PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پرده های سه تار

mixer
Tuesday 5 October 2010, 08:00 PM
سلام

مدتی بیش نیست که پرده های سه تارم را عوض کردم اطلاعاتی در این مورد ندارم فقط می دونم جنسش چی هست .
1. پرده های سه تار بعد از چه مدت باید تعویض شود ؟
2. ساختار فواصل میان پرده ها غیر از دیاپازون آیا می تواند الگویی هم باشد ؟
3. اگر از پرده های پلا ستیکی در مناطق مرطوب جنوبی استفاده شود ایا بر صدای ساز متاثر هست ؟
4. نحوه بستن پرده ها را نه از لحاظ فواصل . از لحاظ نحوه بستن توضیح دهید ؟

(( متشکر از لطف بی کران تمامی دوستان ))

Don_Ramtin
Tuesday 5 October 2010, 08:29 PM
1 - قانونی نداره ؛ هروقت پرده ها پوسید و پاره شد یا بخاطر پوسیدگی ، سازت " گزگز " کرد و یا شُل شد ، باید عوضشون کنی .
2 - این فواصل ، خیلی هم با دیاپازون منطبق نیست و کمی با فواصل اصلی ، تفاوت دارند . ضمنا می تونی سازت رو به یه نوازنده ی حرفه ای و یا معلمت بدی تا جای پرده ها رو برات تنظیم کنه ، بعد وقتی از جای اونا مطمئن شدی ، یه چوب راست و باریک ( مثل خط کش ) رو بذار روی دسته ی ساز و سرش رو بچسبون به شیطونک سازت و بعد جای پرده ها رو دقیقا روی اون علامت گذاری کن . حتا می تونی روی همون چوب ، پرده های چهار لا و سه لا رو هم از هم متمایز کنی . بعد فاصله ی خرک تا شیطونک رو هم دقیقا اندازه بزن ( به این اندازه ، میگن " طولِ ارتعاش ساز " . بعد هر وقت خواستی ساز رو پرده بندی کنی ، از این چوب استفاده کن و بعد از کارت ، خرک رو هم تو جای اصلی اش قرار بده .
3 - بله !
4 - اینو دیگه نمیشه با نوشتن توضیح داد ! اما می تونی به کتاب هایی چون " سه تار ساز " ( نوشته ی جواد چایچی اصفهانی ) ، " روش ساختن سه تار " ( نوشته ی ناصر شیرازی ) ، " دستور سه تار - دوره یِ ابتدایی " ( نوشته ی استاد حسین علیزاده ) مراجعه کنی . اگه مشکلت حل نشد ، باید حضوری بیای تا من کمکت کنم .
خوش باشی . فعلا ، یا حق !

mahbobeh_r
Tuesday 5 October 2010, 09:03 PM
با سلام
آقا حمید. و آقا رامتین ممنونم مطلب بسیار مفید واقع شد.
من یادمه خیلی وقت پیش سازی دیدم که پرده هاش نخ ماهیگیری بود وقتی پرسیدم فکر کنم گفتش به خاطر اینکه دیر پوسیده میشه و ماندگاری بیشتری داره . اما گفت که رو صداش تاثیر نداره .
ممنون میشم در مورد نخ ماهیگیری که واسه پرده استفاده میشه توضیح بدید؟

Avazekhan
Tuesday 5 October 2010, 09:31 PM
توی یکی از گروه های تار و سه تار (که خیلی هم زیادن!) مراحل گره زدن پرده رو با چند تا عکس نشون داده
میتونی بری استفاده کنی...

rahim_nikzad550
Tuesday 5 October 2010, 09:33 PM
با سلام
آقا حمید. و آقا رامتین ممنونم مطلب بسیار مفید واقع شد.
من یادمه خیلی وقت پیش سازی دیدم که پرده هاش نخ ماهیگیری بود وقتی پرسیدم فکر کنم گفتش به خاطر اینکه دیر پوسیده میشه و ماندگاری بیشتری داره . اما گفت که رو صداش تاثیر نداره .
درود بر شما،
در مورد پرده نایلونی باید اینو بگم که از نضر جنس صدا یکم تغییر میکنه ولی اونقدر نیست که محسوس باشه...
و از نظر ماندگاری بسیار عالی هست و نوازندگی باهاش راحتتره البته باید بهش عادت کنید...
اگه تازه کار هستید انتخاب خوبیه...

