PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تو ایران مردم بیشتر چه نوع موسیقی گوش میدن

Dj_MAN
Wednesday 20 October 2010, 01:41 PM
سلام ... فکر میکنم این یه موضوع مهم باشه . چون اکثر اونایی که موسیقی کار میکنن می خوان پیشرفت کنن . واین لازمش اینه که موسیقی یه فرد شنیده بشه . پس مهم اینه که نوع موسیقی اون فرد شنونده و علاقمند داشته باشه .. در حال حاضر در ایران چه نوع موسیقی بیشتر طرفدار داره ؟ مخصوصا جوونها که بیشتر متمایل به نوگرایی در همه عرصه ها هستند بیشتر چی گوش میدن ؟
فکر کنم نتیجه ای که از این تاپیک گرفته بشه میتونه به خط سیر هنری خیلی از ماها کمک کنه ....
ممنون

:violinplay3: :21ox66r: :redguitar: :9powok: :guitarplay7::guitarplay5::dw26i1::guitarplay4::La ie_28:

Bide_Majnoon
Wednesday 20 October 2010, 03:42 PM
فکر کنم تو ایران اکثریت مردم پاپ گوش میدن و عده ای هم از نثل های قدیم سنتی ایرانی دوست دارند ولی این که مردم چی گوش میدن و یا چه سبکی رو دوست دارند خیلی مهم نیست مهم اینه که بدونی خودت چی دوست داری و همنون سبکی رو که بهش علاقه داری دنبال کنی.

Dj_MAN
Wednesday 20 October 2010, 04:25 PM
فکر کنم تو ایران اکثریت مردم پاپ گوش میدن و عده ای هم از نثل های قدیم سنتی ایرانی دوست دارند ولی این که مردم چی گوش میدن و یا چه سبکی رو دوست دارند خیلی مهم نیست مهم اینه که بدونی خودت چی دوست داری و همنون سبکی رو که بهش علاقه داری دنبال کنی.

ممنون . ولی خب بحث اینه که اهنگسازی توی این دوره مثل قدیم دیگه خیلی دست و پا گیر نیست . چون نرم افزارهایی مثل FL و کیوبیس و سونار تقریبا همه اون چیزی که یه آهنگساز از هر سبکی لازم داره رو در خودش داره .. که اگه به این موضوع وی اس تی های فوق العاده موجود رو هم اضافه کنیم - و در ضمن ابزارهای Home recording که براحتی توی منزل کار قابل قبول ارائه میدن - میشه گفت که اهنگسازی توی هر سبکی برای کسی که حداقل اطلاعات اساسی رو داره امکان پذیره ...
حالا اگه توجه کرده باشین اهنگسازا و خواننده هایی که سالهای اخیر درخشیدن مثل شادمهر - رضا صادقی - سروش لشکری ( هیچکس ) - محسن چاووشی - محسن یگانه - بنیامین بهادری و و و ... که اسامی همشون یادم نیست یکی از دلائل موفقیتشون این بوده که توی یک برهه خاص از زمان دقیقا همون موسیقی که مردم نیاز داشتن رو ارائه دادند .
بحث من اینه که فکر میکنید توی اوضاع احوال الان مردم ایران چه نوع موسیقی نویی میتونه مخاطب بیشتری داشته باشه ؟؟؟؟؟؟ یعنی فکر میکنید جای چه نوع موسیقی توی جامعه ما خالیه ؟؟؟؟

Acoustic
Wednesday 20 October 2010, 04:57 PM
دوست عزیز به قول سیروان این هنر نیست که ما بیایم سلیقه مردم رو تشخیص بدیم و طبق سلیقه ی مردم کار کنیم . مهم اینه که برای مردم سلیقه ایجاد کنیم .

joojefarary
Wednesday 20 October 2010, 06:15 PM
خوب چيزي كه مشخص اكثر مردم يا موسيقي پاپ گوش ميدن يا رپ علت چيست ؟ ولي جوانان از هم سبكي خوششون مياد تعدادي ميبيني علاقه به ترنس دارند تعدادي به متال ولي اكثرا سنتي گوش نميدن كه همين باعث شد صداي سنتي نوازان و كساني كه دنبال كار قوي هستن در بياد كه چرا بايد اينگونه باشد و موسيقي اينقد ساده بيان شود . خوب علت اينكه هم پاپ يا رپ امروزي گوش ميدن به خاطره سادگش چون براشون قابل مفهومتر . به نظر من نبايد بگيم مردم بايد براساس سليقه ما گوش بدن بلكه بگيم كدوم موسيقي براي مردم قابل فهم تر است . عده اي هم براي كساني كه ميخواهند به موسيقي بي انديشن اثار قويتري توليد كنند .

hossein-18
Wednesday 20 October 2010, 08:44 PM
سلام.به نظر من ببین خودت چه سبکی دوست داری.

aliz46
Wednesday 20 October 2010, 10:14 PM
به نظر من احتمالا اینکه باید سلیقه رو ایجاد کنیم تا حدی مشکل داره و منطقی نیست . شاید در یک مفهوم گسترده تر بتونیم بگیم باید فرهنگ سازی کنیم ولی تاریخ و نگاهی به گذشته همین کشور خودمون هم نشون میده یک سبک خاص تو خون یک ملت است با گوش اونها جوره و هر سبک دیگه ای هم که بیاد و مورد قبول واقع بشه باز هم اون یکی اصلی محسوب میشه .

ولی اینکه چی گوش میکنند به سن و سال و حال و هوا بستگی داره . من و شما هم یک موقع ارام و یک موقع تند گوش میکنیم . من هیچوقت از رپ خوشم نیومده ولی بعضی از آهنگهای متال رو میپسندم و با ترانس نمیتونم ارتباط برقرار کنم . حالا اگر 100 سال هم واسه من بگید رپ خوبه و عالیه و حرف واسه گفتن داره .... خوب من خوشم نمیاد و با گوش من جور نیست .

sahandmsh
Wednesday 20 October 2010, 10:19 PM
سلام منم گفتم یه اظهار نظری کرده باشم
متاسفانه جوننا افتادن دنبال موسیقی که حداقل من واسه حالت عادی مبتذل می دونم ( فقط مخصوص جشن هستن - البته فقط بعضی هاشون این لیاقت رو دارند )
تا وقتی آلبوم بسیاری از حرفه ی ها پشت ارشاده و افراد بی هنری مثل فلان و فلان و فلان مجوز می گیرن...یعنی اوضاع خرابه...
تا حالا مطمئناً خیلی هاتون زدین کانال ایران موزیک و دیدین که چه چیز هایی پخش میشه؟؟!!!
متاسفانه موسیقی به اصطلاح 6 و 8 مد شده... و هرکسی ( ببخشید اینجور میگم ) واسه اینکه واسه دختر و فامیل و رفیق پز بده روونه ی این موسیقی میشه...
نمی دونم چی بگم ، اما کاشکی می شد راه حلی پیدا کرد...

aliz46
Wednesday 20 October 2010, 10:20 PM
اصل قضیه رو یادم رفت جواب بدم .

به نظر من اهنگهای تو گامهای بلوز خیلی کمه و از جاز هم چیزی یادم نمیاد . تا اینجا که من برخورد داشتم اهنگهایی که وسطشون از ملودی های گیتار الکتریک یا در اورتورشون از تک نوازیهای ترومپت یا ساکس استفاده میشه زود گل میکنه و البته با شرایط حاشیه ای ............... دیگه !!

r20
Wednesday 20 October 2010, 10:27 PM
الان همه جوونا رپ و راک و HH و این مزخرفات رو گوش میکنن که هیچ درون مایه ای نداره. متاسفانه امروزه جامع موسیقی ایران داره به مسیر بدی کشیده میشه. الان به یکی بگی که من موسیقی مثلا سنتی گوش میکنم و علاقه دارم و حتی یه ساز ایرانی هم میزنم اول تعجب میکنن و بعد مسخره ه ه ه ه....... اما ما باید راه اون کسایی که موسیقی ایرانی رو تا این جا اومدن رو ادامه بدیم و از تمدن و حقوق خودمون دفاع کنیم. از نظر ن موسیقی هر جامعه ای متعلق به خودشه و نباید در کشور های دیگر ترویج بشه البته منظورم ترویج نادرست و غلطه. بنابراین ما باید سعی کنیم نه تنها موسیقی اصیل خودمون رو در جامعه خودمون ترویج کنیم بلکه این مسیر رو در اختیار دیگر اشخاص نیز قرار بدیم تا به روش صحیح از اون استفاده بشه.

هر چیزی هم جای خودش.....

sahandmsh
Wednesday 20 October 2010, 10:54 PM
الان همه جوونا رپ و راک و HH و این مزخرفات رو گوش میکنن که هیچ درون مایه ای نداره. متاسفانه امروزه جامع موسیقی ایران داره به مسیر بدی کشیده میشه. الان به یکی بگی که من موسیقی مثلا سنتی گوش میکنم و علاقه دارم و حتی یه ساز ایرانی هم میزنم اول تعجب میکنن و بعد مسخره ه ه ه ه....... اما ما باید راه اون کسایی که موسیقی ایرانی رو تا این جا اومدن رو ادامه بدیم و از تمدن و حقوق خودمون دفاع کنیم. از نظر ن موسیقی هر جامعه ای متعلق به خودشه و نباید در کشور های دیگر ترویج بشه البته منظورم ترویج نادرست و غلطه. بنابراین ما باید سعی کنیم نه تنها موسیقی اصیل خودمون رو در جامعه خودمون ترویج کنیم بلکه این مسیر رو در اختیار دیگر اشخاص نیز قرار بدیم تا به روش صحیح از اون استفاده بشه.

هر چیزی هم جای خودش.....

جان؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!:23:
دوست عزیز همه ی سبک های موسیقی قابل تقدیره... هم رپ هم راک هم پاپ و هم سنتی
من خودم سازم گیتار الکتریکه اما خیلی از موسیقی های دیگه هم گوش می دم... حتی سنتی
و هیچ وقت هیچ موسیقی رو تخریب نمی کنم ... البته اسم چیزی رو می ذارم موسیقی که برای ترانه یا خود موسیقی خیلی کار شده باشه.... نه ترانه های بی محتوا یا موسیقی های ساده...
لطفاً به هیچ سبک موسیقی توهین نکنید...
چون با این کار به خیلی از افراد و هنرمندان توهین کردید...:am

Mohi_Liebert
Thursday 21 October 2010, 08:25 AM
به نظر من الان چیزی که مردم گوش میکنند موسیقی نیست!!!!!
علت مطرح شدن گروهی از هنرمندان نوآوری بوده به اضافه اینکه واقعا روی آهنگاشون کار می کردن!!!
قدیما زودترین حالت هر 2 سال یه آلبوم بود ولی الان هرروز 1 آهنگ میدن بیرون!!!!
به نظر منم اگر کسی می خواد مردم آهنگهاشو گوش کنه باید گوش مردم رو با آهنگهای حرفه ای و اصل و نسب دار آشنا کنه و موسیقی واقعی رو توسعه بده!!! یا به اصطلاح برای مردم سلیقه مثبت ایجاد کنه!!!

eternal_loyal
Thursday 21 October 2010, 09:28 AM
به نظر من مشکلی که سینمای ما تو فیلم داره (نبود فیلمنامه درست و درمون) در موسیقی امروز هم عدم بهره گیری از شعر با مضمون مناسب . این مسئله ایه که اساتیدی بزرگی چون شجریان خیلی بهش حساسن و هر شعر مزخرفی رو برای آثارشون انتخاب نکردن و این دلیل اصلی موفقیتشونه .
I Hate Rap

Dj_MAN
Thursday 21 October 2010, 11:33 AM
ممنون از همه دوستان که نظرات سازنده شون رو گفتن . ولی حالا همون سوال هنوزم هست ... اینکه
فکر میکنید در حال حاضر گوش اکثر مردم تشنه چه نوع موسیقیه : موسیقی اعتراض - که سبکهاش معلومه چی اند - موسیقی رومانتیک سنتی - موسیقی شاد - بندری ... رپ تند ... ترنس ... تکنو ... - موسیقی New age - مثل کارهای ونجلیس - ( که خیلی خاص هست و هر کسی روش برداشت خودش رو داره ) ... یا نه اصلا موسیقی با حالت بیخیالی ( مثلا البوم اکسیژن ژان میشل ژار ) ؟؟؟؟
در ضمن من بیشتر منظورم نوعی از موسیقیه که الان در جامعه شنیداری ایران حضور نداشته باشه ...
ممنون از کمکتون
:19:

joojefarary
Thursday 21 October 2010, 10:13 PM
خوب اينكه گوش مردم تشنه چه موسيقي باز هم بر ميگرده به نظر و علاقه و سن مردم ولي من يك مشكل اساسي در بين حرف هم ميبينم اونم اينكه يك حالت اجبار وجود دارد يعني هر كسي هر نوع موسيقي كه دوست داره رو ميخواد يك جور به اجبار به مردم بگه كه بايد گوش كنند . بحثها داره از بحث اصلي خارج ميشه اگه بخواييم بحث كنيم كه اين سبك خوب اون بد كه ميشه مثل خيليها بحثهاي ناتموم توي اين سايت . ولي در كل ما نميتوانيم مجبور كنيم كه مثلا فقط كتاب فيزيك بخوانيد بلكه بايد انواع كتاب روبه وجود اورد هر كس براسس علاقه خودش كتاب رو كه دوست دارد بخواند يك نفر كتاب فيزيك هاليدي ميخواند يك نفر كتاب حسن كرد شبستري يك نفرم حسني به جنگل نميرفت . يك نفرم شهريار و ... همه در كنار هم نه از بين بردن يك كتاب براي رو نمايي كتاب ديگر . بخواييم شيمي را رونق بدهيم كتاب فيزيك از بين ببريم . آيا اين كار درست است ؟

avm
Thursday 21 October 2010, 10:23 PM
به نظر من موزیک هرچی خال تر و داغون تر باشه مردم بیشتر دوست دارن، شعور اکثر مردم ما در حد 100 متر زیر زمینه

ارسلان

Sensation
Thursday 21 October 2010, 11:53 PM
در حقيقت در ايران مردم چيزي به نام موزيك گوش نميدن !
بلكه يه سري قطعات ناموزون با اصوات فالش و صداهاي كاملا غير استاندارد رو گوش ميدن.

Majid.Magic
Friday 22 October 2010, 07:29 AM
من خودم وقتی دوم دبیرستان بودم برای درس آمار یه نظرسنجی درباره موسیقی بین همکلاسیام انجام دادم البته سوالام استاندارد نبود اما آمار نشون داد توی کلاس حدود سی نفری فقط یه نفر به موسیقی سنتی گوش میده بقیه شون رپ پاپ راک رو گوش میدادن اما به نظر من فرهنگ موسیقی بین خیلی از مردم کمه یعنی این که هدف خاصی یاهدف جالبی برای گوش کردن آهنگ رو ندارن وخیلی وقتها میبینیم که طرف کلی سیستم روی ماشینش بسته که صدا بیشتر بیرون میره و موسیقی رو برای مردم گوش میده . . . بگذریم البته اینجور چیزا سلیقه ایه اما بد نیست ماهیت هر سبک موسیقی رو مردم بدونن مثلا رپ برای موسیقی اعتراضی و. . . مخصوصا ماهیت آهنگای راک و متال که اینا برمیگرده به فرهنگسازی که باید کارهایی انجام بشه که ماها نمیتونیم و ناگفته نماند که الان موسیقی از قراردادهای مرزی خارج شده یعنی این که میبینیم توی یه آهنگ پاپ مثلا مجارستانی یه تم هایی از موسیقی آفریقایی هم هست والان در قرنی هستیم که مردم جهان در همه موارد دنبال کارای جدید هستن حتی ما . درباره ی موسیقی ایران هم نظرمو بگم که توی ایران فکر میکنم روزی چند گیگ آهنگ تولید میشه که دارای انقضای مشخصی اند دلیلش هم اینه که مضمون های آهنگها چه از لحاظ موسیقی و کلیپ ساختن و مخصوصا شعرگونه اش دیگه تکراری شده و همه دارن رشد عمودی میکنن اینرو هم بگم که یه اثر هنری ماندگار دارای سه ویژگی شاخص هست 1 جنبه ی تکنیکی (برای ساخت آهنگ .قطعه ادبی و.....) 2 خیال انگیزی و پیام اخلاقی – هنری 3 نوآوری و جدید بودن اون اثر. وقتی به اکثر آثار موسیقی توی ایران با این سه مقوله نگاه کنی چیزی نمیبینی جز ایده های پیش پا افتاده پشت اون اثر البته دلایل زیادی هست برای پس رفت موسیقی ایران اما به نظر من مهماش اینان میبخشید که طولانی شد اما اینم بگم که این تازه یه کمی از دردهای موسیقی ما بود

Dj_MAN
Friday 22 October 2010, 07:55 AM
من با حرفهای شما موافقم ... اون صحبت sensation رو هم با وجود دید بسیار ناامیدانه شون نسبت به این اوضاع در هم و برهم موسیقی ایران قبول دارم .. دوستمون Majid.Magic هم بگم که اطلاعات خیلی خیلی بدرد بخوری ارائه دادند ..... ممنونم
منتها با عرض پوزش شما همه دارین وضعیت فعلی موسیقی ایران رو توضیح میدین . که هممون میدونیم خیلی رقت بار و تهی از پارامتر های ارزش دهنده هستند . حالا توی این وضعیت و با توجه به وضع روحی و احساسی الان مردم ایران فکر می کنید کدوم سبک و فرم موسیقی اگه وارد قضیه بشه میتونه دگرگونی ایجاد کنه .
چون بقول استاد شجریان عزیز هنرمند باید از مردمش جدا نباشه و درهر حالتی خودش رو برآمده از مردم بدونه و توی هر دوره ای همراه با مردمش باشه ... پس باید نوعی از موسیقی بیشتر حاکم بشه که بیشتر نشان دهنده حال و احوال مردم باشه و در ضمن مردم به اون توجه بیشتری نشون بدن .
ممنون

Majid.Magic
Friday 22 October 2010, 10:29 AM
ممنونم که ازمن تشکر کردی آقای RTMEH آخه این حرفهایی بود که تو گلوم گیر کرده بود توی کتاب دین وزندگی پیش دانشگاهی مطلبی درمورد سبکهای راک وهوی متال نوشته که واقعا ازخوندنش از دست نویسندش ناراحت شدم چون برداشت اون نویسنده از این سبکها صرفا لباسهای ناجور و فساد اخلاقی و. . . . . . . بود و از ماهیت این سبکها واین که چی میخان بگن و فلسفه ی به وجود اومدنشون رو نمیدونست چیه هدف گفتن موارد بالا اینه که یه سری از دردای موسیقی ما کمبود اطلاعات کافی ودرست در حوضه هنره البته نمیخام به کتاب دین زندگی توهین کنم چون خیلی چیزهای مفید و بدردبخوری هم داره که مسیر زندگی منو تغییر داد
واین که گفتی چه نوع موسیقی مناسب حال جامعه هست باید بگم که بری کتابخونه ای جایی کتاب "تاریخ موسیقی جهان نوشته روح انگیز راهگانی" رو بگیری مطالب جالب و بدرد بخوری درمورد همین جور چیزا توی فصل 15 نوشته ست بهت کمک میکنه که میگه (البته با دستکاری من) "هنر یک دوره نماینده نیازها و انعکاسات فکری ونوع محیط زندگی مردم اون دوره ست طوری که زندگی ماشینی و سرعت در پیشرفت تکنولوژی ونظام سرمایه داری روی آثار هنری که اول در ادبیات وآخر در موسیقی صدای قرن حاضر رو منتشر میکنه (مثلا در سالهای اخیر در ایران توی شعرها به معشوقشون فحش میدن و نفرین میکنن یا از یه خیانت صحبت میکنن دلیلشم آمار بالای طلاقه و یک سری روابط نامشروع و...) و بعضی دگرگونی های قرن هنر رو تحت تاثیر قرار میدن و از اصول گذشته روگردان شدن . معیار زیبایی تغییر کرده (به نظر من دلیل گرایش نداشتن اکثر مردم به موسیقی سنتی اینه و که آهنگهارو با معیار زیبایی شناختی جامعه نمیسازن) طوری که هنرمند در بیان کردن ایده هاش و توصیف شخصیتهاش به خصوصیات درونی و روانی و گاهی ویژگی ظاهری و گاهی اجتماعی و گروهی و......(که همون جنبه خیال انگیزی و پیام اخلاقی – هنریه) گاهی از ترکیب فرمول تبعیت کرده گاهی به زیبایی ظاهری همینطور بی فرمول و با آزادی و بی قید و بند , هنرمند مدرن گاهی به جای بکار بردن فواصل مطبوع از نامطبوع و خشن ایده هاشو ارایه میده (مکتبهایی مانند مکتب موسیقی تجربی و امثال اون
)(جنبه تکنیکی) هنرمند این دوره بدنبال ابتکار و افکار جدیده و از قرارداد های قدیمی سرپیچی میکنه و قراردادهارو محدودیت و مانع رشد و تکامل هنر میشه امامعتقده که برای خلق اثر جدید باید همه اصول و قراردادهارو با دقت مطالعه کرد (جنبه نوآوری و جدید بودن) البته بعضیها زیاد تحت تاثیر جامعشون نبودن کسانی جلوتر ازجامعه وکسانی عقبتر می اندیشن"
البته این نوشته ها رو تا تونستم خلاصه کردم وخودمم یه سری چیزهارو اضافه کردم وتوصیه میکنم برید این کتابو بخونید
برای این که بدونی چه سبکی خوبه باید خودت با جامعت رو سبک سنگین کنی ببینی از نظر تو بازم تاکید میکنم از نظر تو چه سبکی خوبه برای موفقیت اثرت چون به اندازه ی انسانهای روی زمین ایده هنری و احساسات مختلف داریم و هر کسی یه راه وروش وسبکی داره مثلا دیدی یکی با ساختن یک آهنگ در سبک کلاسیک کلی موفقیت کسب میکنه یا در سبک بلوز یا رپ اما به نظر من اون پارامتر های ارزش دهنده که گفتی با اون سه مقوله ای که گفتم و توجه به مواردی که در بالا گفته شد همراه با خلاقیت سنجشی و حساب شده میتونه تورو صاحب سبک کنه ویا در همون سبک الکترونیک پاپ که میلیونها نفر کار میکنن هم تو رو موفق کنه البته نمیخام تعیین تکلیف کنم این نظر شخصیمه و از این که طولانی شد بازم معذرت میخام

amir1055
Saturday 23 October 2010, 06:48 AM
مسلما پاپ و هرچه سطح پایین تر و بقول دستمون avm داغون تر مردم ما بیشتر بهش توجه میکنند و گوش میدن.
و چیزی که همیشه باعث تعجب بنده شده اینه که مردم ما فرق بین شاعر، آهنگساز، خواننده و نوازنده رو نمیدونن.

Dj_MAN
Saturday 23 October 2010, 06:12 PM
ممنونم که ازمن تشکر کردی آقای RTMEH آخه این حرفهایی بود که تو گلوم گیر کرده بود توی کتاب دین وزندگی پیش دانشگاهی ..............
ممنونم استاد ...... نوشته بسیار ارزشمندی بود . استفاده کردم ... تا حدودی هم مسئله داره برام روشن میشه ....... من دارم فکر میکنم توی جامعه بی احساس و تقریبا وحشی امروزی که فرهنگ های سنتی به رغم تلاش خیلی ها داره رنگ می بازه موسیقی الکترونیک با اواهای هم خیال انگیز و هم بی احساسش - عجیبه نه ؟.. ولی این جمله از ژان میشل ژار هست - میتونه به ورطه شنیداری مردم راه پیدا کنه ...
چیزی که حدود بیست سال پیش توی جامعه اروپایی آمریکایی رواج یافت و هنوزم یکی از سبکهای پر طرفداره

MA_Happy
Saturday 23 October 2010, 07:01 PM
دوستان من یک نظری دامر البته اگر شما قبول کنید،به نظرم من یا هر کس دیگه بخواهد یک کاری انجام بده باید اول کار خودش قوی باشه،مثلا اگر من میخواهم پاپ کار کنم بجای پاپ هایی که الآن بابا شده یک پاپ قوی با رعایت تمام قوانین های این سبک و المان هایش انجام بدهم، البته نه در این سبک بلکه در هر سبکی از کلاسیک و سنتی تا هوی متال،به نظرم اکر کار من قوی باشه،درسته شاید بعضی موقع ها همون موقع اون آهنگ بین مردم معروف نشه ولی حتما چند سال دیگر که سواد موسیقیای ایران بهتر بشه(انشاالله) مردم به گنج نهفته در کار من پی میبرند و اون کار به بالا می آید.بعد یک چیزی هم که بین حرف های دوستان و حتی خودم من متوجه شدم این است که ما فکر میکنیم این کار های ضعیف همه ساخته دیگران هستند ولی باید قبول کنیم ما هم در ساختن این جو و این کار ها تاثیر گذار هستیم.

Solo
Saturday 23 October 2010, 08:14 PM
موسيقي ايران كاملا روي جو قرار داره .
هرچيزي رو بليغ كني قبول ميكنند و اين بخاطر سواد پايين مردم ما در رابطه با موسيقي هست .
توي دوره آموزشي كه در ساختمان 1404 طلاب قم داشتم خيلي چيزها دستگيرم شد .
نه ميدونستند سبك چيه ! نه ميدونستند موسيقي چيه ! فقط چيزهايي كه شنيده بودند از هم !

براي مثال من پرسيدم موسيقي ترنس چي هست ؟
جواب : موسيقي مبتذل غربي !

ازش خواستم بگه چرا مبتذل ميدونه .
جواب : براي اينكه همه ميگن .

