PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت امپ

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 08:07 PM
کمک کمک . راهنمای برای ساخت امپ لامپی

mika120
Friday 29 October 2010, 08:37 PM
اين امكان اصلاً وجود نداره كه بخوان يه آمپ لامپي بسازين ...
الكي زور نزنين !!!!!

pouyan_Ibariander
Friday 29 October 2010, 08:41 PM
غیر ممکن نیست.من یه گروه رو میشناسم که میسازن.ظاهرا کیفیت کارشون هم خوبه.اما به نظر من بخرین بهتره.به زحمت و سختیش نمیرزه.

mika120
Friday 29 October 2010, 08:51 PM
غیر ممکن نیست.من یه گروه رو میشناسم که میسازن.ظاهرا کیفیت کارشون هم خوبه.اما به نظر من بخرین بهتره.به زحمت و سختیش نمیرزه.

ساخت آمپ برا خودش پيچيدگي هاي خاص خودش رو داره كه باعث كم شدن نيوز آمپ ميشه !!! اگه ساخت آمپ به همين راحتي بود كه ديگه اين همه شركت نونشون تو روغن نبود !!!
تموم آمپ ها برا خودشون شماتيك اختصاصي دارن كه فقط شركت سازنده اونو ميدونه !!!
راحت كنم اگه چيزي بسازي بدون نميتونه راضيت كنه !!! پول هدر دادنه !!!

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 09:18 PM
mikaجان شما از کجا میدونی نمیشه؟من خودم تا حالا2تا امپ با ای سی برای خودم ساختم.وقتی2تا مهندس الکترونیک دورو برت باشه که یکیشون درس خونده امریکا باشه و ماله زمانه شاه باشه میشه.پدرمو میگم.اون زمان خوراکش ساخته امپ لامپی واسه رفیقای گیتاریستش بوده حتی لامپهارو از من که پسرشم بیشتر میشناسه.ولی مشکل اینه که چون لامپ ماله قدیمه الان خیلی سخت پیدا میشه

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 09:21 PM
درضمن هرچی امپ تا حالا ساختم عالی بودن و پولم هدر نرفته.

DesironnA
Friday 29 October 2010, 09:24 PM
درود
پشت شهرداری میتونید تهیه کنید !
جدی میگم..

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 09:24 PM
شماتیک کانل تمامه امپهای فندر رو هم کامل دارم.حرف شما کاملا صحیحه که غیره ممکنه ولی برای کسی که از این رشته سردر نمیاره.

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 09:29 PM
پشته شهرداری هم رفتم پیدا نشد اگرمغازه خواسی رو میشناسیت یا هرکس لطفا بهم معرفی کنیت/ممنون

mika120
Friday 29 October 2010, 09:31 PM
بسيار خوشحال ميشم كه يه نمونه صدا از آمپايي كه تا حالا ساختي بزاري شايد خودم مشتري شدم ...
ولي اگه مشكلت فقط لامپه ميتوني مدل متشابهشو بري پيدا كني !!! با جناب موسوي miralienca (You can see links before reply) يه مشورت كن !!
----------------
اينو در ادمه بگم من خودم افكت اوردرايو برا بيس ساختم ولي بعد از يه مدت سوخت !!!

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 09:33 PM
درضمن این امپی که میخوام درست کنم اگه تو جمهوری باشه که عمرا نیست چون گشتم. قیمتش بالای900تومن هست

Cort_z42
Friday 29 October 2010, 09:41 PM
میکا جان امپهای که درست کردم مخصوصه گیتار نیستن چون اون موقع گیتار نداشتم ولی صداشون عالیه

symphony-x
Friday 29 October 2010, 10:27 PM
کار نشد نداره !!!
آدم هر کاری رو که ارده کنه میتونه انجام بده
تو وبلاگ آرتاک تو بخش اکوئیپش نوشته بود آمپ دست ساز !!!(البته وقتی تو ایران بود )

shahram201
Friday 29 October 2010, 10:31 PM
میکا جان امپهای که درست کردم مخصوصه گیتار نیستن چون اون موقع گیتار نداشتم ولی صداشون عالیه

سلام
ممنون از موضوع جالبی که پیش کشیدید.