Don_Ramtin
Tuesday 5 October 2010, 09:38 PM

بله ، خیلی از سازندگان ساز ، امروزه از این پرده های پلاستیکی و بقول محبوبه جون از نخ ماهیگیری استفاده می کنند ؛ اما این پرده ها ، صدای ساز رو از اون حالت طبیعی و ایرانی خودش خارج می کنه . می تونین اینو عملا امتحان کنید . اما چرا برخی سازندگان از این پرده ها استفاده می کنند ؟ دلایل این کار زیاده ، یکیش اینه که برای کسی که داره ساز رو پرده بندی می کنه ، خیلی بی دردسرتر هستند . یعنی نه اختلاف قطر دارند ( چون ساخت کارخونه اند و پلاستیکی و طبعا یکنواخت ساخته شده اند ) و نه در حین کار کردن پاره میشن و تلفات میدن . نه در آینده شُل میشن و نه می پوسند . البته دلایل دیگه ای هم داره که چون جزو اسرار حرفه ای سازنده هاست ، نمی تونم اینجا بیانشون کنم !
اما ای کاش ما بتونیم با تحقیق و پژوهش و آزمایش مواد و تکنولوژی های مختلف ، به موادی برسیم که هم خواص پرده های سنتی ( روده ) رو داشته باشند و هم ایرادها و اشکالات پرده های سنتی رو نداشته باشند و هم با تکنولوژی ای پاک و بی ضرر برای محیط زیست تولید بشن . اینجوری هم ما نوازندگان و سازندگان آلات موسیقی راحت میشیم ، و هم به طبیعت لطمه نمی زنیم و هم به حقوق حیوانات تجاوز نمی کنیم . دوستانی که دوست دارند می تونن به این تاپیک ها هم مراجعه کنن :
You can see links before reply

You can see links before reply

r_a_m_i_n
Tuesday 5 October 2010, 10:02 PM
درود......پرده ی کات کوت عالیه.......و اصلا مرگ نداره......ولی اصفهان اصلا این پرده گیر نمیاد...و جنسش از جنس نخ بخیه اس......و بستنش هم خیلی سخته و قلق داره.....

mixer
Thursday 7 October 2010, 07:26 PM
رامتین عزیز بسیار متشکرم از توضیحات خوبتون . و اما بحث از جنس پرده شد . ..

شاید مسخره به نظر برسد اما تصور کنید جنس پرده از کش های ریزی باشد که گاها شاید در ساق پا ها یا جوراب ها و یا شلوار ورزشی ها دیده باشید .
دیگر شاید پرده ها شل نشود و دیر تر احتیاج به تعویض داشته باشد .
در مورد صدا و ارتعاشات شاید به قول رامتین عزیز از ثیاق ایرانی بودن خارج شود . . .
((( تصورات خودتون رو بگید . به نظرتون چه طوری میشه ؟)))

Don_Ramtin
Thursday 7 October 2010, 07:35 PM
مشکلی که این ماده ی مورد نظر تو داره اینه که سفت و محکم نیست و وقتی روش انگشت میذاری ، کمی پایین میره و ارتفاعش کم میشه و احتمال گز گز کردن سیم ها هست .
ضمنا بهتره اگه می خوایم فکری برای حل این مسئله بکنیم ، در جهتی باشه که از مواد طبیعی و تکنولوژی های پاک استفاده کنیم . اگه با " کش جوراب " و مواد مشابه باشه که چون پلاستیکی هستند ، باز مشکل آلودگی زیست محیطی رو دارم و این کار " نقض غرضه " ! همچنین باید نزدیک ترین ماده به پرده های سنتی رو انتخاب کنیم که کمترین تفاوت سونوریته رو داشته باشیم .