PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سه مضراب ها

pooriaakbari1989
Saturday 25 September 2010, 04:44 PM
سلام.همان طور که ميدانيم سه مضراب ها يکي از انواع ضربي ها است که در رديف ها نيز به چشم ميخورد.سه مضراب در دوره مقدماتي به صورت- سه تا راست و يک چپ-اجرا ميشود.حال آن که در سطوح بالاتر اين سه مضراب ها به صورت-سه تاراست و دو تا چپ-اجرا ميشود.از معروف ترين سه مضراب ها "زردمليجه"و"به زندان"ساخته هاي استاد ابوالحسن خان صبا است.اما هدف از گفتن اين مقدمه مشکلي بود که اين جانب با اين گونه سه مضراب ها دارم.
لطفا در مورد اين که چگونه حالت-سه تا راست و دو تا چپ-را بنوازم مرا راهنمايي کنيد(چون واقعا در نواختن اين فرم سه مضراب مشکل دارم:106:)باز هم از همه ممنونم.

r_a_m_i_n
Saturday 25 September 2010, 06:16 PM
والا راستشو بخای من این قطعاتی که گفتیو زدم....اما متوجه نشدم 3 مضراب که گفتی یعنی چی؟

pooriaakbari1989
Saturday 25 September 2010, 07:10 PM
والا راستشو بخای من این قطعاتی که گفتیو زدم....اما متوجه نشدم 3 مضراب که گفتی یعنی چی؟
راستشو بخواي منظورم اينه که تو حالتي که سه تا راست و دو تا چپ ميزنيم سرعت دست راست کمتر از سرعت دست چپ بايد باشه.حال آن که اين قطعات خودشون سرعت بالايي دارند.در واقع از لحاظ نتي هم اگه بخوام توضيح بدم بايد بگم که در سه مضراب هايي که گفتم بايد سه تا دولاچنگ با دست راست و دو تا سه لاچنگ با دست چپ بزنيم.منظورم چگونگي پايه گرفتن دست هاست.(نميدونم که آيا تونستم منظورم را برسونم يا نه:18:)

r_a_m_i_n
Saturday 25 September 2010, 08:43 PM
والا گیج شدم
مضراب چپ چپ راست داریم...راست راست راست چپ هم داریم...اما راست راست راست چپ چپ ندیده بودم والا
بذار بینم......ریتم قطعه چیه؟
نکنه منظورت اینه که 3 مضراب راست بزنیم...بعدش با دست چپ کندن یا تکیه بزنیم؟
اگه اشتباه نکنم باید 5/8 باشه

pooriaakbari1989
Sunday 26 September 2010, 11:42 AM
سلام آقا آرش.آقا دقيق زدي تو خال.منظورم همونيه كه گفتي.فقط من مشكلي كه دارم اينه كه حالت سه راست يك چپ رو ميتونم بزنم ولي حالت سه راست و دو چپ رو نميتونم.آيا تمريني وجود داره كه اين حالتو بتونم اجرا كنم؟(ممنونم)

Razoniaz
Sunday 26 September 2010, 02:34 PM
سلام.همان طور که ميدانيم سه مضراب ها يکي از انواع ضربي ها است که در رديف ها نيز به چشم ميخورد.سه مضراب در دوره مقدماتي به صورت- سه تا راست و يک چپ-اجرا ميشود.حال آن که در سطوح بالاتر اين سه مضراب ها به صورت-سه تاراست و دو تا چپ-اجرا ميشود.از معروف ترين سه مضراب ها "زردمليجه"و"به زندان"ساخته هاي استاد ابوالحسن خان صبا است.اما هدف از گفتن اين مقدمه مشکلي بود که اين جانب با اين گونه سه مضراب ها دارم.
لطفا در مورد اين که چگونه حالت-سه تا راست و دو تا چپ-را بنوازم مرا راهنمايي کنيد(چون واقعا در نواختن اين فرم سه مضراب مشکل دارم:106:)باز هم از همه ممنونم.