يه نمونه از سبك ترنس جلسه بعد بردم و قبل از گوش دادن در مورد اين سبك توضيح دادم . بعد از جلسه موزيك رو گذاشتم براي شنود .
جلسه بعد در مورد هوي متال صحبت كردم .
جالب اين بود كه تمام سعيشون رو ميكردند تا جواب قانع كننده بدن كه ديگه اين سبك مبتذل هست ولي وقتي صحبت از موسيقي ميشه پاي تاريخ موسيقي و تئوري موسيقي و تاثير گذاري و... وسط مياد . نميشه هيچ سبكيرو مبتذل دونست بجز سبكي كه هيچ جنبهي علمي نداره و فقط تاثير گذاريش قر دادن بي مورد هست !!! يعني همين چيزي كه مردم ايران باهاش به قول خودشون حال ميكنن .
من قبول دارم موسيقي شاد ايراني بايد وجود داشته باشه و براي خودش جايگاهي داره ولي در زمان و مكان مناسب !
شما فكر ميكنيد واقعا مردم ما اين سبك كه به 6-8 معروف شده رو ميپسندند ؟
چند نفر از شما كه نظر دادين اين سبك رو در درجه اول علاقه خودتون نسبت به موزيك ميدونيد ؟

هدايت موسيقي ايران دست كيه ؟

وقتي از 6-8 بگذريم تازه ميرسيم به پاپ مثلا !
خدا پدر auto tune رو بيامرزه نصف مردم ايران رو خواننده پاپ كرد !
جالب اينجاست كه جديدا متال باز ها هم auto tune باز شدن توي ايران !

مشكل يكي دوتا نيست .
با تاپيك زدن و نظر سنجي درست نميشه . بايد حركت كرد .
تا حالا 10 بار خواستم كه جو عوض بشه !
بابا شما كه نت آهنگي هستيد چرا نيخوايد با هم باشيد ؟
رفتم كلي بدو بدو كردم . دلم خوش بود با 5-6 تا از نت آهنگي ها و چند تاي ديگه از خارج اين محيط دست به دست هم ميديم حد اقل براي خودمون همه چيز رو عوض ميكنيم .
گفتم ميشيم 10 نفر آدم كه موسيقي خوب گوش ميدن 6 ماه بعد ميشيم 100 نفر 1 سال بعد ميشيم 1000 نفر تا 10 سال آينده ميشه گفت همه چيز عوض ميشه !
نخواستيد چون هز كس فقط به فكر خودش هست .
بابا سنتي بازها infected mushroom با سبك psy trance چارگاه سنتي نشون دنيا ميده ! كجاي كاريد ؟
بعد از جلسات آموزشي همه مونده بودن چه سبكي انتخاب كنن چون هر سبك واسه خودش تاريخ - مفهوم - قواعد و علم داشت .

شما سر چه سبكي بحث ميكنيد ؟
موسيقي ايران داره از مرگ فرار ميكنه نه فقط ماها همهي ايراني ها به كوچه بن بست هدايتش ميكيم .
ما نياز داريم موسيقي خوب داشته باشيم نه سبك خوب !

موسيقي يه علم هست بايد تمام جوانب رو شناخت اول تمام سبكهارو بشناسيد . درياي موسيقي رو ببينيد بعد به قايق ساختن فكر كنيد .
چه ايرادي داره كنار هم موسيقي خوب گوش بديم و اون رو استادانه براي هم نقد كنيم ؟
حتما كه نبايد پول توش در بياد !
بين 70 -80 ميليون جمعيت 1000 نفر باشيم كه موسيقي رو ميشناسيم و جامعه خاص خودمون رو تشكيل بديم .
مگه انقاب موسيقي توي اروپا چطور اتفاق افتاد ؟

joojefarary
Saturday 23 October 2010, 09:05 PM
من خودم مشكلات زيادي ديدم كه حتي بين موسيقيدان ما در اين سايتم هست ولي مشكلات خوب مشخصا بر ميگرد به سواد كشور سطح سواد و فرهنگ كشور پايين و هيچ كاريشم نميشه كرد چون اين مشكل فقط توي موسيقي نيست و در همه زمينها اين مشكل وجود داره . درس كه امروز ميخونيم از نظر سطحي خيلي اسونتر از سالها پيش هست و اصلا قابل مقايسه نيست با قبل . موسيقي ما هم همينطور شده ولي خوب سطح سواد و فرهنگ بذاريم كنار پيشرفت علم نرم افزارها و برنامها باعث شده تا با يك كامپيوتر هر كسي تا حدودي با موسيقي آشنايي داره بتونه ملودي بساز پس نميتونيم بيام مخالفت كنيم با اين نرم افزارها و بگيم بدرد نميخورند . از يك طرف دوستان خود شما هم مقصريد شما حرف از موسيقي قوي ميزنيد گوش كنيد ولي كو ؟ من به هر كسي توي اين سايت گفتم موسيقي قوي بگين گوش كنم ميان ميگن باخ . بتوون . ياني . سنتي . خوب اين مشكلي كه وجود داره . من وقتي ميگم يك كار قويتر نشون بدين يعني مثلا يك كار قويتر در حد شعرهاي ياس و آهنگاش ؟ يك كاري كه مشكلات ياس نشون بده نه اينكه كلا سبك نوع موسيقي احساس عوض كنيم . مثلا بياد يك آهنگ مثل اگه عشق مني علي اصحابي نشونم بدين كه مشكلاتي كه علي اصحابي داره اون نداشته باشه . آيا وجود دارد ؟ ساسي مسخره ميخونه خوب بيان يك 6.8 رپ قوي بهم بدين . نه اينكه بيان كلا صورت مسئله پاك كنيد بگين برو كلاسيك گوش كن يا سنتي .
مثلا كار قوي ميتونيم شادمهر بگيم كه سطح شعريش اونجوري كه يك جوون دوست داره خيليهام گوش ميدن اهنگاشو ولي چند تا مثل اين داريم ؟ بنده تا كي بشينم مثلا فقط يك البوم گوش كنم ؟ مثلا يك سال بشينم فقط آهنگ اغوش گوش كنم ميشه ؟ بنده خودم تنوع بيشتر دوست دارم آيا اينجوري كه شما ميگيد پاسخ گو هستين ؟

ولي بحث اصل تاپيك اصلا ربطي به اين موضاعات نداره . دوستان بحث خارجش نكنند اگه پيشنهاد نيست دليل نداره به هم ديگه بي حرمت كنيم خود من كسيم كه انواع اين اهنگ رو گوش ميدم هر چي دستم بياد گوش ميكنم . اين علاقه من چون اون احساسي كه ميخوام ازشون ميگيرم .

ولي در مورد بحث اصل تاپيك به نظر من مردم بيشتر دوست دارند از دلشون گفته بشه از مشكلاتشون گفته بشه . از جمله در مورد عشق و مشكلات اقتصادي و فرهنگي . اشعار به گونه اي باشه كه راحتر قابل فهم باشه مثل شعر نو نه اينكه از اشعار سنگين استفاده شده باشه . مثلا شعرهاي سعدي و حافظ . شعرهاي زيبا هستن ولي مردم دوست دارند حرف دلشون ساده بيان بشه . حرف اصلي دلشون بزنند . وقتي بخوان اين شعرها رو گوش بدن اينقد كتابهاي اشعار بزرگ ايران هستن كه ميتونند برند اونارو بخونند صد برابر بهتر از اينا است . وقتي به موسيقي گوش ميديم دنبال اين هستيم ارامش بگيريم حال مثلا من نوعي وقتي اشعار اين موسيقي مثلا بوستان سعدي باشه حوب اون ارامش نميگيرم چون بايد اول متوجه شعر بشم منظور چيست . خيلي از دوستان هستن كه ميگن آهنگ بايد به فكر فرو ببرتت خوب نظرشون متين اون دوستانم ميتونند كار خودشون بكنند ولي اينكه بيام كلا يك دست كنيم بگيم همه اشعار اهنگها بايد در قالب اشعار سعدي حافظ باشه خوب كار اصولي نيست . اين مشكلي كه در موسيقي سنتي ما وجود داره .
همه اينارو اگه ما در هر سبكي به كار ببريم به نظرم ميتونيم گوش مردم به اون سبك آشنا كنيم.

joojefarary
Saturday 23 October 2010, 09:10 PM
حتما كه نبايد پول توش در بياد !

يك سول دارم وقتي شما بخوايين كنسرت بذارين . يك آلبوم تهيه كنيد . در اهنگاتون از سازهاي اصلي استفاده كنيد هزينشو از كجا مياريد هزينه نوازندهها رو بدين ؟

Solo
Saturday 23 October 2010, 10:45 PM
من خودم مشكلات زيادي ديدم كه حتي بين موسيقيدان ما در اين سايتم هست ولي مشكلات خوب مشخصا بر ميگرد به سواد كشور سطح سواد و فرهنگ كشور پايين و هيچ كاريشم نميشه كرد چون اين مشكل فقط توي موسيقي نيست و در همه زمينها اين مشكل وجود داره . درس كه امروز ميخونيم از نظر سطحي خيلي اسونتر از سالها پيش هست و اصلا قابل مقايسه نيست با قبل . موسيقي ما هم همينطور شده ولي خوب سطح سواد و فرهنگ بذاريم كنار پيشرفت علم نرم افزارها و برنامها باعث شده تا با يك كامپيوتر هر كسي تا حدودي با موسيقي آشنايي داره بتونه ملودي بساز پس نميتونيم بيام مخالفت كنيم با اين نرم افزارها و بگيم بدرد نميخورند . از يك طرف دوستان خود شما هم مقصريد شما حرف از موسيقي قوي ميزنيد گوش كنيد ولي كو ؟ من به هر كسي توي اين سايت گفتم موسيقي قوي بگين گوش كنم ميان ميگن باخ . بتوون . ياني . سنتي . خوب اين مشكلي كه وجود داره . من وقتي ميگم يك كار قويتر نشون بدين يعني مثلا يك كار قويتر در حد شعرهاي ياس و آهنگاش ؟ يك كاري كه مشكلات ياس نشون بده نه اينكه كلا سبك نوع موسيقي احساس عوض كنيم . مثلا بياد يك آهنگ مثل اگه عشق مني علي اصحابي نشونم بدين كه مشكلاتي كه علي اصحابي داره اون نداشته باشه . آيا وجود دارد ؟ ساسي مسخره ميخونه خوب بيان يك 6.8 رپ قوي بهم بدين . نه اينكه بيان كلا صورت مسئله پاك كنيد بگين برو كلاسيك گوش كن يا سنتي .
مثلا كار قوي ميتونيم شادمهر بگيم كه سطح شعريش اونجوري كه يك جوون دوست داره خيليهام گوش ميدن اهنگاشو ولي چند تا مثل اين داريم ؟ بنده تا كي بشينم مثلا فقط يك البوم گوش كنم ؟ مثلا يك سال بشينم فقط آهنگ اغوش گوش كنم ميشه ؟ بنده خودم تنوع بيشتر دوست دارم آيا اينجوري كه شما ميگيد پاسخ گو هستين ؟

ولي بحث اصل تاپيك اصلا ربطي به اين موضاعات نداره . دوستان بحث خارجش نكنند اگه پيشنهاد نيست دليل نداره به هم ديگه بي حرمت كنيم خود من كسيم كه انواع اين اهنگ رو گوش ميدم هر چي دستم بياد گوش ميكنم . اين علاقه من چون اون احساسي كه ميخوام ازشون ميگيرم .

ولي در مورد بحث اصل تاپيك به نظر من مردم بيشتر دوست دارند از دلشون گفته بشه از مشكلاتشون گفته بشه . از جمله در مورد عشق و مشكلات اقتصادي و فرهنگي . اشعار به گونه اي باشه كه راحتر قابل فهم باشه مثل شعر نو نه اينكه از اشعار سنگين استفاده شده باشه . مثلا شعرهاي سعدي و حافظ . شعرهاي زيبا هستن ولي مردم دوست دارند حرف دلشون ساده بيان بشه . حرف اصلي دلشون بزنند . وقتي بخوان اين شعرها رو گوش بدن اينقد كتابهاي اشعار بزرگ ايران هستن كه ميتونند برند اونارو بخونند صد برابر بهتر از اينا است . وقتي به موسيقي گوش ميديم دنبال اين هستيم ارامش بگيريم حال مثلا من نوعي وقتي اشعار اين موسيقي مثلا بوستان سعدي باشه حوب اون ارامش نميگيرم چون بايد اول متوجه شعر بشم منظور چيست . خيلي از دوستان هستن كه ميگن آهنگ بايد به فكر فرو ببرتت خوب نظرشون متين اون دوستانم ميتونند كار خودشون بكنند ولي اينكه بيام كلا يك دست كنيم بگيم همه اشعار اهنگها بايد در قالب اشعار سعدي حافظ باشه خوب كار اصولي نيست . اين مشكلي كه در موسيقي سنتي ما وجود داره .
همه اينارو اگه ما در هر سبكي به كار ببريم به نظرم ميتونيم گوش مردم به اون سبك آشنا كنيم.

احساسي صحبت كنيم يا منطقي ؟

احساسي : شما كه جز شادمهر مزيك خوب ديگه اي گير نمياري مثل هميشه راهت رو ادامه بده بنده هم راهم رو ادامه ميدم به موزيكم ميرسم .

منطقي : توي همين ايران از تمام سبكها موزيكهايي هست كه شايد شما حتي 1 بار هم گوش ندادي . نه تنها شما ! شايد شما هم موزيكي توي آرشيوت داشته باشي كه من گوش ندادم و بسيار عالي باشه .

حرف من اينه چند بار تا حالا توي يك جمع يه موزيك رو مورد نقد قرار دادين ؟
چقدر تجربه توي گوش دادن موزيك دارين ؟
چقدر توان نقد موزيك رو از همه لحاظ داريد ؟

You can see links before reply
چقدر خوبه يه محيط براي خودمون داشته باشيم براي نقد موزيك ؟
چقدر خوبه از تجربه هاي هم بصورت زنده و مستمر استفاده كنيم ؟
به شخصه براي تمام اينها تلاش كردم

توي آموزشگاهها بعضا افرادي رو ميبينم كه نظرات خوبي دارند .
از كساني كه دوست داشتم توي محيط موسيقايي خودمون باشند در خواست كردم كتبا بنويسند و امضا كنن كه با نقد موزيك موافقند . كساني كه كارهاشون رو مردم گوش ميدن و كساني كه بخاطر اين جو نا بسامان موزيك با وجود توانايي كنار كشيدند .
يه محيط بزاي اين كار با وسايل كامل خودم شخصا گرفتم .

بحث موزيك خيلي شيرين هست . ميشه توي همين جو نقاط قوت رو ديد و اونهارو تقويت كرد تا در برابر نقاط ضعف سنگيني كنه .

Dj_MAN
Sunday 24 October 2010, 07:11 AM
خب ببینید هر الگویی در جایگاه خودش از نظر علم موسیقی ارزشمند هست ... یعنی همون 6-8 که توی ایران باب شده و رپی خونده میشه بهرحال چه بخواهیم وچه نه یه سبک خاص و فرم موسیقایی ویژه برای خودش هست ... شما فرض کن بجای ساسی مانکن که من کارهاش رو از نظر علم موسیقی زیر صفر میدونم شادمهر عقیلی می اومد و این فرم خاص رو با علم موسیقی بینظیر خودش و با اشعار با معنی و درست حسابی ارائه میداد ... آیا اونوقت از این نوع موسیقی اینطور توی جامعه ایران یاد میشد ؟ یا مثلا مگه استاد سیاوش قمیشی کار 6-8 قوی نداره ؟ ... در ضمن ما که اصلا روی شعر بحث نمی کنیم ... شما که دیدین توی کشور های اروپایی که در زمینه کارهای ووکال محور چیزی کم از ما ندارند اتفاق میوفته که مثلا آقای ژان میشل ژار میاد یه کنسرت توی پاریس میزاره .. حدود یک و نیم میلیون نفر هم میان کنسرتش و همه ایستاده آهنگ هایی رو گوش میدن که مطمئن باشین همشون اونهارو حداقل یه بار شنیدن . وتوی خونه و موبایلها و سی دی هاشون دارنش .. خب چرا توی ایران اینطور نیست ؟ چرا ونجلیس میاد کنسرت میزاره دوساعت آهنگ خالی میزنه یه کلمه هم توش ووکال نداره اونوقت یه میلیون نفر ( یعنی ده تا ورزشگاه آزادی پر ) میان ایستاده و ساکت و بادقت گوش میدن ؟؟؟؟ همشون این اهنگها رو هم دارن هم شنیدن .. با وجود این میان کنسرت پول هم میدن که زنده ببینن و بشنوند ..... اونوقت توی ایران یه آهنگ مزخرف و فقط ریتمیک ساخته میشه اونوقت یه نفر تند و تند روش حرف میزنه ( اونم چرت و پرت ) بعد آهنگه هم میگیره .... همه هم توی ماشین ها و کامپیوتر ها و ... دارنش و گوشش میدن .... خب چرا ما اینهمه بی سلیقه شدیم ؟.. اصلا چرا توی ایران آهنگ خالی خیلی کم گوش میگیرن ... یه دلیلش که کم کاری وحشتناک رسانه هاست .. یه دلیلش هم سیاست های ضد موسیقی دوره های کنونی و گذشته می تونه باشه ... یه دلیلش هم خودمونیم ... یه نفر اصلا توی ایران سعی نمیکنه از دل یه موسیقی بدون ووکال احساس آهنگساز رو پی ببره ... خب راههای عوض کردن این جو چیه ؟؟؟ چطور میشه فکر این آدما رو عوض کرد ؟؟؟؟ اصلا چه نوع موسیقی بدرد این آدما میخوره ؟؟ همون 6-8 رپی ؟ یا که نه .........

smile2life
Sunday 24 October 2010, 08:48 AM
اصلا چرا توی ایران آهنگ خالی خیلی کم گوش میگیرن ... یه دلیلش که کم کاری وحشتناک رسانه هاست .. یه دلیلش هم سیاست های ضد موسیقی دوره های کنونی و گذشته می تونه باشه ... یه دلیلش هم خودمونیم ... یه نفر اصلا توی ایران سعی نمیکنه از دل یه موسیقی بدون ووکال احساس آهنگساز رو پی ببره ... خب راههای عوض کردن این جو چیه ؟؟؟ چطور میشه فکر این آدما رو عوض کرد ؟؟؟؟ اصلا چه نوع موسیقی بدرد این آدما میخوره ؟؟ همون 6-8 رپی ؟ یا که نه .........

لطفا همه به این سؤالا جواب بدن و نظرشونو بگن. انقدر هم نگید تایپیک از بحث خارج شد، تایپیک از بحث خارج شد، همه داریم سعی می کنیم تا راهکاری برای نجات موسیقی ایران از تو این باتلاقی که توش گیر کرده پیدا کنیم. موضوع از بحث خارج نمیشه، همش راجع به یک مسئله است. زیر شاخه های فرعی یک موضوعه.
منم خودم یک ایده دارم که بعد از شماها میگم...

mohammad7
Sunday 24 October 2010, 09:12 AM
اصلا چرا توی ایران آهنگ خالی خیلی کم گوش میگیرن ... یه دلیلش که کم کاری وحشتناک رسانه هاست ..

رسانه ها کم کاری وحشتناک نمیکنن ولی به ارزش موسیقی بی توجهن.

تلویزیون و رادیو آهنگهای بی کلام شاهکار و مشهور رو به صورت فله ای پخش میکنن و این باعث میشه آثار هنری بی ارزش بشن. حتی اسم آهنگساز رو هم نمیارن... حالا یانی هیچی! حتی این کار آثار خواننده های داخلی و مجاز رو هم بی ارزش میکنه. بارها دیدم در یک تیزر ور میدارن یک تکه از آهنگ اصفهانی ، افتخاری ، ناظری و ... رو بدون صدای خواننده پخش میکنن. بهترین آثار پاپ و سنتی رو همینطوری هر جایی از آهنگ رو هرجایی دلشون خواست استفاده میکنن... یا مثلا تو یکی از سریالهای ماه رمضون امسال (همون که شریفی نیا توش بود) دیدم آهنگ فیلم fountain رو پخش میکنه. اتفاقا یه نفر دیگه بود میگفت یکی از آهنگای prince of persia رو هم در این سریال شنیده! در سریال جراحت هم یه جاییش آهنگ amelie پخش میشد!

تلویزیون با دزدیدن آهنگها و پخش بی رویه و فله ای اونها بهترین آثار بی کلام و با کلام خارجی و ایرانی رو بی ارزش میکنه.

amir1055
Sunday 24 October 2010, 09:27 AM
همونطوری که خودتون هم فرمودین سیاست های ضد موسیقیایی باعث شده مردم هیچ شناختی هرچند سطحی از این هنر نداشته باشند و در واقع نسبت به موسیقی عوام و بی سواد بحساب بیان. در جایی که بچه ها با ساسی مانکن و امثالهم بزرگ میشن هیچ مجالی برای امثال درویش خان و صبا و خالقی نمیمونه. من بارها حتی در همین سایت -که بنظر میاد اکثرا باید از افراد آشنا با هنر موسیقی تشکیل شده باشه- بنده متوجه شدم (همونطور که در پست قبل هم گفتم) بسیاری از دوستان فرق بین ترانه سرا آهنگساز خواننده و نوازنده رو هم نمیدونن ! چه رسد به سبک و سیاق موسیقی خوب سطح بالا و سطح پایین !
واقعیت اینه که مهم نیست در کجا زندگی کنیم چه در ایران چه در مکزیک! فطرت و سرشت انسان به سمت زیبایی موجود در بطن موسیقی گرایش داره. اون رو درک میکنه و لذت میبره ولی افسوس که همین احساسات پاک و ژرف در طول حیات و در طی گذر مسائل و تربیت های خانوادگی و امورات اجتماعی چنان مسخ میشن که شاهد هستیم. من از بچگی با موسیقی کلاسیک بزرگ شدم. برای من موسیقی غیر کلاسیک حکم صدای یک تراکتور رو داره ! ولی برای کسی که از بچگی با همون صدای تراکتور بزرگ شده موسیقی برامس شاید بسیار اعصاب خورد کن و بی محتوی باشه ! این نه از نبوغ من و نه از تهی مغز بودن اون بچست، بلکه از فضایی هسن که این مجال رو بهش میدن تا مقایسه ای رو بین سبک ها انجام بده. مردم با موسیقی نچندان سطح بالا زندگی میکنن و بطور ناگهانی مثلا یه قطعه کوتاه از ویلن خالقی بزرگ رو میشنوند، مسلما دچار نوعی بیگانگی میشن و چون با صداها و ریتم هایی که در سر داشتن ارتباط خاصی پیدا نمیکنن اون رو کاملا رد میکنن. در جامعه باید همه نوع موسیقی باشه چه کلاسیک چه رپ ! هیچ اشکالی هم نداره. ولی برای مردمی که برخی حداقل ها رو راجع به موسیقی میدونن. برای مردمی که مثلا میدونن بتهوون قهرمان دچرخه سواری دور فراتسه نیست ! مردمی که میدونن کوارتت نوعی کیک شکلاتی نیست! در غیر اینصورت مانند این میمونه که به یک کودک 3 ساله یک برگ چک 1میلیار تومنی یا یک تکه شکلات بدین و قطعا اون شکلات رو انتخاب میکنه.
ولی اگه اون بچه دانست و بعد شکلات رو انتخاب کرد ما حق سرزنش کردن نداریم باید به انتخابش احترام بزاریم.
این حق انتخاب رو باید به مردم داد. در جامعه ما این حق انتخاب وجود نداره. من دوستی داشتم که فکر میکرد موسیقی به دو دسته بزرگ تقسیم میشه، پاپ و پیانو !!!!!!!! شاید براتون خنده آور باشه ولی باید به تلخی خندید. من ایشون رو به یک کنسرت کلاسیک بردم بهشون سازها رو نشون دادم براشون کمی از تاریخچه موسیقی گفتم از نت هایی که در مقابل هم حرکت میکنن و رنگ صوتی جدیدی رو ایجاد میکنن ....... هر قسمت از موسیقی رو کمی بطور خیلی مختصر براشون توضیح دادم.... ابتدا براشون کمی نامتجانس بود ولی باز هم و باز هم به کنسرت های کلاسیک دعوتشون کردم اینقدر که اگه مدتی کنسرتی برگزار نمیشد بهم زنگ میزد و پرس و جو میکرد. از اون موقع سالها میگذره حالا ایشون ازدواج کرده چیزی که برام بی نهاین ارزشمنده اینه که فرزند ایشون قبل از خواب باید به یکی از سونات های موتسارت گوش بده و البته خودش هم بسیار علاقه مند به موسیقی بتهوون خصوصا سمفونی هاشون شده ! من از این بابت به خودم میبالم فکر میکنم حداقل در مورد یک نفر وظیفه خودم رو درست انجام دادم. این کاریه که ما باید انجام بدیم. این وظیفه ماست. و در نهایت انتخاب با مردمه.

mahroo
Sunday 24 October 2010, 09:56 AM
لطفا همه به این سؤالا جواب بدن و نظرشونو بگن. انقدر هم نگید تایپیک از بحث خارج شد، تایپیک از بحث خارج شد، همه داریم سعی می کنیم تا راهکاری برای نجات موسیقی ایران از تو این باتلاقی که توش گیر کرده پیدا کنیم. موضوع از بحث خارج نمیشه، همش راجع به یک مسئله است. زیر شاخه های فرعی یک موضوعه.
منم خودم یک ایده دارم که بعد از شماها میگم...
دلیل همه ی اینه فرهنگ غلط ما بوده و هست و هیچ وقت هم این فرهنگ عوض نمیشه تا خودمون نخوایم!!!!
نسل به نسل داره خراب تر میشه...الان عقاید من درباره ی موسیقی گوش کردن با نسل پایین تر از خودم زمین تا آسمون فرق میکنه.تنها آهنگ و موسیقی گوش کردن نیست خیلی چیزاست که بازم بر میگرده به فرهنگ ما که سالیان سال همین جوری بوده و بدتر هم داره میشه.این باتلاق داره روز به روز وسعت پیدا میکنه و کاری هم نمیکنن....

rumour
Sunday 24 October 2010, 10:18 AM
خب ببینید هر الگویی در جایگاه خودش از نظر علم موسیقی ارزشمند هست ... یعنی همون 6-8 که توی ایران باب شده و رپی خونده میشه بهرحال چه بخواهیم وچه نه یه سبک خاص و فرم موسیقایی ویژه برای خودش هست
این حرف صحت نداره... موسیقی اساس و اصول داره. حتی در موسیقی تجربی و experimental قواعدی رعایت میشه. در صورتی که در این سر و صدا ها هیچ چیزی نیست. ریتم داشتن نشان موسیقی نیست. وزن داشتن یه سری جمله نشان موسیقی نیست. دیشدون دیشدون کردن نشان موسیقی نیست.
لطفا نگید اگر اینها نباشه تو عروسی ها چی بزاریم!!! چون واقعا خنده داره! مگه قبلا 7 8 سال پیش یا بیشتر که اینا نبود مردم چی کار می کردن؟ اون موقعه هم کسی سنتی نمیزاشت... ولی موسیقی بود که به درد اونجا ها بخوره...