بنده تخصصم الکترونیک نیست ولی همیشه عشق سیستم صوتی داشتم و نوجوان که بودم عاشق الکترونیک بودم. یادش بخیر پول تو جیبی هامو جمع میکردم میرفتم از شرکت مهران کیت، مدارهای مختلف رو بصورت کیت میخریدم و خودم مونتاژ میکردم! بگذریم...

یادمه همیشه برام سئوال بود که اگه مثلاً با سه چهار هزار تومن میشه یه مدار امپلیفایر رو تکمیل کرد (صحبت بیشتر از 20 سال پیشه البته!!) پس چه دلیلی داره که آدم بره خداد تومن پول امپلیفایر Harman/Kardon یا Marantz یا B&O و غیره بده؟ یادم میاد با یکی از مهندسهای همون شرکت مهران کیت صحبت کردم و تا جائیکه یادمه چنین جوابهایی بهم داد:
عوامل مختلفی کیفیت مدارهای الکترونیکی رو از هم متمایز میکنه، از جمله کیفیت قطعات و همینطور سازگاری بین اونها، طرز طراحی مدار، کیفیت مونتاژ، کیفیت لوازم جانبی (مثل محفظه ای که مدار در اون قرار میگیره و حتی سیم هایی که بکار میره) و غیره. اساس کار یک امپلیفایر (حالا چه امپ گیتار باشه چه امپلیفایر یه سیستم صوتی خونگی) چیز پیچیده ای نیست و کل قضیه اینه که ورودی به میزان مشخصی تقویت بشه و تبدیل به خروجی بشه. طراحی چنین مداری هم قاعدتاً برای کسانی که در زمینه الکترونیک تخصص دارند کار سختی نیست. کما اینکه همون شرکتی که گفتم، مدارهای امپلیفایر مختلفی داشت که با قیمت خیلی ارزون میشد اونها رو گرفت و مونتاژ کرد.

اما واضحه که تفاوت صدای چنین امپلیفایری با امپلیفایرهای خفن، زمین تا آسمون بود. چون برندهای حرفه ای، علاوه بر طراحی مدار اصلی و متعلقاتش، کلی نکته دیگه از جمله مدارهای فرعی برای کاهش نویز، تفکیک سیگنالها، *****های مختلف و غیره رو در طراحی شون لحاظ میکنن (کیفیت قطعات بکار رفته هم که جای خود دارد) و قبل از اینکه مدار طراحی شده به مرحله تولید برسه، تست های بسیار سختگیرانه ای انجام میدن تا کارآیی دستگاه در شرایط مختلف به اثبات برسه. خلاصه اینکه دستگاهی که ممکنه از نظر یه فرد عادی کاملاً هم عالی باشه، ممکنه استانداردهای اونها رو پاس نکنه (و دلیل تفاوت کیفیت برندها هم دقیقاً همین تفاوت استانداردهاست)

خلاصه کلام بنظر من همونطور که گفتید، ساخت امپ گیتار یا هر وسیله الکترونیکی دیگه ای غیرممکن نیست و کاملاً هم شدنیه، ولی بدون شک کیفیت عالی نخواهد داشت. حتی اگه شما شماتیک مدار امپ یه برند حرفه ای رو هم داشته باشید و دقیقاً از روی اون بسازید (با فرض اینکه قطعات هم همه اصل و درجه یک باشند که البته بعید میدونم امکانش وجود داشته باشه)، بازهم بخاطر تفاوت شرایط مونتاژ و وسایل جانبی و غیره، با کیفیت دستگاه اصلی فاصله زیادی دارید.

