PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : قطعات راست کوک برای ویولن منتشر مي شود

Majed
Wednesday 9 May 2007, 01:50 AM
کتاب نوای مهر شماره دو مشتمل بر دوازده رساله، حاوی دوازده مقام و دستگاه موسیقی ایران به زودی منتشر می شود.

استاد همایون خرم گ?ت : به دنبال انتشار کتاب ردی? "نوای مهر"، کتاب "نوای مهر2"را ارائه می کنم. همان طوری که در کتاب ردی? اول ودوم صبا ملاحظه می کنیم درکتاب نوای مهر1قطعات چپ کوک و درنوای مهرشماره2 قطعات راست کوک است. در ضمن کسانی می توانند به نواختن آثار نوای مهر (2) بپردازند که در سطوح پیشر?ته تری از نوازندگی قرار داشته باشند.

نوای مهر2شامل 12 رساله است که به صورت دسته بندی های دو و یا سه تایی منتشر می شود. برای مثال رساله های دشتی، ابوعطا و شور، رساله های بیات ترک و ا?شاری، رساله های اص?هان و همایون، سه گاه ، چهارگاه و همایون و ... با هم چاپ خواهد شد. همچنین در پایان هر رساله، حداقل یک آهنگ از ساخته های من، در همان مقام و یا دستگاه برای است?اده علاقه مندان به چاپ خواهد رسید.

همایون خرم در پاسخ به این سوال که از نظر وی، آثار برخاسته از مقامات و دستگاه های موسیقی ایران، در طول زمان تا چه حد و به چه شکل، مجاز به تغییر هستند گ?ت : آنچه که در مورد این آثار حائز اهمیت است، ح?ظ اصالت موسیقی ایرانی در آنهاست. در واقع لازم است مسیر حرکت مقامات در این قطعات، سیری اصولی داشته باشد. به این صورت است که هم ح?ظ اصالت انجام گر?ته، و هم میدان نوآوری باز خواهد بود. در واقع مسئله مهم این است که شنونده بصیر و آگاه ایرانی، با شنیدن آن اثر، دریابد که آن قطعه در سه گاه، بیات ترک و ... است. حال اگر نوآوری هایی نیز توسط آهنگساز صورت گیرد قطعا کم اشکال یا بدون اشکال خواهد بود.

منبع: مهر

Hes_r
Wednesday 9 May 2007, 02:36 AM
من واقعا کتاب نوای مهر رو قبول دارم

و کل کتاب نوای مهر رو زدم

به ویزه دستگاه سه گاهش که آهنگ شمع و پروانه منم رو هم توش داره

واقعا این قطعه بی نظیره

و کتابش عالیه

Hes_r
Wednesday 9 May 2007, 02:44 AM
انتقال - حسام