PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : شروه خوانی ، آواز اصیل بوشهری

Don_Ramtin
Friday 8 October 2010, 11:12 PM
سلام رفقا !
می خوام درباره یِ آوازی اصیل و ریشه دار بنویسم که متعلّق به جنوبِ ایرانه . استانِ بوشهر و مردمِ خونگرمِ بوشهر . چیزی که باعث شد من این مطلب رو بنویسم ، از طرفی علاقه یِ شخصیِ من به این موسیقی و خاطرات و حسِّ نوستالژیکِ من به این موسیقی بود و از طرفی جایِ چنین مطالبی و اصولا پرداختنِ به موسیقیِ نواحیِ ایران رو در این سایت خالی می دیدم . امیدوارم این نوشته یِ کوچیک من هم باعث بشه برخی از رفقا با این ژانرِ موسیقی هم آشنا بشن و ضمنا بقیّه یِ رفقا هم ترغیب بشن اطلاعات خودشون رو درباره یِ موسیقیِ نواحیِ ایران بنویسند ، مخصوصا اهالیِ هر منطقه ، موسیقیِ منطقه یِ خودشون رو معرفی کنن و در آخر هم امیدوارم دوستانی که اطلاعاتِ بیشتری دارن ، اشتباهاتِ احتمالیِ منو اصلاح کنن و به این اطّلاعات بیفزایند .
شروه خوانی ، نوعی آوازِ محلّیِ متعلّق به استانِ بوشهره که با متری آزاد و بدونِ ریتم اجرا میشه . این آواز گاه به همراهِ نوایِ نی و گاهی نی انبان و گاهی هم بدون همراهیِ ساز و به شکلِ آوازِ سلو اجرا میشه .
به یه نمونه از این آواز که با همراهیِ سازِ نی اجرا شده گوش کنید :
You can see links before reply
حالا یه نمونه هم بدون همراهیِ ساز :

این موسیقی در تمامِ مراحلِ زندگی مردمِ محلّی جریان داره ، از بدوِ تولّد تا موقعِ مرگ . از لالایی هایی که مادران بر سرِ گهواره ی کودکانشون می خونند ، تا نوایی که در غمِ از دست دادنِ عزیزی و در مراسم عزاداریِ او سر می دهند .
نمونه ای از لالایی های خوانده شده به این شیوه :

خود من یادم میاد حدودا سالِ 73 بود که با جمعی از همسایگان و دوستان برای سیزده بدر رفته بودیم به جایی بیرونِ شهرِ آبادان و نزدیکِ مرز ایران و عراق ( لازم به یادآوریه که من اهلِ آبادانم و اون موقع در آبادان زندگی می کردم ) . یکی از دوستانِ ما که همسایه یِ ما هم بود و همکارِ پدرِ من هم محسوب میشد ، آقایی بود به نام کمیّزی که از شروه خوانان به نام هم بود . یکی دوبار هم آوازی خونده بود و شروه خونی ای کرده بود و من همراهش نی زده بودم . اونجا در اون نخلستان که ما استقرار پیدا کرده بودیم ، بعد از نهار ، یه آواز شروه خوند و قبلش هم گفت این آوازی بودن که وقتی دخترش توی گهواره بوده ، برایش می خونده . بگذریم ...

معمولا آوازِ شروه رو با اشعاری در قالبِ دوبیتی می خونن و معمولا هم از اشعارِ زنده یاد فایزِ دشتی ( یا فایزِ دشتستانی ) استفاده می کنند و گاهی هم از دوبیتی هایِ دیگر شعرا . نام اصلی فایز ، " زایر محمّد علی " بوده و از اهالیِ استانِ بوشهر . اشعارِ فایز در عین سادگی و روستایی بودن ، دارای معانی لطیف و عاشقانه ست و پُر از احساسات پاکه . گاهی هم ضعف هایِ تکنیکی کوچولویی توی شعرهایِ فایز به چشم می خوره ، اما در برابر زیبایی هایِ این اشعار ، اونا اصلا به چشم نمیاد .
نمونه هایی هم از شعر فایز می نویسم :
دلم رو جز تو کس محرم نباشد
بجز مهرِ تو ام در سر نباشد
دلِ فایز تو عمدا می کنی تنگ
که تا جایِ کسِ دیگر نباشد !