Fereshteh_Baran
Sunday 24 October 2010, 10:41 AM
لطفا نگید اگر اینها نباشه تو عروسی ها چی بزاریم!!! چون واقعا خنده داره! مگه قبلا 7 8 سال پیش یا بیشتر که اینا نبود مردم چی کار می کردن؟ اون موقعه هم کسی سنتی نمیزاشت... ولی موسیقی بود که به درد اونجا ها بخوره..

من هم با این مطلب موافقم ولی مشکل اینجاست که این روزها همه دنبال آهنگ (مد روز) می گردند. مثل لباسی که مد بشه، وقتی یه آهنگی مد بشه، توی هر مجلسی که برید فقط همین رو میگذارند و جالب اینه که عمر مفید این آهنگها حدود سه ماهه. و بعد روز از نو و آهنگ از نو.

mahroo
Sunday 24 October 2010, 10:53 AM
تمام آهنگ های 8-6 مال 3-2 ماهن...دلیلش هم اینه که محیط جامعه خفه س و مردم رو میارن به این آهنگ ها تا شاد بشن.همین......
منظورم 8-6 که توش کلمات بی ربط و بیخودی استفاده میکنن!!!

Acoustic
Sunday 24 October 2010, 11:49 AM
لطفا نگید اگر اینها نباشه تو عروسی ها چی بزاریم!!! چون واقعا خنده داره! مگه قبلا 7 8 سال پیش یا بیشتر که اینا نبود مردم چی کار می کردن؟ اون موقعه هم کسی سنتی نمیزاشت... ولی موسیقی بود که به درد اونجا ها بخوره..

من هم با این مطلب موافقم ولی مشکل اینجاست که این روزها همه دنبال آهنگ (مد روز) می گردند. مثل لباسی که مد بشه، وقتی یه آهنگی مد بشه، توی هر مجلسی که برید فقط همین رو میگذارند و جالب اینه که عمر مفید این آهنگها حدود سه ماهه. و بعد روز از نو و آهنگ از نو.

از یه طرفی هم حق دارن ملت . مثلا الان که تو جشن ها نمیشه از اندی و کوروس 10 سال پیش گذاشت. آهنگای 6.8 سیاوش قمیشی و معین و ... هم که نمیشه بازم ! واسه زمان خودش خوب بود .

من اصلا از چیزی یا کسی قصد دفاع ندارم هاا فقط میخوام بگم جبر هست که ما رو به این سمت کشونده . و اگه میخوایم اصلاح بشه باید یه چیز جدید با محتوای مناسب ایجاد کنیم .

mahroo
Sunday 24 October 2010, 12:29 PM
از یه طرفی هم حق دارن ملت . مثلا الان که تو جشن ها نمیشه از اندی و کوروس 10 سال پیش گذاشت. آهنگای 6.8 سیاوش قمیشی و معین و ... هم که نمیشه بازم ! واسه زمان خودش خوب بود .

من اصلا از چیزی یا کسی قصد دفاع ندارم هاا فقط میخوام بگم جبر هست که ما رو به این سمت کشونده . و اگه میخوایم اصلاح بشه باید یه چیز جدید با محتوای مناسب ایجاد کنیم .
دقیقا...یه چیز جدید و بهتر باید جایگزین اینا بشه که مشکل هم دقیقا همین جاست.کی بیاد و چی بیادش مهمه.

Fereshteh_Baran
Sunday 24 October 2010, 12:31 PM
نه نمیشه از اندی کوروس ده سال پیش گذاشت ولی در هر زمانی آهنگهای جدید هم داریم مثلا کامران هومن فرشید منصور افشین و .... ولی نمیدونم چرا خواننده های اونور آب دارن فراموش میشن.

mahroo
Sunday 24 October 2010, 12:39 PM
نه نمیشه از اندی کوروس ده سال پیش گذاشت ولی در هر زمانی آهنگهای جدید هم داریم مثلا کامران هومن فرشید منصور افشین و .... ولی نمیدونم چرا خواننده های اونور آب دارن فراموش میشن.
مسئله این حرفا نیست.مردم به جایی رسیده کارشون که هر چی خیلی ببخشید جفنگه دوست دارن بشنون.دلیلش هم خیلی خیلی مشخصه حالا من فاکتور میگیرم...

Acoustic
Sunday 24 October 2010, 01:25 PM

اونا فراموش نشدن . حقیقتش اینه که خودشون کم کار و روبه پس رفت شدن ....

بله اگه بخوایم دقیقا مثال بزنیم تا همین چند سال پیش توی همه مراسما آهنگ نسترن فرشید امید یا آلبوم سال 84 منصور . یا همین چه خوشگل شدی معروف از اندی ، کامران و هومن هم که بجز چند تا کارشون بقیه فقط خودشونو تکرار کردن . اگه نگاه کنید میبینید خواننده های اونور توی چند سال اخیر هیچ کار خوبی ارائه ندادند . حالا بجز چند تای خواننده های قدیمی و ....

حالا نمیخوایم اینجا راجب تک تک خواننده ها و آهنگاشون حرف بزنیم .. فقط میخوام به یه نتیجه برسم . اونم اینکه دلیل پسرفت خواننده های 6.8 ی اونور اینه که خواننده های متعدد 6.8 ی توی ایران فعال شد که اسم نمیبرم همه آشنا هستید و یه چیز جدید آوردن توی صحنه . مردم هم چون جدید بود قبول کردن دیگه فکر نکردن که شعرش چی هست نمیدونم تنظیمش چی هست آهنگش چی هست .

به دلیل اینکه ریتم رقص داشت توی مجلس ها جا باز کرد .
-----

به نظر من هرکسی که میخواد هرکاری بکنه درست انجامش بده . این تاپیک سوالش اینه که چه موسیقی مردم بیشتر الان احتیاج دارن ؟

جواب نهایی من اینه که هر کسی توی هر سبکی که میخواد کار کنه چه سبک آهنگ های مجلسی چه نمیدونم پاپ ، راک یا اصلا نوآوری یه چیز جدید و .... کار رو سعی کنه درست انجام بده . موسیقی رو یاد بگیره بفهمه بعد بیاد کار بده بیرون . مطالعه کنه تحقیق کنه . نه اینکه یه 20،30% موسیقی میدونه نرم افزار های آهنگ سازی هم یاد بگیره شروع کنه به کار بیرون دادن . بله میشه اینکارو کرد . الان منم که هیچی از موسیقی نمیدونم با FL استدیو بلدم یه چیزی درست کنم ولی یه درد خودم میخوره ...

mahroo
Sunday 24 October 2010, 01:49 PM
بله...موافقم...اما سوالتون:چه موسیقی مردم بیشتر الان احتیاج دارن ؟
مردم تو هر شرایط روحی یه چیزی گوش میدن و دلیل این 6.8ئی که الان تو ایران مد شده و گوش میدن شرایط روحیشونه. گفتم یه بار این موضوع رو.این خواننده های 6.8 هم دیدن مردم خوششون میاد همین جور به تعدادشون افزوده میشه و همشون با ملودی های تکراری میان و مردم هم به چیزی احتیاج دارن که روحشون رو شاد کنه.

sahandmsh
Sunday 24 October 2010, 02:13 PM
اونا فراموش نشدن . حقیقتش اینه که خودشون کم کار و روبه پس رفت شدن ....

بله اگه بخوایم دقیقا مثال بزنیم تا همین چند سال پیش توی همه مراسما آهنگ نسترن فرشید امید یا آلبوم سال 84 منصور . یا همین چه خوشگل شدی معروف از اندی ، کامران و هومن هم که بجز چند تا کارشون بقیه فقط خودشونو تکرار کردن . اگه نگاه کنید میبینید خواننده های اونور توی چند سال اخیر هیچ کار خوبی ارائه ندادند . حالا بجز چند تای خواننده های قدیمی و ....

حالا نمیخوایم اینجا راجب تک تک خواننده ها و آهنگاشون حرف بزنیم .. فقط میخوام به یه نتیجه برسم . اونم اینکه دلیل پسرفت خواننده های 6.8 ی اونور اینه که خواننده های متعدد 6.8 ی توی ایران فعال شد که اسم نمیبرم همه آشنا هستید و یه چیز جدید آوردن توی صحنه . مردم هم چون جدید بود قبول کردن دیگه فکر نکردن که شعرش چی هست نمیدونم تنظیمش چی هست آهنگش چی هست .

به دلیل اینکه ریتم رقص داشت توی مجلس ها جا باز کرد .
-----

به نظر من هرکسی که میخواد هرکاری بکنه درست انجامش بده . این تاپیک سوالش اینه که چه موسیقی مردم بیشتر الان احتیاج دارن ؟

جواب نهایی من اینه که هر کسی توی هر سبکی که میخواد کار کنه چه سبک آهنگ های مجلسی چه نمیدونم پاپ ، راک یا اصلا نوآوری یه چیز جدید و .... کار رو سعی کنه درست انجام بده . موسیقی رو یاد بگیره بفهمه بعد بیاد کار بده بیرون . مطالعه کنه تحقیق کنه . نه اینکه یه 20،30% موسیقی میدونه نرم افزار های آهنگ سازی هم یاد بگیره شروع کنه به کار بیرون دادن . بله میشه اینکارو کرد . الان منم که هیچی از موسیقی نمیدونم با FL استدیو بلدم یه چیزی درست کنم ولی یه درد خودم میخوره ...

بله...بله...
ولی من با جنبه ی مد این موسیقی بیشتر موافقم... من داداشم که 7 سال از من بزرگتره...
من با آهنگ گوش دادن اون به موسیقی جذب شدم ، از کسایی گوش می داد که همه افراد معروف و قوی بودن ولی این روزا تو ماشین می بینم یه مشت 6و8 ( این چه اسمیه آخه؟ ) گوش میده که هیچ معنی و مفهوومی نداره و حتی موسیقی قوی هم توش بکار نرفته ( به جز چندی )
به نظرم این ها علاوه بر مواردی که ذکر کردین از جمله جو مسلط به جامعه!! مد خیلی تاثیر داره...
اینجور بگم که مثلا یارو ابی و داریوش گوش کرده... می ره مثلا با دوستان ( پسر دختر ) میشینه دو تا از این آهنگ ها میذاره ، بش تمسخر می کنن که اینا چیه ، بیا آقای x گوش بده...
اینجور میشه تبلیغات اون ها...
خلاصه این که چرا و چجور این موسیقی وارد جامعه شده، بماند... که هزاران مورد داره...
مهم اینه چطور میشه مردم رو با موسیقی آشنا تر کرد؟ چطور میشه ذهن مردم رو به جای فوکوس کردن روی 6و8 روی همه ی موسیقی ها برد؟!!!
مثلا همایش هایی در زمینه ی موسیقی و تاثیرات برگذار بشه ( البته اگه اجازه بدن آقایون )
کم کم مردم باید توجیه شن...
کاشکی یه تاپیک فقط در این مورد باز می شد...

Dj_MAN
Sunday 24 October 2010, 02:46 PM
خب ببینید هر الگویی در جایگاه خودش از نظر علم موسیقی ارزشمند هست ... یعنی همون 6-8 که توی ایران باب شده و رپی خونده میشه بهرحال چه بخواهیم وچه نه یه سبک خاص و فرم موسیقایی ویژه برای خودش هست
این حرف صحت نداره... موسیقی اساس و اصول داره. حتی در موسیقی تجربی و experimental قواعدی رعایت میشه. در صورتی که در این سر و صدا ها هیچ چیزی نیست. ریتم داشتن نشان موسیقی نیست. وزن داشتن یه سری جمله نشان موسیقی نیست. دیشدون دیشدون کردن نشان موسیقی نیست.
لطفا نگید اگر اینها نباشه تو عروسی ها چی بزاریم!!! چون واقعا خنده داره! مگه قبلا 7 8 سال پیش یا بیشتر که اینا نبود مردم چی کار می کردن؟ اون موقعه هم کسی سنتی نمیزاشت... ولی موسیقی بود که به درد اونجا ها بخوره...
چرا قبول ندارید ؟؟ این یه فرم موسیقیه دیگه ... حالا درسته بقول برخی دوستان جفنگیه .. ولی نه من میگم جفنگی توی این فرم دارن کار میکنند ... یعنی مثلا سبک راک که یه سبک اصیل هست و هنرمندای خیلی خوبی توی اون ظهور کردن رو هم میشه جفنگی کار کرد ولی خب اونوقت کسی گوشش نمی گیره ... توی دنیا هر سبکی جفنگی کار کنن کسی گوش نمیگیره .. ولی توی ایران با کمال تعجب این 6-8 رپی - مزخرفی- رو که هست میان و گوش میگیرن .... نه این یه فرم موسیقیه دیگه ... موسیقی با ریتم 6-8 تند و شاید ریتم بندری که روش ووکال با rate بالا میزارن ... همین فرم رو گفتم اگه بدی دست یه آهنگساز که کار موسیقی رو خوب بلد باشه میتونه از از این فرم یه کار قوی در بیاره .... اینکه اولین کسانی که اومدن این کارهارو ارائه دادن موسیقی بلد نبودن و به این جایگاه مزخرف کشوندنش که دلیل نمیشه اصل و فرم و تایپ کار رو زیر سوال برد ... شادمهر هم کار رپ داره .. ولی آیا مزخرفه ؟؟ نه چون کار قوی ارائه داده ... اگه یه کسی بیاد روی رپ که یه فرم بینظیر هست و هنرمندای با استعدادی توی دنیا روی این فرم کار کردن یه کار مزخرف و جفنگ الکی با شعر و ووکال افتضاح بده بیرون میشه گفت رپ یه فرم بیخوده ؟؟؟
قبول کنید که ایراد کار از آهنگسازاست و سلیقه بد مردم نه فرم موسیقایی ....
در ضمن نگفتید بالاخره .... خب مثلا من به کارهای الکترونیک به سبک ژان میشل ژار و گره تنجرین دریمز علاقه خیلی زیادی دارم استعداد کار توی این فرم رو هم دارم ... خب که چی .. یعنی من بیام با اصرار توی این زمینه کار کنم و تراکهای مثلا فوق العاده هم بدم بیرون .. خب اگه کسی گوش نگیره چی ؟؟؟ اونوقت شما فکر میکنی منطقی هست که من بیام مثلا فلان سینتی سایزر رو بخرم 5 میلیون تومن و هی باهاش کار کنم و تراک خوب بدم بیرون ؟؟واسه چی ؟؟؟ واسه کی ؟؟؟
:30:

mohammad7
Sunday 24 October 2010, 03:38 PM
ولی اگه اون بچه دانست و بعد شکلات رو انتخاب کرد ما حق سرزنش کردن نداریم باید به انتخابش احترام بزاریم.

کاملا مخالفم.
چرا که جامعه و افراد بر هم تاثیر متقابل دارند.
جامعه همچون پیکر یک انسانه. هر عضو اون که مریض باشه، روی دیگر اعضا اثر منفی داره و این انسان نمیتونه سالم باشه و به موفقیت و رشد و اعتلا برسه. موفقیت فرد و جامعه در گرو همدیگه س. از طرفی من فرهنگ رو از ارکان موفقیت یک جامعه میدونم. پس اگر موسیقی سطح پایین (که موجب تنزل سطح فرهنگ جامعه میشه)، وارد جامعه شد، من نمیتونم بی تفاوت بشینم و بگم بچه اگر بدونه و شکلات رو برداره این حقشه که انتخاب کنه. چرا که عملکرد غلط هر کدام از اعضا، روی کل پیکر - که من هم یکی از اعضای اون هستم - تاثیر میذاره. یعنی اون بچه و امسال اون ، به طور غیر مستقیم دارن به کل پیکر، از جمله من ظلم میکنن. پس نتیجه میگیریم باید جلوی یه چیزایی به طرق قانونی گرفته بشه.
شاید این برای ظاهربین ها به منزله گرفتن آزادی باشه...

مثلا کسانی هستند که میگن ما اساساً با سانسور در هنر مخالفیم. و هیچوقت هم به نکته ای که در بالا گفتم فکر نمیکنن.
امروزه در موسیقیهای رپ فارسی ، به مثل رپ غربی ، مفاهیم حیوانی رواج پیدا کرده. موسیقیهایی که انسان رو از فضایل اخلاقی دور میکنن و مخاطبان این آثار قطعا تاثیر میگیرند و در صورت رواج این گونه آثار سطح فرهنگ ما ایرانی ها که بی شک فرهنگیست با ارزش، تنزل پیدا خواهد کرد. البته بعضیها هم هستند که همه چیز رو نسبی میدونن. یعنی اصلا به خوب و بد هم اعتقادی ندارند. که حالا بخوایم براشون بگیم فضایل انسانی چیه. رضایل انسانی چیه...!

Dj_MAN
Sunday 24 October 2010, 08:05 PM
نگفتید بالاخره .... خب مثلا من به کارهای الکترونیک به سبک ژان میشل ژار و گره تنجرین دریمز علاقه خیلی زیادی دارم استعداد کار توی این فرم رو هم دارم ... خب که چی .. یعنی من بیام با اصرار توی این زمینه کار کنم و تراکهای مثلا فوق العاده هم بدم بیرون .. خب اگه کسی گوش نگیره چی ؟؟؟ اونوقت شما فکر میکنی منطقی هست که من بیام مثلا فلان سینتی سایزر رو بخرم 5 میلیون تومن و هی باهاش کار کنم و تراک خوب بدم بیرون ؟؟واسه چی ؟؟؟ واسه کی ؟؟؟

amir1055
Monday 25 October 2010, 07:13 AM
کاملا مخالفم.
جامعه همچون پیکر یک انسانه. هر عضو اون که مریض باشه، روی دیگر اعضا اثر منفی داره و این انسان نمیتونه سالم باشه و به موفقیت و رشد و اعتلا برسه. موفقیت فرد و جامعه در گرو همدیگه س. از طرفی من فرهنگ رو از ارکان موفقیت یک جامعه میدونم. پس اگر موسیقی سطح پایین (که موجب تنزل سطح فرهنگ جامعه میشه)، وارد جامعه شد، من نمیتونم بی تفاوت بشینم و بگم بچه اگر بدونه و شکلات رو برداره این حقشه که انتخاب کنه. چرا که عملکرد غلط هر کدام از اعضا، روی کل پیکر - که من هم یکی از اعضای اون هستم - تاثیر میذاره. یعنی اون بچه و امسال اون ، به طور غیر مستقیم دارن به کل پیکر، از جمله من ظلم میکنن. پس نتیجه میگیریم باید جلوی یه چیزایی به طرق قانونی گرفته بشه.

مثلا کسانی هستند که میگن ما اساساً با سانسور در هنر مخالفیم. و هیچوقت هم به نکته ای که در بالا گفتم فکر نمیکنن.
امروزه در موسیقیهای رپ فارسی ، به مثل رپ غربی ، مفاهیم حیوانی رواج پیدا کرده. موسیقیهایی که انسان رو از فضایل اخلاقی دور میکنن و مخاطبان این آثار قطعا تاثیر میگیرند و در صورت رواج این گونه آثار سطح فرهنگ ما ایرانی ها که بی شک فرهنگیست با ارزش، تنزل پیدا خواهد کرد. البته بعضیها هم هستند که همه چیز رو نسبی میدونن. یعنی اصلا به خوب و بد هم اعتقادی ندارند. که حالا بخوایم براشون بگیم فضایل انسانی چیه. رضایل انسانی چیه...!

نظر شما دقیقا همون کاریه که دولت ما 30 و اندی ساله که داره با موسیقی انجام میده.
انتخاب در یک فضای آگاهانه حق هر فردیه ما در جایگاهی نیستیم که بگیم شما حق نداری به فلان موسیقی گوش بدیم چون از نظر ما این خوب نیست (یا به تعبیر شما حیوانیه)! اگه کسی هم بنان رو بشناسه و هم 50سنت رو و انتخابش 50سنت باشه ما چه حقی داریم بگبم نه ! نیاید به اون گوش بدی چون ما تشخیص میدیم که نباید گوش بدی!
بنده هم مثله همه دوستان به خوبی و بدی، زشتی و زیبایی اعتقاد دارم ولی به زعم شما که فرمودید اعتقاد به نسبی بودن همان اعتقاد نداشتن به خوبی و بدیه، به این هم اعتقاد دارم که اینها در بسیاری از موارد امری نسبی محسوب میشن. مثلا ممکنه کسی (یا کسانی که در اکثریت هستند) رقص باله رو اوج انحراف و پدیده ای به قول شما حیوانی بدونن ولی بنده (یا ممکنه شما) اون رو در اوج زیبایی ببینید. دیدگاه ها با هم خیلی فرق داره. مهم اینه که بدونیم و بعد تصمیم بگیریم نه این که فضایی جاهلانه و ناشی از برخی تعصبات کور بسازیم و بعد بگیم خوب حالا تصمیم بگیرید. بحث اصولا این نیست که رپ خوبه یا بد! بحث اینه که کسی که این سبک رو انتخاب میکنه بدونه که چه انتخابهای دیگه ای هم وجود داره و بعد انتخاب کنه و ما موظفیم به انتخاب ایشون احترام بذاریم.

smile2life
Monday 25 October 2010, 10:12 AM
بسه دیگه خسته نشدید انقدر فقط صورت مسئله رو برای هم مرور کردید؟ یه کم هم به فکر راه حل باشید.

تلویزیون و رادیو آهنگهای بی کلام شاهکار و مشهور رو به صورت فله ای پخش میکنن و این باعث میشه آثار هنری بی ارزش بشن. حتی اسم آهنگساز رو هم نمیارن...
...تلویزیون با دزدیدن آهنگها و پخش بی رویه و فله ای اونها بهترین آثار بی کلام و با کلام خارجی و ایرانی رو بی ارزش میکنه.
خب میشه از این حرفا نتیجه گرفت که فقدان قانون کپی رایت یک مسئله است.

1-آره، منم قبول دارم. "چون مده، پس خوبه." خب، پس ما باید آهنگایی رو که می خوایم مردم بشنوند رو مد کنیم یا یه مد جدید بسازیم، تا اینا خود به خود از دور خارج بشن. یا به قول معروف دمده بشن! اون وقت کدوم آدم باکلاسی میره سراغ آهنگای دمده؟! :16:
2-میگیم فرهنگ خرابه پس باید فرهنگ‏سازی بکنیم تا مردم با فرهنگ و متمدنمون دوباره به اصل هنر موسیقی برگردند. الان این فرهنگ این شعرهای بی محتوا و بی ارزش رو می سازه، این شعرهای بی محتوا هم فرهنگ رو می سازند. (نگفتم رپ، گفتم شعرهای بی محتوا، رپ یک سبکه که برای خودش جایگاهی داره، که بد نیست، بعضی کسایی که به خاطر منافعشون این شعرها رو روش می خونن بدند) :19:
فرهنگ مردم رو بازسازی کنید تا بدونن دنبال چی برن، چی ارزشه و چی ضد ارزش.
3-این پایین نظر منه که می خواستم بگم. ولی من فقط نظرو می دم، کی باید اجراش کنه؟!
باید مثل کشورهای خارجی بیلیبورد موسیقی داشته باشیم، باید چارت موسیقی داشته باشیم. یک آهنگ جدید که عرضه میشه، باید بدن مورد بررسی قرار بگیره و تو سبک خودش بهش رتبه بدن، اون وقت مردم میبینن مثلا آهنگهای آقای فلانی هیچ وقت رتبه اش بالاتر از 1000 نبوده! خب کی میره دیگه دنبالش؟ ها؟ همه می بینن که شماره یک جدول رپ مال آقای بهمانی است، همه خوره ی اون میشن! اون وقت آهنگای بی ارزش از دور خارج میشن. و موسیقی های ماندگار تولید میشن. مردم می فهمن الان چه آهنگی رو بورسه. الان که از هر 1000 نفر ماشاا... یکی اش آهنگسازه یا خواننده است و زرت و زرت آهنگ ول میدن (!!) خب وقتی رتبه بندی بشه، مردم خوب رو از بد تشخیص میدن. الان کی میتونه خوب رو از بد تشخیص بده وقتی پا تو موسیقی ایران میذاره از بس آهنگ دور و برش رو میگیره گیج میشه! :43:
بهتره یک جا هم عموم مردم راجع به آهنگ ها نظر و رتبه بدن نه فقط داوران و مسئولین.
خب شاید بهتر باشه نت آهنگ یه سایت بیلیبوردی برای آهنگها راه بندازه، چندتا مسئول و داور حسابی که قضاوت درست براش مهم باشه، موسیقی ایران براش مهم باشه بذاره و آهنگها رو رتبه بندی کنه. البته تو هر سبک چند داور باید باشه نه فقط یک داور. به نفرات اول هم لوح تقدیری چیزی هدیه بده، اصلاً ثبت آهنگ هم توش پولی باشه تا هم پولش در بیاد هم هر کسی که آهنگ بی خود ول میده واسه طراز بندی نمیاد، اون وقت کسی که کلی برای آهنگش زحمت کشیده و زور زده میاد پول میده تا به آهنگش رتبه بدن.

