PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نظر سنجی سه تاری

ASN
Thursday 9 September 2010, 11:53 PM
سلام دوست دارم نظر همه رو در باره سه تار بدونم
و از اساتید سایت کمک میخوام تا بهم بگن توی اکثر نتها که انگشت گذاری نداره چی جوری باید شماره سیمو پیدا کنیم؟
و اگر آدرس یا شماره تلفن یه استاد خوب دارید برام بذارید ممنوووووون

ASN
Friday 10 September 2010, 12:11 AM
هیچکس نیست؟ من منتظرم

Eshgheh3tar
Friday 10 September 2010, 03:11 AM
سلام دوست عزيز .... راستش سوال اولتون اينقد کلی بود که فکر نکنم جوابی بگيری در مورد " نظرتون در مورد سه تار "
اگر کمی بيشتر خودتون معرفی ميکرديد بهتر بود امّا خوب تازه شروع به ياد گيری کرديد...... راستش تو همين بخش تار و سه تار کلی مطالب آموزنده هست ..
جواب سوال شما رو ميدونم امّا نميدونم چطور توضيح بدم بدون اشکال.... ساده بگم اول بايد تمام پرده های روی سيم اول (سفيد) و دوم که سيمه زرده... رو بشناسيد... يک مثال بزنم ... که در پرده ماهور شما قطعه رو در حال نواختند هستيد وسط دسته ساز......
و خواستيد نت های لا سل فا می ر رو اجرا کنيد اينطور راحت تر هست که لا سل رو سيم اول و برای ادامه که به فا می ر ميرسه روی سيم دو اجرا کنيد.... هر چند ميتوانيد همون رو به روی خود سيم اول هم اجرا کنيد..... با اين توضيح من شايد گيج شويد.. به نظرم اگر قراره بری پيش استاد فعلا دست به ساز نزن
چون اگر يه چيز رو بد ياد بگيری سخت هست از ذهنت بره تا درست رو ياد بگيری... به قول شاعر خشت اول را گر نهد معمار کج .. تا ثريا ميرود ديوار کج
برای پيدا کردن استاد اگر شهرتو معرفی کنی دوستان بهتر ميتوانند راهنمايی کنند.
موفق باشيد

AliB
Friday 10 September 2010, 11:47 AM
سلام دوست دارم نظر همه رو در باره سه تار بدونم
و از اساتید سایت کمک میخوام تا بهم بگن توی اکثر نتها که انگشت گذاری نداره چی جوری باید شماره سیمو پیدا کنیم؟
و اگر آدرس یا شماره تلفن یه استاد خوب دارید برام بذارید ممنوووووون

