PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : يک مقاله درباره مبتديان سنتورنواز

pooriaakbari1989
Friday 24 September 2010, 11:24 AM
سلام دوستان.
من يک نوازنده کاملا مبتدي هستم که طي دوراني که سنتور زدم متوجه اشتباهاتي در نحوه فراگيري سنتورنوازي خودم شدم.البته من در آموزشگاهي که ميروم به هنرجويان مبتدي و مقدماتي خيلي توجه ميکنم و اکثر آن هايي که موفق ميشوند کتاب هاي مقدماتي مانند دستور سنتور را تمام کنند اگر بلافاصله وارد رديف دوره ابتدايي شوند معمولا ميگويند دستانم توانايي ريزگرفتن و يا تريل ندارد و گاهي اين مساله باعث دلسردي آن ها ميشود.البته اين مساله با تمرين زياد حل ميشود(حداقل در مورد خودم اين گونه بود)اما چون اين فشار بلافاصله بعد از دوره مقدماتي رخ ميدهد هنرجويان را ناراحت يا شايد از ساز زده ميکند.علت اين مشکل اين است که در انتهاي کتاب دستور سنتور و شيوه سنتور نوازي زياد به ريز گرفتن و آموزش آن (آن طور که به تکنيک هاي ديگر نوازندگي اشاره شده)اشاره مفصلي نشده است. به همين علت من خواستم اين مساله را مطرح کنم و درباره آماده کردن دست ها براي ريز گرفتن هم مطالبي بنويسم و هم از دوستاني که در دوره هاي متوسطه و عالي هستند راهنمايي بگيرم تا ما سنتورنوازان مبتدي از پس اين مشکل بر بياييم.اما راهي که من براي حل اين مشکل دانستم اين بود که از استادم خواستم تا قبل از شروع رديف کمي بر ريز گرفتن کار کنيم(علت اين که بر ريز گرفتن اين قدر تاکيد ميکنم اين است که اگر ريز گرفتن درست را ياد نگيريم نميتوانيم از زيبايي قطعات آگاه شويم و در ضمن سرعت نوازندگي نيز درنتيجه کند تر از سرعت اصل قطعه ميشود خصوصا در مورد آوازهاي رديف که انتقال حس و حالت و روح به نوازندگي چسبيده است و در آواز از ريز هاي طولاني استفاده ميشود).نکته اول نرم گرفتن مضراب در دستان است يعني نه خيلي سفت و نه خيلي شل.نکته دوم که بعد از نکته اول بايد به آن پرداخته شود اين است که هر روز به مدت 10دقيقه در بازه هاي 30 ثانيه بايد سعي شود به صورت پي درپي با مضراب به سطحي غير از سطح سنتور يا سيم ها ضربه زد(به اين علت گفتم سطحي به غير از سطح ساز چون در ابتدا مضراب ها به يک سيم برخورد نميکنند).با اين حساب روزانه 20 بار به مدت 30 ثانيه اين کار بايد انجام شود و ادمه دارد تا وقتي که شخص دست هايش نتواند مثل اول ريز بزند.سپس بايد به مدتي که خودش صلاح ميداند اصلا ساز نزند تا دستها قوت بگيرد و اين بار با سرعت بيشتر همين تمرين را بکند وسپس اين تمرين را روي ساز اجرا کند تا دستهايش تعادل پيدا کند و سپس رديف را شروع کند.

در انتها از دوستان حرفه اي تر خصوصا دوره متوسطه و عالي دعوت ميشود تا نظرات خوبشان را براي راهنمايي ما مبتديان در مورد اين مقاله بفرستند.از همه ممنونم.(پوريا اکبري:21ox66r:2/7/1389)

pooriaakbari1989
Friday 24 September 2010, 11:52 AM
در مورد ريز گرفتن و تجربياتتون که باعث راحتتر ياد گرفتن ريز ميشه هم بي زحمت بفرستيد(ممنون)

شایان سنتوری
Friday 24 September 2010, 12:37 PM
خوش بختانه زمانی که من دور ابتدایی رو شروع کردم مشکلی توی ریز زدن نداشتم اما تجربیا خودم رو بهتون میگم:

1-روزی 2-3 ساعت تمرین کردن خیلی توی قوی شدن دست ها کمک میکنه.
2-حداقل روزی نیم ساعت روی ماکان هایی غیر از روی ساز ریز بزنین.به این صورت که اونقدر تند بزنین که دستتون درد بگیره.اگر هر روز این تمرین رو بکنین به راحتی در طول 3 هفته دستتون قوی میشه.
3-یک نوازنده ی سنتور خوب همیشه مضرابش همراهش هست.پس هر موقع که کاری ندارین روی ((سطحی غیر از سنتور)) تمرین کننین.مثلا هنگام تلویزیون دیدو ........همچنین پیشنهاد میکنم که روی پا یا بالشت تمرین کنین.