چقدر حرف می زنی؟ خسته نشدی؟
:37: :35:

joojefarary
Monday 25 October 2010, 12:23 PM

من يك سوالم . همه نسبت به ساسي مانكن اعتراض دارند ولي يك سوال . اين ساسي مانكن چيكار كرد ؟ آيا اومد توي تلويزيون گفت بيان آهنگهاي من گوش بدين ؟ من اين آهنگ ساختم ؟ آيا اومد گفت موسيقي يعني من ؟ واقعا اهنگهايي كه اين روزها دست مردم از كجا مياد ؟ مگه غير اينه همه از طريق يك سايت فقط منتشر ميشه . من دوست دارم امروز به فيلم درست كنم با گوشيم بعد ميارم توي اينترنت ميذارم تا وقتي كسي نياد بهتر از من با دوربين اصولي فيلم بساز خوب معلوم همه ميان فيلم منو نگاه ميكنند ولي وقتي فيلمها بهتر از من باشه هر كسي ببين من با گوشي گرفتم ميگه اين مسخره چي .
همين اقا حسين كه توي اين سايتم هست اهنگساز كارهاي اشكين 0098 و عليشمس آيا ديدين يكبار بگه من خداي موسيقي هستم ؟ فقط گفته ما هدفمون خوشحال كردن دل مردم . آيا حرف ديگه زد ؟ آيا اومد توي كل تلويزيون آگهي داد ؟ آيا ديدين حرفي بزنه بگه كارهاي من بهترين ؟ ببينيد مشكل خود شما موسيقيدان هستين . اينكه نشستين فقط اعتراض ميكننين . ببينم اصلا از امروز تمام اين اهنگها پاپ و رپ جمع بشه . ببينم مردم چي گوش بدن ؟ چند تا البوم پاپ تا حالا از اونور اومده توي همين يكسال ؟ چرا شما فقط ميگين 6.8 مگه مردم علي اصحاب گوش نميدن ؟ محسن يگانه گوش نميدن ؟ منصور آهنگ جديدش گوش نميدن ؟ زندگي چيست عشق دلداري وقتي با يار پس چي كم داري ؟ گوش نميدن ؟ همين مجعزه خاموش داريوش گوش نميدن ؟

آكوستيك جان من يك سوال دارم علت اينكه اين نرم افزارها ساخته شده چي هست ؟

ببينيد دوستان شما مثلا موسيقي كار كردين دوست داري موسيقي تو رو به فكر وا داره ولي براي من بي سواد اين قشنگي نداره . مني كه بي سوادم چيكار كنم وقتي نفهم شعر چي ميگه وقتي آهنگ به دلم نشينه چيكار كنم ؟ بايد چون شما دوست ندارين موسيقي ساده بيان بشه من موسيقي گوش نكنم ؟ يهو بميرم .

مشكل سر شما بزرگان اساتيد موسيقي . شما دوستان نشستن فقط نگاه ميكنيد . شما اين انتظاريد مثلا شما 10 سال براي آلبومتون تلاش ميكنيد توي اين فاصله هيچكسي اهنگي آلبوم نده كه كار شما موفق بشه و به گوش مردم برسه . شما حاظر نيستين در اين جو بيان به ميدون و مقابله كنيد بلكه اول ميخوايين همه چي نابود ميشه تا شما وارد بشين . اخه ساسي چرت ميخونه بذار براي ما بي سواد بخونه شما كار خودت بكنه مگر غير از اينه ؟ آزادي يعني چي ؟ من اجازه دارم روي يك سايت يك فيلم پرنو به خورد مردم بدم و همه اجازه دارم يك فيلم علمي بذارم اين بستگي به خودم دارم . بنده امروز ميخوام يك آهنگ بسازم يكمي از موسيقي ميدونم براي دل خودم ميخوام بسازم اصلا براي كسي كه دوسش دارم حتام بايد بيام براش برم كلي هزينه كنم كلي موسيق بخونم تا يك آهنگ ساده براش بسازم تا اون موقع فكر كنم اون عشم پريد ديگه . حال در اين ميان ميام ميذارم توي سايتم هيچ ادعايم ندارم كه بگم من موسيقدانم حال دو نفر ميان دانلود ميكنند ميگن قشنگ بود جاي شما رو تنگ كردم ؟ يعني من بنده حق اينو ندارم توي اينترنت كه فضاي ازادي هر چي دلم ميخاد بذارم ؟

يكم بريد عقب اون زماني كه همه ناراحت بودن تلويزيون فقط غم بود هيچكس پاپ نميتونسته بخونه . شبا هميشه شبكه 5 آهنگ سنتي ميذاشت . همه مغازهها پر بود از كاستها سنتي يك آهنگ پاپ درست حسابي نبود . داشتن اهنگهاي انور ابي جرم بود . ببينم چرا توي اون هوا هم مردم باز سمت موسيقي انور آبي بودن ؟ چرا داريوش گوش ميدادن ؟ چرا گوگوش ؟ چرا اين همه دردسر چرا موسيقي سنتي گوش نميدادن ؟ يادتون اهنگ ديجي مريم اومد همه تعجب كرده بودن عجب اهنگي چرا اينجور شد ؟ آهنگهاي محسن يگانه.چاووشي.پارساچيليك.حا دهاكان. يادتون اهاي خبر نداري ؟ بعد از اون عليرضا حميدرضا اومدن . يك نسل جديدي از اهنگها شروع شد ولي چي شد انور آبيها دلشون نميخواست تغييري بدن سنتي داخل كه هيچ وقت نميخواد اينكار رو كنه خوب ببينم چرا آهنگهاي علي گيتور ارش باز مردم بيشتر دوست دارند ؟ چون كاراشون جديد ؟ ولي نه شما نا انور نه موسيقي سنتي ما هيچ تغييري نميخوان بدن همونيجوري كه ميخواستن باشن ميخوان بمونند و با نابود كردن بقيه.

joojefarary
Monday 25 October 2010, 12:36 PM
اكوستيك جان اينا همه به خاطره پيشرفت علم باعث شد 100 هرار نفر در يك شركت از كار بركنار بشن چون همه چيز الكتروينك شد ولي در عوضش كارها تخصصي تر شد . پيشرفت علم باعث شد من بتونم به تنهايي يك مدار طراحي كنم . پيشرفت علم باعث شد من بتونم توي خونم با يك نرم افزار و يك قطعه الكترونيك يك مداري طارحي كنم يك موتوري كنترل كنم كه شخصي در قديم براي اينكار ماها تلاش ميكرد تا مدارشو طراحي كنه . پيشرفت علم باعث شد حتي بدون گواهينامه داشتن خيليها بتونند رانندگي كنند در صورتي كه ما كلي رفتيم كلاس رانندگي كرديم تا ياد بگيريم . همين پيشرفت علم در موسيقي باعث شد تا سازي مثل كيبورد ساخته بشه . همين بود كه باعث شد سبكها مختلفي ايجاد بشه . دستگاههاي ديجي به وجود بي آييد . كيبوردها به حد برسند كه تمامي سازها رو در داخلشون داشت باشن . ساز كيبورد مثل همون نرم افزارها است پس بايد ساز كيبورد هم نابود بشه . يا هر كسي با كيبورد اهنگ ساخت بدرد نميخوره . همين پيشرفت علم باعث شد مثلا شما براي ساخت يك اهنگ مثلا به خواي از سار باغلا استفاده كني به راحت برات امكان پذير باشه نه اينكه بري كلي خرج كني بگردي تا يكي پيدا كني تا وارد باشه بتونه باهات هماهنگ باشه يا نه آخرشم پيدا نكني به جاش از يك ساز ديگه استفاده كني . ولي همين باعث شد تمامي سازها جلوت باشه تمامي امكانات باهات باشه ولي شما ناراحت كه اينطور . علم داره كاري ميكنه كه انسان بتونه در هر زمينه اي كنترل داشت باشه .

Acoustic
Monday 25 October 2010, 02:33 PM
من يك سوالم . همه نسبت به ساسي مانكن اعتراض دارند ولي يك سوال . اين ساسي مانكن چيكار كرد ؟ آيا اومد توي تلويزيون گفت بيان آهنگهاي من گوش بدين ؟ من اين آهنگ ساختم ؟ آيا اومد گفت موسيقي يعني من ؟ واقعا اهنگهايي كه اين روزها دست مردم از كجا مياد ؟ مگه غير اينه همه از طريق يك سايت فقط منتشر ميشه . من دوست دارم امروز به فيلم درست كنم با گوشيم بعد ميارم توي اينترنت ميذارم تا وقتي كسي نياد بهتر از من با دوربين اصولي فيلم بساز خوب معلوم همه ميان فيلم منو نگاه ميكنند ولي وقتي فيلمها بهتر از من باشه هر كسي ببين من با گوشي گرفتم ميگه اين مسخره چي .
همين اقا حسين كه توي اين سايتم هست اهنگساز كارهاي اشكين 0098 و عليشمس آيا ديدين يكبار بگه من خداي موسيقي هستم ؟ فقط گفته ما هدفمون خوشحال كردن دل مردم . آيا حرف ديگه زد ؟ آيا اومد توي كل تلويزيون آگهي داد ؟ آيا ديدين حرفي بزنه بگه كارهاي من بهترين ؟ ببينيد مشكل خود شما موسيقيدان هستين . اينكه نشستين فقط اعتراض ميكننين . ببينم اصلا از امروز تمام اين اهنگها پاپ و رپ جمع بشه . ببينم مردم چي گوش بدن ؟ چند تا البوم پاپ تا حالا از اونور اومده توي همين يكسال ؟ چرا شما فقط ميگين 6.8 مگه مردم علي اصحاب گوش نميدن ؟ محسن يگانه گوش نميدن ؟ منصور آهنگ جديدش گوش نميدن ؟ زندگي چيست عشق دلداري وقتي با يار پس چي كم داري ؟ گوش نميدن ؟ همين مجعزه خاموش داريوش گوش نميدن ؟

ببينيد دوستان شما مثلا موسيقي كار كردين دوست داري موسيقي تو رو به فكر وا داره ولي براي من بي سواد اين قشنگي نداره . مني كه بي سوادم چيكار كنم وقتي نفهم شعر چي ميگه وقتي آهنگ به دلم نشينه چيكار كنم ؟ بايد چون شما دوست ندارين موسيقي ساده بيان بشه من موسيقي گوش نكنم ؟ يهو بميرم .

مشكل سر شما بزرگان اساتيد موسيقي . شما دوستان نشستن فقط نگاه ميكنيد . شما اين انتظاريد مثلا شما 10 سال براي آلبومتون تلاش ميكنيد توي اين فاصله هيچكسي اهنگي آلبوم نده كه كار شما موفق بشه و به گوش مردم برسه . شما حاظر نيستين در اين جو بيان به ميدون و مقابله كنيد بلكه اول ميخوايين همه چي نابود ميشه تا شما وارد بشين . اخه ساسي چرت ميخونه بذار براي ما بي سواد بخونه شما كار خودت بكنه مگر غير از اينه ؟ آزادي يعني چي ؟ من اجازه دارم روي يك سايت يك فيلم پرنو به خورد مردم بدم و همه اجازه دارم يك فيلم علمي بذارم اين بستگي به خودم دارم . بنده امروز ميخوام يك آهنگ بسازم يكمي از موسيقي ميدونم براي دل خودم ميخوام بسازم اصلا براي كسي كه دوسش دارم حتام بايد بيام براش برم كلي هزينه كنم كلي موسيق بخونم تا يك آهنگ ساده براش بسازم تا اون موقع فكر كنم اون عشم پريد ديگه . حال در اين ميان ميام ميذارم توي سايتم هيچ ادعايم ندارم كه بگم من موسيقدانم حال دو نفر ميان دانلود ميكنند ميگن قشنگ بود جاي شما رو تنگ كردم ؟ يعني من بنده حق اينو ندارم توي اينترنت كه فضاي ازادي هر چي دلم ميخاد بذارم ؟

يكم بريد عقب اون زماني كه همه ناراحت بودن تلويزيون فقط غم بود هيچكس پاپ نميتونسته بخونه . شبا هميشه شبكه 5 آهنگ سنتي ميذاشت . همه مغازهها پر بود از كاستها سنتي يك آهنگ پاپ درست حسابي نبود . داشتن اهنگهاي انور ابي جرم بود . ببينم چرا توي اون هوا هم مردم باز سمت موسيقي انور آبي بودن ؟ چرا داريوش گوش ميدادن ؟ چرا گوگوش ؟ چرا اين همه دردسر چرا موسيقي سنتي گوش نميدادن ؟ يادتون اهنگ ديجي مريم اومد همه تعجب كرده بودن عجب اهنگي چرا اينجور شد ؟ آهنگهاي محسن يگانه.چاووشي.پارساچيليك.حا دهاكان. يادتون اهاي خبر نداري ؟ بعد از اون عليرضا حميدرضا اومدن . يك نسل جديدي از اهنگها شروع شد ولي چي شد انور آبيها دلشون نميخواست تغييري بدن سنتي داخل كه هيچ وقت نميخواد اينكار رو كنه خوب ببينم چرا آهنگهاي علي گيتور ارش باز مردم بيشتر دوست دارند ؟ چون كاراشون جديد ؟ ولي نه شما نا انور نه موسيقي سنتي ما هيچ تغييري نميخوان بدن همونيجوري كه ميخواستن باشن ميخوان بمونند و با نابود كردن بقيه.

joojefarary (You can see links before reply) عزیز ممنون ..

اگه مخاطبت از اینکه میگی شما و استاد موسیقی یه کاری بکنید و فقط گلایه نکنید باید بگم من باور کن من هیچ کارم :4: نه استادم نه موسیقیدان ! فقط نظرم رو گفتم... این از این

اصلا بحث و منظور من شخص خاصی نیست و اسم بردن هم کار درستی نیست . راجب این موضوع و آزادی هم قبلا مفصل صحبت شده ... که من خودم یکی از افرادی بودم که گفتم همه نوع موسیقی باید تو جامعه باشه و هرکسی از لحاظ کاری آزاد باشه، همونجور که توی کشور های دیگه و جاهای دیگه هست ... و مخاطب خودش فکر کنه که کدومو گوش بده

ولی ببینید، متاسفانه کشور ما و جامعه ی ما به دلیل محدودیت های خیلی زیادی که داشته ، تاثییر پذیریش از همه چی به شدت بالا رفته ! مثال : تا چند سال پیش که اصلا کسی جرات رپ خوندن نداشت یه دفه یه جوری جو فراهم شد و رپ و 6.8 داخلی راه افتاد ... جوونا(خودمم جوونم هاا) هم ندیده بودن دیگه اینجور چیزی تا حالا ! درسته ؟ یه دفعه یک هفته بعد هرکی از خونه قهر کرد اومد رفت توی یه استودیو یا از اون فجیع تر توی خونه شروع کرد به رپ خوندن اونم با شعرایی که خودشم نمیدونست داره چی میگه ( سوء تفاهم نشه واسه دوستانی که رپ رو دوست دارن و دنبال میکنن این سبکو)

یا 2 نفر باهم لج بودن شروع میکردن به رپ خوندن با فحش های آب دار ! که آره واسه من شاخ نشو و این حرفا .....

خوب ببینید اینجوری میشه که الان از 10 نفر ، دهن 8 نفر رو باز کنی بدش از رپ میاد ... چرا ؟ چون هر چیز جدید که بیاد توی ایران به علت محدودیت زیادی که قبلش بوده و فرهنگ سازی نشده اینجوری همه چیز از شور به در میشه ! وگرنه مگه آمریکا رپ نداره یا جاهای دیگه . ما مشکلمون اینه درست از هیچی استفاده نمیکنیم ... تا وقتی کسی نمیدونست تو ایران بلوتوث چیه تو ایران همه چی آروم بود تا بلوتوث توی ایران کشف شد شروع کردن به پخش کردن عکس و فیلم خواهر مادر این یکی اون یکی ! دروغ میگم بگو دروغ میگی

بحث تکنولوژی دوباره بر میگرده به همین موردی که گفتم . " زیاده روی " تکنولوژی خیلی عالی خیلی خوبه ما همه هر روز باهاش سر و کار داریم . اگه نباشه نمیتونیم زندگی کنیم . کار ها رو خیلی راحت کرده ! اما تنها موسیقی که الکترونیکی نشد توی ایران شجریان بود . که اونم اگه میشد یه نفر میومد و آهنگای شجریان رو دی جی میکرد.

بحث من اینه ! میخوای آهنگ بسازیم ؟ باشه الان الکتروآکوستیک یکی از بهترین نوع آهنگ سازی های توی دنیاست ... توجه کنید ! "الکتروآکوستیک یعنی الکترونیک + آکوستیک...

مگه این همه بند ها و خواننده های خارجی از امکانات الکترونیکی استفاده نمیکن ؟؟ ( نمونه ی بارز و خوبه ایرانیش سیروان خسروی) اصلا اگه استفاده نکنن نمیشه و لازمه .

در نهایت من میگم صلاح مملکت خویش ...... شما یا من یا هرکسی دیگه میتونیم اصلا با دنیا پیش نریم بشینیم تو خونه پای نرم افزار آهنگ بسازیم حتی بدون بلد بودن نت یا هرچیزی چون از این کار لذت میبریم و به کسی هم مربوط نیست . ولی اگه سعی کنیم که یه الگوی درست و استاندارد به جامعه ارائه بدیم تا یه چیز من در آوردی ، اول خودمون سودش رو میبینیم بعد هم مردم
:am

mahroo
Monday 25 October 2010, 02:56 PM
منم همینو میگم دیگه...همه ی اینا بر میگرده به همون فرهنگ غلط ما !!!!
تنها موسیقی هم اینجوری نیست از همه چیز ما بد استفاده کردنشو یاد گرفتیم.همه چیز ما ایراد داره حالا اینجا فروم و انجمن موسیقیه و از موسیقی حرف میزنیم.
اول باید خودمون رو درست کنیم تا درست نشیم هیچی هم همراهش درست نمیشه!!!

Dj_MAN
Monday 25 October 2010, 08:01 PM
حرفهای بسیار عمیقی زده شد ... خوشحالم که اینقدر از ژرفا به مسئله نگاه کردین . ولی راهکار عملی ندیدم کسی ارائه بده ... ببینید ما ابزارهای خیلی خوبی در اختیار داریم .. اول خودمونیم که به موسیقی عشق می ورزیم و این میتونه شالوده اصلی باشه .. دوم اینکه ابزارهای ساخت اون رو خوشبختانه با قیمت تمام شده کاملا ارزون در اختیار داریم ( نرم افزارها و سخت افزارهای موسیقی و نوازنده های ماهر سازهای زنده )
و سوم وبالاتر از همه سایت نت اهنگ که تونسته این افراد رو خوب کنار هم جمع کنه و یه محیط هم برای آپلود و گرداوری فایل در اختیارمون گذاشته ... شما همه معضلات و مشکلات و علتهای بوجود آورنده اونها رو توضیح دادید ولی من دوست داشتم " راهکارهای عملی و کاربردی " حل این مسائل رو هم عنوان میکردید .
مثلا از نظر شما گامهای اولیه برای حل مسائل عنوان شده چیه ؟ چکار باید بکنیم ؟ ما اینهمه امکانات داریم . . مشکلات و علتهاشون رو هم شناختیم ... در قدم اول چکار کنیم ... بالاخره این سایت و ما افرادی که داخل اون فعالیت می کنیم هم در آینده جزو تاریخ موسیقی این سرزمین خواهیم بود .. نقش ما چیه ؟؟
اگر واقعا معتقید که جو موسیقی ایران ایده آل نیست خب پس بیاین درستش کنیم ... یا لااقل سعی خودمون رو بکنیم .... قدم اول چیه ؟؟ بیاید از این بحث یه نتیجه بگیریم و همون کار رو واقعا انجام بدیم ... هر کسی فقط به فکر پیشرفت خودش تنها نباشه .. بیاید با هم گامهای اول رو برداریم ... حالا سوال اینه که :
به نظر شما مراحل تصحیح وضعیت فعلی موسیقی در ایران چیه ؟

Acoustic
Monday 25 October 2010, 08:18 PM
rtmeh (You can see links before reply) عزیز اگه ممکنه پستتون رو ویرایش کنید و با فونت استاندارد بنویسید چون من درهم ریخته و قاطی میبینم نوشته ها رو و اصلا نمیشه متن رو دید . چند تا پست قبلی هم واسه من اینجور بود. ممنون :53:

alimetallica_2
Monday 25 October 2010, 10:38 PM
درود.
به نظر من مردم ایران اکثرا جو گیر هستند و هرچه جو بگوید همان را گوش میدهند. ما بچه که بودیم همه یک دفعه زده بودند تو کار مایکل جکسون و بعد پینک فلوید و بعد متالیکا و گانز و نیروانا مد شد.
تا مدتها این موسیقی ها طرفدار داشت و بعد یک دفعه تکنو آمد و بعد از تکنو هاس و ترنس و ...
اما هیچ یک از این موسیقی ها به اندازه رپ فارسی نتوانست مردم این کشور را سمت خود بکشد، تابدانجا که حتی خواننده های پاپ این مملکت به طرف سبک های رپ فارسی رفتند و حتی اگر خود نخواندند، گفتند کسی بیاید و در وسط آهنگشان قسمتی را با سبک رپ فارسی اجرا کند که به نظر من این فاجعه ای است نه تنها برای فرهنگ و ذوال اندیشه، بلکه برای اسمت موسیقی ایرانی.
البته در جهان هم میشود گفت زمانی اکثر مردم راک گوش میکردند و بعد اکثریبت به پاپ متمایل شدند و حالا رپ در تمام جهان طنین انداز شده است. متاسفانه رپ از نظر ساختار موسیقیایی صفر است و هر کس و ناکسی که حتی سواد نت خوانی ندارد میتواند با یک نرم افزار آهنگ بسازو با یک میکروفن حرفه ای (با دستگاه خانگی البته) آلبوم روانه بازار کند و از آنجا که در این کشور دخترکان بیشتر دنبال رقاصی هستند و از پسران رقاصه جلف خوششان می آید بسیارند جوانان و نوجوانی که میخواهد رپ خوان شوند تا به شهرت برسند و با تعداد بیشتری از دختران هم خوابی کنند و خوب مسائل دیگر که رویای شهرت وجود دارد و بی شک برای کسی که میخواهد از طریق موسیقی به شهرت برسد هیچ کار ساده تر از خواندن رپ نیست، چون نه سواد موسیقیایی میخواهد و نه نیازی به تخصص آهنگ سازی و نوازندگی دارد. همچنین برای تشکیل گروه هم لنگ نخواهی زد.

متاسفانه حتی افرادی که سن بالاتری دارند هم با این موسیقی دارند ارتباط برقرار میکنند.

به نظر من این را فعلا اکثریت مردم ایران تشکیل میدهند.
دسته بعد افرادی هستند که پاپ با درون مایه های سنتی گوش میکنند.
افرادی هستند که سنتی گوش میکنند و معدود افرادی هم که در سبک هایی مثل راک، جز، بلوز و ...

Solo
Monday 25 October 2010, 11:02 PM

اول بگم اگر جواب میدم بخاطر این نیست که جواب شما یک نفر رو بدم .

1- اینکه مردم ساسی مانکن گوش میدن واسه اینه که اون بهتر از همه کار میکنه ؟
کسی ساسی مانکن گوش نمیده عزیزم فقط مردم میشناسنش ! حالا به چه عنوان ؟ علاقه خودت بهتره با یانی مقایسه کنی که من قبولش دارم

2- بحث فیلم با موزیک فرق داره . شما فیلم بساز با مضمون مناسب ولی کیفیت پایین اگر کسی تعریف کنه از مضمون فیلمت تعریف میکنه نه از کیفیتت . اونکه از کیفیتت تعریف میکنه بدون باهات دشمنی داره ! موزیک هم همینطور 2 جنبه داره به هر حال شما مختاری موزیک خوب رو بگردی پیدا کنی واسه ارزشی که برای گوش خودت قاولی یا اینکه هرچی هرجا گفتن خوبه شنود کنی !
3 - شما جای اقای علیشمس و اشکین 98 بودین چیز دگهای میتونستید بگید ؟ دیگه گفتن اینکه ما خدای موسیقی هستیم خیلی پرویی هست " چارلی چپلین هم میخواست دل مردم رو شاد کنه ( البته اصولی و درست ) در کل یه دلقک برای شاد کردن دل مردم مناسبتره ! البته طرفدارای این رسته به دل نگیرن .

