 سوراخه كه مي شه باهاش ديز زد و كليد هم نداره مي گن هارپ ديگه
اي بابا حالا يك چيزي خوندي تو اون انجمن ها هي بگو
چون سازدهي كه نوازندگان مشهور دنيا مي زنن معمولا همين ده سوراخه هارپه شايد بعد از اون سازدهني معروف شده به هارپ

اقاي مهترم هارپ بلوز مي شه باهاش ديز زد
ولي با دياتونيك نمي شه چون اسمش دياتونيكه يعني نت هاي اصلي حالا هي بگو هارپ بلوز دياتونيكه
اگرم باشه كروماتيكه نه دياتونيك

بهتون پيشنهاد مي كنم كتاب اخر پاكنژارد رو بخوني تا يكم اطلاعاتت بالاتر بره البته منظوري ندارم

ساز دهني سبك بلوز اگه شنيده باشي مي فهمي چي مي گم

بالاخره من اين بحثو تموم مي كنم چون اطلاعات هر دومون ناقصه و منبع موصخ نداره
ولي من بازم فكر مي كنم حرف خودم درست تره
و بلوز هارپ نوعي كروماتيكه كه كليد نداره براي همين من از اول جدا نوشتمش كه كسي دچار اشتباه نشه

بحث تمام

mohammad7
Friday 10 December 2010, 02:28 PM
اقاي مهترم هارپ بلوز مي شه باهاش ديز زد

مهترم با ح میباشد!
---

قبول دارم که اطلاعات هردومون ناقصه. اما این که سازدهنی سه نوعه رو شما از خودت ساختی. با یه سرچ ساده می بینی توی ویکی پدیا یا هرجای دیگه... که سازدهنی دو نوعه. نه سه نوع.

حالا فرض میکنیم که یک ساز بی دکمه تحت عنوان "بلوزهارپ" در دسته دیاتونیک قرار بگیره. شما میتونی همون بلوزهارپ صداش کنی. خود کلمه "هارپ" به اون ساز گفته نمیشه، بلکه برای سازدهنی - از هر نوعی - بکار میره. تو سایتهای خارجی که نگاه بندازی متوجه میشی...

بحث در اینجا به پایان میرسه.

Radiohead
Friday 10 December 2010, 02:56 PM
دوستان بنده نه ساز دهنی داشتم ، نه زدم ولی اینکه میگید ساز دیاتونیک دیز نداره ، اشتباهه، ساز دهنی رو بر اساس تئوری موسیقی می سازند ، اگه شما سازدهنیتون C major است ، این مطلب صدق می کنه که ساز شما فاقد نت های دیز دار است ولی کل ساز دهنی های دیاتونیک که C major نیستند !!! برای 12 گام ساز دهنی ساخته شده ، مثلا سازدهنی دیاتونیکی که تو گام D major است ، دارای نت های فادیز و دو دیز هست. این مطلب کافیه که گفته ی شما رو رد کنه .
تعداد سوراخ های هارمونیکای دیاتونیک فقط مربوط به گستره ی صوتی ساز میشه . نه هیچ چیز دیگه ای ...
گام بلوز هم یه گام دیاتونیک می باشد ، که فواصل ماژور آن یک و نیم پرده ، پرده ، نیم پرده ، نیم پرده ، پرده ، یک و نیم پرده می باشد ، مثلا اگر هارمونیکا در گام C blues major ساخته شده باشد نت های آن بترتیب
دو ، ر دیز ، فا ، فا دیز ، سل ، لا می باشد .
کروماتیک هم نوعی ساز دهنی است که شامل تمامی 12 نت می باشد .
در نهایت به مساله انتخاب هارمونیکا میرسیم ، اگر هدف شما فقط نواختن این ساز هستید ، یعنی از ساز دیگری در کنارش استفاده نمی کنید (مثل : گیتار) انتخاب شما کروماتیک است ، ولی اگر دوست دارید در هنگام نواختن گیتار یا هر ساز دیگری ، هارمونیکا بزنید ( مثل باب دیلن) انتخاب شما دیاتونیک است .
اگر شما کروماتیک رو انتخاب کردید که هیچ ولی اگر انتخاب شما دیاتونیک است ، باید این مسائله توجه کنید که در چه سبکی می خواهید آهنگ بنوازید ؟ اگر شما مشتاق به یادگیری این ساز در سبک بلوز هستید ، باید هارمونیکا مخصوص بلوز بگیرید ، ولی اگر از این ساز به عنوان سازی برای هر سبکی مثل پاپ ، تلفیقی و ... باید نوع معمولی آن را انتخاب کنید ، پس از انتخاب نوع بلوزی یا معمولی بودن ، کلید آهنگ های خو را انتخاب کنید ، منظور از کلید نوع گامی است که در ان می خواهید بنوازید ، اگر مبتدی هستید و از این چیز ها سر در نمی آورید من کلید C major رو پیشنهاد می کنم ، که اصطلاحا به آن in key of C می گویند .

