PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترین نوع مضراب برای تار

music6808
Tuesday 14 September 2010, 08:18 PM
سلام به همگی
نمیدونم قبلا همچین تاپیکی بوده یا نه
اگه تکراری هست معذرت!
حتما مثل بقیه ی ساز ها مثل سنتور، مضراب های مختلفی واسه تار وجود داره
می خواستم بدونم بهترین نوع مضرابی که واسه تار وجود داره چه نوعی هست؟
اصلا چند نوع مضراب داریم؟

ممنون

r_a_m_i_n
Thursday 16 September 2010, 04:22 PM
والا مضرابهای متفاوتی نیست.....
تار مثل سنتور نیست...مضراب سنتور از 3000 تومن شروع میشه تا 25000 تومن
اما تار...تمام مضرابها برنجی...بعضیا سفید....یعضیا زرد
بشتگی به فرم دست و عادت کردن...اندازشون فرق میکنه.....ولی از نظر کیفی همشون یکسانند

Khashayar
Thursday 16 September 2010, 04:34 PM
درود
البته مضراب های سفید معمولا از استیل هستند و زیاد جالب نیستند.
مضراب تار درسته از نظر جنسی برنج باید باشه اصولا و برای بم تار از استخوان استفاده میشه.
اما شکل مضراب و مقدار مومی که به کار میره در صدای تار تاثیر داره.بستگی داره چه سبکی بخواین کار کنید تا چه نوع مضرابی از نظر ضخامت و مقدار بیرون زدگی مضراب از موم و مقدار خود موم مشخص بشه.
خود مضراب از نظر صیقل بودن و توپر و یا تو خالی بودن هم مورد توجه قرار میگیره.مثلا بعضی مضراب ها سبک تر و بعضی سنگین تر هستند دلیل این وزن در خالص بودن برنج استفاده شده و همچنین اینکه هوا داخلش وجود داره؟ یا کاملا تو پر هست بستگی داره.
پس اگر نوازنده ی حرفه ای هستید و دنبال مضراب خوب و خوش صدا هستید باید تمام این مسائل و حتی مسائل بیشتری رو مد نظر بگیرید که برای فهمیدن هر کدومشون تجربه لازمه.
اما در کل مضراب های موجود در بازار اکثرا در یک سطح کیفی هستند اگر مضراب با مشخصات خاصی مد نظر دارید بهتره مستقیم به یک تراشکار یا ریختگر مراجعه کنید و سفارش ساخت اون رو بدید.
پاینده باشید

yade_ostad shahnaz
Wednesday 10 November 2010, 04:14 PM
سلام
مرسی از دوست خوبم بخاطر تاپیک جالبش و همچنین نظرات دوستان

آقای هوشنگ ظریف یک بار به بنده در مورد مضراب چیزهایی گفتند که منم به نقل قول از ایشون اونا رو براتون مینویسم

ایشون میگفتند بهترین جنس مضراب از ورشابی یا ورشاوی هست . در قدیم ها قاشق های غذا خوری بزرگی بود که شکلی قشنگ داشتند و تو هر خونه ای پیدا میشد (اگر یادتون نمیاد از پدر یا مادرتون میتونید کمک بگیرید). قاشق ها از جنس ورشابی اند و برای ساختن مضراب بسیار خوبند و میشه از هر قاشق دو یا سه تا مضراب درست کرد .آقای ظریف مضراب خودشون هم از همون جنس هست.

اما استاد شهناز رو میگفتند هر جایی میرفته یه جعبه ی مضراب هم دنبالش میبرده و چند نوع مضراب خوب داشته که بنده حقیر هم از روی اون مضراب ها ساخته ام(البته از روی مضراب های آقای میرجلالی که ایشونم از روی مضراب های استاد شهناز ساختن) و میتونم اگه خواستید اندازه هاشون رو در اختیارتون بذارم . مضراب ها تمامن از جنس برنج هستند و بیشتر از لحاظ کنیک(قطر) با هم فرق میکنند و واقعا مضراب های خوبی هستند .