نه جالینوس می داند چه حالُم
نه افلاطون کنه فکری به حالُم
علاجِ دردِ فایز نیست درمان
بیا مطرب بزن تا مو بنالُم

برخی از اشعارِ فایز ، گاه گاه با تغییراتی جزئی توسط خوانندگان مختلف اجرا میشه که علت این ماجرا اینه که این اشعار در زمان خودش ؛ بیشتر به شکل سینه به سینه و از پدر به پسر و از خواننده ای به خواننده یِ دیگه منتقل میشده و خیلی مکتوب نبوده و برای همین گاهی تغییراتِ کوچیکی توش پیدا میشده . مثلا این دو بیتی رو ببینید :
خبر آمد که دشتستان بهاره
زمین از خونِ فایز لاله زاره
خبر بر دلبر زارش رسانید
که فایز یک تن و دشمن هزاره
که مصرعِ سوّمِ این شعر ، به این شکل هم روایت شده :
خبر بر مادرِ پیرش رسانید

اشعار فایز ، توسط استاد شجریان هم اجرا شده است . برای شنیدنش می تونید به آلبوم " یاد ایّامی " مراجعه کنید . با این شعر هم شروع میشه " به قربونِ خمِ زلفِ سیاهت " .
به نمونه ی دیگه ای از شروه خونی گوش بدین :

وقتی صحبت از شروه خونی میشه ، ناخودآگاه اسم " بخشو " هم به میون میاد . زنده یاد بخشو که نام اصلی اش " جهان بخش کردی زاده " ست ، یکی از مشهورترین شروه خوانان جنوبه .
می خواستم یه نمونه از آوازهایِ زنده یاد بخشو رو اینجا بذارم که متأسفانه هر کاری کردم ، آپلود نشد . نمی دونم چرا .
فکر می کنم دیگه کافیه و تا حدّ لزوم درباره یِ این موسیقی صحبت کرده ام . باقیِ کار رو به عهده یِ رفقایِ مطّلع تر و باسواد تر میذارم . خوش باشین . فعلا ، یا حق !

Don_Ramtin
Saturday 9 October 2010, 09:00 AM
رفقا !
هر کاری کردم ، نتونستم نمونه کاری که می خواستم رو اینجا بذارم . خیلی حیف شد . اصلا به نظر من اگه جایی بحثِ شروه و شروه خوانی باشه و کاری از زنده یاد بخشو پخش نشه ، ماجرا ابتر باقی مونده . حتّا یه نمونه از اجرایِ اذان توسّطِ زنده یاد بخشو رو هم دوست داشتم اینجا بذارم تا دوستان بشنوند که هرچند کیفیّتِ خوبی نداره ، امّا شنیدنی و جالبه . به هر حال شرمنده که نتونستم نمونه یِ آوازِ بخشو رو براتون آپلود کنم .

کماکان منتظرِ نظرات و نوشته هایِ تکمیلی شما هستم .

iranzamin
Saturday 9 October 2010, 09:08 AM
درود رامتین جان
اره خیلی جالب و غمناکه
پسر عموی خودم این نوع اواز رو میخونه
حیف که چیزی ازش ندارم که بذارم

iranzamin
Saturday 9 October 2010, 09:12 AM
این اواز شروه خوانی رو پیدا کردم که از بخشو هست

Don_Ramtin
Saturday 9 October 2010, 09:16 AM
مرسی دوست من . من که هر کاری کردم نتونستم نمونه ای که دارم رو آپلود کنم . نمی دونم چه مشکلی برایِ این یکی وجود داشت که همه رو موفّق شدم اینجا بذارم به جز این یکی .
ازت سپاسگذارم که کارِ منو تکمیل کردی .

Don_Ramtin
Saturday 9 October 2010, 09:19 AM
یه چیز جالب بگم ؟ این کاری که گذاشته بودی رو دانلود کردم و شنیدمش ؛ دقیقا همون کاری بود که من می خواستم آپلود کنم و نتونستم ! میگن دل به دل راه داره ها !
البته شاعر میگه : غلط است اینکه گویند " به دل ره است دل را " / دلِ من ز غصّه خون شد ، دلِ تو خبر ندارد !

iranzamin
Saturday 9 October 2010, 09:27 AM
وای چه شعری جالبی
این شعر چیزی بود که من می خواستم به دوستم بگم اما نمیدونستم چه طور بگم
حرف دل من زد این شعر
میگن دل به دل راه داره ها !

nayzan
Saturday 9 October 2010, 09:40 AM
خوشحالم كه اينجا از بوشهر و شروه خواني نوشتين
من خودم بوشهري هستم البته يكي از شهراش بنام بردخون - همشهري مفتون شروه سرا و فايز - خودم چندين سال است در برنامه شروه خواني ني ميزنم و با اين حس و حال بزرگ شدم - شروه در خون مردم جنوب جريان دارد .

