PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مستندی به یاد مرد جاویدان صدا (فریدون فروغی)

siavash_shams
Thursday 7 October 2010, 08:13 AM
درود

امشب (پنج شنبه) ، ساعت 21:10 دقیقه ، شبکه ی BBC برنامه ی آپارات

مستند زنده یاد "استاد فریدون فروغی"

هرچند که این برنامه مصادف میشه با بازی ایران-بزریل اما این کجا و آن کجا!!!!

raminhk
Thursday 7 October 2010, 09:36 AM
واقعا یادش گرامی باد.
این آقا 3 سال استاد پیانوی من بود.
حتی یک آهنگ هم برام ساخت.
روحش شاد.

sahandmsh
Thursday 7 October 2010, 08:24 PM
واقعا یادش گرامی باد.
این آقا 3 سال استاد پیانوی من بود.
حتی یک آهنگ هم برام ساخت.
روحش شاد.

شما که با ایشون گفت و گو داشتین...کاشکی همینجا از رفتار و اخلاق این مرد صحبت می کردین...

ایشون خیلی مرد بزرگی بودند... اما از ظاهرشون این معنویت جا می زنه...
یکی از آرزو های من این بوده و هست که یک بار فقط برای چند دقیقه شاگرد افرادی مثل ایشون و فرهاد باشم...
این آقا خیلی بزرگتر از این ها هستن که بخوایم ایشونو تو چند کلوم وصف کنیم...
اما من تعجب می کنیم چرا از این تاپیک بازدیدی نمیشه؟
به هر حال فقط میشه با زنده نگه داشتن یاد آهنگ ها و ترانه های ایشون کار ایشون رو جبران کرد...
خیلی رسمی و کتابی حرف زدم...شرمنده....
روحش شاد...

sam-man
Thursday 7 October 2010, 08:39 PM
سلام به همه خوبان
چند ماه بود سر نزده بودم ....
اولین تاپیکی که توجه ام رو جلب کرد همین موضوع بود
ولی خیلی سرده
کاش رمق بگیره
این مرد بعد از داریوش واسه من عزیز ترینه
فاخر خوند و شرافت مندانه مرد

Khashayar
Thursday 7 October 2010, 08:45 PM
درود
من فقط چند جمله راجع به فریدون عزیز میگم...
دوستانی که رفتند سر خاکش حتما بار ها با سنگ قبر شکسته و فحش نوشته ها یی با اسپری رنگ مواجه شدند...
اما چیزی که من فریدون رو خیلی دوست دارم نه فقط به خاطر موسیقیش هست که میتونم بگم فریدون انسانی بسیار نیک و با سواد اجتماعی بالا و متفکر بود...
از نظر موسیقی هم که بسیار غنی بود در سبک خودش.!هر چند انتقاد بر همه جایز هست!

روانش شاد...

sahandmsh
Thursday 7 October 2010, 09:21 PM
بله من هم عکسی از سنگ مزار ایشون دیدم و اشکم درومد که در همه جای دنیا برای بزرگانشون چه چیز ها می سازند و ما...
شاید به خیلی ها بر بخوره اینجور بگم اما غیرت ما ایرانی ها کجاس؟ فقط واسه ناموس خودمون گر می گیره؟
کاشکی میشد دسته جمعی بریم سر قبرشون...

siavash_shams
Friday 8 October 2010, 09:02 AM
درود و سپاس از دوستان

این عکس معروف که نشون میده هنوز توی قرن بیست و یکم ، انسان هایی از عصر دقیانوس وجود دارن و مشغول ویرانگری هستن.

You can see links before reply

من و یکی از بچه های گروهمون قراره یه روز بریم سر خاک استاد (روستای قرقرک قزوین)
شاید قسمت شد همگی با هم بریم.

پاینده باشید.

raminhk
Friday 8 October 2010, 09:49 AM
شما که با ایشون گفت و گو داشتین...کاشکی همینجا از رفتار و اخلاق این مرد صحبت می کردین...

ایشون خیلی مرد بزرگی بودند... اما از ظاهرشون این معنویت جا می زنه...
یکی از آرزو های من این بوده و هست که یک بار فقط برای چند دقیقه شاگرد افرادی مثل ایشون و فرهاد باشم...
این آقا خیلی بزرگتر از این ها هستن که بخوایم ایشونو تو چند کلوم وصف کنیم...
اما من تعجب می کنیم چرا از این تاپیک بازدیدی نمیشه؟
به هر حال فقط میشه با زنده نگه داشتن یاد آهنگ ها و ترانه های ایشون کار ایشون رو جبران کرد...
خیلی رسمی و کتابی حرف زدم...شرمنده....
روحش شاد...