ببخشید زیاد حرف زدم. پیروز باشید!

shahram201
Friday 29 October 2010, 10:44 PM
کار نشد نداره !!!
آدم هر کاری رو که ارده کنه میتونه انجام بده
تو وبلاگ آرتاک تو بخش اکوئیپش نوشته بود آمپ دست ساز !!!(البته وقتی تو ایران بود )

بله عزیز درست میگی، ولی به شرط اینکه امکاناتش هم موجود باشه!
بازهم میگم ساخت آمپ کاملاً عملیه ولی من شخصاً فکر نمیکنم کیفیتش قابل قیاس با تجهیزات استاندارد باشه. البته ممکنه کار خیلی ها از جمله خود ما رو هم راه بندازه، ولی نباید انتظار یک دستگاه استاندارد رو ازش داشت.
این نظر شخصی منه با توجه به سواد کمی که در این زمینه دارم. اگه اساتید نظر دیگه ای دارند خوشحال میشم بدونم و بیشتر یاد بگیرم.
سپاس!

symphony-x
Friday 29 October 2010, 10:50 PM
آره منم منظورم این نیست که یه آمپ در حد مسا بوگی مارک 5 بسازن منظورم اینه که یه آمپ واسه تمرین خونگی با هزینه ی خیلی کمه

mojtaba_bahador
Friday 29 October 2010, 11:05 PM
ببخشید میون کلام اساتید پست دادم!
آمپلی فایری که برای گیتار استفاده میشه باید چه خصوصیتی داشته باشه که در بعضی از پستها اشلره شده آمپ گیتار؟؟؟؟
و دوم این که منظور شما از لامپ چیه که فرمودید آمپ لامپ دار؟؟؟

ضمنا یه مورد رو هم بگم که ساخت تقویت کننده ی خوب خیلی پیچیدس و از محاسبه تا عمل 180 درجه فرق داره. ( رشتم الکترونیکه)

pouyan_Ibariander
Saturday 30 October 2010, 05:02 AM
میکا جان عزیز.درسته که این کار سخته و اینکه چیزی که میسازیم خوب در بیاد سخت تر!اما به هر حال تکنولوژی ساخت آمپ از فضا نیومده که،در ایران هم کسایی هستن که اطلاعاتی در این مورد داشته باشند.
برای مثال دوستان لطفا این وبلاگ رو مطالعه کنید،اینم بگم که من به صاحب این وبلاگ ایمیل زدم و گفت که با 400 هزار تومن آمپ لامپی 30 یا 65 وات(درست یادم نیست)میسازه و کیفیت کارشون هم اونطور که شنیدم خوبه:
حذف
در اکثر پروژه هاشون از لامپ واقعی آمپلیفایر استفاده شده اما حتی لامپ تصویر تلوزیون رو هم امتحان کردن و صدای خوبی گرفتن.
راستی انواع لامپ هم دارن اگه برای آمپلیفایرتون لامپ می خواید لازم نیست برید ترکیه!البته در این وبلاگ هدف اصلیشون آموزش ساخت آمپه نه سفارش گرفتن.اینو گفتم که بدونید نمی خوان تیغ بزنن.

و دوم این که منظور شما از لامپ چیه که فرمودید آمپ لامپ دار؟؟؟یعنی مثل دوران خوش گذشته،به جای ترانزیستور از لامپ استفاده شده.

ضمنا یه مورد رو هم بگم که ساخت تقویت کننده ی خوب خیلی پیچیدس و از محاسبه تا عمل 180 درجه فرق داره. ( رشتم الکترونیکه)حالا ما که نمی خوایم طراحی کنیم.ما طرح آمپلیفایر های فندر رو برمیداریم و میسازیم.
طراحی مدار حالا چه یه چراغ چشمک زن باشه چه آمپلیفایر به هر حال کار سختی خواهد بود.
فراموش نکنید هر کاری میتونه فوق العاده سخت باشه،اما هیچ کاری نمیتونه غیر ممکن باشه.

mika120
Saturday 30 October 2010, 08:09 AM
سلام
ممنون از موضوع جالبی که پیش کشیدید.