Don_Ramtin
Saturday 9 October 2010, 11:14 AM
nayzan عزیزم ! خوشحال میشم که تو هم اطّلاعاتِ خودت رو اینجا بنویسی و نوشته یِ منو کامل کنی و اگه چیزِ اشتباهی نوشته ام ، اصلاحش کنی . به هر حال برایِ اظهارِ نظر درباره ی این نوع موسیقی ،تو صلاحیّت بیشتری نسبت به من داری . چون تو نسبت به من " اورژینال " تری ! اگه نمونه یِ قشنگی از شروه خونی داری هم برامون بذار تا ما هم گوش کنیم و لذّت ببریم .

mahbobeh_r
Saturday 9 October 2010, 06:25 PM
از آقا رامتین و آقا عارف کمال تشکر رو دارم
بسیار زیبا بود و من خودم شخصا در اینباره اطلاعی نداشتم در حالیکه کم و بیش این آوازو شنیده بودم.
باتوجه به اینکه از جنوب کشور ، مردم زیادی به شیراز مهاجرت کردن.میتوان گفت این آواز در شیراز هم طرفدارای خودشو جذب کرده و در مناسبتهای خاص از این آواز زیاد شنیده میشه.
شاد باشید
یا حق

Don_Ramtin
Saturday 9 October 2010, 07:20 PM
مرسی محبوبه جون ! باز خدا رو شکر که هنوز کسانی هستند که به اینجور تاپیک ها هم واکنش نشون میدن و براشون اهمیّت داره .
من دیگه یواش یواش داشتم ناامید می شدم . ظاهراً برایِ اینکه تاپیکی هفته ها و ماه ها رو بورس باشه و داغ بمونه ، باید موضوعاتِ خاصّی داشته باشه ؛ مثلا موضوعاتی مثلِ : " حالا که شاهِ ساز ها رو مشخص کردیم ، بگید به نظرِ شما کدوم ساز ملکه یِ سازهاست ؟! " یا " دوست دارین ساز شما چه رنگی باشه ؟! " یا " شادمهر بهتره یا بتهون ؟! " و ....
بعد میگیم " چرا سطحِ سایت پایین اومده " و از این حرفا . خب وقتی ما نه خودمون مقاله یا مطلب موسیقایی بدرد بخور و تازه ای می نویسیم و نه اگه کسی این کار رو کرد ، نظری میدیم و یا تشویقش می کنیم ، انتظار داریم معجزه ای بشه و سطحِ علمی و موسیقاییِ سایت بالا بره ؟!
وقتی من تاپیکی بوجود میارم که یه کم مفیده و شاید برخی از دوستان رو با موسیقی ای که تا به حال نمیشناخته اند و یا کمتر می شناختند آشنا می کنه و چند نمونه یِ شنیداری هم اینجا میذارم و واکنش مناسبی ، حتّا به اندازه ی وقتی که برایِ نوشتن و آپلود کردنِ موسیقی هایِ آرشیو خودم صرف کردم ، نمی بینم و در مقابل استقبال خوب و همیشگی از تاپیک هایِ کم ارزش و گاه بی ارزش و خاله زنکی رو می بینم ، انتظار دارید بازم در این زمینه فعّالیّتی بکنم و باز هم از وقتِ خودم و زندگی ام برایِ ارتقایِ سطح علمی و هنریِ سایت تلاشی بکنم ؟!
مستمع صاحب سخن را بر سرِ ذوق آورد

به هر حال خوش باشین و پیروز . فعلا ، یا حق !

r_a_m_i_n
Saturday 9 October 2010, 10:15 PM
ایول رامتین خان
منم اصلیتم آبادانیه
منم هم از بخشو و هم فایز چند تا نوار دارم.....اما متاسفانه کاست هستند و نمیتونم آپلودش کنم
بابت این تاپیک سپاسگذارم

Avazekhan
Saturday 9 October 2010, 11:09 PM
واقعا مرسی رامتین و سایر دوستان....
چقدر با این لالایی حس میگیرم.....
تیتراژ سریال جدید مختار نامه هم از همین لالایی هست...