چشم. حتما.
ولی من کی باشم که در مورد این مرد بزرگ بخوام حرف بزنم.
منزل آقای فروغی دقیقا پشت خانه ما قرار داشت و بر اساس آشنایی که با پدرم داشتن، من در سن 9 سالگی پیانو رو پیش این استاد شروع کردم. دوم دبستان که بودم برای مراسم 22 بهمن قرار بود کلاس ما هم برنامه ای اجرا بکنه، من شعری که قرار بود بچه ها بخونن رو پیش آقای فروغی بردم و گفتم اینو قراره اجرا کنیم ولی هیچ آهنگی نداریم که باهاش بزنیم پخش بشه.
گفت این که مساله ای نیست، شعر رو بده به من و پس فردا یه سر بیا برای تمرین.
من که هنوز نمی دونستم چیکار قرار برام بکنه، پیش خودم فکر می کردم که یک آهنگ ضبط میکنه و میگه از همین استفاده کن.
وقتی رفتم پیشش دیدم یک نت ساده و قشنگ برای آهنگ این شعر آماده کرده و به من گفت باید روز مراسم خودت این آهنگ رو بزنی، پس زود بیا تمرین کن. چون سنم کم بود و تجریه ی زیادی هم نداشتم دو روزی زمان برد تا من نواختن این آهنگ رو یاد بگیرم.
بعد که دستم راه افتاد گفت حالا تو ، آهنگ رو بزن من هم شعر رو میخونم. این کار رو ضبط می کنیم و به بچه های کلاستون هم بگو به این شکل بخونن.
خلاصه این مراسم به نحو احسن اجرا شد و کلاس ما به عنوان بهترین اثر مقام گرفت.
وقتی فیلم مراسم رو به آقای فروغی نشون دادم، گفت خیلی خوبه که روی سن دست و پات نلرزید، اگه این حرفه رو ادامه بدی حتما موفق میشی. (که متاسفانه ادامه ندادم.)
من نت این آهنگ و صدای ضبط شده آقای فروغی رو روی کاست دارم که در صورتی که پیداش کنم، تبدیل میکنم و لینک دانلودش رو براتون میزارم.
روحش شاد.

raminhk
Friday 8 October 2010, 12:20 PM

بالاخره این نوار رو پیدا کردم و آهنگ رو به mp3 ، تبدیل کردم.
این هم لینک دانلود :

1- این همان پارتی است که من آهنگش رو زدم و آقای فروغی شعرش رو خوند.

You can see links before reply (You can see links before reply)

2- این پارت هم موزیک خالی این شعر است که توسط آقای فروغی نواخته می شود.

You can see links before reply (You can see links before reply)

