PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترين سازدهني براي شروع چيه ؟

mohammad7
Thursday 2 September 2010, 12:47 AM
در اين انجمن اين سوال توسط افرادي قبلا مطرح شده ولي متاسفانه جوابها متحد نيستند. براي مثال يكي از كاربران (siavash_shams) از طريق pm براي شروع، كروماتيك 24 سوراخه رو پيشنهاد كردن در حاليكه كاربر ديگري (safa304) در تاپيكهاي مختلف بر كروماتيك 10 سوراخه تاكيد كردن. اين مساله بايد در همين تاپيك به يك جواب واحد برسه!

با ذكر شماره سوال پاسخ دهيد.

1- بهترين ساز دهني براي شروع چيه؟
2- به چه دليلي اين ساز رو عنوان ميكنيد؟
3- آيا با خريد اين ساز، بعد از اين كه ياد گرفتم بايد ساز ديگري رو بخرم؟

سوال اضافي: واقعا تفاوت 10 سوراخه با 24 سوراخه چيه؟

mahour.M
Thursday 2 September 2010, 01:22 AM
سلام؛
اگر مي خواي حرفه اي كار كني؛

1 ـ پيانو، يا اينكه حتما سلفژ كار كني.
2 ـ براي اينكه صداي درست نت ها تو ذهن جا بگيره.(براي تربيت گوش).
3 ـ اگر ساز ديگه اي دوست داشتي حتما.

hosein7777
Thursday 2 September 2010, 01:29 AM
یه قیمتی هم در مرود ساز دهنی بدید

یه ساز دهنی معمولی که بشه باهاش خوب کار کرد چه قیمتی داره و چه مارکی داره؟؟؟

BaBak_ParSian
Thursday 2 September 2010, 01:33 AM
درود - پیانو ساز مادر است و یه جور سلفز هم است برای شروع خوب است

hosein7777
Thursday 2 September 2010, 01:39 AM
منظور دوستمون بهترین ساز دهنی بوده نه بهترین ساز.

mariwan
Thursday 2 September 2010, 01:41 AM
پیانو بيشنهاد ميكنم

mahour.M
Thursday 2 September 2010, 02:01 AM
ببخشيد به سؤال دقت نكردم، :40:
:65:

ولي اسم تاپيك رو اشتباه نوشتي:30:

تو ساز دهني تخصصي ندارم اما از دوستام ميپرسم حتما مي گم.:67:

mohammad7
Monday 6 September 2010, 12:50 AM
دوستان منظور من از ساز ، ساز دهني بود.
البته من حواسم نبود، در عنوان كلمه "دهني" رو ذكر نكرده بودم كه تصحيحش كرده ام.
ولي اگه متن ابتداي پست رو ميخونديد متوجه ميشديد موضوع در مورد ساز دهنيه.
بعدشم اينكه اين پست در قسمت مربوط به سازدهني قرار داره.

حالا خوشحال ميشم اگه دوستان صاحب نظر در هارمونيكا به سوالات پست اول اين تاپيك جواب بدن.

نازنازی
Monday 6 September 2010, 01:33 AM
دوستان منظور من از ساز ، ساز دهني بود.
البته من حواسم نبود، در عنوان و همينطور در صورت سوال كلمه "دهني" رو ذكر نكرده بودم كه الان نوشتم.
ولي اگه متن ابتداي پست رو ميخونديد متوجه ميشديد موضوع در مورد ساز دهنيه.
بعدشم اينكه اين پست در قسمت مربوط به سازدهني قرار داره.

