PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نمونه کار * تار* سر سبز

sarsabz
Friday 22 October 2010, 01:40 PM
سلام به همه ی دوستان
چند وقتیه تو سرم افتاده به عنوان یه هنرجوی بسیار مبتدی(بی تعارف-حالا گوش بدید میفهمید!) بیام یه تاپیک نمونه کار بزنم بلکه هم به بزرگان این ساز توی سایت بر بخوره و بیان رونقی بدن! هم دوستان لطف کنن چندتا از اشکالات زیادمو بگن ما هم یه چی گیرمون بیاد...

برای شروع پیش درآمد بیات ترک (You can see links before reply) ساخته ی استاد شهنازی رو میذارم.

لطفا نظر فراموش نشه...

sarsabz
Friday 22 October 2010, 07:39 PM
اگه استقبال همینطوری زیاد باشه آواز هم (صدای گوش خراش خودم) اضافه میکنم...!

r_a_m_i_n
Friday 22 October 2010, 08:57 PM
خوب بود سرسبز جان.....قشنگ بود......فقط حس میکنم خیلی شل و لطیف مضراب میزنی و مضرابت کم جونه....
مضرابو مثل استاد شهنازی توی دست میگیری؟
فقط خدا کنه موم مضرابت اندازه ی استاد نباشه ;)

sarsabz
Friday 22 October 2010, 09:15 PM
خوب بود سرسبز جان.....قشنگ بود......فقط حس میکنم خیلی شل و لطیف مضراب میزنی و مضرابت کم جونه....
مضرابو مثل استاد شهنازی توی دست میگیری؟
فقط خدا کنه موم مضرابت اندازه ی استاد نباشه ;)
خیلی ممنون رامین جان
آره خوب این طرز مضراب گرفتن(مثل استاد شهنازی!:9:) فکر میکنم مچ خیلی قوی میخواد... بعضی وقتا که عادی میگیرم دستم؛ جوندار تر میشه.
اونقدرا هم بزرگ نیست :دی:21:
برای قوی شدن مچ تمرین خاصی پیشنهاد میکنین؟
راستی از کجا فهمیدی نوع مضراب گرفتنو؟!!

r_a_m_i_n
Friday 22 October 2010, 10:53 PM
خواهش میکنم...... :-D
خب از صدای ریزت مشخصه
چرا بخدا اگه فیلم تصویری از استاد ببینی میبینی که مومش اندازه توپ هندباله :-D
حالا کلا کاری به نوع مضراب گرفتن و سبکت ندارم.....اما سعی کن با وسطای مضرابت مضراب بزنی نه با نوک مضراب
وقتی با وسط مضرابت بزنی ...متوجه میشی که ریز زدن واست سخت تر میشه.....و مجبوری مضراب رو محکم تر بگیری...و در نتیجه مچت قوی تر میشه
اما بازم تا نبینم نمیتونم توضیح بدم.....کلا سعی کن دست راستتو قوی تر کنی

sarsabz
Saturday 23 October 2010, 01:29 PM
خواهش میکنم...... :-D
خب از صدای ریزت مشخصه
چرا بخدا اگه فیلم تصویری از استاد ببینی میبینی که مومش اندازه توپ هندباله :-D
حالا کلا کاری به نوع مضراب گرفتن و سبکت ندارم.....اما سعی کن با وسطای مضرابت مضراب بزنی نه با نوک مضراب
وقتی با وسط مضرابت بزنی ...متوجه میشی که ریز زدن واست سخت تر میشه.....و مجبوری مضراب رو محکم تر بگیری...و در نتیجه مچت قوی تر میشه
اما بازم تا نبینم نمیتونم توضیح بدم.....کلا سعی کن دست راستتو قوی تر کنی
منظورم موم خودم بود که یه کم کوچیک تره، استاد که مشخصه!
منظورت از وسط مضراب دقیقا چیه؟
خوب با این شیوه مضراب گرفتن خود به خود وسطش هم درگیر میشه...و گفتم، گاهی که عادی میزنم(و نوک درگیر میشه) جوندار تر به نظر میاد...

r_a_m_i_n
Saturday 23 October 2010, 10:11 PM
منظورم اینه که مسلما موم مضرابت رو باید کمتر از استاد کنی...این که بحثی روش نیست
یعنی اینکه فقط نوک مضرابت با سیم درگیر نباشه....حداقل 3 میلیمتر یا 2.5 میلیمتر از مضرابت با سیم درگیر باشه
مضراب رو با زاویه میگیری؟ ( مثل جلیل شهناز و شهنازی؟ ) یا معمولی و مستقیم میگیری؟