4- ما موسیقیدانها اعتراضی نداریم ! موسیقیدان اگر موسیقیدان باشه اعتراضی نداره ! فقط دلمون میسوزه . تو مملکت خودم نشستم ولی با اروپا و خواننده های خارجی و به زبان لاتین باید کار کنم ! این حرف دل یه موزیسین هست .
5- بحث ما البته من ابدا 6-8 نیست ! من و چند تایی که خوب میشناسمشون در مورد موسیقی ایران بحث میکنیم حالا 6-8 هم یه معضلی هست واسه خودش که بابا این 6-8 که مردم میگن نمی دونن یعنی چی حتی که یه ادم سود جو میاد میگه حالا پیشرفت کردم 6-9 میخونم !!!!
6- هر کسی که میخواد آلبوم بده خوب بده ! مواظب باشه مورد نقد ما قرار نگیره که ایراد کارش لو میره واسه بی سوادها هم بشه ستاره . لذت موسیقی به درست بودنشه ! ما میگیم شما هم تو لذت شریک باشید حالا میل خودتونه . ادما همیشه بعد از مدتی به جهل خودشون پی خواهند برد .
7-شما اگه یه نفرو واقعا دوست داری به شعورش احترام بذار کارو درست انجام بده . حالا اگه مشکل پول داری با اهنگساز و تنظیم کنندت در میون بذار . اونا واسه دل شما هم ارزش قائل خواهند شد .
8- شما با موزیک خوب جارو باز میکنی نه تنگ .
9- شما توی اینترنت هرچیزی که دلت میخواد بذار ولی فکر نکن هر کاری که میکنی درسته . شما فیلم پورن هم که بذاری طرفدار پیدا میکنی ولی به نظرت درسته ؟
10-شما یکم از زمانی که که همه چیز ممنوع بود برید عقب تر یه زمانی گوگوش ما جز ستاره های جهانی بود ولی موزیک هم از نظر علمی هم از نظر هنری پیشرفت داره .
11- این طبیعی هیت که شما دنبال استار مورد علاقتون مثل ابی یا گوگوش باشید حالا در کنار اونها ائندی ها هم معرفی شدند ولی کی گوگوش و ابی رو با اندی مقایسه میکنه ؟!!! هر چیزی جایی داره
12-موسیقی سنتی یعنی موسیقی سنتی یعنی چیزی که از سنت اومده و همیشه جایگاه خودش رو داره . بعد کی میگه گوش نمی دادن ؟
13-واقعا شما وقتی موزیک مریم دی جی رو شنیدی تعجب کردی ؟! نه من نه هیچ کدوم از دوستانم نعجب نکردیم البته آلبوم فریدون جای بحث داشت در زمان خودش . اون آهای خبر نداری که فوق العاده رو اعصابم بود و البته جر خوردنهای آقای یگانه برای شهرت و اون حامد حاکان که موزیک دموی dance ejay رو به عنوان ساخته خودش تو پاچه ملت کرد ! یا همون محسن چاوشی . وقتی علم نباشه همینه دیگه !
14- دی جی علی گیتور رو کی دوست داره ؟ دی جی علی فقط یه دوره کوتاه 4ماههه توی اروپا به عنوان دی جی مطرح شد .
در مورد آرش هم بگم که سوپر استار ایرانی برای تمام جها هست و با علم کافی و البته 6-8 هم توی کارهاش به نحوا حسنت به چشم میخوره .

Dj_MAN
Tuesday 26 October 2010, 12:13 AM
دوستان راه حل یادتون نره .....!

mohammad7
Tuesday 26 October 2010, 07:49 AM
نظر شما دقیقا همون کاریه که دولت ما 30 و اندی ساله که داره با موسیقی انجام میده.
انتخاب در یک فضای آگاهانه حق هر فردیه ما در جایگاهی نیستیم که بگیم شما حق نداری به فلان موسیقی گوش بدیم چون از نظر ما این خوب نیست (یا به تعبیر شما حیوانیه)! اگه کسی هم بنان رو بشناسه و هم 50سنت رو و انتخابش 50سنت باشه ما چه حقی داریم بگبم نه ! نیاید به اون گوش بدی چون ما تشخیص میدیم که نباید گوش بدی!
بنده هم مثله همه دوستان به خوبی و بدی، زشتی و زیبایی اعتقاد دارم ولی به زعم شما که فرمودید اعتقاد به نسبی بودن همان اعتقاد نداشتن به خوبی و بدیه، به این هم اعتقاد دارم که اینها در بسیاری از موارد امری نسبی محسوب میشن. مثلا ممکنه کسی (یا کسانی که در اکثریت هستند) رقص باله رو اوج انحراف و پدیده ای به قول شما حیوانی بدونن ولی بنده (یا ممکنه شما) اون رو در اوج زیبایی ببینید. دیدگاه ها با هم خیلی فرق داره. مهم اینه که بدونیم و بعد تصمیم بگیریم نه این که فضایی جاهلانه و ناشی از برخی تعصبات کور بسازیم و بعد بگیم خوب حالا تصمیم بگیرید. بحث اصولا این نیست که رپ خوبه یا بد! بحث اینه که کسی که این سبک رو انتخاب میکنه بدونه که چه انتخابهای دیگه ای هم وجود داره و بعد انتخاب کنه و ما موظفیم به انتخاب ایشون احترام بذاریم.

من اعتقاد به نسبی بودن خوب و بد ندارم. (حالا این که چرا. یه بحث اساسیه و اینجا جاش نیست...)
حرفی هم که من زدم با اعتقاد به نسبی بودن خوب و بد خراب میشه. چون ممکنه یه چیزی از نظر من انسانی باشه از نظر یکی دیگه حیوانی یا برعکس. اما اگر یک ملاک پایدار وجود داشته باشه دیگه این مسائل پیش نمیاد و اون دینه (*) . چیزی که معمولا هیچکس بهش توجهی نداره! نه سازندگان و نه مخاطبان.

* : البته کاری هم به کسانی ندارم که به اسم دین، مثلا میان موسیقی رو نهی میکنن...

دوستان راه حل یادتون نره .....!

بحث ما هم سر همینه. ببینید اگه ما معیار پایداری برای خوب و بد نداشته باشیم پس دیگه فرهنگ درست و غلط معنی پیدا نمیکنه. موسیقی سطح بالا و سطح پایین وجود نداره...

---
البته برای جلوگیری از سوء تفاهم بگم که ما با هم دعوا نمیکنیم. نظراتمون رو در میون میذاریم...

Dj_MAN
Tuesday 26 October 2010, 08:10 PM
خب پس گام اول ایجاد یه بنیان و شالوده و شاخص برای تشخیص موسیقی خوب و بد هست ....
سوال : بنظر شما موسیقیه خوب چه پارامتر هایی باید داشته باشه ؟

mohammad7
Tuesday 26 October 2010, 08:59 PM
خوب یا بد بودن یک اثر هنری، بستگی به تاثیریست که روی انسان میذاره. این که به ارزشهای انسان اضافه میکنه و یا انسان رو به سمت پستی میکشونه. حالا این که ارزش چیه، پستی کدومه، دین میتونه راهنمایی کنه.
خیلی از آثار هم به ظاهر به خوب یا بد تقسیم نمیشن و صرفاً زیبا هستن. مثلا گوش دادن به یک موسیقی زیبا میتونه به مثل شنیدن صدای دریا، روی آدم اثر مثبت بذاره. باعث بشه احساس بهتری داشته باشیم و بهتر زندگی کنیم. زیباییهایی وجود دارند که لذتهای حلال محسوب میشن و خلق شدند تا ما از اونها استفاده کنیم و لذت ببریم. حالا اینکه لذتهای حلال چی هستن، دین میتونه راهنمایی کنه.
اگر لذتی حرام شده بدلیل اثرات منفی ایست که روی انسان میذاره. شاید دو غذا هر دو خوشمزه باشن اما یکی از پول حلال و دیگری از پول حرام بدست اومده باشن. هردو مزه خوبی دارن اما از دیدگاه دین، غذای حرام جدای از عذاب آخرت، اثرات منفی خودش رو روی شخص در همین دنیا خواهد داشت...

نظر شما چیه؟

rumour
Tuesday 26 October 2010, 09:08 PM
چرا قبول ندارید ؟؟ این یه فرم موسیقیه دیگه ... حالا درسته بقول برخی دوستان جفنگیه .. ولی نه من میگم جفنگی توی این فرم دارن کار میکنند ... یعنی مثلا سبک راک که یه سبک اصیل هست و هنرمندای خیلی خوبی توی اون ظهور کردن رو هم میشه جفنگی کار کرد ولی خب اونوقت کسی گوشش نمی گیره ... توی دنیا هر سبکی جفنگی کار کنن کسی گوش نمیگیره .. ولی توی ایران با کمال تعجب این 6-8 رپی - مزخرفی- رو که هست میان و گوش میگیرن .... نه این یه فرم موسیقیه دیگه ... موسیقی با ریتم 6-8 تند و شاید ریتم بندری که روش ووکال با rate بالا میزارن ... همین فرم رو گفتم اگه بدی دست یه آهنگساز که کار موسیقی رو خوب بلد باشه میتونه از از این فرم یه کار قوی در بیاره .... اینکه اولین کسانی که اومدن این کارهارو ارائه دادن موسیقی بلد نبودن و به این جایگاه مزخرف کشوندنش که دلیل نمیشه اصل و فرم و تایپ کار رو زیر سوال برد ... شادمهر هم کار رپ داره .. ولی آیا مزخرفه ؟؟ نه چون کار قوی ارائه داده ... اگه یه کسی بیاد روی رپ که یه فرم بینظیر هست و هنرمندای با استعدادی توی دنیا روی این فرم کار کردن یه کار مزخرف و جفنگ الکی با شعر و ووکال افتضاح بده بیرون میشه گفت رپ یه فرم بیخوده ؟؟؟
قبول کنید که ایراد کار از آهنگسازاست و سلیقه بد مردم نه فرم موسیقایی ....
در ضمن نگفتید بالاخره .... خب مثلا من به کارهای الکترونیک به سبک ژان میشل ژار و گره تنجرین دریمز علاقه خیلی زیادی دارم استعداد کار توی این فرم رو هم دارم ... خب که چی .. یعنی من بیام با اصرار توی این زمینه کار کنم و تراکهای مثلا فوق العاده هم بدم بیرون .. خب اگه کسی گوش نگیره چی ؟؟؟ اونوقت شما فکر میکنی منطقی هست که من بیام مثلا فلان سینتی سایزر رو بخرم 5 میلیون تومن و هی باهاش کار کنم و تراک خوب بدم بیرون ؟؟واسه چی ؟؟؟ واسه کی ؟؟؟
:30:

دوست عزیز یه مطالعاتی داشته باشی بد نیست...
اولا که هر سبکی هم که باشه اگر اصول نداشته باشه موسیقی نیست.
بعدم که فرم یه چزیه دیگریست. فرم به نقشه ی کلی و طرح یه آهنگ میگن. و منظور شما سبک هستش.
بعدشم اگر سلیقه ی شما در موسیقی جلب توجه مردم به کارتون هستش به نظرم شما فقط دنباله تجارت در موسیقی هستید نه خودش. کار خوب مخاطب داره. الان نداشته باشه بالاخره جندین سال دیگه ممکنه پیدا کنه...

rumour
Tuesday 26 October 2010, 09:12 PM
کاملا مخالفم.

دوست عزیز این راه حل نیست... شما نمیتونی نسخه ی نابودی بنویسی... از یه جایی سر در میاره و به دلیل فشار و امکانات کم همه در یک درجه و خیلی سطح پایین قرار میگیرن... ولی داشتن آزادی برای همه. بودن جاهایی برای نقد آثار می تونه مشکل حل کنه. فضا که باز شد نهاد های نقد آثار ایجاد شد موزیسین های بزرگ میتونن اون جاها به نقد آثار بپردازن. بعد معلوم میشه که کی خوبه و کی بد...

joojefarary
Tuesday 26 October 2010, 09:47 PM
rtmeh جان بببينيد به نظر من هيچ اميدي به كشور نيست كه تغيير ايجاد كنه بايد خودمون ايجاد كنيم . به نظر من بايد از همين اينترنت شروع بشه . براي هر اهنگ رتبه تعيين بشه طبق گفته (smile2life ) مثلا سايت imdb ديدين كه مثلا فيلمهاي برتر رتبهاي بالاي 7 8 دارند وفتي ميخواييد فيلم بگيريد مطمعا يك سري به اونجا ميزنيد ببينيد چه فيلمهاي برتري وجود داريد . يا مثلا pmc مياد فيلمهاي برتر اين هفته رو معرفي ميكنه حال اگر اين اتفاق در موسيق بي افته و از يك سايت شروع بشه مطمعا سايتهاي ديگرم پيروش خواهند امد . ولي به نظر من بايد كم كم اينكار كرد يعني چي مثلا بنزين وقتي خواست سهميه بشه آيا اومدن از اول گفتن ماهي 60 ليتر ؟ نه اول گفتن 100 بعد يك عده اعتراضات اومد بعدش كه آروم شد كردن 80 حالا 60 . حالا توي موسيقيم همينطور مثلا نيام از اون اول هر چي پاپ داخلرو نابود كنيم يا هر سبك ديگه ايو . بيام مثلا بگيم آهنگ ساسي رتبه 3 توي 6.8 آهنگ سامان جليلي مثلا 7 آهنگ منصور رتبه 9 بع دبيام بعد از مدتي اينو كمتر كنيم وقتي جوو اروم شد بيام به ساسي بديم 2 به سامان جليلي بديم 5 به منصور 7 به شجريان 10 .
ولي با همه اينها بازم هيچ كدوم جواب نميده . چون مشكل ما سر موضوع اصلي اطلاع مردم . فرهنگ مردم و سواد مردم نسبت به موسيقي . چند نفر فيلمهاي جشنواره كن ديديم كه كلي هم جايزه گرفتن ؟ همين فيلم درباره الي چند نفر از سينما اومدن بيرون گفتن مسخره است چند نفر نشستن بحث كردن ؟ همين خودم وقتي با 6 تا از دوستام رفته بوديم همين فيلم درباره الي وقتي اومديم بيرون گفتم عجب فيلم باهال بودي ولي دوستام گفتن اينم فيلم بود مارو اوردي با فيلم خروس جنگي مقايسه ميكردن !!!!! خوب همين مشكل در موسيقي ما وجود داره . وقتي توي يك جمع 6 نفر اينجوري توي جامعه ببين چه جوري . همين چند روز پيشا مثلا دوستم به آهنگهايي كه من گوش ميدم خيلي گير ميده بعد اومد براي من يك آهنگ از هيچكس گذاشت كه اينقدر چرت بود همين جديدش گفتم چي ميخونه ميگفت خيلي باحال .

mohammad7
Tuesday 26 October 2010, 09:55 PM
دوست عزیز این راه حل نیست... شما نمیتونی نسخه ی نابودی بنویسی... از یه جایی سر در میاره و به دلیل فشار و امکانات کم همه در یک درجه و خیلی سطح پایین قرار میگیرن... ولی داشتن آزادی برای همه. بودن جاهایی برای نقد آثار می تونه مشکل حل کنه. فضا که باز شد نهاد های نقد آثار ایجاد شد موزیسین های بزرگ میتونن اون جاها به نقد آثار بپردازن. بعد معلوم میشه که کی خوبه و کی بد...

بله درسته. منتقدین با نقدهاشون میتونن موجب پیشرفت هنر بشن.
اما این هم باز خودش مهمه که خود اون منتقدها با چه ملاکهایی یک اثر رو برتر از دیگری میدونن.

rtmeh
بيام مثلا بگيم آهنگ ساسي رتبه 3 توي 6.8 آهنگ سامان جليلي مثلا 7 آهنگ منصور رتبه 9 بع دبيام بعد از مدتي اينو كمتر كنيم وقتي جوو اروم شد بيام به ساسي بديم 2 به سامان جليلي بديم 5 به منصور 7 به شجريان 10 .

ای کلک! You can see links before reply

سایت نظرسنجی اگه باشه میتونه جالب باشه. یعنی خود مردم امتیاز بدن. مثل imdb. البته از این نظر که ساسی مانکن میاد صدر جدول جالب نیست! ولی در کل جالبه. نظرسنجی اطلاعات خوب و مستدل تری رو از سلیقه مردم میده.

rtmehدوستم به آهنگهايي كه من گوش ميدم خيلي گير ميده بعد اومد براي من يك آهنگ از هيچكس گذاشت كه اينقدر چرت بود همين جديدش گفتم چي ميخونه ميگفت خيلي باحال .

بله سطح آگاهی و دانش مردم از هنر خیلی کمه و سلایقشون غالباً نازل هست.
در ایران هیچ وقت به هنر پرداخته نمیشه. منظورم بیشتر سیاستگذاریه. فقط در همین حد که یه وزارت ارشادی باشه آثار رو بررسی کنه و در صورت مغایرت با دین ردشون کنه. سیاستگذاری برای هنر یا اصلا نیست یا اگرم هست درست نیست.
به قول دوستان ما چرا مثلا واسه موسیقیمون چارت نداریم؟
یا اصلا چرا هیچ برنامه ای در تلویزیون نداریم که به موسیقی بپردازه؟
فقط یه با کاروان شعر و موسیقی بود که اونم موسیقیهای سنتی بود...

Dj_MAN
Tuesday 26 October 2010, 10:01 PM
دوست عزیز یه مطالعاتی داشته باشی بد نیست...
اولا که هر سبکی هم که باشه اگر اصول نداشته باشه موسیقی نیست.
بعدم که فرم یه چزیه دیگریست. فرم به نقشه ی کلی و طرح یه آهنگ میگن. و منظور شما سبک هستش.
بعدشم اگر سلیقه ی شما در موسیقی جلب توجه مردم به کارتون هستش به نظرم شما فقط دنباله تجارت در موسیقی هستید نه خودش. کار خوب مخاطب داره. الان نداشته باشه بالاخره جندین سال دیگه ممکنه پیدا کنه...
باشه یه مطالعاتی هم میکنیم .. ولی دیگه اینقدر ملانقطه ای نباشید ... شما که محتوا و منظور ما رو فهمیدی خدائیش بد میگم ؟؟ همین سبکهایی که الان دیگه سنی ازشون گذشته و دیگه قوام و ریشه پیدا کردن مثل همون سبک راک - متال - هوی متال - رپ - پاپ و غیره ... روز اول تشکیل شدنشون یه همچین حالتی داشتن که الان این فرم ( یا سبک - نمیدونم چون هنوز مطالعات نکردم ) 6 و 8 نوظهور در ایران رو داره - عکس العمل منتقدین مختلف بوده در مقابلشون - شاید خیلی ها ازشون بدشون می اومد - و تعداد کسانی که توی این سبک ها کار میکردن کم بودن ...
ولی خب وقتی دوسه تا چهره شاخص کار بلد که می دونن هدفشون چیه ( ارائه یه کار قوی ) توی هر سبک نو ظهوری پیدا شد اونوقت به ادامه حیات اون سبک میشه امید داشت ...
این سبک نوظهور در ایران چون اولا ادمهای کار بلد و متخصصی توش فعالیت نکردن و اونهایی هم که توی این زمینه کار میکنند انگیزه های شخصی و بی ربطی به پیشرفت موسیقی دارند باعث شده که کارهای بدرد نخور و ضعیفی ارائه بشه ... من اینو میگم .. خب قبول کن که اگه مثلا قمیشی که دکترای موسیقیه بیاد روی این سبک کار کنه یهتر از ساسی مانکن کار ارائه میده ... ضعف از آهنگسازه چون کارش رو بلد نیست و اصول کارش لنگ میزنه و مخاطب که کار قوی نمی خواد ... همین داداش .. من اینو گفتم .. اگه اشتباه میگم بگو
درضمن بنده خودم کارمند بانکم و پول دارم دنبال پول نیستم . من دنبال اینم که از وضعیت نابهنجار فعلی توی عرصه موسیقی چطوری خلاص بشیم :45:

Dj_MAN
Tuesday 26 October 2010, 10:15 PM
joojefarary عزیز حرفتون درست .. شما میگی ملاکهای افراد متفاوته ولی چطور همه این افراد متفاوت از مثلا شجریان خوششون میاد ... یا اینطور بگم هیشکی پیدا نمیشه که بتونه با استدلال بهت ثابت کنه که امثال شجریان - قمیشی - فرامرز اصلانی و... هیچی بلد نیستن .. 99/9 درصد مردم حداقل چند بار قطعاتی از شجریان رو گوش دادن ... هیچ کس پیدا نمیشه بگه الکی میخونه ... خب چون واقعا کارش رو بلده ... اون دوستتو ول کن که میگه این قطعه باحاله ... سال دیگه ازش بپرس بگو اون اهنگ رو یادت هست چی بود ؟ مطمئن باش تا سال دیگه اینقدر اهنگ مزخرف گوش داده که یادش نیست کدومشو تو میگی ! ولی آیا الهه ناز بنان فراموش میشه ؟ نه چون ساختارش درسته .. آهنگساز خواسته یه کار ارائه بده که مردم از دل و جون گوش بگیرن و لذت ببرن نه برای شهرت و احیانا چند قرون پول ... من میگم این اصولی که باید توی ساختار یک سبک باشه تا اون سبک و اهنگ رو مردم قبول کنند به عنوان یک سبک و اختصاصا کار و قطعه قوی و فراموش نشدنی چیه؟؟؟ و در ضمن چه سبک و نمونه کار جدیدی میتونه در شرایط فعلی جامعه همه گیر بشه و مخاطب داشته باشه

Solo
Wednesday 27 October 2010, 02:29 AM
joojefarary عزیز حرفتون درست .. شما میگی ملاکهای افراد متفاوته ولی چطور همه این افراد متفاوت از مثلا شجریان خوششون میاد ... یا اینطور بگم هیشکی پیدا نمیشه که بتونه با استدلال بهت ثابت کنه که امثال شجریان - قمیشی - فرامرز اصلانی و... هیچی بلد نیستن .. 99/9 درصد مردم حداقل چند بار قطعاتی از شجریان رو گوش دادن ... هیچ کس پیدا نمیشه بگه الکی میخونه ... خب چون واقعا کارش رو بلده ... اون دوستتو ول کن که میگه این قطعه باحاله ... سال دیگه ازش بپرس بگو اون اهنگ رو یادت هست چی بود ؟ مطمئن باش تا سال دیگه اینقدر اهنگ مزخرف گوش داده که یادش نیست کدومشو تو میگی ! ولی آیا الهه ناز بنان فراموش میشه ؟ نه چون ساختارش درسته .. آهنگساز خواسته یه کار ارائه بده که مردم از دل و جون گوش بگیرن و لذت ببرن نه برای شهرت و احیانا چند قرون پول ... من میگم این اصولی که باید توی ساختار یک سبک باشه تا اون سبک و اهنگ رو مردم قبول کنند به عنوان یک سبک و اختصاصا کار و قطعه قوی و فراموش نشدنی چیه؟؟؟ و در ضمن چه سبک و نمونه کار جدیدی میتونه در شرایط فعلی جامعه همه گیر بشه و مخاطب داشته باشه

شما یه سبکیو نصفه نیمه شروع کن خودت یه اسم بذار روش بیشتر از همه معروف میشی و باور نداری ؟
طرح امتیاز دهی به موزیک های تولیدی کشور در حال اجراست البته نه فقط توسط مردم . بلکه توسط جمعی از اساتید آهنگسازی و تنظیم .
:25:

smile2life
Wednesday 27 October 2010, 08:08 AM
طرح امتیاز دهی به موزیک های تولیدی کشور در حال اجراست البته نه فقط توسط مردم . بلکه توسط جمعی از اساتید آهنگسازی و تنظیم .
:25:
کجا؟

ولی می دونی چیه؟ به نظر من یه دلیل این که اون آهنگای قدیمی تو یاد و خاطر ما موندن و ما میگیم موندگار شدن، به خاطر این بوده که اون موقع کلاً زیاد آهنگ و آهنگساز نبوده، یک آهنگ که میومده همه گوش میکردن و چون زیاد گوش میکردن براشون خاطره شده. اون موقع ها کم بوده، واقعا کم بوده. ولی حالا روزانه انقدر آهنگ جدید روانه ی بازار میشه که وقتی میری دم فروشگاه نمیدونی کدومو باید بخری.
همین اتفاق برای فیلم ها هم افتاده. پس این یه چیز طبیعیه... باید باهاش کنار اومد.

Acoustic
Wednesday 27 October 2010, 09:15 AM
کجا؟

ولی می دونی چیه؟ به نظر من یه دلیل این که اون آهنگای قدیمی تو یاد و خاطر ما موندن و ما میگیم موندگار شدن، به خاطر این بوده که اون موقع کلاً زیاد آهنگ و آهنگساز نبوده، یک آهنگ که میومده همه گوش میکردن و چون زیاد گوش میکردن براشون خاطره شده. اون موقع ها کم بوده، واقعا کم بوده. ولی حالا روزانه انقدر آهنگ جدید روانه ی بازار میشه که وقتی میری دم فروشگاه نمیدونی کدومو باید بخری.
همین اتفاق برای فیلم ها هم افتاده. پس این یه چیز طبیعیه... باید باهاش کنار اومد.

نه دوست عزیز این حرف شما رو قبول ندارم ...

شما آهنگ های قدیمی رو یه بار کامل بدون توجه به خواننده گوش کن ببین چی میشنوی .. مثال میزنم : آهنگ های هایده . که 90% کارهای انوشیروان روحانی هست . وقتی گوش کنی میبینی اصلا ساز بندی و تنظیم اون موقع با الان زمین تا کره ی مریخه . یا سیاوش قمیشی یا داریوش یا ابی یا هرکسی دیگه از قدیمیا

بعد میای روی صدای خواننده میبینی خواننده 3 دانگ 4 دانگ صدا داره . بعد میای روی شعر میبینی همه پر محتوا . یا از شعرای قدیمی یا اگر خودشون شعر سرودن پر محتوا .. خوب حاصلش میشه این که هنوزم آهنگای 20 سال پیش داریوش ، ابی ، معین ؛ هایده و خیلی های دیگه رو گوش میدیم .

من نمیگم همه چی باید مثل قدیم بمونه . چون اینجوری اصلا نمیشه . مثالش همین آلبوم جدید داریوش اقبالی که تمام اون کار بچه های داخل ایرانه یا یا آهنگ خاطره های معین که آهنگ سازی اون به عهده ی سیروان خسروی بوده ... که به قول بچه ها دوبس دوبس و بکوبه ، لوووول ! ولی بازم شنیدنی و زیبا هستن. چرا ؟ چون خواننده واقعا خوانندست آهنگ ساز واقعا آهنگ سازه و....

به خدا بعضی وقتی این شبکه های ماهواره یه موزیک ویدیو هایی میزاره که فقط باید خندید و بعدشم گریه کرد .