موفق باشین

ALI2323
Friday 24 September 2010, 10:54 PM
دوست عزیز من هم مبتدی هستم....ولی اصلا توی ریز ها و تریل ها مشکلی ندارم و این رو از زحمات استادم و تلاش و تمرین خودم میبینم... ولی نکته ی اصولی در این باره(ریز زدن)
1.این هستش که شما باید خیلی راحت و فقط با حرکت مچتون ریز رو بزنید نت با بازو چون این امر هم ریز رو خراب میکنه و هم خستگی میاره...
2. بهتره سنتور رو یکسره کار نکنید و بین کار کردن یه استراحتی بذارید چون خستگی و فشار به دست باعث کاهش کیفیت کار شما میشه....
3. سنتور رو با تمام وجودتون تمرین کنید . فقط از روی عادت یا اجرا و باری به هر جهت نباشه....
4. موسیقی رو باید درک کرد..شما باید احساس یه اثر رو درک کنید تا توی تعداد ریز ها و اجرای زیبا اصلا مشکلی نداشته باشید...
5. خوب گوش گنید...این امر به تقویت نوازدگی شما خیلی کمک میکنه..خیلی
این ها یه سری تجربیات کم ارزش و مختصری بود که من داشتم....

vesall
Sunday 14 November 2010, 04:24 PM
بخشید این ریز چیه ؟

M_KORD
Sunday 14 November 2010, 10:36 PM
بخشید این ریز چیه ؟

به طور ساده تر
اگه سنتور گوش دادی اونجایی که میگه ترررررررررررررررررررررررر رررررررررررررر یعنی نوازنده داره ریز میزنه .
فکر کنم حالا متوجه شدی !:ad

mojtaba_bahador
Sunday 14 November 2010, 11:36 PM
به طور ساده تر
اگه سنتور گوش دادی اونجایی که میگه ترررررررررررررررررررررررر رررررررررررررر یعنی نوازنده داره ریز میزنه .
فکر کنم حالا متوجه شدی !:ad
اشتباه نگرفتی؟؟؟!!!!
سنتور که صدای ترررررررررررررررررررررررر ر نمیده!!!:21:

جناب اکبری عزیز....
همونطور که دوستان و همچنین خودتون اشاره فرمودید یکی از تمرینات ریز این هست که اونقدر زیر بزنی تا دستت خسته بشه و سپس استراحت کم..... دوباره زیر......استراحت......
به همین منوال باید روزی حداقل چهل دقیقه کار کنی.
بنده نظر خودمو که روی یکی از هنرآموزام آزمایش کردم و نتیجه بسیار خوبی داشت رو خدمتتون عرض میکنم:
1- حتما و حتما و حتما روی ساز تمرین کنید. از کار کردن روی بالش و زمین و... پرهیز کنید. چون روی ساز متوجه خیلی از ایرادهاتون میشید.

2- به فاصله نیم ثانیه دست چپ و راست رو روی ساز فرود بیارید. در این مرحله اصلا نمیخوایم ریز بزنیم.. فقط باید دقت کنید که فاصله ی فرود اومدن دست چپ و راست روی ساز، با هم برابره. و نکته بعدی اینکه نتها خیلی رسا و شفاف زده بشه. به عبارتی به محض زدن نت، مضراب از ساز بلند شه تا صدای اضافی شنیده نشه.
این تمرین رو حداقل 2 دقیقه انجام بدید. و 1 دقیقه استراحت

3- فاصله مضراب زنی رو به یک چهارم ثانیه تغییر بدید این تمرین رو 4 دقیقه انجام بدید و 1 دقیقه استراحت.

4- تا جایی که دستتون جواب میده و میتونید شفاف و رسا نتها رو اجرا کنید، سرعت رو افزایش بدید.این تمرین رو 4 دقیقه انجام بدید

5- بعد از اینکه به نهایت سرعت در حد توانتون رسیدید، به مدت 2 دقیقه استراحت کنید

6- به مدت 10 دقیقه بدون مکث بصورت صعودی، نزولی با سرعت متوسط نتها رو اجرا کنید فقط یادتون نره که هنوز ریز نمیدیم و فقط قصد داریم که نتها رو شفاف و رسا اجرا کنیم. سپس 2 دقیقه استراحت

نکته خیلی مهم- خیلی ریلکس و راحت باشید. طوری پشت ساز بشینید که به همه ساز تسلط داشته باشید و به اصطلاح قوز نکنید.