در مورد استاد فرهنگ شریف هم که حتما دوستان میدونن که ایشون جنس مضرابشون برنج هست و اندازه ی مضرابشون از مضراب استاد شهناز هم بزرگتره و مومش هم بیشتره و حجم صدای ساز با این جور مضراب ها بیشتر میشه

استاد علی اکبر خان شهنازی هم مضرابشون خیلی بزرگ بوده و موم زیادی داشته
.................................................. ...............................................
اگر میخواین مضراب خوب داشته باشین اون رو از اول خودتون بسازید و با سمباده های مختلف پرداختش کنید

یا حق

koronzo_piti
Wednesday 10 November 2010, 05:46 PM
دوستان یه مضراب هست استخونی هست شبیه اشکه اون چطوره ؟
من خودم خیلی باهاش حال کردم

یه دوستی که تار میزد گفت 12 تومان قیمت کرده

music6808
Wednesday 10 November 2010, 08:22 PM
ممنون از همه ی دوستان
آخه من استادم از اصفهان واسم یه مضراب آورد
میگفت که خیلی مضراب خوبیه و ارزش داره
من خودم هم نسبت به اون مضراب برنجی قبلی ازش بیشتر راضی هستم
واسه همین پرسیدم از دوستان

دوستان یه مضراب هست استخونی هست شبیه اشکه اون چطوره ؟
من خودم خیلی باهاش حال کردم

یه دوستی که تار میزد گفت 12 تومان قیمت کرده

اینطور مضراب کجا پیدا میشه؟!

koronzo_piti
Wednesday 10 November 2010, 08:37 PM
ممنون از همه ی دوستان
آخه من استادم از اصفهان واسم یه مضراب آورد
میگفت که خیلی مضراب خوبیه و ارزش داره
من خودم هم نسبت به اون مضراب برنجی قبلی ازش بیشتر راضی هستم
واسه همین پرسیدم از دوستان

اینطور مضراب کجا پیدا میشه؟!

نمی دونم دوست من
میپرسم می گم بهتون

r_a_m_i_n
Wednesday 10 November 2010, 11:42 PM
مضراب استخونی که مال تار باسه دوستان
مضراب اصولا باید 30 میلیمتر طول داشته باشه و مومش کم باشه
البته مضراب استاد شهنازی رو فاکتور بگیرید...چون موم ایشون یکم بیشتر از حد بوده

nima_khan
Thursday 11 November 2010, 07:05 AM
سلام
مضراب های مختلفی وجود دارد که شما با توجه به سبک و صداگیریتون از ساز باید یکی رو از بین آنها انتخاب کنید، مضراب با جنس برنج ( که معمولترین نوع مضرابه و با توجه به کیفیت و ساخت اون از 1000 تومان تا 8000 تومان اون رو می تونید تهیه کنید) مضراب از جنس استیل(2500 تا 6000 تومان) ، مضراب از جنس شاخ، مضراب از جنس استخوان، مضراب از جنس رزین ( این سه مدل هم از 4000 تا 6000 تومان) و مضراب با جنس پلاستیک (1500 تومن).

Khashayar
Thursday 11 November 2010, 09:34 AM
درود

البته مضراب استاد شهنازی رو فاکتور بگیرید...چون موم ایشون یکم بیشتر از حد بودهالبته لازم به ذکره مقدار موم در سبک های مختلف متفاوت هست پس کسی که داره شهناز و شریف و کلا این سبک ها رو میزنه نمیتونه مومش مثل علیزاده و ساکت باشه...بهتره مقدار موم رو استاد مربوطه مشخص کنه...اما از نظر شخص من هرچه موم بیشتر باشه بهتر هست...البته نه دیگه اندازه شهنازی !!!
البته باز این رو بگم موم شهنازی برای ما بیش از حد هست و برای خودش کاملا اندازه بوده...
هروقت ما هم تونستیم با اون مقدار موم اونجوری ساز بزنیم اونوقت برای ما هم اندازه خواهد بود!!!

music6808
Thursday 11 November 2010, 02:08 PM
البته من مضرابم موم نداره
اوایل داشت
ولی چون استادم بدون موم میزنه
من هم بدون موم استفاده می کنم

Naghshava
Thursday 11 November 2010, 02:31 PM
جنس مضراب ها از برنج هست.... طبيعتا هرچي رنگ مضراب شفاف تر باشه يعني ناخلصي كم تري داره ...اندازه و ضخامتش و همچنين اندازه ي موم مضراب اول از همه بسته به استيل دست نوازنده و بعد هم سليقه شخصي داره....
امروزه مضراب رو از هر جنس فلز يا مواد ديگه مثل برنج ، استيل ، پلاستيك و .... تهيه مي كنند كه بسته به كاربردشون گاها استفاده ميشه اما در حالت عادي از همون برنج استفاده بشه بهتره....

