PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست کمک از حرفه ای های سه تار و تار برای در آوردن نت پیش درآمد 4مضراب ابو عطا استاد شعاری

s.zareie
Tuesday 12 October 2010, 08:54 AM
<font face="monospace">سلام دوستان<br /> من هر وقت این آلبوم کاروان صبای استادشعاری رو گوش می کنم خیلی ذوق وشوق میکنم.اخیرا چهار مضراب ابوعطا را زدم اما هزار متاسفانه پیش درامدش نت نشده تو کتابش نیست تا همه تو خماریش بمونن.سعی کردم نتشو بصورت گوشی در بیارم اما یک چیز مسخره ای از کار در آومد. خلاصه دست یاری به سوی حرفه ای ها دراز کردم<br /> ممنون میشم کسی به من کمک کنه تانت پیش درآمد 4مضراب ابو عطا استاد شعاری از آلبوم کاروان صبا را با جزییاتی که تو ردیف نوازی های می نویسنددر بیارم.<br /> به پیش درآمد تو فایل ضمیمه گوش کنید و لذت ببرید.<br /> <br /> با تشکر پیشاپیش<br /> سعید<br /> <br /> </font>

ali-1356
Tuesday 12 October 2010, 09:08 AM
ممنون
واقعا لذت بخش بود،مضراب و پنجت پايدار.

AliB
Wednesday 13 October 2010, 02:42 PM
<font face="monospace">سلام دوستان<br /> من هر وقت این آلبوم کاروان صبای استادشعاری رو گوش می کنم خیلی ذوق وشوق میکنم.اخیرا چهار مضراب ابوعطا را زدم اما هزار متاسفانه پیش درامدش نت نشده تو کتابش نیست تا همه تو خماریش بمونن.سعی کردم نتشو بصورت گوشی در بیارم اما یک چیز مسخره ای از کار در آومد. خلاصه دست یاری به سوی حرفه ای ها دراز کردم<br /> ممنون میشم کسی به من کمک کنه تانت پیش درآمد 4مضراب ابو عطا استاد شعاری از آلبوم کاروان صبا را با جزییاتی که تو ردیف نوازی های می نویسنددر بیارم.<br /> به پیش درآمد تو فایل ضمیمه گوش کنید و لذت ببرید.<br /> <br /> با تشکر پیشاپیش<br /> سعید<br /> <br /> </font>
سعید جان من پیغام خصوصیت رو خوندم . منظور همون مقدمه ی سازی هست ! یا بهتره بگیم درآمد ابوعطا!
به چه صورت باید کمک کنیم؟ بفرمایید من در خدمت ام . اینگونه قسمت هایی که جنبه ی بداهه نوازی داره (البته مبتنی بر اصل ردیف و محتوای رپورتوار موسیقی ایرانیه اما در حین اجرا بطور آزاد اجرا میشه و حس و حال نوازنده در حالت و معنی جملات موثره) باید بطور سینه به سینه و با آموزش طولانی مدت فراگرفته بشه و دلیل اینکه قسمت های آوازی یا بقولی سازی که آقای شعاری در این کاست نواختن نت نشده هم همین هست .
بهترین راه زدنش همون گوش هست . یک نکته ی دیگر رو هم اضافه کنم . بطور کل ، از نظر نت هایی که اجرا شده مطلب خاص و پیچیده ای نیست! اما چرا اینقدر باحاله همین چهار تا نت؟ کل ملودی حول چهار نت یا یک دانگ چرخیده از نت دو تا نت سل پایینتر ! (البته در آغاز اشاره ای هم به نت ر داره)
جواب تزیینات و حالاتیست که در ساز زدن مسعود شعاری در اثر شاگردی و زحمت زیاد در طی سالیان متمادی جا افتاده و اجرای همین چهار نت رو رو بدین شیرینی و ملاحت امکانپذیر کرده!
حالا ما برای زدنش دو راه داریم ! یا اینکه الان سعی کنیم بزنیم که هر کار کنیم اون نمیشه و بی مزه میشه !
یا بیشتر ساز بزنیم و زحمت بکشیم و شاگردی کنیم و بعد بزنیم که باز هم اون نمیشه ولی در جای خودش شیرین و زیبا و جذاب خواهد بود .

ممنون
واقعا لذت بخش بود،مضراب و پنجت پايدار.