7- در مدت زمان 10 دقیقه، از سرعت کم شروع کنید و سرعت رو تا حد توانتون زیاد کنید

8- تمرینات فوق رو تا 3 بار تکرار کنید

9- بعد از این تمرینات دست شما گرمه و آماده فشار!
10- به دست خودتون فشار بیارید تا سرعت رو با رعایت فاصله اجرای نتها، بالا ببرید. نگران نباشید با همین چند دقیقه تمرین، دست شما آماده ریز دادنه.
11- اونقدر به دست خودتون فشار بیارید که دستتوتن قفل کنه و دیگه واقعا خسته شده باشید.

12- درب ساز رو ببندید و زود تر از 2 ساعت دیگه ، دست به ساز نزنید.

هرچه در روز این تمرین بیشتر باشه نتیجه بهتری داره

هنرآموز بنده در تصادف دستش شکسته بود بعد از بهبود ، دست چپش روی ساز قفل میکرد، با این تمرین در عرض 1هفته دستش باز شد و الان دراب رو بسیار شفاف اجرا میکنه.

بعد از اینکه این تمرینات رو انجام دادید و دستتون روان شد، اطلاع بدید تا تمرین دراب رو هم خدمتتون بگم
موفق باشید:18:

vesall
Monday 15 November 2010, 09:48 AM
چه توضیح کاااااااااااملی. کاشکی یه نمونه برنامه ی تمرینی برای ما مبتدیا بگید ( البته نه برای ریز. من هنوز درس 21 دستور سنتورم ! برای اون جاها ) :D

pooriaakbari1989
Monday 15 November 2010, 12:19 PM
اشتباه نگرفتی؟؟؟!!!!

جناب اکبری عزیز....
همونطور که دوستان و همچنین خودتون اشاره فرمودید یکی از تمرینات ریز این هست که اونقدر زیر بزنی تا دستت خسته بشه و سپس استراحت کم..... دوباره زیر......استراحت......
بنده نظر خودمو که روی یکی از هنرآموزام آزمایش کردم و نتیجه بسیار خوبی داشت رو خدمتتون عرض میکنم:
1- حتما و حتما و حتما روی ساز تمرین کنید. از کار کردن روی بالش و زمین و... پرهیز کنید. چون روی ساز متوجه خیلی از ایرادهاتون میشید.

2- به فاصله نیم ثانیه دست چپ و راست رو روی ساز فرود بیارید. در این مرحله اصلا نمیخوایم ریز بزنیم.. فقط باید دقت کنید که فاصله ی فرود اومدن دست چپ و راست روی ساز، با هم برابره. و نکته بعدی اینکه نتها خیلی رسا و شفاف زده بشه. به عبارتی به محض زدن نت، مضراب از ساز بلند شه تا صدای اضافی شنیده نشه.

3- فاصله مضراب زنی رو به یک چهارم ثانیه تغییر بدید این تمرین رو 4 دقیقه انجام بدید و 1 دقیقه استراحت.

4- تا جایی که دستتون جواب میده و میتونید شفاف و رسا نتها رو اجرا کنید، سرعت رو افزایش بدید.این تمرین رو 4 دقیقه انجام بدید

6- به مدت 10 دقیقه بدون مکث بصورت صعودی، نزولی با سرعت متوسط نتها رو اجرا کنید فقط یادتون نره که هنوز ریز نمیدیم و فقط قصد داریم که نتها رو شفاف و رسا اجرا کنیم. سپس 2 دقیقه استراحت

نکته خیلی مهم- خیلی ریلکس و راحت باشید. طوری پشت ساز بشینید که به همه ساز تسلط داشته باشید و به اصطلاح قوز نکنید.

10- به دست خودتون فشار بیارید تا سرعت رو با رعایت فاصله اجرای نتها، بالا ببرید. نگران نباشید با همین چند دقیقه تمرین، دست شما آماده ریز دادنه.
11- اونقدر به دست خودتون فشار بیارید که دستتوتن قفل کنه و دیگه واقعا خسته شده باشید.

هنرآموز بنده در تصادف دستش شکسته بود بعد از بهبود ، دست چپش روی ساز قفل میکرد، با این تمرین در عرض 1هفته دستش باز شد و الان دراب رو بسیار شفاف اجرا میکنه.