اما نكته ي مهم اين جاست كه ضخامت و يا نوع جنس مضراب كسي رو نوازنده نمي كنه و يا مثلا چون آقاي شريف مضراب بزرگ داشتند يا آقاي وزيري مضراب كوچك دليل نميشه كه ماهم بخواهيم مثل اونا مضراب داشته باشيم چون اگه خود مضراب اساتيد رو هم بهمون بدند باز صداي ساز اونا نتيجه ي يك عمر زحمت و زماني هست كه براي هنرشون صرف كردن....

يادمه يكي از نوازنده هاي قدمي و بزرگ كه افتخار شاگرديشون رو داشتم ميگفت نوازنده اگه نوازنده باشه با يه تيكه آهن يا دم قاشق چايخوري هم ميتونه خوب ساز بزنه.... البته اگه نوازنده باشه....

A.Dastafckan
Thursday 11 November 2010, 05:00 PM
سلام

استادم آقای شورش رعنایی(آلبوم اثیر رو اگه گوش داده باشید به تسلط ایشان خود گواه میشوید)

از مضرابی با جنس خاصی استفاده میکنه و من هم از مضرابی به جنس شاخ استفاده میکنم

صداش فوق العاده است و خیلی لطیف تر از مضراب فلزی....

البته معمولا مضراب فلزی پیشنهاد میشه و معمولا اساتید خودشون میسازن

یادم سر کلاس علی قمصری بودم که مضرابشو از کیف کوچیکی که مثل گردنبند آویزون گردنش بود در آورد و نشونم داد...

و گفت که خودش ساخته...

یه مضراب فلزی و با مومی متوسط.....

امیدوارم خودت نتیجه ای از حرفام گرفته باشی و کمک کرده باشم.....

r_a_m_i_n
Thursday 11 November 2010, 07:33 PM
البته من مضرابم موم نداره
اوایل داشت
ولی چون استادم بدون موم میزنه
من هم بدون موم استفاده می کنم
استادت واسه اینکه دستشو بتونه به مضراب مسلط کنه سر کلاس بدون موم میزنه...استاد قبلی منم اینکارو میکرد.....ولی مطمئن باش واسه جایی یا اجرا حتما با موم میزنه......
پس تو کار اونو نکن.....و اول بذار به همه چیز مسلط بشی بعد دنبال جرئیات باش دوست عزیزم

الان تازگیا مضراب دست ساز مد شده.....و اکثرا مضراب دست ساز میخرن...منم یکیشو تازگیا خریدم 6000 تومن.....

seyyed97
Wednesday 13 February 2013, 08:25 PM
سلام خدمت شما دوستان عزیز بنده کارم ساخت مضراب تار بنا به نظر اساتیدوسلیقه شخصی شما هست در صورت صلاحدید در خدمت هستم . محمد 09173188984

fattahimehdi
Saturday 7 June 2014, 03:36 PM
اگه میشه عکس مضرابهایی که از استاد شهناز و شریف دارید بزارید ممنون می شم اگه لطف کنید خط کش هم کنارشون باشه برای درک اندازه خیلی عالی میشه تشکر از شما

mahdivenus
Saturday 7 June 2014, 09:05 PM
علت اینکه در مضراب زدن بصورت ریز صدای دیگه ای از تار ایجاد میشه چی هستش؟

maya12
Monday 9 June 2014, 01:18 PM
معمولا به علت اشتباه قرار گرفتن مضراب بین انگشتان و قرار گرفتن نادرست خود انگشتان ایجاد میشود

b_shahri
Thursday 10 July 2014, 09:04 AM
سلام 2 تا عکس از مضراب خودم قرار میدم لطف کنید بگید این مضراب برای تار مناسب من تازه تار خریدم تجربه ای درخصوص مضراب ندارم و درصورت امکان لطف کنید بگید تا کجا باید مضراب داخل موم قرار بدم و چقدر موم باید داشتخ باشه و چه شکلی باید باشه10761