اما واضحه که تفاوت صدای چنین امپلیفایری با امپلیفایرهای خفن، زمین تا آسمون بود. چون برندهای حرفه ای، علاوه بر طراحی مدار اصلی و متعلقاتش، کلی نکته دیگه از جمله مدارهای فرعی برای کاهش نویز، تفکیک سیگنالها، *****های مختلف و غیره رو در طراحی شون لحاظ میکنن (کیفیت قطعات بکار رفته هم که جای خود دارد) و قبل از اینکه مدار طراحی شده به مرحله تولید برسه، تست های بسیار سختگیرانه ای انجام میدن تا کارآیی دستگاه در شرایط مختلف به اثبات برسه. خلاصه اینکه دستگاهی که ممکنه از نظر یه فرد عادی کاملاً هم عالی باشه، ممکنه استانداردهای اونها رو پاس نکنه (و دلیل تفاوت کیفیت برندها هم دقیقاً همین تفاوت استانداردهاست)

خلاصه کلام بنظر من همونطور که گفتید، ساخت امپ گیتار یا هر وسیله الکترونیکی دیگه ای غیرممکن نیست و کاملاً هم شدنیه، ولی بدون شک کیفیت عالی نخواهد داشت. حتی اگه شما شماتیک مدار امپ یه برند حرفه ای رو هم داشته باشید و دقیقاً از روی اون بسازید (با فرض اینکه قطعات هم همه اصل و درجه یک باشند که البته بعید میدونم امکانش وجود داشته باشه)، بازهم بخاطر تفاوت شرایط مونتاژ و وسایل جانبی و غیره، با کیفیت دستگاه اصلی فاصله زیادی دارید.

ببخشید زیاد حرف زدم. پیروز باشید!

آقا شهرام من حرف هاي شما رو تأييد مي كنم.
ولي برا روشن تر كردن ماجرا ميخوان بگم تنها فرق يه آمپلي فاير mg30 با mb30 چي هست ... :
1. تعداد پايه آي سي
2. محل لحيم شدن سيم ها بر آي سي ( برا مثال سيم قرمزي كه در mg بر پايه 3 لحيم ميشه تو mb رو پايه 5 .
3. يدونه خازن
4. دو تا دونه مقاومت
همين ...
ولي اگه يه گيتار بيس رو بزنين تو آمپ mg تو خروجي زياد 99% آمپ مي سوزه !!!

shahram201
Saturday 30 October 2010, 12:57 PM
ممنون از همه دوستان بابت نظراتشون.

حالا اگه برگردیم به سئوال دوستمون که تاپیک رو ایجاد کردن، من حقیقتش یه چیزی رو درست متوجه نشدم و توی پست های قبلی فراموش کردم بگم. ایشون با این جمله شروع کردن:

”کمک کمک . راهنمای برای ساخت امپ لامپی”

بعد گفتن که با این زمینه آشنایی دارند و ساخت امپ برای گیتار کاملاً عملیه و حتی تمام مدارهای فندر رو دارند!

حدس میزنم منظورشون از کمک و راهنمایی برای ساخت امپ لامپی، در واقع پیداکردن لامپ های نایاب بوده درسته؟ اگه اینطوره، به قول جناب دسیرونا پشت شهرداری احتمالاً پیدا میشه و محل دیگه ای که لامپ میشه پیدا کرد (البته نو)، همون خیابون جمهوری حول و حوش تقاطع خیابان 30 تیر هست (که بازار قطعات الکترونیکیه).

mika120
Saturday 30 October 2010, 01:06 PM
حداقل عزيزم مدل لامپو بگو شايد ما تونستيم پيدا كنيم !!!!

