PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث و تحلیل فنی گیتار الکتریک

pouyan_Ibariander
Friday 29 October 2010, 12:03 PM
درود.
با توجه به اینکه در تاپیک مشاوره برای خرید گیتار بیشتر بحث ها در مورد ساز ها و مقایسه اونهاست این تاپیک رو زدم تا دوستان بحث های فنی رو اینجا انجام بدن و اون تاپیک باشه برای همون بحث مشاوره.
اولین بحث فنی رو خودم شروع میکنم.توی کنسرت های G3 دیدیم که بعضی قسمت ها نوازنده ساز رو به سمت گوشه های سالن متمایل میکنه و کاری میکنه که صدای آمپلیفایر دوباره وارد پیکاپ های ساز بشه و دوباره بره توی آمپ! فکر میکنم feedback بهش میگن.هرکسی چیزی در این مورد میدونه و اطلاعات بیشتری داره لطفا توضیح بده.
یه چیز دیگه:اگه پیکاپ ساز اتصالی کنه کاریش میشه کرد؟

mika120
Friday 29 October 2010, 12:07 PM
دوست عزيز اين feedback رو خودت هم ميتوني انجام بدي !!! پيكاپت هم اتصالي نميكنه ...
اين بار كه خواستي تمرين كني روبه روي آمپت وايسا و صداي گيتارت رو ( نه آمپ ) تا آخر زياد كن ... اين اتفاق رخ ميده ... !!!

pouyan_Ibariander
Friday 29 October 2010, 12:37 PM
نه اشتباه شد،اتصالی پیکاپ رو که گفتم ربطی به feedback نداره.اگه در اثر هر چیزی اتصالی کنه پیکاپ،میشه درستش کرد؟
اون کاری رو هم که میگید قبلا کردم.یه صدایی اومد که همه ی اهل محل فکر کردن زلزله اومده!

mika120
Friday 29 October 2010, 12:52 PM
نه اشتباه شد،اتصالی پیکاپ رو که گفتم ربطی به feedback نداره.اگه در اثر هر چیزی اتصالی کنه پیکاپ،میشه درستش کرد؟
اون کاری رو هم که میگید قبلا کردم.یه صدایی اومد که همه ی اهل محل فکر کردن زلزله اومده!

پويان جان نبايد اين اتفاق بيفته ها ... من خودم گيتار بيسم feedback ميده اينطوري و گيتار رفيقم هم همينطوري feed back

درباره پيكاپ هم اگه اتصالي طوري كني كه سيمپيچش خراب شه ديگه هيچي فاتحش خوندست. ارزش نداره بدي تعمير!!!!!!!

patrick
Friday 29 October 2010, 07:17 PM
سلام.فاصله بین سیم گیتار و صفحه انگشت گذاری حدودا باید چقدر باشه؟
ممنون

pouyan_Ibariander
Friday 29 October 2010, 07:30 PM
ممنون
قانونی در این مورد وجود نداره و بستگی به نوازنده داره.اما شما هر چقدر بخواید میتونید بیارید پایین.اگه گز داد هم ایرادی نداره.اما فراموش نکنید که این گز باید در حدی باشه که صداش توی آمپ نیاد.
اگر اکشن ساز خیلی پایین نباشه هم صدا تا حدودی شفاف تره.
انتخاب با شماست.

mika120
Friday 29 October 2010, 07:34 PM
ممنون

منظورتون اكشنه ؟؟؟

patrick
Friday 29 October 2010, 07:40 PM
اره....

mika120
Friday 29 October 2010, 07:50 PM
عزيزم اينجا جاش نيست
ميتوني تو تاپيك مشاوره برا تعمير ، رگلاژ و ... سوالتو بپرسي !!!

pouyan_Ibariander
Monday 8 November 2010, 04:55 AM
گیتار های bolt on و اونهایی که یه تیکه هستن صدای متفاوتی تولید میکنن؟ تفاوتشون چیه؟ فکر میکنم به علت نبود پیچ در پشت دسته،رگلاژ دسته سخت میشه؟

shahram201
Monday 8 November 2010, 06:31 AM
سلام

در مورد فیدبک که دوستمون سئوال کرده بودن، مطالب زیر به نظرم رسید که خدمتتون میگم:

فیدبک در اصل یک حلقه صوتی است که بین یک ورودی (مثل میکروفون یا پیکاپ گیتار) و یک خروجی (یعنی بلندگو) ایجاد میشه. در این پدیده، سیگنال صوتی (در اینجا ارتعاش سیم) به پیکاپ منتقل میشه، توسط امپ تقویت میشه، از بلندگو پخش میشه و در آخر، صدای تقویت شده دوباره به سیم که هنوز درحال ارتعاش هست میرسه و باعث رزونانس (یا همون تشدید) در یک (یا چند) فرکانس خاص میشه و این حلقه ادامه پیدا میکنه.

عوامل زیادی در ایجاد فیدبک و همچنین فرکانس فیدبک ایجاد شده دخیل هستند. از جمله: مقدار گین آمپ، فاصله ساز تا آمپ، شرایط آکوستیکی محیط، زاویه ساز و آمپ نسبت به هم، مدارهای تقویت کننده بکار رفته در آمپ، فرکانس رزونانس در اجزای مدار و غیره.

برای گرفتن فیدبک از ساز، ولوم گیتار رو تا آخر زیاد کنید، گین آمپ رو بالا ببرید (ولوم آمپ هم تا حدودی باید بالا باشه ولی نه لزوماً خیلی زیاد)، سیم رو مرتعش کنید و گیتار رو نزدیک بلندگوی آمپ بگیرید و بعد از تنظیم فاصله و یکی دوثانیه بعد که صدای سوت مانند فیدبک ایجاد شد، سعی کنید در شرایط پایدار قرار بگیرید (یعنی فاصله تقریبی تا آمپ و همچنین ارتعاش سیم حفظ بشه).

ضمناً اگه اشتباه نکنم، امپ های لامپی برای ایجاد فیدبک مناسب ترند.

پیروز باشید!

symphony-x
Monday 8 November 2010, 12:33 PM
گیتار های bolt on و اونهایی که یه تیکه هستن صدای متفاوتی تولید میکنن؟ تفاوتشون چیه؟ فکر میکنم به علت نبود پیچ در پشت دسته،رگلاژ دسته سخت میشه؟
نک ترو و بلت آن تفاوتشون اینه که گیتار های نک ترو ساستین بالاتری دارن نسبت به بلت آن از نظر من تو نوازندگی نک ترو ها خوشدست تر هستن نسبت به بلت آن
قیمت گیتار های نک ترو هم گرونتره

sahandmsh
Tuesday 9 November 2010, 11:18 PM
سلام دوستان
سوالی پیش اومد گفتم بپرسم
چرا فرت های ساز ملمستین فرو رفتس؟ چه تاثیری رو نوازندگی داره؟ صدا؟ احساس؟ راحتی؟
یه جا خوندم
The result is a playing surface wherein the players' fingers come into contact with the strings (You can see links before reply) only, and do not touch the fingerboard.
در مورد فرت های فرو رفته
جالبه؟!!!
یعنی بدون برخورد انگشت به فینگربورد ، صدا تولید میشه؟
چرا اینگوی از این مدل استفاده می کنه؟

rezaranjbaraan
Wednesday 10 November 2010, 12:26 AM
سهند عزیزم اینگوی یه عود قرن هفدهمی توی یه مغازه ساز فروشی (که اونجا شاگرد بود) دید که فرتش اینجوری اسکالوپ و سنبه خوردس که تصمیم گرفت این کارو روی فرتبرد سازاش بکنه و دلیلش هم عاقلانه بود اولا با فشار بیشتری که سیم تحمل میکرد و بیشتر پایین میرفت گز کم میشد تماس دست و فینگربرد کم میشد و یه شردری مثه اون سخت محتاج این عامل بود انگشتا توی بندها هم میتونن بهتر عمل کنن و خواص دیگری هم دارد که نه سوادم میرسه نه میدونم پس بهتر دوستان و اساتید هم فرمایشی بفرمایند تا ما مستفیض بشیم...!!!
You can see links before reply
You can see links before reply bHP4a5IMzH4t9uhK2Q&t=1&usg=__veFYq1YSIgCxtL3A7-R3qC3Qyjk=
You can see links before reply KYtT1P-T-pdlvIwDSg&t=1&usg=__IVkWGx3qtUxmq_zzoFOg7anm9Qg=