موفق و پیروز باشید .

mohammad7
Friday 10 December 2010, 03:31 PM
شما میگید ساز دیاتونیک هم میتونه نتهای میانی داشته باشه. درسته؟
اگر چنین باشه پس نظر من درسته.

اگه شما سازدهنیتون C major است ، این مطلب صدق می کنه که ساز شما فاقد نت های دیز دار است
بله، در صورتی که ساز مذکور دیاتونیک باشه. و الا کروماتیک هم گام C داره. (مثل ساز خودم که کروماتیکه در گام C) همونطور که در ادامه گفتید...

---
گام میزان زیری و بمی رو تعیین میکنه. درسته؟ یعنی مثلا اصوات گام C بم تر از G هستند.
حالا منظور از این مینور و ماژور چیه؟ در بعضی از اسامی آثار آهنگسازان دیده میشه. مثلا یانی یه آهنگی داره بنام Adagio in C minor . یا مثلا آلبینونی آهنگی بنام Adagio in G minor داره!

Radiohead
Friday 10 December 2010, 04:46 PM
گام میزان زیری و بمی رو تعیین میکنه. درسته؟ یعنی مثلا اصوات گام C بم تر از G هستند.نه دوست عزیز ، ربطی بم یا زیر بودن نداره ، مربوط به تن صدا میشه ، کلا گام طبق قانون خودش باید و نبایدهای برای موزیسین میزاره ، که مثلا این نت رو بزن و این رو نزن ، تا به تن صدای متفاوت برسی ، این باید ها و نباید ها بر طبق یک مساله ساده ریاضی بنا شده . اتفاقا نزدیک ترین گام به C ماژور همین گام G ماژور است ، چون تنها تفاوت این دو گام در اینه که C ماژور دارای نت F هست ولی G ماژور بجای F از F# استفاده می کنه.
C = C-D-E-F-G-A-B-C
G = G-A-B-C-D-E-F#-G

حالا منظور از این مینور و ماژور چیه؟ در بعضی از اسامی آثار آهنگسازان دیده میشه. مثلا یانی یه آهنگی داره بنام Adagio in C minor . یا مثلا آلبینونی آهنگی بنام Adagio in G minor داره!در صده های قدیم چون موسیقی کلا به دو دسته غمگین و شاد تقسیم می شد و این دو عامل غم و شادی در تضاد هستند ، به عنوان دو نام متضاد در موسیقی یاد میشه نه به خاطر مفهومی که از لحاظ لغوی دارند . گام C minor شامل نت های دو - ر - ر دیز - فا - سل - سل دیز -لامینور می باشد ، و Adiago یعنی تمپوی بین 66 تا 76 . در مفهوم کلی یعنی قطعه ی Adiago in c minor قطعه ای است در گام سل مینور که در تمپوی بین 60 تا 70 قرار دارد .

موفق و پیروز باشید.