و من به شخصه با این نوا ها خیلی مانوس بودم و هستم و مدت زیادی هم دنبال یادگیری این آواز ها بودم...
و همچنین قصد دارم تعدادی ازین نواها رسما رو جایی با دوستان اجرا کنم..
چون درشیراز ازین نوع نواها در مراسم مذهبی ،عزاداری ها و ... زیاد استفاده میشه که این هم از حسن همجواری استان فارس به بوشهر و نزدیک بودن فرهنگ هاست...
البته توی شهر ما و تا حدودی هم خود بوشهر این نوع آواز به دشتی خوانی معروفه
با اینکه تا جایی که من شنیدم و دنبالش بودم چیزی حدود 70 درصد این آواز ها نزدیک به اواز شوشتری وهمایون خونده میشه

Avazekhan
Saturday 9 October 2010, 11:10 PM
از آقا رامتین و آقا عارف کمال تشکر رو دارم
بسیار زیبا بود و من خودم شخصا در اینباره اطلاعی نداشتم در حالیکه کم و بیش این آوازو شنیده بودم.
باتوجه به اینکه از جنوب کشور ، مردم زیادی به شیراز مهاجرت کردن.میتوان گفت این آواز در شیراز هم طرفدارای خودشو جذب کرده و در مناسبتهای خاص از این آواز شنیده میشه.
شاد باشید
یا حق

بله همونطور که محبوبه خانم گفتن ....

r_a_m_i_n
Sunday 10 October 2010, 01:46 PM
چه جالب ...واقعا نمیدونستم که بجز جنوبی ها.....بقیه هم بخشو و فایز رو میشناسن.......
واقعا تعجب کردم که همه ازشون نوار دارن و میشناسنشون
به دریا میرم نهنگه......به سحرا میرم پلنگه

BaBak_ParSian
Sunday 10 October 2010, 06:19 PM
درود - رامتین جان حالا این حرف من دلیل بر این نیست که من بوشهری هم و بخواهم از شما تعریف و تمجید کنم ولی واقعا با این کارت نشان دادی که شناخت و سطح موسیقی بالایی داری چند وقت پیش در یک جلسه نقد و بررسی بودم و در انجا یکی از شاعران و پزوهشگران موسیقی بود موسیقی رو دارای فلسفه و مفاهیم بسیار زیادی دونست واسه همین بود که من تصمیم گرفتم تمام زندگیم رو بر روی موسیقی بگذارم ولی متاسفانه دانشکده حقوق رفسنجان قبول شدیم و کمی دور شدیم ولی باز کلاسها و تمرینات ساز رو دارو در مورد این نوع موسیقی بوشهری تراک ۷۸ البوم حسین کشتکار رو گوش کن و ببین این نوع موسیقی رو چطور اجرا می کند تایمش هم حدود ۱۲ دقیقه است و ببین چه شروه ای می خونه و رامین شمس چه ویلنی می زنه

Avazekhan
Sunday 10 October 2010, 07:00 PM
در جواب به گفتگوی منطقی آقا رامتین و نسیم سحر باید بگم: واقعا I am an Umberella!

باید بگم از اسپانیایی در حد بوق هم نمیدونم اما واقعا میگم دمتون گرم بابا Ti Amo!

لینک دانلودش رو نمیتونی بزاری بابک جان???

Avazekhan
Sunday 10 October 2010, 08:08 PM
میگم رامتین جان حالا معنی این جملاتو میگی برامون؟
1-سالبه به انتفای موضوع

2-اثباتِ شیء نفیِ ماعدا نمی کنه

با تشکر!!

Don_Ramtin
Sunday 10 October 2010, 08:20 PM
هرچند خیلی بی ارتباط با موضوعِ تاپیکه ، اما چشم .

- سالبه به انتفای موضوع ---> مثلا تو یه پولی گیرت میاد و می خوای بری و یه سازی برای خودت بخری ، حالا وسطِ راه یه دزدی پولت رو از جیبت میزنه ! تو ناچار برمی گردی خونه ، چرا ؟ چون ماجرا " سالبه به انتفایِ موضوع " شده . یعنی دیگه موضوع یا تمِ اصلیِ کار از بین رفته و درنتیجه بقیه یِ کار و ادامه یِ ماجرا منتفیه .

- اثبات شیئ فنی ما عدا نمی کنه ---> مثلا تو داری با دو تا دوستت صحبت می کنی و از یکی تعریف می کنی و خوبی هاش رو میگی . بعد حس می کنی اون یکی دلخور شده و یه جورایی حسودی می کنه ( اَه اَه ، آخه اینم دوسته تو داری ؟! ) . تو بهش میگی " اثبات شیئ نفی ماعدا نمی کنه " ؛ یعنی تعریف و اثباتِ یکی ، دلیلی بر نفی و بدی دیگری نیست .