Vahid_FDR
Friday 3 December 2010, 02:16 PM
سلام
چرا بعضی از نوازنده های قدر دنیا گیتارشونو Drop کوک می کنن روی Eb ؟
دلیل علمی داره؟!

vahidslush
Saturday 4 December 2010, 07:02 PM
سلام
چرا بعضی از نوازنده های قدر دنیا گیتارشونو Drop کوک می کنن روی Eb ؟
دلیل علمی داره؟!

سلام
دلیلش صرفا برای دسترسی راحت تر به چیدمان نت هایی که تو آهنگشون نیاز دارن
اگرم دقت کنید میبینید تو همه آهنگ ها این کار رو نمیکنن

sbimanand
Saturday 4 December 2010, 09:02 PM
سلام دوستان
سوالی پیش اومد گفتم بپرسم
چرا فرت های ساز ملمستین فرو رفتس؟ چه تاثیری رو نوازندگی داره؟ صدا؟ احساس؟ راحتی؟
یه جا خوندم
The result is a playing surface wherein the players' fingers come into contact with the strings (You can see links before reply) only, and do not touch the fingerboard.
در مورد فرت های فرو رفته
جالبه؟!!!
یعنی بدون برخورد انگشت به فینگربورد ، صدا تولید میشه؟
چرا اینگوی از این مدل استفاده می کنه؟
تا انگشتاش در نره . چون سرعتش بالاست

Punk
Friday 17 December 2010, 04:39 PM
نوازنده های (یا هرچی) سبک های نو متال و الترناتیو متال خیلی از کوک دراپ D استفاده می کنن یه علتش راحت تر و سریع تر عوض کردن پاور کورد هاس و صداش هم شیطانی تر میشه
منظورم این کوکه که من زمانی خیلی ازش استفاده می کردم:
D A D G B E

nayuop
Friday 17 December 2010, 08:06 PM
من از این کوک استفاده میکنم الان d d a d a d ...به خاطر 2تا آهنگ .... عوض کردن کوک استاندارد باکوک های دیگه ( مثلا ماهی 5-6 بار ) تاثیر خاصی رو گیتار میذاره ؟
کلا چه کوک های بیشترین کاربرد رو داره ؟ بقیه کوک ها هم تمرین گام دارن ؟

hvnprs
Friday 17 December 2010, 09:48 PM
من از این کوک استفاده میکنم الان d d a d a d ...به خاطر 2تا آهنگ .... عوض کردن کوک استاندارد باکوک های دیگه ( مثلا ماهی 5-6 بار ) تاثیر خاصی رو گیتار میذاره ؟
کلا چه کوک های بیشترین کاربرد رو داره ؟ بقیه کوک ها هم تمرین گام دارن ؟

یک سری کشش هایی در ساز وجود داره که یکسرش به سیم ها مرتبط هست و زاویه هد استاک ( سر گیتار ! ) و ... و دیگیری هم به بریج و میزان فشردگی فنر های بریج های متحرک و ... !

این دو کشش در همواره در تعادلی میزان Hump یا Bow ( قوز یا شکم ! ) دسته رو کنترل میکنند و اکشن ساز هم به تنظیم این المان ها در کنار هم بستگی داره ...

تعویض کوک حتما ً و حتما ً احتیاج به تنظیم مجدد ساز داره ... وگرنه ممکنه ساز در وضعیت نا مناسبی قرار بگیره و ...