سلام
باید بگم ، دوستمون هم به سوال شما پاسخی دادن که مناسب بود. به نظرم شما برای پیدا کردن نظر دیگرانی که توی این سایت حضور دارن باید یک سری تاپیک هایی که قبلا زده شده و بطور مفصل درباره ی ساز سه تار و نظر دیگران دربارش اونجا بحث شده رو بخونید.
بطور خلاصه من می تونم بگم سه تار ساز خوبیست و من دوست اش درم :دی
من جزو اساتید سایت! نیستم و جزو شاگردان سایت هستم با این وجود سعی می کنم به سوال دوم شما پاسخ بدم .
در مورد سیستم انگشت گذاری روی سه تار خوب طبعا از یک سری قوانین اولیه پیروی میکنه این مساله بطور مثال : اول کوکی که سیم های ساز داره! نسبتی که سیم های ساز با هم داه عامل تعیین کننده ای برای نوع انگشت گذاری مثلا وقتی سیم دوم شما تا سیم اول یک فاصله ی چهارم درست اختلاف داره ، یعنی سیم دوم سل و سیم اول دو کوک شده !در چنین حالتی وقتی شما از سیم دوم بطور دست باز شروع به نواختن نت ها بطور پیاپی کنید داریم سل(دست باز) لا (انگشت اول) سی(انگشت دوم) دو(انگشت سوم) و این نت یعنی نت دوکه با انگشت سوم نواخته میشه و چهامین نتی هست که روی سیم دوم زده میشه دقیقا همون دوی دست باز شما روی سیم اول هست یعنی دقیقا یک فرکانس رو دارن و همپوشانی دارن و از اینجا نت های مشابه روی سیم دوم با سیم اول آغاز میشه . حالا در این پزیشن همواره شما می تونید ادامه ی نت ها رو از سیم دوم به سیم اول (یا بالعکس) بدین صورت بزنید که بعد از نت دو که با انگشت سوم بر روی سیم دوم اجرا کردیم نت ر رو می تونیم با گذاشتن انگشت اول بر روی پرده ی ر (در واقع محل فیزیکیش همون پرده ایست که بر رو روی سیم دوم صدای لا میداد) اجرا کنید و این پزیشن در هر کجای دسته ی ساز که باشید صادق هست . یعنی از سیم دوم که سه انگشت رو پیمودید انگشت اول روی سیم دوم دقیقا نت بعدی شما خواهد بود (البته اینجا بستگی به فواصل داره و ممکنه مثلا مثل نت ر بکار که محل فیزیکیش دقیقا روی پرده ی لا بکار در بالا دسته قرار داشت نباشه ولی مسلما از نظر انگشت گذاری نت بعد از انگشت سوم بر روی سیم دوم میتونه با انگشت اول روی سیم اول نواخته بشه) و بر عکس وقتی که از سیم اول دارید به سمت صدا های بم یعنی بالا ی دسته ی ساز حر کت می کنید نت قبل از انگشت اول شما بر روی سیم اول دقیقا با انگشت سوم بر روی سیم دوم می تونه نواخته بشه این سیستم برای حالتی بود که سیم دوم سل و سیم اول دو کوک شده باشه .
اما زمانی که شما سیم دومتون یک فاصله ی پنجم اختلاف داشته باشید یعنی سیم دوم فا و سیم اول دو کوک شده باشه این سیستم به هم میریزه و دیگه نمی تونید در هر کجای دسته ی ساز با سه انگشت از سیم اول به دوم و بالعکس حرکت کنید و نت های پشت سر هم رو اجرا کنید و دلیلش هم روشنه چون اختلاف پنج تایی نت ها باعث میشه که از انگشت اول شما ، پنجمین نت روی سیم دوم قرار بگیره و این به معنی پیمودن چهار نت روی سیم دوم و امکان پذیر بودن زدن نت پنجم از سیم اوله که پس باید شما از چهار انگشت بر روی سیم دوم استفاده کنید و بعد انگشت اول رو بر روی نت بعد روی سیم اول بگذارید و برعکس هم به همین رواله یعنی نت قبل از انگشت اول شما بر روی سیم اول ، باید با انگشت چهارم گرفته بشه بر روی سیم دوم که با توجه به فاصله ی زیاد پرده ها بر روی سازی مثل سه تار عملا این کار غیر ممکنه بنا بر این انگشت گذاری در چنین حالتی کاملا متفاوت خواهد بود و نت های پشت سر هم همگی بر روی سیم اول اجرا میشه و امکان پذیر نیست که مثلا در اجرای یک پاساژ ادامه ی نت ها رو از سیم دوم اجرا کنیم.
اما مورد بعدی که درواقع با توضیحات بالا واضحه این هست که انتخاب نوع انگشت گذاری و انتخاب اجرای نت ها از سیم اول و یا دوم بر میگرده به شرایط تکنیکی قطعه و فرمی که بهینه هست برای انگش گذاری بطوری که اجرای قطعه رو تسهیل کنه .
اما مورد بعد که فوق همه ی این دو دو تا چهار تا ها قرار داره ، فرم صدادهی قطعه هست و رنگ آمیزی صوتی ! چون اساسا نت هایی که بر روی سیم دوم و اول مشترک هست و همینطور بر روی سیم چهارم و دوم ، درسته که فرکانس های مشابه دارن اما از نظر رنگ صوتی کاملا متفاوت هستن و این مساله ی مهمیست در اجرای یک قطعه! مثلا گاهی وقتی شما به راحتی یک سلسله نت رو می تونید از سیم اول به دوم بزنید ، اما این کار رو نمی کنید چون باید همه نت ها یک رنگ صوتی یکسان داشته باشن بنا بر این همه رو از یک سیم اجرا می کنید و بعضی مواقع اتفاقا نیاز دارید که قسمتی از یک ملودی و یا کلش با رنگ صوتی سیم دوم باشه. این بنا به تشخیض 1- آهنگساز هست که در اینصورت موقع نوشتن نت باید دقیقا مشخص کنه در نتش 2- نوازندست که بنا بر تجربه و ذوق خودش این رو درک کنه و اجرا کنه 3- محدودیت های اجرایی از نظر تکنیکی که باز به تشخیص نوازنده صورت می گیره
تمام این توضیحات در مورد سیم بم و نت هایی که با سیم دوم همپوشانی داره هم صادق هست .
مسلما فهم این توضیحات مستلزم اشنایی شما با پرده بندی ساز سه تار هست و امیدوارم که گیج کننده نبوده باشه .
در مورد معلم هم بخشی داریم برای معرفی معلمین موسیقی در مناطق مختلف یک سری رو دوستان اونجا معرفی کردن همونجا سوال کنید با شهر مورد نظر تا دوستانی که مطلع هستند کمک کنن.
(از غلط های تایپی پوزش می خوام چون با تلویزیون فعلا دارم صفحات رو مشاهده می کنم و جزییات مشخص نیست :دی )

ASN
Friday 10 September 2010, 02:14 PM
سلام دوست عزيز .... راستش سوال اولتون اينقد کلی بود که فکر نکنم جوابی بگيری در مورد " نظرتون در مورد سه تار "

