PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هارمونی

rezaranjbaraan
Thursday 23 September 2010, 11:10 AM
درود!

r_a_m_i_n
Thursday 23 September 2010, 01:58 PM
سلام....دوست عزیزم......وایسا....کمی آروم تر
شکل دوم و چهارمت به کل غلطه..........یه کمی دقت کن
بنیه ی فاصله درسته.....اما عدد فاصله غلطه عزیزم
در ضمن...تمام فواصل کاسته و افزوده دارند
فقط فاصله ی یکم درست و هشتم درست و پنجم درست و چهارم درست .....کوچک و بزرگ ندارند
یعنی در اصل این فواصل که نام بردم 3 بنیه ای هستن....یعنی یا درست هستند یا افزوده یا کاسته
ولی فواصل دوم و سوم و ششم و هفتم 4 بنیه ای هستن...یعنی یا کوچک یا بزرگ یا افزوده یا کاسته
( البته اگه موسیقی ایرانی رو در نظر نگیریم )

r_a_m_i_n
Monday 27 September 2010, 10:30 PM
درود
رضا جان...آخه نمیشه که واسه آموزش تجربیات خودمونو بگیم....باید اصولی گفته بشه
یعنی یکی اول تئوری رو بدونه....بعدش خودش میفهمه که در عمل چیا بیشتر استفاده میشه
شکل ها هم....پست شماره ی دو.....شکل دوم که عنوانش : فواصل کوچک....اشتباهه....
فواصلش درستش از چپ به راست این میشه :
یکم افزوده ( نه دوم کوچک )
دوم افزوده ( نه سوم کوچک )
پنجم افزوده ( نه ششم کوچک )
ششم افزوده ( نه هفتم کوچک )
و در شکل شماره ی 4 در همون پست که عنوانش هست : فواصل کاسته...اونم غلطه
الگوی فواصلش از چپ به راست میشه :
دوم بزرگ ( نه سوم کاسته )
چهارم افزوده ( نه پنجم کاسته )
ششم بزرگ ( نه هفتم کاسته )
هفتم بزرگ ( نه اکتاو کاسته )
.................................................. ......
در مورد پست جدیدت هم اینو اضافه کنم که نه تنها دوم ها و هفتم کوچک و بزرگ و چهارم افزوده و پنجم کاسته....بلکه تمامی فواصل افزوده و کاسته دیسونانس هستند

shorangiz_23
Wednesday 3 November 2010, 09:03 AM
سلام.من تازه عضو شدم. با فضای سایت اصلا اشنا نیستم.تمایل دارم با یکی از دوستان آشنا باشم که راهنمایی بگیرم

blacksky
Saturday 3 September 2011, 12:04 PM
درود بر دوستان ،
میشه یه مختصر توضیحی راجع به هارمونی و کنتر پوان بدین؟ممنون

Favilla
Saturday 16 June 2012, 11:10 PM
هارمونی در واقع استفاده همزمان از یک یا چند تون صداست که میتونه صدایی مطبوع ( یا نا مطبوع ) داشته باشه . عملا برای اینکه صدا مطبوع داشته داشته باشه باید از قوانینی استفاده کرد که به قوانین هارمونی معروفن که با استفاده از اونا میشه آکورد چند صدایی و جهش ها رو ساخت . هارمونی عملا اشاره به روابط نت ها در خطوط حامل از جهت عمودی داره یعنی در یک نقطه ی زمان و فارغ از دامنه ی اجرا . البته این میتونه شامل چند خط ملودی باشه اما اگر بین این خطوط هارمونی برقرار باشه باز هم از دید عمودی به لاین ها میشه هارمونی رو تشخیص داد . ساده ترین توجیح ساخت هارمونی قرار دادن فواصل مختلف روی هم هست . البته این بحث مربوط به آکورد سازی هست که مفصل هست ... راجع به انواع آکورد ها چند صدایی بودن و ... آکورد سه تایی بیشترین استفاده رو داره . یعنی سه عدد فاصله اون رو بوجود میارن .
انواع آکورد که داریم مینور ، ماژور ، آگمنت (دارای افزایش) ، دیمنیشد (دارای کاهش) ، کورد موقوف معلق 4 و 5 که توضیحاتش رو از کتاب و متد بخونید راحته و تکراری .

