PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مکتب اصفهان(استاد شهناز)

yade_ostad shahnaz
Tuesday 26 October 2010, 03:40 PM
سلام
خلاصه ای از زندگی استاد شهناز
جلیل شهناز (زاده ۱۳۰۰ (You can see links before reply) در اصفهان (You can see links before reply))، از بزرگ‌ترین و سرشناس‌ترین نوازندگان تار (You can see links before reply) و سه تار (You can see links before reply) سدهٔ اخیر در ایران (You can see links before reply) است. وی با استفاده از تکنیک‌های برجسته در شیوه تارنوازی توانست بسیاری از ردیف‌های (You can see links before reply) موسیقی سنتی ایران را با تار بنوازد که از جمله نواختن در مایه دشتی (You can see links before reply) و دشتستانی (You can see links before reply A7%D9%86%DB%8C&action=edit&redlink=1) است که بسیار با ارزش است.[۱] (You can see links before reply_note-0)

زندگینامه

وی در سال ۱۳۰۰ در قریه دستگرد خیار در جنوب غربی اصفهان (You can see links before reply) به دنیا آمد. تقریباً همه اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند و به همین دلیل او از کودکی با این هنر آشنا شد.
وی در دههٔ ۱۳۶۰ (You can see links before reply) به سرپرستی فرامرز پایور (You can see links before reply DB%8C%D9%88%D8%B1) (سنتور (You can see links before reply)) و همراهی محمد موسوی (You can see links before reply DB%8C) (نی (You can see links before reply(%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1_%D9%8 5%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%82%DB%8C)))، علی اصغر بهاری (You can see links before reply %D9%87%D8%A7%D8%B1%DB%8C) (کمانچه (You can see links before reply)) و محمد اسماعیلی (You can see links before reply D8%B9%DB%8C%D9%84%DB%8C) (تنبک (You can see links before reply)) «گروه اساتید» را تشکیل داد و با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت.[۲] (You can see links before reply_note-.D8.B1.D9.88.D8.B2.D9.86.D8.A7.D9.85.D9.87.D9.94_. D8.A7.DB.8C.D8.B1.D8.A7.D9.86-1)
وی همچنین در سال ۱۳۸۳ (You can see links before reply) به عنوان چهره ماندگار (You can see links before reply DA%AF%D8%A7%D8%B1) برگزیده شد.[۳] (You can see links before reply_note-2)
در سال ۱۳۸۷، محمدرضا شجریان (You can see links before reply D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86)، گروهی که با آن کار می‌کرد را به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز نام گذاشت.

yade_ostad shahnaz
Tuesday 26 October 2010, 03:42 PM
هر کسی مطلبی در مورد استاد شهناز داره بنویسه
مرسی از لطفتون

Don_Ramtin
Tuesday 26 October 2010, 04:10 PM
همونجوری که اغلبِ رفقا می دونن ، استاد شهناز غیر از تار ، چند سازِ دیگه رو هم به مهارت خاصی می نوازند . سازهایی مثلِ تمبک ، سه تار ، ویلن ، کمانچه و ... من قبلا تاپیکی ایجاد کرده بودم و نمونه هایی از سه تار نوازیِ ایشون رو اونجا گذاشته بودم ؛ اینجا آدرسِ اون تاپیک رو میذارم که اگه کسی دوست داره ، بره اونا رو گوش کنه :
You can see links before reply

عکس جالب هم از ایشون دارم در حال نواختن ویلن :

yade_ostad shahnaz
Monday 1 November 2010, 12:16 PM
با سلام
آقا رامتين دستتون درد نكنه
بسيار جالب بود
واقعا مرسي
انشالله هيچ وقت سبك مكتب اصفهان فراموش نشه
يا حق

farhad_m
Tuesday 15 February 2011, 09:44 AM
من شیفته سبک استاد شهناز هستم ای کاش میتونستم شاگردشون باشم .

mixer
Tuesday 15 February 2011, 11:05 PM
درود متشکر از پست پر محتوای شما
من سوالی داشتم که می خواستم رفقا با توجه به وضعیت موسیقی و آشنایی با استاد شهناز جواب بدهند .
به نظر شما چرا استاد شهناز در این هیاهوی موسیقی و قاطی پاتی شدن اوضاع موسیقی ، حضور ایشان بسیار بسیار کم رنگ شده ؟ آیا به خاطر کحولت سن هست یا نه دلیل دیگه داره . . .
البته افراد دیگه هم هستند که حضور خودشون رو ممتع کردند . چرا واقعا مگر ما جز این عزیزان برای موسیقی ایران کسی دیگه ای هم داریم که اسم و حس و حال موسیقی سنتی رو زنده نگه داره ؟

farhad_m
Wednesday 16 February 2011, 08:04 AM
متاسفانه استاد بخاطر کهولت سن ( 89 سالگی ) دیگر نمیتوانند حضوری در این عرصه داشته باشند ، ای کاش ایشان همیشه در سنین اوج خود به زندگی ادامه میدادند . الحق که دیگر مثال ایشان را نخواهیم داشت .