Moory
Saturday 23 October 2010, 10:20 PM
دوست عزیز گوش کردم خوب بود به نظر من ساز شما تنظیم نیست اگر با یک ساز خوب اجرا کنید خیلی بهتر از این ساز میزنید این قطعه رو خوب اجرا نمودین امیدوارم موفق باشید.

sarsabz
Saturday 23 October 2010, 11:27 PM
منظورم اینه که مسلما موم مضرابت رو باید کمتر از استاد کنی...این که بحثی روش نیست
یعنی اینکه فقط نوک مضرابت با سیم درگیر نباشه....حداقل 3 میلیمتر یا 2.5 میلیمتر از مضرابت با سیم درگیر باشه
مضراب رو با زاویه میگیری؟ ( مثل جلیل شهناز و شهنازی؟ ) یا معمولی و مستقیم میگیری؟
آره رامین جان، منظورم زاویه دار بود.

sarsabz
Saturday 23 October 2010, 11:38 PM
دوست عزیز گوش کردم خوب بود به نظر من ساز شما تنظیم نیست اگر با یک ساز خوب اجرا کنید خیلی بهتر از این ساز میزنید این قطعه رو خوب اجرا نمودین امیدوارم موفق باشید.
خیلی ممنون عزیز
تو فکرش هستم که یه ساز خوب بگیرم، ولی پولشم مهمه! البته این ساز رو حدود 700 میخرن... ساز مشقی بدی نیست...

sarsabz
Wednesday 27 October 2010, 03:59 PM
این اجرای (You can see links before reply) از تصنیف زیبای چهره به چهره(کار استاد شجریان و گروه شیدا) هست که چون دوستش داشتم جسارتا (با صدای ناجور خودم هم) اجراش کردم و خلاصه بی احترامی تلقی نشه! توقعی که نداریم!
از راهنمائیاتون ممنون میشم(البته صدا که هیچی!)

koronzo_piti
Wednesday 27 October 2010, 06:21 PM
مرسی که کارتون رو گذاشتید

خیلی خوب می زدید

من خودم از این دستگاه خوشم نمیاد

چند وقته که تار می زنید دوست من

میشه توی اصفهان یا شور یا نوا هم از کاراتون بزارید
من این دستگاه ها رو خیلی دوست دارم

sarsabz
Wednesday 27 October 2010, 07:13 PM
عالی و زيبا بود... هم نوازندگيت ،،،هم صدات.... يک نکته که اين نمونه کار با ديگران فرق داشت اينکه صدای خودت رو هم گذاشتی .. فقط اگه اون قسمت ها که آهسته تر ميخوانی (اصطلاحش رو نميدونم) اگه کمی بلند تر بود يا صدای سازت کمتر بود رسا تر ميشد البته اين بر ميگرده به سخت افزاری که ضبط کننده معمولی هست... موفق باشيد
خیلی ممنون دوست عزیز
آره، اون قسمت هاش صدا کم شده... توی میکس اشتباه کردم

sarsabz
Wednesday 27 October 2010, 07:15 PM
مرسی که کارتون رو گذاشتید

خیلی خوب می زدید

من خودم از این دستگاه خوشم نمیاد

چند وقته که تار می زنید دوست من

میشه توی اصفهان یا شور یا نوا هم از کاراتون بزارید
من این دستگاه ها رو خیلی دوست دارم
خواهش میکنم،ممنون
یه دو سالی میشه
البته این کار هم نوا بود، کوک دو سل ر

koronzo_piti
Wednesday 27 October 2010, 08:33 PM
خب:) می دونید من سواد این جور چیز ها رو ندارم دیگه:)

sarsabz
Thursday 9 December 2010, 01:27 PM
سلام
یه کار دیگه آپلود کردم، ممنون میشم دوستان و اساتید راهنمائی کنند.
قطعه در اصفهان هست از ساخته های حدود دهه ی پنجاه جناب لطفی.
دانلود (You can see links before reply)

sarsabz
Saturday 11 December 2010, 06:39 PM
چه استقبال گرمی!!