دوست خوبم منظورتون پنجه و مضراب مسعود شعاریست دیگه؟ :39:

r_a_m_i_n
Wednesday 13 October 2010, 09:07 PM
همین 20 ثانیس؟ اینو که میشه گوشی درش آورد...من درش آوردم....اگه میخوای نتش کنم بذارم

Avazekhan
Wednesday 13 October 2010, 10:39 PM
رامین جون بنده خدا هم از اول همین نتشو میخواست که....
بابا شما رامین -حرفه ای هستی!
همه که حرفه ای نیستن!

r_a_m_i_n
Thursday 14 October 2010, 01:41 AM
رامین جون بنده خدا هم از اول همین نتشو میخواست که....
بابا شما رامین -حرفه ای هستی!
همه که حرفه ای نیستن!
محمد جان....آخه گفت پیش درآمده....منم تعجب کردم که چه پیش در آمدیه که 20 ثانیس....آخه معمولا پیش درآمد تمپوی پایینی داره و طولانیه...
اما این اصلا درآمد بود
نتش حول نت دو میچرخه....
محمد من بارها گفتم...این آی دی حرفه ای من بخاطر موسیقی نیست..بخاطر 1 چیز دیگس
وگرنه تو موسیقی که سر رشته ای ندارم

s.zareie
Thursday 14 October 2010, 08:44 AM
رامین جان سلام

ممنون میشم بزرگواری کنید اجرا و نتشو برام بفرستید.

علی جان
منم با نظر شما موافقم که به این زیبایی زدن و با این تزئینات فوق العاده زیبا زدن بالاش عمر صرف شده است.

میتونم ازتون خواهش کنم لطف کنید اجراتونو ضبط کنید با اجرای سرعت پایین تر تا منم ببینم نت های من چقدر با اجرای شما فرق میکنه

با احترام سعید

Avazekhan
Thursday 14 October 2010, 10:47 AM
محمد جان....آخه گفت پیش درآمده....منم تعجب کردم که چه پیش در آمدیه که 20 ثانیس....آخه معمولا پیش درآمد تمپوی پایینی داره و طولانیه...
اما این اصلا درآمد بود
نتش حول نت دو میچرخه....

آره منم تعجب کردم...
معلومه....درآمده....حتی از درآمد هم زمانش کمتره!
.....راستی ..شکست نفسی هم ممنوع!

Avazekhan
Thursday 14 October 2010, 10:47 AM
اما این اصلا درآمد بود
نتش حول نت دو میچرخه....

آره منم تعجب کردم...
معلومه....درآمده....حتی از درآمد هم زمانش کمتره!
.....راستی ..شکست نفسی هم ممنوع!:22:

s.zareie
Thursday 14 October 2010, 01:33 PM
دوستان عذرخواهی میکنم منظورم درآمد بود

r_a_m_i_n
Thursday 14 October 2010, 02:23 PM
سعید جان...زدنش رو خیلی زود واست میذارم....اما نتشو یکم بهم وقت بده تا سر فرصت مناسب بنویسمش

AliB
Thursday 14 October 2010, 06:10 PM
سلام دوباره
البته من توضیحات لازم رو بالا دادم و العاقل فی الاشاره!
اما با توجه به ادامه ی بحث ، من بطور امتحانی برای تست میکروفون و حالت ضبط این چند ثانیه از درآمد ابوعظا که دوستمون گذاشتن رو ضبط کردم و هر چند کیفیت میکروفون و صدایی که گرفته افتضاحه اما به مقصود دوستمون کمک میکنه برای همین آپلودش کردم .
من سعی کردم با سرعت کمتر بزنم اما زیاد امکانپذیر نیست چون مفهوم جملات کاملا عوض میشه ! پیشنهاد من برای شما اینه که با استفاده از نرم افزار ساده و معمولی مثل جت آدیو سرعت اجرا رو کم کنید تا تفکیک نت ها رو بفهمید!
البته اجرای دیگری با سرعت خیلی پایین و آموزشی تر ضبط خواهم کرد .
فی الحال این رو داشته باشید (You can see links before reply)