SOBHANTOTo3
Saturday 11 December 2010, 07:14 PM
اهاي مردم ساز دياتونيك نمي تونه ديز بزنه

چون اسمش دياتونيك به معناي نت هاي اصلي و اون كروماتيكه كه نيم پرده ميزنه

اقاي محمد خان يكم مطالعه كن حرف هاي من همش غلط ولي يكم در مورد سازدهني بلوز هارپ بخوني بد نيست كتاب پاكنژاد سوم رو مطالعه كن زرد رنگه

عجب دورو زمونه اي شده ها

چجوري دياتونيك مي تونه ديز بزنه وقتي كليد نداره چون سوراخاش فقط نت هاي اصلي هستند بابا من خودم تدريس مي كنم صداي ديز هيچ وقت از يك ساز ترملو دياتونيك در نمياد وسسلام

SOBHANTOTo3
Saturday 11 December 2010, 07:19 PM
دوستان بنده نه ساز دهنی داشتم ، نه زدم ولی اینکه میگید ساز دیاتونیک دیز نداره ، اشتباهه، ساز دهنی رو بر اساس تئوری موسیقی می سازند ، اگه شما سازدهنیتون C major است ، این مطلب صدق می کنه که ساز شما فاقد نت های دیز دار است ولی کل ساز دهنی های دیاتونیک که C major نیستند !!! برای 12 گام ساز دهنی ساخته شده ، مثلا سازدهنی دیاتونیکی که تو گام D major است ، دارای نت های فادیز و دو دیز هست. این مطلب کافیه که گفته ی شما رو رد کنه .
تعداد سوراخ های هارمونیکای دیاتونیک فقط مربوط به گستره ی صوتی ساز میشه . نه هیچ چیز دیگه ای ...
گام بلوز هم یه گام دیاتونیک می باشد ، که فواصل ماژور آن یک و نیم پرده ، پرده ، نیم پرده ، نیم پرده ، پرده ، یک و نیم پرده می باشد ، مثلا اگر هارمونیکا در گام C blues major ساخته شده باشد نت های آن بترتیب
دو ، ر دیز ، فا ، فا دیز ، سل ، لا می باشد .
در نهایت به مساله انتخاب هارمونیکا میرسیم ، اگر هدف شما فقط نواختن این ساز هستید ، یعنی از ساز دیگری در کنارش استفاده نمی کنید (مثل : گیتار) انتخاب شما کروماتیک است ، ولی اگر دوست دارید در هنگام نواختن گیتار یا هر ساز دیگری ، هارمونیکا بزنید ( مثل باب دیلن) انتخاب شما دیاتونیک است .
اگر شما کروماتیک رو انتخاب کردید که هیچ ولی اگر انتخاب شما دیاتونیک است ، باید این مسائله توجه کنید که در چه سبکی می خواهید آهنگ بنوازید ؟ اگر شما مشتاق به یادگیری این ساز در سبک بلوز هستید ، باید هارمونیکا مخصوص بلوز بگیرید ، ولی اگر از این ساز به عنوان سازی برای هر سبکی مثل پاپ ، تلفیقی و ... باید نوع معمولی آن را انتخاب کنید ، پس از انتخاب نوع بلوزی یا معمولی بودن ، کلید آهنگ های خو را انتخاب کنید ، منظور از کلید نوع گامی است که در ان می خواهید بنوازید ، اگر مبتدی هستید و از این چیز ها سر در نمی آورید من کلید C major رو پیشنهاد می کنم ، که اصطلاحا به آن in key of C می گویند .

موفق و پیروز باشید .

سازدهني استاندار دياتونيك همشون گام c هست والله اگر نباشه استاندارد دياتونيك نيست
من ديدم نباشه ولي بدرد نمي خوره چون تو دنيا به عنوان يك ساز استاندارد نمي شناسنش
و در سازدهني ترملو دياتونيك هيچ ديزي نميشه زد و نيست
گام سازدهني همينه اگه كروماتيك باشه كه ميشه باهاش همه گامهارو زد
و اگرم دياتونيك باشه كه ديز نمي زنه البته بجز محدود سازهاي كه يا غير استانداردن براي نواختن چون نه نتشون هست نه . . .نه كسي تدريس مي كنه