Don_Ramtin
Saturday 11 December 2010, 08:45 PM
سلام سرسبز جون . نمونه یِ کارت رو شنیدم . دستت درد نکنه . البتّه من نوازنده یِ تار نیستم ، امّا چند تا مورد به نظرم رسید که بهت میگم ، ببین اگه درسته ، رویِ اونا بیشتر کار کن ، شاید بدردت بخوره .
یکی اینکه مضرابت خیلی زیاد به لبه یِ کاسه یِ تار می خوره و صدایِ اضافی و بدی رو بوجود میاره . هم کمی بیشتر رویِ مضراب زدنت دقّت کن و هم اگه لازمه ، سازت رو بده به سازنده اش تا کمی مضراب خور برایِ سازت درنظر بگیره . این " مضراب خور " که میگم ، یعنی کمی ( خیلی کوچولو ) از لبه یِ کاسه یِ تار رو در اون قسمتی که مضراب می خوره _ از هر دو طرفِ کاسه - با سوهان و سمباده می سابند و کم می کنند و در نتیجه ، مضرابت دیکه به ساز نمی خوره . البتّه باز هم میگم که بیشتر باید رویِ مضراب زدنت کار کنی .
حس خیلی خوبی داری و اینو خیلی خوب با سازت نشون میدی .
مضراب هایت رو کمی بیشتر منظّم و مرتّب کن ؛ بعضی جاها کمی درهم و نامشخّص میشه .
از ثانیه هایِ 36 یا 35 ، کم کم تمپویِ کار رو بالا بردی و از سرعتِ اوّلیّه خارج شدی .
گه گاه پرده ها رو نادرست می گرفتی .
دینامیک کار رو نسبتا خوب و رعایت می کردی . امّا جاهایی هم می تونستی کمی بیشتر با صدایِ ساز کار کنی و حس و حالِ بیشتری به کار بدی . اگه کار ، خیلی یه خطُّ و یکنواخت نباشه و گه گاه صدا رو بالا و پایین ببری و شدّت و ضعف به مضرابت بدی ، کار خیلی با حس و حال تر میشه .
باز هم تکرار می کنم که اینا فقط نظرِ شخصیِ منه و شاید خیلی هم درست نباشه ؛ امّا فکر می کنم ارزش فکر کردن رو داره !
بازم مرسی . خوش باشی . فعلا ، یا حق !

ReshadNab
Saturday 11 December 2010, 09:15 PM
کیفیت ضبط وحشتناک بده ، به سختی میشه صدای سازت رو شنید ، ای کاش بهتر ضبطش می کردی.
برای ضبط لازم نیست که ابزارت خیلی حرفه‌ای باشه ، فقط کافیه که ازش خوب استفاده کنی .برای مثال می تونی از یه Mic ارزون 10 - 12 هزار تومنی کارایی خوبی بگیری ، این طوری حداقل می شه کارت رو شنید.(برای تمرین هم خیلی موثره ، این که کارت رو ضبط کنی و گوش بدی تا ایرادهات برات مشخص تر بشه)
توصیه می کنم که برای ضبط از نرم افزار "cool edit" استفاده کنی ، ابزارهای خوبی برای ریکورد و اِدیت داره و خیلی ساده است!
برای مثال من با همین نرم افزار رو فایلت یکم کار کردم و نتیجش این شد (You can see links before reply) ، که فکر کنم خیلی بهتره!

sarsabz
Sunday 12 December 2010, 09:44 AM
سلام سرسبز جون . نمونه یِ کارت رو شنیدم . دستت درد نکنه . البتّه من نوازنده یِ تار نیستم ، امّا چند تا مورد به نظرم رسید که بهت میگم ، ببین اگه درسته ، رویِ اونا بیشتر کار کن ، شاید بدردت بخوره .
یکی اینکه مضرابت خیلی زیاد به لبه یِ کاسه یِ تار می خوره و صدایِ اضافی و بدی رو بوجود میاره . هم کمی بیشتر رویِ مضراب زدنت دقّت کن و هم اگه لازمه ، سازت رو بده به سازنده اش تا کمی مضراب خور برایِ سازت درنظر بگیره . این " مضراب خور " که میگم ، یعنی کمی ( خیلی کوچولو ) از لبه یِ کاسه یِ تار رو در اون قسمتی که مضراب می خوره _ از هر دو طرفِ کاسه - با سوهان و سمباده می سابند و کم می کنند و در نتیجه ، مضرابت دیکه به ساز نمی خوره . البتّه باز هم میگم که بیشتر باید رویِ مضراب زدنت کار کنی .
خواهش میکنم رامتین جان، ممنون خیلی نظر مفیدی بود، شما همیشه نظرات غنیمته!
آره این مشکل رو دارم... بیشترم موقع زدن مضرابای محکم. یعنی کم کردن اون تیکه واقعا مفیده؟؟

حس خیلی خوبی داری و اینو خیلی خوب با سازت نشون میدی .
مضراب هایت رو کمی بیشتر منظّم و مرتّب کن ؛ بعضی جاها کمی درهم و نامشخّص میشه .
از ثانیه هایِ 36 یا 35 ، کم کم تمپویِ کار رو بالا بردی و از سرعتِ اوّلیّه خارج شدی .
گه گاه پرده ها رو نادرست می گرفتی .
آخه مشکلم اینه که با تمپوی پائین خیلی حوصلم میگیره...! و عمدا تمپو رو بردم بالا... که اینطوری اشکالاتم زیاد شد.