پس نمیشه گفت اون زمان چون کسی نبوده واسه ما آهنگا خاطره شدن . نه اون زمان هم به اندازه خودش خواننده و آهنگساز بوده

joojefarary
Wednesday 27 October 2010, 12:50 PM
باز من با حرف smile2life موافقم اينم تاثير داشت . اون زمانها ما صبر ميكرديم تا دمه عيد اينا يك آلبومي بياد خوب همين باعث ماندگاري ميشد يكسال فقط يك يا دو آلبوم گوش ميداديم ولي حالا هر هفته اهنگهاي زيادي منتشر ميشه خوب مشخصه براي آدم ماندگاري نداره . اصلا اين اتفاقات از همون انور شروع شد هر كسي ميخواست خواننده بشه پا ميشد ميرفت انور . مثلا كسي مثل مكابيز پسر گوگوش خواننده بود ؟ افشين اومد . كامران هومن اومد . هلن اومد . گوگوش اومد ولي كاراش مثل قديمش نبود . . اينجام تا ديدن همه دارند ميرن انور گفتن چرا بريم انور از همينجا شروع ميكنيم . انور شروع كنند اين اتفاقات بودن . ولي توي اون زمان كه ابي داريوش اينا بودن يادتون هست مردم چقد ناراحت بودن چرا كسي داخل نميتونه آلبوم پاپ بده ؟
بنده يك واقعيت ميگم خود من هيچ وقت به آهنگهاي شجريان گوش ندادم چرا ؟ چون هر جايي ميشنديم يا كتاب ادبيات فارسي مي افتم شعرايي كه توش بود و باهاش هيچ حسي نميگرم ولي هيچ وقتم حرفي در موردشون نميزنم .

به نظر من rtmeh جان مثلا كسي مثل ياس مردم قبول دارند . به خاطره اينكه حرف دلشون ميزنه از مشكلاتشون ميگه . مثلا جدا ميگم وقتي آهنگ سي دي رو بشكن گوش كردم كه براي زهرا امير ايراهيم خوند موهاي تنم سيخ شد چون واقعا ناراحت شدم ولي هيچ كسي اينكار رو نكرد جز نامجو . اصلا همين نامجو مگه كار سختي انجام ميده گروه اركست داره ؟ با يك سه تار ميخونه ولي چرا مردم اينقد با آهنگاش حال ميكنند ؟ چون حرفهايو ميزنه كه دوست دارند به گوش خيليها برسه .

Dj_MAN
Wednesday 27 October 2010, 01:09 PM
خوب خوب !!!! خوب داریم میریم جلو ... ولی بازم کسی پیشنهاد نمیده... بابا شما که همش می نالین .:h
خب آخه ناسلامتی ما مثلا دنبال راه حلیم .... خواهشا راه حل هایی که به نظرتون میرسه رو گام به گام و خلاصه وار بنویسید ... مثلا بگید به نظر شما قدم اول چیه .. دوم .... سوم .... که یه چیزی از توی بحثمون در بیاد و به یه نتیجه و راه حل درست حسابی برسیم .... اینجوری بهتر نیست ؟؟؟

amir1055
Wednesday 27 October 2010, 02:36 PM
قدم اول اینه که تو مدارس مثله کشور های غربی به بچه ها موسیقی یاد بدن و به خانواده ها همونطور که توصیه میکنند جلوی بچه فیلم های خاص(!) نبینند، موسیقی غلط و بی ارزش هم کمتر گوش بدند و سعی کنند بزحمت هم که شده روزی چند دقیقه به موسیقی خوب و درست گوش بدند تا فرزندشون از کودکی شانس شنیدن اون رو داشته باشه. این قدم اوله. ولی تو کشوری که حتی نشون دادن ساز هم معصیت محسوب میشه اصلا صحبت کردن راجع به این چیزا کاملا بی فایدست. مشکل بی برنامگی نیست مشکل فرهنگ و سیاسته که موسیقی رو به اینجا کشونده و نظر من و شما هم فقط برای خودمون محترمه!
مشکل موسیقی کشور ما "آنکس که ندادند و نداند که نداند" هستش، و راه حل، حذف این افراد؛ که گمان نمیکنم تا ده ها سال آینده هم این کار انجام بشه.

Dj_MAN
Wednesday 27 October 2010, 10:15 PM
ممنون ... ولی خواهشا بقیه دوستان هم نظر بدن ... البته کاربردی تر راه حل ارائه بدید ... اینجوری که این دوستمون فرمودن باید عمر نوح و صبر ایوب داشته باشیم برا بهبود اوضاع ... راه حلهای ساده تر و شدنی لطفا ...

Majid.Magic
Tuesday 1 February 2011, 08:17 AM
به نظر من همین الکترو آکوستیک رو با موسیقی ایرانی قاطیش کنیم فکر کنم بهتر باشه برای این که سبک اون خارجکی هارو تقلید نکنیم بجاش این سبک رو توی ایران هل کنیم ; نکته مهم اینه که باید معیار زیبایی شناسی هم در نظر بگیریم مثل کار بعضی ها نشه که فقط دلشون خوشه که به قول خودشون به یه سبک جدید آهنگ ساختن وباید طوری باشه که در عرصه ی جهانی هم حرفی برای گفتن داشته باشه و خودمونو با موزیسین های کاردرست خارج نشین مقایسه کنیم .

Mohsen_M
Tuesday 1 February 2011, 09:09 AM
درود دوستان،
نمي دونم چي بگم يا از كجا شروع كنم!
اين چند وقته به خاطر نبود يا عدم اجراي قانون كپي رايت از طرف عده اي ، همه يا اكثرا جوونا ب نرم افزار هاي ساخت و ميكس آهنگ دسترسي دارن، و هر كي خيلي راحت حتي اگه صداي خوبي نداشته باشه و چيزي از موسيقي ندونه مياد و يه آهنگ سر هم مي كنه و مي زاره تو اينترنت!
به اين سادگي ها نمي شه كاري كرد صبر و تلاش زيادي لازم داره! كار هاي پايه اي نياز داره!!!!!
نمي دونم براي شما هم پيش اومده من كه جديدا تا جلوي كسي اجرا مي كنم شروع مي كنه به كارشناسي ، اول جمله ي معروف جنس صداتو دوست دارم و ... (حتي طرف الفباي موسيقي رو هم بلد نيست!!!! پشت دستمو داغ مي كنم ديگه جلوي اين افراد اجرا كنم )

alimetallica_2
Thursday 3 February 2011, 01:42 AM
اصلا تو ایران مردم اکثرا به هیچ چیز هنری علاقه خاصی ندارند.
از این رو تعداد اندکی هنرمند میتوانند کارهای خارق العاده انجام دهند، معمولا در فقیر ترین جوامع و ناقص ترین جوامع انسانهای بزرگ رشد میکنند.
البته بنده پیش از این هم در نظر جامعی در این تاپیک دادم، اما این فاز دیگری از اندیشه های سامان نیافته ذهنم بود.

nina
Thursday 3 February 2011, 02:31 AM
هيچ كسي اينكار رو نكرد جز نامجو . اصلا همين نامجو مگه كار سختي انجام ميده گروه اركست داره ؟ با يك سه تار ميخونه ولي چرا مردم اينقد با آهنگاش حال ميكنند ؟ چون حرفهايو ميزنه كه دوست دارند به گوش خيليها برسه .

تا زمانی که مردم با امثال اینها حال میکنند باید گریست به حال مردم در ایران بهتر است 1 تاپیک بزنین شما که اصلا چی شد که اینطوری شد 1تاپیک بزنین که چطور میشود تیغ برداشت تغییر داد باز ساخت تا عقل مردم سر جایش بیاید.و نگین چون چیز خوب بهشون عرضه نشده!طرفداران موزیک بنجل در ایران همان جوان های مثلا تحصیل کرده ای هستند که به همه جور منابع هنری خبری هم دسترسی دارند و تنها منبع اطلاعاتی برای ایشان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیست! اینا همش حرفه! مگر برای من و شما از توی شکم مامانمون برامون موسیقی با ارزش گذاشته شده؟نزنین این حرف ها را ! این ها دلیل است اما دلیل اصلی جایی دیگر است!از ماست که بر ماست!من شک دارم که مسئله فقط محدود به عدم وجود ازادی و امکانات باشد!ایرانی جماعت در مقوله ی هنر اونور اب هم که میرود گند میزند!موضوع خیلی بیشتر از این حرفا بیخ داره!شما 1 شبکه ی ایرانی قابل قبول روی ستلایت معرفی کنین. من طرفدار موزیک سنتی نیستم اما به نظر من اگر خرده ابرویی از موسیقی ما در دنیا نگه داشته شده باشد به برکت همان شجریان و شهرام ناظری میباشد!راستش من گاهی میترسم که هنر نزد ایرانیان نباشد اصلا!

nina
Thursday 3 February 2011, 03:14 AM
فکر میکنید در حال حاضر گوش اکثر مردم تشنه چه نوع موسیقیه : موسیقی اعتراض - که سبکهاش معلومه چی اند - موسیقی رومانتیک سنتی - موسیقی شاد - بندری ... رپ تند ... ترنس ... تکنو ... - موسیقی New age - مثل کارهای ونجلیس - ( که خیلی خاص هست و هر کسی روش برداشت خودش رو داره ) ... یا نه اصلا موسیقی با حالت بیخیالی ( مثلا البوم اکسیژن ژان میشل ژار ) ؟؟؟؟
در ضمن من بیشتر منظورم نوعی از موسیقیه که الان در جامعه شنیداری ایران حضور نداشته باشه ...
ممنون از کمکتون

حس میکنم مردم نیاز به ارامش دارن به نظرم خیلی خسته و داغون هستند
شاید بهتره ذهنشون ریست بشه

RaziYeH
Thursday 3 February 2011, 10:17 AM
سلام ... فکر میکنم این یه موضوع مهم باشه . چون اکثر اونایی که موسیقی کار میکنن می خوان پیشرفت کنن . واین لازمش اینه که موسیقی یه فرد شنیده بشه . پس مهم اینه که نوع موسیقی اون فرد شنونده و علاقمند داشته باشه .. در حال حاضر در ایران چه نوع موسیقی بیشتر طرفدار داره ؟ مخصوصا جوونها که بیشتر متمایل به نوگرایی در همه عرصه ها هستند بیشتر چی گوش میدن ؟
فکر کنم نتیجه ای که از این تاپیک گرفته بشه میتونه به خط سیر هنری خیلی از ماها کمک کنه ....
ممنون

:violinplay3: :21ox66r: :redguitar: :9powok: :guitarplay7::guitarplay5::dw26i1::guitarplay4::La ie_28:

مسلما سلیقه مردم ربطی به سلیقه ما نداره و اینکه الآن جوونای ما چی گوش میکنند کاملا مشخصه

یکسری آهنگهای بیمفهوم بی معنی که همش از خیانت و BF Gf پارتی و این چرتو پرتا باشه گوش میکنند و عده بسیار کمی به موسیقی اصیل ایرانی یا کلاسیک یا پاپ یا حتی راک . رپ که حرفی برای گفتن دارند گوش میدن بنابراین فعلا سلیقه مردم کمکی به شما نمیکند این شما هستید و فقط خوده خودت که میتونی به خودت کمک کنی

تنگ طلا
Saturday 5 February 2011, 10:58 AM
به نظر من همه سبك ها محترمن و طرفداراي خودشون رو كم يا زياد دارن.اينكه جاي چي خاليه و اينجا جاي اطناب نيست.ميتونم بگم كه جاي خيلي از زير شاخه هاي راك و رپ .گرچه بنده اصلا اين نوع موسيقي گوش نميدم و اكثرا اصيل ايراني كوش ميدم.با اينكه سليقه مردم نسبت به گذشته كمي وسيع تر شده ولي خيلي جا داره تا به موزيك اروپا از نظر سليقه و ازادي شعر و تكنيك و... برسيم.

Bide_Majnoon
Saturday 5 February 2011, 01:17 PM
موافقید یک تاپیک دیگه باز کنیم تا از ابتدا مشکلات جامعه هنری ایران را مطرح کنیم و در صورت امکان راه حلی برای آن ها اراءه بدیم؟

Mohsen_M
Saturday 5 February 2011, 04:08 PM
موافقید یک تاپیک دیگه باز کنیم تا از ابتدا مشکلات جامعه هنری ایران را مطرح کنیم و در صورت امکان راه حلی برای آن ها اراءه بدیم؟

عزيزم، تا دلت بخواد از اين تايپيك ها هست!

TheGoldMAN
Saturday 5 February 2011, 04:34 PM
توي ايران مردم توي ماشين راديو گوش ميدن معمولا
كه راديو هم عليرضا افتخاري ميذاره ديگه :-&

خارج از شوخي فكر كنم موسيقي سنتي ايران رو بيشتر گوش ميدن

Bide_Majnoon
Saturday 5 February 2011, 06:28 PM
توي ايران مردم توي ماشين راديو گوش ميدن معمولا
كه راديو هم عليرضا افتخاري ميذاره ديگه :-&

خارج از شوخي فكر كنم موسيقي سنتي ايران رو بيشتر گوش ميدن

اگه واقعا اکثریت مردم ایران موسیقی سنتی گوش میدادند که خیلی هم خوب بود موسیقی سنتی ما خیلی پربار و غنیه و حتی آهنگسازها و خوانندگان خوبی در این سبک داریم مشکل اینجاست که اکثریت ایرانی ها به جای این که آهنگ های قوی و بدرد بخور گوش کنن میرنند سراغ کارهای بی ارزش و به قول معروف خالتور بد تر از همه اینه که وقتی یه نفر میاد یه آهنگ درست و حسابی گوش میده دیگران مسخرش میکنند.

Atrovan
Saturday 5 February 2011, 09:11 PM
ولی من فکر می کنم چون بیشتر جمعیت رو جوانان تشکیل میدن بیشتر رپ و متال گوش میکنن....
موفق باشین!

alimetallica_2
Saturday 5 February 2011, 09:46 PM
احتمالا از هر هزار نفری که رپ گوش میدند یک نفر متال گوش کن در میاد از دل جامعه.
بماند که این روزها رپ در حال رغابت با پاپ موزیک است و در هم در بیشتر مواقع اجین گشته اند (و عجب حاصل گندی برای موسیقی پاپ به همراه آورده است).
متال موسیقی برای عام مردم نیست و هیچ گاه هم با پاپ مخلوط نخواهد گشت.
باشد که رپ فارسی در اکثر پاپ ها و برخی از پاپ ها در برخی از رپ ها (که بیشتر مورد پسند مردم است) محلول شده است.

star_violet
Saturday 5 February 2011, 10:09 PM
به نظر من این که کسی خودش رو محدود به یه سبک کنه اشتباهه و این فرهنگ غلط رو باید نسل جدید اصلاح کنه
نه تنها در موسیقی، در بقیه عرصه های هنری این حالت وجود داره
من خودم زیاد به این موضوع دقت نکرده بودم تا اینکه مصاحبه مجله چلچراغ با استاد شجریان (مهرماه1389) رو خوندم.
البته بماند که شرایط حاکم بر فرهنگ و هنر ما، بیشتر دوست داره نوع خاصی رو به مردم تحمیل کنه.

miralienca
Sunday 6 February 2011, 01:34 AM
والا تخصص بیشتر مردم مملکت ما اینه که بین بد و بدتر هم صاف میرن بدتر رو انتخاب میکنن.نمیدونم مشکل ژنتیکه؟ چیه؟
در بیشتر مسائل این مشکل رو میشه دید.

TheGoldMAN
Sunday 6 February 2011, 04:15 AM
والا تخصص بیشتر مردم مملکت ما اینه که بین بد و بدتر هم صاف میرن بدتر رو انتخاب میکنن.نمیدونم مشکل ژنتیکه؟ چیه؟
در بیشتر مسائل این مشکل رو میشه دید.

فداي وجودت
كاملاً راست ميگي
اصلاً ميرن تحقيق ميكنن كه بدترين چيه كه برن دنبالش
واي بر آينده ي مملكت ما

ehsanmir
Sunday 6 February 2011, 07:10 AM
سلام
متاسفانه در ایران چون از موسیقی دفاع نمیشه , مردم هم تفاوت موسیقی خوب و بد رو نمیتونند تشخیص بدند.فکر میکنند هر چی بشکن و بالا بندازش بیشتر باشه موسیقی بهتره.فکر میکنند باید موسیقی طوری باشه که اونها رو برقصونه.در صورتی که هیچ کس به این فکر نمیکنه میشه از موسیقی آرامش گرفت.میشه حس خوب گرفت.میشه با موسیقی به دنیای دیگه بری. این اخیرا" هم هرکس از ننش قهر میکنه میره آلبوم میده .بدون اینکه حتی کوچکترین مسئله ای رو از موسیقی بدونه و یا درک کنه.کلا فاتحه این هنر خونده شده.با این البومهای افتضاح که موسیقی پاپ رو هم به لجن کشیده نباید آینده روشنی رو انتظار داشته باشیم.تا فرهنگمون تغییر نکنه همین آشه و همین کاسه.
موفق باشید

yosefnejad
Sunday 6 February 2011, 07:50 AM
سلام.

منم جوون تر که بودم فکر میکردم موسیقی خوب و بد وجود داره.

خودم هر موسیقی که خوشم میومد میگفتم این خوبه و بقیه بد.

بعدا متوجه شدم افراد دیگری هم مثل من فکر میکنن!

یعنی اونها هم بعضی موسیقی هارو خوب میدونستن و موسیقی های دیگه رو بد.

کم کم متوجه شدم بعضیا همین موسیقی که من میگم خوبه رو بد میدونن و من هم موسیقی مورد نظر اونها رو بد

میدونستم.

وقتی حدود 10 سال گذشت متوجه شدم همون موسیقی که 10 سال پیش عاشقش بودم الان سبک و بی ارزش

میدونم!

الان در استانه 35 سالگی به این نتیجه رسیدم موسیقی بد و خوب وجود نداره.

هر انسانی در یک مقطع زمانی خاص یک احساس به خصوص داره و هر موسیقی که با این احساس مشخص

هماهنگ باشه و نیاز روحی اون شخص رو در اون مقطع زمانی برطرف کنه از دید اون موسیقی خوب به حساب میاد.

اینکه افرادی در تمام یا بیشتر مدت عمرشون فقط از یک نوع موسیقی خوششون میاد نه تنها خوب نیست

بلکه نشونه ایستائی احساس اون افراد در یک حالت ثابت هست که هم خطرناکه هم عجیب!

star_violet
Sunday 6 February 2011, 10:38 AM
پیشنهاد میکنم دوستای عزیز فارغ از اینکه از چه موسیقی خوششون میاد لینک زیر(متن مصاحبه استاد شجریان) رو بخونن. اما من بخش هایی که به بحث ما نزدیکتر هست رو ذکر میکنم:

(منبع: هفته‌نامه‌ی «چلچراغ»، شماره‌ی ۴۰۵، شنبه ۱۰ مهر ۱۳۸۹)

1- موسیقی بایگانی‌های مختلفی دارد. سرچشمه‌های متفاوتی دارد که دوران تکنولوژی مدرن باعث شده در ارتباط بیشتری با یکدیگر قرار بگیرند. موسیقی زیرزمینی که بیشتر به شکل موسیقی رپ ارائه می‌شود، مال ما نبوده، اما امروز در اختیار جوان‌های ما قرار گرفته و شکلی ایرانی پیدا کرده. چون به نوعی ما موسیقی شبیه آن را داشته‌ایم. چه دراویشی که در خیابان‌ها می‌خواندند، چه روضه‌خوان‌های‌مان که حرف‌های‌شان را لابه‌لای مرثیه‌ها و مداحی‌ها به مردم می‌گفتند و چه پیش‌پرده‌خوان‌های تئاتر که حرف‌های انتقادی می‌زده‌اند. اینجا می‌بینید که موسیقی رپ امروز در مضمون و محتوا چندان از موسیقی جاری در کوچه و بازار ما دور نبوده است. حالا امروز ریتم متفاوتی پیدا کرده و با موسیقی غربی درآمیخته.

2- به هر حال آن شعرها بیشتر جنبه‌ی مذهبی داشته. یا مداحی بوده یا چاووش‌خوانی یا انتقادهای ظریف. اما الآن موسیقی رپ بیشتر جنبه‌ی اعتراضی پیدا کرده و این اعتراض گاهی به شکل بی‌پروایی خودش را اثبات می‌کند. بی‌پروایی که گاهی دیگر تبدیل به بی‌ادبی می‌شود.

3-مقصر این بی‌ادبی‌ها مسئولان هستند. مشکل ما آنهایی بوده‌اند که چنان سایه‌ی سنگین خودشان را روی سر این جوان‌ها انداخته‌اند که آنها مجبور شده‌اند بروند توی زیرزمین خانه‌شان و هنرشان را تولید کنند. آنها اجازه نداده‌اند جوان در جهت اصالت خودش پیش برود و آن وقت سر از یک جای دیگر درآورده. مقصر مسئولان‌اند. در همه‌جای دنیا هم همین‌طور است. این محدودیت‌ها انحراف می‌آورد. مردم و جوان‌ها هیچ تقصیری ندارند.

4-از آنها بخواهم حتی اگر حرف جدیدی می‌خواهند بزنند ـ که باید بزنند ـ اصالت‌شان را فراموش نکنند. هیچ‌کس از آنها انتظار ندارد که به سنت پایبند باشند. این تصمیم خود آنهاست که بخواهند دنباله‌روی سنت پیشینیان‌شان باشند یا سنت‌شکنی کنند، اما این انتظار از آنها می‌رود که اصالت‌شان را حفظ کنند. من خودم در بسیاری از موارد برخلاف سنت‌های رایج حرکت کردم، اما تمام تلاشم این بوده که اصالتم و ریشه‌ام را فراموش نکنم. فراموش نکنم که کجایی هستم و ریشه‌ام در کجاست.

5-موسیقی در هیچ شکلی آدم را به انحراف نمی‌کشاند. این خود آدم است که از یک ابزاری ممکن است برای منحرف‌شدن استفاده کند.

6-موسیقی مایه‌ی انحراف نیست. با موسیقی یا می‌رقصند، یا گریه می‌کنند، یا فکر می‌کنند، یا به آرامش می‌رسند. خب، حالا شما بگویید در کجای این چهار مورد انحراف است؟ هیچ موسیقی‌ای در هیچ‌کجای دنیا آدم را به ابتذال نمی‌کشاند.

7-موسیقی مبتذل موسیقی‌ای است که بد اجرا شود، همین. بسیاری از موسیقی‌های سنتی ما مبتذل هستند. بد اجرا شده‌اند، به مسخرگی کشیده شده‌اند و بسیاری از موسیقی‌های غیرسنتی هستند که بسیار خوب اجرا شده‌اند. شعر و آهنگ و خوانندگی درستی دارند. تنظیم‌های خوبی دارند. نمی‌شود آنها را مبتذل دانست. ملاک ابتذال این است: بد اجرا شدن.

8-من اگر وقت کنم، بیشتر موسیقی‌های کلاسیک خوب گوش می‌کنم. فضای ذهنی که این نوع موسیقی برای من ایجاد می‌کند، هیجان یا آرامشی را که به من می‌دهد، به‌شدت دوست دارم.

9-همیشه گفته‌اند بدترین موسیقی آنهایی است که در عروسی‌ها پخش می‌شود. خب، باید این نوع موسیقی هم باشد. آن فضا آن موسیقی را اقتضا می‌کند. توی عروسی که آواز شجریان پخش نمی‌کنند!

10-مشکلم با بلندگوهاست، نه با آن موسیقی که توی عروسی می‌خوانند. آن موسیقی هم جایگاه خودش را دارد و اگر درست ارائه شود، آدم را به شادمانی وامی‌دارد و شاید سر انگشتی هم با آن تکان دهد. چه اشکالی دارد؟

homa26
Sunday 6 February 2011, 12:50 PM
من فکر میکنم هر کسی به اقتضای سن و سالش و دوره ای که توش زندگی میکنه ، روحیاتش موسیقی خاصی رو میطلبه!خود من تو دوره ی نوجوانی هرنوع موسیقی گوش میکردم و اونزمان خیلی دوست داشتم گیتار کار بکنم ولی هر چقدر سنم بیشتر میشد تفاوت رو بیشتر احساس میکردم و این شد که موسیقی سنتی رو بیشتر پسندیدم و رفتم دنبال تار و الان هم خیلی راضی ام

ehsanmir
Sunday 6 February 2011, 05:55 PM
سلام.

منم جوون تر که بودم فکر میکردم موسیقی خوب و بد وجود داره.

خودم هر موسیقی که خوشم میومد میگفتم این خوبه و بقیه بد.

بعدا متوجه شدم افراد دیگری هم مثل من فکر میکنن!

یعنی اونها هم بعضی موسیقی هارو خوب میدونستن و موسیقی های دیگه رو بد.

کم کم متوجه شدم بعضیا همین موسیقی که من میگم خوبه رو بد میدونن و من هم موسیقی مورد نظر اونها رو بد

میدونستم.

وقتی حدود 10 سال گذشت متوجه شدم همون موسیقی که 10 سال پیش عاشقش بودم الان سبک و بی ارزش

میدونم!

الان در استانه 35 سالگی به این نتیجه رسیدم موسیقی بد و خوب وجود نداره.

هر انسانی در یک مقطع زمانی خاص یک احساس به خصوص داره و هر موسیقی که با این احساس مشخص

هماهنگ باشه و نیاز روحی اون شخص رو در اون مقطع زمانی برطرف کنه از دید اون موسیقی خوب به حساب میاد.

اینکه افرادی در تمام یا بیشتر مدت عمرشون فقط از یک نوع موسیقی خوششون میاد نه تنها خوب نیست

بلکه نشونه ایستائی احساس اون افراد در یک حالت ثابت هست که هم خطرناکه هم عجیب!

اونی که شما میگید بیشتر در مورد سبک صدق میکنه.نه اهنگ و خواننده.ببینید ما یه وقت در مورد شخصی مثل احسان خواجه امیری صحبت میکنیم که تو سبک پاپ فعالیت میکنه و خداییش من که ایرانی گوش نمیکنم کارهاش رو دوست دارم.چون هم متن شعرش و هم خود موزیک برام قابل قبوله و موزیک خوب میدونمش.ولی یه وقت در مورد افراد بیسوادی مثل ساسی مانکن صحبت میکنیم که اینهم پاپ هست.ولی این کجا و اون کجا.حالا میشه گفت سبک پاپ بد هست؟
اگر من میگم موسیقی بد منظورم این موسیقی ها هست که در مورد ناهنجاریهای جامعه , در مورد gf و bfو از این اراجیف میخوان به شهرت و ثروت برسند.خدا وکیلی چه چیزی توی این موسیقی ها میتونید پیدا کنید که بگیم اینهم خوبه .من که هرچی میگردم چیزی پیدا نمیکنم.اون موقع هم که سنم پایین بود بازهم از این اراجیف گوش نمیکردو و نمیکنم و نخواهم کرد.ولی در مورد سبک باهاتون موافقم.مثلا وقتی کوچیک بودم با سبکهای جز و بلوز حال نمیکردم.ولی الان دوست دارم.