sina_zakeri
Saturday 30 October 2010, 02:32 PM
آمپ لامپی که کمپانیهای مختلف میسازن هرکدوم هزار فوت و فن داره که اگه کسی بخواد بسازه در ایده آل ترین حالت به اندازه هزینه خود آمپ براش درمیاد. مخصوصا آمپهای جدیدتر. من خودم یه مدت توی خیلی از فورومهای انگلیسی زبون دنبالش بودم و همشون همین رو میگفتن! میگفتن اگه عشقی میخوای اینکارو بکنی انجام بده ولی اگه واسه صرفه جوییه ارزششو نداره. تازه یه موضوع اینه که اینا روی بردهای چاپی به صورت انبوه ساخته میشه خیلی چیزهاش که برای ما به این راحتی شدنی نیست. یعنی یهو یه امپی که ابعاد معقولی داره اینجا دوبرابر ابعادش میشه. این چیزیه که من خوندم و گفتن به من اینطوریاس. خلاصه همون پول رو آدم بده آمپ معقول بگیره بهتره

sina_zakeri
Saturday 30 October 2010, 02:34 PM
حداقل عزيزم مدل لامپو بگو شايد ما تونستيم پيدا كنيم !!!!

اکثر آمپها واسه مدار پری آمپ از لامپهای مدل ECC83 استفاده میکنن (مثلا همین مارشال ای وی تی ها هم یدونه از اینا دارن)
برای پاور آمپ یه کم فرق داره. آمپهای امریکایی معمولا لامپهای مدل 6L6 و آمپهای انگلیسی معمولا لامپهای مدل EL34 . البته بعضی آمپهای شاخ مثل soldano و mesa هستن که با هر دو تا قابلیت کار دارن

Cort_z42
Monday 1 November 2010, 08:08 AM
سلام ببخشید من خودم تایپیک رو ایجاد کردم ولی نیستم.تمامه حرفهای شما درست.ولی ما که نمیخوایم بشینیم طراحی کنیم میخوایم کپی کنیم.سفینه که نمیخوایم بسازیم که این همه سختو 180درجه این حرفا باشه.چرا ما جوونا اینقد نا امیدو نمیشه و...... هرچی بخوای میشه ازصحبتای پویان جان معلومه اینطوری نسیت.بگذریم.لامپای که من میخوام 6L6 که 2تا میخوام وماله قسمته پاوره (منظور بعدازپریه).و لامپ 12AT7 که1دونه میخوام 7025 که2تا میخوام 12AX7 یک دونه میخوام که فک کنم بجای این چنتا ECC83 میشه استفاده کرد.شهرام جان حق داری درواقع لامپ میخوام.پشته شهرداری رفتم نبود.از اونجای که پدرم با عمده فروشای جمهوری اشناست اونا هم گفتن ااااوووووه ه ه اینا نیست و اینطوری بود که من گیر کردم.چرا یه سری افراد هستن که تو این زمینه وبلاگ هم دارن ولی لامپهارو به اندازه پول خونه پدرشون میدن.

Cort_z42
Monday 1 November 2010, 08:11 AM
راستی امپی که میخوام بسازم اینه.تو گوگل سرچ کنید فک کنم بیاد: fender Concert(blackface

Cort_z42
Monday 1 November 2010, 08:15 AM
اینم بگم مهمترین قسمته امپه لامپی ترانسه خروجیه که از همه قسمتها مهم تره.اونای که امپ لامپی ساختن و صدای واضحی نگرفتن به احتمال زیاد به این خاطره. که اینم ندارم.درضمن من عشقه اینو دارم که خودم درست کنم

Mehrshad_PRS
Monday 1 November 2010, 11:09 PM
شرمنده جاش اینجا نیست!

بچه ها میشه کابیت رو ساخت یا اونم روش خواصی داره؟

armageddon_st
Tuesday 2 November 2010, 11:15 AM
شرمنده جاش اینجا نیست!