نمیتونم بگم این تعویض ها به سازتون صدمه میزنه ! اما از طرفی هم نمیتونم بگم تعویض زیاد کوک و تنظیمات چند باره گیتار برای کوک ها مختلف در مدتی کم روی ساز تاثیر منفی نمیذاره !!

در اصل بهتره به جای اینکه به کوک ها توجه کنید ! به این توجه کنید که سیم ها از بالا به پایین در چه فاصله ای از هم کوک میشن !

مثلا ً در کوک استاندارد EADGBE سیم ششم می کوک میشه و سیم پنجم در اصل فاصله چهارم درست سیم ششم یعنی لا کوک میشه و سیم بعدی یعنی ر نیز فاصله چهارم درست سیم لا کوک میشه و سیم سوم هم که سل هستش فاصله چهارم درست سیم ر کوک میشه و سیم دوم فاصله سوم بزرگ سیم سوم که همون سل باشه کوک میشه و دوباره سیم یک هم فاصله چهارم سیم دوم کوک میشه !!

با اینگونه بررسی متوجه میشید که خیلی دیگه از کوک ها مثل DGCFAD هم به همین ترتیب داره صورت میگیره ! و فقط نت اول که در کوک استاندارد می نت می بوده در این کوک جاش رو به نت ر داده .

همینطور در کوک های DADGBE و CGCFAD نیز کوک ها شبیه به هم هست و در اصل سیم پنجم نسبت به سیم ششم فاصله پنجم درست کک میشه و بقیه کار مثل کوک های استاندارد ادامه پیدا میکنه ...

اکثر کوک ها با همین تناسب ها اعمال میشوند ( مثل کوک های باریتون : (A D G C E A) ) .

pouyan_Ibariander
Friday 21 January 2011, 08:28 AM
سهند عزیزم اینگوی یه عود قرن هفدهمی توی یه مغازه ساز فروشی (که اونجا شاگرد بود) دید که فرتش اینجوری اسکالوپ و سنبه خوردس که تصمیم گرفت این کارو روی فرتبرد سازاش بکنه و دلیلش هم عاقلانه بود اولا با فشار بیشتری که سیم تحمل میکرد و بیشتر پایین میرفت گز کم میشد تماس دست و فینگربرد کم میشد و یه شردری مثه اون سخت محتاج این عامل بود انگشتا توی بندها هم میتونن بهتر عمل کنن و خواص دیگری هم دارد که نه سوادم میرسه نه میدونم پس بهتر دوستان و اساتید هم فرمایشی بفرمایند تا ما مستفیض بشیم...!!!
You can see links before reply bHP4a5IMzH4t9uhK2Q&t=1&usg=__veFYq1YSIgCxtL3A7-R3qC3Qyjk=
You can see links before reply KYtT1P-T-pdlvIwDSg&t=1&usg=__IVkWGx3qtUxmq_zzoFOg7anm9Qg=
البته یک نکته ریز هم هست.توی بعضی آهنگها با سرعت خیلی زیاد با این گیتار بندینگ رو به یه شکل دیگه ای انجام میده.یعنی بجای اینکه سیم رو بکشه بالا،سیم رو فشار میده به داخل. دلیلش هم این هست که توی اون سرعت ها بعضا نمیشه بندینگ معمولی رو انجام داد. به این دلیل که این حرکت خیلی ریز انجام میشه بعضیا متوجه اش نمیشن و نمیدونم چرا آهنگی که کاور کردن توی بعضی قسمتا تفاوت داره.

pouyan_Ibariander
Sunday 23 January 2011, 05:50 PM
رز وود،ebony،میپل،basswood،mahogany هر کدوم چوب چه درخت هایی هستن(اسم فارسی اون درخت)؟

miralienca
Sunday 23 January 2011, 06:51 PM
maple= افرا .
ebony=ابنوس
basswood=نمدار. لاله امریکایی
mahogany=ماهون
alder=توسکا
ash=ون.زبان گنجشک. ملج
poplar=تبریزی.سپیدار
rosewoodرو فکر نکنم معادل بدرد بخوری داشته باشیم از همین اسم استفاده میکنیم.