Dj_MAN
Sunday 6 February 2011, 09:36 PM
ظاهرا همه ملت می خوان موسیقی خوب گوش بگیرن ... خدا رو شکر ....
ولی موسیقی خوب چی هست ... الان مردم موسیقی خوب رو چه نوع موسیقی میدونند ... ؟

شماها خودتون وقتی با برو بچ تو ماشین هستی و مجردی مثلا داری میری شمال چه موسیقی بهتون فاز میده ..؟
یا دختر خانومها وقتی مهمونی دوستانه دورهم میگیرن چی میزارن ؟
شهرام ناظری ...؟ ونجلیس...؟ بتهوون ...؟ شجریان ...؟ چاووشی ...؟ چی ....؟

اصلا گوش ملت ایران چه موسیقی در همه حال میپسنده ... ؟
خب ممکنه بگین سنتی ... کلاسیک ... پاپ ...
ولی هدف اصلی از طرح این تاپیک این بود که بفهمیم چه نوع موسیقی در فهرست شنیداری مردم نیست ولی اگه باشه مورد توجه مردم قرار میگیره ... ؟
سوال اصلی این بود .... وگرنه سلایق بسیار متفاوته ....
ممکنه بعضی ها حتی موقع شادی و در مهمانی ها شون شجریان گوش بدن ....
بعضی هم ساسی مانکن که من دلم براش میسوزه ... چون خودش خودشو تباه کرد

yosefnejad
Monday 7 February 2011, 07:58 AM
میدونیم که موسیقی برایند یا انعکاس احساس درونی ماست.

ما نمیتونیم یعنی این حق رو نداریم که به دیگران احساس مشخصی رو دیکته کنیم.

به بیان دیگر کسی چنین حقی نداره که دیگران رو مجبور کنه احساسشون رو تغییر بدن یا بیان نکن.

اگر ما به خودمون این حق رو بدیم پس برای دیگران هم باید این حق رو قائل بشیم.

بفرض اگر ما ساسی مانکن رو به خاطر نوع و محتوای موسیقی که ارائه داده مسخره کنیم

اشکارا احساس اون رو به سخره گرفتیم.

ببینید اگر شما از جلوی یک رستوران چینی رد بشین و از غذاش خوشتون نیاد همونجا نمی ایستید

و فریاد نمی زنید مردم غذای چینی بدطعم و بد بو هست نخورید!

موسیقی هم غذای روح هست.

پس چطور وقتی از یک نوع غذای روح خوشتون نمیاد به همه اعلام میکنید که ازش استفاده نکنن؟

شما اگر از یک نوع موسیقی خوشتون نیومد خیلی راحت میتونید اون رو گوش نکنید.

اما حق قضاوت در مورد خوب یا بد بودن اون نوع موسیقی رو نه شما دارید نه من نه هیچ کس دیگه.

ما باید با خودمون تمرین کنیم تا موفق بشیم احساس دیگران و ارا و عقاید دیگران رو به اندازه احساس

و عقاید خودمون محترم بدونیم.

در غیر اینصورت میشه همون چیزی که در ارسال قبلیم عرض کردم.(هر کس میگه من و همفکرانم فقط درست فکر

میکنیم.)

اما در مورد ذائقه ایرانیها در مورد موسیقی باید بگم که ما الان همون غذایی که ایرانیهای 100 سال پیش مصرف

میکردند رو مصرف نمیکنیم و به همین شکل هم موسیقی که ایرانیهای 100 سال پیش گوش میکردند رو هم گوش

نمیدیم.

جامعه به سمت مدرنیته حرکت کرده و ذائقه مردم هم به طبع گرایش به موسیقی مدرن پیدا کرده.

باید صبر کنیم تا یه مدتی بگذره ببینیم مردم بازگشت به موسیقی سنتی رو از سر میگیرن یا موسیقی

مدرن میتونه نیاز روحی جامعه رو برطرف کنه.

ehsanmir
Monday 7 February 2011, 05:59 PM
اقای یوسف نژاد عزیز
یه سوال.اگر شما بدونی یه غذا سمی هست و با خوردنش مسموم میشی آیا طرفش میری.آیا دیگران رو روشن میکنی و هشدار لازم رو میدی یا نه.ما نباید بذاریم گوشمون با این مزخرفات به اصطلاح موسیقی خراب بشه.من خودم به هر کس که طرف اینطور موسیقی ها میره هشدار لازم رو میدم.حالا خواست گوش میکنه.نخواست هم که هیچ.من جدا دلم میسوزه که میبینم اینقدر ما تو زمینه موسیقی داریم پسرفت میکنیم.پیشرفتی که در کار نیست.هر روز بدتر از دیروز.

ali 1365
Monday 7 February 2011, 08:01 PM
مردم ما متاسفانه ساسی مانکن رو گوش میدن ومن امیدوارم خداوند انها رو به راه راست هدایت کنه

Dj_MAN
Monday 7 February 2011, 09:39 PM
بفرض اگر ما ساسی مانکن رو به خاطر نوع و محتوای موسیقی که ارائه داده مسخره کنیم

اشکارا احساس اون رو به سخره گرفتیم.

خب برادر عزیز هر چیزی و هر کاری که هر کسی انجام بده نشان دهنده نیت و احساس و اندیشه او خواهد بود .. این که یه آدم بیاد موسیقی شیطانی بزاره و دوست داشته باشه ( موسیقی که تمام ارزشهای انسانی رو به سخره میگیره ) آیا به خاطر این که شما میگید این احساسشه , به اون و احساسش احترام میزارید ..؟
خب مسلما ارزش افراد بسته به نوع علایق و تمایلاتی که ابراز میکنند تفاوت داره ...

این فرد موسیقی ارائه داده که نه تنها در بحث پایه علمی موسیقی بلکه در بحث محتوای اخلاقی نیز نه مورد پسند شرع هست نه عرف جامعه و نه خرد جمعی مردم ...

ما مثلا یه جامعه فرهنگی با تمدنی کم نظیر هستیم که باعث غرور و افتخار هر ایرانی هست ...
آیا رواج موسیقی بی پایه و بی اساس رو به خاطر این که با احساس بعضی افراد سنخیت داره مشروع میدونید .؟

اینطور که معلومه شما قائل به این هستی که توی جامعه آنارشیسم باشه و هر کسی هر کاری دوست داشته باشه ( فقط به این دلیل که دوست داره و احساسشه ) انجام بده ... اینطوره ؟
اگه اینطور نیست پس باید جلوی رواج " موسیقی بد " ( با تعریف استانداردی که داره ) رو گرفت ...
بله من آشکارا و در همین جا اعلام میکنم ... : ای کاش ساسی مانکن و امثال او و نوع موسیقی که عنوان کرده وجود نداشت و هرگز بوجود نمی اومد ... چون سلیقه مردم رو به حد وحشتناکی پایین اورد و ضربه بزرگی به موسیقی عمیق و تفکر برانگیز و اصیل ایرانی زد ...

احساسش هم بخوره تو سرش ... :au
اگه موسیقی اون احساس ارزشمندی داشت کسی مخالفش نبود ...
وگرنه شما دیدی که توسط نیروی انتظامی هم تحت پیگرد قرار گرفت ...

alimetallica_2
Monday 7 February 2011, 11:43 PM
ظاهرا همه ملت می خوان موسیقی خوب گوش بگیرن ... خدا رو شکر ....

شماها خودتون وقتی با برو بچ تو ماشین هستی و مجردی مثلا داری میری شمال چه موسیقی بهتون فاز میده ..؟
یا دختر خانومها وقتی مهمونی دوستانه دورهم میگیرن چی میزارن ؟
شهرام ناظری ...؟ ونجلیس...؟ بتهوون ...؟ شجریان ...؟ چاووشی ...؟ چی ....؟

اصلا گوش ملت ایران چه موسیقی در همه حال میپسنده ... ؟
خب ممکنه بگین سنتی ... کلاسیک ... پاپ ...
ولی هدف اصلی از طرح این تاپیک این بود که بفهمیم چه نوع موسیقی در فهرست شنیداری مردم نیست ولی اگه باشه مورد توجه مردم قرار میگیره ... ؟
سوال اصلی این بود .... وگرنه سلایق بسیار متفاوته ....
ممکنه بعضی ها حتی موقع شادی و در مهمانی ها شون شجریان گوش بدن ....
من دوست دارم تو مراسم عروسی خودم هم متال پخش بشه.
با غم متال، با شادی متال، در مهمانی و در جاده و در خواب و بیداری ... متال.
یا حداقل موسیقی که در آن گیتار الکتریک شنیده شود. (البته گاهی موسیقی کلاسیک هم گوش میکنم)

اما موسیقی خوب موسیقیست که بتواند تمام نیازهای شما رو جواب دهد.

من فکر میکردم ساسی مانکن با تولدش تباه شده به دنیا آمد و تباهی را گسترش داد، حالا نمیدونم چی شده که شما میگی تباه کرده خودش رو؟! یعنی تباه نبوده از اول؟!

lonly
Tuesday 8 February 2011, 12:12 AM

متاسفانه الان مردم ملت ما(مخصوصا جوونا)موسیقیه کاملا سطحی همه پسند رو خوب میدونن.
توو دخترا که اینجوریه : اگر یه آهنگی که همه بشناسن و گوش بدن و ازش تعریف کنن رو خوب میدونن.ولی به این که توو این آهنگ چه تکنیکایی وجود داره,از چه سازهایی برای ملودیش استفاده شده,خوانندش کی بوده,صداش چطوره اصلا توجه ندارن و چون همه دوست دارن و به قول خودشون مد شده پس خوبه

ساسی مانکن(و امثال اون که کم هم نیستن) هم که به نظرم کلا بوجود اوومدنش اشتباه بوده و با این کارا ملت رو هم به تباهی کشونده ...

Dj_MAN
Tuesday 8 February 2011, 01:53 AM
من فکر میکردم ساسی مانکن با تولدش تباه شده به دنیا آمد و تباهی را گسترش داد، حالا نمیدونم چی شده که شما میگی تباه کرده خودش رو؟! یعنی تباه نبوده از اول؟!

نمی دونم .... :21: شایدم ...
ولی فکر کنم با پسر اهریمن .. یا دجال عربها اشتباه گرفته باشیش ....! نه ؟

چون همه آدمها پاک به دنیا میان .... و تصمیمات اشتباه باعث تباهی انسانها میشه ...

این پسر هم هنوز وقت داره ... اگه موسیقی خوب بسازه ( نمی دونم استعدادشو داره یا نه )
ممکنه آبروش به مرور زمان برگرده ...

البته باید خیلی تلاش کنه تا ضربه ای رو که به فرهنگ هنری و سلیقه شنیداری مردم و جوانان ایران زده رو جبران کنه ...
البته بعید میدونم اصلا همچین مفاهیمی توی کلش موجود باشه ... :106:

alimetallica_2
Tuesday 8 February 2011, 04:32 AM
من این یارو رو شاید ماهی یک بار ببنم. نزدیک محل کار ما زیاد سر و کلش پیدا میشه. ولی وقتی از نزدیک دیدمش احساس کردم اگر با یک کرگدن آدم صحبت کنه ممکنه قسمتی از حرفت رو طرف درک کنه، اما این بشر خیر.
بگذریم. اینها الفبای موسیقی رو هم بلد نیستند که بتونند کاری بکنند. از آنجایی که هنری در صدای شخصی آنها هم وجود ندارد آگر یانی هم برای اینها آهنگ بسازد و آن آهنگ دارای محتوا باشد نمیتوانند اجرا کنند و مقبول نمی افتد.

مثل اینها به مانند میمانیست که هرچه زشت تر باشد ادایش بیشتر میشود و تماشاچیان بیشتری را جذب خود میکند.
اما متاسفانه قسمتی از همین تماشچیان بخاطر برخی از کمبود های درونی میخواهند به شخصیت میمون نزدیک شده و با در آوردن ادای آن به شهرتی به مثال اون برسند، این یک فرایند فرسایشی در فرهنگ است که مانند ویروس منشتر شده و اگر جمع نشود ... خدا میداند.
از مسائل سیاسی حاشیه ایش که بگذریم که چظور اینها آزادانه هرکاری میکنند و کسی دم نمیزند، شاید برخی ایچنین میخواهند!
اشاعه فارسی وان! ساسی مانکن و پیروانش! و ....

yosefnejad
Tuesday 8 February 2011, 09:31 AM
اقای یوسف نژاد عزیز
یه سوال.اگر شما بدونی یه غذا سمی هست و با خوردنش مسموم میشی آیا طرفش میری.آیا دیگران رو روشن میکنی و هشدار لازم رو میدی یا نه.ما نباید بذاریم گوشمون با این مزخرفات به اصطلاح موسیقی خراب بشه.من خودم به هر کس که طرف اینطور موسیقی ها میره هشدار لازم رو میدم.حالا خواست گوش میکنه.نخواست هم که هیچ.من جدا دلم میسوزه که میبینم اینقدر ما تو زمینه موسیقی داریم پسرفت میکنیم.پیشرفتی که در کار نیست.هر روز بدتر از دیروز.

حالا من یه سوال از شما می پرسم:

ایا شما اینهمه دیگران رو نصیحت کردید ساسی مانکن و اینجور چیزا خوب نیست کسی هم به

حرفتون گوش کرد؟

این طرز فکر به این معناست که یک نفر به جای همه فکر کنه و بگه چه چیزی خوبه چه چیزی بد.

یا چه کاری باید بکنن و چه کاری نباید بکنن.

من و شما یا هر کس دیگه از کدام مرجع مورد قبول همه این تائیدیه رو گرفتیم که حرفمون حجت

نهایی هست؟

متاسفانه این مشکل در بین ایرانیها شایع شده که همه فکر میکنیم عقل کل هستیم و فورا فتوی

صادر میکنیم.

شما هم امروز ساسی مانکن رو بفرض محکوم میکنید که موسیقی بی ارزش ساخته.

خود شما کدام کار با ارزش رو برای مقابله با این کار بی ارزش ارائه دادید؟

به راه غالیه رفتن به از نشستن باطل

که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

خب برادر عزیز هر چیزی و هر کاری که هر کسی انجام بده نشان دهنده نیت و احساس و اندیشه او خواهد بود .. این که یه آدم بیاد موسیقی شیطانی بزاره و دوست داشته باشه ( موسیقی که تمام ارزشهای انسانی رو به سخره میگیره ) آیا به خاطر این که شما میگید این احساسشه , به اون و احساسش احترام میزارید ..؟
خب مسلما ارزش افراد بسته به نوع علایق و تمایلاتی که ابراز میکنند تفاوت داره ...

این فرد موسیقی ارائه داده که نه تنها در بحث پایه علمی موسیقی بلکه در بحث محتوای اخلاقی نیز نه مورد پسند شرع هست نه عرف جامعه و نه خرد جمعی مردم ...

ما مثلا یه جامعه فرهنگی با تمدنی کم نظیر هستیم که باعث غرور و افتخار هر ایرانی هست ...
آیا رواج موسیقی بی پایه و بی اساس رو به خاطر این که با احساس بعضی افراد سنخیت داره مشروع میدونید .؟

اینطور که معلومه شما قائل به این هستی که توی جامعه آنارشیسم باشه و هر کسی هر کاری دوست داشته باشه ( فقط به این دلیل که دوست داره و احساسشه ) انجام بده ... اینطوره ؟
اگه اینطور نیست پس باید جلوی رواج " موسیقی بد " ( با تعریف استانداردی که داره ) رو گرفت ...
بله من آشکارا و در همین جا اعلام میکنم ... : ای کاش ساسی مانکن و امثال او و نوع موسیقی که عنوان کرده وجود نداشت و هرگز بوجود نمی اومد ... چون سلیقه مردم رو به حد وحشتناکی پایین اورد و ضربه بزرگی به موسیقی عمیق و تفکر برانگیز و اصیل ایرانی زد ...

احساسش هم بخوره تو سرش ... :au
اگه موسیقی اون احساس ارزشمندی داشت کسی مخالفش نبود ...
وگرنه شما دیدی که توسط نیروی انتظامی هم تحت پیگرد قرار گرفت ...

شما باز هم در مورد سلیقه قضاوت کردید.

اگر شما به تکنیک کار یا محتوا ایراد میگرفتید در واقع به ساسی مانکن کمک میکردید

نقاط ضعفشو اصلاح کنه و کارهای بهتری ارائه بده.

اما شما بازهم با این موضوع دارید سلیقه ای برخورد میکنید.

هیچکس حق نداره سلیقشو به دیگران تحمیل کنه.

اگر خلاف این باشه ساسی مانکن هم حق داره موسیقی مورد پسند شما رو اگر با

سلیقش هماهنگ نبود مسخره کنه.

در ضمن نوشتار بنده به ژورنالیسم اجتماعی نزدیکه نه انارشیسم.

(من و شما سیاستمدار نیستیم اما اگه اینجور بخوایم افکار همدیگرو انالیز کنیم بنده شما رو خود کاریزما پندار میبینم.

البته از نوع پوپولار.)

شما همه چیز رو سیاه و سفید میبینید در حالیکه همه چیز خاکستریه

اما بعضیا تیره ترن .:5:

ali 1365
Tuesday 8 February 2011, 02:30 PM

ایا شما اینهمه دیگران رو نصیحت کردید ساسی مانکن و اینجور چیزا خوب نیست کسی هم به

حرفتون گوش کرد؟

این طرز فکر به این معناست که یک نفر به جای همه فکر کنه و بگه چه چیزی خوبه چه چیزی بد.

من و شما یا هر کس دیگه از کدام مرجع مورد قبول همه این تائیدیه رو گرفتیم که حرفمون حجت

نهایی هست؟

متاسفانه این مشکل در بین ایرانیها شایع شده که همه فکر میکنیم عقل کل هستیم و فورا فتوی

صادر میکنیم.

به راه غالیه رفتن به از نشستن باطل

که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

شما باز هم در مورد سلیقه قضاوت کردید.

اگر شما به تکنیک کار یا محتوا ایراد میگرفتید در واقع به ساسی مانکن کمک میکردید

نقاط ضعفشو اصلاح کنه و کارهای بهتری ارائه بده.

اما شما بازهم با این موضوع دارید سلیقه ای برخورد میکنید.

هیچکس حق نداره سلیقشو به دیگران تحمیل کنه.

اگر خلاف این باشه ساسی مانکن هم حق داره موسیقی مورد پسند شما رو اگر با

سلیقش هماهنگ نبود مسخره کنه.

در ضمن نوشتار بنده به ژورنالیسم اجتماعی نزدیکه نه انارشیسم.

(من و شما سیاستمدار نیستیم اما اگه اینجور بخوایم افکار همدیگرو انالیز کنیم بنده شما رو خود کاریزما پندار میبینم.

البته از نوع پوپولار.)

شما همه چیز رو سیاه و سفید میبینید در حالیکه همه چیز خاکستریه

اما بعضیا تیره ترن .:5:
ساسی مانکن همش نقاط ضعفه و برای برطرف کردن این نقاط بهتره سکوت کنه.ولی در رابطه با سلیقه حق با شماست رفیق هیچ کس حق تحمیل چیزی رو به کسی نداره

Bide_Majnoon
Tuesday 8 February 2011, 02:52 PM
ببینید این که میگید موسیقی سلیقه ای هست درسته البته در مورد سبک مثلا یکی کلاسیک گوش میده یکی راک و یکی دیگه سنتی و... اما آدم باید طرفدار هر سبکی هست بهترین های اون سبک رو گوش بده نه این که مثل جوون های امروز ما که هر چی گیرشون میاد گوش میدند شاید ازنظر شما این به خود افراد مربوطه و سلیقه شخصیه اما به نظر من سطح موسیقی جامعه زمانی بالا میره که مردمش موسیقی خوب بپسندند و گوش کنند چون موسیقیدان های بزرگ هم از میان مردم بیرون میان و همچنین سلیقه ی عام مردم هست که هنرمندان رو وادار میکنه سراغ چه سبکی برند مثلا موسیقی کلاسیک غربی که درخیلی از کشور ها اهمیت دار هست تو ایران اصلا طرفدار نداره و همین باعث شده موزیسین هایی که در ایران گرایش به این سبک دارند خیلی به چشم نیاند و خیلی هاشون به ناچار تغییر سبک میدند خیلی از سبک های دیگه هم به همین شکل همین عدم همایت مردم باعث میشه که موسیقی دان های موفق در سط بین المللی نداشته باشیم و اگر هم هست خیلی محدوده.

Bide_Majnoon
Tuesday 8 February 2011, 02:58 PM
ساسی مانکن همش نقاط ضعفه و برای برطرف کردن این نقاط بهتره سکوت کنه.ولی در رابطه با سلیقه حق با شماست رفیق هیچ کس حق تحمیل چیزی رو به کسی نداره

این هم بگم لازم نیست که چیزی رو به مردم تحمیل کنیم بگیم بیاید اینو گوش بدید این خوبه وقتی فرهنگ سازی بشه مردم خودشون میرن سراغ کارهای های با کیفیت و قوی.

Dj_MAN
Tuesday 8 February 2011, 06:56 PM
شما باز هم در مورد سلیقه قضاوت کردید. اگر شما به تکنیک کار یا محتوا ایراد میگرفتید در واقع به ساسی مانکن کمک میکردید نقاط ضعفشو اصلاح کنه و کارهای بهتری ارائه بده. اما شما بازهم با این موضوع دارید سلیقه ای برخورد میکنید. هیچکس حق نداره سلیقشو به دیگران تحمیل کنه.اگر خلاف این باشه ساسی مانکن هم حق داره موسیقی مورد پسند شما رو اگر با سلیقش هماهنگ نبود مسخره کنه. در ضمن نوشتار بنده به ژورنالیسم اجتماعی نزدیکه نه انارشیسم. (من و شما سیاستمدار نیستیم اما اگه اینجور بخوایم افکار همدیگرو انالیز کنیم بنده شما رو خود کاریزما پندار میبینم. البته از نوع پوپولار.) شما همه چیز رو سیاه و سفید میبینید در حالیکه همه چیز خاکستریه اما بعضیا تیره ترن

سلام .....
اصولا دلیلی که باعث شده موسیقی این فرد رو بد بدونم دقیقا تکنیک کار و محتواست ..
بنده بجز این دومورد پارامتر دیگه ای برای انالیز موسیقی نمی بینم که بشه از لحاظ فنی روش تکیه کرد .
در همون ابتدای ورود موسیقی این فرد اینهمه نقد قوی و عکس العمل منفی در برابرش بوجود اومد ولی آیا واقعا او گوش شنوایی داشت ...؟
که دیدیم در سری بعدی اون باز هم روی همون دستمایه های پیش پا افتاده کارش تاکید میکرد ..
حتی بنده اطلاع دارم ایشون از اینکه این موج منفی برعلیهش شکل گرفته نه تنها ناراضی نیست بلکه خرسند هم هست ..
بنده اعمال سلیقه نکردم ... آیا در نوشته های من این رو میبینید که بخوام عمدا مخاطبین رو به سمت و سوی خاصی بکشونم ؟
بلکه بنده معتقدم موسیقی ای که به مخاطب عام ارائه میشه هم باید به لحاظ سبک گوناگون باشه و هم اینکه از ساختار قوی و پر محتوا و همچنین اجراء خوبی برخوردار باشه ...
آیا این رو اعمال سلیقه میدونید ...؟

شما شیطان رو چه رنگی میبینید ...؟! خاکستری مایل به سیاه ..؟
پیغمبر رو چطور ؟ حتما خاکستری مایل به سفید ...
این میزان درستی برای بررسی خوبی ها و بدی ها نیست ....
واقعا بعضی مسائل سیاه سیاه هستند ... و این با توجه به نوع کارکردی که در جامعه به طور عام نشون میدن هست ...
واقعا به نظر شما موسیقی این فرد دارای چه نقات قوتی هست که بشه واقعا روش تکیه کرد ... ؟

اولا تلفیق دو نوع موسیقی کاملا نا همگون که یکی برای پایکوبی هست و دیگری برای خشم و اعتراض
چه ترکیبی میتونه بوجود بیاره .؟
دوما بنده کاملا با نرم افزار های اهنگسازی مدرن آشنا هستم ... و حتی _ تعریف از خود نیست_ از شنیدن نوع صدای هر ساز میتونم بفهمم از چه ابزاری استخراج شده ( VST ) ... تا کنون بجز لوپ ( چرخه های تکرار شونده از صداهای آماده ) در کار ایشون هیچ چیزی نشنیدم ....
ایشون فقط و فقط تا حدودی از استایلوس ... ( اونم لوپهای بندری که اورجینال نرم افزار نیست ) - با لوپهای الاستیک اوربانیک ( درامز ) - و ترکیب اینها با کوردهای اماده سینتی سایزر Pa 50 و PA 1 استفاده میکنه ... ....
هیچگاه بجز نی همبان دیجیتال که بصورت افکت استفاده میکنه از هیچ ساز دیگری بطور مشخص استفاده نکرده ... البته بهرحال فایده ای هم نداره چون بقدری رنگ ووکال در کاراش قوی هست که هیچ سازی اون زیر به چشم نمیاد ...
حالا به نظر شما این سبک آهنگسازی چیز قابل عرضی هست که من نوعی بخوام کسی رو به سمتش متمایل کنم یا نکنم .؟
بنده تا به حال چند بار آهنگهای جو ساتریانی رو گوش گرفتم و اصلا علاقه شخصی و انگیزه ای برای دوباره رفتن و گوش گرفتن ندارم .... چون گوش بنده بیشتر سنتی رو جذب میکنه ... آیا من یه بار اومدم بگم چون من دوست ندارم پس بقیه سلیقه وحشتناکی دارن .؟
یه مثال میزنم ... شما دونفر رو انتخاب کن و رو بروی هرکدوم یه سفره پهن کن .. در سفره اولی انواعی از غذاهای با کیفیت و اصیل و با ارزش رو بزار و روبروی دومی انواع مختلفی از غذاهای بدردنخور و بدون کیفیت

مشخصه که در نهایت قدرت انتخاب و اختیار این دو فرد در نظر گرفته شده ولی آیا نهایتا کیفیت غذایی که اینها انتخاب میکنند یکی خواهد بود ؟ نه ..!
بحث سر این هست که باید در جامعه هم تنوع موسیقی باشه و هم این تنوع از کیفیت و محتوای مناسب برخوردار باشه .. تا نهایتا من نوعی که از موسیقی و تفاوت پارامترهای ساختاری اون چیزی نمیدونم بالاخره انتخاب خوبی داشته باشم ...
در ضمن پوپولار کسیه که برای گقتش هیچ سند و مدرک محکمی نمیاره و به عوامفریبی متکی هست ...
بنده نه قبلا نه الان و نه هیچگاه اینگونه نخواهم بود

درود

alimetallica_2
Tuesday 8 February 2011, 11:01 PM

صادر میکنیم.