ولي ساز دهني سبك بلوز يك چيز جداست از همه مي خوام بزن مطالعه كنن اگه اطلاعاتي بدست اوردن به ما هم بگن خوشحال مي شيم بدونيم

harmonicana
Tuesday 21 December 2010, 09:53 PM
اهاي مردم ساز دياتونيك نمي تونه ديز بزنه

چون اسمش دياتونيك به معناي نت هاي اصلي و اون كروماتيكه كه نيم پرده ميزنه

اقاي محمد خان يكم مطالعه كن حرف هاي من همش غلط ولي يكم در مورد سازدهني بلوز هارپ بخوني بد نيست كتاب پاكنژاد سوم رو مطالعه كن زرد رنگه

عجب دورو زمونه اي شده ها

چجوري دياتونيك مي تونه ديز بزنه وقتي كليد نداره چون سوراخاش فقط نت هاي اصلي هستند بابا من خودم تدريس مي كنم صداي ديز هيچ وقت از يك ساز ترملو دياتونيك در نمياد وسسلام

سبحان عزیز ، با سازدهنی دیاتونیک هم میشه نت های دیز و بمل رو زد ! البته به شرطی که نوازنده به تکنیک بندینگ وارد باشه.

در مورد این که سازدهنی چند نوع داریم ، آیا به نظر شما حرف آقای پاکنژاد قابل اعتمادتره یا شرکت هونر؟! اگه به سایت شرکت هونر مراجعه کنی میبینی که 5 نوع اصلی رو ذکر کرده: دیاتونیک ، کروماتیک ، ترمولو ، اکتاو ، ارکسترال (که خودش دو نوع میشه: بیس و آکورد).

در کتاب اول آقی پاکنژاد هم اگه بیشتر دقت کنی یه جا هر دو کلمه دیاتونیک و ترمولو رو با هم آورده و منظورش این بوده که نوع "سازدهنی" ترمولو است و نوه "گامش" دیاتونیک است!

اگر باز هم قانع نشدی یه راه حل خیلی ساده داره: مراجعه حضوری به شخص آقای پاکنژاد و سوال کردن از ایشان در این باره!

از توضیحات محمد عزیز هم ممنون. همونطور که محمد گفت هارپ همون هارمونیکا معنی میده ولی معمولا منظور از یان کلمه نوع دیاتونیک 10 سوراخ است که بهش بلوز هارپ هم میگن

harmonicana
Tuesday 21 December 2010, 09:56 PM
سازدهني استاندار دياتونيك همشون گام c هست والله اگر نباشه استاندارد دياتونيك نيست
من ديدم نباشه ولي بدرد نمي خوره چون تو دنيا به عنوان يك ساز استاندارد نمي شناسنش
و در سازدهني ترملو دياتونيك هيچ ديزي نميشه زد و نيست
گام سازدهني همينه اگه كروماتيك باشه كه ميشه باهاش همه گامهارو زد
و اگرم دياتونيك باشه كه ديز نمي زنه البته بجز محدود سازهاي كه يا غير استانداردن براي نواختن چون نه نتشون هست نه . . .نه كسي تدريس مي كنه

ولي ساز دهني سبك بلوز يك چيز جداست از همه مي خوام بزن مطالعه كنن اگه اطلاعاتي بدست اوردن به ما هم بگن خوشحال مي شيم بدونيم

استاندارد بودن سازدهنی ربطی به گامش نداره و اتفاقا سازدهنی دیاتونیک در 12 گام مختلف ساخته میشه و همشون هم استاندارد هستن. فقط کاربردشون فرق میکنه مثلا گام سی خیلی کمتر از گام لا کاربرد داره ولی هر جفتشون استندارد می تونن باشن

harmonicana
Tuesday 21 December 2010, 09:58 PM
مهترم با ح میباشد!
---

قبول دارم که اطلاعات هردومون ناقصه. اما این که سازدهنی سه نوعه رو شما از خودت ساختی. با یه سرچ ساده می بینی توی ویکی پدیا یا هرجای دیگه... که سازدهنی دو نوعه. نه سه نوع.