10762

r_a_m_i_n
Thursday 10 July 2014, 08:51 PM
سلام 2 تا عکس از مضراب خودم قرار میدم لطف کنید بگید این مضراب برای تار مناسب من تازه تار خریدم تجربه ای درخصوص مضراب ندارم و درصورت امکان لطف کنید بگید تا کجا باید مضراب داخل موم قرار بدم و چقدر موم باید داشتخ باشه و چه شکلی باید باشه10761

10762

به به عجب مضراب خوبی.....باب میل من هست این مضراب ....از کچا تهیه کردید؟
دوست عزیز دو سومه مضراب باید در موم باشه

b_shahri
Thursday 10 July 2014, 10:00 PM
به به عجب مضراب خوبی.....باب میل من هست این مضراب ....از کچا تهیه کردید؟
دوست عزیز دو سومه مضراب باید در موم باشه
سلام مجدد اين مضراب از تبريز ٥٠٠٠ تومان خريده بودم امروز بردم پس دادم و يكي ديگه كه نوكش گردتر خريدم اما بنظرم طول مضراب ها بلند اينطور نيست؟

fattahimehdi
Friday 11 July 2014, 09:39 AM
اگر مضرابتون رو کج نمی گیرید مضراب رو روی سیم نگه دارید از فاصله پوست تا سیم رو موم نزنید بقیه رو موم بزنید البته بیشتر بستگی به راحتی خود آدم داره

r_a_m_i_n
Monday 14 July 2014, 11:56 AM
سلام مجدد اين مضراب از تبريز ٥٠٠٠ تومان خريده بودم امروز بردم پس دادم و يكي ديگه كه نوكش گردتر خريدم اما بنظرم طول مضراب ها بلند اينطور نيست؟

بله نوک مضراب نباید زیاد تیز باشه....اما این مضرابی که من دیدم ظاهرا خوب بود....من میپسندم.....یجورایی سلیقه ای هست دیگه....شما ببینید با کدوم مضراب راحت تر ساز میزنید....و 2/3 دو سومه مضراب باید در موم باشه

b_shahri
Tuesday 15 July 2014, 06:58 AM
بله نوک مضراب نباید زیاد تیز باشه....اما این مضرابی که من دیدم ظاهرا خوب بود....من میپسندم.....یجورایی سلیقه ای هست دیگه....شما ببینید با کدوم مضراب راحت تر ساز میزنید....و 2/3 دو سومه مضراب باید در موم باشه

حق باشماست مضرابی که عکس قرار دادم خوب بود این مضرابی که اخیرا خریدم صدای تار خفه کرده اصلاٌ صداش در نمیاد باید خیلی محکم زخمه بزنی تا صدای خوبی بده البته من خرک رو هم عوض کردم شاید بخاطر اون باشه

seyyed97
Tuesday 15 July 2014, 03:14 PM
با سلام خدمت دوستان مضراب تار می بایست ضخامت کمی داشته نوک آن می بایست تخت باشه و اندازه بلندی آن می بایست بر اساس آناتومی دست نوازنده باشد .
بنده انواع مضراب ها را امتحان نمودم در ادامه چند نمونه مضراب ساخت خودم را به دوستان ارائه میدهم
107741077510776

miladas
Tuesday 15 July 2014, 05:01 PM
با سلام خدمت دوستان مضراب تار می بایست ضخامت کمی داشته نوک آن می بایست تخت باشه و اندازه بلندی آن می بایست بر اساس آناتومی دست نوازنده باشد .
بنده انواع مضراب ها را امتحان نمودم در ادامه چند نمونه مضراب ساخت خودم را به دوستان ارائه میدهم
107741077510776