raminhk
Friday 8 October 2010, 12:28 PM

فريدون فروغي ، چهارمين و آخرين فرزند خانواده ي فروغي در تاريخ 9/11/1329 درتهران متولد شد.
اودرزمينه ي موسيقي هنرمند كاملي بود .زيرا علاوه بر خوانندگي ،در نواختن گيتار، پيانو و ارگ مهارت خاصي داشته است و به كار آهنگسازي و ترانه نيز مي پرداخته است. او تنها پسر خانواده بود و سه خواهر به نامهاي (پروانه،عفت وفروغ ) داشت كه هم اكنون در قيد حيات مي باشند. فتح الله فروغي ، كارمنداداره ي دخانيات بود، كه در تنهايي خود به سرودن شعر و نواختن تارمي پرداخت و از مالكان بزرگ نراق به شمار مي آمد.
فريدون فروغي ،در سال 1335 و در شش سالگي ، تحصيل را آغاز كرد و عاقبت درسال 1347 مدرك ديپلم علوم طبيعي را گرفت وپس از آن ديگرتحصيل رارهاكرد. موسيقي را بدون داشتن استاد و يا معلم فرا مي گيرد و به تمرين ويادگيري مي پردازد. درسن 16 سالگي ،باهمراه ساختن گروهي نوازنده باخود موسيقي را به صورت جدي شروع مي كند ودر مكان هاي مختلف به اجراي ترانه ها وآهنگ هاي روز مي پردازد و تا سن 18 سالگي كارخودرا به همين صورت ادامه مي دهد
در سال 1350 با اجرای ترانه آدمک در فیلم آدمک خسرو هریتاش و ترانه پروانه من به شهرت میرسد. بعدازگذشت مدتي با اجرای برنامه های تلویزیونی به هنرمندی مطرح تبدیل میشود. درهمين سال ازدواج کرده و به اجراي ترانه هايي چون نياز (ترانه يي ازشهيارقنبري) وهواي تازه مي پردازد.درسال 1353 از همسرش جدامي شود. ودرهمين سال اوكه رفته رفته ، هنرمند قابلي گشته بود اقدام به جمع آوري آثارخود مي نمايد واولين آلبوم خودرا با نام نياز به بازارعرضه مي كند.
دومين آلبومش رابانام (ياران) درسال 1354 به بازار عرضه مي كندودرهمين سال به علت اجراي ترانه ي (سال قحطي )از طرف رژيم شاه به مدت دو سال ممنوع الصدا مي شود . درسال 1356 بعد از دو سال ممنوعيت كاري ،سومين آلبوم خودرابانام (سال قحطي) به بازارعرضه مي كند.
درسال 1357 ، باوخيم شدن اوضاع سياسي ايران ، فروغي اعتراض خود را به اوضاع كشور با انتشار آلبوم (بت شكن) اعلام مي دارد . درسال 1358 ،بعدازانقلاب ، فروغي درايران مي ماند و كنسرت اجرا مي كند كه ترانه هاي اين كنسرت را درآلبوم (فريدون فروغي درآغازي نو) جاي مي دهد. بعد از انتشار اين كاست، درسال 1359 فروغي ترانه ي باردبستاني را براي فيلم (ازفريادتاترور)به كارگرداني منصورتهراني اجرامي كندوبعدازآن ترانه ي كوچه ي شهردلم.
درسال 1360 چندترانه ي خودرا همراه باچندترانه از كوروش يغمايي درآلبوم (سل) جاي مي دهد و درمابين سال هاي 60و 61 آهنگ چهارقسمتي (چرانه؟) رامي سازد واجرا مي كند.
فروغي در اسفندسال 1372 با خانم سوسن معادليان آشنا مي شود و درخرداد 1373 باهم ازدواج مي كنند. و او دوباره فعاليت خود را از سرمي گيرد، شعرمي گويد، آهنگ مي سازد و شروع به تدريس گيتار، ارگ و پيانو مي كند. او به دلیل خاصی شاگردانی را می پذیرفت که استعداد و علاقه به موسیقی داشتند ولی به دلیل عدم تمکن مالی قادر به فراگیری موسیقی نبودند که این از حس نوع دوستی و علاقه وافر ایشان به نشر موسیقی در ایران می باشد. در اسفندماه سال 1377 موفق به برگزاري كنسرتي درتالار حافظيه ي كيش مي شود.
فروغی درروزجمعه سيزدهم مهرسال 1380 دار فانی را وداع گفت . فریدون به خاطر دوری از زادگاه پدری خود وصیت می کند که اورا در یکی از روستا های بوئین زهرا به علت تشابه بسیار زیادش به نراق دفن کنند.

يادش گرامي
و روحش شاد باد

(( فریدون فروغی ))

بگوييد بر گورم بنويسند:
زندگی را دوست داشت
ولی آن را نشناخت
مهربان بود
ولی مهر نورزيد
طبيعت را دوست داشت
ولی از آن لذت نبرد
در آبگير قلبش جنب و جوشی بود
ولی کسی بدان راه نيافت
در زندگی احساس تنهايی می نمود
ولی هرگز دل به کسی نداد
و خلاصه بنويسيد:
زنده بودن را برای زندگی دوست داشت
نه زندگی را برای زنده بودن

منبع : naragh.ir

Khashayar
Friday 8 October 2010, 12:34 PM
درود
شما مطمئنید این آهنگ رو فریدون فروغی خونده؟
من فریدون رو از نزدیک میشناختم...با تفکراتش هم اشنا بودم ..واقعا بعید ازش....لوووول...البته تن صداش هم با فریدون کمی متفاوته...!
ولی فریدونه دیگه نمیدونم والا.>>!>!!!!!
لووول
پاینده باشید

raminhk
Friday 8 October 2010, 12:44 PM
درود
من فریدون رو از نزدیک میشناختم...با تفکراتش هم اشنا بودم ..واقعا بعید ازش....لوووول...البته تن صداش هم با فریدون متفاوته...!
لووول
پاینده باشید

شک نکنید جناب Ashoo .
من دارم میگم خودم اونجا بودم. البته شاهد هم دارم ها ...
می تونید از خواهرم Setareh_hk هم سوال کنید چون آقای فروغی با ما رفت و آمد داشت.
متن شعر بچه گانس ولی به قول شما فریدونه دیگه.