بعد از اینکه این تمرینات رو انجام دادید و دستتون روان شد، اطلاع بدید تا تمرین دراب رو هم خدمتتون بگم
سلام.خیلی از راهنمایی شما ممنونم.بسیار کامل و مفید بود.در بعضی قطعات ریز به این صورت اجرا میشه که مثلا از نت سل سفید شروع میشه و به ر سفید ختم میشه.یعنی در حین ریز گرفتن از نت سل به لا و سی و دو در نهایت به ر ریز میگیریم .در مورد این گونه ریز گرفتن سوالی برام پیش اومده.آیا ریز روی نتهایی که اجرا میشه باید کشش یکسانی داشته باشه یا این که مثلا کشش ریز روی سل بیشتر از لا باشه؟:30:

mojtaba_bahador
Monday 15 November 2010, 12:51 PM
سلام.خیلی از راهنمایی شما ممنونم.بسیار کامل و مفید بود.در بعضی قطعات ریز به این صورت اجرا میشه که مثلا از نت سل سفید شروع میشه و به ر سفید ختم میشه.یعنی در حین ریز گرفتن از نت سل به لا و سی و دو در نهایت به ر ریز میگیریم .در مورد این گونه ریز گرفتن سوالی برام پیش اومده.آیا ریز روی نتهایی که اجرا میشه باید کشش یکسانی داشته باشه یا این که مثلا کشش ریز روی سل بیشتر از لا باشه؟:30:
این سؤال شما مربوط میشه به آهنگی که مینوازید.
اما اگر فقط برای تمرین فرمودید، مهم نیست که روی چه نتی با چه کشش زمانی بزنید. من گفتم به صورت صعودی، نزولی تمرین کنید تا در تمرین از یکنواختی صدا خسته نشید.
شما میتونی حتی روی یک نت این تمرین رو انجام بدی.
فقط این نکته رو یکبار دیگه متذکر بشم که در این تمرین ما اصلا قصد ریز دادن نداریم و فقط میخوایم دست رو باز کنیم و نتها رو شفاف و رسا با فاصله زمانی یکسان اجرا کنیم

mojtaba_bahador
Monday 15 November 2010, 01:06 PM
چه توضیح کاااااااااااملی. کاشکی یه نمونه برنامه ی تمرینی برای ما مبتدیا بگید ( البته نه برای ریز. من هنوز درس 21 دستور سنتورم ! برای اون جاها ) :D
دوست عزیز متاسفانه بنده اصلا نت یاد ندارم و تا الان هنوز از روی کتاب کار نکردم. به همین خاطر نمیدونم شما چی میخواید.! از این بابت عذر خواهی میکنم.

اما یک نکته رو بگم تا قضیه روشن تر بشه. بنده فقط روی هنر آموزهایی کار میکنم که قبلا سابقه ای در نوازندگی دارن و فقط قدرتشون پایینه.
به عبارتی دیگه تمریناتی که به هنر آموزان میدم فقط برای افزایش تمرکز و قدرت نوازنده هست. که با این تمرینات نوازنده خیلی راحت و بدون استرس و مسلط به ساز اجرا میکنه و مشکل استرس که خیلی از نوازندهها باهاش مواجه هستند رو نداره.

M_KORD
Monday 22 November 2010, 02:31 PM
اشتباه نگرفتی؟؟؟!!!!

جناب اکبری عزیز....

عزیزم من شوخی کردم. حالا شما اگه راست میگید صدای ساز رو بنویسید ببینم چی مینویسی. تعارف که با هم نداریم صداش میگه ترررررررررررررررررررررررر رررررررررر دیگه . نمیگه که گل و بلبل و عشق و ترانه. در ضمن فشار آوردن به دست در هیچ شرایطی مفید نخواهد بود . شما هم دارید حرفای دوستان رو تکرار میکنید مگه مسئله ریاضی میخواد حل کنه که میگی یک چهارم ثانیه و ده ثانیه و ....ازین حرفا بابا اینقدراهم سخت نیست دیگه. بیخودی سنتور نوازی رو انقدر سختش نکنین واسه مبتدیان .

r20
Monday 22 November 2010, 03:52 PM
دوستان عزیز اخه من نمیدونم این چه بحثیه که درست کردید ترررررر چیه؟!اخه سنتور صدای تر میده؟!خودتون خندتون نمیگیره؟!کسی که باید خودش تمرین کنه نه استاد میتونه کمک کنه و نه بقیه. باید از تجربیات خودش استفاده کنه . ایجاد این تاپیک ها هم هیـــــــــــــــــــچ کمکی نمیکنه.
مسئله تئوری که نیست. هر کی بخواد یاد بگیره باید خودش عملی کار کنه.