بچه ها میشه کابیت رو ساخت یا اونم روش خواصی داره؟

سلام
خوبي

ميشه ولي كلي محاسبه داره
گمونم حامد بتونه اطلاعات خوبي بده
چون اطلاعات صوتي كه تا بحال داده حرف نداشته
كابينت ابعادش توي طنين و رنگ صدا موثره
مثل خود گيتار كه جنس، فرم و روش ساخت اون توي صداش موثره
البته نه به دلايل مشابه
توي كابينت (يا كمبو ها) صدا اكو ميشه و فرم ميگيره
اينه كه اونم محاسبه داره
براي اين كار هم نرم افزارهاي خاص وجود داره
يه چيز ديگه هم بگم
ديدين اين جوون ترها توي ماشينهاشون BOOM BOX ميزارن!!!
اگه ميخواين امتحان كنين ببينين!
دوتا ووفر يكسان، توي باكسهاي يكسان ولي توي صندوق عقبهاي متفاوت (مثلا SD و 405) صداهاي متفاوتي ميدن
از اون جلوتر ...
دو تا ووفر يكسان ، توي دو تا باكس متفاوت هم صداهاي متفاوتي ميدن...
تازه
امپهاي گيتار (كمبو) و كابينتها ميتونن پشت باز يا پشت بسته يا پشت نيمه باز باشند ...
اينها رو گفتم
خيلي هم پراكنده و پرت و پلا بود
ولي چون خودم يه زماني توي سرم بود و كلي هم براي اينكار بال بال زدم و اين چيزا حاليم شد گفتم بهتون بگم كه اين چيزا هم هست ...

يه چيز هم يادم رفت
براي محاسبه باكس (يا كابينت) نرم افزار هم وجود داره. اين كار پيچيده با نرم افزار انجام ميشه
مثلا براي محاسبه جا، اندازه و فرم سوراخ صدا روي كابينت ها (كابينت ها يا كمبوهايي كه پشتشون بازه يا يه سوراخ پشتشون هست رو ميگم) كلي كار بايد انجام داد.

ولي به قول بچه ها، اگه بخواد كپي كاري بشه و اينجور صحبتها، گمونم داشتن جنس دقيق چوب و ابعاد و اندازه ها حد اقل نيازمندي هاست.
راستي يه چيز ديگه...(هي يادم مياد ها ا ا ا .!!!!!)
نوع اتصال چوبها به همديگه هم بسيار مهمه (هم از نظر استحكام، هم از نظر تنين صدا و بقيه مسائل مهندسي صدا)

خلاصه اينكه
اين كار مثل انجام يه مهندسي صدا براي استديو و اتاق آكوستيك و صداگيري با ميكروفون و خلاصه همه اين چيزا ميشه ...

گفته باشم
بعدا نگي نگفتي!!!!

شرمنده
پرچونگي كردم
شاد باشي:bc
فعلا

Mehrshad_PRS
Tuesday 2 November 2010, 01:26 PM
ای بابا دلم خوش بود این دیگه دردسر امپو نداره بدتر از امپه!
بیخیال همون اماده بخریم سنگین تریم!

mtrezaei
Thursday 12 April 2012, 11:44 PM
ساخت آمپی فایر سخت نیست ولی با چه کیفیتی؟
با ترانزیستور کیفیت خوب ولی توان کم میشه درست کرد.(مثلا تا 50 وات)
با لامپ کیفیت عالی و توان مورد نیاز میشه درست کرد.
با ماژولهای آماده هم میشه توان و کیفیت مورد نیاز رو درآورد.

فرق لامپ با ترانزیستور اینه که امپدانس ورودی لامپ خیلی بیشتر از ترانزیستور هست واسه همین هم کیفیت صدا خیلی عالی میشه. در ضمن اینو بگم که لامپ و تکنولوژی لامپ هنوز هم کاربرد داره واصلا منقرض نشده.

یکی از چیزهای دیگه که خیلی مهمه پری آمپیلیفایر هست. که تو کیفیت صدا خیلی تاثیر میذاره.