حلّه ؟!

Avazekhan
Sunday 10 October 2010, 08:35 PM
مرسی رامتین جان... تقریبا...:ad
فقط خود کلمه سالبه رو نمیفهمم همینطور طرز استفادش در محاوره

Don_Ramtin
Sunday 10 October 2010, 08:52 PM
واژه یِ " سالبه " از ریشه یِ " سلب " ست ، که " سلب " یعنی ربوده شده ، کنده شده ، چیزی که به زور بگیرند .
لطفا دیگه سوالاتی چنین رو تو پروفایل ها بپرسیم و موضوع موسیقایی تاپیک رو ادبی نکنیم .

Avazekhan
Sunday 10 October 2010, 09:16 PM
مرسی داش رامتین...
آره خوب اما اینطوری یکی دیگه هم که بعد از مدتی میاد این تاپیکو میبینه همه ی ابهامتش برطرف میشه و 4 تا چیز ادبی هم یاد میگیره!
به هر حال ممنون...خوش باشی!!!

yazdi
Tuesday 12 October 2010, 09:45 AM
شروه خانی که خیلی به من حال داد دم شما گرم. میمونه ادبیات و زبون فارسی و این جور چیزا که به نظرم کاربر نسیم سحر(یار همیشگی) خیلی تو وادی امروز جامعه ی ما نیست .

وقتی آقای حیاتی از شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران بجای واژه "انتخاب "میگه چیس چیس چیس چیس (آخر کاری هم قیافش شکل همون چیس choice شده بود نمیدونم چرا) پس ایراد گرفتن به مردم عادی که تو فکر در آوردن دو قرون برای نون و ماس شبشونند خیلی عقلانی نیست. اصلا مهم نیست که زبون فارسی داره از بین میره من نمیدونم شما چرا حرس میخوری:4:. خیلی جالب بود که دوباره یه نفر پیدا شده میگه فرهنگ و ادبیات و این حرفا ، بابا بیخیال ادبیات و گذشته ی ایران ، ادبیات میخوایم چکار ، بهترین فرهنگ و دایره لغت و واژگان جهان مال ماست هم عربی داره هم انگلیسی و فرانسه و.. یه نمورم فارسی برای اینکه بی انصافی نشه خلاصه در یک کلام میتونیم بگیم فارسی امروز همون حرام زاده ی بین المللیست .خیلی هم خوبه کلی هم داریم حال میکنیم:bg :be:bdمگه غیر از اینه؟.میخام بگم زیاد غصه نخوریم که حالا یه بابایی در اومده گفته "نوستال نمیدونم چیچی" . :al
شما هم بایدکم کم آدت کنی .این مشکل شماست بیخودی گیر نده ما دلمون میخاد بی هویت باشم . وقتی موی سر و کله بچه هامون مدل غربی khashm، وقتی لباس هامون غربی ، وقتی در ساده ترین مسائل هیچی از خودمون نداریم ، خیای جالبه شما این وسط در اومدی میگی فارسی ؟!!!:4fvfcja:

Khashayar
Tuesday 12 October 2010, 01:04 PM
درود
عجب !!!
بعد میگن چرا اشو .....

به موضوع تاپیک برگردید و از کلمات مناسب تری استفاده کنید..
اینجا چاله میدان نیست که!!!
بحث خارج از موضوع تاپیک بعد از پست من پاک می شود.
پاینده باشید

BaBak_ParSian
Tuesday 12 October 2010, 06:03 PM
در جواب به گفتگوی منطقی آقا رامتین و نسیم سحر باید بگم: واقعا I am an Umberella!

باید بگم از اسپانیایی در حد بوق هم نمیدونم اما واقعا میگم دمتون گرم بابا Ti Amo!

لینک دانلودش رو نمیتونی بزاری بابک جان???

درود - راستش اوازخان عزیز کمی ازت دلگیر شده بودم فکر کردم که قهر کردی بعدشم واسه یه ۲ قضیه دلگیر شده بودیم ازت - الان خدا رو شکر که رابطمون باز برقراره - در مورد این اهنگ من که الان رفسنجانم اگه پروردگار بخواهد این هفته خانواده من برای دیدن من به رفسنجان خواهند میگم تا سی دی رو بیارند بعد اپلود می کنم و همینجا قرار می دهم فعلا بدرود