AliB
Thursday 14 October 2010, 11:38 PM
خوب ، من دوباره ضبط کردم . متاسفانه اصلا امکانات مناسبی برای ضبط ندارم.
سعی کردم یکبار آهسته تر بزنم ولی در کل برای حفظ حالت نمیشه آهسته زد! (You can see links before reply)
و این هم با سرعت معمولی و مناسب . البته این کجا و آن کجا! (You can see links before reply)
نتش رو هم رامین جان زحمتش رو بکشه ببینیم چه میکنه!

s.zareie
Sunday 17 October 2010, 07:32 AM
علی جان

خیلی عالی بود.
ممنون از لطفت

r_a_m_i_n
Sunday 17 October 2010, 01:59 PM
همیشه کارهای سخت میفته گردن من.....اوکی ببینم چه میشه کرد

AliB
Sunday 17 October 2010, 08:44 PM
همیشه کارهای سخت میفته گردن من.....اوکی ببینم چه میشه کرد

برای اینکه کارهای سخت رو نندازیم گردن رامین جان من خودم انجامش دادم!
توضیح اینکه در ردیف میرزا عبدالله به شیوه ی نوشتاری استاد طلایی همه ی حالات اجرا خلاصه شده در یک سری فرم های نت نویسی که از جهتی مفید و هست و کار هنرجو رو راحت می کنه ولی از طرف دیگر نوعی اجرای ساده و بدون تزیینات و ویبراسیون های پیچیده رو به شاگرد تحمیل میکنه! در واقع متناسب با خواست و تصور استاد طلایی است در اجرای ردیف که در جایگاه خودش درست و بجاست .
اما وقتی شما بخواهید مثلا بداهه نوازی آوازی یک نوازنده ی موسیقی ایرانی رو نت کنید عملا نشانه کم میارید برای ثبت حالات ! بنابراین اگر من فقط می خواستم از سیستم استاد طلایی پیروی کنم امکان ثبت این تکنوازی نبود پس ناگزیرا تلفیقی از نشنانه گذاری استاد طلایی و سایرین رو بکار بردم! اینجا بجای کندن از همون فرم n استفاده کردم که منظور کندن هست.
You can see links before reply

E_N
Monday 18 October 2010, 08:36 PM
مرسی علی اقا

r_a_m_i_n
Tuesday 19 October 2010, 11:59 AM
اون علامته که << چیه؟ درابه؟ یا تکیه؟ من تاحالا ندیدم.....آخه اینقدر دراب نداره
خط اولش هم فکر کنم به یه ritardando نیاز داشته یاشه...آخه آروم سرعت کم میشه و روی نت آخر مکث میکنه

AliB
Tuesday 19 October 2010, 06:31 PM
اون علامته که << چیه؟ درابه؟ یا تکیه؟ من تاحالا ندیدم.....آخه اینقدر دراب نداره
خط اولش هم فکر کنم به یه ritardando نیاز داشته یاشه...آخه آروم سرعت کم میشه و روی نت آخر مکث میکنه

رامین جان مگر شما ردیف طلایی رو ندیدی؟
در هیچ جا _علاوه بر ردیف طلایی_ و نت نگاری هیا دیگر از این نشانه به عنوان علامتی برای نشان دادن دراب استفاده نشده! این علامت اشاره و یا تکیه است که در نت نگاری استاد طلایی استفاده شده!
چون بحث مربوط به قطعه ای آوازی بود شالوده ی علامات بر مبنای نت نگاری استاد طلایی گذاشته شد و چند جا چیز های دیگری نیاز بود که اضافه کردم!
در ضمن در این چند ثانیه اصلا از دراب استفاده نمیشه بنابراین نه تنها اینقدر بلکه هیچی دراب نداره که شما ظن ات بره سمت دراب :دی
در ضمن من تغییر سرعت کلی در جمله ی اول و دو و سوم احساس نمی کنم! ببین یک سری حالت های دینامیکی تو ردیف نوازی ما هست که باید حسشون کنی و استاد طلایی هم تو کتابش به هیچ وجه چنین حالت هایی رو ذکر نکرده! بیشتر جمله ی مفهومی و ادراکی داره! از نظر تمپو گاهی اوقات دسته نغمه های مشابهی که پشت سر هم تکرار میشن که میتونه یم دسته نغمه ی ثابت و یا بالا رونده و یا پایین رونده با یک ساختار مشابه باشه می تونن بصورت تند شونده باشن و می تونن بصورت کند شونده باشن! معمولا در این فرمی که توضیح دادم تند شونده هستن!
در کل ادعایی بر ارایه ی شیوه ی خاص در نت نویسی این چند ثانیه نبوده و قصدم فقط راهنمایی دوستمون درباره ی ساختار کلی نغمات بوده و مسلما اصل مطلب رو باید با گوش دادن بگیره! و همونطور که در اولین پستم هم توضیح دادم که این مطالب اساسا در دفتر نیاید و بهتره از طرق دیگه آدم بهش برسه!
در ضمن اضافه کنم جمله ی آخر رو که در بالا دسته از نت دو بر روی نت لاکرن فرود میاد رو ننوشتم !