mojtaba_bahador
Monday 22 November 2010, 06:41 PM
عزیزم من شوخی کردم. حالا شما اگه راست میگید صدای ساز رو بنویسید ببینم چی مینویسی. تعارف که با هم نداریم صداش میگه ترررررررررررررررررررررررر رررررررررر دیگه . نمیگه که گل و بلبل و عشق و ترانه. در ضمن فشار آوردن به دست در هیچ شرایطی مفید نخواهد بود . شما هم دارید حرفای دوستان رو تکرار میکنید مگه مسئله ریاضی میخواد حل کنه که میگی یک چهارم ثانیه و ده ثانیه و ....ازین حرفا بابا اینقدراهم سخت نیست دیگه. بیخودی سنتور نوازی رو انقدر سختش نکنین واسه مبتدیان .
بابت اون صدای نا بهنجار که باید عرض کنم بنده هم جهت مزاح گفتم.
اما در رابطه با تجویز نسخه باید خدمتتون عرض کنم که من فقط نظرم رو گفتم و اینجا همه نظرشون رو میگن.
از شما هم بابت نظرتون ممنونم.
این چیزی که من گفتم تست کردم. و جواب فوق العاده ای داده. حالا اگه شما چیز دیگه ای تست کردی واسه ما هم بگو تا تجربه مون بالا بره.
vesall
Monday 22 November 2010, 08:32 PM
به به !
بابا اینطوری که هی میگید .... ملت فکر می کنند این سنتور یه چیزی تو مایه های آفتابه هستا !
حالا از ما گفتن بود.

یه سوال.
من که مبتدی هستم با مظراب سبک کار گنم یا سنگین ؟

kochar
Monday 22 November 2010, 09:23 PM
یه سوال.
من که مبتدی هستم با مظراب سبک کار گنم یا سنگین ؟[/quote]

دوست عزیز من همین سوال رو قبلا از استادم پرسیدم و پیشنهادش این بود که فعلا با مضراب کمی سنگین ( نه خیلی زیاد) کار کنم . تا بتونم روی اونها کنترل کافی رو داشته باشم. ولی بعدا که مخصوصا سرعت و یا ریز زدن اهمیت پیدا می کنه خودت کم کم می تونی مضراب سبک تر مناسب دستهات رو پیدا کنی. به هر حال به نظر من نکته ی مهم این هست که مضرابت یک مضراب خوب از یک سازنده ی خوب و معتبر باشه.

pooriaakbari1989
Tuesday 23 November 2010, 11:10 AM
یه سوال.

دوست عزیز من همین سوال رو قبلا از استادم پرسیدم و پیشنهادش این بود که فعلا با مضراب کمی سنگین ( نه خیلی زیاد) کار کنم . تا بتونم روی اونها کنترل کافی رو داشته باشم. ولی بعدا که مخصوصا سرعت و یا ریز زدن اهمیت پیدا می کنه خودت کم کم می تونی مضراب سبک تر مناسب دستهات رو پیدا کنی. به هر حال به نظر من نکته ی مهم این هست که مضرابت یک مضراب خوب از یک سازنده ی خوب و معتبر باشه.[/quote]
سلام دوست عزيز.من هم خودم با همين مسئله مواجه شدم و مضراب سنگين رو مناسب تر ميدونستم و حتي وقتي كلاس سنتور ميرم مضرابي كه استادم براي سنتور زدن سر كلاس به ما ميده سنگينه.(يه جورايي حس ميكنم كه نوازندگي با مضراب سنگين در سطح مبتدي آسون تره!:ad)

شایان سنتوری
Tuesday 23 November 2010, 05:03 PM
به به !
بابا اینطوری که هی میگید .... ملت فکر می کنند این سنتور یه چیزی تو مایه های آفتابه هستا !
حالا از ما گفتن بود.

یه سوال.

سلام دوست عزیز.با مضرابی کارکنین که راحت هستین.نه خیلی سنگین نه خیلی سبک.اگر خیلی سنگین باشه چون شما در ابتدای نوازندگی هستین باعث میشه تا دستتون خوب شکل نگیره و به اصطلاح زیبا نوازندگی نکنین.

درمورد اینکه اگر سبک باشه هنگام ضربه زدن سر مضراب به ارتعاش می افته و تمرکزتون به هم میریزه.

موفق باشی.