حالا خوشحال ميشم اگه دوستان صاحب نظر در هارمونيكا به سوالات پست اول اين تاپيك جواب بدن.
لطفا عنوان تاپیک و عوض کن همه به شک می افتن

you3f
Monday 6 September 2010, 02:15 AM
چقدر خوشگل با بازی با کلمات بازدید کننده جمع میکنی!!!
"مزاحی بیش نبود"

mohammad7
Monday 6 September 2010, 02:38 AM
چقدر خوشگل با بازی با کلمات بازدید کننده جمع میکنی!!!
"مزاحی بیش نبود"

اي بابا. واقعا كه چقدر شما بدبينيد. مزاحمت كدومه؟
آخه واسه من جمع كردن افرادي كه هيچي از سازدهني نميدونن چه سودي داره؟
من اين تاپيك رو براي اعضاي انجمن سازدهني زدم.
اتفاقا عنوان تاپيك رو هم همون موقعي كه تاپيك رو زدم تصحيح كردم.
در همين صفحه هم اگه نگاه كنيد مي بينيد كه تو عنوانش كلمه سازدهني نوشته شده.
اما توي ليست "آخرين ارسالهاي انجمن" عنوانش هنوز همون عنوان قبلي درج ميشه.
نميدونم چرا.

اگه راهي بنظرتون ميرسه بگيد.
البته يه راهش حذف تاپيك و احداث دوباره اون هست كه انگار نميشه تاپيك رو حذف كرد.
بنظرم مديران ميتونن اين كار رو بكنن.
اگه اين كار انجام بشه هم مشكل حل ميشه هم اين پستاي نامربوط به موضوع تاپيك، نابود ميشن.

siavash_shams
Monday 6 September 2010, 04:53 AM
درود
بگذریم از این حرفا

دوست عزیز من استدلال ام رو از این که باید با 24 سوراخ کروماتیک آغاز کنی،عرض می کنم.

من نخست تفاوت ساز 10 و 24 رو براتون توضیح میدم:
توی 10 سوراخ ، هر سوراخ دو تا نت در دل خودش جای داده (البته صرف نظر از استفاده از شاسی ساز). به عنوان مثال :فوتِ سوراخِ نخست نت "دو" و مکش اون نت "ر" رو به صدا در میاره.

توی 24 سوراخ ، هر سوراخ صدای یه نت مجزا رو به صدا در میاره . یعنی فوت سوراخ نخست ، نت "دو" رو به صدا در میاره و هنگام مکش هیچ اتفاقی نمی افته ... به عبارت دیگه : توی این نوع ساز ، سوراخ های زوج به هنگام فوت کردن "هوا رد می کنن" و هر سوراخ صرفا شامل یه نت میشه.

با اطلاع از این موضوع متوجه میشیم که سوراخ های زوج ، همواره یک پرده بالاتر از سوراخ های فرد ایجاد صوت می کنن.

حالا یه نفر که تازه کاره برای شروع با این ساز بهتر می تونه فواصل رو بشناسه و گام رو خیلی راحت می تونه در بیاره ... چون این جا خیال نوازنده راحته که هر سوراخ صرفا یه نت صدا داره و این جوری با ابهام کم تری مواجه میشه تا این که بخواد یه سازی رو انتخاب کنه که اصلا حتا نتونه صدای تک سوراخ ساز رو دربیاره ... چون اساس شروع سازدهنی اینه که نوازنده بتونه صدای تک سوراخ رو دربیاره و بعد به اجرای گام بپردازه. من از روی تجربه ی خودم میگم با 24 سوراخ با سردرگمی کم تری می تونید کارتون رو آغاز کنید.

در مورد پرسش چهارم باید بگم بله ... زمانی که به جایی رسیدین که نواختن اتودها و گام رو به خوبی پشت سرگذاشتین و کم کم شروع به نواختن آهنگ های ساده کردید ، اون موقع می تونید یه 10 سوراخ بگیرید ... البته وقتی که 10 سوراخ خریدین هنوز به 24 سوراخ عادت دارین و ابتدای کار خیلی فالش میشید و این خیلی طبیعیه اما بیشینه به مدت 20 روز کاملا بهش عادت می کنید و به راحتی می تونید ازش استفاده کنید .

hadi_e
Monday 6 September 2010, 10:14 AM
سلام به همه ی دوستان
من هم پیانو رو پیشنهاد میکنم
پیانو به عنوان مادر سازها و کاملترین ساز نیز میباشد پیانو قادر است محدودهٔ بسیار گسترده‌ای از اصوات را تولید کند در حالی که سایر سازهای اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدودهٔ صدا را تولید می‌کنند.
با تشکر

hossein-18
Monday 6 September 2010, 10:42 AM
سلام.بی زحمت اسم تاپیک را درست کنید که اشتباه نشه

mohammad7
Wednesday 8 September 2010, 05:33 AM
درود
بگذریم از این حرفا

دوست عزیز من استدلال ام رو از این که باید با 24 سوراخ کروماتیک آغاز کنی،عرض می کنم.