به به بله دقيقا اين نوع بهترين نوع مضرابه منم همينطور يكي واسه خودم درست كردم هر وقت ميرم كلاس بچه ها ازم ميگرند باش ميزنند واسه ريز عاليه حتي آماتور ها هم ميتونن باش ريز بزنن

seyyed97
Tuesday 15 July 2014, 08:19 PM
دوستان عزیز اگه مایل بودند می تونم براشون آماده کنم (این مضرابها دست ساز خودم هست 09173188984)

b_shahri
Wednesday 16 July 2014, 06:47 AM
107741077510776

دوست عزیز طول مضرابهای شما چند سانتی متر؟

seyyed97
Wednesday 16 July 2014, 03:39 PM
سلام طول مضرابها 2.7 تا 3.5 بستگی داره نوازنده ها چه اندازه سفارش بدهن بنده همه مدل و همه اندازه درست میکنم

b_shahri
Sunday 7 September 2014, 09:03 AM
سلام یه مدت تار نوازی رو شروع کردم اما متاسفانه با گرفتن مضراب مشکل دارم موم کم و زیاد کردم ، شکل موم عوض کردم ، انواع مضرابها رو خریدم نشد که نشد دیروز بطور اتفاقی مضراب بین انگشت شصت و اشاره گرفتم و مضراب زدم اصلاً انگار که چند سال تار میزنم بقدری راحت و روان شد که نگو خودم تعجب کرده بودم که یعنی این منم که اینطور مضراب ریز و ... میزنم حالا سوالم از دوستان اینه برای اینکه مضراب راحت تر بین انگشت اشاره و شصت قرار بگیره و به اصطلاح مضراب در نره چیکار باید کرد؟ اندازه موم چقدر باید باشه طول مضراب ، ضخامت مضراب در چه حدی باید باشه خلاصه دوستانی که تجربه این کار دارن لطفاً راهنمایی کنن آیا کسی رو میشناسید که با این شکل نوازندگی میکنه

bambos
Monday 8 September 2014, 10:29 AM
معمولا مضراب رو بین انگشت اشاره و شصت نمیگیرن" بین انگشت وسط و شصت میگیرن و انگشت اشاره نقش حامی رو به عهده داره که از در رفتن مضراب بین انگشتا جلوگیری کنه " در این حالت کافیه مضراب نه انقدر سفت و خشک گرفته بشه که دامنه حرکتی نداشته باشه نه انقدر شل بین انگشتا گرفته بشه که فرار کنه مدام و نشه کنترلش کرد
ضخامت مضراب نوعش و گرد و تیز بودن نوک مضراب و اندازه موم هم همگی بسته به شرایط فیزیکی شما و همچنین صدایی که میخوای از مضراب و ساز بگیری بستگی داره " با تهیه چند نمونه از مضراب با ضخامت و نوک های متفاوت به مضراب دلخواهت میرسی دیدن عکس مضرابهای دوستان هم کمک کننده اس

عکس مضراب بنده و همینطور نحوه در دست گرفتن مضراب :

10885108861088710888108891089010891

اینم فیلم از مقدار شلی و سفتی مضراب :

You can see links before reply

b_shahri
Monday 8 September 2014, 01:18 PM
معمولا مضراب رو بین انگشت اشاره و شصت نمیگیرن" بین انگشت وسط و شصت میگیرن و انگشت اشاره نقش حامی رو به عهده داره که از در رفتن مضراب بین انگشتا جلوگیری کنه " در این حالت کافیه مضراب نه انقدر سفت و خشک گرفته بشه که دامنه حرکتی نداشته باشه نه انقدر شل بین انگشتا گرفته بشه که فرار کنه مدام و نشه کنترلش کرد
ضخامت مضراب نوعش و گرد و تیز بودن نوک مضراب و اندازه موم هم همگی بسته به شرایط فیزیکی شما و همچنین صدایی که میخوای از مضراب و ساز بگیری بستگی داره " با تهیه چند نمونه از مضراب با ضخامت و نوک های متفاوت به مضراب دلخواهت میرسی دیدن عکس مضرابهای دوستان هم کمک کننده اس

عکس مضراب بنده و همینطور نحوه در دست گرفتن مضراب :

10885108861088710888108891089010891

اینم فیلم از مقدار شلی و سفتی مضراب :