مهم کنتر پوان : کنتر پوان هم دارای بعد عمودی هارمونی هست ولی به علاوه در اون تون هایی بررسی میشه که از لحاظ هارمونی ارتباط دارن و همچنین دارای ریتم و اجرای مختلف و فواصل مختلفن . عملا کنتر پوان میشه گفت استفاده ی پیشرفته تر از هارمونی هست . که علاوه بر دید عمودی بر اون دید و استفاده ی افقی هم میده تا اجرای طول دار و پیچیده تر و زیباتر داشته باشه . یعنی عملا بعد اجرا و زمان رو بر هارمونی اضافه میکنه . نگاه افقی بر ساخت و اجراست . در کنتر پوان و آثار دارای این ویژگی عملا هر کدوم از لاین ها میتونه صدایی کاملا متفاوت از لاین دیگه داشته باشه اما در اجرا ایندو ( این چند) بر هم مکمل قرار میگیرن چون در اونها هم قوانین هارمونی رعایت میشه و هم دارای ریتم مکمل هستن تا وقتی با هم اجرا شن دارای ناهنجاری نباشن ، هرکدوم لاین ها هم دارای ساخت مستقل هست. و کنترپوان گونه ای یا بسته که پر استفاده ترین هست - و عملا آزادی در کنترپوان از ترکیب گونه های این قاعده نشات میگیره - پنج گونه مختلف داره که هر کدوم استفاده ی خاص خود و فنون ساخت خاص خودش رو داره و آموزش فنون از سرفصل مختصر گویی خارج میشه و اینجا جاش نیست و انشاالله فرصتی خواهم داشت که بیشتر راجع به انواع و ساختش توضیح بدم اما نه اینجا . اما در کنترپوان آهنگساز میتونه آزادی در ساخت داشته باشه که باید از لحاظ اصول و خلق رابطه غنی باشه . این فقط یه اشاره بود تا از بند تعاریف مبهم راحت شین و به درک کامل از تعاریف پایه ای برسین، عزیزان امید بخشش شما رو از بابت نقصم و کاستم دارم.

Favilla
Sunday 17 June 2012, 09:45 AM
نمونه ی ملموس اجرای "کنترپوانی معاصر" در ویولنسل ، اثر steve reich

Steve Reich - Cello Counterpoint (You can see links before reply)

Violin_jahanshah
Tuesday 19 June 2012, 11:27 AM
درود
دوستان من کتاب تئوری بنیادین ( پرویز منصوری)رو خوندمو حالا دنبال کتاب های پیشرفته تری درباره هارمونی هستم اگه لطف کنین و راهنماییم کنین ممنون میشم.

Favilla
Tuesday 19 June 2012, 11:33 AM
نمیدونم چرا همه جا اون کتاب داغون پرویز منصوری رو میخونن بندازین دور اونو . کتاب سال 71 بودن مهم نیست ، مهم اینه که نتیجه نداره .
کتابی که من به شما پیشنهاد میکنم برای آغاز هارمونی :

تئوری هارمونی از آرنولد شوئنبرگ

یکی از تاثیر گذارترین کتاب های عصر معاصر در بحث تئوری اصولی هارمونی.

r_a_m_i_n
Tuesday 19 June 2012, 04:25 PM
کتاب هارمونی از والتر پیتسون
کنترپوان نوشته ی کنان ترجمه ی هرمز فرهت
هارمونی از دوبفسکی
همشون خوبن

midnight 1
Tuesday 19 June 2012, 06:47 PM
من اینو پیشنهاد میدم
هارمونی کاربردی خود اموز هارمونی به زبان ساده
ترجمه رامین ورزنده
نشر بسته شده چشمه!

hamedt
Monday 25 June 2012, 01:31 PM
من به شخصه کتاب دوبفسکی و تمرینات هارمونی هردو ترجمه ی مسعود ابراهیمی رو مطالعه کردم. ولی کتاب هارمونی کاربردی کامبیز روشن روان - ناشر : آموزشگاه سرایش که فعلا دو جلدش منتشر شده ولی سه جلدیه رو پیشنهاد می دم. یه استاد خوب هم اگه در کنار این کتاب داشته باشی. که نور علی نوره .

هارمونی جامع کاربردی - جلد یک و دو
کامبیز روشن روان
You can see links before reply

مروری بر كتاب

كتاب هارمونی جامع كاربردی نتیجه 37 سال تدریس هارمونی در هنرستان ها، دانشكده های موسیقی و به هنرجویانی است كه به طور خصوصی موسیقی را دنبال كرده اند و تا به امروز آموزش هارمونی به زبان ساده ی این روش حاصلی جز نتایج مثبت و موفقیت آمیز به دنبال نداشته است.
در این روش هارمونی به عنوان علم هماهنگی اصوات با نگاه عمودی تعریف می شود یعنی آكوردها و وصل آنها به یكدیگر بدون در نظر گرفتن حركت افقی اصوات و استقلال هر بخش صوتی، مد نظر قرارمی گیرند.