من نخست تفاوت ساز 10 و 24 رو براتون توضیح میدم:
توی 10 سوراخ ، هر سوراخ دو تا نت در دل خودش جای داده (البته صرف نظر از استفاده از شاسی ساز). به عنوان مثال :فوتِ سوراخِ نخست نت "دو" و مکش اون نت "ر" رو به صدا در میاره.

توی 24 سوراخ ، هر سوراخ صدای یه نت مجزا رو به صدا در میاره . یعنی فوت سوراخ نخست ، نت "دو" رو به صدا در میاره و هنگام مکش هیچ اتفاقی نمی افته ... به عبارت دیگه : توی این نوع ساز ، سوراخ های زوج به هنگام فوت کردن "هوا رد می کنن" و هر سوراخ صرفا شامل یه نت میشه.

با اطلاع از این موضوع متوجه میشیم که سوراخ های زوج ، همواره یک پرده بالاتر از سوراخ های فرد ایجاد صوت می کنن.

حالا یه نفر که تازه کاره برای شروع با این ساز بهتر می تونه فواصل رو بشناسه و گام رو خیلی راحت می تونه در بیاره ... چون این جا خیال نوازنده راحته که هر سوراخ صرفا یه نت صدا داره و این جوری با ابهام کم تری مواجه میشه تا این که بخواد یه سازی رو انتخاب کنه که اصلا حتا نتونه صدای تک سوراخ ساز رو دربیاره ... چون اساس شروع سازدهنی اینه که نوازنده بتونه صدای تک سوراخ رو دربیاره و بعد به اجرای گام بپردازه. من از روی تجربه ی خودم میگم با 24 سوراخ با سردرگمی کم تری می تونید کارتون رو آغاز کنید.

در مورد پرسش چهارم باید بگم بله ... زمانی که به جایی رسیدین که نواختن اتودها و گام رو به خوبی پشت سرگذاشتین و کم کم شروع به نواختن آهنگ های ساده کردید ، اون موقع می تونید یه 10 سوراخ بگیرید ... البته وقتی که 10 سوراخ خریدین هنوز به 24 سوراخ عادت دارین و ابتدای کار خیلی فالش میشید و این خیلی طبیعیه اما بیشینه به مدت 20 روز کاملا بهش عادت می کنید و به راحتی می تونید ازش استفاده کنید .

ممنون
پس يعني در كروماتيك 24 سوراخه، سوراخهاي زوج با دمش و سوراخهاي فرد با مكش صدا ميدن؟
پس اين توصيه كه تو اينترنت خوندم كه ميگه "هنگام خريد هارمونيكا دقت بكنيد كه همه سوراخها هم در دمش و هم در مكش به راحتي صدا بدن" در مورد كروماتيك 24 سوراخه صدق نميكنه؟

siavash_shams
Wednesday 8 September 2010, 10:41 AM
خیر : برعکس این چیزی گفتین میشه ، یعنی سوراخ های زوج با مکش و سوراخ های با فوت صدا میده

این توصیه ای که گفتین در مورد همه سازها درسته اما شما برداشت اشتباهی کردین
شما زمانی که ساز رو تست می کنین ، می خواین ببینین که آیا تمام نت های تعریف شده روی این ساز به صدا در میان یا نه؟؟
منظور از سوراخ ها همون نت هاست ... شما وقتی توی سوراخ نخست این ساز فوت می کنید صدا میده اما اگه همون رو مکش کنید صدایی از خارج نمیشه و این طبیعت این مدل سازه

شما زمان خرید به خوده فروشنده بگین براتون تست کنه.