سلام پوریای عزیز
فرم مضرابی که شما می فرمایید "دومضراب چپ" نامیده می شود که در آن دست چپ دو نت مشابه و در بعضی مواقع متفاوت سه لاچنگ را پشت سر هم اجرا می کنه.
خب طبیعتا اجرای قطعاتی با این نوع مضراب کار سختی به نظر می رسه بخصوص اگه در سه مضرابها باشه که فرم سه راست یک چپ رو داره.
به نظر من بهترین راه اینه که در ابتدا، قطعه رو به صورت ساده (یعنی سه راست یک چپ) بزنید. یعنی اول به جای دوتا سه لاچنگی که با چپ نواخته می شه فقط یک دولاچنگ بزنید.
به محض اینکه تسلط تون روی قطعه زیاد شد و ریتم قطعه را کاملا تونستید حفظ کنید کم کم شروع کنید به اجرای فرم اصلی قطعه با سرعت پایین.
در این مرحله سعی کنید که صدای مضرابهای چپتون واضح باشه و دو نت سه لاچنگ از همدیگه منفک باشند یعنی صداشون کاملا از هم تشخیص داده بشه. به مرور سرعت قطعه را بالا ببرید تا به سرعت دلخواه برسید. فقط همیشه نکته بالا را مد نظر داشته باشید که صدای دو مضراب چپ پشت سرهم کاملا از هم تفکیک داده بشه.
اگه فکر می کنید نیاز به توضیح دیگه ای باشه حتما بفرمایید تا بنده یا بقیه دوستان کمک کنند.

pooriaakbari1989
Sunday 26 September 2010, 09:38 PM
سلام پوریای عزیز
فرم مضرابی که شما می فرمایید "دومضراب چپ" نامیده می شود که در آن دست چپ دو نت مشابه و در بعضی مواقع متفاوت سه لاچنگ را پشت سر هم اجرا می کنه.
خب طبیعتا اجرای قطعاتی با این نوع مضراب کار سختی به نظر می رسه بخصوص اگه در سه مضرابها باشه که فرم سه راست یک چپ رو داره.
به نظر من بهترین راه اینه که در ابتدا، قطعه رو به صورت ساده (یعنی سه راست یک چپ) بزنید. یعنی اول به جای دوتا سه لاچنگی که با چپ نواخته می شه فقط یک دولاچنگ بزنید.
به محض اینکه تسلط تون روی قطعه زیاد شد و ریتم قطعه را کاملا تونستید حفظ کنید کم کم شروع کنید به اجرای فرم اصلی قطعه با سرعت پایین.
در این مرحله سعی کنید که صدای مضرابهای چپتون واضح باشه و دو نت سه لاچنگ از همدیگه منفک باشند یعنی صداشون کاملا از هم تشخیص داده بشه. به مرور سرعت قطعه را بالا ببرید تا به سرعت دلخواه برسید. فقط همیشه نکته بالا را مد نظر داشته باشید که صدای دو مضراب چپ پشت سرهم کاملا از هم تفکیک داده بشه.
اگه فکر می کنید نیاز به توضیح دیگه ای باشه حتما بفرمایید تا بنده یا بقیه دوستان کمک کنند.
سلام.از راهنمايي شما بسيار ممنونم.فقط يک نکته کوچک مونده که برام ايجاد مشکل ميکنه.اونم اين که وقتي ميخوام چنين قطعاتي را اجرا کنم اصلا دستام تعادل نداره و حدس ميزنم اين امر به خاطر اينه که من در سطح مبتدي نوازندگي هستم.ولي اخيرا موفق شدم با تمرين زياد اين نوع قطعات را با سرعت بسيار کم اجرا کنم که مطمئنا با تمرين ميتونم به سرعت هاي بالا تر هم برسونم.باز هم از راهنمايي شما دوست بزرگوار سپاسگزارم.