اگر کمی بيشتر خودتون معرفی ميکرديد بهتر بود امّا خوب تازه شروع به ياد گيری کرديد...... راستش تو همين بخش تار و سه تار کلی مطالب آموزنده هست ..
جواب سوال شما رو ميدونم امّا نميدونم چطور توضيح بدم بدون اشکال.... ساده بگم اول بايد تمام پرده های روی سيم اول (سفيد) و دوم که سيمه زرده... رو بشناسيد... يک مثال بزنم ... که در پرده ماهور شما قطعه رو در حال نواختند هستيد وسط دسته ساز......
و خواستيد نت های لا سل فا می ر رو اجرا کنيد اينطور راحت تر هست که لا سل رو سيم اول و برای ادامه که به فا می ر ميرسه روی سيم دو اجرا کنيد.... هر چند ميتوانيد همون رو به روی خود سيم اول هم اجرا کنيد..... با اين توضيح من شايد گيج شويد.. به نظرم اگر قراره بری پيش استاد فعلا دست به ساز نزن
چون اگر يه چيز رو بد ياد بگيری سخت هست از ذهنت بره تا درست رو ياد بگيری... به قول شاعر خشت اول را گر نهد معمار کج .. تا ثريا ميرود ديوار کج
برای پيدا کردن استاد اگر شهرتو معرفی کنی دوستان بهتر ميتوانند راهنمايی کنند.
موفق باشيد

از شما نهایت تشکر رو دارم kaveh3tar عزیز من استاد دارم اما به دلم بیشتر میشینه که خودم آموزش بگیرم تا اینکه مثل درس مدرسه استاد یه چیز محدود بگه و من اجرا کنم و ... مطالبتون هم اصلا گیج کننده نبود ممنون

ASN
Friday 10 September 2010, 02:17 PM
alib عزیز ممنون که بازم کمک کردی توضیحاتت عالی بود به نظرم باید خودم سیم رو انتخاب کنم طوری که راحت باشم درسته
در ضمن من تهران هستم

AliB
Friday 10 September 2010, 05:31 PM
alib عزیز ممنون که بازم کمک کردی توضیحاتت عالی بود به نظرم باید خودم سیم رو انتخاب کنم طوری که راحت باشم درسته
در ضمن من تهران هستم

خواهش می کنم دوست خوبم.
در مورد برداشت شما از توضیحاتم باید بگم هر کاری در ساز زدن همونطور که من برای شما توضیح دادم ، از یک سری قواعد مدون پیروی میکنه که شما اونها رو باید حتما آموزش ببینید . بطور مثال در همین مورد به ظاهر جزیی هونطور که توضیح دادم کلی مطلب وجود داره پس درسته که در نهایت موارد برمیگرده به تشخیص نوازنده ولی منظور نوازنده ی آموزش دیده ای که دوره های آموزشی رو گذرونده نزد یک استاد و یا معلم (کاردرست) .
بنابراین شما برای تشخیص این جزییات حتما باید یک متد آموزشی رو بطور کامل بزنید و همینطور قطعات سطح بالاتر رو با یک استاد بزنید تا به اساس و مبنای انگشت گذاری ها و دلیل انواع پزیشن ها برای اجرای جملات حالات و فیگور های مختلف پی ببرید و در موراد پیشرفته تر ، حتی نفاوت در صدادهی جملات رو با تغییر فرم انگشت گذاری ، حتی بر روی یک سیم متوجه بشید.
پس توصیه ی من آموزش دیدن بطور اصولیست ، البته با روشن گذاشتن حس کنجکاوی و جستجوگری خودتون و فراگرفتن اصول و مبانی و دلیل هر کاری که انجام می دید بر روی ساز.
:دی چون همیشه هر کاری که راحت تره اصولی تر نیست !
موفق باشید

mae_6677
Saturday 11 September 2010, 12:49 PM
سلام
منم با حرفاي دوستمونAlib موافقم.و نظر من بيشتر بر روي خود نوازنده هستش كه بايد اون چيزي رو كه مي خواد پيدا كنه.پيشنهاد من اينه كه اين چنين نت ها رو در قسمت هاي مختلف دسته ي سه تار اجرا كنه،هر قسمت كه به دلش نشست اون رو تمرين كنه.
البته بستگي به ساز هم داره.چون اگه سه تارت سه تار خوبي نباشه تو بعضي جاها دچار مشكل ميشي و با وجود اينكه انگشت گذاري روي نت ها مشخص هستش مجبور خواهي بود خودت محل اجراي نت ها رو تغيير بدي تا صدايي بهتر ايجاد بشه.مثلا پرده هاي پاييين دسته سه تار به خصوص رو سيم دوم در همه ي سه تارها اون طور كه بايد صدا نمي دن.و بايد سه تا خوبي داشته باشي.