با این حرف شما هم موافقم که تفکراتش با این آهنگ سازگار نبود.
حتی به پدرم هم گفت : " نمردیم و یک آهنگ هم برای جمهوری اسلامی ساختیم."

setareh_hk
Friday 8 October 2010, 12:49 PM
درود
من فریدون رو از نزدیک میشناختم...با تفکراتش هم اشنا بودم ..واقعا بعید ازش....لوووول...البته تن صداش هم با فریدون کمی متفاوته...!
لووول
پاینده باشید

حقیقت داره جناب خشایار.این کار خیلی متفاوت است با کارهای دیگر آقای فروغی.و البته با عقیده هاشون.
من قشنگ یادمه اون موقع رو..از بس با رامین این شعر و آهنگ رو تمرین کرده بودند که منم حفظ شده بودم.
خونه آقای فروغی در تهران پارس بود.که بعد از فوت ایشون، خراب کردند و ساختمان دیگه ای ساختند.

symphony-x
Friday 8 October 2010, 01:07 PM
روحش شاد من از موزیسین های ایرانی old school ها
سه تا رو بسیار دوست دارم
استاد کوروش یغمایی پدر راک ایران ( هر چند خیلی از جوجه راکرهای الان میگن کوروش پاپ بوده ---- اما خوب 40 سال قبل همگام با اوج راک ایشون راک کار میکرده )
فروغی
فرهاد
همه ی آهنگ هاش شاهکاره
اما خوب کوچه ی شهر دل قوزک پا خیلی زندگیه !

sahandmsh
Friday 8 October 2010, 01:34 PM
:17: فکر کنم اون تیکه ای که می گفت آزادیت مبارک... تو دلش خون بود...
بله این صدای دل نشین خودشون بود....
کاشکی قدر این هنرمندان رو قبل از فوتشون می دونستیم... فرهاد که تلف شد...فریدون دق کرد...کورش مانده که متاسفانه خیلی ها هم اونو به فراموشی سپردن...( گرچه کار های کوروش جنبه ی سی_ا_سی نداشت اما اجتماعی بود ) از این هنرمندا زیاد داریم...چه تو موسیقی چه ادبیات و چه نقاشی و بازیگری... اما کاش قدر اون ها رو قبل از اینکه از دنیا دل بکنن بدونیم...
به قول مجری برنامه آپارات ( اسمش یادم نیست ) می گفت که این مستند ساخته نشده که از زندگی ایشون به ما خبر بده... مستند تنها ساخته شده که از او یادی کرده باشه و یادش رو زنده کرده باشه... که واقعاً زنده کرد ( حداقل تو دل من )
کاشکی می شد از طریق سایت یه توری برگذار شه و سر مزار موسیقی دانان کشور بریم...
یه ترانه هست که سیاوش تو آلبوم نقاب داره ( معروفه به اینکه این کار در سوگ فریدون خونده شده )
و سیاوش و ترانه سراشون به خوبی اشاره کردن :

رفتی و آدمک ها رو جا گذاشتی قانون جنگل رو زیر پا گذاشتی
اینجا قهرن سینه ها با مهربونی تو تو جنگلی نمی تونستی بمونی

2HM
Friday 8 October 2010, 01:35 PM
استاد فروغی بی نظیره من که با صداش زندگی میکنم
شما چه سعادتی داشتین تونستین از نزدیک باهاش ارتباط داشته باشین
هنرمندان بزرگی همانند فریدون و فرهاد هرگز نمیمیرند و هر بار که صداشون پخش میشه زندگی رو توی صداشون احساس میکنیم.
یا حق

siavash_shams
Friday 8 October 2010, 02:21 PM
درود
جناب رامین واقعا خوشا به حالتون
من که به حال شما غبطه می خورم.

کاش به توصیه ی استاد گوش میدادین و دنبال این حرفه رو می گرفتین
اما خب ... سرنوشت ما بچه های دهه 60 اکثرا همین جوری بوده و هست
بی امکاناتی ، محدودیت و ........
در هر صورت سپاس بابت زحمتی که کشیدین.

sam-man
Sunday 10 October 2010, 04:54 PM
سلام به همه خوبان
ممنون از این دوست عزیز برای این دو تا تراک
واقعا نمی دونم چی بگم
واقعا ........
خیلی تلخه مثل کندر
از این هم تلخ تر نمیشه
یه چرا داره این مسئله که فقط فریدون می تونه جواب بده
کاش این دو تا تراک رو نشنیده بودم
کاش ....
این سفر به قرقرک رو هم راه بندازین بریم یه دل سیر گریه کنیم
این عکس هم هدیه من

2HM
Monday 1 November 2010, 12:56 PM
دوستان کسی آدرس دقیق مقبره استاد فروغی رو میتونه بگه؟
پیشاپیش ممنون

یا حق