خیلی ممنون خیلی جامع و کافی توضیح داده بودید متاسفانه من با شرایطی که شما فرمودید نمیتونم مضراب بزنم اما وقتی با دو انگشت شصت و اشاره میگیرم خیلی راحت مضراب میزنم اما تنها مشکا اینه که هنگام ریز زدن نمیشه مضراب کنترل کرد چند تا فیلم از آقای شهناز و تهنوش بهرامی دانلود کردم به نظر میاد اساتید مضراب بین اشاره و شصت میگیرند آیا شما از شکل و میزان موم استاد شهنار اطلاعاتی دارید؟

bambos
Wednesday 10 September 2014, 09:30 AM
این حالت رو تمرین کنین مثل گرفتن خودکار : بجای اینکه موم رو روی بند انگشت وسط بزارید روی نرمی انگشت وسط بزاری و انگشت اشاره رو دورش قرار بده
اموزش این شیوه توسط استاد علیزاده :

دقیقا همون مقدار روان بودن که مد نظرته بهت میده علاوه بر اینکه تسلط روی مضراب رو از دست نمیدی
در مورد میزان موم مضراب استاد شهناز تصویری در اختیار ندارم ولی اساتید از مضراب های متعدد با ضخامت و نوک های متفاوت و مقدار موم متفاوتی استفاده میکنن برای گرفتن صداهای مختلف از ساز
اکثرا موم مضراب های استاد شهناز تا جایی که در تصاویر یا عکس ها دیده میشه میتونیم بگیم که از حد متوسط مقداری بیشتر و تُپل تره مومشون

بهترین روش اینه که شما خودت موم رو کم و زیاد کنی ساز بزنی ببینی که در چه حالتی و چه مقدار مومی هم صدای بهتری میگیری هم تسلط بیشتری روی مضراب داری
حالا من بازم میگردم چیز بدرد بخوری پیدا کردم (تصویر ویدیو عکس و...) قطعا اینجا قرار میدم که هم خودم یادبگیرم هم سایر دوستان

b_shahri
Wednesday 10 September 2014, 11:18 AM
این حالت رو تمرین کنین مثل گرفتن خودکار : بجای اینکه موم رو روی بند انگشت وسط بزارید روی نرمی انگشت وسط بزاری و انگشت اشاره رو دورش قرار بده
اموزش این شیوه توسط استاد علیزاده :

دقیقا همون مقدار روان بودن که مد نظرته بهت میده علاوه بر اینکه تسلط روی مضراب رو از دست نمیدی
در مورد میزان موم مضراب استاد شهناز تصویری در اختیار ندارم ولی اساتید از مضراب های متعدد با ضخامت و نوک های متفاوت و مقدار موم متفاوتی استفاده میکنن برای گرفتن صداهای مختلف از ساز
اکثرا موم مضراب های استاد شهناز تا جایی که در تصاویر یا عکس ها دیده میشه میتونیم بگیم که از حد متوسط مقداری بیشتر و تُپل تره مومشون

بهترین روش اینه که شما خودت موم رو کم و زیاد کنی ساز بزنی ببینی که در چه حالتی و چه مقدار مومی هم صدای بهتری میگیری هم تسلط بیشتری روی مضراب داری
حالا من بازم میگردم چیز بدرد بخوری پیدا کردم (تصویر ویدیو عکس و...) قطعا اینجا قرار میدم که هم خودم یادبگیرم هم سایر دوستان

یعنی این ویدئو فوق العاده بود فوق العاده دست شما درد نکنه دقیقا مشکلی که من با مضراب گرفتن دارم مطرح شد استاد من آقای شیروانی الان حدود یک ماه که میرم کلاس مدام داره تاکید میکنه که باید انگشتهای دست راستم باید جمع کنم درحالی که در این حالت دستم اصلاًراحت نیست هی به استاد میگم دستم تو این شرایط راحت نیست ایشون میگه انقدر بد مضراب زدی دستت عادت کرده باید استیل دست عوض کنی برا همین بود که مضراب بین اشاره و شصت قرار دادم تا انگشتهای دستم جمع بشه و بتونم مضراب بزنم دوست عزیز اگه کیلیپ های آموزشی در رابطه با تار دارید لطما من رو بی نسیب قرار ندید