دینامیک کار رو نسبتا خوب و رعایت می کردی . امّا جاهایی هم می تونستی کمی بیشتر با صدایِ ساز کار کنی و حس و حالِ بیشتری به کار بدی . اگه کار ، خیلی یه خطُّ و یکنواخت نباشه و گه گاه صدا رو بالا و پایین ببری و شدّت و ضعف به مضرابت بدی ، کار خیلی با حس و حال تر میشه .
حتما اینکار رو میکنم...

باز هم تکرار می کنم که اینا فقط نظرِ شخصیِ منه و شاید خیلی هم درست نباشه ؛ امّا فکر می کنم ارزش فکر کردن رو داره !
بازم مرسی . خوش باشی . فعلا ، یا حق !
بازم خییلی ممنون

sarsabz
Sunday 12 December 2010, 09:51 AM
کیفیت ضبط وحشتناک بده ، به سختی میشه صدای سازت رو شنید ، ای کاش بهتر ضبطش می کردی.
برای ضبط لازم نیست که ابزارت خیلی حرفه‌ای باشه ، فقط کافیه که ازش خوب استفاده کنی .برای مثال می تونی از یه Mic ارزون 10 - 12 هزار تومنی کارایی خوبی بگیری ، این طوری حداقل می شه کارت رو شنید.(برای تمرین هم خیلی موثره ، این که کارت رو ضبط کنی و گوش بدی تا ایرادهات برات مشخص تر بشه)
توصیه می کنم که برای ضبط از نرم افزار "cool edit" استفاده کنی ، ابزارهای خوبی برای ریکورد و اِدیت داره و خیلی ساده است!
برای مثال من با همین نرم افزار رو فایلت یکم کار کردم و نتیجش این شد (You can see links before reply) ، که فکر کنم خیلی بهتره!
واقعا؟؟؟؟ احتمالا مشکل از زدن من و صدای تار باشه، میکروفنم شور اس ام 58 بود.(البته ساخت برادران چینیش!) نرم افزار هم جت آودیو... اگه پیدا کردم اینم امتحان میکنم... راستی این لینکه مشکل داره.
خیلی ممنون از نظرت و کمکی که کردی.

ReshadNab
Sunday 12 December 2010, 03:31 PM
واقعا؟؟؟؟ احتمالا مشکل از زدن من و صدای تار باشه، میکروفنم شور اس ام 58 بود.(البته ساخت برادران چینیش!) نرم افزار هم جت آودیو... اگه پیدا کردم اینم امتحان میکنم... راستی این لینکه مشکل داره.
خیلی ممنون از نظرت و کمکی که کردی.
این لینک جدید (You can see links before reply) رو یه تستی بکن ، اگه از کیفیتش خوشت اومد بگو تا نرمافزار رو برات یه جایی آپلود کنم.

Don_Ramtin
Sunday 12 December 2010, 03:40 PM
خواهش میکنم رامتین جان، ممنون خیلی نظر مفیدی بود، شما همیشه نظرات غنیمته!
آره این مشکل رو دارم... بیشترم موقع زدن مضرابای محکم. یعنی کم کردن اون تیکه واقعا مفیده؟؟

آره عزیزم ، خیلی مفیده . اگه دوست داشتی یه بار بیا و تارِ منو از نزدیک ببین . این کار از اوّل رویِ تارِ من انجام شده بوده و به هیچ وجه چنین مشکلی رو نداره .
خوش باشی . فعلا ، یا حق !

sarsabz
Friday 17 December 2010, 08:42 AM
آره عزیزم ، خیلی مفیده . اگه دوست داشتی یه بار بیا و تارِ منو از نزدیک ببین . این کار از اوّل رویِ تارِ من انجام شده بوده و به هیچ وجه چنین مشکلی رو نداره .
خوش باشی . فعلا ، یا حق !
ممنون از لطفت رامتین جان، یعنی هر تعمیر کننده ی سازی میتونه اینو انجام بده؟

sarsabz
Friday 17 December 2010, 08:46 AM
این لینک جدید (You can see links before reply) رو یه تستی بکن ، اگه از کیفیتش خوشت اومد بگو تا نرمافزار رو برات یه جایی آپلود کنم.
راستش خیلی تفاوت کیفیتش رو من احساس نکردم، اما ممنون میشم اسم نرم افزار رو بگی...
بازم ممنون از لطفت