حالا فرض میکنیم که یک ساز بی دکمه تحت عنوان "بلوزهارپ" در دسته دیاتونیک قرار بگیره. شما میتونی همون بلوزهارپ صداش کنی. خود کلمه "هارپ" به اون ساز گفته نمیشه، بلکه برای سازدهنی - از هر نوعی - بکار میره. تو سایتهای خارجی که نگاه بندازی متوجه میشی...

بحث در اینجا به پایان میرسه.

6نوع سازدهنی داریم: دیاتونیک-کروماتیک-ترمولو-اکتاو-بیس- آکورد (به این دوتای آخری میگن ارکسترال)

به منوی سمت چپ این صفحه نگاه کن

harmonicana
Tuesday 21 December 2010, 10:01 PM
ای بابا عجب گیری کردیما.
البته نوع دیاتونیک هارمونیکا رو "بلوزهارپ" هم صدا میکنند اما در کل
هارپ دقیقا همون هارمونیکاست که دو نوع دیاتونیک و کروماتیک داره.

ما هیچ نوعی از سازدهنی بنام هارپ نداریم. هارپ یکی از اسامی ای هست که برای هارمونیکا بکار میبرند.

این هم همون انجمنی که گفتم: You can see links before reply

برای هارمونیکا بجز هارپ اسامی مختلفی چون اسامی زیر هم بکار میبرند:

tin sandwich = ساندویچ قلع!
Mississippi saxophone
gob iron
reed set
mouth organ
delta dulcimer
ruine babine (French, "hurt mouth")
Tenessee triller

آفرین! هارپ یک "نوع" سازدهنی نیست. یک کلمه کلی است که به همون مفهوم هارمونیکا به کار میره

harmonicana
Tuesday 21 December 2010, 10:05 PM
با دياتونيك هيچ وقت نمي شه ديز زد چون اسمش روشه

كتاب سوم پاكنژاد رو حتما بگيريد مطالعه كنيد

من قبلشم نوشتم اون هارپي كه منظوره منه نوعي كروماتيكه ولي چون كليد نداره من جدا نوشتمش بچه ها بدونن

ساز هارپ همون ده سوراخ كه مي شه ديز زد و دياتونيك نيست

ترملو به هيچ عنوان نمي شه باهاش ديز زد چون نوعي دياتونيكه نمي شه با دياتونيك ديز زد
حتما يك تحقيقي كنيد اگه اطلاعاتتي به دست اورديد خوشحال مي شم به منم بگيد
اسم اون ساز پس چيه؟؟؟؟؟
بريد سايت سوزوكي و . . .ببينيد من كه ديدم نوشته بلوز هارپ
براي ساز ده سوراخ

حتی با ترمولو هم میشه دیز زد ، البته با تکنیک بندینگ. رو تمام سازدهنی های دایتونیک میشه با این تکنیک نت های دیز و بمل را زد ، حالا شاید نه کامل ولی تا حدی میشه زد

اون ساز 10 سوراخی که کلید نداره اسمش هست سازدهنی دیاتونیک که چون در سبک بلوز خیلی استفاده میشه بهش بلوز هارپ هم میگن

SOBHANTOTo3
Friday 25 March 2011, 10:26 AM
ديگه ثابت شدست كه بايد براي شروع از دياتونيك شروع كرد
من چندين جاي ايرانو رفتم براي شروع از دياتونيك ترمولو شروع مي كنن چون خيلي ساده تر و همچنين سوراخ هاي بزرگتري داره و براي يك آماتور بهتره همه جا با ترملو شروع مي كنن
اقاي پاكنژادم كتاب اولشو ترمولو گذاشته
همين وسلام

mohsen741
Sunday 5 June 2011, 09:13 PM
سلام.
هارمونيكانا كلي با نوشته هات حال كردم.
(به صرف دقت!!!)
اما من فكر ميكردم كه اكتاو و بيس و كورد و ترمولو زير مجموعه ي دياتونيكه!
از اسمش معلومه.
ديتونيك نت اصلي.
كروماتيك نيم پرده هم داره.
اينكه بندينگ استفاده كنيم جزو افكت هست.
نه طراحي و قابليتي كه عمدا براي ساز در نظر گرفته شده باشه.
ترمولو كه از اسمش معلومه.يه دياتونيك كه مخصوص ترمولو نواختن ساخته شده.(ترمولو:ويبريشني كه از صداي 2 نت يكسان بوجود مياد).
اگه بخاطر فوت و مكش متفاوت از ديا تونيك ميدونيش.اشتباهه.دياتونيكي كه 2 رديف سوراخ نداشته باشه هم هست 10 سوراخه و ترمولو!!!
اكتاو و بيس و كورد هم چينش نت مهمه و اكتاوش.از دياتونيك بودن مبراش نميكنه.