عکسی از استاد در دوران جوانی :

ReshadNab
Tuesday 22 February 2011, 11:35 AM
کسی از دوستان شاگردان استاد رو که سبکش رو ادامه دادن میشناسه؟ ، قطعن استاد بزرگی مثل ایشون شاگردان زیادی رو تربیت کردن و حتمن تعدادی از اونها سبک استاد رو ادامه دادن ، اگر کسی در این مورد اطلاعی داره لطفن ما رو هم در جریان بزاره.

mehdi m
Tuesday 22 February 2011, 11:03 PM
كسي كه براي نواي تارش هيچ صفتي نميارم چون زيباترين واژه ها حتي حقير تر از عظمت صداي يك زخمه ي ساز و دل ايشان است . كسي كه نواي تارش به مرز جنونم ميكشه . استاد ... نه استاد واژه ي حقيريست براي او . اسمش كافيست...

جليل شهناز

هيچي ندارم درباره ي ايشان بگم . جز اينكه زندگي برايم بدون ساز شهناز ... حتي قابل تصور نيست . شهناز براي من ترجمان ... نه ...خود معناي اين شعر حافظ است كه

مظرب عشق عجب ساز و نوايي دارد / نقش هر نغمه كه زد راه به جايي دارد

شعر بسيار زيباييست از استاد منوچهر سلطاني كه استاد حسن كسايي (خداوندگار ني و شايد تنها كسيكه هم مقام استاد شهناز است ) در مراسم بزرگداشت ايشان خواندند . كه نشان ميدهد اساتيد موسيقي نيز خود شيفته و واله استاد شهنازند . تقديم به دوستداران هنر :

استاد اجل جليل شهناز / اي نام تو در هنر سرآغاز
در پاي تو خلق پايكوبان/ گرد تو فرشتگان به پرواز
مهر تو و قلب ما هماهنگ/ تار تو و روح ما هماواز
هر ناله ي دلنشين تارت/ با خاطر خسته است دمساز
چون موم بود مطيع و تسليم/ در دست تو تار نغمه پرداز
در تار تو سر عشق پنهان/ هر پرده ي تار محرم راز
تار تو كه هست تار يحيي/ چشم سيه است و سرمه ي ناز

Hafeziye
Monday 7 March 2011, 02:34 AM
سلام Reshad Nab
شهرام میرجلالی معروفترین شاگرد استاد شهناز هستند. یک آلبوم تکنوازی تار به اسم سه نوایی به همراه تنبک همایون شجریان و سعید رودباری دارن و آلبومی دگر : گفت و گوی نی و تار (عود) به همراه نی استاد کسایی.

seyyed97
Friday 10 January 2014, 06:21 PM
سلام میخواستم بدونم ویژگیهای سبک اصفهان در نوازندگی چیه؟ و چگونه می توان سبک ها رو از هم تشخیص داد ( در نوازندگی) ممنون از لطف دوستان

asheghtar
Wednesday 15 January 2014, 02:00 PM
درود
بنده یک ویدئو از استاد پیرنیاکان دیدم. تو اون ویدئو میگفت که اصلا ما چیزی به نام مکتب در ساز نداریم(واضح تر بخوام بگم مثل مکتب اصفهان - مکتب تبریزو.......)ولی ایشون میگفتن که مکتب وزیری داریم (كه البته كسي دیگه اون جوری ساز نمیزنه) مکتب درویش خان داریم و مکتب میرزا حسینقلی و میرزا عبدالله و مکتب علی اکبر خان شهنازی

nima_kabir
Friday 17 January 2014, 10:30 AM
تا جایی که من میدونم استاد شهناز تدریس نمی کردن ولی البته علاقمندانی مثل آقای میرجلالی داشتند. به نظرم یکی از بهترین راههای آشنایی با نوازندگی استاد شهناز اینه که کتاب ایشون رو که استاد ظریف نوشتن بزنید.
nima_kabir@hotmail.com