r_a_m_i_n
Wednesday 20 October 2010, 02:41 PM
سپاسگذارم علی خان
نه ردیف آقای طلایی رو نزدم.....
ردیف میرزا عبدااله و موسی خان رو کار کردم.....البته کتاب اقای طلایی رو هم گرفتم اما هنوز وقت نکردم لاشو باز کنم و ببینم
آره قبول دارم که بعضی از حرکات رو نمیشه علامتگذاری کرد و باید حسی درآورد....
چون علامت بیش از حد هم گیج کننده میشه ....
آخه هرکس یه جور تکیه میزنه.....تکیه تو کتاب علیزاده به شکل دایره ی کوچیکه.....تو کتاب ساکت بشکل 8 انگلیسی که بالاش باز باشه هست و حالا هم اینطوری....بیشتر شبیه 2 تا آکسانه :)) آدم فکر میکنه باید خیلی محکم بزنه :-P

AliB
Wednesday 20 October 2010, 05:09 PM
خواهش می کنم
البته منظور از ردیف اقای طلایی هم همون ردیف میرزا عبدالله به نگارش آقای طلایی وگرنه هیچ گونه دخل و تصرفی درش نشده! استاد طلایی کار بزرگی که کردن شیوه ی بسیار بدیعی در نگارش و مرتب کردن جملات انجام دادن که کار رو برای خوندن و اجرای نت بسیار ساده کرده.
در مورد علامات نت نویسی هم قبلا بحث هایی خودم من کردم تو سایت که وحدت رویه برای این علامات نیست متاسفانه و این مساله ایجاد سردرگمی میکنه! ولی چاره ای نیست ! تا تصویب قطعی نشانه های نت نویسی موسیقی ایران باید با همین شرایط ساخت.

r_a_m_i_n
Thursday 21 October 2010, 02:01 PM
چرا دیگه کمی دخل و تصرف شده......خیلی کمتر شده و خلاصه تر.......ردیف آقای طلایی خیلی نسبت به ژان دورینگ خلاصه تره......و 1000 برابر نسبت به موسی خان خلاصه تره

AliB
Thursday 21 October 2010, 08:40 PM
چرا دیگه کمی دخل و تصرف شده......خیلی کمتر شده و خلاصه تر.......ردیف آقای طلایی خیلی نسبت به ژان دورینگ خلاصه تره......و 1000 برابر نسبت به موسی خان خلاصه تره

البته در مقایسه ی نعل به نعل با ردیف ژان دورینگ دقیق نمی تونم نظر بدم در کل اونچه در خاطرم هست اینه که ردیف ژان دورینگ هم از نظر تعداد گوشه ها برابری میکنه با ردیف استاد طلایی و منظور از اینکه دخل و تصرف نکرده این هست که محتوای گوشه ها مشابه تقریبا!
اما در مورد ردیف موسی خان معروفی باید بگم ردیف موسی معروفی ردیف میرزا عبدالله نیست و علت اینکه تعداد گوشه ها درش زیاده این هست که روایات مختلف درش وارد شده و مثلا چند روایت برای یک گوشه نقل شده و یا گوشه هایی که کسان دیگر هم نواختند و نقل کردند هم بهش اضافه شده!
ردیف خالص میرزا عبدالله همینی هست که اقای طلایی بیرون داده! و مثلا ردیف آقا حسینقلی رو هم اگر دیده باشی بسیار کم هجم و مختصره!
در کل مبنای اصلی ردیف های ما و شالودش بر مبنای اونچیز هاییست که خاندان فراهانی و شاگردانشون منتقل کردن .