mohsen741
Sunday 5 June 2011, 09:18 PM
براي شروع هم معمولا از هارمونيكايي استفاده ميشه كه دياتونيك باشه.
يعني ترمولو هايي كه در هر سوراخ فقط 1 تيغه دارند مورد استفاده بدين منظورند.
آسان ترين براي شروع!!!
كامل ترين براي ياد گيريه افكت....

harmonicana
Thursday 9 June 2011, 09:46 AM
سلام.
هارمونيكانا كلي با نوشته هات حال كردم.
(به صرف دقت!!!)
اما من فكر ميكردم كه اكتاو و بيس و كورد و ترمولو زير مجموعه ي دياتونيكه!
از اسمش معلومه.
ديتونيك نت اصلي.
كروماتيك نيم پرده هم داره.
اينكه بندينگ استفاده كنيم جزو افكت هست.
نه طراحي و قابليتي كه عمدا براي ساز در نظر گرفته شده باشه.
ترمولو كه از اسمش معلومه.يه دياتونيك كه مخصوص ترمولو نواختن ساخته شده.(ترمولو:ويبريشني كه از صداي 2 نت يكسان بوجود مياد).
اگه بخاطر فوت و مكش متفاوت از ديا تونيك ميدونيش.اشتباهه.دياتونيكي كه 2 رديف سوراخ نداشته باشه هم هست 10 سوراخه و ترمولو!!!
اكتاو و بيس و كورد هم چينش نت مهمه و اكتاوش.از دياتونيك بودن مبراش نميكنه.

ممنون. ظاهرا در این مورد اختلاف نظر هست بین دوستان. ولی همونطور که گفتم ، من به تقسیم بندی خود شرکت هوهنر اعتقاد دارم. به منوی سمت چپ این صفحه نگاه کن

Vahid_FDR
Thursday 9 June 2011, 07:25 PM
اگه جواب من بود
منم همچين منظوري نداشتم
دياتونيك سازيه كه نميشه ديز بزني باش
ولي با هارپ ميشه
و با كروماتيك
حالا فرق هارپ و كرماتيك اينه كه كروماتيك كليد داره اما هارپ با چرخش نفس مي شه ديز زد باش

من خودم اولین بار Bend رو با Tremolo یاد گرفتم

Vahid_FDR
Thursday 9 June 2011, 07:30 PM
من سبکم بلوزه!
گیتار الکتریک می زنم
یه مدت یک ترمولو زیر دستم بوده و فقط بند کردم یه بار باهاش.
و اصلا هیچ آهنگی نمی تونم بزنم، مبتدیه مبتدی!!!
می خواستم بدونم اگه یک دیاتونیک بگیرم، می تونم کار کنم؟؟؟ یا باید کروماتیک بگیرم؟؟؟

mohsen741
Saturday 11 June 2011, 09:05 AM
وحيد جان دياتونيك با نام بلوزمستر شنيدي؟
كروماتيكي با اين اسم نيست!!!!!!
انتخاب با خودته.

هارمونيكانا جان به نظر شما دسته بنديه محصولات هميشه بر حسب اصول تئوريك هست؟
يه فروشگاه اينترنتي براش جالبه كه هي زير مجموعه بده و دسته بندي از رو چارت داشته باشه؟يا اصل اول براش دسترسيه آسونه؟

اما موافقم.هركي براي خودش يه نظري ميده.از جمله خود من.
و اين تو چطور زدن و ديگر مطالب هارمونيكا تاثيري نداره.