:5:
اینجا مخاطب من نبودم و پریدن در وسط بحث شاید روا نباشد.
اما معمولا طبل ها توخالی هستند که به راحتی آثار منتشر میکنند، چه بسیارند اساتید موسیقی که هنوز کار بیرون نمیدهند، یکی از علل این است که فکر میکنند باید بهترین کار را بیرون دهند و اگر قرار باشد کارشان بهترین نباشد چه بهتر که بیرون نیاید.
از طرفی سبک با سبک متفاوت است و امکاناتی که یک سبک موسیقیایی میخواهد و التبه توان جیب افراد.
مثلا بنده به عنوان یک نوازنده که با یکی از ابرنوازندهای ایرانی گاه کار میکنم (که در همین سایت هم عضو است) برای اجرای یک آهنگ باید ساعت ها تمرین کنیم و همیشه هم اشکالاتی در نوازندگی بوجود می آید که اگر این مسائل در استدیوها اتفاق بیافتند هزینه ها چند برابر میشود.
از طرفی ساز حرفه ای مسئله دیگری است، مثلا تقریبا 95 درصد و شاید بیشتر از گیتاریست های ایران حتی وسایل مورد نیاز برای پخش کار خود را هم ندارند (آمپلیفایر مناسب، یونیت و ...) و جور کردن این امکانات برای هرکسی ساده نیست. (این در حالیست که رپرها معمولا از قشر مرفه جامعه هستند و هم پولشان جور است و هم اگر نباشد هزینه اش یک ساعت در استدیو بودن است و خواندن که برای یک آلبوم میشود حدود 100 تومان هزینه)
در حالی که شما اگر بخواهید یک آلبوم راک را بدون هیچ اشتباهی حتی در استیدو رکورد کنید با حساب 4 نوازنده حساب شما کمتر از 800 هزار تومان آب نمیخورد. باشد که صدا برداری ها در سبک های مختلف متفاوت است.
مثلا یک کیبرد از نظر صدابرداری در استدیو ها مشکل خاصی بوجود نمی آورد اما یک درام دنگ و فنگ هایی دارد ک برای رفع آن باید پول هم خرج شود.
بگذریم. موسیقی هایی مانند جز، بلوز و راک بسیار پردردس هرهستند. از مرحله آهنگ سازی گرفته تا صبط و تنظیم. همچنین مخاطبان آنها سخت سلیقه تر هستند.
مثلا شما که موسیقی سنتی کار میکنی (همانطور که ساز اول من سنتور بود) آهنگ هایی با کیفیت C و D به دست شما میرسد اما چون عمومیت این است گوش شما به این مسئله عادت کرده است، اما مخاطب موسیقی راک بیشتر با گروههای بزرگ جهان سر و کار داشته است که کیفت کاری آنها A و B بوده است، حالا بخواهد D.E بشنود بی شک پس میزند. (باشد که تریکیب صدا هم در موسیقی سنتی و راک و حتی پاپ متفاوت است)
اینها هم از عوامل سخت تر شدن کار و ارتباط آن با جامعه، پول، امکانات و ... است.

ehsanmir
Wednesday 9 February 2011, 06:44 AM

حرفتون گوش کرد؟

نهایی هست؟

صادر میکنیم.

.:5:[/B]

سلام
در مورد این سوالتون باید عرض کنم من نگفتم بیام و اون افکارم رو تحمیل کنم یا چیزی رو 100 % عوض کنم.منظور من شناخت موسیقی خوب هست.میخوام مردم بدونند چی خوبه و چی فاسده .توی ایران چون زیاد از موسیقی طرفداری نمیشه زیاد توی تلویزیون رادیو در موردش بحث نمیشه پس اصلاعات کافی ندارند.من حداقل اگر نتوستم 100%رویه دوستانم رو تغییر بدم ولی تونستم موسیقی خوب رو هم معرفی کنم و کمی به اون سمت بکشونمشون.چون میبینم بعضی اوقات دنبال موسیقی های خوب میگردند و این جای امیدواریه

در مورد این بحث هم همونطور که گفتم من نه حرفم حجت نهاییه و میخوام همه چیز رو عوض کنم.من فقط پیشنهاد میدم و در این راه هر کمکی بتونم به دوستام میکنم تا از اهنگهای پر محتوا بهره ببرند.پس لازم نیست چیزی رو تحمیل کنم.فقط راه رو نشون میدم.دیگه بقیش با خودشون.

نه دنبال این نیستم که ادعای عقل کلی کنم.خیلی از بچه های همین سایت هم همینطور هستند.یعنی کسی ادعایی نداره.

اول از اینکه من اهنگساز نیستم و اهنگسازی نمیکنم.ولی سعی میکنم کار بزرگان موسیقی رو ترویج بدم.در ثانی برای ساخت موسیقی باید کلی درس خوند و دانش داشت.این تازه یه بعد قضیه هست. مهمترین چیزی که من توی اهنگسازی مهم میدونم بحث استعداد هست که من اینرو در هر اهنگسازی نمیبینم.در خودم هم نمیبینم.من در جایگاهی نیستم که بیام این کار رو بکنم.چون موسیقی رو با ارزشتر از این میدونم که بیام و به خاطر پول و شهرت خرابش کنم.موسیقی احترام داره.بازیچه افراد بیسواد نباید باشه.موسیقی محل کسب و تجارت نیست.ما ایرانیها چون همه چیز رو پول میبینیم موسیقی رو هم وارد این مقوله کردیم و می خوایم ازش کاسبی کنیم.خب نتیجه ش میشه همین .موسیقی بی پایه و اساس.

یه نکته ای رو هم یادآوری کنم.لطفا بعضی از دوستان در مقابل این مباحث جبهه گیری نکنند.بحث رو به حاشیه نکشند.ما اینجا ایم که بحثی کنیم و اگر هم شد به نتیجه ای برسیم.نه اینکه موضع بگیریم و همدیگر رو بکوبیم.از بحث خارج نشیم........ممنون
موفق باشید

yosefnejad
Wednesday 9 February 2011, 08:21 AM
سلام .....

شما شیطان رو چه رنگی میبینید ...؟! خاکستری مایل به سیاه ..؟
پیغمبر رو چطور ؟ حتما خاکستری مایل به سفید ...

درود

فقط برای یاداوری:

طبق روایات ابلیس یا همون شیطان یکی از فرشتگان مقرب بود و بنا بر روایات اسلامی

سالیان دراز خدارو عبادت کرد.

حتی بیشتر از مجموع عبادات همه پیامبران.

تنها جرمش سجده نکردن بر انسان و یکبار نافرمانی از خدا بود.

قابل توجه شما که حضرت موسی مرتکب قتل شده بود(طبق ایات قران)

و خداوند به روشنی موسی رو گناهکاری (ذنب که خدا در قران اشاره کرده به معنی گناه است)

خطاب کرده که با لطف خدا مورد امرزش قرار گرفته و موسی رو به کنعان فراری داد تا

به خاطر کشتن یک انسان بی گناه مجازات نشه.

ماجرای حضرت یونس رو هم که حتما میدونید چون در حق قومش تقاضای عذاب بی دلیل کرد خدا اون

رو برای تادیب به دهان ماهی انداخت.(طبق ایات قران)

از اینها بگذریم.

فکر میکنم کاملا منظورمو در مورد سیاه و سفید و خاکستری رسوندم.

برای دور نشدن از بحث اصلی پیشنهاد میدم در این مورد بحث کنیم که اصلا چرا

درصدی از جوانان کارهای ساسی مانکن رو گوش میدن.

بیایم وجوه اشتراک احساس شنونده ها با خالق این اثر رو کشف کنیم.

علت اینکه عده ای در ماشین یا کامپیوتر یا ضبط یا گوشی موبایل این اهنگ رو دارند و

گوش میدن رو پیدا کنیم.

بعد ببینیم ایا جایگزینی میتونیم برای سلیقه این طیف مخاطب در بضاعت موسیقی

فعلی ایران پیدا کنیم یا خیر.

mixer
Wednesday 9 February 2011, 12:16 PM
فقط برای یاداوری:

طبق روایات ابلیس یا همون شیطان یکی از فرشتگان مقرب بود و بنا بر روایات اسلامی

4 میلیون سال خدارو عبادت کرد.

حتی بیشتر از مجموع عبادات همه پیامبران.

تنها جرمش سجده نکردن بر انسان و یکبار نافرمانی از خدا بود.

قابل توجه شما که حضرت موسی مرتکب قتل عمد شده بود(طبق ایات قران)

و خداوند به روشنی موسی رو گناهکاری (ذنب که خدا در قران اشاره کرده به معنی گناه است)

خطاب کرده که با لطف خدا مورد امرزش قرار گرفته و موسی رو به کنعان فراری داد تا

به خاطر کشتن یک انسان بی گناه مجازات نشه.

ماجرای حضرت یونس رو هم که حتما میدونید چون در حق قومش تقاضای عذاب بی دلیل کرد خدا اون

رو برای تادیب به دهان ماهی انداخت.(طبق ایات قران)

از اینها بگذریم.

فکر میکنم کاملا منظورمو در مورد سیاه و سفید و خاکستری رسوندم.

برای دور نشدن از بحث اصلی پیشنهاد میدم در این مورد بحث کنیم که اصلا چرا

درصدی از جوانان کارهای ساسی مانکن رو گوش میدن.

بیایم وجوه اشتراک احساس شنونده ها با خالق این اثر رو کشف کنیم.

علت اینکه عده ای در ماشین یا کامپیوتر یا ضبط یا گوشی موبایل این اهنگ رو دارند و

گوش میدن رو پیدا کنیم.

بعد ببینیم ایا جایگزینی میتونیم برای سلیقه این طیف مخاطب در بضاعت موسیقی

فعلی ایران پیدا کنیم یا خیر.

تا اونجا که من می دونم شیطان 6 هزار یا 7 هزار سال(فکر کنم) برای خدا عبادت کرد نه 4 میلیون سال . . . :106:
حضرت یونس هم اشتباه نکرد . . . (میگن امتحان الهی بود ) مگه نمیگم این فرستاده ها معصوم بودن ( به دور از هر گناه و اشتباهی )

حضرت موسی قتل عمد کرده :43::106:تا حالا نشنیده بودم . . .

yosefnejad
Wednesday 9 February 2011, 03:40 PM
تا اونجا که من می دونم شیطان 6 هزار یا 7 هزار سال(فکر کنم) برای خدا عبادت کرد نه 4 میلیون سال . . . :106:
حضرت یونس هم اشتباه نکرد . . . (میگن امتحان الهی بود ) مگه نمیگم این فرستاده ها معصوم بودن ( به دور از هر گناه و اشتباهی )

حضرت موسی قتل عمد کرده :43::106:تا حالا نشنیده بودم . . .

چون این مباحث کاملا خارج از بحث اصلیه ترجیح میدم این اخرین ارسالم در این زمینه باشه.(فقط جهت توضیح)

شما در موردحضرات موسی و یونس به قران رجوع کنید.(یا یک روحانی قران شناس)

در مورد عبادت شیطان هم روایات متعدد هست.

البته 6 یا 7 هزار سال عبادت هم چیز کمی نیست.

موفق باشید.

mixer
Wednesday 9 February 2011, 04:56 PM
در مورد عبادت شیطان هم روایات متعدد هست.(4 هزار. 40 هزار.400هزار.4 میلیون... که

بنده و شما نمیدونیم کدام عدد درسته.بنابراین واسه اینکه حقش ضایع نشه بالاترین عدد رو در نظر

میگیریم!)

_معذرت می خوام آقای یوسف نژاد لطفا این روایات که :
1) 4 هزار تا ...
2) 40 هزار تا . . .
3) 400 هزار تا . . .
4) 4 میلیون .. .
رو در تاپیک بعدی برام بنویسید یا اگر از قول شما از بحث خارج میشین برام ایمیل کنید چون من خیلی مشتاقم بدونم شما از کدوم منبع این رو در آوردین . . .

_واسه این که حقش ضایع نشه 4 میلیون میگیرین ؟:106: از چه معیاری همچین تصمیمی رو گرفتید ؟
معذرت می خوام دوست من ولی حرف شما بدون سند اصلا قابل قبول نیست برای من . حتما دوستانی هستند که روی بعضی مسائل تعصب دارن . بیشتر مراقب روحیه دیگر دوستان باشید ...

yosefnejad
Wednesday 9 February 2011, 05:06 PM
_معذرت می خوام آقای یوسف نژاد لطفا این روایات که :
1) 4 هزار تا ...
2) 40 هزار تا . . .
3) 400 هزار تا . . .
4) 4 میلیون .. .
رو در تاپیک بعدی برام بنویسید یا اگر از قول شما از بحث خارج میشین برام ایمیل کنید چون من خیلی مشتاقم بدونم شما از کدوم منبع این رو در آوردین . . .

_واسه این که حقش ضایع نشه 4 میلیون میگیرین ؟:106: از چه معیاری همچین تصمیمی رو گرفتید ؟
معذرت می خوام دوست من ولی حرف شما بدون سند اصلا قابل قبول نیست برای من . حتما دوستانی هستند که روی بعضی مسائل تعصب دارن . بیشتر مراقب روحیه دیگر دوستان باشید ...

خواهشا یه مطالعه ابتدایی در این زمینه داشته باشید که سر بدیهیات و اطلاعات اولیه اینقدر از بحث خارج نشید.

سالهای دنیوی و اخروی با هم تفاوت دارند.

مثلا یک روز اخروی معادل50 هزار سال دنیوی تخمین زده شده.

شما به این لینک سری بزنید:

You can see links before reply***/index.aspx?pid=17257&threadID=279809&forumID=451

دوست عزیز صحبت از سیاه و سفید بودن یا خاکستری بودن بود نه مدت دقیق عبادت شیطان

که هیچکس نمیدونه!!!

اگر شیطان حتی یک رکعت هم نماز خونده باشه دیگه نمیتونه کاملا سیاه باشه.

به تعبیر قرآن « فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره ، زلزال ، 7و8 » .

یعنی هر کس به اندازه ذره ای خوبی یا بدی کند نتیجه ان را خواهد دید.

شما لطفا از طرف خودتون صحبت کنید.

mixer
Wednesday 9 February 2011, 06:04 PM
مثلا یک روز اخروی معادل50 هزار سال دنیوی تخمین زده شده.

شما به این لینک سری بزنید:

You can see links before reply***/index.aspx?pid=17257&threadID=279809&forumID=451

به لینکی که دادید سر زدیم اما هیچ دلیلی مبنی بر گفته های شما نبود بلکه مدت عبادت شیطان رو 7 آسمان که در هر آسمان 1000 تا که سر جمع 7000 تایی که من قبلا گفتم اسمی از 4 میلیون تا نبود . لینک رو اینجا میذارم و با رنگ قرمز قسمت های مهم رو مشخص می کنم تا بخونید و همچنین مهم تر ها رو توی پرانتز میذارم :

درخواست شیطان و اذن خدا، فرشتگان آن ملعون را به آسمان بردند. روزى که به آسمان رسید شنبه و زمانى که به آسمان هفتم رسید روز جمعه بود.
در آسمان اول مدت هزار سال خدا را پرستید. پس از آن به آسمان دوم بالا رفت و در آن جا هم هزار سال عبادت کرد. آن گاه به آسمان سوم و چهارم تا آسمان هفتم اوج گرفت . در هر آسمان مدت هزار سال خدا را بندگى کرد.

در آسمان هفتم مستقر و چنان مشغول عبادت شد که باید عبادت کند. به طورى که جبرئیل و اسرافیل و میکائیل وقتى او را دیدند به یک دیگر مى گفتند: خداوند، عشق و علاقه به عبادت و قدرتى که به این بنده داده به هیچ کس نداده است . بندگى او هم چنان ادامه داشت تا وقتى که خداوند اراده کرد آدم را بیافریند. حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه ((خطبه قاصعه )) درباره نکوهش عبادت او و متکبران مى فرماید: شیطان ، مدت شش هزار سال خدا را پرستش کرد که فقط (((چهار هزار سال آن را دو رکعت نماز خواند! )))

بعد مى افزاید: معلوم نیست که این شش هزار سال از سال هاى دنیا است یا از سال هاى آخرت . اگر از سالهاى دنیا بوده که همان شش هزار سال خواهد بود و اگر از سالهاى آخرت باشد، هر یک روز آن طبق قرآن مجید که مى فرماید:

فى یوم کان مقداره خمسین اءلف سنة ؛((در روزى که مقدار آن به اندازه پنجاه هزار سال - از سالهاى دنیا - خواهد بود)).
(جمع سال دنیا) 109500000000 (سال دنیا) 50000 * (روز) 365 *(سال آخرت ) 6000

در نتیجه ؛ اگر شش هزار سال را ضرب در سیصد و شصت و پنج روز، و حاصل را در پنجاه هزار ضرب کنیم جمعا: صد و نه میلیارد و پانصد میلیون سال دنیا مى شود؛ یعنى شیطان این مدت ، خدا را عبادت کرده و دایما مشغول نیایش و ستایش او بوده است .

در روایت دیگرى از امام جعفر صادق علیه السلام آمده که : شیطان در آسمان طى((( هفت هزار سال خدا را با دو رکعت نماز عبادت کرد))) خداوند هم ، در مقابل آن دو رکعت نماز که - هفت هزار سال طول کشید - ثواب هایى براى او در نظر گرفت .

ولى بعد از گناه و سرپیچى از دستور الهى و خود را برتر و بالاتر دانستن از آدم علیه السلام ، تهمت به خدا زدن که تو مرا گمراه کردى ! سعادت و نجات خود را در جهان آخرت به کلى از دست داد و عبادت خود را از میان برد، و به شر مبدل کرد و در برابر این همه عبادت و بندگى که انجام داده بود، براى گمراهى اولاد آدم در این دنیا تقاضاى عمر طولانى نمود که طبق عدالت پروردگار، این تقاضا پذیرفته شد.

پس تاپیک 4 میلیون سال عبادت شما بی ربط هست لطفا اصلاحش کنید . . .:am

Dj_MAN
Wednesday 9 February 2011, 09:13 PM
سلامی دوباره به همه دوستان عزیز ....

اولا پیشنهاد میکنم مواظب باشید از بحث اولیه خارج نشیم ...
چون داریم وارد بحث های تاریخی مذهبی میشیم به جای چاره اندیشی برای بهبود وضعیت موسیقی کشور .
بحث ما هارون و موسی و لوط و موت که نبود ...
در ضمن جناب آقای yosefnejad عزیز ... بحث روی سیاهی و سفیدی شیطان هم نیست ...

اصلا آقا جون شما که قبول نمی کنی لااقل از لحاظ فنی و علمی برای ما توضیح بده کجاهای موسیقی این آدم خوبه ؟ من نوعی که توی موسیقی این فرد و کلا موسیقی که به غلط الان توی ایران رواج داره ( رپ فارسی به شیوه ساسی مانکن ) هیچ چیزی که آدم دلشو بهش خوش کنه نمی بینم ...

شما نظر خودتو داری و من نظر شما رو ندارم ... البته به شما و عقیده تون احترام میزارم ...
ولی من اینهمه مدرک آوردم و بحث دودوتا چهار تا کردم و سعی کردم علمی صحبت کنم .. شما همون سیاه سفید خاکستری شو گرفتی ؟
راجع به اون مباحثی که بنده به عنوان دلیل آوردم به جهت اثبات بی پایه بودن موسیقی فلانی چه نظری دارید ؟
ظاهرا شما اون پست رو اصلا کامل نخوندی برادر ..؟

yosefnejad
Thursday 10 February 2011, 08:11 AM
بنده کارشناس موسیقی رپ نیستم.

اصلا قصد دفاع از نوع موسیقی اون فرد رو هم ندارم چون اصلا طرفدارش نیستم.

اما به این نکته اشاره میکنم که موسیقی ارائه شده توسط اون شخص بهر حال با سلیقه عده ای جور درامده.

شما خودتون بحث شیطان و پیغمبر رو پیش کشیدید و سوال کردید.

شما که میدونستید خارج از موضوع بحثه چرا پرسیدید؟

این تاپیک از اصل بحث که هیچ از فرع بحثم خارج شده!

اینکه نوشته های دیگران رو زیر ذره بین بگذاریم تا یه اختلاف جزئی بی اهمیت رو برای کوبیدن کسی

بزرگ نمایی کنیم به نظر شما داخل بحثه؟!؟

اینکه چرا گوشکوب قلمبست !

یا چرا اب تو تلمبست !

یا گیر دادن به این موضوع که شیطان دقیقا چند سال عبادت کرده ! که هیچ منفعتی برای هیچ کس نداره

فقط این بحث به انحراف کشیده شد و یه اصطکاک بی خودی به وجود اومد.

در هر صورت براتون ارزوی موفقیت میکنم و از بحثتون خارج میشم.

موفق باشید.

Dj_MAN
Friday 11 February 2011, 08:47 PM
با عرض پوزش از جناب yosefnejad عزیز ... عرض شود که البته من سعی کردم موضوع رو به گفتگوهای فنی بکشونم ...
و با دلیل و منطق صحبت کنم ... ولی ظاهرا خمیر مایه اصلی مطالب من شنیده نشد ...

بهر حال تمام هدف من رسیدن به یه نتیجه منطقی با بحث های منطقی بود ...
هنوز هم همین هدف رو دارم ...
پست ها من رو دوباره یه دید بزنید ... خواهید دید که از این وادی ( گفتگوی منطقی ) خارج نشدم ... بحث اون فرد و موسیقیش هم زیاد مهم نیست ...

مهم اینه که موسیقی خوب و بد رو بشناسیم .... مثل همه چیزهای دیگه که خوب و بد دارند ...
و راههای گسترش اون رو در جامعه بررسی کنیم ...
دیگه اینکه بفهمیم جای خالی کدوم سبک در ایران احساس میشه ...

MA_Happy
Friday 25 February 2011, 12:20 AM
دوستان این را قبول کنید،ما ایرانیا(دوست ندارم کسی ببت این حرف ناراحت بشه یا موضع گیری کنه) عادت داریم،بجای اینکه یک مشکل را حل کنیم،میایم نقدش میکنیم،دربارش صحبت میکنیم و ... ولی هیچ موقع نمی آییم حلش کنیم،توی این تاپیک که من بیشتر پیام ها را خوندم،هر کسی آمده بود یک نظری داده بود،و یک راه حلی داده بود،ولی آِا واقعا ما داریم این کار ها را انجام میدهیم،ببینید،ما در یک جامعه نمیتونم یک سبکی را زیر سوال ببریم،چون در جامعه،هر سبکی طرفداران خاص خودش را دارد،من نمیگم،رپ،پاپ،راک بده،این که نشد حرفه،هر کسی سلیقه و عقیده ای دارد،من که نمیتونم بگم چون الآن موسیقی کلاسیک از بقیه سبکها از نظر موسیقی بالاتره،حتما مه باید کلاسیک گوش بدهند،نه دوستان من،هر سبکی جای خودش را دارد،ولی نظر من این است که باید آهنگها درون سبکها قوی بشوند،جامعه به موسیقی شاد هم نیاز دارد،ولی شاد داریم تا شاد،یک نوع شاد با آهنگ های فوق العاده قوی و شعر های درست و حسابی و زیبا و یک نوع شاد با یک آهنگی که کلا 3 لاین بیشتر نداره،آرپژ،ریتم و وکال و با یک شر بسیار زشت و حتی گاهی اوقات زننده.دوستان سبک مهم نیست،قوی بودن کار مهمه.
در پناه حق موفق باشید
یا علی

M_T
Friday 25 February 2011, 10:26 AM
سلام

اساسا این سوال غلطه.
هرگز نمیشه کلی نظر داد و همه رو با یک چوب راند.
باید سوال دقیق تر مطرح بشه.

بالاخره وقتی میگید مردم ایران این مردم کیان؟ کودک؟ نوجوان؟جوان؟میانسال؟ یا کهنسال؟ زنان یا مردان؟
این ها همه با هم فرق میکنه. پس باید موردی تحت بررسی قرار بگیره.
درضمن نظرات اینجا شخصی میشه مثلا اونی که عشق رپه و دوستان و دور و برش هم همه رپی اند، همه چیز رو رپ می بینه و فکر میکنه همه یا اکثرا رپ گوش میدن ولی این نظر بی طرفانه و دقیق نخواهد بود و امثال اینگونه نظرات.

پس اگه میخواهید بحث به نتیجه ای برسه موردی بحث کنید اگرنه که هیچ فایده ای نخواهد داشت.

با تشکر
مجتبی